Donderdag 20 Aug. I9Ü3. Gemengd Nieuws. Sclapr tarnt van 47ste Jaargang. No. 8863. De Vesuvius. De nieuwe uitbarsting van den Vesuvius boezemt de bevolking vau Napels en omstreken heel wat schrik in. Goheele drommen van menschen zoeken een toevlucht in de kerken, waar zij gaan bidden, terwijl anderen zich op de plei nen en markten legeren, als zijnde de veilig ste plekken ingeval van aardbeving. Knallen en aardschokken volgen elkander vrij snel op. Deze laatste hebben tot dusver geen ernstige schade aangericht de knallen echter maken een oorverdoovend loven. Een nieuwe opening heeft zich gevormd in de basis van den voornaamsten kogel van den Vesuvius, en twee lavastroomen vloeien er uit; de eene loopt over do gronden, door de uitbarstingen van 1890 en 1895 verwoest, #terwijl de andore zich in de richting van het dorp Ottajano beweegt. In doze richting was het, dat de lava afvloeide tijdens de vreeselijke uitbarsting van 1872. De onrust is vrij groot en het bestijgen van den vulkaan is verder dan tot zekere hoogte verboden. Toch trachten sommige waaghalzen het verbod te ontduiken. Hoewel de uitbarsting hevig is, zijn des kundigen van meening, dat er geen onmiddel lijk gevaar bestaat. Zondag heeft wederom een nieuwe uitbar sting plaats gehad. De lava loopt nu in de richting van Pompeï. Een spoorwe g-r a m p. Bij Grossbeeren, in de onmiddellijke nabijheid van Berlijn, heeft Zaterdagmorgen een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden. Tusschen de stations Teltow en Grossbeeren liepen de sneltrein van München naar Berlijn en een personentrein van Berlijn naar Halle op elkaar. De drie locomotieven (de sneltrein had er twee) zijn vrijwel geheel verbrijzeld, terwiji ook de eerste twee wagens van den personen trein versplinterd werden. Er zjjn vier zwaar gewonden en vijf lichtgekwetsten. De ramp werd mogelijk gemaakt door het feit, dat bij Teltow een brug wordt gebouwd, zoodat daar ter plaatse het verkeer over enkel spoor plaats heeft. De machinist van den sneltrein werd on middellijk in zijD betrekking geschorst en ter beschikking van de justitie gesteld. Statistieken toonon aan, dat Dnitschland het land der werold is, waar het meest, Busland dat, waar het minst wordt ge lezen. In 1893 werden in Duitschland 23.607 boeken uitgegeven, tegen 8082 in Rusland. In de Vereenigde Staten verlustigen zich 95 millioen inwoners aan 22.000 nieuwsbladen, terwijl de 130 millioen Russen zich met niot meer dan 800 moeten vergenoegen. Duitschland mag trotsch ziju op 12.000 schrijvers van beroep, waaronder zich 400 dichters bevinden. De meest internationale litteratuur echter is de Fransche. De helft van alle Fransche roman-deeltjes die verschijnen wordt naar het buitenland geëxporteerd, en twee derden der historische en wetenschappelijke werken gaan de grenzen over. Het grootste gedeelte van laatstgenoemde werken gaat naar landen, die niet in staat zijn zelf in de intellectueele of wetenschappelijke opvoeding hunner kinderen te voorzienlanden zooals Polen, Servië Bulgarije en Roemenië. In Rusland verschenen in 1894 slechts 10.651 boeken. Vooruitgang. Bij de verkiezing van den Paus kan men eens aardig nagaan, hoe de wereld vooruit gaat, vooral wat de telegrafie betreft. Nauwelijks een eeuw geleden was de ver kiezing van een Paus bekend te Milaan na vijf dogen, te Weenen na elf dagen, te Ber lijn en Parijs na veertien en te Londen na 20 of 30 dagen, in Amerika na 2 a 3 maan den, om van Australië 6n China niet te reppen 1 Ditmaal werd, door telegraaf en telephoon, de verkiezing van Pius X te Milaan om 11.58 bekend, dus 3 minuten na de openbare aankondiging op het St.-Pietersplein. Binnen het kwartier wist men het nieuws in alle hoofdsteden van Europa, en na twee uren was het reeds den grooten Oceaan overge vlogen Grappig misverstand. Een grappig misverstand heeft onlangs drie Eugelsche vold-geesteljjkon een Angllkaan- schen reverent, een Schotschen domino en een pastoor op het oorlogstooneel in Somali- land gebracht. De drie predikanten kwamen in Aden aan, dat als basis voor dezen moei lijken en onaangenamen „kleinen oorlog" dient. Zij presenteerden zich en verklaarden, dat zij naar Somaliland gecommandeerd waren. Hun papieren waren in orde en de militaire overheid in Aden hielp hen met de grootste bereidwilligheid, maar hoofdschuddend, verder naar Berbera. Zij konden totaal niet begrijpen wat den „Mandarijnen in het moederland" bewogen had hun dit trio te zonden. In Ber bera echter was men nog meer verbaasd en kon zich volstrekt niet begrijpen, waarom men daar thuis opeens zoo bezorgd was over het zielenheil van de weinige Europeesche man schappen, daar het grootste deel der troepen hoofdzakelijk uit Indische soldaten bestaat. Ten slotte kwam een vindingrijk nam bij den staf, die zich om velerlei dingen te be kommeren had, achter het geheim: Do nieuwe commandant in Somaliland had onder een aantal zeer noodige zaken, ook drie parsons [pompen] besteld, wat in een waterarm land zeer verklaarbaar was. De man die het tele gram in het ministerie ontving, beschikte evenwel noch over fantasie, noch over vol doende kennis, en wist niet, dat een zekere Parson een zekere pomp had uitgevonden en vervaardigd. Hij herinnerde zich alleen dat een parson een pastoor of kortweg een gees telijke was, en daar hij wellicht zelf een vroom man was, haastte hij zich, de drie geestelijken, op welke naar zijn meening generaal Ëger- ton zijn zinnen had gezet, op het oorlogspad te zenden. De pompen kwamen natuurlijk niet. Generaal Egerton moet zich bijzondei vroolijk gemaakt hebben, en de anderen, dien het geval ter oore kwam, niet minder. De bladen te Belgrado gaan voort met als een onmiddellijk te verwachten gebeurtenis voor te steilen de aftreding van koning Peter I van Servië. De leiders der samenzwering tegen Alexander en Draga hebben een geheime samenkomst gehouden, waaraan 32 officieren en ook twee ministers hebben deelgenomen. Er werd een manifest opgesteld, waarin den Koning ondankbaar heid wordt verweten Onbeschaamder uitla ting is haast niet denkbaar, of het moest het zelfde verwijt zijn, dat de Engelschen aan de door hen ten gronde gerichte Boeren maken 1 Mogeljjk krijgt de Montenegrijnsche vorsten- familie nu kans op het gevaarlijke baantje in den konak té Belgrado. Een mislukte luchtreis. Zaterdag 1.1. had te Luik bij het oplaten van luchtballons op het binnenplein van het Oud-Paleis een ongeval plaats, dat hoewel ernstig genoeg nog een vrij gelukkigen afloop had. Van de vijf ballons, die zouden opstijgen, had de tweede als passagiers de heeren dr. Deleominello en Hubert, student, terwijl de bestuurder van den ballon, de heer Ducha- teau, onder aan het schuitje op een trapeze had plaats genoman. Bij het opstijgen werd het gevaarte, dat 800 kubieke meter inhoud had, gegrepen door een hevigen Noordoostenwind, die het met geweld tegen den gevel van het Paleis slin gerde. De ballon streek langs het dak en raakte vast aan den bliksemafleider, waarvan de punt een scheur van ongeveer drie meter lengte in de ballonstof maakte. De heer Duchateau was inmiddels reeds tegen een der vensters van het Paleis geslin gerd en vervolgens door een open raam op de tweede verdieping van het gebouw ge worpen, waar men hem opnam met een ern stige hoofdwonde en een gebroken been. De eeDe passagier, de heer Delcominelle, was, toen de ballon over het dak schuurde, uit de mand gesprongen en het luchtschip, toen ontlast van een gewicht van 120 K. steeg ondanks den scheur in den ballon, weder omhoog met den tweeden passagier, den heer Hubert, verdwijnende in de richting van hot Noorden. De heer Delcominelle bleek niet gewond en met eon lichte kneuzing vrijgekomen te zijn. Het meest bekommerde men zich natuur lijk om het lot van den heer Hubert, die on der zulke ongunstige omstandigheden aan 't luchtreizen was gegaan. Gelukkig kwam 's avonds te 11 uur een telegram uit Aken de verontruste gemoederen gerust stellen. Op twee mijlen afstand van genoemde stad, nabjj Warden, was namelijk de gescheurde ballon ongehinderd neergedaald en de heer Hubert had zich op den grond kunnen neerlaten, slechts licht gekneusd. De ballon had zich daarna opnieuw opge heven en was weggedreven in Oostelijke rich ting. Practisch. In elke behoorlijke huishouding wordt dagelijks stof afgenomen. Dit is goed en noodig, mits dit werk maar niet zóó gedaan wordt, dat het stof eenvoudig verplaatst wordt in plaats van weggenomen, zooals bijvoorbeeld met een plumeau gebeurt. Zulk stof afnemen is meer schadelijk dan nuttig, want het brengt het stof in de lucht en daardoor in de men- schelijke ademhalingswerktuigen. Bovendien kan men niet overal stof afne men. Stoelbekleedingen, gordijnen, tapijten, kunnen onmogelijk eiken dag uitgeklopt wor den, en zijn dus feitelijk stofnesten. Elke poging om de reiniging van dit on ontbeerlijke huisraad te verbeteren, verdient dus toejuiching. Op dezen weg nu schijnen we een stap verder gekomen te zijn. In het Duitsche maandblad „Die Krankenpflege" beschrijft professor Mendelsohn een nieuw toestel, dat sinds een half jaar te Londen in gebruik is gekomen en over het geheel in Engeland zeer de aandacht trekt. Het nieuwe toestel tot het wegnemen van stof schijnt alle mogelijko onaangenaamheden uit den weg te ruimen het maakt een grondige reiniging mogelijk zonder dat er iets van zijn plaats behoeft genomen te wor den. Het stof wordt opgezogen in een lucht ledige ruimte. Het toestel bestaat uit een luchtpomp, die door een kleinen motor ge dreven wordt, en een gummi-slang van vol doende lengte, waaraan aan het eene einde een verwisselbaar metalen zuigmondstuk be vestigd is. De pomp met den motor wordt op een kruiwagen vervoerd, of zoo men er zelf een in zijn bezit heeft, in den kelder geborgen. Wordt de pomp in beweging gebracht, dan wordt de lucht met groote kracht door het platte mondstuk in de slang gezogen. Be weegt men dit mondstuk over een tapjjt, dan wordt daardoor alle stof in en onder het tapijt opgezogen en door do slang overge bracht naar een filter, die tusschen de pomp en de slang is aangebracht. De reiniging heeft plaats zonder gedruisch en zonder dat er een stofje omhoog vliegtbij de tapijten richten de haren zich weer op, zoodat de stof er als nieuw uitziet. Voor het schoonmaken van bekleede meu belen heeft men slechts een ander mondstuk op de slang te schroeven. De zuiging is zoo sterk, dat het stof zelfs uit het binnenste der meubelen verwijderd wordtmatrassen kunnen dus eveneens met dit toestel behan deld worden. Waarschijnlijk zullen er wel maatschappijen worden opgericht, die bij abonnement op overeen te komen tijden meubelen, tapijten en gordijnen aan huis komen schoonmaken, even als de glazenwasscherij in de steden voor de ramen zorgt. Het zal zeker een groot voordeel voor de gezondheid, een groot gemak voor de werkzaamheden, en een besparing voor tapijten en meubelen zijn. Een cycloon heeft het eiland Jamaica in de West geteisterd. De schade wordt op meer dan 12 millioen geschat. Do handelsstad Kingston heeft zeer geleden. De straten hadden na den storm een aller treurigst aanzien. Huizen, boomen, telegraaf palen, alle draden voor overbrenging van electrische kracht waren vernield. Zwaar heeft ook geleden Fort-Antonio, de voornaamste stapelplaats voor den handel in Ameiikaansche vruchten. Duizenden zijn zon der woning, van alles beroofd, zoodat een hongersnood te vreezen is.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5