Plaatselijk Nieuws. Marktberichte O. IQ, Het bewaren van de ier. ren van de werkzaamheden van Kruit als hooisteker bemerkt hebben. Ia dat niet het geval, dan zou Kruit aan zijn verplichting herinnerd moeten worden en bij verdere nalatigheid ontslagen. Bij de beproeving van de brandspuiten ia de wenachelijkheid gebleken, een nieuwe zuigslang aan te schaffen, terwijl, volgens mededeoling van den heer De Moor, de spuit in de Moerbeek gerepareerd en van een nieuwe slang zal moeten worden voorzien. Men besluit een zuigslang en een slang aan te schaffen en zoo spoedig mogelijk de Moerbeeker spuit te doen onderzoeken, om te zieu, wat er aan gedaan moet worden. Bij de rondvraag brengt de heer Visser ter sprake de toenemende vruchtendieverij in de gemeente, die tegenwoordig zeer groote afmetingen aanneemt en onduldbaar wordt Hij vraagt, wat daartegen gedaan kan wor den, zonder dadelijk inenschen, vooral jonge menschen, door te zware gevangenisstraf on gelukkig te maken. Algemeen gelooft men, dat het éénige middel zal zijn een verscherpt en liefst zoo scherp mogelijk politietoezicht. Ook de heeren Kuilman en Wijn worden telkens onaangenaam getroffen door die verre gaande dieverij en vernielingen. Kan dit toezicht door middel van den ge meenteveldwachter niet verkregen worden, dan, zoo wordt, besloten, wordt den burge meester een crediet toegestaan voor extra toe zicht, hetzij door Rijks-politie, hetzij door particulieren te betalen. De heer Wit geeft in overweging bij de Langereisbrug een lantaarn te plaatsen. Het kan daar 's avonds erg donker zijn en dan is het er gevaarlijk. Vooral ook met het oog op de leerlingen van de avondschool zou Spr. gaarne zien, dat, vóór men den winter ingaat, van gemeentewege een lantaarn aangebracht werd. De heer Wijn herinnert er aan, dat hij indertijd hetzelfde gezegd heeft. De Voorz. meent, dat er bij den Raad geen bezwaar zal zijn, als men daar ter plaatse maar wil zorgen voor het schoonhouden, aan steken en uitdoen. Algemeen wordt goedgevonden bij de Lan- gereis een lantaarn te plaatsen en te onderhou den, en van gemeentewege de benoodigde petroleum te verschaffen, op den voet zooals indertijd te Terdiek is overeengekomen. Bij de a.s. brandspuitbeproeving zullen B. en W. nagaan, waar de meest geschikte plaats zal zijn voor de lantaarn. De heer Kuilman deelt mede, den heer C. Kooiman bij zich te hebben gehad, met het verzoek om het zaagmolenweidje voor de helft te mogen maaien, waarvoor hij dan bereid is het heele stuk te bemesten. Niemand heeft bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. De vergadering wordt daarop gesloten. - WIERINGEN. De heer Joh. F. Morra, kunstmesthande- laar te Alkmaar, heeft de uitnoodiging van onze afdeeling der Holl. Mpij. van Land bouw, om eene lezing over het gebruik en de behandeling van kunstmeststoffen te houden, aangenomen en zal op 8 Sept. a. s., des avonds 7 uur, hierover spreken ten lokale van den heer Lont. De toegang is ook voor niet-leden der afdeeling vrij. - WIERINGEN. Jl. Woensdag waren ter veulenmarkt aan gevoerd 43 veulens. De handel was matig. De prijzen beliepen van f70 tot en met f 122.50. De vanwege de afdeeling Wieringen der Holl. Mpij. van Landbouw beschikbaar ge stelde som ad f25 is onder de eigenaars der aangevoerde veulens in vijf prijzen ieder van f 6 verloot. De gelukkige winners waren de heeren J. S. Rotgans, J. Bosker, Jb. Engel, D. N. Mulder en Sybr. Bakker. - WIERINGEN. Vanwege het Nederlandsch Paarden-Stam- boek zal op 27 Augustus 1903, des voorm. 9'/i uur, op het marktplein alhier een stam boek- en premiekeuring worden gehouden voor merriën van 2 jaar en van 4 tot 7 jaar. - Meldden we in ons vorig nummer dat de stemming voor een lid van den Raad te CALLANTSOOG zou plaats hebben op Maandag 31 Augustus, nu moeten we mededeelen dat deze plaats zal hebben op Zaterdag 29 Augustus. Nadat de Raadsvergadering gesloten was en onze verslaggever was heengegaan, heeft men verandering in den datum gebracht, zonder ons daarvan kennis te geven. - Schoenen buiten zetten! Men schrijft aan de „N. Ct." In een hotel der Residentie zit aan de ontbijt tafel een familie vader, moeder en zoon, i blijkbaar kleine luiden uit een stadje of dorp van den Achterhoek, die, aangelokt door de goedkoope reisgelegenheid van tegenwoordig, en door het voorbeeld van zooveel anderen, er eens op uit zijn gegaan om Den Haag en Scheveningen, waar zij zooveel van gehoord hadden, te bezichtigen. Maar goed zien wil den ze en daarom had vader voorgeslagen om, voor de eerste maal in hun leven, een nacht in een hotel te gaan doorbrengen. Aan bovengenoemde ontbijttafel zaten ze echter met hun drieën met vrij lange gezichten dat hun schoeisel onder het keukenfornuis het drogingsproces onderging, in een rijtuig en lieten zich rondrijden, maar dat maakt» de reis veel duurder en is toch ook lang zoo aardig niet. Lezers en lezeressen, roept nu niet uitsi dou vero, ben trovato, maar geloof steller dezes, als hij u verzekert, dat dit feit hier dezer dagen gebeurd is, hoe onwaarschijnlijk het ook in het begin der XXe eeuw klinken moge. De „L i m b. Koerier" s c h r ij f t, dat vier Delftsche studenten te GEULEM hun tent in de open lucht hebben opgeslagen. Met hun vieren kwamen ze uit Delft, de studenten, en na verkregen vergunning van den burgemeester, zijn ze 8 meter boven den beganen grond in een rotsholte geklauterd, om daar, op passende wijze in hun levens onderhoud voorziende, hun vacantie door te brengen. Voerman Smeets van Meerssen bracht Don- doet een greep doch valt als een biljart- queue zoo recht en languit, op den gladden vloer der gang, daar zijn gepoetste schoenen niet „meegeven", wijl ze door den wraak- aan met een paar groote nemendeh huisknecht vastgespijkerd waren draadnagels 1 De Vereeniging tot Bevorde- ring der Bijenteelt in Nederland, Provinciale Afdeeling Noord-Zuid-Holland, maakt bekend, dat de voordrachten van bovengenoemde Vereeniging zullen gehouden worden te Haarlem in den tuin van het Brongebouw op Dinsdag 25 Augustus doormejuffrouw J. Meijer, Bloemendaal, F. Aug. Kelting, Sant poort, en R. Tukker, Haarlemmermeer, uit sluitend voor abonnés en leden der Vereeni ging- De SITTARDSCHE verkiezing Naar het weekblad Limburg verneemt, zou het de minister van justitie zijn, die heeft |L bevolen een zeer uitgebreid en nauwgezet derdag j.1. hun koffers en een linnen tentje, onderzoek naar de beweerde immoreele prak- die in den regel wordt uitgereikt wanneer de spuit een premie behaalt. Ook een brand die 25 Juni 's nachts op verdachte _wijze uitbrak in de den vloerde firma Pot en Van Nes werd tijken bij de jongste Sittardsche verkiezing I in te stellen. In elke gemeente zouden buiten den bur gemeester een viertal ingezetenen worden gehoord. In de Schoonhovensche Ct. lezen wij de volgende waarschuwing van zekeren A. Kraaijeveld te LOPIKERKAPEL: „De ondergeteekende heef een Jaar geleede 2 maal en de Schoonhovenze Korant bekend- gemaak dat niemand zoo vrijpostig meer zal zijn om mijn vrouw weg te halen zonder daar van mijn keDnis te geven en dat een ieder zich daarvoor zouw wachtte en du heef A. Rijks te Lopikerkapel zoo vrijpostig ge weest die heef mijn vrouw buite mijn goed- vendeng voor een tijt geeigent dag en nagt en zijn huis." Lopikerkapel ligt niet op Nieuw-Guinea of de Mentawei-eilanden, maai in de Nederl. prov. Utrecht. De ijmkerij mislukt. Met de Friesche ijmkers is het treurig ge steld. Door het slechte weder in den voor zomer was het honinggewin op het koolzaad gering. Men had nog hoop op de heidebloem, die zoo vaak nog alles goed maakte. Echter de maand Augustus maakte het nog slechter de bijen konden niet uitvliegen, terwijl de heide in vollen bloei stond. Nog een paar weken en vertelt hiervan noe- o a het vol- 1 die bloei is over' Er zi-'n Ümkers> d»e d°or het slechte weder tegenwoordig per dag f 25 waaronder de heeren grotbewoners des nachts op stroobossen hun leden neervlijen. Een van hen moet den geheelen dag bin nenblijven. Hij speelt voor kok [want zij koken hun eigen potje] en heeft de kamerwacht. De andere 3 klauteren als gemsbokken op de rotsblokken rond en leven 't nomaden leven met al zijn afstootends en aantrekkelijks. Zij wasschen hun eigen goed, zij helpen zichzelven met alles, 't is je reinste man- netjeshufshouden. Natte zomers. (Uit het gemeente-archief in UTRECHT.) Maandag 27 Aug. 1648. Is goet gevon den, dat de Predicanten soo inde steden als ten platte Lande deser provincie zal worden aangeschreven, datse haer Sondachse Pre- dicatjes ende gebeden appliceren op de tegen woordige droevige constitutie, van nat weder. Zaterdag 22 Juni 1660. Ende dat een bid- dach mocht geordonneerd worden om Godt Almachtich te bidden dat den gestadigen re gen mocht ophouden, ende droochte met wermte in plaetse van die comen. Dezer dagen is gemeld, dat te HELMOND de club „Onder ons Elven" een knevelwedstrijd had uitgeschreven. Het was een prijskamp tusschen „lange, schoone, sierlijke en andere" knevels. De Nbr. gen de Er waren 38 deelnemers, een zelfs uit Groningen, er werd een muzikale wandeling door de stad gemaakt, speeches werden ge houden, allen waren in opgeruimde stem ming en „geen wanklank werd vernomen." Van den uitslag melden wij alleen, dat de prijswinner in de afdeeling „langste knevel" er een had van 48 cM. Waarheen? Een nieuwe plaat van „Het Volk". Dr. Kuyper is er weer het onderwerp van, maar de plaat zal nu geen aanleiding tot een strafvervolging geven, 't Is eenvoudig een voorstelling, die te denken geeft. Men ziet dr. Kuyper in reiscostuum, peinzende „waarheen" hjj gaan zal op zijn zomerreisje. „Waarheen vraagt daarnaast op dezelfde plaat een gezin, slachtoffers van de staking, dat uit de woning wordt gezet, omdat het de huur niet betalen kan. Inderdaad de tegenstelling is schril 1 Maar de plaat is niet volledighet had een tripliek moeten wezen, naar 't beroemde voorbeeld der primitievenals hoofdtableau, het van zijn woning verdreven gezin, in 't middenlinks had dan onzentwege dr. Kuyper op reis afgebeeld mogen zijn, als dan ook maar rechts mr. Troelstra stond met zijn 800 partijgenooten op weg naar Brussel. Dan had het onderschrift kunnen luiden „Waarheen, als vlakbij zooveel ellende wordt geleden Wij kunnen niet berekenen, wat dr. Kuy- per's reis zal kosten. Maar met f 25 per dag is het uitstapje ook van den welge- steldsten man toch ruim berekend en dr. Kuyper heeft vier weken vacantie genomen, stel dus f 700. De 800 sociaal-democraten, die met mr. Troelstra voor 2 dagen een uitstapje naar Brussel hebben gemaakt, hadden ieder flö bij te dragen voor de kosten800 maal 15 is gelijk aan f 12.000. Twaalf duizend gulden Waarheen, met twaalf duizend gulden, o, brave, innig deelnemende en met het lijden zelfden jongen het eerst ontdekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat er een komplot bestaat van personen, die brand stichtten en daarna de spuiten gingen waar schuwen om de premie te bemachtigen, die op het ontdekken staat. Vermoedelijk heeft de jongen twee of meer medeplichtigen, die reeds bekend zijn. In zijn bezit werd gevonden een valsch nagemaakt onderscheidingsteekeu van het model, dut de spuitgubteu bij brand dragen. De a f d. „H eer-Hugowaard en Oinstrbken" van de Holl. Maatsch. van Land bouw. In de verg., den 21 dezer ten huize van den heer Pijper te HEER-HUGOWAARD gehouden, werd bij de opening door den voorz. meegedeeld, dat door den heer Jb. Blom de eerste partij kool voor minstens 50 stuks ter HOORN, 20 Aug. Kleine kaas f 27.50. oommissie t 25.Middelb. f23.Aang i 's nachts op voerd 248 stapels, wegende 87736 Kg. Wijnstraat bij n s B e 1 a n g«, Station HEER HUGO- erd door den- WAARD. WAARD. 21 Aug. Aangevoerd 3000 stuk» kool ruitn. Roode kool 18.— a 4.25, gele I 5.50, muizen f 0 90. Nieuw Ij even. groote «luk» f 1 5.75 zilveruien SCHARWOUDE. Station NOORD- 19 Aug. aanvoer 180 z.k aardappelen. 2400 kool. 96 baal men. Groote muizen f osr roode kool f 3.25 a t 3.60 gele (1.70 zilvernep f 3 25. 21 Ang. aanvoer 3760 stnks kool jo n Roode Jol f 3.76 a f 5 gele («a'VwiJ'Tfi zilveruien f 1.50 a f 1.60 zilvernep f s.25 gewone nep I 2 80. Groentemarkt te SINT PANkras. 19 Aug. aardappelen f0.86 a f 110 per 171/, Bloemkool le soort (6.a f7 per 100, 2e«oort 3.a f 5.per 100, alaboonen f0.36 a f 0.4y per 1000. 20 Ang Aardappelen f0.70 per U'/a Kg. Bloem kool le soort f5.a f7.per 100, 2esootif3.- H. 1 a f4.per 100, alaboonen f 0.35 a f 0.40 per 1000. markt was aangevoerd en dezen daarvoor de 21 Aug Aardappejeu (0.75 a 11.05 per 17»/, Eg. premie van f 5 was toegekend. gloemkool le soort f6 a f7.— per 100. 2e soort Ingekomen stukken werden voor kennisge- i uwer mr. Troelstra, wordt geleden Waarheen „N. v. N." Een ongeluk, dat den heer W. H. van Helden, koster der Groote Kerk te DORDRECHT trof, heeft een noodlottigen afloop gehad. Omtrent de toedracht deelt de Dordt. Ct. het volgende mede halve kruin van een der zware iepen langs het kerkplein had afgeslagen, zoodat die met het ondereind nog gedeeltelijk aan den stam vast zat en met de takken in den neven- staanden boom hing, hadden werklieden den zwaren tak afgezaagd, waardoor die lood st f 40 schade lijden. Duurt het natte weder nog 14 dagen, dan is de ijmkerij dit jaar één groote schadepost. WIERINGEN. Op het aan Z. Exc. den Minister van W. H. en N. gezonden adres, ter verkrijging eener subsidie voor een alhier zich te vestigen Rijksveearts is afwijzend beschikt, zoodat onze afdeeliDg der Holl. M. v. L. in haar streven is teleurgesteld. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te PETTEN de heer Ds. A. Groeneveld te Noord-Zijpe. In zake Kappetein heeft de Bond van Ned. Onderwijzers tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 't verzoek gericht, een beslissing omtrent al of niet goedkeuring van 't ontslag in elk geval uit te stellen tot Kappetein uit de gevangenis zal ontslagen zijn en dus de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal kannen weerleggen. Marktbericht van WINKEL, van 20 Aug. 1903. Bieten f0 85 per 100; peren f3.10 a f4.10, appelen f 3.05 a f 3.80 per mand pruimen f 0.35 a f 0.95 per 100Slaboonen f 0.35 a f 0.45 per 1000snijboonen f 1.75 a f 2.— groote muizen f 1.06 a f 1.25, blauwe aard appelen f 0.90, graafjes f 1.26 per 35 K G. Friesch vee. Men schrijft uit HARLINGEN Door het stoomschip „Alide", alhier thuis- behoorende, zijn 120 stuks Friesch vee inge nomen, bestaande uit stieren, koeien en kal veren, welke door de veehandelaars Schaap Co. te Roordahuizen naar Riga worden vervoerd om van daaruit op verschillende tentoonstellingen geëxposeerd en daarna ver kocht te worden. Dit puikje van den Frie- schen veestapel wordt geschat op een waarde van ruim f20.000. WINKEL. Zondagochtend 16 dezer kwamen eenige inwoners onzer gemeente tot min aangename ontdekkingen. Bij eenige landbouwers in den kennisge ving aangenomen, met aanhouding echter, tot behandeling voor punt 6, van een schrijven van den Rijkstuinbouwleeraar, den heer Hazeloop. Bij de behandeling van den beschrijvings- brief, ontvingen de afgev. ter algem. verg. j alleen een imperatief mandaat omtrent liet voorstel Zijpe n.I. om 1000 gld. te geven aan de noodlijdende boeren in den KetheJpolder. Den afgev. werd opgedragen, tegen dit voor stel te stemmen. Tot afgevaardigden worden gekozen de hh. M. Gelder en Jc. de Geus, tot plaatsver vangers de h.h. Van Rhijn en A. Wonder Az. Bij de verkiezing van bestuursleden werd de heer Wb. van Slooten, aftr. Secr. doch herkiesbaar, met op één na algem. stem- I men herkozen voor den heer Jb. de Geus, aftr. voorz., doch niet herkiesbaar, gekozen 1 de heer Jb. Met. (I11 de na afloop der algem. verg. gehouden bestuursverg. werd do heer D. de Boer tot voorz. gekozen.) Verder werd besloten uitnoodigingen te zenden aan de beeren Hazeloop en Nobel, om voor de landbouwers alhier op te treden; de eerste einde Nov. of begin Dec., de tweede in Febr. 1904. Daar de heer Hazeloop te kennen had gegeven, gaarne te weten welk onderwerp men 't liefst behandeld zag, werd besloten hem uit te noodigen, te spreken over verschillende ziekten van producten, welke in deze omgeving het meest worden verbouwd, terwijl men tevens gaarne mededeelingen zou ontvangen omtrent de Duitsche Toltarieven. Bij de verloting van prijzen, ter bevordering van trouwe opkomst ter vergade.ring, vielen de prijzen ten deel aan de heeren M. Gelder, A. Wonder Az., K. Ploeger en Jb. Pool. De vraagbus gaf aanleiding tot bespreking van de middelen, welke er toe zouden leiden, dat althans bestuursleden niet steeds schit teren door afwezigheid. Een desbetreffend voorstel zal op de agenda worden geplaatst voor de volgende vergadering. Na rondvraag sluit de Voorz. de verg. De deze week te SINT-P ANKRAS gehouden collecte voor de School mot den Bijbel aldaar heeft opgebracht 221 gulden. f4.— per 100, slaboonen f0.85 soort f 0.40 t e BROEK OP LAN. f3.— a per 100. Groentemarkt GENDIJK. 19 Aug. 76000 bloemkoolen f 8.25 a f8 42000 roode kooien f2 90 a f 6.5500 gele f6. a f 7.j 6000 witte f6.a f 6.76 per 100. 33000 bossen wortelen f 1.30 a f 2.90 per 100 bos. 20 balen nep f 2.70 a f 3 80 per 60 K.G. 20 Ang. 71000 bloemkoolen f 3.a f 8 25, 25000 roode kooien f3.25 a f 5.50, 5000 gele f4.25 a f 5 75, 4000 witte f 4 50 a f 6 75 per 100. 16000 bos wortelen f 1 50 a f 2 30 per 100 bos. 45 balen nep f8.50 a f3 80 per 50 K.G. 21 Ang. 69000 bloemkoolen i 4.a f 8.75, «1 Ll £C J a. 1 «-v-v—«6v«. lauuwuwoioiu UCh slachtoffers steeds zoo diep bewogen Groetpolder waren de staartharen der paar- roelstra. als vlakbij zooveel ellende -»-• te kijken vooral moeder zag er erg boos uit re(;bt naa8t den boom op den grond was ge en snauwde man- en zoonlief nog al eens af. Zon het lieflijke zomerweertje de oorzaak van deze minder gunstige gemoedsstemming zijn, of heeft Morpheus hun zijn gaven ont houden Neen, dkt is het niet, maar er is hun iets overkomen, dat ten volle dat kwade humeur rechtvaardigt. Den vorigen avond na een lange reis heelemaal van achter Zutphen, klaagt vader, in het hotel aangekomen, had men hnn op hnn vraag wat zij met de schoenen en laarzen moesteD doen, geantwoord, dat zij die buiten moesten zetten. Nu, als je nu zoo iets gezegd wordt door zoo'n meneer met een rok aan, dan vertrouw je daarop, niet waar Vader, moeder en zoon hadden dan ook netjes hnn schoeisel bniten het raam op het kozijn gezet. Ongelukkig was dien nacht moeder natuur, die in den laatsteD tijd toch al zoo slecht te spreken is, al bijzonder uit haar luim het stort regende, hagelde en donderde, dat het een lust was. Dientengevolge wat is die natuur toch wreed, ook in kleine dingen stonden 's morgens de bewuste schoenen en laarzen vol water, ja in moeders schoenen hadden zich de hagelkorrels van den nacht bijzonder goed geconserveerd. Zie je, dat is non het beroerdste koopje, dat Iemand krijgen kan. Want, op kletsnatte schoenen loopen is niet alleen ongezond, maar zij konden er ook niet eens inkomen, onmogelijk, de schoenen waren om te wringen; van den anderen kant kan je toch niet op pantoffels of kousevoeten de Gevangenpoort en de andere bezienswaardigheden van Den Haag bezoeken, noch naar Scheveningen gaan. En hnn schuld was het toch niet, want duidelijk had men het hnn gezegdze moesten hnn laarzen en schoenen bniten zetten, en dan doe je dit, is het niet zoo Ten slotte kropen onze arme lnidjes volgens den raad van onzen hotelhouder, op hun inoole, gebloemde pantoffels in afwachting den weggesneden. Bij iemand te Winkel waren koeien uitgemolken. Bij een visscher was de gevangen paling verdwenen. De politie doet onderzoek. - nARINGCARSPEL Van heeren Ged. St. dezer provincie is bericht ingekomen, dat zij geen termen aan- - wezig achten om ambtshalve uitspraak te Nadat een rukwind de doen omtrent de beslissing van den gemeente- 1raad inzake de al- of niet-goedkeuriug der onlangs gehouden stemming voor leden van den Raad. - Na afloop van het school feest te BURGKRBRUG, waar prof. Lion Knoop van Amsterdam de leerlingen der school op prettige wijze had beziggehouden met zijne goocheltoeren, trad deze 's avonds voor het publiek op in de kolfbaan van den beer J. Biersteker. Naar wij vernamen had de professor veel succes en dit zou aanleiding gegeven hebben tot zijn plan om in het vol gend winterseizoen nog eens in onze omge ving op te treden. Die yan iets goed op het gebied der goochelkunst houdt, kan bij prof. Lion zijn gading vinden. - Brand te ROTTERDAM. Omtrent een brand, die aan de Hoogstraat te Rotterdam in het manufacturenmagazijn, toebehoorende aan den heer Cohen te 's-Gra- venhage, woedde, meldt men Omstreeks 2 uur werd de brand ontdekt door een politieagent die op de Hoogstraat sur veilleerde en aan de zjjde der Marktsteeg ruiten hoorde bersten, en dadelijk sloegen de vlam men naar buiten. Langs de ijzeren wenteltrap lekten de vlammen naar boven en staken het bovenhuis in brand voor zoover de achterzijde betreft Het benedenhuis was in een oogwenk uitgebrand. Om 4 uur konden de laatste spul ten Inrukken. Toen waren uitgebrand de drie verdiepin gen achter en de eerste verdieping voor, zoo mede het benedengedeelte. Het pand was verder geheel zwart geblakerd, terwijl van het perceel der firma J. S. Huisman en Zn. aan de overzijde van de Marktsteeg in dames- kleeding enz., alle ruiten gesprongen waren en de pui verschroeid. I Verdacht den brand gesticht te hebben werd j op het brandterrein gearresteerd de 18-jarige C. F. A. G., wonende Proveniersstraat, die op verdachte wijze met nog twee andere per sonen gezien is in de buurt van het perceel. Btjj wordt verdacht een winkelruit inge- en daarna een lont naar binnen ge worpen te hebben in de licht ontvlambare winkelkast. De jongen erkent den brand ontdekt te hebben toen hjj liep te wandelen, en daarna spuit 18 gewaarschuwd te hebben vallen en blijven staan. Met een touw zou men hem toen naar de binnenzijde van het plein omtrekken. Op het oogenblik dat de heer Van Helden naast den tak stond, werd die door een nieuwe windvlaag omgeworpen, tegen den heer v. H. aan, die daardoor voor over op den grond sloeg, door de zware massa in rug en lenden getroffen. Terstond werd hij onder den tak vandaan gehaald en bewusteloos in zijne woning gedragen, waar dadelijk geneeskundige hulp bij de hand was. Weldra kwam hij weer tot bewustzijn en klaagde hij over hevige pijn, maar degenees- heeren oonstateerden dat er niets gebroken was en achtten zijn toestand niet zorgwek kend. Hij schijnt echter zware inwendige beleedigingen te hebben ondergaan, die den dood tengevolge hebben gehad. Naar aanleiding van het ver- haal omtrent „schoenen buiten zetten", (zie hiervoren), meldt de 's-Hert. Ct. als ook ge beurd zijnde, het volgende In een hótel te 's-HERTOGENBOSCH was een der kellners op het lumlnenze idéé geko men, om ook z\jn schoenen, en dat wel clan destien, door den huisknecht te doen poetsen, hetgeen dat geheimzinnige wezen, dat in den nacht of vroegen morgen de bniten de deur gezette schoenen der logeergasten met een schitterenden glans overdekt, dan ook nachteD achtereen zonder erg deed. Want de leuke kellner zette lederen avond zijn schoenen voor de denr van een der logeer kamers, die wat hij wèl, maar de huis knecht niet wist niet. bezet was. Doch deze nachtelijke, donkere mystificatie kwam aan het licht en nn werd, in overleg met den hotelhouder, besloten in deze poets geschiedenis „poet6 wederom poets" te spelen. Onlangs, op een kwaden morgen, vliegt meer dan hij loopt over de gang de bewuste kellner en wil met een meesterlijken zwaai zjjn schoeisel vóór de hem bekende denr der Schageu, 22 Augustus 1903. i De Coöperatieve Vereeni ging alhier, opgericht 1887, administrateur de heer C. Kooij, heeft tegen 3 Sept. a.s. aanbesteed de levering van pl. m. 60.000 Lijnkoeken om te leveren in do maanden Sept. en Oct. (de z.g. voorievering) en van pl. m. 90.000 K.G. Thomasfosfaat. Bij hare voorgangsters ver- geleken, onderging de markt van Donderdag geene groote veranderingen. Vette en gelde- koeien bleven prijshoudend duur, in kalfkoeien was de handel iets stugger. Zoo'n kleine stagnatie wordt echter wel meer waargeno men en is meestal van voorbijgaan den aard. Wat droogte en wat zonneschijn en de zaak is weer in orde. Vette schupen konden tot f 31.50 gelden. Een goede prijs, maar de 10 die daarvoor verkocht werden, waren ook bijzonder beste. Den heer A. S. van Barsinger- horn komt de eer toe, die geweid te hebben. Over 't geheel neemt de aanvoer toe. Bij den bestaanden toestand kunnen wij zeker drukke, doch dure herfstmarkten verwachten, Het woon- en winkelhuis met broodbakkerij te Petten, Donderdag j.1. alhier in „De Roode Leeuw" geveild, is opge houden. Mr. A. van Haarlem werd Don derdag als Griffier tij het Kantongerecht alhier geïnstalleeid. De plaatsv. Kantonrech ter, de heer G. ten Bruggencate, hield daarbij eene korte toespraak. —Onze Harmoniekapel besloot Vrjjdag, haat' tweede Zomerconeert den 6en September te geven. Bij gunstig weer in den tuin van den heer Broersma. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden in lichtingen verzocht omtrent een vermiste kat 11. SCHAGEN, 20 Aug. 1903. Aangevoerd: drukt 23 Paarden 6 Veulena 16 Stieren 20 Gelde Koeien 50 Vette Koeien 80 Kalfkoeien 18 Nuchtere Kalveren 100 Schapen (magere) 350 Idem (vette) 525 Lammeren 4 Bokken «n Geiten 6 Varkens (magere) 19 Idem (vette) p.K.G. 85 Biggen 30 Konijnen 60 Kippen 30 Eenden 600 Kilogr. Boter 800 kilogram Kaas 11000 Kipeieren Eendeieren ALKMAAR, 21 voerd 371 partijen, Kleine f 27.50 Middelbare f'26. ALKMAAR, 21 17.40 f 100— 70— „110— „120— „160— „160— 8— 14.» 22— 13— 2— 10— -.36 5— -.25 -.30 -.40 -.95 -.80 3.20 160— 95— 260— 205— 1 280— 270— 10— 19.— 31.50 18.50 5— 12.-- —.44 8— .60 1.10 —.60 1.05 —.35 3.70 Aug. Kaas. Aange- wegende 155000 K.G. Commissie f 25. i Handel slecht. AuS' Granen. Tarwe 36500 roode kooien f 3.50 a f 6.4000 gele f 6 25 a r 7.4000 witte f 5,a f 6.50 per 100. 12500 bossen wortelen f 1 60 a f 3.per 100 bos. 22 balen nep f 3.a f 3.60 per 50 K.G. n. Een zorgvuldige bewaring van de vloeibare nit- werpselen is volop onze aandacht waard, omdat deze een veel grootere waarde bezitten dan een even groote hoeveelheid vaste uitwerpselen. Om dit duidelijk te makeu vertelt de heer Nobel in zijne brochure eerst iets van de scheikundige samenstelling der onder zochte monsters. In 1000 L urine waren aanwezig van 2.7 tot 8 K.G. (in één geval zells 13 K.G.) stikstof, terwijl in 1000 K.G. vaste uitwerpselen 2 5 tot 4.6 K.G. stikstof voorkwam. De hoeveelheid kali bedroeg 11—22 K.G. in de nrine en slechts 12.5 K.G. in de vaste uitwerpselen. Daartegenover staat, dat in de nrine bijna geen phosphorznnr voorkomt, terwijl hiervan in 1000 K.G. vaste uitwerpselen 12.5 K.G. aanwezig is. Dat het gehalte van den stalmest afhankelijk is van de kwaliteit van het voeder, is den bneren bekend. Maar (zegt de heer Nobel) dat is vooral waar, wanneer in den stalmest ook de urine van het vee geheel of gedeeltelijk bewaard wordt en de stik stof daarvan bjj het bewaren niet verloren gaat. Wordt de urine afzonderlijk bewaard in een ierkelder of een iersloot, dan is de invloed van de voedering op den mest lang zoo groot niet. De heer Nobel heeft begrepen, dat de boeren niet zullen afgaan op de resultaten van scheikandige analysen. Daarom zijn er proeven genomen. Bij een proef, die in den winter van 19011902 in drie boerderijen te Beemster, Wijdewormer en Pur- mer werd genomen, bleek, dat in die boerderijen, waar zeer weinig stroo werd gebrnikt, gemiddeld per dag en per koe ongeveer 18 5 14 L ier nit de groep vloeide en dat in de ier, die op deze wijze gedurende een staltijd van 160 dagen van 20 koeien werd ver kregen, 160 a 180 K.G. stikstof aanwezig was, ter I waarde van minstens f 112 5 f 126 (1 KG. stikstof op 70 c. berekend) Op 12 proefvelden in verschillende deelen van Noord-Holland werd door een bemesting met 8000 5 15000 (gemiddeld 11500) L. urine (steeds bevattende 60 K.G. stikstof) per bunder in doorsnee een meer opbrengst van ongeveer f 45 verkregen, zoodat reeds bij bemesting met ier alleen 1 K.G. stikstof voor 75 cent aan hooi voortbraeht. Werd behalve met ier ook met 450 K.G. super- phosphaat per bnnder bemest, dan was de meer-opbrengit op 19 proefvelden gemiddeld 2700 K.G. hooi, ter waarde van f 70. Volgens de brochure bezit de ier deze waarde niet alleen op de klei-, zavel- en zandgronden, maar ook op de veenachtige gronden, en niet alleen op minder goede, maar ook op vruchtbare gronden. In geen geval brenge men meer dan 15000 L. ier (met 60 K.G. stikstof) op een bunder. Hoe nu de zoo kostbare ier het best te bewaren Sommigen maken hierbij gebruik van overvloedig stroo. De heer Nobel acht dit niet doelmatig; in de eerste niet, omdat het stroo tegenwoordig een hooge handelswaarde bezit en de mestwaarde in den regel niet zoo hoog mag worden geschat, en ook, omdat op die wjjze de ier in den mesthoop terecht komt en op die plaats waarschijnlijk veel van de stikstof der ier de lucht in gaat (gemiddeld ongeveer 80 procent van alle stikstof.) Omdat nn de stikstof van de urine veel gemak kelijker vervliegt dan die van de vaste uitwerpselen of het stroo, valt daaruit at te leiden, dat de atikstof, die nit den mesthoop de lucht in gaat, voor het grootate deel, of geheel, afkomstig is van de urine. Het gebruik van turfstrooisel schijnt den heer Nobel nog minder aanbevelenswaardig. Want ook in turf- strooiselmest heeft men een groot stiketofverlies geconstateerd, en de mestwaarde van turfstrooisel is veel geringer dan die van stroo. omdat er bijna geen plantenvoedingstoffen in voorkomenDe groote aftgaaf, die men zich zon moeten getroosten, om «11e ier door tarfstrooisel te laten opznigen, schijnt schr. daarom niet gewettigd. Door een en ander komt men tot de conclusie, dat het geweascht is, de vloeibare uitwerpselen der dieren te leiden naar een ievkelder en wel liefst zoo spoedig mogelijk, daar men op grond van verscheiden proeven, tegenwoordig de meening huldigt, dat een deel van de stikstof (door de stalwarmte) reeds verloren gaat, terwijl de mest zieh nog in den stal bevindt. Verder waarschuwt de heer Nobel nog tegen een verkeerde bemestingsmethode, die hierin bestaat, dat men in het voorjaar den mest uit de groep in een iersloot werpt en hem dan, vermengd met water, over het land sproeit, dat men das nit de vaste uitwerpselen en de urine, die in de groep zijn achtergebleven, kunstmatig ier bereidt. Door tal van proeven toch in deze provincie is gebleken, dat het doelloos is, van vaste uitwerpselen ier te maken, want deze ier doet in de eerste maanden b\jna geen uitwerking. Als er nog uitwerking van i' te bespeuren, dan moet dit worden toegeschreven asn de urine, die in de groep was achtergebleven en di" natuurlyk met de mest in de iersloot is terecht gekomen. Hoe beter men er nn in slaag», t»1 achterblijven van ier in de groep te voorkomen, des te minder loont het de moeite den mest uit de groep in een sloot te werpen en ze dan weer, vermengd met veel water, nit te scheppen. Bovendien schijnen v e r e c h e uitwerpselen en stroo ontledend te werken op het salpeter in den grond en kunnen zfj dus zelfs nadeelig op den groei van het gewas werken. Den mest direct nit den stal over het veld te brengen, kan de heer Nobel daarom ook niet aan- Citroen id. f ledige logeerkamer en passant meenemen. Hij ter wille der waarschuwingspTemie ad fö* Bruine f a .- Geel mosterdzaad t Karwy zaad f 11.a 11.40. Grauwe Erwten t a - Groene id. f 12.26 a f - Vale id. f 12—, ff (13.-, De vraag blijft nu nog: Is het noodig een gemet- eelden ierkelder te maken, of kan men volstaan met een iersloot, waariD de nrine rechtstreeks loopt. Om dit nit te maken zjjn er in den winter van 1901—1902 op Rijkskosten proeven genomen, n.1. te Beemster, Pnrmer en to Wjjdewormer. Bij deze proeven nn bleek, dat bjj de bewaring van de ier in een iersloot respectievelijk 70, 60 en 45 procent van de stikstof verloren ging. Bjj bewaring van de ier in een vat, ongeveer overeenkomende met bewaring in een ierkelder, ging te Wjjdewormer hoogstens 16 pet. verloren, te Pnrtnf hoogstens 5 pot. en te Beemster hoogstens 4 pot-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2