J. 1C. I Sack- Ploegen, fioelem Sthp Wers I Hokkentouw. F. R. LIGD1T |ndisrhf pcnhrasstn. Binnenlandsch Nieuws. be~\ elen zich beleefd aan tot bet Repareeren van alle soorten Rijwielen. Handel ii Onderdeelen, Banden, m. Emailleeren Vernikkelen drie- en twee-scharige Ploegen met Stuurboom, Advertent i n. SCHAGEN, stemmen van Piano's op abonnement of per keer. Voor ingezetenen van Schagen spe ciaal billijke tarieven. Mrïta bij de beietóe Depfilbetóers. Fabrikant: Alkmaar. deNaluur-Wollen deraoederen f 1 jn 11 FLSBX, M li At; ES. te verkrijgen bij den Agent iolhüm, jlloi, voorheen de heer Van Wijk. 0. 0. P. WESTfNBERS, beëedigd Makelaar, te Haringhuizen, bespannen met Spaarden. Trekking 10 Sept, a.s. 50 CENT PER LOT. A. TAN TWUIJVER, Karwijbalen. Uienbalen. Blauwstreep- en andere ZAKKEN. L, Het KANTOOR van den Archiect tent 10), ^tlfemaar- H. M. Mors en was daar zoo onvergelijke lijk dapper, om Claudius Blokker over den grond te kwakken en vervolgens te slaan. Claudius was bij Mors aan 't kaarten. Er bestond eene kwestie tnsschen een broer van bekl. 'a stiefvader en Cl. Blokker en laatstgenoemde kreeg over dit zaakje „woorden" of ruzie met bekl., welke ruzie ze dan buiten zouden uitvechten. Mul der wachtte echter niet tot ze buiten waren, maar pakte binnenshuis Blokker aan en mis handelde hem erg, totdat de kastelein Mors ze van elknar heeft gescheiden. De O. v. J. eischte tegen dezen als een groot dronkaard bekend staanden beklaagde wegens mish. f 8 boete, sub6. 8 d. hecht. In de eerste twee zaken over 8 dagen, in de anderen over 14 dagen uitspraak. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXIV. Wij waren dan gisteren in de ruime Toko op Rijswijk, in de z. g. Fransche buurt. De lokaliteit, zeer gunstig gelegen, vlak naast de sociëteit Harmonie, dicht bjj de groote hotels en in een milieu van mooie winkels, behoort aan het Gouvernement en diende vroeger tot bureau van het Mijnwezen. Zij is thans aan de Nederlandsch-Indische Vereeniging „Oost en West" verhuurd voor vijftig gulden 's maands. De Regeering had wel wat royaler kunnen handelen, vind ik, en het leege bureau in bruikleen afstaanWe zijn echter altijd zoo groot in het kleine! Dat verhuren wijst immers op zuinigheid Ook gaf het Gouvernement voor de instal latie een som in eens cadeau, een som van tienduizend gulden, terwijl nog een tiendui zend gulden, aan de Vereeniging worden geleend, zonder dat zij er, wonder boven wonder, renten voor behoeft te betalen. Bij zooveel gulheid had men ook nog die vijftig gulden huur kunnen schenken, zou ik zoo meenen. Ik noemde dien Regeeringssteun in mijn vorige Penkras een bagatel, en daar blijf ik bij. Waar Oost en West zich zooveel moeite getroost, daar had „hoogerhand" wel een beetje dieper in 'slands schatkist mogen tas ten. De zuinigheid zal ook hier weer de wijs heid bedriegen Doch laat ons nu eens de toko binnen gaan. 't Geheel maakt een verrassenden in druk en we hebben zeker wel een paar uur noodig om nauwkeurig 't vele fraais te be kijken, dat hier uit alle deelen van Indië is samengebracht. Achtereenvolgens bewonderen wij aarde werk uit de Preanger Regentschappen, [ka merversiering], fraai bewerkte krissen van Java en Bali, (komen prachtig uit tegen witte muren in vestibules, gangen enz.), fijngevloch- ten sigaren- en sigarettenkokers van Pajacom- bo, grillig bewerkte wandelstokken uit de Soendalanden en Midden-Java, [vele stokken zijn versierd mee den typisch Javaanschen wajangkop en zouden als modesnufje in 't Westen veel opgang maken], ivoren sigaren pijpjes van Palembang, bamboemeubels uit Cheribon, (bij uitstek geschikt voor serres en tuinhuizen) sierlijke rottankarwatsen uit Soe- kaboemi, de zoo fraai beschilderde bufïelleeren wajangbeelden uit Soerakarta, (zouden spoedig de leelijke Japansche poppetjes als wandver siering in serres enz. verdringen,) de bekende gedrochten uit Bali, (grillig en bont gekleurde poppen, allerlei bovenaardsche wezens voor stellende en zeer mooi staande op schoor steenmantels, kasten, standaards, enz.), sigaren kistjes, naaidoozen, beeldenstandaards, bijon- teriedoosjes enz. van heerlijk Japansch hout snijwerk, geciseleerd koperwerk uit Grissée [fraaie vazen, kommen, kaartenbakjes, bekers, aschbakjes, inktkokers enz. zouden in Europa en Amerika zeer veel succes hebben], geweven doeken en portières uit de Preanger, kantille- zilver van Sumatra's Westkust [Maleische huisjes, missigits, ossenkarren met een kar bouw bespannen enz. zullen goed voldoen in pronkkasten], waaiers, beschilderd met wajang figuren [den jongen dames beleefd als iets oienws op dat gebied aanbevolen], alsook porseleinen menutafeltjes beschilderd met allerlei gedroch ten nit den Hindoetijd [zonden de papieren menus verdringen, vooral omdat de tafeltjes telkens afgewasschen kunnen worden], verder de schoonste batiks en met gouddraad door weven doeken uit alle deelen van den Archipel, enz., enz. Ik deed maar hier en daar een lossen greep uit de zoo rijke uitstalling van toko Oost en West, en men behoeft waarachtig niet veel kunstgevoel te bezitten om te zien, dat dit handwerk heel wat meer waarde heeft dan het Japansche en Chineesche prul- legoed, dat thans de wereld overstroomt en tot zelfs in de woningen der arbeiders door dringt. Is het nu geen schande voor ons Neder landers, dat na drie eeuwen van exploitatie deze Indische nijverheidsvoortbrengselen zoo goed als onbekend zijn Wij, de zoo hoogontwikkelde voogden van voor haar geleerden zoon en zij verbeeldde zich, dat zij zoo raar schreef. Wigus ontbrak het aan stof. Over zijn studies kon hij niets schrijven. Hij had haar ists te verbergen. Maar ook zonder dat, hoe kon zij belang stellen in dingen, waarvan haar de namen zelfs onbekend waren Hij zag nog al de zijnen als duidelijke gestalten in zijn levensbeeld, wanneer hij aan het verleden dacht, maar hij zag hen geheel los van zichzelf. Slechts zijn moeder bleef hem zeer na. Het eenige. dat hem nog aan zijn familie bond, was zijn groote liefde voor haar. Maar daar hij haar in vgf jaar niet had gezien en hij aan haar dacht als aan iets bjjzonders,was juist haar persoon hem minder duidelijk bijgebleven. Zijn medeljjden met haar en dat zeldzame, geheimzinnige ver langen, dat ook den hardvochtigsten man soms dwingt, troostzoekend het hoofd in den schoot der moeder te leggen en haar lieve, zachte handen te voelen die beide gevoelens hadden hem het beeld zijner moeder in wat te mooie kleuren geschilderd. Nu riep ze hem. En dat nog wel door een telegram Aarzelen mocht hij nu niet. Hg dwong zich met geweld tot kalmte en dacht na. Siddy keek nog steeds hulpeloos in het telegram, dat zij in baar handen hield. Het deed baar verschrikkelijk leed Zj was een goedig persoontje. Die arme Wigus Maar hoe onaangenaam, dat ze nu ook niet met hem naar het café kondeze avond leek wel behekst. Of hg vannacht nog op reis zou gaan Te treurig, zoo met de gedachte zjjn vader dood te yinden en dan onderweg te zjjn 1 Of Wigus deze onmondige Aziatische rassen, wij „han delslui" van professie, verzuimden dus tot nog toe onze superieure kennis, onze koopman schap en ons kapitaal te gebruiken, om de inlandsche kunst op de wereldmarkt te bren gen en te exploiteeren ten bate van Indië en Nederland beide Zyn die „bruine kerels" dan alleen goed genoeg om voor ons koffie te planten, om onze zonen en broeders aan vette baantjes te helpen, en belastingen op te brengen, die o. a. voor een deel door verlofgangers en gepensionneerden in het moederland worden verteerd Als dit zoo ware, zou men zich met recht gaan schamen, Nederlander te zijn Ik sprak dezer dagen een heer, in Hol land geboren, doch reeds 20 jaar in Indië woonachtig, die als zijn ernstige mee ning te kennen gaf, dat, wanneer het moe derland niet in staat was, zijn plichten als 2de koloniale mogendheid te vervullen, als het de verarmde bevolking hier, verarmd door ons schandelijk systeem van vroeger, niet meer overeind kon helpen, dat het dan zoo eerlijk moest zijn, om die onmacht ruiterlijk te bekennen. Het moest dan b.v. deze Bezittin gen aan het rijke Amerika verkoopen. De Yankee's zouden er allicht een paar milliard voor over hebben, om, zonder onrechtmatige oorlogvoering en zonder een groot verlies van menschenlevens, hun vlag hier te mogen planten, vooral als men weet dat een moderne veroveringskrijg ook schatten gelds kost. „Wapperde hier maar eerst het Amerikaan- sche dundoek," zoo eindigde die mijnheer, „dan zouden de toestanden wel spoedig ver anderen en Indië een prachtige toekomst tegemoet gaan. „Ambtenaren en officieren, alsook mindere militairen, die Amertkaan wilden worden, zouden dan bij het nieuwe Gouvernement moeten blijven, opdat alles zoo geregeld mogelijk in zijn werk zou kunnen gaan, terwijl de uitbetaling van onder het Neder- landsch bestuur verworven pensioenen door den Amerikaanschen Staat zoude moeten worden overgenomen." Ik schrok bepaald van dit radicale denk beeld, doch bij nadere beschouwing en vooral van een breed internationaal stand punt bekeken, is 't waarachtig nog zoo gek niet bedacht. Immers, als men zeer arm Is, of geen lust gevoelt om zijn kinderen behoorlijk op te voeden, dan is 't toch zeer zeker beter, en ook in 't belang dier kleinen, om ze aan goede rijke menschen af te staan, en als dan bovendien de ouders en de kleuters weinig voor elkaar voelen, van elkaar vervreemd zijn, als 't ware, dan is er heelemaal geen bezwaar tegen. Weet ge wel lezersdat vele Europeanen hier in Indië van het Stiefmoederland spreken Zoover is het dus nu gekomen, dat zonen van uw eigen bloed in vollen ernst er over denken, dat Holland zich maar liever moest degradeeren tot een der prulligste staatjes van de wereld. Vele Nederlanders en ook hier geborenen steken 't tegenwoordig niet onder stoelen of banken, dat ze het een zegen voor Indië zouden vinden, wanneer de Engelsche B. V. hier kwam en zag en overwon 1 Ik voor mij vind het vreeselijk, zoo iets te moeten hooien, al kan ik ook niet altijd de argumenten dier heeren weerleggen. Mijn Hollandsch hart bloedt bij de gedachte, dat wij, nakomelingen van een stoer voorgeslacht, van ondernemende stoute koopvaarders, door eigen schuld zoo ver zouden gekomen zijn Nog is 't tijd, nog kan zeer veel hersteld worden, nog lijdt de bruine man in stilte, niet beter wetende of het hoort zoo, nog is Engeland zijn aderlating in Zuid-Afrika niet te boven, dus nóg kan er krachtig begonnen worden aan 't reuzenwerk, dat wacht, nóg kan Holland de liefde van Indië winnen In een volgende Penkras zal ik u zeggen, wat er in zake de inlandsche nijverheid ge daan zou kunnen worden. Lt. Clockexer Beoüsson b. d. Batavia, 12 Juni 1903. Woensdagavond 1.1. verga derde de afd. „Waard en Groet" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in het lokaal van den heer P. Haringhuizen, te NIEUWE NIEDORP. Er waren slechts 4 bestuurs- en 8 gewone leden tegenwoordig. Nadat de vergadering door den Voorz., den heer W. C. Visser, was geopend, werden door den Secretaris, den heer J. H. Berkenbosch, de notulen der vorige vergadering gelezen en door de aanwezigen goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen informeerde de heer J. Breebaart Dz., waarom niet het punt„de te houden tentoonstelling" op de agenda voor deze vergadering was geplaatst, waar dit punt, zoowel in de vorige als in de voorvorige vergadering, reeds was aange houden. De Secretaris deelt mede, dat hem niet was opgedragen, het punt op de convocatie te plaatsen en dat hij zelf bij het klein bezoek misschien nog eer weinig erven kon Dat zou heel aardig zijn. „Wat doet het mij leed zeide zij, en zij kreeg tranen in de oogen. De arme kerel zag er zoo ontdaan uit. Hij trok haar naar zich toe en drukte haar blond kopje tegen zich aan. Zij liet het geschieden en hield zich heel stil. Hoe goed deed hem dat, een liefheb bend hart, dat met hem meêgevoelde, zoo dicht bij zich te weten. Men is niet meer arm, als men niet alleen behoeft te lijden „Kom", zeide hij, „ga met me mede. Ik moet geld halen. Ik moet naar de treinen kijken. Je wilt immers wel medegaan „Maar lieveling, natuurlijk." En zg brandde van nieuwsgierigheid, waar Wigus 's avonds om half tien nog geld ging halen. Daar zg toch niet naar een café gingen en een bewaking van de beide verloofden haar onder gewone omstandigheden geheel overbodig scheen, gaf Siddy's moeder er de voorkeur aan, aan haar naaien te bljj- ven. In den zomeravond liepen Wigus en Siddy samen naar de Rookstraat, vanwaar zij een paar uur geleden ook gekomen waren. Siddy, die nu gearmd met Wigus liep, flapte er eindelijk de vraag uit „Ga je bg de Wallraveo's geld halen Staan de zaken zoo, dat je daar maar kunt aankloppen Haar toon en woorden kwetsten hem op dat oogenblik zoozeer, dat hg ervan schrikte. „Siddy „Nu, ik meende maar zoo van de vorige vergaderingen, geen aanleiding daartoe gevonden had. Voor kennisgeving werden aangenomen 1. Een missive van Holl. Noorderkwartier, dat de heer Plas uit Edam voor rekening dier Vereeniging door den heer J. Pronk van Warmenhuizen was opgeleid tot veeverlos- kundige en dat mededeeling verzocht werd, indien men den heer Plas gaarne zich binnen den kring der afdeeling zag vestigen en hem een eenigszins vaste positie kon worden ver zekerd. Men zou wel gaarne den heer Plas binnen den kring der afd. gevestigd zien, maar ver wachtte voor hem geen behoorlijke positie in die betrekking. 2. Een brochure over het bewaren van de ier, door den heer C. Nobel te Schagen. 3. Een uittreksel uit mededeelingen van Holl. Noorderkwartier betreffende uitkomsten van onderzoek naar veekoeken. 4. Een prijscourant van Boeke en Huide- kooper te Groningen. 5. Programma's van de a.s. Landbouw tentoonstellingen te Zijpe, Amstelveen, Naald wijk en Alkmaar. 6. Een mededeeling van den Secretaris, dat de f 26.die men in de vorige vergadering gaarne zag toegevoegd aan het getuigschrift voor langdurigen trouwen dienst van H. Boer man te Winkel, naderhand is ontvangen en door den Secretaris uitgereikt. Tot afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergadering te Naaldwijk werden benoemd de heeren W. C. Visser en D. Breebaart Kz., die beiden hunne benoeming aanvaardden. Van de punten van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werden IV stilzwijgend voorbijgegaan. Omtrent het voorstel Zype (punt VI) om f 1000 subsidie te geven aan „de verarmde boerenbevolking in den Kethelpolder" werd eenstemmig gedacht met het Hoofdbestuur in zijn afwijzend preadvies. Tot candidaat voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur voor Noord-Holland in de plaats van het aftredend en niet herkiesbaar lid den heer J. Breebaart Kz., werd gesteld de heer K. Breebaart Jz., terwijl vrij man daat gegeven werd terzake van de verkiezing van een lid voor Zuid-Holland. Aan de afgevaardigden werd opgedragen te stemmen voor lid der financiëele commissie den heer J. F. Moens te Alkmaar voor commissaris der onderlinge brandver zekering voor de leden, den heer A. J. C. Daamen voor 4 ledea in commissie voor de Wets herziening de heeren K. de Boer Cz. te Assendelft en W. de Clercq te Bloemendaal uit Noord-Holland, en H. de Bie te Rotter dam en P. J. A. de Bruine te Zwijudrecht uit Zuid-Holland voor plaats waar in 1904 de Algem. Verga dering zal worden gehouden, Enkhuizen. Van de bestuursleden der afdeeling moes- ten periodiek aftreden de heeren J. B. Wil- ken en J. H. Berkenbosch, van wie alleen 1 de laatstgenoemde, als zijnde secretaris, her- i kiesbaar was. De heer Berkenbosch werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer I Wilken werd gekozen de heer F. Brouwer, die beiden onder applaus hunne benoeming aannamen. Verder werd nog besproken de aanhangige wijziging van de wet op de personeele belas ting, terwijl op voorstel van den heer J. de I Vries besloten werd, aan elk der beide land- bouwcursussen in de afdeeling f 10 subsidie voor leermiddelen te gaven. Een voorstel van den heer J. Breebaart Dz., om f 16 subsidie te geven aan de in dezen herfst te Winkel te houden tentoonstelling van boom- en veldvruchten, werd verworpen. De Voorz. sloot daarna onder dankzegging I de geanimeerde vergadering. Van leer tot laars in 10 minuten. Onder de bijzonderheden, die te zien zullen zijn op de 23 dezer te WAALWIJK te ope nen tentoonstelling van alles wat betrekking heeft op de vervaardiging van schoenen en laarzen, komt o.m. ook voor eene Ameri- kaansche machine, waarmede in den onge looflijk korten tijd van 10 minuten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf registreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die ermede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kan worden gehuurd tegen een bepaalde som j voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een controleur, die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in rekening te brengen. - Wat AMSTERDAM eet! Amsterdam met zijn bevolking van ruim een half millioen zielen eet per jaar 36.000 Vette koeien en ossen, 20.000 ge meste en graskalveren 10.000 nuchtere kal veren, 3600 schapen en lammeren, 45.000 varkens en 3.400 paarden. Benevens de volgende enorme hoeveelhe den groente en fruit 50.000 H L. andijvie, 14.000 H.L. augurken, Hij nam zoo menigmaal verschillende din gen kwalijk. Het was eigenlijk om boos te worden.Zulke natuurlijke, eenvoudige opmer kingen. En een anderen keer, als zij er heel bang voor was dat hij wat zeggen of aan merken zou, zooals straks met dat briefje, dat uit haar zak gevallen was, dan zweeg hij.Een eigenaardig mensch.Zoo dacht Siddy. Ma8r zielsgoed. En beel geleerd. En een knappe man. En Siddy drukte zijn arm teeder tegen zich aan. Voor Wallraven's huis bleven ze staan. Op de eerste verdieping was een raam verlicht. Beneden was alles donker, behalve natuurlijk de ingang. „Wacht hier op mg", verzocht Wigus. „Ik ben in een paar minuten terug." Siddy zag hem de steen en stoep op stappen, aanbellen en daarna verdwijnen. Het jonge meisje dacht na. De geheim raad was niet thuis, dat wist ze. En dus ging Wigus naar mevrouw Wallraven. En plotseling gag ze daarin iets komisch een complicatie, die haar lachlust op wekte. En zg lachte vroolgk. Anders, de bediende, verwonderde er zich over, dat hij Hennegall nu nog zag. Deze wist toch, dat de geheimraad naar Pots- I dam was. Toen hij hoorde, dat Hennegall mevrouw wilde spreken, haalde hij de schouders op. „Mevrouw heeft bezoek van een vriendin die onverwacht in Berlijn aangekomen is en zg zal wel geen bezoek ontvangen. Maar hij gaf zich toch de moeite, naar I boven te gaan. Wigus was gedurende eenige oogenblik- ken zeer bezorgd, Wanneer Carolyne Wall- in een jaar 20.000 bossen asperges, 23.000 H.L. boeren kool, 60.000 H.L. spruitkool, 11.000 H.L. dop erwten, 170.000 H.L. kropsla, 380.000 bos kervel, 4.000 000 stuks komkommers, 4.100.000 roode kooien, 3.500.000 savoye kooien, 3.000.000 bloemkoolen. 3.000.000 bieten, 2 000.000 bos wortelen, 780.000 bos selderij, 380.000 bos peterselie, 300.000 bos radijs, ter wijl er aan de markt 1.500.000 H L. aardap pelen komen. Eindelijk nog de volgende hoeveelheden visch: 4200 K.G. baars, 12.000 K.G. bot, 3300 K.G. karper, 3600 K.G. kabeljauw, 6000 K G. paling, 200.000 scheivisschen, 60.000 K.G. schol, 1400 K.G. snoek, 15.000 stuks tong, 6000 K.G. zalm en 17.000 K.G. witvisch. HAR1NGCARSPEL. De heer G. Keijser alhier is geslaagd voor het examen van surnumerair der posterijen. Voor de betrekking van gemeentebode en conciërge aan het Raad huis in ENKHUIZEN hebben zich 460 personen aangemeld KOLHORN. Enkele we- ken geleden werd door de bewoners der buurtschap „de Strook", nabij Kolhorn, een adres gericht tot den inspecteur der posterijen om een avondbestelling, welk verzoek niet voor inwilliging vatbaar werd geacht. Thans is opnieuw een adres verzonden, waarin het verzoek gesteund wordt daar het bestuur van den polder Waard en Groet, waar van deze buurt een onderdeel is. Men hoopt thans op een gunstiger beschik king. Koper- en Blikslagers, Loodgieters Zinkwerken en Lndekkers 1 beveelt ?ich bij deze beleefd aan tot het Blppitratïëfl aan alle soorten Muziekinstrumenten worden spoedig en net uitgevoerd Handel in alle soorten MüziBlinstrQiDeiilei),0nderd6elei! en Snaren Verscheidene jaren wordt door mij een Waschmiddrl voor Hnbapen en Lammeren in den handel gebracht, dat, niet tegenstaande de groote concurrentie op dat gebied, door zijn uitnemende kracht om alle ongedierte bij 't schaap op volkomen wijze te dooden en onschadelijk te maken, een toenemend succes heeft, zoodat ik met alle recht het als het beste der bestaande waschmiddelen kan aanbevelen. fslermait iyn verkriygbaar bij raven hem niet ontving, dan moest hij haar schrijven. Daarmede ging dan de gansehe nacht verloren. En zijn moeder wachtte op hemwaohtend, wakend, na een groot ongeluk, aan het bed van een stervende. „Asjeblieft," riep Anders, die het met Hennegall niet zoo nauw Dam, van boven af. God zij dank Boven had Carolyne een kleine voor kamer. De vrouw des huizfs was niet alleen. Dit maakte Hennegall zeer verlegen. Maar bovendien was hg zeer verwonderd. De vrouw,! die daar aan de tafel stond en hem nieuwsgierig aankeek, omdat Carolyne haar misschien vlug een paar woorden over hem had gezegd, deze vrouw had hij hier nog nooit gezien. Zij was veel, veel jonger dan Carolyne, en op z'n hoogst twintig jaar. Van middel bare grootte, slank en toch gevuld, en zg gedroeg zich op en top als de dame uit de groote wereld. Zij had een helder blauwe japon aan, nieuwmodisch, met kantén ver sierd en zeer elegant. Zij was donker van haar en zeer donkere I levendige oogen schitterden uit een bleek gelaat Carolyne stelde hem voor. Hij hoorde toen den naam: mejuffrouw Soniakow. „Mag ik u oen paar minuten alleen spreken, mevrouw?" zeide Wigus dadelijk Hg zag er ontsteld genoeg uit Carolyne begreep dhdelgk dat er iets bijzonders was ter Wij 1 ze gedacht had, toen hg werd aan gediend, dat hg in bovenmatigen ijver haar zgn levensschets bracht. „Och, Olga zeide ze. lIrtfïr de v.reemdeliD8e reeds uit zichzelf op de deur der slaapkamer toe- Agent van de Coöperatieve Volksbank te Alkmaar, belast zich met den in- en verkoop van huizen, landerijen en effecten; het bezorgen van kapitalen tot elk bedrag op hypotheek, tegen borgstelling of in-pand- gevlng van geldswaardig papier of lev6ns- verzekeringpolis; het beleggen van groote en kleine kapi talen op hypotheek neemt gelden a deposito op voordeelige voorwaarden sluit levensverzekeringen, dadelijk ingaande lijfrenten en verzekeringen tegen brand schade. Te spreken Donderdags te SCHAGEN in „Cérès" en Zaterdags te HOORN in „de Keizerskroon" van 10 tot 1 ure. Vflrloiing lootfoort Goedgekeurd lij Koninklijk Besluit. Hoofdprijs Utrechtsche Wagen, Noord, Schagen. is gevestig-cl gestapt. „Vergeef me, ik stoor u. Maar ik heb dit telegram ontvangen." Hij haalde het uit zijn jas. Hij keek haar met hopende, wachtende blikken aan, ter wijl ze las. Carolyne begreep dadelijk, dat hg haar nu om het geld vragen zou, dat hij heden middag had geweigerd. Het werd haar eigenaardig te moede. Was dat vreugde Bliksemsnel schoot haar de gedachte door het hoofd, dat zij in den jongen man een verheven ziel gewonnen had en dat ze hem vaster en vaster aan zioh verbinden kon. En dan misschien werd hg vanzelf haar ontdekker, wachter en beschermerWant door hem moest ze den een of anderen dag zekerheid hebben Smadeljjke,^ leelijke gedachten „Ik wil mg zelf een spion koopenl" dacht Carolyne. Zij aarzelde. Moest hg haar eerst vragen, wat hg hoopte dat hem zou worden aangeboden Hoe bitter, hoe vernederend 1 Maar neen. Hg stond voor een Carolyne Wallraven. Zacht sprak ze „Ik geloof, dat ik slechts vier- of vijfhonderd mark in mgn cassette heb. Is dat genoeg De tranen sprongen hem in de oogen, Ma3r hg zeide eenvoudig„Ik behoet nauwelijks de helft 1" Hg had voor niets ter wereld een woord van dank of verplichting kunnen uitspreken. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1903 | | pagina 6