AINA PAÜLOVBA. Zondag 30 Augustus 11)05. 47ste Jaargang No. 3866 EERSTE BLAD. Gemeente Seliagen. BEKENDMAKINGEN. KENNISGEVING. INGEZONDEN. Schager Gondellied (Wijze Het Gymnastenlied.) 12de Raadslid. Buiten Iandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Staking der artilleristen te Amersfoort. Dit nummer bestaat uit twee bladen. O O Openbare vergadering van den BAAI) der gemeente Scbagen, op Dinsdag den 1 Sep tember 1903, des voormiddags ten 10 ure. Punten van behandeling zijn 1. Installatie der nieuw benoemde raads leden. 2. Benoeming van Wethouders. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een gemeentebode-waag- meester. 5. Vaststelling gemeenterekening, dienst 1902- ,,i3 6. Voorstel tot wijziging van het bedrag, toegestaan voor het op den 29 September o.k. af te steken vuurwerk. 7. Vaststelling verordening marktgeiden. 8. Beclames Hoofdelijken Omslag. Schagen, 27 Augustus 1903. De Burgemeester, H. J. POT. De Burgemeester der gemeente Schagen, Gezien de artikelen 8, 9, 10 en 12 der politie-verordening van die gemeente VERLEENT VERGUNNING aan de tappers, om op Maandag den 81 Augustus a.s. muziek te laten maken, dans partijen te doen plaats hebben en na bezet ten tijd te tappen. Schagen, den 28 Augustus 1903, De Burgemeester voornoemd, J. POT. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer 'teruggegeven.) Geen lied klinkt zoo krachtig, Zoo innig gemeend, Als 't lied van de Schagers In vreugde vereend. Geen iied wordt gezongen Met vroolijker zin, Dan 't lied ter verjaring Van 's lands Koningin. B e i r e i n. Heil, Wilhelmina Aan iederen kant, Klinkt luid die bede Te water, te land. In 't „Heil Wilhelmina Met krachtig geluid, Drukt iedere Schager Zijn hartewensch uit. 'tls feestdag voor allen, Voor armen, voor rijk, Voor Haar voelt in liefde Zich ieder gelijk, Geen volk op de wereld Zijn vorst zóó gezind, Als Neêrlands Vorstinne Door 't Hare bemind. B e f r e i n. Heil, Wilhelmina! enz. M. V. Bij de laatste raadsverkiezing hier, had ik er stellig op gerekend, dat mij een candida- tunr zou zijn aangeboden en ik, eenmaal candidaat gesteld, door de kiezers met groote meerderheid gekozen zou zijn. Maar van dat alles niets. Daar ik evenwel in mijn binnenste steeds een vurigen ijver voel gloeien om mij voor mijn Polder verdienstelijk te maken, heb ik mijzelf gedecreteerd tot „buitengewoon" lid van den Baad der gemeente Anna Paulowna. Elf leden hebben er zitting, ik ben dus het Twaalfde en als zoodanig wensch ik mij dan ook bij deze aan de kiezers voor te stellen. Zooals uit den aard van de zaak spreekt, zal ik mij alleen bezig kunnen houden met hetgeen in de publieke zittingen wordt behan deld en stel ik mij dan ook voor, van de zaak jes, daar aan de orde gebracht, het mijne te zeggen. In dier voege echter, dat de plaats, waar ik mijn meeningen zal verkondigen, niet zal zijn de raadszaal, maar de Schager Courant. Ik, als niet erkend, zelf-gekozen, onwettig raadslid heb, wanneer de vroede vaderen van onzen Polder bijeen zijn, het honderdste ■woord overstil, maar in de Schager zal ik mijn best doen en mijn plichten vervullen. Ik stel mij voor, zooals dat een goed ver tegenwoordiger betaamt, ronduit mijn mee ning te zeggen, zonder aanzien des persoons, en te prijzen of te laken, waar, naar mijn oordeel, goed gehandeld of misgetast wordt. o— De eerste zitting, die ik heb bijgewoond, was nn van j 1. Woensdag en dan, rechtuit van aard als ik ben, moet mjj in de eerste plaats van het hart de opmerking, dat de leiding van onzen Voorzitter, burgemeester Jelles, mij lang niet naar den zin is. Ik huldig de opvatting, dat een Voorzitter verplicht is, den raadsleden welwillend tege moet te komen. Hij toch moet van hen ver wachten, en het tegendeel is nog niet, zoover mij bekend is, in den polder gebleken, dat de heeren willen het belang der ge meente. En dat belang van Anna Pau lowna moet bij den Burgemeester mede in de allereerste plaats vinden een vurig voor stander, een warm verdediger. Welnudoor don ijver, die den heer Jelles .achjjnfc te bezielen, om alles in den doofpot te willen smoren, dieDt hij die beide goede eigenschappen niet. De leider van onze raadsvergaderingen wordt gedreven door een zeer groote zenuw- achtigheid en haast om den hamer maar weer te doen vallen en de vergadering te sluiten, 't Schijnt hem een verlichting te schenken als het maar weer achter den rug is. Dit nu oordeel ik een minder goede eigenschap voor een voorzitter. Te veel raadsvergaderingen houden wij hier heusch nietdus op die weinige, die er komen, behoeven de zaken niet te worden af gejaagd. Men geve ons raadsleden gelegen heid en tijd, volop, om die zaken te be spreken, welke we noodig oordeelen. Door vrije bespreking der zaken, door on derling overleg en het vernemen van elkaar's meeningen, komt men tot de beste oplossing. Aan deze besprekingen mag de voorzitter geen beletsel in den weg stellen door ont wijkende antwoorden of bewijzen van liever niet op de kwestie te willen ingaan. Door deze opmerking kom ik vanzelf aan het punt, dat in onze laatste zitting de hoofd schotel uitmaakte, n.1. het terugbetalen van schoolgeld aan die ouders te Breezand, die hun kinderen voor eenigen tijd thuis hebben gekregen van school. Ik wil dan beginnen met te zeggen, dat ik het geheel met mijn collega's De Mazure en De Graaf eens ben. Door de Leerplichtwet heeft de Overheid getoond, dat een geregelde gang van onder wijs zeer gewenscht is, en zij dwingt nalatige, onverschillige of laksche ouders, hun kinderen naar de school te zenden. Da's een uitnemend iets maar dan mag ook met klem wor den geëischt, dat het gemeentebestuur, de vertegenwoordiger van de overheid, alle middelen aanwendt om geregeld onderwijs te verschaffen en te bevorderen. Wat door de wet van de ouders wordt geëischt, en waarvan het nalaten met straf wordt bedreigd, dat mag niet door het gemeontebestunr worden verwaarloosd. Zooals dat op 't laatst is geschied, had men vlugger een noodhulp kunnen zoeken, of, wat nog beter was geweest, meer voortgang kunnen maken met het benoemen van een onder wijzeres. Zeker, er zullen zich omstandigheden hebben voorgedaan, die de benoeming van een opvolgster vertraagden, maar zoo ongeveer een half jaar zonder onderwijzeres, dat loopt naar mijn bescheiden oordeel de spuigaten wel eventjes uit. En als men dan bij deze tekortkomingen, 't zij dan door de schuld van B. en W., of van den Schoolopziener, of door welke oorzaak ook, maar toch buiten de schuld van het publiek, nog gaat eischen schoolgeld voor den tijd, dat de kinderen naar huis zijn gestuurd, dan zeg ik met de klagersdat is onbillijk. Dan vergeet ik, evenals zij, het geringe bedrag, dat er mede is gemoeid, en let alleen op mijn recht. Niet gaat het hier om de knikkers, maar om het recht van het spel En dan de bewering van den Voorzitter, alsof mijn collega De Mazure buiten de orde was, toen hij deze zaak in den Baad ter sprake bracht, en alleen B. en W. hier de beslissing hadden, die kan ik volstrekt niet beamen. Jongen, ik ben maar een eenvoudig burgerman, met wetten weinig bekend, maar ik meende, dat B. en W. belast waren met de uitvoering der verordening op de heffing der schoolgelden, doch als er sprake was var restitutie van schoolgeld, dus van ontheffing, dat dan wel degelijk de Baad daarin had te beslissen. Ik hoop, dat mijn collega De Maznre a.s. Dinsdag het Voorzitter eens zal vragen, hoe die vork in den steel steekt. En ook dezen raad geef ik miin collega'svraagt burge meester Jelles steeds naar het artikel en naar de verordening of wet, waarop hij zijn beweringen grondt. Misschien dat hij U dat dan op datzelfde oogenblik niet w i 1 zeggen, maar in de volgende vergadering kunt ge toch wel antwoord verwachten. Kalme behandeling en degelijk werk is de leus van het Koning Victor Emmanuel II van Italië zal weldra een bezoek aan Eraukrijk brengen. Beeds vroeger was dit plan vastgesteld, doch de ziekte van Paus Leo XIII en de be slommeringen der Pauskeuze veroorzaakten, dat dit bezoek tot aan den herfst werd ver schoven. Frankrijk komt machtig in gevlei. Eerst Engeland, en nu Italië, en misschien straks weer de Czaar, 't is voor Keizer Wil helm om van te watertanden. Dat de Koning van Italië naar Parjjs komt, ligt in de lijn der vriendschappelijke betrek kingen, die langzamerhand tusschen beide landen zijn ontstaan. De voorgenomen visite is eigenlijk de hooge bezegeling er van. Er zijn meer hooge samenkomsten te wach ten. Zoo zal weldra de Czaar van Busland op reis naar Weenen gaan. Dit is zeker een hoogst gewichtig bericht. De Keizer van Busland gaat niet gaarne van huis, want hij vreest overal het gewelddadig optreden van zijne ontevreden onderdanen. Vrees was ook de reden dat de reis naar Bome niet is doorgegaan. Daar de „mannen van de daad" vooral uit Italianen worden gerecrnteerd, verdacht men de anarchisten van een aanslag op touw te zullen zetten, wanneer Keizer Alexander zich naar Italië mocht begeven. En nn gaat de Keizer naar Weenen, in gezelschap nog wel van graaf Lansdorf, don minister van buiton- landsche zaken. Het ligt voor de hand, dat men zich in politieke kringen druk bezig houdt met de gevolgen. Men zal zeker doD bal niet ver misslaan, als men vermoedt, dat de besprekingen te Weenen voornamelijk over de Tnrksche aangelegenheden zullen loopen. Zeer buitengewone verhalen doen daarover reeds de ronde. Er zou niet meer of minder dan tot de verdeeliDg van Turkije worden besloten. Busland zou daarbij Thraciö met Konstantinopel ontvangen, Oostenrijk Mace donië met Snlonika, en Italië Albanië. Duitsch- land en Frankrijk zonden eeno schadever goeding in Azië en Afrika krijgen. Over En geland wordt niet gesproken. Men veronder stelt zeker, dat dit wel voor zichzelf zal zorgen. Wij laten deze verhalen evenwel voor wat ze zijn producten van politieke phantasieën, daar niemand met zekerheid kan zeggen, j welk brouwsel uit den politieken ketel te Weenen te voorschijn znl komen. Nog een ander vorstelijk persoon wordt weldra aan de oevers van den schoonen, blauwen Donau ver- j wacht. Het is KoniDg Edward in eigen per- soon, die de gast van Frans Jozef zal zijn. i Ook over dit bezoek worden hoogst interes- j santé beschouwingen geleverd. Daar Keizer Wilhelm zich tijdens de ziekte van zijn hoogen oom zeer belangstellend had getoond, j en zelfs op de vleugelen zijner warme ge- j negenheid met een bezorgd hart naar de sponde van den hoogen lijder was gesneld, meenden velen, dat het eerste uitstapje van Koning Edward zeker Duitschland zou gel den. Doch niet alzoo. Eerst ging de Koning naar Napels en Bome, daarna naar Parijs, en nu komt Weenen aan de benrt. Het heeft er veel van, dat Beijijn met opzet wordt ge passeerd. Velen willen daarin een gespannen verhouding tusschen Engeland en Duitsch land zien. Het besluit van koning Edward om eenigen tijd te Mariënbad in Boheme door te brengen in plaats van teEmsof Wiesbaden in Pruisen, wordt mede aan de koele betrekkingen tus schen beide landen geweten. In hoofdzaak is het Duitschland's verzet tegen de economi sche plannen van Chamberlain, dat de Engelsche regeeringskringen ontstemt. Duitschland meent, dat Canada in zijn econo- mische politiek geheel zelfstandig is. Worden na volgens het stelsel van Chamberlain aldaar aan de Engelsche artikelen bijzondere voorrech- ten toegestaan, dan maakt Duitschland van zijn kant, volgens de bestaande overeenkom- sten, daarop dezelfde aanspraak. De plannen van Chamberlain vinden ech ter niet alleen in het buitenland, maar ook in de koloniën een krachtigen tegenstand. In Australië gordt men zich reeds aan, om het inperialistische protectionisme van het moe derland te bestrijden. Bij de aanstaande verkiezingen voor de vertegenwoordiging zal „vrije handel" de leus der oppositie zijn. De werklieden-vereenigingen hebben den strijd mede tegen de verhooging der prijzen op de eerste levensbehoeften aangebonden. Hunne organen hebben eene oproeping aan al de werklieden van Engeland, Canada, Australië en Zuid-Afrika gedaan, om zich met kracht tegen de naderende protectie te verzetten. Ia Canada is men al even ongerust omtrent de ver strekkende politiek van den Minister van Koloniën. Canada vreest, dat het de gunsten, die aan de kolonie znllen worden toegestaan, in een anderen vorm duur zal moeten betalen. Dit heeft den minister-presi dent da verklaring ontlokt, dat Canada in geen geval van zijn politieke rechten ten bate van het moederland afstand zal doen. De sterke Fransche oppositiepartij heeft bij monde van haren voorzitter de meening uit gesproken, dat de dag wel eens niet verre meer af zou kunnen zijn, dat Canada een deel van de Ver. Staten uit zal maken. Chamberlain gaat evenwel onverpoosd voort met propaganda voor zijne beginselen te maken. In een geschrift, waarvan er acht mil- lioen over het land zijn verspreid, poogt hij de groote massa voor zijne idééën te winnen. In 't bijzonder wordt op de arbeiders ge werkt, wien uit de verhoogde inkomsten van de schatkist eene ouderdomsverzekcring wordt beloofd. Jammer, dat de arbeiders zelf dat pensioen voor den ouden dag moeten betalen. Doch dat zal hun te gelegener tijd eerst onder de oogen worden gebracht. De tegenstanders van Joe zijn zoo gemakkelijk niet. Wat eene goed georganiseerde en krachtige oppositie vermag, hebben wij nog kort geleden in Oostenrijk gezien. Sedert het Kabinet Khuen den Keizer ontslag heeft gevraagd, is daar nog niets veranderd. De Keizer, die in Hon garije vortoeft, weet aan de bestaande crisis geen einde te maken. Of hij moet aan de eischen dor nationale Hongaarsche partij voldoen, wat hij in strijd met de belangen van het geheele rijk acht, óf hij moet beslist de geëischte concessies weigeren. In het eerste geval is de ontbinding van het Kijk in twee volkomen zelfstandige deelen slechts een kwestie van enkele jaren, en in het tweede geval ligt een tijdperk van strijd in 't ver schiet, waarvan het einde niet te overzien is. De nationale partij zal, steeds meer versterkt, krachtig op do inwilliging harer eischen blijven aandringen. En die eischen zijn een zuiver Hongaarsch leger en volkomen econo mische onafhankelijkheid. Maar dan is ook de Ausgleich van 1867 vervallen en vormen de beide deelen van den Donanstaat slechts eene persoonlijke unie. Zij, die zich over hnn zit- tende levenswijs beklagen, weten wellicht niet, dat het nuttige beroep van kellner behoort tot de meest athletische in onze samenleving. Nog afgezien van de diepe en minder diepe strijkages wel tot een hoek van 145°, al naar gelang de fooi rijkelijk of minder royaal is welke natuurlijk een uitstekende oefe ning vormen voor een3 menschon te weinig geoefenden ruggegraat, legt de vlugge, steeds op een sukkeldrafje trippelende kellner ook met zijn onderste extremiteiten en hierop is wellicht nooit voldoende de aandacht ge vestigd dagelijks enorme afstanden af! Te Chri6tiania, waar men blijkbaar ook voor dit onderdeel van het sociale vraagstuk al weder veel meer oog heeft, dan in ons ach terlijk landje, werden reeds nauwkeurige proe ven op dit gebied genomen. Men voorzag een kellner van èen podometer en kon vaststellen, dat de bewuste gedienstige geest, die van acht uur 's morgens tot half een 's nachts do nood druftige menschheid weldadig laafde en spij zigde, daarbij een afstand van 60 KM. had afge legd, d. w.z. ongeveer drie maal een voetreis van Den Haag naar Botterdam. De man heeft vier dagen 's weeks dienst en legt per jaar onge veer de lengte der aardas af (12.713 K.M.) Om langs den equator een voetreis om de wereld te doen (ook door de zeeën natuurlijk), zou deze „Jan" dus niet eens S1/^ jaar noodig hebben. Hoeden af Bamp te Boed a-P est. De ramp in de magazijnen van Goldberg is nog veel ernstiger dan men in het begin 1 veronderstelde. Ongeveer tegen kwart over zeven 's avonds bemerkte men het eerste ver- schijnsel van den brand. In de magazijnen was een groote hoeveelheid makkelijk brand bare koopwaren opgestapeld. In een oogen blik verspreidde zich. het vuur door de bewaar plaatsen. Alleen degenen, die zich op de benedenverdieping bevonden en dicht bij de uitgangen waren, konden zich redden. Dade lijk toen de brand de 3e en 4e verdieping, waar zich de particuliere vertrekken bevon den, bereikt had, en toen men de kreten der ongelukkigen hooren kon, zetten de brand weermannen hnn ladders tegen het gebouw en redden vijftien personen, terwijl zeven andere, waaronder twee kinderen, zich in de ruimte wierpen en dood op den grond vielen. Een verbazende menigte was intusschen naar de gebouwen gesneld. Een naburig huis, waar op 2 verdiepingen muziekinstrumenten be waard werden, werd ook door het vuur aan getast, maar nadere berichten deelden mede, dat dit gebouw grootendeels gespaard bleef. Uit Duitsche bladen vernemen we, dat de brandweer geen springzeilen meegebracht had en daarom doeken moest gebruiken, die veel te smal waren, waardoor velen den sprong mis ten. Het was ook niet mogelijk het huis binnen te dringen, daar de ingang veel te klein was en een verstikkende rook den door tocht verder onmogelijk maakte. De aanblik der ongelukkigen, die zich op de bovenverdiepingen bevonden, moet ver schrikkelijk geweesv zijn. De Duitsche bladen geven er zeer uitvoerige beschrijvingen over. Keizer Franz Joseph heeft een bezoek ge bracht aan de plaats, waar thans na den brand de puinhoopen staan van het eens zoo mooie magazijn van Goldberg. Hij sprak tot den eersten burgemeester o. a. deze woorden Ik wensch, dat de bouw-verordening ernstig en terdege herzien wordt, opdat in de toe komst zulke branden niet plaats zullen kun nen hebben. Verder is het mijn wensch, dat i onderzocht wordt, precies, op welke wijze de brand ontstaan is, en wie verantwoordelijk is voor dit onheil." Volgens Je laatste opgaven worden nog ongeveer vijftien mensehen vermist. Toen het vuur ontstond, waren in het gebouw 300 personen. Verschrikkelijk moet geleden zijn in dit brandende huis. Worstelingen hebben plaats gehad in den dichten, verstikkenden rook. MeDSchen zijn omvergeloopen en doodgetrapt door hen, die in doodelijken angst zochten naar een uitgang. Allen bijna vluchtten naar de bovenste verdieping. Een vijftiental wen- hopigen knielden, toen daar de meubelen ook reeds vlam gevat hadden, om hun troost en j kracht te vinden in het gebed. Waren heldenmoed heeft de inspecteur van politie, Bockelberg, getoond door, trots vlam men en rook, binnen te dringen on zes men- schen het leven te redden. De „Figaro" bevat een brief van iemand, die den grooten cycloon op het oiland Martinique heeft meêgemaakt in den nacht van 8 op 9 Augustus. De briefschrij ver logeerde een uurtje van Fort de France in een groot, stevig huis bij een suikerfabriek. Nauwelijks in slaap, werd hij om 11 uur ge wekt door oen vriend. Hij wilde doorslapen, toen een kwartier later het lawaai van neer ploffende dakpannen, heftig openspringende eu klapperende vensters hem deden besluiten op te staan en zich haastig te kleeden. De wind huilde door de gangen van het huis en weldra kwam het water de kamer binnen. i De storm rammeide de deuren in en sloeg met woest geweld do ramen stuk. De regen i kwam overal binnen, steeds met grooter plas- i sen. Buiten werd de duisternis telkens door- j kliefd door gewddige bliksemstralen. En altijd werd het erger en erger. Alle bewoners van het huis waren naar beneden gevlucht, maar ook daar kwam het water door de zoldering stroomen, daar de vloeren van de bovenverdiepingen blank stonden van het regenwater. De wind dreigde alles te ver nielen. Uit de verte hoorde men flauw door den storm het neerstorten van huizen, het jammeren van gewonden. Een oogenblik be gonnen de muren van het huis te sidderen, te waggelen en men vreesde dat zij allen weldra onder het puin van de instortende muren begraven zouden liggen. Zij vluchtton naar den kelder. Om 12 nnr 's nachts hiel den plotseling alle verschijnselen vau het noodweer op. De wind ging opeens liggen en de bewoners van het huis snelden naar buiten om in de buurt hulp te kunnen ver- leenen. Maar onmiddellijk daarna stoof een troep zwarte werklieden, dol van angst, naar binnen. Zij hoopten in het hecht gebouwde j huis een veilige schuilplaats tegeD den ey- j cloon te vinden. Hun eigen hutten waren I meegenomen door den wervelwind en ter j nauwernood hadden zij het leven er afge bracht. Even later begon de cycloon opnieuw te woeden, maar het ergste was voorbij, j Toen het den volgenden morgen licht werd, bleek, dat twee zware fabriekspijpen I van de suikerfabriek waren ingestort, het dak i wrs weggewaaid. De Vossische Zeitung vertelt, dat een jong Knssisch arbeider, een zekere j Iwan Dorosjenko, werkzaam aan de spoorweg- J werkplaatsen te Charkof, erfgenaam is ge- worden van een vermogen van ongeveer f 72.000.000. Hoe dat is gekomen, vertelt de I Vossische er bij. In 1750 stierf de beroemde Bussische betman Dorosjenkoin zijn testa ment droeg hij aan den Staat de zorg op, zijn nalatenschap te beheeren gedurende 150 jaar en ze dan volgens een in het testament aan gegeven plan onder zijn rechf s'reeksche af stammelingen te verdeelen. Bijna drie jaren heeft men nasporingen naar die erfgenamen ingesteld, en het resultaat is geweest, dat nu Iwan Dorosjenko is gevonden en de reus achtige erfenis heeft gekregen. De twee no tarissen, die hem de boodschap moesten brengen, gingen hem die meêdeelen in de werk plaats, waar hij met opgestroopte hemdsmou wen in zijn grove kisedij bezig was aan 't werk, dat hem tot dusver een inkomen van een gulden of tien, twaalf 's weeks had op geleverd. Verhoogde werking van den Vesnvius. De krater van den Vesuvins, sedert 1895 gesloten, opende zich Woensdagmiddag. Do lava kwam tot 850 meter voor het sta tion van de tandradhaan, terwijl zij omlaag glijdt met een snelheid van 200 meter per uur. Gevaar bestaat op het oogenblik niet. De bevolking is zeer verontrust. De maand Maart heeft dit jaar in Engelsch-Indië de pest het grootste aan tal slachtoffers zien maken. Van Januari tot Mei zijn niet minder dan 509.000 personen aan die ziekte, die nog steeds toeneemt, ge storven. Wij herinneren eraan, dat de eerste gevallen in September 1896 te Bombay werden waar genomen. Sinds dien tijd breidde zich het aantal gevallen voortdurend uit. Opvallend was, dat steeds in Maart het aantal ongeluk kigen het grootst was. In het sociaal-democratische blad „Het Volk" lazen we Van twee zijden bericht men ons nit Amersfoort, dat op twee man na de man schappen van de zesde batterij veldartillerie aldaar het werk hebben neergelegd en de plaat gepoetst. Ook onder de 4e batterij vreesde men voor zoo iets er zijn reeds maatregelen genomen tegen wegloopen. Het schijnt, dat er reeds geruimen tijd gisting heeft bestaan onder die mannen, en wel in hoofdzaak wegens het onmenschelijk optreden van den kapitein. Aan de Utr. Ct. werd uit Amersfoort ge mald, dat een oproerige geest in de kazerne der veld-artillerie schijnt te heersehen. Maan dagmorgen zijn een elftal veld-artilleristen gedeserteerd. De reden was de behandeling van kapitein Aberson, die, naar men zegt, zóólang middagappèl heeft gehouden, tot de manschappen koud eten hebben gekregen. De Nieuwe Courant heeft inlichtingen in gewonnen en meldt over de zaak het volgende De lichting 1903 kwam, voor dit jaar voor 't eerst, met Maart niet onder de wapens dit zal eerBt met October geschieden. Dit is een nieuwe maatregel, ten gevolge waarvan de dienst zwaarder is dan vroeger. Kapitein Aberson werd mij geschilderd als een humaan man, die altijd, en tegen een ieder, even behoorlijk en bescheiden optreedt als soldaat is hij evonwel streng reglemen tair. Dat zijn behandeling aanleiding zon hebben gegeven tot de desertie van de veld-artilleris- ten, is dan ook niet waar. Kapitein Aberson is iemand, over wien elke mindere met de meeste achting spreekt, een tirannie,k optre den van dien officier wordt beslist ontkend. Alleen is waar, dat er meer van de manschap pen gevorderd wordt, dan vroeger. Toen nu Maandag gecommandeerd was „uitrukken met complete bepakking" voorde drie batterijeu, hebben 11 manschappen „de plaat gepoetst." Deze mannen zijn gestraft en daarmede is de zaak uit. Van maatregelen, die genomen zouden zijn tegen wegloopen van meerdere mannen, is geen sprake. Reislustige n. Woensdagavond zijn te BOZENDAAL (N.-B.) vier jongens aangehouden, afkomstig nit Amersfoort, van wie twee den leeftijd van 14 en do 2 anderen dien van 16 jaar hadden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zij vier weken geleden het plan beraamd hadden geld op de een of andere wijze machtig te worden, om daarvan gezamenlijk een reisje naar Ant werpen te maken. Daartoe had een hunner in de sociëteit „Concordia" te Amersfoort f 120 gestolen, een ander van zijn patroon f 40. Donderdagmorgen zijn zij onder politiegeleide naar Amersfoort getransporteerd. Treurig. Om halftien Woensdagmorgen is er bij den heor W. Weda in de Schagerlaan onder WATEBGRAAF9MEEB brand uitgebroken. Hot zoontje van den bewoner, een ventje van drie jaar, was naar den zolder gegaan en had daar in de nabijheid van hooi en stroo met lucifers gespeeld; een oogenblik later sloegen de vlammen naar buiton. Alle pogingen om het kind van den zolder te reddon, bleven vruchtelooshet heeft er het leven moeten laten. Het huis brandde geheel uit. Wat al te dapper. Men moldt uit DELFT In de op de kermis alhier staande schiet tent van Vermeulen stonden Woensdagavond eenige kinderen nieuwsgierig de gedrochtelijke mechanismen aan to staren. Dat scheen den kinderen van Vermeulen te hinderen althans een jongen van V. nam een stak ijzer om het kleine volkj», zoo noodig krachtdadig, te verwijderen. Een dochtertje van dentontbaas, de zesjarige Coba Vermeulen, greep een ge laden geweer, logde aan, trok af en schoot een negenjarigen knaap, die tot de kijklustigen behoorde, in het linkeroog. De knaap werd hevig bloedende naar het Ziekonhuis gebracht en zal bijna zeker het oog moeten missen.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1