Jndi.ïche Ipfiiliniüüen I u i s t f r s. Zondag 30 Aug. 1903. 47ste Jaargang. No. 3866 TWEEDE BLAD. K alkbemesting. Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 25 Aug. 1903. De Gezondheids- en Woningwetten. W. van Markel. Binnenlandsch Nieuws. Uit den Ouden Tijd. De vader der onderzeesche vaart. FEUILLETON. 10- Sciier ta van Het heeft reeds meermalen mijn aandacht getrokken, dat door knnstmesthandelaars of hnnne agenten het gebruik van kalk wordt aanbevolen op gronden, die niet opbruisen bij overgieting met zoutzuur. Zulke gronden noemt men kalkarm en bijgevolg zoo wordt geredeneerd moeten die gronden worden bemest met kalk. Die naam „kalkarm" brengt de menschen op een dwaalspoor, want die gronden zijn wel arm aan koolzure kalk, maar in den regel niet arm aan alle soorten van kalk. Dat znlke gronden veelal niet arm zijn aan kalk, dat kan men bij eenig nadenken zelf wel inzien, want op een grond, die arm is aan kalk, kunnen geen planten welig groeien, en immers, de ondervinding leert in vele ge vallen, dat op dienzelfden grond veel gras groeit, als hij slechts wordt bemest met i e r. Aangezien nu in ier bijna geen kalk voor komt, moet de grond zelf de kalk leveren. In de klei- en zavelgronden onzer provincie en ook in vele veenachtige gronden zit meer of minder klei. Klei bevat heel wat kalk, dus bevatten ook de gronden in onze provin cie, die niet opbruisen, meer of minder kalk. Als de grond opbruist, en hjj dus kool zure kalk bevat, dan bevat hij vrij zeker zooveel kalk, dat van bemesting met kalk geen voordeel ie te verwachten. Als de grond niet opbruist, dan kan het zijn, dat kalkbemesting voordeel geeft, doch zeker is het volstrekt niet en zelfs in de meeste gevallen niet eens waarschijnlijk. Tot nog toe heb ik op de proefvelden in de verschillende deelen der provincie van kalk zelden een voordeelige werking kunnen constateeren, op veenachtige gronden niet en op kleigronden ook niet, niettegenstaande zulke gronden niet opbruisten bij overgieting met zoutzuur. Deze proeven zullen door mij op verschil lende plaatsen worden voortgezetmisschien komt de nuttige werking in volgende jaren beter voor den dag. Voorlooplg evenwel raad ik iedereen sterk aan, geen groote hoeveelheden kalk te koopen voordat men eerst met een kleine hoeveelheid eens een proef heeft genomen. Hen bedenke daarbij nog wel, dat het niet voldoende is als de uitwerking der kalkbemes ting zichtbaar is; het gebruik van kalk moet vóórdeel opleveren, dus minder kosten dan er meer door wordt voortgebracht. De Rijks! andbouwieeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. UITSPRAKEN: Joh. Zeegers, [gedetin.], zonder vaste woon plaats, diefstal, 3 mnd. gevang. W. Beijers, [gedetin.], Arnhem, diefstal, 7 mnd. gev. Op eigen verzoek word uitgesproken het faillissement van D. Mulder bij de Stolper- vlotbrug, gem. Zijpe, waarin als rechter commissaris is benoemdMr. Umbgrove, rechter bij de Arr.- Rechtb. te Alkmaar en als curatorMr. W. C. Bosman. Nog werd failliet verklaardO. Maarse, te Oudkarspel, curatorMr. K. A. Cohen Stuart. Ten slotte werd de heer E. J. Quax beëedigd als makelaar in roerende goederen. oOO (Slot) Ten einde doelmatige en stelselmatige uit breiding van bebouwde kommen te bevorderen en ongebreidelde aanbouw; met zijne nadeelige gevolgen te voorkomen, is de gemeenteraad bevoegd verklaard, te verbieden dat gebouwen worden gebouwd of herbouwd op grond, welke ingevolge een voorafgaand raadsbesluit in de naaste toekomst voor den aanleg van eene straat, gracht of plein bestemd is. Dit raadsbesluit is aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen en de belangheb bende kan daarvan in beroep komen bij de Koningin. Afkondiging van dit besluit is voorge schreven. In gemeenten boven 10000 zielen en in gemeenten wier zielental in de laatste vijf jaren met meer dan '/s is toegenomen, is de Raad verplicht een plan van uitbreiding vast te stellen, 't welk ten minste eenmaal in de 10 jaren wordt herzien. De plans van uitbreiding, met kaarten en teekeningen, worden op de secretarie ter in zage gelegd. Aan hen, die hunne woning volgens eene aanschrijving moeten verbeteren en daarvoor de middelen niet bezitten, kunnen door de Gemeente rentedragende voorschotten onder hypothecair verband worden ver strekt onder voorwaarde van aflossing in de eerste 20 jaren. Bij faillissement worden de gelden ter stond opvorderbaar. Ook aan door de Koningin toegelaten Vereenigingen kunnen, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, geldelijke voor schotten worden verleend. De Gemeenteraad kan ook grond aankoopen voor aan- of verbouw van woningen en deze ook weder voor dat doel aan Vereenigingen afstaan, een en ander onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Gemeenten kunnen voor gemelde doel einden weder voorschotten bekomen uit 's Rijks kas. Rente en aflossing moet geschie den in ten hoogste 50 gelijke annuïteiten. Indien de gemeente door die annuïteiten te zeer zou worden gedrukt, kunnen voor de betaling daarvan bijdragen uit 's Rijks kas worden verzekerd tot de helft der annuï teiten. Op overtreding der verordeningen kan de raad hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste f 300 stellen. Bij herhaalde overtreding binnen het jaar kan het dubbel dezer straffen door den Rechter worden opgelegd. Aan verhuurders van woningen, die de vereischte aangifte verzuimen, kan een boete van f 25 worden opgelegd. Die geen gevolg geeft aan eene aanschrij ving tot verbetering zijner woning, wordt ge straft met geldboete van f 5 voor eiken dag verzuim. De bewoner, die na aanschrijving het huis niet verlaat, verbeurt eene boete van f 3 voor eiken dag, tenzij blijke dat geene andere huisvesting was te bekomen. De door de gemeente aangewende kosten ter uitvoering der wei of de verordening, worden op den belanghebbende verhaald. Een aangewezen beambte beteekent eene acte waarin het bedrag der kosten is vermeld. Vervolgens wordt hij zoonoodig aange maand en bij niet voldoening wordt gewoon dwangbevel op de gewone wijze uitgevaardigd en ten uitvoer gelegd. Alle plaatselijke verordeningen betreffende het onderwerp moeten voor 1 Augustus 1905 worden herzien. Burgemeester en Wethouders moeten jaarlijks een beredeneerd verslag opmaken van hetgeen met betrekking tot verbete ring der Volkshuisvesting is verricht. Ten slotte wil ik nog aanstippen dat de woningwet een 4en titel heeft toegevoegd aan de Onteigeningswet in het belang der V olkshuisvesting. In dat belang kan onteigening plaats heb ben zonder verklaring bij eene wet dat het algemeen nut de onteigening vordert. De onteigening geschiedt ten name der gemeente of van eene vereeniging, die in het belang der verbetering van volkshuisvesting door de Koningin is toegelaten. Hef Raadsbesluit tot onteigening moet door de Koningin worden goedgekeurd, nadat de Raad van State is gehoord. Geldt het Raadsbesluit de ontruiming van oppervlakten, noodig voor de volksgezond heid, dan moet de Gezondheidscommissie een beredeneerd verslag uitbrengen. Belanghebbenden worden voor de heslis- sing van den Raad in de gelegenheid ge steld, hunne bezwaren te doen hooren. Het plan met kaarten en grondteekenin- gen, bij voorloopig besluit van den Raad goedgekeurd, wordt ten minste 30 dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd. Indien eene vereeniging onteigening aan vraagt, wordt evenzoo gehandeld. Van elke nederlegging wordt in een nieuws blad der gemeente of van eene naburige ge meente en op de gewone wijze kennis gegeven. Bij de stukken der vereeniging moet een verslag der Gezondheidscommissie worden gevoegd. Indien de Raad ten name der vereeniging of van de gemeente tot onteigening heeft besloten, dan wordt duidelijk aangeduid, welke perceelen onteigend zullen worden. Dit raadsbesluit wordt op de zooeven ge noemde wijze afgekondigd. Het wordt daarna met de stukken aan Ged. Staten voorgedragen, die binnen 2 maanden verslag doen aan de Koningin. De Koningin beslist binnen 3 maanden en wordt het Raadsbesluit goedgekeurd, dan wordt het in de Staatscourant opgenomen. Indien de gemeenteraad op het verzoek eener vereeniging tot onteigening afwijzend beschikt, dan is beroep op de Koningin toegelaten, doch dan behoeft het besluit van de Koningin tot onteigening nog bekrach tiging bij de wet. Verder zijn de artikelen der onteigenings wet omtrent den loop van het geding bij West in Holland een Naamlooze Vennoot schap heeft opgericht. Wanneer die nu maar achter haar maat schappelijk kapitaal voorloopig twee nulletjes wilde plaatsen en ook aandeelen van f 1000 uitgeven, dan kwamen we op den goeden weg. De NederlanJsche Staat, die immers nog een eereschuld met Indië te vereffenen heeft, V -v ccicouiiuiu mm, iuuie te verenenen neerc, een onteigeningsproces toepasselijk verklaard i garandeere den aandeelhouders gedurende 10 bij onteigening xn het beiang der volkshuis- i ftrftn ftfin LpVirtn rink#» ronfo ooKonlm \7ou o x- bij onteigening in het beiang der volkshuis- vesting, echter met deze uitzondering, dat de gedwon gen onderhandeling tot minne lijke schikking niet meer noodig is. Het is echter zeer aan te raden, zijn best te doen om het goed bij minnelijke schikking in handen te krijgen. Een proces over ont eigening blijft lastig en duur, en het is zeer zeker te betreuren, dat de wetgever hiervoor geen andere vormen heeft voorgeschreven. Zoolang het geen groot gemeentebelang geldt, zullen vele gemeentebesturen terecht huiveren om een besluit tot onteigening te nemen in het belang der volksgezondheid. Welke stukken voor het geding moeten worden overgelegd, zegt art. 89 nieuw der onteigeningswet, terwijl de artikelen 91 tot en met 96 bepalingen omtrent de toe te ken nen schadeloosstelling behelzen. En hiermede ben ik aan het einde gekomen van dit artikel, dat, zooals de lezer wel heeft begrepen, ook een resumé van de Wet bevat. Daardoor is het wat lang, misschien te lang geworden, doch het belang van het onder werp heeft mij er toe gebracht, het resumé te geven. Zijpe. M. Bossen. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXV. jaren een behoorlijke rente, schenke der Ven nootschap bovendien ineens een som van f500.000 voor reclame, oprichting van ver koophuizen, magazijnen enz. ik spreek daar van reclame, die is natuur lijk noodig, wil er een wereldhandel in het leven geroepen worden. Men geve b.v. een fraai bewerkten catalogus uit, in prachtband, met honderden afbeeldin- gen in kleurendruk en zende dan aan elk onzer consulaten een groot aantal exemplaren, tor gratis verspreiding in hotels, sociëteiten, clubs, op passagiersbooten, bij kunsthande laren, enz. Die catalogus moet natuurlijk in de ver- j schillende talen bewerkt worden. Voorts richte men, in een der rijkste, drukst bezochte wijken van New-York en van de voornaamste steden van Europa groote, fraaie magazijnen in, waar de uit Indië ge- exporteerde goederen in eene passende om- geving worden uitgestald. Men doe, liefst geïllustreerde, artikelen schrijven in de voornaamste periodieken van 1 de wereld en belaste intusschen de Vereeni- ging Oost en West in Indië met de oprich ting van een groot Kantoor voor Export te Batavia en bijkantoren op Padang, Sabang, j Semarang en Soerabaja. Deskundigen op dit gebied als de heeren J Jaspers, Loubèr en anderen, bereizen Indië en knoopen relaties aan. De Indische ambtenaren krijgen opdracht i (van Regeeringswege), om meer dan bijzondere aandacht aan de nijverheid der Inlanders te wijden en een te heffen uitvoerrecht van ter zijn loslating te bewerken en hierna keerde hij spoedig naar Engeland terug. Kort na zijn tweede komst te Londen bouwde Drebbel zijn wonderlijke onderzeesche boot, waarin plaats was voor 12 roeiers en eenige passagiers. Dit vaartuig schijnt het beginsel te hebben belichaamd van alle latere onderzeesche sche pen n.1. dat van de water-ballast-afdeelin- gen, met pompen om ze te ledigen, teneinde de drijf baarheid te herstellen. De ademhaling der bemanning werd onderhouden door een wonderlijke vloeistof, door Drebbel zelf uit gevonden en „geest van lucht" genoemd. Deze vloeistof had de eigenschap om de be dorven lucht te zuiveren en in bruikbare te herscheppen. In deze boot kon „iemand ge noeg zien onder de oppervlakte van het water en wel zonder kaarslicht, om in den Bijbel of eenig ander boek te lezen." Men ver moedt dat de inwendige verlichting verkregen werd door phosphorachtige stoffen. Drebbel begaf zich onder water met zijn boot en voer van Westminster naar Green- wich, een afstand van 4 mijlen. Jacobus I was echter bang om zelf een proeftocht mede te maken en zijn hovelingen wisten hem wijs te maken, dat Drebbel een verbond gesloten had met den Booze. De uitvinder bewaarde uit ijverzucht zijn geheim en stierf in 1634, zonder zijn uitvinding te hebben kunnen volmaken. een De Vereeniging „Oost en West" was reeds 20" Pet komt der Indische Schatkist ten goede. De goederen worden met zeilschepen i vervoerd, opdat de kosten voor vracht niet ijverig bezig met het organiseeren van ten- - toonstellingen en het houden van voordrach- JelToer ten over Indische Kunstnijverheid, maar och, 1 °°8 i?n Y -- t jJ- 2i De Hoofdbesturen van heide Vereenigin gen stellen ten slotte aan 't hoofd der export- uauax VJl/JUf de belangstelling daarvoor was o zoo miniem 1 Nu heeft zij een Naamlooze Vennootschap opgericht met een maatschappelijk kapitaal van f 20000 f 50 per aandeel 11 Maar met dat sommetje zal men m. i. moei lijk arm-Indië overeind helpen. We kunnen, we mogen zulks Oost en West niet kwalijk nemen, dat doot genoeg zijn best, maar 't is de treurige onverschillig heid van zoo velen in den Lande, die met alle kracht bestreden moet worden, eene onverschilligheid, die vooral in onwetendheid haar oorsprong vindt. En daarom hoop ik, dat deze penkrasson juist door hen zullen gelezen worden, die gaarne willen medewerken om onze inlan- I ders te helpen. En die hulp kunnen de gegoeden in ons vaderland al dadelijk verleeuen door zich op te geven, te 's-Gravenhage, Heerengracht 7a, als lid van Oost en West. Geen enkel Hollander, die f 1.50 per jaar missen kan, mag achterblijven. en importkantoren, magazijnen enz., gesala- riëerde handelslui aan. Ziehier, hoe men de zaak, zij hot dan niet op Amerikaansche wjjze, dan toch op broede ren grondslag, moet aanpakken, wil hier j weldra voorspoed heerschen, instede van chronische voedingschaarschte. Voor ik deze Penkras nu besluit, moet ik nog even op een speciaal artikel wijzen, i Wanneer de ijverige Presidente van Oost en West, Mevrouw Van Zuylen-Tromp, een i paar van de toonaangevende dames te Parijs, b.v. Mevrouw Sarah Bernard, kon bewegen, j desnoods door een geschenk, om als nieuwe mode in te voeren een blouse van gebatikte zijde, dan zouden de grillige en toch zoo i kunstige dessins onmiddellijk alle vrouwen- harten in verrukking brengen en zie ik in gedachten reeds voor duizenden en duizenden guldens naar Europa en Amerika geëxpor- teerd. Nederland, word nu eindelijk toch eens b. d. w j..l Nederland, word nu eindelijk toch eens Het Bestuur van Oost en West verdient wakk Ik'smeek het u in uwJeigen belang moreel en financieel gesteundte wordendoor I jn dat van den lnlanderWeg met den honderden en duizenden Allen, die zich TonA.li.mooi l terecht boos gemaakt hebben over het slot n der vorige Penkras, toonen nu eens met de j 1a. Glockener Brousson daad, dat het oordeel van dien Amerikaansch- Batavia, 13 Juni 1903. gezinden mijnheer al zeer voorbarig was, en als dan straks het ledental van Oost en West verhonderdvoudigd zal zijn, en als ook per sonen [mannen en vrouwen] uit alle partijen de gelederen zijn komen versterken, dan kan en dan zal het Hoofdbestuur dier zoo hoogst nuttige Vereeniging zeer zeker krachti ger optreden dan ooit 1 Een ieder denke hierover eens ernstig na. Oost en West, dat onze nationale eer, ons Koloniaal bezit hoog wil houden, dat Indië wil opheffen, dat den armen inlander wil helpen, dat Oost en West moet gedragen worden door alle goedgezinden in den lande. En daarom, vóór het te laat is, moet Indië merken, dat Nederland wakker wordt en zich betert. Wordt dus allen lid van Oost en West en draagt mede een steentje bij tot de welvaart Van onze Inlanders 1 Het hoofddoel West is der Vereeniging Oost en Het verspreiden van populaire kennis om trent onze Indiën onder gansch het volk en het bevorderen der welvaart in die gewesten, om zoodoende en ook door het verleenen van onderlinge hulp, ware belangstelling en liefde te kweeken tusschen Nederland en Indië. Het lidmaatschap bedraagt f 1.50 tot f 6. 'sjaars. Zij, die f5.of meer contribueeren of een gift in eens schenken van f 100, zijn donateur of donatrice. Eu nu zal ik u eens uitleggen hoe naar mijn bescheiden meening de zaak derlnland- sche kunstnijverheid zou kunnen worden aangepakt. ik heb u reeds medegedeeld, dat Oost en Roman van IDA BOY-ED. 00000 „Staat er van uw verloofde in uw manus cript? vroeg Carolyne koeltjes. „Neen, zoover kwam ik nog niet." Zij zou dus nog niet weten, dat zijne Siddy arm en aan het theater was. „Ik hoopte het," zeide zjj slechts. Toen Hennegall vertrokken was, riep Olga zeer levendig „Kom mede, naar je slaapkamer. Daar is het donker. W[j willen eens kijken. Wat voor een meisje zou het zijn Een meisje, dat men 's avonds alleen op de straat wachten laat „Dat bewijst niets", antwoordde Caro lyne. „Maar het ergert me toch. Het is te vroeg, 't Mag zijn zoo het wil." Haar was het niet ingevallen, naar de donkere slaapkamer te gaan, om zoo doende op straat te kunnen kijken. Maar zij liet zich gewillig door Olga meêtrekken. En buiten, in het heldere lantaarnlicht, zag ze hetzelfde jonge meisje van 's mid dags, in de zwart met wit gegarneerde rok. Zij herkende haar dadeljjk Dat ronde kopje met het vele blonde haar onder het matrozenhoedjeer was geen twijfel mogeljjk. Dus ter wille van Wigus Hennegall had dat kleine persoontje hier zoo geduldig op en neêr geloopen 1 Een zucht, diep als een verlossing sidderde er van haar Vrij algemeen is men van meening, dat de eerste pogingen om het vraagstuk der onder- Eeesche vaart op te lossen, nauwelijks meer dan een eeuw oud zjjn en dateeren uit den tijd van den Ameiikaanschen onafhankelijk heidsoorlog. De vader van de onderzeesche vaart is evenwel Cornelis Drebbel, een wijsgeer en wetenschappelijk uitvinder. In het begin der zeventiende eeuw vond deze een vaartuig uit, dat met goed gevolg onder de oppervlakte van de Theems zich bewoog van Westminster tot Greenwich. Drebbel was een landgenoot en geboren te Alkmaar in 1572. Zijn genie als uitvinder deed hem naam maken in ons land. In het jaar 1606 of daaromtrent kwam hij in Enge land, waar hem door Jacobus I, die groot be lang in zijn proeven stelde, een verblijf werd verstrekt in het Eltham-paleis. Na een verbljjf aldaar van zes jaren ver trok hij naar Praag, om daar den post van gouverneur van den jongen prins van Oosten rijk te aanvaarden. Zóó uitnemend wist hij zich van deze opdracht te kwijten, dat hij later gekozen werd tot raadsheer van Keizer Eerdinand II en met een groot inkomen werd vereerd. In 1620 word Praag ingenomen door don Koning van Bohemen, eu Drebbel met ver schillende andere leden van den Keizerlijken Raad gevangen genomen en ter dood ver oordeeld. De Koning van Engeland wist ech- lippen Maar zij,had het toch gezien; zoo schrik kelijk duidelijk zelf gezien,hoe het gelaat van haar echtgenoot door een gloeiend rood werd overtogen. Hoe kon dat, samengaan Acb, slechts weten, weten „Kijk eens een kleine blondine en wacht alleen daar komt hij. Kijk, hoe teeder ze haar arm in den zijnen legt. Nu gaan ze samen weg," Olga sprak opgewonden. Na een kleine pauze zeide ze zachtkens voor zich heen „Zonderling." En dan nog eens„Jammer." Plotseling schaterde ze van lachen over zichzelve. „Neen, maar zooiets Carolyne deze jonge man, met dat kale pakje aan, heeft zooiets op mij gemaakt als indruk. Mopper eens geducht op me. Hoe kan men Maar, Carolyne, ik stel zooveel belang in heml Doch het gevaar is voorbij. Hij is ver- loold I" Carolyne zeide rustig „Er was anders ook geen gevaar ge weest. Ik heb reeds menigmaal gezien, dat ge in staat zjjt, een uur lang verliefd te worden op een man, maar in het volgende uur was je reeds weder afgekoeld. Omdat ge er steeds op wacht dat ge u eens een maal verlieven zult, ziet ge reeds alle jonge mannen er op aan, dat ze gevaarlijk voor je kunnen zijn." „Werkelijk? Nu komt het uit, dat gij mij steeds met critischen blik hebt gade geslagen", schertste Olga. „Natuurlijk heb ik je gadegeslagen, want ik begin een beetje angstig te wor den voor je." „Dat ik een oude jongejufïer worden zal vroeg Olga snel. „Neen, dat ge eenmaal een jongen man ontmoeten zult, die werkelijk gevaarlijk I voor je kan worden. Zoolang ge evenwel lachend constateert, dat ge kolossaal veel belang stelt in een persoon, dan is er nog j geen gevaar." „Zoo, zoo 1" Zij bleven nog steeds, zonder doel of reden, in de donkere kamer. Beiden was het eigenaardig en onvrij te moede. Zij hadden beiden zoo'n behoefte, haar hart eens voor elkaar uit te storten. Maar Olga, die achter haar vry en zeker optreden een eigenaardige schuwheid verborg, welke het haar onmogelijk maakte, naar den aard van vele vrouwen, over liefde en huwelyk eens intiem te spreken, voelde zich zoo onrustig, dat ze den wensch bijna niet kon bedwingen, zich die onrust door Carolyne te laten verklaren. Maar ze kon het toch niet over zich verkrijgen, te spreken. Die duisternis hier was zoo welkom men kon zoo ongestoord denken. „Dat is toch onzin", dacht Olga en werd onmachtig over het gevoel van wrevel, dat er in haar hart opsteeg, toen ze dacht aan de verloofde van dezen jongen man. „Het wés toch zoo hij bloosde"! dacht Carolyne gepijnigd, en zij zag haar man voor zich, hoe hij dezen middag by het zien van dat jonge meisje ontstelde. Olga en zij waren vriendinnen, maar op een bijzondere manier. Toen zy elkaar voor eenige jaren leerden kennen, ontstond er dadelijk een levendige omgang tusschen baar beiden, ondanks het verschil in leeftjjd. Terwijl de geheimraad en mevrouw Sonia- kow, Olga's moeder, hun bronwater dron ken, maakten Carolyne Wallraven en de jeugdige Olga de mooiste wandelingen in de heuvels van Mariënbad. Olga was haar jaren ver vooruit, zeer ontwikkeld en van allerlei zaken uitmuntend op de hoogte. Olga sloot zich leergierig by de oudere j vrouw aan en liet zich tegelijk een weinig I het hof maken door den geheimraad. Deze was tegenover alle jonge vrouwen ridderlijk. En Carolyne voelde zich bij dat, wat ze voor oogen had, nooit ijverzuchtig. Zy wist, dat deze half vaderlijke, half huldigende manier tot de rol behoorde van den beminnelyken, grooten man Olga ontwikkelde zich vlug. Als de j dochter van een Duitsche moeder en een Russischen vader, bezat ze de intelligentie en gelukkige bijzonderheden van beide rassen. Haar moeder, en zoodoende ook zy, was de grootste helft van het jaar op reis en dit gaf haar nog meer kennis en onder vinding. Zoodoende bezat zy op twee-en- twintig-jarigen leeftijd een volkomen zeker heid, die anders slechts vrouwen van rijper leeltijd eigen is. Met Carolyne Wallraven correspondeerde en sprak zij over alle vragen van den dag. Zy deelden elkaar haar meeningen mede. Maar over haar gemoedsleven sprak Carolyne nooit met het jonge meisje. Mis schien was het verschil in leeftyd hier wel de kloof. En bovendien, over haar geheim verdriet met een mensch te spreken, dat had Carolyne Wallraven tot dusverre niet kunnen doen. Het ging haar, zooals het zooveel armen gaatzjj gelooven door allerlei schyn hun roep van welgestelde menschen te kunnen bewaren, terwijl de menschen buiten elkaar al fluisterend vertellen, hoe het in waarheid Her ij k maten en gewichten. Wij vestigen er de aandacht op, dat de loopende termijn van den herijk der maten en gewichten den 31 dezer maand eindigt, en bevelen belanghebbenden aan, vooral toe te zien, dat elk dier voorwerpen voorzien is van het vereischte goedkeuringsmerk (n), opdat zij niet door verzuim in ongelegenheid komen. Na I Sept. zal het ijkkantoor te Alkmaar geopend zijn eiken Donderdag en Vrijdag van 9—1 (negen tot één) uur. HARINGCARSPEL. De verdwenen fiets, waarvan in ons vorig bericht sprake was, is reeds terecht. Van diefstal was gelukkig geen sprake. Eenige baldadige jongens hadden ze stilletjes uit het binnenschuurtje gehaald en, om den eigenaar een poets te bakken, in een haver akker naast de woning van J. K. verstopt. Toch zullen de daders zieh voor dezen kwa jongensstreek hebben te verantwoorden. De Haagsche correspondent van de Zw. Ct., sprekende over de zomer reis van onzen premier Dr. Kuyper, zegt o.a. „Te Innsbrück vertrouwde een mijner stad- genooten zijn oogen niet, toen hij, onlangs daar een voetganger in volledig nationaal Ti- rolsch kostuum, met alle attributen van die schilderachtige kleederdracht versierd, ont moetende, het expressieve gelaat van onzen vermaarden premier onder den Tiroler hoed herkende. Was het geen zinsbedrog Huis vestte Innsbrück wellicht een dubbelganger? Bij onderzoek bleek echter, dat de Nederland- sche premier inderdaad aldaar vertoefde en, naar men verzekerde, een uitgebreide garde robe medevoerde." Men s c h r ij f t aan de N. R. Ct. Het is met de veldarbeiders in de HAAR LEMMERMEER dit jaar treurig gesteld, ja zoo treurig, dat de schade, teweeggebracht door werkloosheid, als gevolg van den aan houdenden regen, niet meer kan ingehaald worden. Tal van arbeiders zijn er, die reeds eeni- gen tijd 1 a 2 dagen per week werken daarbij komt nu nog, dat vele landbouwers vreemd werkvolk aannemen, om bij gunstig weer in den kortst mogelijken tijd klaar te komen. De veldarbeider ziet dan ook met angst en kommer den naderenden winter tegemoet, vooral ook omdat de aardappelen, de oogst van den veldarbeider, totaal mislukt zijn. ALKMAAR, 25 Augustus. In de a.s. vergadering van bet hoogheem raadschap der Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland zal beslist wor den over het voorstel om een stoomgemaal bij Schardam te bouwen, teneinde den Scher mer boezem steeds van het overtollige water te kunnen ontlasten, en dit uit te malen op de Zuiderzee. De kosten zullen pl.m. f 600.000 bedragen. De belastbare opbrengst echter loopt ook over pl.m. 92.000 H.A. Uit het beschaafde Brabant. Te BAARLE-HERTOG (N.-Br.) is Zondag zoo geducht en op verschillende plaatsen ge vochten, als nog zelden is beleefd. In tal van herbergen is de boel kort en klein geslagen. Een aantal personen zijn onder geneeskundige behandeling gesteld wegens bekomen ver wondingen en steken met 't mes. Vooral een zekere W. was zoo toegetakeld, dat hij meer dood dan levend was. Per kar is hij naar huis vervoerd. Het drietal voor H. d. S. te PETTEN is samengesteld als volgt: Roden huis te Helder, Ten Tholen te Purmerenden Visser te Nieuw-Buinen. met hen is gesteld. Carolyne Wallraven verbeeldde zich, dat haar huwelijk als zeer gelukkig doorging. Plotseling vroeg Olga „Carolyne, houdt ge 't meest van een huwelijk uit liefde, of van een verstands huwelijk De vrouw schrikte uit haar gedachten op. Olga moest haar vraag nog eenmaal herhalen. Carolyne lachte bitter. „Het eene huwe lijk zoowel als het andere kan immers ge lukkig uitvallen Slechts wanneer het eene deel uit liefde en het andere deel uit ver stand trouwt, dan zyn alle factoren voor het ODgeluk aanwezig." „Carolyne „Wat wil je?" De jonge vrouw sloeg de armen harts tochtelijk om Carolyne's hals. „Laat mij in waarheid je vriendin zijn." „Je bent zoo jong je bent zoo jong mompelde Carolyne. „En zie en begrijp toch alles." „O, zwijg!" En Carolyne stond op en drukte de ge vouwen handen tegen het gelaat. Slechts niet er over spreken. Slechts de ellende niet noemen. Wanneer de naam van het ongeluk is aangeroepen, schijnt het nader, doodelijker. Maar toch was het een weldaad, zich begrepen te gevoelen door dit teergevoelend schepseltje. Toen ze in de helder verlichte kamer terugkeerden, was het, alsof er iets groots en verhevens tusschen hen gebeurd was. Carolyne kon zich nog niet van haar vriendin scheiden. Zij vergezelde haar naar het hotel.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5