Donderdag 17 September 1903. 47ste Jaargang No. 3871 BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Binneiilandscli Nieuws. Tentoonstelling te Schagerbrug. FEUILLETON. Spoorwegongeluk te Barneveld. AlnrlBitifi- k yiiliiillafi Oemeente Sclias?on. o—o Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagon Brengen, ter voldoening aan de derde alinea van Art. 24 der Militiewet 1901, (Staatsblad No. 212 van 1901), ter kennis van de belanghebbenden, dat het overeenkomstig Art. 23 dier Wet afgesloten Inschrijving»-Register van 1903, voer de lichting 1904, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, op heden ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter leiing is nedergelegd tot en met den 24 September 1903 des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur. Schagen, den 15 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS JzL. B. De Secretaris, ROGGEVEEN, L. S. Openbare vergadering van den RAAD der gemeente SCHAGEN, op Donderdag den 17 September 1908, des namiddags ten ö'/j ure. Punten van behandeling zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer. De Burgemeester a. i. der gemeente Schagen, P. BUIS Jz. o— Don milicien-verlofganger TIMMER PETRUS, van de lichting 1898, die zich volgens opgave met groot verlof binnen deze gemeente bevindt, wordt in zijn belang aan geraden, zich ten spoedigste met zijn zak boekje ter Secretarie aan te melden. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlich tingen verzocht omtrent een verloren gouden Dame s-h o r 1 o g e. 00 00 Maandag j.1. werd te Schagerbrug de ten toonstelling en paardenmarkt gehouden van wege de Af deeling Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Deze tentoonstel ling heeft zich, gedurende haar nog niet zoo lang bestaan, reeds een goeden naam mogen verschaffen, wat wel blijkt uit de deelname, die telken jare grooter wordt, zoomede uit de groote menigte bezoekers der tentoonstel ling. Vele menschen bowogen zich door het dorp heen, in 't centrum waar de kermis was, en voorts van 't eene deel van 't ten toonstellingsterrein naar het andere. Mooi weer begunstigde den dag, en de tentoonstelling kan dan ook weer in alle doelen uitnemend geslaagd genoemd worden. Het Bestuur der Afdeeling, tevens Commis sie voor de tentoonstelling, kon deze dag volop voldoening verschaffen voor de vele moeite die zij er zich voor getroost heeft. Zooals reeds gezegd, was de deelname aan de tentoonstelling belangrijk. Elk nummer van het programma telde een flink aantal mededingers, en, zooals we dat in Hollands Noorderkwartier reeds gewend zijn, alle uit stekende exemplaren. De Commissiën, aange wezen voor de beoordeeling der verschillende rubrieken, haddon dan ook volstrekt geen ge makkelijke taak. De navolgende bekroningen werden toe gekend Paarden van 4 j aar en ouder. Ie prijs, f 10.S. Ligthart, Warmenhnzen, 4-jarige bruine merrie. 2e. pr., f 6.C. Francis, 't Zand, 5-jarige br.-bles ruin. Eervolle vermelding, H. Kruisveld, Callantsoog, 6 jarige bles-merrie Nelly. Voor dit nommer waren 14 deelnemers. 8-jarige Paarden. Ie pr., f 10. A. Brak, Sohagen. 2e pr. f 5.— G. G-rin, Wie- H l u i s 11 r s. Roman van IDA BOY-ED. 00000 15. „Lena", zeide Wigus, „begrip jij mij dan niet? Jij hebt je toch als een eerlijk, vlijtig meisje door het leven heen weten te slaan 1" „Goddank wel", sprak Lena bevestigend, terwijl ze den hoed even van zich afhield, om eens te zien hoe hij was. „Dan moet jij toch ook op onze eer gesteld zyn," bezwoer hij haar 1 bijna klonk het smeekend. „Och Bloot omdat het Schradin aangaat? De man heeft immers kind noch kraai' Heerejé, wat zal die er last van hebben? Jy' wilt maar persé den edelen man spelen. Je weet óók wel, dat het by Schradin op geen tien- of twintigduizend mark aankomt, er zijn immers toch niet anders dan lachende erfgenamen. Ik zeg maarwat jy niet van Schradin neemt, dat neemt een ander van hem. Dus: waarom zal het dan ook ons niet ten goede komen? Nu ja, wanneer het er breed by je aan zat, of wanneer moeder het vette der aarde had Maar moeder kan nu gaan wasschen of stryken. En jy zegt zelf: hebben doe je nog niets, en of je veel verdienen zult, weet je evenmin." Brutale waarheden. En toch niet zyne waarheden Hoe zouden ze het eens kun nen worden,hy en deze vrouwen Zij waren schepselen met verstand, met ringerwaard. Eerv. verm. G. Jimmink,Schager brug, zw. merrie. 13 Deelnemers. De keuringscommissie voor deze 2 nommers bestond uit de heeren H. van der Sluijs en C. Hoedjes, St. Maartensbrug en J. Brak, 'tZand. 2-jarige Paarden. Ie pr., f 10. P. Blom, Koegras, HeJder, br. merrie. 2e pr., f6.—, P. v. d. Oord, Keinsmerbrug. br. merrie. Eerv. verm. J. Frans, Burgorbrug, br. merrie. 18 Deelnemers. Als keurmeesters fungeerden voor dit No. de heeren: W. Kaan en D. Kater, Wieringer- waard en S. Ligthart, Warmenhnizen. Merries met Veulen. Ie pr., f 10. J. Tijssen, Anna Paulowna, menie met zw. merrie-veulen. 2e pr., f 5.H. Bregman, Bnrgerbrug, 7-jarige br. merrie met veulen. Eerv. verm. J. Marees, Schagerbrug, zw. merrie met zw. merrie-veulen. 8 Deelnemers. Veulens. Ie pr., f 7.60, Jb. Jimmink, Schagerbrug, zw. hengst-veulen. 2epr.,f6. J. Tyssen, Anna Paulowna, zw. merrie-veulen, Eerv. verm. A. Stnijt, 't Zand. 11 Deelnemers. Keuringscommissie voor deze twee nommers de heeren: H. de Graaf, Schagerbrug, P. Hooij, Oudesluis, en W. de Wit, 't Zand. Vee. Herfstkalvers. 1 pr. f 10.— D. Stolp, Schagen. 2e pr. f 5.J. Smit Jz., Wieringerwaard. 4 Inschrijvingen. Schotten, geb. in 1901, die voor 1904 moeten kalven. 1 pr. f 10.— Gebr. Strijker, Winkel. 2e pr. f 7.60 W. D. Kaan, Wieringer- waard. 8e pr. f 5.L. Jonker, Sijbekarspel. Bestuurspr. W. de Graaf Gz., Schagen. 16 Inschrijvingen. Vaarzen, geb. in 1902. Ie pr. f 10. K. Borst, Keins, Schagen. 2e pr. f 7.50 G. Claij, Haringhuizen. 3e pr. f 6.O. Hui- berts, Schagen. Bestuurspr. K. v. d. Oord, Barsingerhorn. 20 Inschrijvingen. Voor deze 3 nommers bestond de keurings commissie uit de heerenJb. Kater en J. Schuijt Gz., St. Maartensbrug, en IJ. Best, Schagerbrug. Stieren, geb. in 1902. ie pr. f 10. J. Schuijt, St. Maartensbrug, Prins Hendrik, no. 6386 N. R. S. 2e pr. f 7.50 G. Clajj, Haringhuizen. 3s pr. f 5.IJ. Best, Scha gerbrug. 4 Deelnemers. Stierkalveren (graskalf). Ie pr. f 5.— G. Grin, Wieringerwaard. 2e pr. f 2.50 D. Stammes, Schagen. 10 Deelnemers. Kuikalveren (graskalf). Ie pr. f 5. A. Sleutel, Schagen. 2e pr. f 2.60 K. van der Oord, Barsingerhorn. 9 Deelnemers. Voor deze 3 nommers waren Keurmeesters de heeren W. Govers te Callantsoog, H. Jimmink te 't ZaDd en A. Koster te St. Maartensbrug. Wolvee. Zes fokschapen, gekruist ras. Ie pr., f 5.Jb. Koster, Schagerbrug, 2e pr., f 2.50, J. T. de Wit, te Schagerbrug, Bestuurspr. P. Schenk Dz., te Wieringer waard. 7 Inschrijvingen. Zes Lammeren le pr., f 6.Jb. de Wit te Bergen bij Alkmaar, 2e pr., f 2.60, G. Claij te Haringhuizen, Bestuurspr. J. de Veer te Schagen. 21 Inzendingen. Ram [l'/j j.] geb. in 1902. le pr., f 5.—, G. Kant te Schagen, 2e pr., f 2.50, P. Schenk Dz., te Wieringerwaard. Bestuurspr. K. Zijp Hz., te Wieringerwaard- 9 Inschrijvingen. R a m 1 a m, geboren in 1903, in Nederland gefokt, le pr„ f 5.— J. de Veer te Schagen, 2 pr., f 2.60 en Bestuurspr., J. Spaans te Winkel, volbloed Hampshyredown met in- landsch ras. 20 Inschrijvingen. Voor het Wol vee waren de heeren G. Baken Az. te Callantsoog, S. Brommer en A. Watertor te St. Maartensbrug keurmees ters. Klein Vee en pluimgedierte. Inlandsche Kippen le pr., f 2.60, J. Vader, Schagen, 2e pr., f 1.60, P. Schrieken te Schagen. 13 Inzendingen. Leghorns, le pr., f 2.50, L. Doorn, St. Maartensbrug. 2e prf 1.60, J. Oosterman, Schagen. 6 Inzendingen. Zilver Wyandotten. le pr., f2.50, H. G. W. Stöve, Schagerbrug. 1 Inzending, Grootste paar K o n ij n e n. le pr., f 2.60. W. Govers, St. Maarten. 2e pr., f 1.60, J. Brommer, Schagerbrug (W.-Fr. dijk). Voor deze afdeeling bestond de commissie van beooideeling uit de heeren H. Bakker, P. Kraakman en J. Marees, Schagerbrug. Verder was er veel ter opluistering ingezon- deD. Het tentoonstellingsterrein was rondom bezet met uitstallingen van Landbouw-arti- kelen infle grootste verscheidenheid, Rijtuigen, Zadelmakersartikelen, etc. etc. We laten hieronder de geheele lijst der inzenders ter opluistering volgen. 1. F. van Dijk, Burgerbrug, Zadelmakers- artikelen. 2. Bijenvereen. „Zijpe en omstre ken", Honing, enz. 3. J. Voorthuijsen, St. Maartensbrug, Rijtuigen. 4. II. Oortmeijer, Alkmaar, Kuipersartikelen. 5. L. J. Rogge veen, Schagen, Zadelmakersartikelen. 6. P. Keet, Schagen, idem. 7. P. van Dijk, Burger- brug, Staldekens. 8. G. Ranke, Noord, Scha gen, Landbouw- en Huishoudelijke artikelen. 9. Hd. Smit, Schagen, Landbouw-, Huishou delijke-, Kuipers- en Zuivelartikelen en Rij wielen. 10. A. Ligthart, Schagerbrug, Rijtui gen en Hooischuivers. 11. Koster en Wiglama, Schagen, Landbouwwerktuigen, Zuivelgereed- sehappen en Rijwielen. 12.1. de Vries, Schagen, Meubelen. 13. M. van Thljn, Schagen, Filters, Petroleumstellen en Boterpotten. 14. H. Pee reboom, N. Niedorp, Zadelmakersartikelen. 15. Jb. de Goede, Oudesluis, Landbouwwerk tuigen. 16. C. Roggeveen, Schagen, Zadel makersartikelen. 17. A. v. Gastel, Schagen, Uurwerken en Barometers. 18. S. de Leeuw, Keinsmerbrug, Landbouwartikelen. 19. J. Smit, Barsingerhorn, driewielde Kar. 20. V. S. Ohmstede J.Cz., Alkmaar, Landbouwwerk tuigen. 21. W. H. Roggeveen, Schagen, Reis dekens. 22. G. Tates, Schagen, Rijtuigen. 23. C. Schuit, Schagerbrug, Reisdekens. De jury voor deze afdeeling, welke bestond uit de heeren A. H. Vogelzang, 't Zand, K. Kant, Schagerbrug, en C. Gz. Smit, Burgerbrug, kende diploma's toe aan de inzendingen van de navolgende heeren F. van Dijk, Burgerbrug; J. Voorthuijsen, St. Maartensbrug H. Oortmeijer, Alkmaar Hd. Smit, SchagenKoster en Wiglama, Schagen, en C. Roggeveen, Schagen. Boven dien nog een diploma aan den heer P. Schenk Dz., Wieringerwaard, die een ram van gekruist Wensleydale-ras ter opluistering had inge zonden. Uit de genoemde inzendingen van voor werpen had de commissie, welke voor de verloting de prijzen aankocht, een uitgebreide keuze en zij kocht dan ook vele deugdelijke en bruikbare artikelen aan. De commissie kocht voorts uit de aangevoerde paarden eenige dieren aan, waaronder de hoofdprij*. Deze bijzondorheden voor zoover de ten toonstelling betreft. De regeling van elk onderdeel was uitstekend, zoodat alles in de volmaaktste orde plaats vond. Te 2 uur werd de tentoonstelling gesloten, en het vervolg van dezen voor Zijpe zoo belangrijken dag was Kermis. Volledigheidshalve vermelden we hier cog de commissie van uitvoering der tentoon stelling. Deze bestond uit het bestuur der afdeeling van de H. M. v. L. eu wel de heeren G. C. Hulst, Voorzitter, J. van Leverink, Secretaris, G. Vrijburg, Penningmeester, J. T. de Wit, Th. E. J.Odendaal, W. Jimmink Dz., D. Brommer, C. Hooij, J. J. de Wit Sr., A. Bakker Jz., P. Francis en J. Louwe. Zooals de lezer reeds zal hebben opgemerkt, waren er veel paarden aangevoerd. Ook op de eigenlijke markt waren verscheidene dieren aangevoerd en hier heerschte de drukte en bewegelijkheid, aan paardenmarkten eigen. Veel handel gelooven we echter niet dat er op de markt was. Zaterdagavond laat is de Haarlemsche vrachtrijder H. Portengen in den SPAARNDAMMERPOLDER door den blik sem gedood. Meu vond zijn lijk en een eind verder de verbrijzelde en half verbrande kar. De twee honden waren ongedeerd. Hij laat een vrouw met 6 kinderen achter. Door een onbekende oorzaak is Zondag morgen tegen 9 uur de internationale sneltrein van den Hoek van Holland naar Berlijn, nabij het station van den Holl. Spoorweg te Bar neveld ontspoord. Het ongeluk gebeurde, toen de locomotief met tender en een bagage wagen over den wissel was, terwijl het overige gedeelte van den trein de verkeerde rails opging. Een wagen 3e klasse lag geheel op zijde, terwijl 8 wagens le en 2e klasse ontspoord zijn. Van de ongeveer 20 passa giers, die zich in eerstgenoemden wagen be vonden, zijn er vier of vyf, onder wie buiten landers, meer of minder zwaar, doch niet i levensgevaarlijk gewond. De heer M. Polak van Amsterdam, als werkman gekleed, was het zwaarst gewond. Hij had namelijk in de lende een tamelijk diepe, doch niet gevaarlijke wonde bekomen. Verder was een Duitscher een teen afge scheurd. Dr. J. Tchorznicki, van Warschau, had een verwonding opgeloopen. Lichter ge wond waren een heer uit Amsterdam en een juffrouw uit Haarlem. Verder hadden nog eenigen schrammen en builen gekregen. Op het terreiD van het ongeluk werden de eerste verbanden gelegd. Twee der gewonden werden naar Apeldoorn vervoerd en in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is niet gevaarlijk. De materieele schade is echter belangrijk. De waggon 3e klasse, die vlak achter den bagagewagen gereden had, lag op zijhet voorgedeelte was zoo goed als versplinterd. De daaropvolgende wagen, die met de overige nog was blijven staan, was aan de voorzijde totaal ingedrukt en alle doelen ver bogen, alsof 't materiaal koek was. Het volgende rijtuig was met de koppe lingen onder dit geschoven de drie laatste wagens hingen als 't ware tegen elkaar aan. De rails waren natuurlijk afgeknapt op verschillende plaatsen, terwijl de zware wagens diep in 't zand waren gedrongen en trncs, koppelingen en meer zwaar materiaal totaal verbogen waren. Over den weg lagen stukken ijzer en hout, onderdeelen van machine en waggons, hot en haar verspreid. Een Amsterdammer die in den gederail- leerden trein zat en een lichte hersenschud ding had gekregen, deeldo aan 't Hdblad een en ander mede. Hy vertelde „Ik zat met ongeveer 23 passagiers in den derde-klasse-waggon. Dit rijtuig werd op zijde geworpen, zoodat het met één kant na genoeg tegen den weg lag. Wij kregen na tuurlijk een hevigen schok en werden door elkander geworpen ik heb daarbij vermoede lijk iets zwaars op het hoofd gekregen, dat mij een hersenschudding veroorzaakt heeft. Van een eigenlijke paniek was in den wag gon geen sprake de meeste passagiers hiel den zich zeer kalm, alleen een paar vrouwen vielen flauw en een vrouw, die met vijf kin deren reisde, was vreeselijk angstig en zenuw achtig een Rumeensche dame, die mede in den waggon zat, hield zich zeer kordaat en wist velen te kalmeeren. „Wij konden den waggon niet verlaten, om dat wij de portieren niet konden bereiken, en 't was wel wat bar dat het wel een minuut of acht geduurd heeft vóór men van het station, waar wij slechts een honderd meter vandaan lagen, met ladders kwam om ons uit onzen neteligen toestand te ver lossen. M. 1. behoorden er in eiken trein althans een paar kleine ladders te wezen, om bij dergelijke ongevallen dadelijk dienst te kunnen doen. Wij werden, toen die lad ders er eindelijk waren, en wij naar de por tieren konden klauteren, bevrijd." Een der hoofdsporen was gelukkig vrij gebleven, zoodat met den volgenden sneltrein de reizigers konden worden doorgevoerd. Buitengewoon spoedig kwamen twee extra- treinen met spoorweg-autoriteiten en werk ploegen op het terrein, één nit Amersfoort en één uit Amsterdam-Rietlanden, terwijl in recht trots op haar persoonlijke, reine eer. En toch er was geen brug van haar beschouwingen naar de zyne. Maar zyn hart dreef hem er toe, iets troostends te zeggen. „Tot dusver kon ik nog niets verdienen boven dat, wat ik noodzakelijk gebruiken moest. Maar nu heb ik mijn studiën ge ëindigd, ik heb een menigte stof liggen, die nog maar op de laatste afwerking wacht om uitgegeven te worden. Dat wordt goed betaald. Misschien gelukt het mij, spoedig een redacteurspost te krijgen. Ik zal moeder steunen zooveel ik kan Plotseling hield hij opEen beeld kwam hem voor den geest. Hij zag Siddy voor zich, zoo lokkend, zoo verlangend. Hij stond met haar voor eeDe winkeletalage en beloofde haar fluisterend de mooiste kleeren, als hy maar eerst veel geld ver diende. Zijn voorhoofd werd vochtig. Hij kwam zichzelf voor als iemand, die den Mont Blanc wil bestijgen met een centenaarslast op de schouders. „Och wat," sprak Lena ietwat gering schattend, „hoe wordt dat dan nog betaald Die majoorsweduwe, die op de Markt woont, twee hoog, bij de Gebhardts, schrijft j ook. Gebhardt heeft eens een postwissel i voor haar aangenomen van tien Mark en daar stond op„Voor Uwe bijdrage in het Zondagsblad van 12/3." En redacteur? Ik kan je zeggen, als mevrouw Kubich, de vrouw van den redacteur van onze oourant, by ons komt, dan moeten wy haar altyd schadigde artikelen voorleggen, en de reke ning wordt steeds eerst na twee jaren wachtens betaald. Nu Met dit „nu," dat zooveel zeggen wilde als dat tegen zulke klare bewijzen wel niets zou zyn in te brengen, eindigde zij haar betoog. Wigus antwoordde niet. Hij wist het nu voor deze vrouwen was er slechts één middel om ze te overtuigen dat was zijn succes 1 En wanneer zou hem dat succes ten deel vallen Kloek van zin, was hij op jaren van harde worsteling voorbereid. Nu wist hij, dat deze jaren een begelei dende muziek zouden hebben de klaag liederen zyner moeder, de verwyten zijner zuster. Dat zyn kwade klanken voor iemand, die met frissche en ijzeren kracht ten allen tyde gereed moet zyn voor zynen arbeid. Lena zette nu voor den kleinen, door vochtvlekken in het kwikzilver bedorven spiegel tusschen de vensters, haar hoed op. Daar het spiegelbeeld echter niet duidelijk was, vroeg zy aan hare moeder„staat by Geheel aandacht, van alle kommervolle gedachten afgeleid, zoide deze„Ik vind, dat die sleep een beetje meer naar links moet." „Neen, dat is mode zoo heelemaal van voren, rechtop." „0, danWat hebt ge voor het krip betaald „Vijf-en-zeventig." „Mijn zwartje mochten we wel verven...." „Neen, moeder. Daar komt niets van terecht. Daar kunt u niet mee naar het kerkhof. Alleen om Frits al niet. Ik ga dadelyk nog even naar de zaak. Vanmorgen was de oude er zelf niet. Ik doe alsof ik goed voor u koopen wil. Wij bedienden krijgen alles inkoopsprijs. Maar als de oude een béétje inschikkelyk is, schenkt hy mij wel die tien meter." „Hij kan ook haast al niet anders, waar je reeds tien jaar bij hem bent," zeide de moeder, en zy zuchtte hoopvol. Wigus kon het niet langer verdragen, bij de vrouwen te zitten. Hy liep naar buiten. Ontelbare vragen stormden op hem in. Moest hij zich niet door deze kluisters laten weerhouden Was zijn streven naar hooger niet gelijk aan het verbreken van do heiligste banden de familiebanden Hij wilde de zynen in de verste verte niet verlaten en verstooten. Hij zou zich, met de grootste bereidwilligheid, het brood uit den mond sparen, om het hun te geven. Hij zou op den harden grond slapen, als hij daardoor de mogelijkheid verkreeg, zijne moeder zacht te deen slapen Alles, wat plicht, wat medelyden, wat liefde moest en kon, zou hy immers doen Maar was dit in overeenstemming met den plicht jegens zijne talenten Kon hij zijn leven opbouwen op het tundament van onrecht Onrecht ót jegen3 zijne familie, óf jegens zichzelf? Waar was de uitweg uit dezen doolhof van vragen En dan was daar Siddy Siddy, dat lieve schepseltje, bezield als hy van den vurigen wensch, omhoog te komen 1 Hoe zou hij zich zyn eigen thuis ves tigen met Siddy Die schuld aan Schradin, zoo stout op zien genomen zjju moeder, die moest gaan wasschen, als hare kinderen niets voor haar deden. En hij gevoelde het diepéén band is er tusschen menschen, misschien de eenige, die werkelijk onverbreekbaar is de band tusschen moeder en zoon. Zy mocht jammeren, zij mocht zelfs den middag ook de officier van justitie uit Utrecht en diens substituut arriveerden. Verbazend groot was ook het aantal toe schouwers, dat per trein of rijwiel uit Amers foort, Apeldoorn en zelfs Deventer kwam. De werkploegen begonnen aanstonds, den 3e klasse-waggon, die nog een heel eind was voortgesleurd en dwars over de rails lag, ter zijde te trekken om de hoofdlijnen geheel vrij te maken. Hoewel met zekerheid niets te zeggen is, vermoedt men, dat de wissel versprongen is, terwijl de trein er zich op bevond. Vandaar dan ook, dat het voorste gedeelte op het juiste spoor is gebleven. De andere wagens, meest alle eerste klasse, die op het verkeerde spoor liepen, zijn ongeveer 100 M. naast de rails voortgeschoven. Gelukkig begon de Westinghouse-rem direct uit zichzelf te wer ken. Ware dit niet gebeurd, het ongeluk zou niet te overzien zyn geweest. Thans mag men dankbaar zijn, dat alles nog zoo goed is af- geloopen. Ramp Arnemuidsche Visschersvloot. Uit ARNEMUIDEN wordt aan de M. C. gemeld Vrijdagmorgen voeren de hoogaarzen ARM. 12, ARM. 19, ARM. 22, ARM. 25 en ARM. 47 uit de haven te Colijnsplaat. Zij werden toen buiten overvallen door den hevigen wind. Omstreeks 9 uur verkeerden alle vaartuigen in gevaar. Drie van de vyf schuiten zijn vergaan en 13 menschen vonden hun graf in de golven. De om het leven gekomenen behoorden allen te Arnemuiden thuis. Vergaan zijn de schuiten no. 19, no. 22 en no. 25. Door deze ramp zijn niet minder dan 9 vrouwen weduwen en 25 kinderen weezen geworden. De schuiten zijn alle op do hoogte van Cats vergaan in het gezicht van de Arn. 47, schipper J. Meerman, en de Arn. 12, schipper A. van de Gruyter. De schipper van laatst genoemde schuit, te Arnemuiden teruggekeerd, verklaarde, dat de bedoelde schuiten te Wemeldingen zyn binnengeloopeu. Hij wist echter niet, hoe de vaartuigen in veilige haven waren gekomen het water was, volgens schippersterm, „blak" gewaaid en er was niets te zien dan schuim. Aan den hoek van de Zandkreek heeft deze schipper de 10 en 25 zien omslaanzijn voornemen was, ook daarheen te koersen, doch hij veranderde zijn koers en bleef nu maar op goed geluk varen, onverschillig waar de schuiten terechtkwamen. De Arn. 19 is gezonken, terwijl de 22 te Bruinisse is binnengeloopen. Geen enkele der verongelukte schepen was geassureerd. De verongelukten waren, behoudens enkele uitzonderingen, alle mannen in de kracht van hun leven. Aan een groot aantal woningen in de kom der gemeente was het van buiten te zien, dat er binnen getreurd wordt over het verlies van man, vader, een of meer zonen, broeders of bloedverwanten. Ook in het dorp zelf heerscht een doodsche stiltede geheele bevolking voelt blijkbaar mode het leed, dat zoovelen der burgers zoo plotseling en onverwacht te dragen krijgen. Zeer donker is de toekomst, die vele der nagelaten betrekkingen tegemoet gaan. Geen spaarpenningen voor den aanstaanden winter zijn aanwezig, omdat de verdiensten der garaalenvisschers dit voorjaar eerst laat zijn begonnen en in de zomermaanden alles behalve overvloedig hebben gevloeid. Voor velen der achtergeblevenen is het zeker, dat honger on ellende voor de deur staan, indien tenminste de liefdadigheid I niet de reddende hand uitsteekt. Aan de M. C. wordt uit Bruinisse gemeld Bij den woedenden storm verkeerde Vrijdag I een groot deel der visschersvloot alhier in doodsangst omtrent het lot van een der l vele vaartuigen, die des morgens ter visscherij uitgegaan waren zonder dat men van hier boos op hem zijn -- hij wist, dat hij haar nimmer ontrouw zou worden. En het uur van begrypen moest komen zij het bij de overwinning, of bij den dood. De dag liep zoo ten einde, 's Avonds kwam de courant. En werkelyk stond er een bericht in, dat, volgens de meest ver trouwbare inlichtingen, Doctor Hennegrll, die op dat oogenblik in de stad vertoefde wegens de droevige, den lezers bekm ia gebeurtenis, in geen geval te Berlijn go- studeerd had op kosten van mijnheer Schradin, maar alles aan eigen kracht te danken had. Wigus had gehoopt, zijn naam anders, roemrijker dan zóó, voor 'teerst in't open baar genoemd te zien. Het bericht was een van die schijnwaar heden, welke dengeno, dien zij betreffen, eerder beschaamd maken dan vereeren. Ook Wigus las het met schaamte. Dcch Schradin had het goed gemeend. Eu Wigus wist het: niets was te gering, om niet dm een of anderen dag to voorschijn gehaald te worden en als wapen gebruikt te worden. Daarom borg hij dit blad, dat het bericht van eergisteren verbeterde, zorgvuldig op. En hy dacht daarbij aan Carolyoe Wall- raven en bare waarschuwingen. „Eéns zal dit bericht geheel waarheid zijn," zeide hij bij zichzelf met eenigon trots Do begrafenis zou eerst over 2 dagen plaats hebben. Wigus vond deze vertraging pijnlyk. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1