Vereenigde Vergadering van de beide Kamers. Zijper Loten. ^ijliïilHndbouiüiuintcrfjcItool. Kalkbemesting. uit te weten kon komen, van wien dat vaartuig wa6 en wie de opvarenden waren, totdat ein delijk de mare bevestigd werd, dat het vaar tuig was van D. van den Berg Dzdat het was omgeslagen en de drie opvarenden ver dronken waren, namelijkW. van den Berg Dz., zoon van den eigenaar, als schipper, gehuwd en vader van twee jonge kindertjes, H. Okkerse Pz. en D. van den Berg Jz., de laatste ongehuwd. Een man overreden. Toen Maandag omstreeks kwart over elven de stoomtram uit de richting Noordwijk de bocht van het dorp RIJNSBURG in volle vaart binnen kwam, kwam van tegenoverge- stelden kant een wagen, waarop een man uit Valkenburg met zijn zoontje zat, aanrijden. Het paard sloeg op hol en rende tegen de tram in. Reeds was de locomotief de bocht door, zoodat de machinist van het ongeluk niets merkte. Plotseling wendde het paard zich nog van de tram af, maar een der waggons greep het rijtuig en slingerde de berijders er af. De man geraakte onder een derde klasse waggon en werd over het hoofd gereden, zoodat hij onmiddellijk dood was. Het knaapje, dat buiten de rails viel, kwam, oogenschynlijk althans, met een hoofdwonde vrij. Zondagavond zijn er weer vijf personen uit het rijkskrankzinnigengesticht te MEDEMBLIK ontsnapt. Ze behoorden tot de „gevaarlijken," zooals men aldaar zegt. De ontvluchting is aldus gegaan Uit de werkplaatsen werden gaandeweg stukjes touw meegenomen, waarmede ten slotte een touw met knoopen werd gemaakt, dat voorzien werd van een haak. Zondagavond is de haak over den 6 a 7 Meter hoogen muur der binnenplaats geslingerd, zóó dat hij boven aan den muur bleef vastzitten. Vijf verpleegden zijn toen langs dezen weg uit het gesticht ontsnapt, de zesde kon nog bijtijds gepakt worden. Dinsdagmorgen zijn te Haarlem vier der ontsnapte gevangenen aangehouden. Zaterdag j 1. heeft de Zang- vereeniging „Jacob Kwast" te WOGNUM in den Nationalen Zangwedstrijd te Amster dam een 4en prijs behaald. WIERINGERWAARD. Voor de weinigen, die in de gelegenheid gesteld werden met Z. Excell. den Commis saris der Koningin kennis te maken of de kennismaking te vernieuwen, zal het bezoek aan onze gemeente in aangename herinnering blijven. Het bezoek dan gold in de 9erste plaats het gemeentehuis. Ontvangen door B. en W. met de leden van den Raad, werd door Z. Exc. de gemeente administratie geïnspecteerd en zóó goed in orde bevonden, dat aan den secretaris, den heer Haringhuizen, een extra compliment werd gemaakt voor zijn accuratesse, netheid en orde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan kerk en school. Op zeer minzame wijze onder hield Z. Exc. zich met het personeel; de kin deren in verwondering, dat een zoo hoog geplaatst persoon zóó eenvoudig kan zijn. Het onaangename weer liet niet toe een rondreis door de gemeente te maken. Na een kort oponthoud in het polderhuis werd de reis voortgezet. Slechts van raadhuis en kerk woei de Nederlandsche driekleur. Zooals we reeds in 't kort hebben vermeld, zal er Zondag 27 Sept. eene harddraverij plaats hebben te WIERINGER WAARD. De mededinging zal openstaan voor paarden, welke in 1903 op de korte baan geen prijs van f 100.of hooger behaald hebben, en aangespannen voor 2-wielige rijtuigen. Prijzen worden uitgeloofd van f 80.f 2B. en f 10.— Flinke bedragen dus, zoodat er snelle dravers verwacht kunnen worden, te meer, daar deze draverij 2 dagen vóór die te Schagen plaats heeft, wat bepaald bevorderlik zal zijn aan de deelname. Reeds Zaterdagavond ston den in DEN HAAG menschen op het Binnen hof te wachten, om hunne plaats voor de tribune der Tweede Kamer Dinsdag bij de opening der zitting aan de liefhebbers voor geld af te staan. Tot Hoofdingeland van den polder Geestmerambacht [Oosterdijk en Molen- geersen] is benoemd de heer A. Eecen Pz. te OUDKARSPEL. HARINGCARSPEL, 15 Sept. De landerijen der Ned. Herv. Kerk en die der Diaconie werden tot nu bijna uitsluitend aan Roomsch-Katholieken verpacht. Nu circuleert onder de leden der gemeente een adres, om Kerkbestuur en Diaconie te verzoeken, daarin voortaan verandering te brengen en genoemde landerijen uitsluitend aan geloofs- genooten te verpachten. De Floralia-Commissie te WINKEL houdt Zondag 20 September en Maandag 21 September a. s. weder hare ge wone jaarlijksche tentoonstelling (zie adver tentie in dit nommer.) Des Zondags is zij geopend van 1 tot 11 uur des namiddags en des Maandags vanaf 7 uur. Den eersten avond zal het Harmoniegezelsohap hare ge waardeerde medewerking verleenen. Den tweeden avond wordt eene verloting gehouden van bloemen, planten enz. Door den hoosen waterstand van „Schermerboezem" [waarop zoovele waterschappen in Hollands Noorderkwartier uitmalen] is de polder „De Harn", onder Ilpendam, weder geheel blank gezet. Gronden buiten de omringdijken stonden mede onder waterveel last hadden ook de bewoners te Hobrede, bij Oosthuizen, langs de Zaanoovers, enz. De eigenaar van „De Harn", de heer S. Vink, te Ilpendam, heeft dit jaar geen op brengst van zijn eigendom, daar dit niet de eerste maal is, dat deze polder in dit jaar onder water loopt. In Krasnapolsky te AMSTER DAM had Maandagmorgen onder leiding van den heer H. F. Bultman een vergadering laats van afdeelingsafgevaardigden der Loll. Maatschappij van Landbouw in N.-H. Doel was, tot de stichting te geraken van een afdeeling Noord-Holland van het Cen traal Bureau van het Ned. Landbouw-comité voor het aanschaffen van Landbouwbenoo- digdheden voor geheel Nederland. Artikel 2 der concept-statuten zegt hieromtrent Het doel van de afdeeling is, de bevorde ring van de belangen der bij haar als deel- genooten aangesloten vereenigingen, inzon derheid door lo. zich voor haar te belasten met den gemeenschappelijken aankoop van land bon w- benoodigdheden 2o. bespreking en vertegenwoordiging harer gemeenschappelijke belangen 3o. verbetering van de inrichting en het beheer der aangesloten vereenigingen, door zakelijke besprekingen en invoering der revisie, vanwege een daartoe door de afdee ling te verstrekken reviseur. Er vond een levendige gedachtenwisseling plaats. De vergadering was evenwel, tenge volge van de paardenkeuring dien dag in Den Haag, te onvoldoende bezocht, om defini tieve besluiten te nemen, weshalve dit tot een volgende vergadering werd uitgesteld. Dinsdag 15 September 1903. De heer Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer zich begeven hebben, des middags te 12 uur de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een koninklijk besluit van 4 September 1903 No. 30, hou dende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen. De ministers, hoofden van ministeriëele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags, mede in de vergaderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen,wordt in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon, en houdt, terwijl de Prins naast haar gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren Het is mij aangenaam in Uw midden te verschijnen, ten einde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buitenland bleven zich kenmerken door het gewenschte, zeer vriendschappelijke karakter. Zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee op lof waardige wijze van hare roeping. Vooral toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging bedreigde, bleek, hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger en niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren betuig ik voor de destijds betoonde veerkracht en toewijding mijnen dank. De bronnen van onze welvaart vloeiden in menig opzicht op niet onbevredigende wijze. Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de landbouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk, en het scheepvaart verkeer kon zich herstellen van zijn achter uitgang in het vorige jaar. Op bet gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeelige gevolgen. Toch doet de nuchterheid van geest, die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzer werklieden open baarde, hope koesteren voor een gezonden voortgang aan de arbeidersbeweging, tot wier welslagen ik door voortgezette, sociale wet geving wensch mede te werken. De pacificatie van het noordelijk gedeelte van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het landschap van Korintji werd gebroken. De tegenspoed, waarmede de inlandsche bevolking op Java te worstelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dat herhaaldelijk steun van regeeringswege onmisbaar bleek. In Suriname is meer dan tot dusver op de opbeuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigd. In de kolonie Cura9ao kon door gouverne mentshulp voorzien worden in de schaarschte van voedingsmiddelen, door langdurige droogte veroorzaakt. Behalve de reeds ten vorigen jare door mij aangekondigde wetsvoordrachten, waarvan de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar vertraagd werd, is het mijn voor nemen, in dit zittingjaar nog andere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch uw medewerking in te roepen om de uitkeering van rijkswege, zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onder wijs, nader te regelen de viering van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komenden openbaren verkoop van sterken drank aan meer doeltreffende bepalin gen te onderwerpenhet stelsel van verze kering uit te breiden tot de ongevallen bij de zeevisscherij en tot de gevallen van ziekte, en de verontreiniging van openbare wateren tegen te gaan. Eene regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en een herziening van de armenwet zijn in voorbereiding. Wetsontwerpen zullen u worden aangeboden tot regeling van de administratieve recht spraak tot wijziging en aanvulling van het wetboek van strafrecht; alsmede tot aan vulling van artikel 342 van het burgerlijk wetboek. Voorstellen van wet zullen u worden voor gelegd tot herziening van het tarief van in voerrechten tot regeling vaD het octrooi wezen en tot bevordering van de zoetwater- visscherij. Een wetsvoordracht zal worden ingediend om de verhouding tusschen het burgerlijk en militair gezag nader te bepalen. Voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal ik u een voorstel doen toekomen. De ver van gunstige stand der Indische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleid ter afdoende verbetering zal de hulp van het moederland niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strekkende om aan den inlandschen landbouw op Java duurzaam een meer bevredigende uitkomst te verzekeren. De voorgenomen decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch-Indië zal, naar ik vertrouw, aan de behartiging van de plaat selijke en algemeene belangen ten goede komen. Voorstellen zullen worden aangeboden tot wijziging van een tweetal artikelen in het regeeringsreglement voor Nederlandsch-Indië teneinde een verbeterde rechtsbedeeling en het scheppen van een meer gewenschten rechtstoestand voor de inlandsche Christenen mogelijk te maken. Voor deze veelomvattende taak reken ik, mijne heeren, op uwe steeds gebleken toe wijding aan de belangen van het volk, dat gjj vertegenwoordigt. Doe de Almachtige God Zijn zegen op uwe werkzaamheden rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. De Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden, en voorafgegaan door de Com missie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. Een indrukwekkend oogenblik was het, toen H. M. de zinsnede voorlas, waarin zij aan leger en vloot en burgerlijke ambtenaren haren dank betuigt voor de betoonde veer kracht en toewijding in de dagen van het begin van dit jaar. Toen H.M. de lezing be ëindigd had en opstond om heen te gaan, hief een der Kamerleden een luid „Leve de Koningin" aan, met welken roep, tot drie maal herhaald, alle leden instemden. Daarna werd een „Leve de Prinsaangeheven. Evenals vorige jaren, waren ook thans de sociaal-democratische Kamerleden niet tegen woordig. Bij de opening der Staten-Generaal waren weder de meeste leden der beide Kamers in ambtsgewaad aanwezig. Voorts waren aan wezig alle ministers, vele leden van den Raad van State en verschillende hoogwaardigheids- bekleeders. Alle tribunes waren overvol. Even na één uur verschenen de Koningin en de Prins met schitterend gevolg. H. M. was gekleed in zeegroen satijn, gegarneerd met kant van dezelfde kleur en droeg een hoed van zeegroen paille met aigrette en panache. Over de robe was het cordon van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw bevestigd. De Prins was in schout-bij- nachts-uniform, eveneens met het cordon van het Grootkruis van den Leeuw. Op straat was de belangstelling buitenge woon. Nog zelden waren zóóveel menschen bijeen. Ditmaal was de stoet bijzonder luis terrijk, doordat H. M. zich heden voor de eerste maal naar het Kamergebouw begaf in de Gouden Koets, haar vereerd door de Amsterdamsche bevolking bij gelegenheid van de inhuldiging. Het weder hield zich bijzonder goed bij het vertrek van het Pa leis en de komst van H. M. in het Kamer gebouw, bij welks ingang de Jager-muziek het Wilhelmus deed hooren. Eerst toen de Koningin na de opening, tegen half twee zich naar het Paleis terug begaf, begon het te regenen. De geestdrift bekoelde daardoor echter geenszins. Alom werd de Koningin door daverende hoera's begroet. WINKEL. De aanvoer naar onze markt blijft nog steeds gering. Boomvruchten zijn er bijna niet. De opbrengst der slaboonen is, door de vele regens, niet groot. De stoksnijboonen hebben door de herhaalde stormen veel geleden. Alles wat van eenigszins goede kwa liteit is. wordt zeer duur betaald. Toch wordt bijna elke markt bezocht door een vrij groot getal kooplieden. Wel een bewijs, dat ook elders de aanvoer van tuinbouwproducten te wenschen overlaat. LUTJEWINKEL. Door de vele regens van Vrijdag op Zondag j.1. is het polder- en boezemwater zoo hoog, als het in geen jaren geweest is. Zondag konden de molens wegens windstilte geen dienst doen en het stoomgemaal van de Niedorper Kogge staat, wegens een herstelling, reeds eenigen tijd stil. Vele landerijen in den Braak- en Zoutkaagpolder staan nagenoeg hlank. WINKEL. Met begin October neemt de Landbouw- cursus alhier weer nieuwe leerlingen aan. Verschillende jongelui hebben zich dezen zomer reeds laten inschrijven. Zij, die zich in den loop der maand September nog aanmelden kunnen kunstmest ontvangen voor herfstbe- mesting. ANNA PAULOWNA. Naherhaalde oproeping hebben zich voor de betrekking van eersten onderwijzer aan school I vier sol licitanten aangemeld. ANNA PAULOWNA. Met ingang van 1 October is tot postbode alhier aange steld de heer D. van der Goes. Men schrijft uit KAMPEN aan de Zw. Ct. Reeds geruimen tijd is het nieuw gebouwde post- en telegraafkantoor alhier geheel afge werkt. Meermalen vroeg men elkander af, waarom- het nog niet in gebruik werd genomen. Het antwoord op dit „waarom" vinden wy nu in de mededeeling, ons van zeer betrouwbare zijde geworden, nl. dat het gebouw is afgekeurd voor den dienst, als zijndete groot. Er zoude aanmerkelijk meer personeel noodig zijn dan thans, om alle loketten te bedienen, terwijl die ver meerdering van personeel niet in evenredig heid zoude zijn met den omvang van den dienst. Eerstdaags zal nu worden aanbesteed het maken eener glazen afscheiding tusschen het in gebruik te stellen gedeelte van het ge bouw en dat gedeelte, hetwelk doelloos zal blijven liggen. Marktbericht van WINKEL van 15 September 1903. Peren f2.10 a f 4 55, appelen f 2.20 per mand slaboonen f 0 30 a f 0.75, snijboonen f 1.50 a f 2 per 1000 bieten f 0.80, rapen f 2 per 100uien f 1 a f 1.10, nep f 1.50 per baal; muizen fl a fl.25 per 35 KG. Aan de harddraverij, op j.1. Dinsdag te STOLPE, gem. Zijpe, bij den kastelein J. Nobel gehouden, namen 9 paar den deel. Ie Prijs werd behaald door het paard van den heer J. Brak, pikeur de heer K. de Wit. Ie Premie door het paard van den heer H. Kroon, pikeur de heer A. Klaver. 2e Premie door het paard van den heer J. Louwe, pikeur de heer K. de Wit, allen te Zijpe. Prijzen bestonden in kunst voorwerpen. Heden had te SCHAGERBRUG de ver loting plaats, welke elk jaar plaats heeft ter gelegenheid der Landbouwtentoonstelling. Er waren uitgegeven 10.000 Loten. De hoofd prijzen vielen op de nummers Paard kar en tuig 3545. Paard 4117, 5797 en 1361. Hooischuiver 7402. Boerenwagen 5775. Kalfschot 3296 en 277. Veulen 26, 6594, 1214, 3803, 7929, 3644, 1372, 1154, 5460 en 5357. Schaap 3175, 1883, 8372, 9272, 9150, 7035, 7963, 267. 4942, 3416, 7842 en 2966. Kartuig 1466 Lam 9803, 7195, 4165, 1558, 6414, 3435, 8541, 9209, 1230, 5985, 8499, 2402, 8303, 4086, 4169, 9189, 5180 en 8452. Glad- mangel 3899. Schrijfbureau 9022. Loting voor de Nationale Militie. Door den Heer Commissaris der Koningin is bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie zal plaats hebben als volgt te HEERHUGOWAARD, voor de gemeen ten Heerhugowaard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuldschar- woude, op Zaterdag 24 Oct., 's morgens 9'/i ure te WINKEL, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer, op Maandag 26 Oct., 's morgens 10 ure. Door doelmatige maatregelen is het den directeur van het postkantoor in DEN HAAG gelukt, den kantoorknecht V. te betrappen op het stelen van brieven,welke in de brievenbussen werden gestoken. De verdachte, die reeds geruimen tijd onder verdenking lag, is onmiddellijk in hechtenis genomen en naar het Huis van bewaring overgebracht. Uit VALKENBERG [L.] schrijft men van Zaterdag Er woedde hier gisteren een storm en regenweder, zooals ik nog nooit gekend heb.De storm stak gistermorgen op, nadat het Don derdag wel winderig, maar zonnig weer was geweest, en uam in den loop van den dag zóó in hevigheid toe, gepaard met stortregens, dat zich bijna niemand buiten waagde. In den omtrek liggen boomen van 1 meter om vang bij tientallen geknakt. Bij het marktveld alhier staat een boomgaard, waarvan er min stens vijf als 't ware zijn samengevouwen overal liggen dikke takken van boomen, prachtige planten in villatuinen zijn ontwor teld, potten omgewaaid, ijzeren hekken om geworpen zelfs de telegrafische verbinding met Duitschland was verbroken. Dat de uit zichttoren op den Rotsberg alhier, dien elk bezoeker van Valkenberg zich zal herinneren, niet omgewaaid is, dankt hij aan zijn con structie, die ervoor zorgt, dat hij (zooals het in figuurlijken zin wel eens met menschen het geval is) „met alle winden meewaait". In de boomgaarden was van de vrucht- boomen het weinige fruit verdwenen. Langs de groote wegen waren boomen vernield, die in hun val menig huisje hadden in elkaar gedrukt. Binnen een omtrek van 1 hectare waren meer dan 20 dikke boomen als riet af geknapt. Tusschen Schinnen en Nuth viel een boom over de rails, waardoor een trein moest stoppen. Te Meerssen was het een ware windhoos boomen werden met wortel en al uit den grond gerukt. Te Schaesberg werden 3 eiken en een beuk van pl.m. 5 meter omtrek ontworteld en ver sperden den weg door het bosch van Heerlen naar Schaesberg. De storm schijnt zich 's nachts naar Aken verplaatst te hebben. De telefonische verbinding was naar alle zijden verbroken. V a n w e g e d e V e r e e n i g i n g t o t bevordering der Paardenfokkerij in Nederland wordt zooals reeds vroeger is gemeld een nationale paarden tentoonstelling gehouden in de Maliebaan te 's-GRAVENHAGE, van 14—18 dezer. De Vereeniging is nog van jongen datum ze werd opgericht 19 April 1902, en het pleit zeker voor haar goeden invloed, dat het nu reeds mogelijk was, een dergelijke tentoonstelling te kunnen houden, de eerste van dien aard en omvang ten onzent. Onder de circa 400 tentoongestelde vier voeters zijn er vooral vele ingezonden door de afdeelingen Limburg, Noord-Holland, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland van Het Nederlandsch Paardenstamboek, van de provinciale commissie in Gelderland tot be vordering der paardenfokkerij, en van de prov. vereeniging tot dat doel in Groningen. Maar ook Friesland zond eenige mooie exemplaren, kenbaar aan den langen staart en manen. Maandag jl. is de Keuring aangevangen. De ingeschreven paarden waren zoo goed als alle presentslechts een enkele box zag men ledig Er. zijn prachtexemplaren, waarvan de waarde op eenige duizenden guldens wordt geschat. Het totaal der geldprijzen bedraagt voor de tentoonstelling f 14.225 en voor het con- cours-hippique f 6500. Voorts zijn er vele eereprijzen en medailles uitgeloofd. S JL A. P T E Men meldt uit VLISSINGEN Behalve dat tegen Zaterdag a.s. aan de werf der Kon. Scheepsbouw Maatsch. „De Schelde" alhier niet minder dan ruim 100 werklieden zijn bedankt [85 uit de afdeeling scheepsbouw en 20 uit de smederij], zijn de werkuren thans ook met èèn per dag ver minderd en wordt er nu 61 uur per week gewerkt. Ook de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat schappij te Amsterdam zal genoodzaakt zijn, wegens vermindering der werkzaamheden, binnen enkele weken een belangrijk gedeelte van hare werklieden te ontslaan. Omtrent de oorzaak van deze voor velen zoo schrikbarende feiten, heeft de Tel. eenige inlichtingen ingewonnen. De slapte in den scheepsbouw is, volgens haren zegsman, te wijten aan de hevige con currentie, die tegenwoordig gevoerd wordt tusschen de scheepvaartmaatschappijen, wat tengevolge heeft, dat de vrachten te laag worden aangenomen en de scheepvaart niet loonend is. De bestaande scheepvaart-maat schappijen geven daarom geen werk uit in den vorm van het bonwen van nieuwe schepen, terwijl deze toestand de oprichting van nieuwe scheepvaart-ondernemingen, die werk zouden kunnen verschaffen, niet in de hand werkt. Een andere oorzaak van de malaise moet gezocht worden in de gewoonte, die een ge deelte onzer scheepvaart-maatschappijen heb ben, om haar schepen, in plaats van hier te lande, in het buitenland te laten bouwen, ofschoon de hier te lande gebouwde schepen, wat afwerking betreft, volgens deskundigen niet behoeven achter te staan bij in het bui tenland gebouwde. De Sluitingszitting. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze werd Zaterdagmiddag de zitting der Staten- Generaal gesloten. Even voor 3 uur verliet de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, in ambts gewaad gekleed, in een gala-rijtuig van het Hof het Koninklijk Paleis in het Noordeinde. De koets werd voorafgegaan en gevolgd door detachementen cavalerie. Zeer veel belangstellenden woonden het vertrek van het paleis bij en ook op het Binnenhof had zich een talrijke menigte verzameld. Aan den ingang van het Tweede Kamer gebouw werd den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin militaire eer bewezen door een detachement jagers. De plechtigheid week in niSts af van soort gelijke ceremoniën in vorige jaren. Men schrijft uit' APELDOORN Zaterdagmiddag werden in tegenwoordig heid van den burgemeester, vele leden van den Raad, fabrikanten en andere belangstel lenden op een open terrein van de gemeente interessante proeven genomen met een brandbluschpoeder. Achtereenvolgens werden een partij papier, hooi, krullen, overgoten met teer en petroleum, in brand gestoken, en telkens werden de vlammen, ondanks den krachtigen wind, in minder dan geen tijd gedoofd, alleen door er met eenige kracht een geringe hoeveelheid brandbluschpoeder op te gooien. De aanwezigen waren verbaasd over de resultaten, vooral toen de fabrikant, de heer D. Neelmeijer alhier, zijn proeven besloot met het blusschen van in brand gestoken poets- katoen, rijkelijk met benzine begoten. Het was duidelijk, dat elk begin van brand door dit poeder, theolin genaamd, kan wor den gebluscht. De aanwending van theolin heeft nog dit groote voordeel, dat men ge vrijwaard is tegen waterschade. Gemoedelijk. Naar men aan de „Sch. Ct." mededeelt, werd daar een fiets ontvreemd van een der bewoners aan den Singel te SCHIEDAM, die deze voor de deur had laten staan. 's Avonds om 8 uur is het rijwiel weer aan de deur achtergelaten met het volgende briefje Meheer Ik kan de fiest nie gebruiken met dat vriewilwil ik zal wel een andere zie op de kop te tikken dag Meheer. Beroepen bij de Ned. Herv Gemeente te WEDDE (Gron.) de heer Ds A. E. Boers te WIERINGERWAARD. r een der vensters van een koffiehuis te 's-GRAVENHAGE, waar langs Dinsdag de stoet, waarin H M de Koningin naar het Binnenhof zou rijden moest voorbijkomen kon men dien ochtend vroeg reeds een viertal bestellers aan een tafeltje zien zitten, in een matig tempo con sumptie verorberend. Zij waren daar neerge zet om voor een familie, die deu stoet wilde zien, de plaatsen „warm to houden"; natuur lijk tegen vergoeding van tijdverlies en ver blijfkosten." Door een Oud-leerling. o Wanneer thans de tijd weder is aangebro ken, waarop aan jongelieden de gelegenheid wordt opengesteld, om zich als leerling dezer school aan te melden, werkelijk, dan zie ik met eenige spanning tegemoet het aantal jongelui welke hiertoe wenschen over te gaan. Niet tegenstaande de vele moeite en pogingen vin H.H. Leeraren en ook anderen, om deze inrichting in het volle daglicht te plaat sen en tevens het aantal leden zooveel moge lijk te doen toenemen, heeft dit laatste zich tot nog toe, en vooral de laatste jaren, tot het zeer geringe bepaald. Als oud-leerling dezer school, die deze kwijning met leedwezen aanziet, kan ik dan ook niet nalaten, mijn opinie, mijn gedachten omtrent deze inrichting hier in dit schrijven onder 't bereik van 't publiek te brengen] Wanneer aan mij wordt gevraagd: „Is de Rijkslandbouwwinterschool een nuttige inrich ting Kan het onderwijs, dat daar wordt genoten, strekken tot voordeel voor den leer ling in zijn bedrijf? Kan hij dan beter en met meer zekerheid zijne zaken behartigen ergo Is iemand, die deze school heeft bezocht, in staat om zijn boerderij op een meer doel matige en voordeelige wijze te besturen, dan iemand die dat onderwijs niet heeft ge noten dan is mijn antwoord hierop „Ja Aan velen zal dit antwoord misschien öf een schouderophaling, öf een spottend lachje uitlokken, doch ik beweer, dat daar, waar de theorie, hier in 't landbouwbedrijf, met de practijk wordt vereenigd, men een helderder inzicht op de bestaande toestanden zal krij gen.—Nu ligt het niet in mijn bedoeling even de bewering te uiten, dat zij, die deze school hebben bezocht [dus ook ik] als z.g. „glad dekkers" moeten worden aangeteekend, want voorzeker, het geval zal zich zeer geschikt kunnen voordoen, dat iemand, die van kind af aan zijn landbonwkennis van geheel alleen de praktijk heeft opgedaan, zijn zaken op veel voordeeliger en doelmatiger wijze behar tigt en bestuurt dan iemand, zooals hierboven is genoemd. Doch ik blijf beweren, dat, over 't generaal genomen, men in een bedrijf met alleen kennis uit de praktijk, voor toestanden zal kunnen staan, die met daarbij opgedane theoretische kennis zullen kunnen worden opgelost, beter en voordeeliger ingezien, of ook tot een geheel en al omgekeerde handel wijze kunnen leiden. „Doch", zal men vragen, „waar zijn de feiten, waardoor bovengenoemde bewering zal kunnen worden gestaafd Waar zijn de voorbeelden, waarop men zal kunnen wijzen, dat dit werkelijk zoo is?" En voorzeker, die zijn er, en goede ook, al moet ik ook bekennen, dat het aantal niet bepaald schit terend genoemd kan worden. Om nu over te gaan tot het opnoemen hiervan, dat ligt niet op mijn weg en zou ik ook zeer zeker alle maal niet kunnen, doch door het Bestuur der „Vereeniging van Oudleerlingen" is aan elk lid een circulaire toegezonden, met het verzoek tot mededeeling, welke feiten en voorbeelden er door hem zijn opgedaan. Ik hoop, dat de quantiteit zoowel als de kwaliteit mogen mee vallen, doch is het omgekeerde het geval, dan zal dit voorzeker niet moeten worden toege schreven aan gebrek aan stof of ambitie tot 't verkrijgen van zulke voorbeelden, doch wel, naar ik geloof, hoofdzakelijk om de volgende reden De jongelui, welke deze school bezoeken, bestaan, zoo niet altijd, dan toch hoofdzakelijk uit ongehuwde lieden. Wanneer door hen nu twee achtereenvolgende winter-halfjaren de lessen zijn gevolgd en zij dus weder in hun bedrijf zijn teruggekomen, dan is, wanneer zij hunne opgedane theoretische kennis eens in de praktijk wenschen toe te passen, hiervoor dikwijls noodig niet alleen de bemoeiing, maar ook de geldbeurs van papa of voogd, en wanneer deze toepassing bij de eerste of ook tweede gelegenheid mislukt, dan zal de volle genegenheid van 't hoofd der zaak kunnen verzwakkende toepasser zal niet zoozeer handelend durven optreden, en alzoo de toepassing wordt niet verder voortgezet. In één woord,ik geloof ten stelligste,dat,zoolang een zoodanig bedoeld persoon afhankelijk is van een ander, 't zij van wien dan ook, de uitwijzende voorbeelden zijner opgedane theo retische kennis zullen kunnen [niet altijcU achterwege blijven. Doch wanneer hij zelf boer is geworden, en hij dus over zijn eigen handelwijze hier mede kan beschikkenwanneer de strijd om 't bestaan voor hem is aangebroken, en hij dus zal moeten trachten om op de meest doel matige wijze zijn bedrijf zooveel mogelijk rendabel te maken, dan eerst zal hij beseffen, dat ook de theorie in het landbouwbedrijf onmisbaar is. Jongelieden, die den gevorderden leeftijd hebben bereikt, om deze school te bezoeken, die werkelijk eenigen lust bezitten tot studeeren en zich eenige moeite willen getroosten tot studeeren, ik durf u met een gerust geweten toeroepen„Bezoekt deze inrichting en ge zult,^ wanneer ge met vrucht de klassen hebt meegemaakt, zelf de overtuiging gevoe len, dat theorie en praktijk elkaar de hand moeten reiken, en met mij dan zeggen, verheugd te zijn, den cursus der Landbonw- winterschool te Schagen te hebben meêge- maakt." D. SMIT Gz., Barsingerhorn. Oudleerling. INGEZONDEN. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Het ingezonden stuk van den heer O. Bost te Alkmaar, als antwoord op het door mij geschrevene over kalkbemesting, geeft mij aanleiding tot eenige opmerkingen- De heer Best zegt daarin „Dat het aanbrengen van kalk op a i I e gronden niet voordeelig is;j ™eeD ,k echter beslist te kunnen ontkennen." Ik merk den heer Best op, dat ik dat ook volstrekt niet heb beweerd. Ik heb alleen beweerd, dat ik. op grond van hetgeen op de proefvelden is waargenomen eene voor deelige werking der kalk niet zeker en zelfs in de meeste gevallen niet eens waarschijnlijk acht en dat ik daarom ieder aanraad, eerst in het klein een proef te nemen, voordat men besluit eene groote oppervlakte met kalk te bemesten. De heer Best zal mij een bijzonder groot genoegen doen, als hij my de adressen wil noemen van de landbouwers op veen- en kleigrond, bij wie het gebruik van kalk zeer bevredigende uitkomsten heeft gegeven. Wel te verstaan, waar dns door eene v e r g e-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2