Zondag 27 September 1003 47ste Jaargang No. 3874. ledewerkerJ. WIKKEL. EERSTE BLAD. LOTING NATIONALE MILITIE. Buitenlandse!! Nieuws. Politiek overzicht der week. Binnenlandsch Nieuws. Alkmaarsche Tentoonstelling. Niet waar? Hollandsch vee naar Z.-Afrika. Plaatselijk Nieuws. Harddraverij en Vuurwerk. SCHAGER Alltlftl fllitlll-, CIDIANT. Almmiiii- LaiilnilM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.D VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één UStareau •CH'AGKW, liaan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8,60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5c. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wemeente Schaaen. BEKENDMAKINGEN. oo 00000 Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 26 der Militiewei 1901 (Stbld. 212 van 1901) voor de eerste maal ter kennis van de belanghebbenden, «lat de loting van de in 1903 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangen aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Com missaris der Koningin dezer Provincie, dato 7 Sep tember 1903 No 8/6312 m/s„ zal plaats hebben op den 23en October 1903, des voormiddags ten 9'/j ure, ten Raadhuize te Schagen, en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om, voorzien van hnn op- roepingsbiljot, op den hrpralden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, hij verhinuering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegen, woordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 32 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het nummer, de redenen van vrijstelling, welke de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens Broederdienst, zal hij op Zaterdag 24 October 1903, des voormiddags ten 10 ure, in het Gemeente huis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen en zal hij mede voorzien moeten zijn van zijne geboorte-acte en van de geboorte- acten van al zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zijn broeders dienen of gediend hebben, worden aangevraagd de bewijzen van werkelijken dienst, of een uittreksel uit het Stamboek. Schagen, den 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz., 1. B. De Secretaris, ROGGEVEEN, 1. S. De minister-president in Engeland is druk bezig om op een versleten kleed wat nieuwe lappen te naaien. Want versleten is zoowel het parlement als het ministerie. Het parlement, werd voor drie jaren onder de leus van vóór of tegen de Boeren, door Chamberlain aangeheven om de goêgemeente de oogon te verblinden, ge kozen. Toen dus de Boerenoorlog geëindigd was, was daarmee feitelijk het mandaat van de heeren vervallen. Doch Chamberlain hield zijne volgzame kudde bijeen, om daarmee andermaal zijn wil door te kunnen drijven. Het land toonde evenwel bij tal van tusschentijdsche verkiezingen, dat het van gedachten was veranderd. Ook het verzet, dat overal tegen de clericale school wet werd gehoord, was voor een zuiver constitutioneele regeering voldoende ge weest, om het oordeel des volks te vragen. Het ministerie scheen evenwel bevreesd te zijn, om zijn beginselen aan de inzichten der kiezers te toetsen. Partijbelang en zelfbelang dreven het al meer en meer uit den waren parlementairen koers. En nog schijnt het ministerie niet ge negen,van richting te veranderen.Nog wil het trachten, de meeningen ten zijnen gunste te veranderen. Baltour zal in het parlement en Chamberlain daarbuiten, alles bewegen, om de protectionistische jiogo-politiek te doen zegevieren. Zoolang mogelijk zal het kleed gedragen worden, zij het dan ook, dat er nu en dan weer een lapje op moet. Op lappen is ook de geest, die Oostenrijk en Rusland in de Macedonische kwestie bezielt. Van waarlijk verbeteren en hervormen, van het scheppen van nieuwe toestanden, passende bij de hedendaagsche begrippen van beschaving en recht, is geen sprake. En daarnaast staat Bulgarye gereed, om den bloedvijand naar de keel te vliegen, doch daarin tegengehouden door de klein zielige, egoïstische politiek der groote mo gendheden. Zelfs durft graaf Von Btilow zeggen, dat Turkjje het recht heeft om het grondgebied van zijn dreigenden vazal te bezetten. Niet alleen wordt Bulgarije verhinderd om zijne ongelukkige stamgenooten bjj te springen, zelts langs diplomatieken weg mag het geen verzachting van hun leed trachten te verkrijgen. De Oostenrijk-Hon- gaarsche kanselier heeft ook in dit opzicht eene besliste verklaring afgelegd. Volgens graaf Goluchowski ligt het niet op den weg van Bulgarije, om zich in de Macedonische kwestie te mengen. Het recht van oorlog en vrede, van stilstand en hervorming, van moord en doodslag, van het wel en wee van geheel het Balkan-Schiereiland, behoort au eenmaal aan Oostenrijk en Rusland. De edele graaf meent, dat de moorden, op eenige duizenden kinderen, vrouwen en grijsaards gepleegd, Bulgarije geen aan leiding mogen geven om zich in de geschillen te mengen. Dat is het antwoord, dat Bul garije op zijne jongste nota tot de mogend heden, heeft gekregen. Daar dit request van eene laatste poging van tusschenkomst der groote mogendheden sprak, wordt opnieuw een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije waarschijnlijk geacht. In dat geval, zegt graaf Goluchowski, die ook namens Rusland en Duitsehland sprak, zullen wij zorgen, dat de strijd gelocali- ceerd blijft. Op Oostenrijk is thans ook Rusland met eene verklaringgevolgd,Zoowel tegenover Turkije als tegenover Bulgarije heeft de Russische Regeering zeer beslist haar standpunt uiteengezet. Sterk wordt de handelwijze der Turksche troepen afge keurd. Daarmeê geeft zij tevens te kennen, dat zij aan de Turksche berichten, die de beschreven schandalen officiëel tegenspre ken, volstrekt geen waarde hecht. Aan Bulgarije wordt opnieuw zeer streng de raad gegeven, zich van elke deelneming aan den opstand te onthouden. De opstand zelf noemt de regeering van den Czaar eene misdadige poging van de comité's en de revolutionnaire benden, om de hervor mingsplannen van Oostenrijk en Rusland tegen te werken. Tenslotte ontvangen Turkije en Bulgarije de waarschuwing, dat in geval van een oorlog tusschen beiden, de overwinnende partij, wie het ook zjjn moge, in het status quo geen verandering zal brengen. Dat zal door Rusland, noch Oostenrijk geduld worden. Onder deze stellige verklaring kan mon bijna niet verwachten, dat Bulgarije tot een aanval zal overgaan, Voorts is de winter in aantocht, en een winter op den Balkan, met zijn ijzige koude, zijne besneeuwde vlakten en verspreide passen is voor een leger te velde nog grooter vijand, dan de strijdende tegenstander. Beide partijen weten dit nog te goed uit den veldtocht van 1876—77, In allen gevalle kan men aannemen, dat de geheelo toestand thans beheerscht wordt door de aanstaande samenkomst van den Czaar met den Keizer van Oostenrijk. Van het resultaat der besprekingen hangt thans alles af. Keizer Frans Jozef heeft het in den laatsten tijd al bijzonder druk. Rustige tijden kent de vorst niet, daar zorgen zijne kibbelende onderdanen wel voor, maar toch ook is er de laatste weken bijzonder veel werk aan den diplomatieken winkel. Daar was eerst de Pauskeuze, op welke Oostenrijk op zoo ingrijpende wijze zijn invloed heeft laten gelden. Toen kwam de nieuwe Koning van Engeland zijne beleefd heids-visite afleggen, en nauwelijks was die weer goed en wel weg, of de trouwe vriend en bondgenoot uit Berlijn was in aantocht. Daar dit bezoek op verzoek van Oostenrijk ging, mag men gerust aannemen, dat er belangrijke kwesties zijn besproken. En nu komt de groote, de machtige Czaar aller Czaren in hoogst eigen per soon in de schoone Donaustad. Thans geldt het den vrede of oorlog op den Balkan, of meer nog: de rust ot beroering van Europa. Want een oorlog kan zooveel complicaties met zich brengen, dat langzamerhand een half werelddeel in een strijd van schijnbaar localen aard wordt betrokken. Bij deze overwegingen en besprekingen van de hooge buitonland sche politiek, neemt de gang van zaken in Hongarije zulk een ongewenschten keer, dat de grijze vorst daaraan wel zijn volle aandacht zal moeten wijden. De van nature reeds woelige Magyaren zijn door de handelingen des keizers ten hoogste gebelgd. De eerste zitting in de Kamer gaf daarvan een dui delijk bewijs. De bekende legerorderde opdracht aan Khuen-Hedervary, om opnieuw een Kabinet samen te stellende houding van den minister-president in de omkoope- rij van parlementsleden, leverden de oppositie wapens voor een heftigen aanval. Tot tweemaal toe heeft de voorzitter de zitting moeten opheffen en ten slotte is zjj ver daagd totdat het nieuwe Kabinet zal zijn samengesteld. Daar de nationale partij on verpoosd in den lande propaganda maakt, waardoor hare aanhangers met den dag vermeerderen, vreest men, dat tusschen vorst en volk een zware strijd gestreden zal worden. Een sluwe oplichtersstreek is Woensdag verijdeld, dank zij der voorzichtig heid van een der vrouwelijke postambtenaren aan het postkantoor te AMSTERDAM. Woensdagmiddag vervoegde zich ten kantore van een advocaat aldaar, een man met een lijst, waarop giften voor een of j ander weldadig doel gevraagd werden. Terwijl do bediende hem in de wachtkamer een oogenblik alleen liet om hem aan te dienen, zag hij op den schoorsteen twee.retju's van postwissels liggen en stak deze in zijn zak. Nadat hij oenige oogenblikken bij den advocaat is geweest, vertrekt hij en gaat regelrecht naar het postkantoor. Aan het loket, waar de postwissels worden aangenomen, presenteerde hij de beido re^u's en beweert, door den advocaat gezonden te zijn met het i verzoek om de postwissels terug te mogen ontvangen, die een jongmensch [de bediende] had gebracht, omdat er in de wissels eene j vergissing was geslopen, die door den advocaat veranderd moest worden. De juffrouw voldeed gelukkig niet zoo j grif aan het verzoek en gaf ten antwoord, i dat zij de postwissels zou aanhouden, totdat hij terng kwam met een door den advocaat onderteekend briefje, waarin het verzoek her- haald werd. Toen nu de man niet terng- kwam, werd door haar van een en ander j medodeeling gedaan aan den directeur, die een besteller naar de woning van den advo caat zond, ten einde de zaak te onderzoeken. Natuurlijk wist de advocaat van niets en daarop werd de politie met de zaak in kennis gesteld. Tot nu toe heeft deze echter den oplichter nog niet kunnen ontdekken. Uit de op Woensdag ji. plaats gehad heb bende bekroningen vermelden we Hengsten, geboren in 1900 of vroeger, le prijs Haiduk, 2e prijs Adolf, 3e prijs Billstein, alle van de Vereen. ïïoll. Noorderkwartier eerv. verm. N. D. Kaan te Wieringerwaard, Christiaan. Hengsten, geboren in 1901, le prijs P. Barendregt to Beverwjjk, Van dar Goes 2e prijs N. D. Kaan te Wieringerwaard, Veldman3e prijs niet toegekend. Merriën, geboren in 1899, le prijs W. Schermerhorn Ezn. te Zuid-Schormer, Victoria 2e prijs S. Ligthp.rt te Warmenhuizen, Wilhelmina. Merriën, geboren in 1900, le prijs J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, Neddu 2e prijs P. Barendregt te Beverwijk, Sophia. Merriën, geboren in 1901, lo prijs J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, Christiua2e prijs P. Barendregt te Beverwijk, De Schoone. Veu- lenmerriën, la prijs J, L. T. Groneman te Wieringerwaard, Nelly 2e prijs P. Barendregt te Beverwijk, Lize. Kippen, zuiver inl. ras, le prijs D. J. Bakker te Alkmaar2e prijs N. Jol te Sint Pancras. Pabriekskaas, Edam mer, wegende p. m. 2 K.G., le prijs H. Harp te Barsingerhorn. Als een klein bewjjs, welk uitstekend slag vee in onze omgeving wordt gefokt en hoe dat vee elders in trek is, kan gemeld worden, dat voor een stierkalf van den heer Jb. de Moor te Oudesluis, dat mei een eervolle ver melding werd bekroond, door een paar Zuid- Hollandsche veefokkers f 250 word geboden. De doodslag te 's-GRAVENHAGE. Naar men verneemt, moet de kellner, die in den nacht van Zondag op Maandag in zijne woning aan den Zuid-Oost-Bnitensingel is gearresteerd, als verdacht de dader te zijn van den in dien nacht aan de Vaillantlaan op den 39-jarigen koetsier gepleegden dood slag, zijn tegenover de politie beweerde on schuld aan bedoeld misdrijf niet langer vol gehouden, doch aan de justitie bekend heb ben, het noodlottige revolverschot op den verslagene to hebben gelost. Door de politie wordt nog steeds gezocht naar het vuurwapen, waarmede het misdrijf is gepleegd. HET NOORDZEEKANAAL. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan den Raad der gemeente AMSTERDAM een schrijven gezonden, dat de Regeering bereid is om de verbetering van het Noordzeekanaal te bespoedigen. Het bedrhg daarvoor op de Staatsbegrooting van 1903 uitgetrokken, was f 750.000, en voor 1904 is weder gelijke som aangevraagd. Nu de Minister zich vóór deze zaak heeft verklaard, znllen de Staten-Generaal er hunne goedkenring wel niet aan onthouden. Bij het Russische monument te BERGEN [N.-H.] heeft weder de jaarlijk- sche plechtige lijkdienst plaats gehad. Twee geestelijken zongen in Oud-Slavische taal de liturgie. Een priester maakte den omgang om het gedenkteeken, het zilveren wierook vat zwaaiende. De dienst ward bijgewoond door den Russischen militairen attaché in groot tenue en diens echtgenoote. Beiden waren daartoe nit Brussel overgekomen. Een krans was aan den voet van het witte kruis neergelegd. Uitslag veiling, gehouden te ST. MAARTENSVLOTBRUG, ten over staan van den notaris A. P. H. de Lange op 23 Sept. j.1., van 1. De boerderij, genaamd Zwanendal", ter grootte van 14.18.8Ü Hectaren, eigendom van de heeren P. Blaauw en J. Wurkum. Kooper de heer S. Bruin te St. Maarten voor f6611 2. Een huis en erf aan de St. Maartens- vlotbrug, nabij 't Wildrijk, eigenaars als boven, is opgehouden op f 500. [Verbeterd bericht. Zie 3e blad.] Dezer dagen meldde De Telegraaf dat aan alle militairen in het kamp bij MILLINGEN het uitgaan was geweigerd, omdat een aantal militairen onlangs bij het uitrijden der Koningin voor Het Loo socialistische liederen haddon gezongen. Dit bericht kan uit zeer betrouw bare bron worden' tegengesproken, zegt het N. v. d. D. De bij hot uitrijden der Koningin, nabij het t paleis tegenwoordig zijnde militairen zongen I niet en brachten het gebrnikelijke saluut. J De weigering van uitgaan-permissie, op 20 dezer aan militairen beneden den rang van on derofficier, was een gevolg van hot uitgaan j zonder permissie door vele militairen op 18 September, toon velen ook niet op tijd waren teruggekomen. Voorts staat da weigering in verband met de brooddronken houding van enkele troepjes, o. a. een twintigtal met harmonica, die het dorp zingende doortrokken en eene oefening van het Leger des Heils gedeeltelijk verstoor den. De politie maakte daaraan oen einde en nam de harmonica in beslag. Zeker bewogen zich den 13en September 200 a 300 militairen, wandelende of lijdende, door het dorp, zonder echter overigens stoornis te verwekken. De correspondent van de Telegraaf schrijft hierover weer nader, dat zeer vele wandelaars op den bewnsten Zondag van het onaangename incident getuigen zf]n geweest. Niet. uitsluitend in de nabijheid van het Paleis, doch ook langs den Amersfoortschen weg, in welke richting het Koninklijk rijtuig verdween, werd de bekende socialisten-marsch door een clubje militairen gezongen. Toen de opgewonden jongelui zagen, dat het publiek hnn optreden zeer kwalijk nam, vervolgden zij al zingende hun weg door het bosch. Dit troepje had geen harmonica bij zich en be hoorden ook niet tot de militairen, die de godsdienstoefening in het leger verstoorden. In het kamp te Mtllingen is een en ander voldoende bekend. Opgepast. Men leest in de „N. Winschoter Ct." Verleden week vervoegde zich bij M te NIEUWE-PEKELA, een juffrouw, die voor gaf woonachtig te zijn op 't Hoogelaud. Heur man was paardenhandelaar bd ver diende veel geld. Zij zocht een dienstmeisje en had gehoord, dat de dochter van M. juist geschikt voor haar zou wezen, 't Accoord werd klaar en wijl de juffrouw, tijdelijk ge logeerd In de Emmastraat, te Winschoten, zooais zij voorgaf, bij den heer Hendriks, het meisje graag dadelijk meê wilde hebben, werd daartoe besloten. Toen ze vertrokken waran, vroeg de vader zich af, of hij wel goed had gedaan met maar zóó zijn dochter aan een onbekende juffrouw mede te geven: De man dacht er al meer over en besloot, zich, ter informatie naar Winschoten to be geven. Dit was Zondag, en toen moesten, volgens de juffrouw, deze en zjjn dochter nog bij Hendriks in de Emmastraat zijn. Da vader vervoegde zich bij den heer gemeente-secre taris alhier, bij wien hij vernam, dat hier geen Hendriks in de Emmastraat bekond is. Van don gemeente-secretaris ging de vader naar de gemeente-politie en deze spoorde zijn dochter op in een woonwagon aan de Ooster haven alhier. Zij werd door haar vader terug gehaald. Dat. was een beste. In de werkplaats van den schilder Baart- schesr in de Westerstraat te AMSTERDAM hebben zich in don nacht van Dinsdag op Woensdag do dieven met een valschen sleutel toegang verschaftze hebben twee fietsen en den waakhond medegenomen. Drankverkoop. Men meldt, dat de door de Regeering nieuw ontworpen bepalingen betreffende den verkoop van sterkon drank thans eveneens bij den Raad van State aanhangig zijn. Een ongeluk. Donderdagmorgen had op 's Ryks werf te HELLEVOLTSLUIS een ernstig ongeluk plaats. Eenige werklioden, in dienst van den aan nemer H. van Leeuwen te Hellevoetsluis, waren bezig met het lossen van een sluis deur, welke in den kiellichter hing. 'Door het breken van een der wartelhaken, waaraan de sluisdeur bevestigd was, kreeg de 56-jarige P. van Rosenberg den laadboom of spriet dwars over het bovenlijf, waardoor 's mans borstkas indrukte en hij onmiddellijk stierf. Een ander werkman, J. Dangerman, liep be langrijke kwetsuren op aan hoofd en armen, terwijl een derde, G. v. Beek, die eenige uren buiten kennis Is geweest, met den schrik schijnt vrijgekomen te zijn. Marktbericht van WINKEL van 24 Sept. 1903. Slaboonen f 0.45 a f 0.80 per 1000nep f 1.50 a f 2,uien f 1.a f 1.25, drielin gen f 1.— per baal; roode kool f 3.—, gele f' 3.50, bieten f 0.35 per 100 appelen f 2. a f 3.10, peren f 4.70 per mand groote mui zen f 1.25 per 35 K.G. Zooals gemeld, is heden te Rotterdam te bezichtigen geweest de stapel vee, welke eerstdaags als geschenk van Nederland aan de Zuid-Afrikaansche stamgenooten, to Am sterdam zal worden ingescheept. Naar men zich herinneren zal, is het initia tief tot dit kostbaar geschenk genomen door den heer P. Loopuyt, te Schiedam, bestuurs lid van de Holiaudsche Maatschappij van Landbouw, die een voorstel in die richting door de algomeene vergadering, in liet vorig jaar to Alkmaar gehouden, met zeer veel sympathie zag begroet. Een commissie word gevormd, met de heeren P. J. A. de Bruine als voorzitter, en mr. A. Ferf als secretaris, welke zich bereid verklaarde om geschenken in ontvangst te nemen. In deze commissie was voorts elke provincie door een lid vertegenwoordigd en namen de heeren Jhr. Mr. P. van Foreesten W. Teengs voor Noord-Holland zitting, welke commissie zich tevens ook belastte met den aankoop van vee voor hetzelfde doel voor rekening van particulieren cn vereenigingeu. De commissie kan zeker met voldoening op haar werkzaamheid terugzien. Zij heeft toch ten geschenke ontvangen 94 stuks en aangekocht 26 stuks van het fraaiste fokvee, allen te zamen een goed getuigenis afleggen de van do deugdelijkheid van den Neder- landschen veestapel. Uit den aard is de medewerking niet j overal gelijk geweest. De kroon hebben i gespannen de provincies Friesland en Noord- Holland elk met een schenking van 25 stuks en Zuid-Holland met 28 stuks vee. Utrecht volgt dan met 6, Zeeland met 4 en Gelderland met 2 stuks. Onder de schenkingen van Friesland en Zuid-Holland bevinden zich van elk 2 stieren, terwijl de Hollandsche Maat schappij van Landbouw daar nog 4 stieren aan toevoegde, herkomstig uit Noord- en Zuid-Holland. Onder de aangekochte exemplaren zijn mede veel stieren; waaronder een prachtstuk als ge schenk van een particulier aan generaal Louis Botha, en een niet minder mooi beest nit Zwitserland, dat op verzoek van den heer Wolmarans door de commissie is verworven. Uit den aard is aan het transport van deze kostbare hoeveelheid vee heel wat vast. Niet alleen toch, dat het vervoer op zichzelf reeds heel wat zorg vereischt, doch ook voor de voedering en ligging zijn de meest minutieuse maatregelen genomen. Zoo zal het stoom schip „Mashona" van de Union Castle Line moeten meevoeren 40.000 Ko. hooi, 20.000 Ko. strao, 10.000 Ko. turfstrooisel, 135 HL. haver, 62 kisten lijnkoeken enz., benevens natuurlijk een aantal geneesmiddelen, waarvoor de heer Fauel, Rijksveearts te Rotterdam, zorgde. Als geleiders van het vee gaan mede de heeren M. Hollebrands, nit 's-Gravenhage Drost uit Apeldoorn; Löw, nit Emmerik; twee heeren Gondriaan nit Baarn, en Barbas uit Groningen, die den kostbaren last onge schonden te Kaapstad hopen nit te leveren aan de Zuid-Afrlkaansche Vereeniging voor Landbouw en Veeteelt, die door de heeren Botha, De Wet, Wolmarans en Wessels is opgericht. Laat ons hopen dat dit kostbaar geschenk voor de Zuid-Afrikaanders van waarde zal blijken om den geheel uitgeroeiden veestapel daar weer te doen herleven. Dan zullen de nobele gevers zeker met vol doening op hun daad mogen terugzien. Ongeluk. Een treurig ongeluk had Donderdagnamid dag op den Steenoven van de heeren v. Loo- keren Campagne te Hellouw (Geld.) plaats. Bij het opruimen van e*n tas steenen voor 't plaat sen van een machinegebouwtje, stortte die plotseling iu en werd de werkman J. van Brakol onder de massa bedolven. Hoe spoedig do steenen ook verwijderd wer den, bleek de toestand van den man hopeloos. Dr. VanWieringen nit Waardenbnrg, met spoed ontboden, constateerde been- en armbreuk en indrukking van de borstkas. Na een halfuur lijden trad dan ook de dood in. De man laat een huisgezin met 6 kinderen na. Schagen, 26 September 1903. Tot bode bij de Banne enden Polder Schagen is benoemd de hser Th. Paauw, gemeentebode alhier. D oor de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is uit 13 sollicitanten P. de Boer van Assendelft gekozen om de practische lessen in veeverloskunde bij den heer J. Pronk te Warmenhuizen te volgen. P. de Boer is daarbij de verplichting opgelegd om de lessen aan de Rijkslandbouwwiutarschool alhier, in zoover deze betrekking hebben op het rund, van 1 Oct. tot 1 Febr. te volgen. Voor het Toelatingsexamen voor do Rijkslandbouw winterschool alhier heb ben zich tot heden 7 leerlingen aangemeld. Het examen heeft plaats 30 dezer. Wij maken onze lezers attent op een in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin een kerkconcert op Zondag 4 October alhier wordt aangekondigd. Deze van ouds bekende Schager feestdag is op a. s. Dinsdag. Als mooi weer den dag mag begunstigen, belooft hij wederom veel amusement. Liefhebbers van harddraverij kun nen hier bun hart ophalen, want de boste dravers uit deu lande zijn ter mededinging aangegeven. Wij hebben in ons vorig No. eenige aangiften vernieldspannende, vin- nige ritten zullen to zien ziju. Langzamer hand heeft de Ilarddraverij-vereoniging hare prijzen kunnen vermeerderen en een vijftal pr|zen wordt nu uitgeloofd. Dit bevordert ongetwijfeld vooral ook de deelname. Het slot van den dag is het aantrekkelijke vuurwerk, dat vanwege de gemeente jaarlijks op harddraverydag wordt afgestoken. Duizen den toeschouwers trok dat nummer steeds en we verwachten ditmaal hetzelfde. Gingen er de laatste jijfpn stommen op, dat het vuur werk niet beviel, dat er minder werk van gemaakt werd, enz., ons Gemeentebestuur heeft die klachten ter harte genomen <m eeDS een nieuwen leverancier aangesteld, namelijk de firma tl. B. Horsten te Amster dam, en ten overvloede het beschikbare bedrag van f 150 verhoogd tot f 200. We twijfelen dan ook geen oogenblik, of de nieuwe leve rancier zal voor hot hoogero bedrag een schitterend vuurwerk leveren, en eous iets nieuws op dit gebied, en dat is het juist, wat een iedor wouscht. —Voor de tweo beurzen van f 100 door do IIoll. Mpij. van Landbouw voor leerlin gen hnn de Rijkslandbonwwinterschool alhier beschikbaar gesteld, hebben, naar wij ver nemen, zich nog geen candidaten aangege ven. Zju er ondor Schagen en omstreken niet oen paar il nko jongens, die naar deze beurzen willen dingen Als waarnemend brieven- gaarder te Oudcarspel is aangewezen de hoer W. Kerkmeer, werkzaam aan het postkantoor alhier.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1