Donderdag 8 Oct. 1903. 473te Jaargang. No. 3877 Binnenlandsch Nieuws. Pokken. van Vergadering van den Raad der gemeente SINT MAARTEN, op Zaterdag 3 October 1903, 's morgens 10 uur. Present alle leden. De notulen der vorige bijeenkomst worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorz. deelt naar aanleiding daarvan mede, dat de bliksem-afleiders zijn onderzocht en in orde bevondenen voortsdat de rekening dienst 1902 goedgekeurd is terugontvangen. De secretaris leest een schrijven voor van het Gem.-bestuur van Warmenhuizen, behel zende het verzoek, een jaarlijksche bijdrage te willen verloonen van f 25.of moer, om den heer J. Pronk, veeverloskundige aldaar, een salaris van f 300.te kunnen geven, gelijk staande aan het tractement, dat hem is aangeboden uit Assendeift, aangezien Pronk verklaard heeft, dan niet vau woonplaats te znllen veranderen. Door allen wordt de knnda van den heer Pronk geprezen na eonige bespre king wordt evenwel besloten, geen bijdrage uit de gemeentekas te verleenen. Hierna wordt door den Voorz. ter tafel gebracht een teekening van den timmerman Klerk, omtrent de omkuiping van den ierknil bij het Armhuis en het daarop bevestigen van een deksel, en voorts het aanbrengen van reuklooze potten iu de privaten, waarvan de kosten bedragen pl.m. f 100. Verder wordt voorgelezen een prijsopgaaf van den metselaar Grootes, omtrent het ver schaffen van groote buizen over een lengte van 110 meter, nl. uit den ierkali tot de sloot in Lutjeweg eu het aanbrengen van 3 a 4 patten over die lengte. De kosten daarvan, zegt Voorz., bedragen pl.m. f 362.50, zonder de ijzeren daksels. Allen vinden het laatste voor de financiën der gemeente te bezwaarlijk, waarom wordt besloten, alleen tot het eerste over te gaan. Tevens wordt besloten, den put dan zooveel keeren te reinigen als noodig zal blijken te zijn. Hierna gaat de raad in comité. Na opening wordt het snppl. kohier Hoofdelijken Omslag vastgesteld op een bedrag van f 26.70. Wordt toegestaan, dat de heer C. Peetoom evenals vorige jaren een mestvaalt in de torenbuurt maakt. Eveneens wordt nog goedgevonden, dat het doen uitvoeren van gemeentewerken ge schiedt, zooals door den Voorz. in de vorige vergadering was voorgesteld. Niets meer te behandelen zijaae, sluit de Voorz. de vergadering, met dankzegging voor do getrouwe opkomst. Men meldt uit MAASSLUIS: Zondagavond om half elf geraakte de Fran- sche haringlogger President Gamot, Boulogne 233, schipper Fidal Auguste, aan lager wal op de Maasvlakte. De tweede maal stootende, strand de het schip een halve Eng. mijl beneden den Zniddam en werd geheel wrak. De sleep boot Scheveningeu trachtte tevergeefs het vaartuig nabij te komen. De bemanning, be staande uit negentien visschers, verliet hot vaartuig in do jol, doch op het oogenblik, dat do stoomreddingboot President van Heel op zeer korten afstand was, sloeg de jol om. Slechts zes man konden door de reddingboot worden gered, waaronder de schipper on do stuurmando overige dertien visschers kwamen om. Kort na het stranden viel de logger reeds zwaar over stuurboord en lag de verschansing geheel onder water. De zee was zeer moei lijk en er stond een harde bries nit het W. Z. Wr. Ard de „N. R. Cc." werd van Hoek van Holland gemeld Da ernstige ramp auD den Hoek heeft zich sober tragisch toegedragen Zondagavond om elf uur werd door de kustwacht het eerst alarm gemaakt, dat een schip bezuiden het Zuiderhoofd noodseinen gaf en waarschijn lijk gestrand was. De reddingboot is toen onmiddellijk klaargemaakt en na een half uur reeds vertrokken. Er was een matige koelte nit hot West-Zuid-Westen, maar er stond een zware zee en de branding was hevig. Toen d<> reddingboot in de nabijheid van het gesfr-mdo schip kwam, bleek de be manning dit reeds verlaten te hebben. Ze dreef in een open boot, niet ver van het wrak. Dadelijk weid natuurlijk op do boot aangehouden. De schipbreukelingen herademden, ze wis ten de redding nabij Maar toen de redding boot nog ongeveer twintig meter van hen verwijderd was, sloeg hun boot om in de branding. Negentien visschers dreven iu zee. De stoere bemanning der reddingboot deed al haar best, het maanlicht begunstigde haar nobel werk, maar niettemin heeft ze helaas niet meer dan zes man kunnen redden. Onder de geredden sijn de kapitein en zijn zoon, dio elkaar ia het water vast omstrengeld hielden. Een der geredden, een oude man, is geheel troosteloos. Zijn kloeke zoon is verdronken. Hij had hem in de branding vastgehouden tot het laatst, de reddingboot is vlak bij ge weest, toen hij hem toch nog had moeten los laten en zien verdwijnen in de diepte. Heel veel deelneming ondervindt hier ook een jongen, wiens vader verdronken is. De jongen kan het nog haast niet gelooven. Hij weet immers van wonderlijke reddingen op een stak wrakhout en dwaalt met anderen iaDgs het strand, al maar turende over de schui mende zee Verdronken. Toen velleden Zaterdagmiddag de 36-jarige gemeente-reiniger S. R, van Leeuwarden, zich met zija twee zoontjes, van 13 en 10 jaar, in een schouw op het vaarwater de Greuna bij die stad bevond, passeerde de stoomboot „Har- liogen I" hen, op weg derwaarts. Op ongeveer 100 meter afstand van de grens der gemeente wierp B. eeu touw op de boot, met het doel naar Leeuwarden te worden gesleept. Daarbij verloor de schouw het oven wicht, ze kaD telde eu alle drie vielen In hot diepe water. De kapi tein der stoomboot sprong dadeljjk te water om hen ta redden. Dit gelukte hom slechts met den 13-jarige. De vader en zijn 10-jarig zoontje verdronken. Die heeft er niet gauw ge noeg van. Het was schoolfeest in het Eriesche dorp S. Een draaimolen gaf w&t plezier, èn aan de jeugd èn aan de ouderen. Zelfs de 90 jarige weduwe S. maakte op een leeuw nog eeu ritje Een condnctenr, die de on voorzichtigheid had van een trein te springen, die in volie vaait het station HOORN binnen kwam, viel achterover. Hij bekwam een vroeselijke hoofdwond na in de wachtkamer te zijn verbonden, kon hij naar huis vervoerd worden. Zijn toestand is naar omstandigheden vrij gunstig. Erg noodig Velen onzer lezers kennen het westelijk viaduct van hot Centraal Station te AMSTERDAM, dat viaduct met die zakkende leeuwtjes. Wolnu, de Minister van Waterstaat wenscht nog dit jaar tot vernieuwing over te gaan De Minister acht het met de H. IJ, S. M. geraden de uitvoering van het werk niet uit te stellen. De waarnemingen toch toonen aan, dat het kunstwerk voortdurend blijft zakken, het sterkst naar de IJ-zijde. Gevaar is er weliswaar nog niet en ook nog niet te voorzien, maar de bouw van het nieuwe werk zal 4 jaren duren, en daarmede kan niet gewacht worden totdat gevaar be gint te dreigen. Hst nieuwe viaduct is ontworpen ten westen van het bestaande, en zal pneumatisch worden gefundeerd. Het geheelo werk hangt af van de deugdelijkheid der fundeering. De bovenbouw van het nieuwe viaduct zal zoodanig worden gemaakt dat er één platform zal ontstaan. Op den bovenbouw zal voor 12 sporen ruimte zijn. De kosten van al de nit te voeren werken zija begroot op f 2.868.000, in weik bedrag begrepen is eene som van f 306.000, welke voor rekening der spoorwegmaatschappijen zal komen. De kosten der pneumatische fundeering zijn geraamd op f 1.350.000. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij zal het werk voor Rijks-rekening uitvoeren. Ten einde het spoorwegverkeer niet te stremmen, zal het werk bij gedeelten worden uitgevoerd, zoodanig dat voor den dienst j steeds 4 sporen beschikbaar blijven. Zwendel. Voor enkelej dagen trad te HAARLEM een jonge man in den echt. Het huwelijk werd op schitterende wijze gevierder werd een feestdiner aange richt en ook de menbileering en geheele in richting van het huis deed vermoeden, dat de jonge mau gefortuneerd was. Ook liet hij aan eukeio leveranciers stukkon zien, die niet den minsten twijfel lieten of hij zat er warm in. Na afloop der festiviteiten verscheen een advertentie, waarbij de scbuldeischers werden opgeroepen, op een bepaalden dsg over het hun toekomende te disponeoron. Toen daarop echter do schuldeischers zich aan het adres vervoegden, vonden zij het huis gesloten en kragen op herhaald bellen geen gehoor. Uct jonge paar was verdwenen en niemand wist waarheen, zoodat hier waarschijnlijk aan op lichting moet gedacht worden. De politie is met de zaak in kennis gesteld. (Hanrl. Dbl.) Te Amsterdam en 's-Gravenhage komen gevallen van pokken voor. Te 's-Gravenhage zijn de gevallen beperkt gebleven tot drie, leden van één familie. Drie woningen in verschillende stadswijken zijn wegens de ziekte besmet verklaard. Door den inspecteur van de Volksgezond heid zijn in overleg met den burgemeester de noodige maatregelen genomen om verdere verspreiding der ziekte tegen te gaan. De lijders worden allen thuis verpleegd. Vau een twintigtal meisjes, dio een knip cursus volgden ten huize van een der personen, die door de pokken is aangetast, zijn er 18 gerevaccineerd. De twee overigen wenschten zich niet aan dezen voorzorgsmaatregel te onderwerpen. In Amsterdam is thans nog aan twee woningen het biljet aangeplakt Besmettelijke Ziekte Pokken. In het Wilhelmina-gasthuis worden op het oogenblik 4 pokkenlfjders verpleegd on bevin den zich 10 personen, allen familieleden van dc lijders, in observatie. In de afgeloopen week deed zich gelukkig geen onkel nieuw geval voor, terwijl de laatst e twee gevallen werden geconstateerd verleden week Zaterdag, bij twee personen, van wie een het nog vermoedelijk aan zichzelf te wiiten heeft. Wat toch was het geval? Ia een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kindereu, werd een paar weken ge leden de vrouw door pokken aangetast en zij werd naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd. Hoewel de man met den meesten aandrang er op werd gewezen, dat het in hot belang zoowel van hemzelf als van zijn twee kinderen was, om zich eveneens in het gasthuis te laten opnemen, wilde hij daarvan niets weten hjj was niet ziek, zoo zeide hij, en men kreeg hem niet in een gasthuis. Maar verleden week Zaterdag werd de kop- kige man, met één zijner kinderen, als lijdende aan pokken, in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen Die nam 't kalmpjes op. De nachtwacht te WARNSVELD ontdekte, zoo vertelt de „Zntph. Ct.", gisternacht om een nur of drie licht in de villa „O verbaank," bewoond door mej. D., die te Rotterdam logeerde. Daar liet huis dus tijdelijk onbe woond was, vond de nachtwacht dit licht verdacht en ging hij inlichtingen inwinnen bij den bewaker, waar hij echter hoorde, dat de bewoonster nog niet thuis was. Toen werd de burgemeester gewaarschuwd en deze deed de omwonenden met hoornsignaal oproepen, zoodat spoedig een man of tien beschikbaar waren. Een stnk of acht daarvan zetten, ge wapend met wat voor de hand lag, het huig af, de anderen gingen met den burgemeester en den veldwachter Egthuizen het huis binnen. In een kamer vond men bij een tafel twee stoelen staan, en op de tafel de bewijzen, dat de ongenoode bezoekers zich ter dege hadden te goed gedaan. Er stond een nog halfvolle flesch wijn met twee glazen, er stonden bord jes met messen en een beschuitbus, chocolade was voor den dag gehaald en in de keuken waren eieren geklutst, kortom, alles wees er op, dat de gasten ook zonder gastvrouw het zich zeer huiselijk hadden gemaakt. Maar van den gast of d® gasten zelf was niets te vinden. Het heele huis werd door zocht en eindelijk vond men een kerel op zolder, liggende op den vloer onder een peluw, die hij van een bed had gehaald. De man was half in slaap, half onder den invloed van den drank, en toen hij zich duidelijk be wust was, dat hij ontdekt was, vroeg hij „Was wollen Sie Nn, dat werd hem gauw duidelijk gemaakt, 't Was een stevige knaap en een oogenblik dacht hij nog aan verzet, maar ook het hope- looze daarvan werd hem gauw beduid. De man werd geboeid en voorloopig in i* I aan Ue« WUSI.cisuuo a.wcD

Schager Courant | 1903 | | pagina 3