BEKENDMAKINGEN. Donderdag den 29 Oct. 1903. Politiek overzicht der week. Zoiulag J8 October 1905. liesis-, 47ste Jaargang No. 3880. COURANT. AimlBitit Lmüiislisl Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau ICHA61HJI, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W ISRE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERT^ENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5c. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Gemeente Scliagen. o—o Collecte. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van Je ingezetenen, dat eene collecte zal worden ge houden langs de huizeD, tot ondersteuning van be- hoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis en de citadelmedaille. Met het oog op het goede doel der inzameling wordt eene milde bijdrage aanbevolen. Schagen, den 16 October 1903. De Burgemeester voornoemd, H J. POT. ooo Sluiting Tapperyen. De Burg,-meester der gemeente Schagen, Overwegende, dat bij gelegenheid der loting voor de nationale militie in den regel vele lotelingen zich schuldig maken aan misbruik van sterken drank. Maant bjj deze belanghebbenden aan om op den dag der loting voor de nationale militie, zijnde Vrjjdag 23 October as., geen sterken drank te schenken tot des namiddags 2 nur en zulks ter voorkoming van de noodzakelijkheid, dat door hem, Burgemeester, krachtens art. 11 der algemeene politieverordening, de tijdelijke sluiting van koffie huizen en tapperijen zou moeten worden gelast. den 16 October 1903. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. ooo Groote Najaarsmarkt. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone groote nsjaarsmarkt aldaar zal gebonden worden op Schagen, den 14 October 1903. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN, 1. S. Biiitenlaiiclsch Nieuws. Nadat de Engelsche pers eerst alles heeft gedaan, om Japan tegen Rusland op te sto ken, vreest zij thans de gevolgeD van het kwaad, dat zij heeft aangericht. Met vreeze en beving wendt zij het gezicht naar het Oosten. Zij trilt bij de gedachte, de vlam te zullen zien slaan uit de brandstoffen, die zij zelve heeft aangebracht. Half en heel komt aan den dag, dat Engeland voor een oorlog niet klaar is. Het is de ontzettende inspan ning nog niet te boven gekomen, die Zuid- Afrika heeft geëischt. En wanneer het in het verre Oosten tusschen Japan en Rusland tot een oorlog mocht komen, dan kan Enge land er gemakkelijk in betrokken worden. In de overeenkomst tnsschen Engeland en Japan toch staat, dat, zoo een der contrac- teerenie partijen in het Oosten een oorlog tegen twee of meer mogendheden moet voe ren, de andere partij dan verplicht is, den bondgenoot met alle beschikbare kracht bij te staan. Nu zou een oorlog tusschen Japan en Rus land Engeland het gezicht niet doen ver integendeel, zoo hij tot die beide levenskwestie, waarvoor het allc-s op het spel zal zetten. Wanneer eene vriendschappelijke schikking tnsschen Rusland en Japan wordt getroffen, wat wij nog altijd zeer waar schijnlijk achten, dan zal het zijn op voor waarde, dat Korea als behoorende tot de sfeer van invloed van Japan wordt erkend. Naast de besprekingen over den toestand in Oost-Azië vormt het uitstel van des Czaren bezoek aan Rome en het bezoek van Victor Emmanuel aan Parijs het politieke nieuws van de week. In Italië is men over de verander de meening van Keizer Nicolaas II zeer teleurgesteld. Men kan nauwelijks gelooveu, j dat Rusland zoo weinig vertrouwen in de Italiaansche regeering stelt, dat de vrees werkelijk ingang heeft kunnen vinden, als zon het leven van den Czaar in Italië in gevaar zijn. Toch moet men toege ven, dat er voor de Russische gevoeligheid den laatsten tijd reden bestond. Do socialis tische pers in Italië heeft sedert weken eene aanvallende campagne tegen hot Russische absolutisme geopend. Vereonigiugen en ge meenteraden hebben beleedigende moties tegen den Czaar en zijn regeeringsstelsel aangenomen, zonder dat de regeering ook maar iets heeft gedaan om aan deze voorbetoogingen een einde te maken. Het kan wel niet anders, of het verloop der gebeurtenissen zal in de Russisch-Itali- aansche betrekkingen eene verkoeling tewoeg brengen. Het ministeriëele blad El Mattino zinspeelt er op, dat vreemde invloeden bij de afzegging van het lang voorbereide bezoek in het spel zijn geweest. Oostenrijk noch Duitschland waren over de toenadering tnsschen Rusland en Italië zeer ingenomen. Oostenrijk vreest, dat Rusland te veel op de Italiaansche aan spraken op Albanië zou kunnen ingaan. Ook moet het de ciericale hofpartij te Weenen genoegen doen, er op te kunnen wijzen, dat Oostenrijk niet de eenige is, die geen bezoeken te Rome aflegt. Duitschland heeft mede zijne bijzondere redenen, om Italië en Rusland op een afstand van elkander to houden. Bismarck bewerkte eenmaal, Italië en Frank rijk van elkander te vervreemden door de Fransche expeditie naar Tunis in de hand te werken. Het onmiddellijk gevolg daarvan was, dat Italië zich bij de Oostenrijk-Duitsche coalitie aansloot en het Drievoudig Verbond gesloten werd. Zoo moet thans Italië van Rusland verwij derd blijven, om de verslapte banden van het Drievoudig Verbond weer aan te halen. Vooral is dit nu noodig, nu Italië eene sterke sympathie voor Frankrijk begint te vertoonen. Het bezoek van Victor Emmanuel aan Parijs getuigt daar ten volle van. Wederzijds zijn de bladen opgetogen over do reis van het Italiaansche koningspaar. Wij zouden eene keurgarve van schoone volzinnen ten beste kannen geven, om dit te bewijzen. A'le vijandschap, afgunst en achterdocht zijn als nevelen in het hemelsblauw der gesloten broederschap opgelost. Aan deze en gene zijde der Alpen droomt men al van eene unie tusschen de Latijnsche volken. Verbonden met Rusland en gesteund door Engeland, zou deze Unie dan aan het gehate Duitschland de wet kunnen voorschrijven. Dit is natuurlijk de nevengedachte, die de Fransche Chauvinisten er bij koesteren. De groote moeilijkheid in deze combinatie zal wel zijn, om Engeland en Rusland tot elkan der to brengen. trekken. Integendeel, zoo hij tot die Deine j yoor het oogenblik althans gelijkt het er landen beperkt bleef, zou John Buil zich van j n volstrekt niet naar, dat deze beide rijken genot in de han<1 enkunnenwrijveu.^ tlg ^zou gezamen]jjh tegen Dnitschland zullen optrek - aftroding van den heer Schaap, voor hoofd ingeland wegens aftreding van den heer W. Blankendaal en voor hoofd-ingeland van de Schager- en Niadorper koggen wegens aftrediug van den hoer K. "Bos. Alle voor kennisgeving aangenomen. 5. de begrooting van de Algemeene Armen- administratie voor 1904. 6. een request van don hoer P. Haring buizen, houdende het verzoek, om hom ook voor het volgend jaar weer een subsidie toe te kennen voor de instandhouding van het tramwachtlokaaltje. 7. een adres van den heer Jb. de Vries Az., hoofd der school te Moerbeek, verzoekende zijne jaarwedde te willen verhoogen. Allo 3 stukken aanstonds te behandelen bij de gemeentebegrooting. Verder wordt gelezen een door het ge meentebestuur van Hoogwoud in concept toegezonden verordening tot regeling van de jaarwedden, die aan de onderwijzers van de gemeenschappelijke school zullen worden uit gekeerd ingeval van verlof, vacantie en ziekte, zoowel wat betreft de gewone dagschool, als hot herhalingsonderwijs. Voorgesteld wordt dan, om uit te betalen bij het herhalingsonderwijs: ingeval van ver lof, vacantie of ziekte, van 2 maanden of minder, vol salaris; van meer dan 2, doch minder dan 4 maanden, gedurendo de eerste 2 maanden vol en de volgende 2 maanden het halve salarisvan meer dan 4 maanden, de eerste 2 maanden vol salaris, de 2 volgende maanden de helft, en daarna niets meer. Bij de dagschool: het eerste halfjaar vol, het tweede halfjaar de helft, en vorder niets meer. de kracht van Rusland tijdelijk verzwakken, waarvan een nuttig gebruik gemaakt kon worden. Maar om zelf mee te doen, dat is een heel ander geval. Om dat te voorkomen, wordt Frankrijk op alle wijzen het hof gemaakt. Als Frankrijk neutraal blijft, dan is Engeland een pak van het hart gewenteld. In Frankrijk schijnt men niet bijzondor genegen, om voor de Rnssische woordbreuk het zwaard te trekken. Enkele organen komen daar zeer ruiterlijk meê voor den dag. Terwijl de botten van een Russischen kozak te goed zijn om voor Elzas en Lotharingen opgeofferd te worden, zou er Fransch bloed stroomen, om Rusland in het onrechtvaardig bezit van Mantsjoerije te handhaven Dat nooitmeenen velen. Deze openlijke verklaring is in Rusland zeer kwalijk ontvangen, en heeft zelfs tusschen beide landen eene merkbare verkoeling doen ontstaan. Doch zelfs indien Frankrijk een strijd tns schen Rusland en Japan rustig zou mogen gadeslaan, Is alle gevaar voor Engeland nog niet geweken? Wat zal China, wat de Ver. Staten, wat Duitschland doen China staat sedert jaar en dag onder Russischen invloed. Zal Rusland het Hemelsche Rijk niet tot deelname weten te bewegen Zal China daar toe niet eerder te bewegen zijn, nu het met Rnsland's hulp zich over de nederlagen van vroeger kan wreken? Dan zon Engeland Japan moeten bijspringen, waardoor eene botsing met Frankrijk onvermijdelijk zon worden. Ligt het niet op den weg der Dnitsche politiek,om deze toestanden te scheppen? Zullen de Vereenigde Staten gedoogen, dat de Rns- sissche heerschappij in Oost-Azië overheer- schend wordt? Met deze en dergelijke vragen breekt de Engelsche diplomatie zich het hoofd. En daarom wordt thans alles aangewend, om Japan tot kalmte te bewegen. Het krijgsge schetter van voor eenige dagen is plotseling ^°?iT"WL0va?en yan kalmte en vrede vervangen. Wij hebben het al meer gezegd, dat Japan voornamelijk het oog op Korea houdt. Japan kan niet dulden, dat dit schiereiland Rus sisch wordt. Het heeft Korea noodig voor zijne overbevolking en zijne overproductie. Het bezit van Korea is voor Japan eene ken. Engeland is althans weer druk bezig, om Rusland op den Balkan den voet dwars te zetten. Zonder zich veel aan de Russisch-Oosten- rijksche hervormingsplannen te storen, heeft Engeland de Rorte in eene nota nitgenoodigd onmiddellijk do hervormingen, in het traktaat van Parijs bepaald, in te voeren. Ook eischt het, dat de bepalingen omtrent de slui ting der Dardanellen streng gehandhaafd zul- Ion worden. De strekking dezer nota er vrij duidelijk. Nieuwe verwikkelingen in de Tnrksche aangelegenheden moeten de kracht yan Rusland's politiek in China breken. Door op eene volstrekte sluiting der Dar danellen aan te dringen, belet het de Russische Zwarte-Zee-vloot den tocht naar Oost-Azië. Algemeen verbeidt men met spanning de berichten naar aanleiding dezer onverwach te inmenging nit Petersburg en Weenen. Biiiiienlandsch Nieuws. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, geboudon op Donderdag 15 Oct. 1903, namiddags 2 uur. Tegenwoordig p. 11e leden. Voorzitter de Burgemeester, de heer J. van dor Stok. Na oponing dor vergadering wordt eenige oogonblikken in comité gegaan, na opheffing waarvan de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt 1. dat op 24 September 1.1. de boeken en kas van den gemeonte-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. In kas was f1323 29. 2. dat do lantaarn voor de Langereis waarschijnlijk vandaag of morgen met den schipper zal aaDkomen, althans volgens bericht van de firma F. van Oppen te Maastricht is ze reeds op 9 Oct. vandaar verzonden. 3. dat de heer A. G. Jalink bij zijn reclame tegen den Hoofdelijken Omslag door Ged. Staten in het gelijk is gesteld. 4. dat is ingekomen een convocatie van het polderdistrict O. Niedorp, voor de stem ming over een lid van het bestuur wegens De heer Kuilman vraagt, wat de gewoonte te dezen opzichte is. Hem wordt medegedeeld, dat de meeste collegien van Ged. Staten de meeDing toege daan zijn, dat art. 24 der L igeronderwijswet niet toelaat, ingeval van ziekte of verlof aan een onderwijzer, zoolang die niet ontslagen is, minder salaris tè batalen dan het wettelijk minimum. Besluiten om salaris in te houden of regelingen zooals de hier voorgestelde, stuitten dan ook steeds af op den onwil van Ged. Staten om ze goed to keuren, totdat de raad van Wijk bij Duurstede de kat do bel ging aanbinden. Toon zijne regeling omtrent dit onderwerp niet door Ged. Staten werd goedgekeurd, ging de Raad in hooger beroep, mot gevolg dat hij in 't gelijk gesteld werd. De minister achtte dergelijke regeling wel wettig. Naar aanleiding daarvan worden in verscheidene gemeenten soortgelijke regelingen vastgesteld en heeft blijkbaar ook Hoogwoud gemeend, daartoe te moeten overgaan. Da Voorz. zou echter inesnen, dat een onderwijzer in die gevallen geen recht kan doen gelden op uitbetaling van het volle bedrag. De heer Visser vindt het beter, deze be slissing aan zich te honden. Bij voorkomende gelegenheid kan men dan besluiten zooals men wil. Men is anders aan deze regeling zoo vast. De heer Koopman acht het vaststellen van zoo'n regeling beter doet het geval zich voor, dan weet ieder, waar hij zich aan to houden heeft en kan er nooit kwestie ontstaan. De heer Visser meent, dat deze regeling zeer in het voordeel is van de onderwijzers en veel verschilt van wat er bij die gevallen in do gewone burgermaatschappij gebeurt. De heer De Moor zegt: als een onderwijzer ziek is, wat moet men dan doen dan betaalt men immers voluit waar zou de man anders heen moeten In het tweede halfjaar wordt het nog veel treuriger dan in het eerstedan kan men toch niet verminderen Do heer Visser meentdan heeft de zaak een heel ander karakterdan wordt de be looning gegeven, terwijl ze in het andere geval geëischt wordt. De heer Do Moor vindt, als je toch geeft, dan kun je er wel een recht van maken. De hoer Kuilman is van oordeel, dat de gevallen onderling zeer uiteen kannen loopen. Is een onderwijzer onherstelbaar ziek, dan zal hij niet zijn halve salaris, maar ponsioen moeten aanvragen. Ook zon men te doen kannen hebben met een zeer welgesteld onderwijzer. Maar het zou wel lijken, alsof men hier steeds ruzie met Hoogwoud wou hebben en daarom kan hij wel meegaan om deze verordening vast te stellen. Voor deze gemeente zou hij echter zoo'n vaste regeling niet wenschen. De heer Visser geeft dit (eerste) toe, maar omgekeerd, zegt hij, is het toch ook waar, dat we hier niet zitten, om altijd aan Hoog- woud toe te geven. De Voorz. vraagt, of men misschien ook dit punt wil aanhouden dan kan men er nog eens over denken. Dit wordt algemeen goedgevonden. Hierna wordt gelezen een schrijven van het gemeentebestuur van Warmenhnizen (reeds het Veefonds. Hij was daar echter van terug gekomen, omdat het Veefonds niet da helft van het vee uit de gemeente omvat. Hij 1 oppert daarom het idéé, of het niet mogelijk zon zijD, dat elk de helft betaaldede ge meente f 12.50 en het Veefonds f 12.50. De heer De Moor vindt het behoud van den heer Pronk van groot belang voor den landbouw, die toch ia deze gemeente de voornaamste tak van bestaan is. Ook land- bouwvereenigingen kunnen hier steun verlee- non Den heer Kuilman, die gevraagd had of de heer Pronk niet te veraf woonde, antwoordt spr., dat dit niet het geval is. Dat bezwaar is denkbeeldig, i Opeen vraag van den heer Visser, hoeveel veehouders hier de hulp van den heer Pronk inroepen, antwoordt de heer Wijn, dat dit met verscheidenen het geval is. De heer Visser blijft van meening, dat, wat nu gevraagd wordt, meer op den weg van het Veefonds ligt. Bovendien is hij het eens met de opmerking in hot raadsverslag van O. Niedorp, dat Warmenhuizen, zonder hoof delijken omslag, als het zich de eer wil gun nen den heer Pronk in de gemeente te be houden, die eer nog wel kan betalen. De heer Kuilman meeDt, dat die redeneering niet opgaat. Voorts is f 25.een klein beetje geld voor een tamelijk groot belang. Als men rekent, dat door het vertrek van den heer Pronk elk jaar een koe verloren gaat, en men mag dat zeer waarschijnlijk rekenen dan beteekent dat, zoo niet voqr do gemeente, dan toch voor dó gemeenschap in Nieuwe Niedorp, een verlies van zeg maar f 100.Na mag het waar zijn, dat de bij drage op die manier feiPelijk aan enkelen ten goede komt, maar zoo nauwgezet kunnen toch' nooit alle uitgaven afgepast worden. Ook aan de Ambachtsschool wordt subsidie gegeven, waarvan niet iedereen profiteert. De landbouw is hier het hoofdbest aan en daarom acht spr. subsidie dan ook gerechtvaardigd. De Voorz. kan zich er ook wel mee veree nigen. Blijft de heer Pronk te Warmenhuizen, dan heeft men bovendien nog kans, dat hij jongelui nit deze omgeving voor het vak opleidt, die zich misschien nog eens dichterbij vestigen. In verband daarmee zon spr. de subsidie dan ook tot weder-opzegging willen verleenen. Daarmee zijn allon het eens. Tenslotte wordt met algemeene stommen, uitgezonderd die van den heer Visser, in beginsel besloten een jaarlijksche bijdrage tot weder-opzegging toe to kennen. Op voorstel van den Voorz. zal echter vooraf met Warmenhuizen over het bedrag gecorrespondeerd worden. Het zon toch kunnen gebeuren, dat alle overige gemeenten, die uitgenoodigd zijn, of in ieder geval een twaalftal, tot een subsidie van f 25.beslo ten, en dan zou Warmenhuizen zonder een cent te betalen den heer Pronk in de gemeente hebben, in welk geval de Voorz. het geven van een bijdrage zon willen ontraden. Aan de orde is nu de begrooting met de daarbij behoorende stukken, t.w. a. Het verzoek van den heer Haringhuizen. De Voorz. zegt, dat door B. en W. weer f 20 is uitgetrokken. Als niemand tegen het verleenen van subsidie is, kan des verlangd straks nog wijziging van het bedrag voor gesteld worden. Algemeen goedgevonden. b. Het verzoek om verhoogiDg van salaris „van den heer De Vries, h. d sch. te Moerbeek. Zooals men weet, bedraagt de jaarwedde thans f 850. De heer Kuilman vraagt, hoeveel tractement de heer De Jong aan de Langereis heeft. Men meent van f 950. De Voorz. vraagt, wat men zou denken van een ver hooging van f 100. Dan is het salaris nog iets minder dan hier in de kom [f 1000], maar de school te Moerbeek is ook kleiner en derhalve is er minder verant- woordelijkheid. De verhooging zou toegestaan moeten worden op zoodanigo wijze, dat zij alleen voor den heer De Vries geldt. De heer Visser wil ook daarop juist don nadrnk gelegd hebben. De Raad moet alleen I rekening houden mot het feit, dat hij den heor De Vries niet graag kwijt wil zijn. Als dat het geval niet was, was- er voor ver hooging geen reden. Wordt geen verhooging toegestaan, dan gaat de heer Do Vries solli- citeeren en dan heeft men de risico van een minder goede in zijn plaats te krijgen. Maar in het algemeen verhooging toekennen, later natuurlijk ook geldende voor iemand, dien men Dog niet kent, daartoe zon spreker niet willen medewerken. De heer Kuilman vraagt, of het dan niet kan op deze wijzedat aan het bezit van do landbouwacte f 75 wordt verbonden en aan de tninbouwacte eveneens. De heer De Vries bezit de eerste en zal do laatsto waar schijnlijk het volgend jaar krijgen. o De heer De Moor vraagt, of dan later 'in onderscheidene raden behandeld), houdende i [wanneer een opvolger moet worden benoemd] uitnoodiging om f 25.— of veelvouden daar- I liet salaris weer niet veranderd zou kunnen van te willen bijdragen in een jaarwedde van worden. Overigens zou hij het billijk vinden, miDStensf 300.— aan den veeverloskundige.den 1 als het salaris gelijk gebracht werd mot dat hr.J. Pronk,die voor dat bedrag te Warmenliui- van den heer Sieswenla. Het werk is toch zen blijft woneu, maar anders een aanbieding van beiden hetzelfde. Waarom moet na het naar Assendelft op gelijke jaarwedde aanneemt. hoofd in een buitenwijk altijd minder salaris Do Voorz. maakt de opmerkinghet is hebben dan die in de kom wenschelijk. maar.'t kost weêr geld. I Do heer Visser meent, dat déze regel altijd De heor Wijn vraagt, of zoo iets niet veel opgaathoe grooter bedrijf, hoe meer salaris, meer ligt op den weg van het Veefonds. j Ook de Voorz. gelooft, dat er aan een school De heer Visser meent van wel.'t Geldt hier met meer leerlingen grooter verantwoordelijk- een zeer eenzijdig belangalleen voor de veehouders. Hij wijst er dan ook op, dat het verzoek in bijna alle gemeenten in den om trek, uitgezonderd Oude Niedorp, is afgewezen, heid voor den onderwijzer is. Do heer Kuilman ziet met den heer De Moor de noodzakelijkheid van dat verschil niet in. Heelt het hoofd in do kom meer De heer Koopman was ook aanvankelijk administratie, zoonis bij het opmaken van de van meening, dat het verleenen van een der- schoollijsten, dan krijgt hij daarvoor ook gelijke bijdrage op den weg zon liggen van hooger belooning. Neen, het is voor spreker meer een kwestie van geld. Hij vindt f 150 nog al een heel bedrag, om er de begrooting mee te bezwaren. De Voorz. stelt nu de vraag; of allen voor verhooging van het salaris zijn, en of men goed vindt, dit te doen door in de verordening tot regeling van de jaarwedden een uitzon deringsbepaling voor den heer De Vries op te nomen. Daarmee kunnen allen zich vereonigen. Bij de nu gevolgde stemming over het bedrag verklaren zich de heeren Visser, Koopman, Wit, Wijn en de Voorz. voor eene verhooging met f 100de heeren De Moor en Kuilman voor f 160. Alzoo is da jaarwedde van den heer De Vries bepaald op f960, buiten vrije woning enz. c. De begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1904. Daarop komt voor in de ontvangstenlandhuur f 1100, arbeid van de verpleegden f 250, subsidie van de gemeente f 500, snbsidie van de afdeeling Landbouw f 1240in de uitgaven lasten, onderhond enz. f 185, bedeeling f 750, ver pleging van inwonende armen f 1900 en administratie f 225. Het eindcijfer der be grooting is f 3090. De heer Koopman vraagt, of er nog een post op voorkomt voor pensioen of spaargeld voor den Armenvader. Die zaak is nog nooit tot een einde gekomen en dat dient toch te gebeuren. Een speciale post voor dat doel blijkt niet te bestaan. Men weet echter niet of misschien onder de andere uitgaven een zoodanig bedrag begrepen is. In ieder geval zal hiernaar onderzoek gedaan worden. Het verlangen om die kwestie tot een bevredigende oplossing te brengen, is algemeen. De begrooting wordt goedgekeurd. De gemeentebegrooting wordt nn post voor post nagegaan en tenslotte vastgesteld in ontvang en uitgaat' op f 15932.30, met f 32Ö.875 voor „onvoorziene uitgaven." Noemenswaardige veranderingen bij vorige jaren vertoont de begrooting niet, behalve dan nn de f 100.meer voor den heer De Vries. Voor Excelsior is geen subsidie ge raamd, omdat de reden daarvoor thans ver vallen is en op voorstel van den Voorz. is de subsidie voor het wachtlokaaltje van den heer Haringhuizen van f 20 op f 25 gebracht. Bij den post voor brandverzekering wordt nog medegedeeld, dat het laatste pand (de school met onderwijzers woning te Moerbeek) bij de Onderlinge Maatschappij te Barsinger- horn is opgezegd. Goedgevonden wordt, dat de heeren Dk. Pool en W. Kuilman maar weer opgaaf doen, voor welk bedrag hunne maatschappijen hot perceel willen verzekeren. De Voorz. deelt verder nog mede, dat de brug aan de Langereis noodzakelijk zoodanige herstelling moest ondergaan, dat het beschik bare bedrag van den begrootingspost zal zijn overschreden. Maar het was beslist nood zakelijk. Niemand heeft dan ook bezwaar tegen de overschrijding. Do wijziging van de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag is nog niet terngontvangen. Bij de rondvraag zegt de heer Visser, dat de broodventer Van der Fluit, nit 't Veld, die zich ook belast met het rijden van melk vaten enz., meermalen op de hooge kluft bij de Veldterbrug melkvaten en zakken enz. aan den kant van den weg zet, iets, wat met het oog op het schrikken van de paarden op dat punt hoogst gevaarljjk is. Het zal zoo mogelijk voor het vervolg voorkomen worden. De heer Kuilman vraagt, in hoeverre de berging van een motoi fiets <n van benzine en carbid onder de Hinderwet valt. Hij vestigt er de aandacht op, hoe b.v. bij Peereboom tamelijk groote voorraden carbid en benzine onder het bereik van ieder, oud en jong, liggen, stoffen, die een zeer groot ontplof- fings- en brandgevaar opleveren, en hoa ook bij Dr. Maats de berging van benzine veel te wenschen overlaat, ja, dat zelfs de vreeseliyk gevaarlijke benzine onlangs lo den postwagen is vervoerd. Het ergste is wel, dat de menschen zelf het gevaar niet erkennen. Aan de beurs wordt echter van rijwielherstellers juist om dat groote brandgevaar de hoogste premie geëischt en de gevallen van brand en ont ploffing zijn dan ook ontelbaar. Hij meent, dat het wenschelijk is, de buren te waar schuwen, dat zij hunne brandassurantiemaat- schappijen met de nabijheid van die carbid en benzine in kennis stellen, want dat zij anders groot gevaar loopen, bij eventneelen brand geen vergoeding te krijgen. B. en W. zullen onderzoeken, in hoeverre er rijks- of provinciale wetten op dat pnnt bestaan en gaarne medewerken om het ge vaar te doen verminderen. Verder zegt de heor Kuilman nog: Naar aanleiding van gehouden besprekingen in den boezem der Gezondheidscommissie, heeft hare subcommissie voor de hygiëne van bodem, water en lucht een bezoek gebracht aan de Sliksteeg alhier, om don toestand op te nemen van de sloot, die den boomgaard van J. Rat sen van de huisjes in die steeg scheidt. Bij B. en W. zal na dat bezoek ingekomen zijn een schrijven van de Gezondheidscom missie. waarbij aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen, die verbetering scheppen. Ik weet, dat tot heden nog geen maatrege len zijn genomen, althans bij het woning- onderzoek, dat ik dezer dagen in die bunrt heb ingesteld, was bijna do eenige klacht vun de bewonersde achtersloot. Ik maak B. en W, daarvan geen verwijt, want ik weet zeer goed, dat dit college reeds zon zjjn gekomen met

Schager Courant | 1903 | | pagina 1