Wik- en Weegloonen. TWEEDE KAMER. INGEZONDEN. De Kaasmarkt. I Plaatselijk Nieuws. Kunstnieuws. voorstellen, wanneer zijn plan niet ware afgestuit op de eischon, door den heer J. Butsen gesteld, inzake den aankoop van een gedeelte van diens boomgaard. Ook ik zou aankoop van dien grond wen- schelijk vinden, wanneer een billijke koopsom werd gevraagd, en meen, dat daarmede het gezondheidsbelang zou worden gediend, ter wijl tegelijk de weg door de Sliksteeg, die nu voor opstal van allerlei goederen wordt gebruikt, vrij zou worden en de levensvoor waarden van de bewoners dier buurt zouden verbeteren, doordien zij erfpachters zouden kunnen worden van een stukje grond. Ik vrees echter, dat Rutseu zich onverzet telijk zal toonen, waardoor de gewenschte verbetering zeer zal wórden vertraagd, en in dit geval raag het gemeentebestuur niet kalm de dingen op hun beloop laten. De Inspec teur van de Volksgezondheid, die ook met mij de Sliksteeg bezocht, gaf als zijn meening te kennen, dat een gemeentebestuur verorde ningen zou kunnen maken, waarbjj belendende eigenaren of liever eigenaren van een vervuilde sloot tot demping daarvan konden worden verplicht, terwijl dan tevens kon worden gebodèn het maken van riolen voor afvoer van faecaliën en huisboudwater. Wanneer dit zoo is en de verordening hier tot stand kwam, zou de gemeente een riool kunnen leggen van de Voorsloot tot het begin van de besproken sloot, met een gelegenheid tot het inlaten van water uit de Mient, en zouden Rutsen en de eigenaars en erfpachters, tot voorbij het huisje bewoond door J. C. Oudt, gedwongen kunnen worden tot demping en rioleering en tot plaatsing van de privaten op het riool. Het is waar, dit alles zou aan de gemeente en aan de betrokken eigenaren en erfpachters geld kosten, maar er zou een spoelstelsel ontstaan, dat uit een gezondheidsoogpunt misschien even verkieslijk zou zijn als de aan koop van een gedeelte van den boomgaard. Ik wensch B. en W. in overweging te geven, om nog eens te onderzoeken in hoe verre Rutsen bij den vroegeren eisch blijft en wanneer dit het geval blijkt te zijn, eene ver ordening te ontwerpen in den geest als zoo even door mij is gezegd. B. en W. zijn gaarne bereid, dit punt nog eens te onderzoeken. De verordening, door de Woningwet geëischt, is in ontwerp gereed en desnoodig zou daarin nog eene wijziging in den aangegeven zin kunnen worden aange bracht. De Voorz. sluit hierna de vergadering. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente WIERINGER- WAA.RD, gehouden op 14 Ootober 1903. Afwezig de heer A. D. Sleutel, volgens kennisgeving wegens verhindering. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Ter tafel wordt gebracht le. Een proces-ver baal van de op 26 Sept. j.1. gehouden kas verificatie, waaruit bljjkt, dat overeenkomstig de boeken en bescheiden zich in kas bevond een som van f 1840 825. Voor kennisgeving aangenomen. 2e. Een schrijven aan Burg. en Weth. van Dr. D. Bax, waarbij de aandacht wordt ge vestigd op de onvoldoende gelegenheid tot berging van hooi en stroo bij zijn wagenhuis en paardenstal, met verzoek daarin te willen voorzien. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld en erkennen, dat, nu de heer Bax 2 paarden zal stallen, er werkelijk behoefte bestaat aan meer plaat sing. Zij oordeelen 't gewenscht, met het oog op het terrein, achter tegen het wagenhuis een eenvoudige boet zonder voetingen te laten bouwen, ter leDgte van 6 Meter, met overigens gelijke afmetingen als het wagen huis. Het tegenwoordige bergplaatsje, z. g. rommelhok, kan dan vervallen. De Voorz. legt over een teekening en om schrijving, iDgediend door den heer A. Visser. Den heer Groneman klinkt het wel wat vreemd in de ooren, dat de behoefte thans zoo groot is het heeft altijd gekund, ook de vorige dokter hield 2 paarden. Echter, als B. en W. het noodig oordeelen, dan zal hjj er zich niet tegen verzetten. Spreker vraagt waarom geen steenen voetingen Die zijn toch duurzamer. De Voorz. zegt, dat de bedoeling is een licht gebouwtje te laten plaatsen en daarom ter besparing van kosten een plank dwars op den grond, welke later zoo noodig ver nieuwd kan worden, voldoende wordt geacht. De begrooting bedraagt f 210. De heer Groneman vindt de omschrijving onvollediger blijkt niet eens uit, welk hout zal worden gebruikt, en of er een zolder zal worden gemaakt. De Voorz. licht toe, dat het bergplaatsje door een schot en zolder van de hooiberging zal worden afgescheiden. De heer Groneman vraagt, of het bestaande loodsje geen dienst meer kan doen. Zoo ja, dan kan de boet korter zijn, en schot en zol der vervallen. Ook kan achter de boet een bergplaatsje worden gemaakt, door een schuin dak. De heer Kaan veronderstelt dat daardoor het inbrengen van hooi bemoeilijkt zou wor den. De heer Zijp vreest, dat door het hou ten gedeelte het wagenhuis er niet fraaier op zal worden. De Voorz. heeft om die reden gedacht aan een halfsteens-muur, hetwelk echter om de kosten werd nagelaten. De heer Groneman denkt, dat de kosten weinigzullen verschillen. Hij kon zich, ook met het oog op assurrantie, ver eenigen met het idéé van den Burg., om het gebouw van steen op te trekken. Spreker acht het gewenscht, dat B. en W. eens infor- meeren naar de kosten en naar de te gebrui ken materialen. B. en W. ontvangen mach tiging voor de uitvoering van het werk, als de kosten niet belangrijk hooger zijn dan van hout, waarbij zal worden overwogen, een loodsje achter de boet te plaatsen. Hierna wordt medegedeeld, dat wederom zich geen meisjes voor het herhalingsonder- wijs hebben aangemeld. Het vorige jaar werden, nk de afwijzende beschikking op het adres aan H. M. de Koningin om het onder wijs des avonds te mogen verstrekken, de Woensdag- en Zaterdagmiddag aangewezen. Daar het vorige jaar geen enkele leerling zich had aangegeven, brachten B. en W. in den loop van dezen herfst nogmaals de bezwaren tegen een cursus op den dag onder de aandacht van den heer Districts-school opziener. De heer Van Rijsens gevoelde blijk baar iets voor de motieven en beloofde een ondeizoek. Echter zonder gewenscht resul taat. Genoemde heer stelde voor, de Zater dagmiddag te laten vervallen en één van de drie volgende tijden te kiezen n.1. le. Les sen van 16 uur des Woensdags, gedurende enkele maanden 2e. Lessen van 2—4 uur, of welke 2 uur dan ook, des Woensdags het geheele jaar door3e. Avondlessen in den zomer, mits zóó geregeld, dat de meisjes voor donker thuis kunnen zijn. B. en W., van oordeel, dat een cursus op deze .tijden nagenoeg even ongeschikt zoude zijn, als die bij de verordening vastgesteld, besloten geen verordening voor te stellen. Hierop schreef de heer Van Rijsens, dat op jlen Raad de plicht blijft rusten één der drie door hem opengestelde wegen in te slaan. Ofschoon van een ander gevoelen, hebben B. en W. toch naar aanleiding van dit schrijven laten onderzoeken, of er aangiften waren te verwachten voor een cursus op een dier tijden. Thans blijkt, dat 10 leerlingen zich zullen aanmelden voor een avondcursus ge durende de Wintermaanden, en dat slechts één dezer meisjes als het niet anders kan op den dag zal komen. B. en W. meenen daarom te moeten voor stellen, nogmaals H. M. vrijstelling van de verplichting te verzoeken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Een ontwerp adres wordt voorgelezen. De heer Groneman acht gewenscht, daarin op te nemen, dat o.a. ook voor Schagen vrij stelling is verleend. Vervolgens wordt de begrooting der ge meente voor 1904, onveranderd, zooals ze door B. en W. is voorgedragen, vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf sluitende met f 14024.76. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor hetzelfde dienstjaar, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 3600, wordt goedge keurd en de daarop voorkomende subsidie uit de gemeentekas ad f3200 toegestaan. Na dat nog het suppletoir kohier van den Hoof- delijken Omslag is opgemaakt tot een bedrag van f 47.38 en dat voor de Hondenbelasting met een totaal van f 13, wordt de vergade ring gesloten. HET ZAND. Onder zeer on- gunstig weder is de Kermis te 't Zand weer gepasseerd. Ondanks 't ruwe en onstuimige weer bestaat er echter geen reden tot klagen kermis werd flink bezocht. Des Zondags en Dinsdags gaf de rederij kerskamer van Koegras een tooneelvoorstelling op de bovenzaal van dan heer Ruis. De zaal was goed bezet. Velen kwamen, vooral des Zondags, geheel onvoldaan terug, daar 't publiek zoo rumoerig was dat men bijna geen woord kon verstaan, waardoor 't geheel zijn doel miste. Maandag een flinke harddraverij, waarvan we den uitslag reeds mededeelden. Des Maandagsavonds werd onder Directie van den heer Wijlacker „Mottige Janus" op gevoerd. Zooals velen reeds bekend, was door den storm, die Vrijdagnacht 9 October woedde, 't staande raam van de schouwburgtent van den heer Wijlacker zoodanig in elkaar gestort, dat van opbouwen geen sprake meer was. Thans werd de heer Wijlacker in de gelegen- i heid gesteld, „Mottige Janus" bij den heer Ruis op te voeren. Het spel voldeed aan de I verwachtingen, en met belangstelling tot aan het einde werd door 't zeer talrijke publiek de schets, waarin Mottige Janus een belangrijke rol speelt, gevolgd. Woensdag had de jaarlijksche kolf- en bil jartwedstrijd plaats, bij Mejuffrouw de Wed. C. A. de Wit. Voor den biljartwedstrijd waren 18 deelnemers opgenomen, le prijs A. Bult, 't Zand2e pr. W. de Wit Azn., 't Zand3e pr. J. Boekei, 't Zand. Troost prijzen le pr. P. A. Tuin, 't Zand 2e pr. S. Hoep, 't Zand3e pr. Adr. Zuurbier, Alkmaar. Kolfwedstrijd le pr. Jn. J. de Wit Jnz., Alkmaar, met 117 punten in 3 series 2e pr. P. A. Tuin, 't Zand, met 107 punten in 3 series; 3e pr. G. A.«de Wit Cz., 't Zand, met 94 punten in 3 series4e pr. J. J. de Wit Sr., 't Zand, met 86 punten in 3 series; serieprijs A. A. de Wit, Alkmaar, met 53 punten. Wel interessant is hetgeen we in de groote bladen lezen over een proef met het in den handel gebrachte brandblusch- poeder, door den heer Neelmeyer te Apeldoorn uitgevonden, en vervat in een sierlijken blikken fakkel, ter lengte van ongeveer 75 centimeter en l'/i kilo wegende. De fakkel is van een deksel met een oog voorzien en men hangt hem ter plaatse waar het meest brandgevaar dreigt, aan een haak op. Bij het begin van den brand grijpt men naar den fakkel, zoodat het deksel er tegelijkertijd af gaat en men een groote of kleine dosis, naar gelang van den brand, over het brandend voorwerp strooit. De heer Neelmeyer nam een tiental proe ven met papier, stroo, krullen, poetskatoen met petroleum, collodium en benzine gedrenkt, en alle slaagden uitmuntend, zoodat men een stemmig van oordeel was, dat dit middel bij begin van brand uitmuntende diensten kan bewijzen. Het poeder verzekert de heer Neelmeyer is volkomen orschadelijk, zelfs bij verwonding, en bederft de daarmede be- stooide voorwerpen niet, terwijl het nimmer de doovende kracht verliest. Ook de kosten van een fakkel zijn betrekkelijk gering5 gulden. Bangejaren uit vroegerentijd. Men schrijft uit OOSTERGO aan de Lw.Ct. 't Parool is water in 1903. Het valt zelfs moeilijk uit te maken, welke van de drie jaar getijden wel het meest nat is geweest. Het getal regendagen was alle maanden door enorm hoog en we moeten ver in de geschie denis teruggaan, om jaren te zoeken, die het derde jaar van deze nieuwe eeuw in natheid evenaren of overtreffen. Hoe valt het daarbij echter op, dat onze voorouders dan gewoonlijk dubbel leden. Tegen de stormvloeden, die meestal een natte periode vergezellen, of er op volgen, waren onze zeeweringen toen niet bestand en wat de schrale zomer nog in armoe had voortgebracht, ging dikwijls in eenen nacht verloren. Dan waren honger en ellende de directe gevolgen. Wie huivert niet als hij, in de Friesche geschiedenis bladerende, leest hoe vrouw Tj alle, een eerder welgestelde weduwe teSexbierum, zich in 1315 met hare twee kinderen liet doodhongeren uit schaamte om haren armoe- digen toestand te openbaren In die jaren steeg de nood hoog. De kronijk zegt „Van Mei 1316 tot omtrent Maart des volgenden jaars viel er zulk eene overgroote hoeveelheid regen, dat het meeste land onder water werd gezet en al het veldgewas ver loren ging. Hierop volgde eerst eene groote duurte van levensmiddelen en vervolgens een razende hongersnood, die zich ook in Frank rijk, Engeland, Vlaanderen, Brabant, Holland en Zeeland, benevens de bisdommen Keulen en Luik, zwaar deed gevoelen. De hongers nood was zoo onbedenkelijk erg, dat de menschen doode krengen, ja het gras des velds nuttigden, om er den razenden honger mede te stillen. Bij het klimmen van den grooten nood vond men de armen, die vruch teloos naar voedsel zochten, bij menigte op de wegen, velden, straten of in de bosschen en huizen dood liggen." Eigenaardig is in een oud manuscript de beschrijving, hoe het jaar 1435, dat zeer slecht aanving, nog goed eindigde. Zij luidt „In het jaar on zes Heeren toen menschreef 1436, was de wind omtrent half Februari veel oost, ofte noordoost, ende des nachts was 't klaer weder tot ses of seven uuren toe ende des daags was 't donker graauw weder tot '8 avonds toe, zeer koud tot ses of seven uuren ende. het regende niet, noch het en daauwde niet, in de maand Maert noch in April noch in Mei. En op St. Pankrasdag had het hard jjs gemaakt, dat er een kraaij op staen konde ende daer en wies lover, noch gras, noch koren, noch pruimeboomen bloeiden niet, noch kersen, noch appelen, noch peeren, noch geen wijngaord en was ontlaten. Ende daer waren menschen die geen betrouwen op God hadden ende keerden (ploegden) haar land om, ende en hadden geen vruchten, en andere luiden zeiden met Job: „God gaf, God nam", ende daer zij één hoedt tarwe af plegen te hebben, daer kregen sij vier hoedt af in dien somer ende op St. Jan Baptistdag [24 Juni], zaten de oude vrouwen met groote koolpotten voor de kerken, ende de menschen konden haer niet verwarmen die bij de straet gingen. Ende het begon te warmen des daags na St. Pieter en Paulus [30 Juni] in die octave van St. Jan, ende des daegs soo scheen de zonne schoon ende klaer ende des nachts soo regen de 't soetelijk, zoodat alle de vruchten op het veld wiessen ende er was zulk een overvloed, dat alle granen, ooft en vee seer goedkoop verkocht werden." In 1442 ging de koude en gure zomer we der met een slechten oogst gepaard. Van 1662 wordt gemeld„Het jaar 1562 was wegens de veelvuldige regens, die er in den zomer vielen, voor Friesland hoogst treurig. Vele mied- en hooilanden stonden geheel onder water en konden niet worden afgemaaidanderen werden gemaaid, doch het hooi bedierf op het veld, of zoo men nog al iets binnenshuis verzameld had, was het zoodanig slecht, dat men het tot voedsel niet i konde gebruiken." In 1606 was vooral de voorzomer erg nat. Alle lage landen van Friesland bleven moe-1 rassig en onbruikbaar. Ongemeen nat en regenachtig lezen we was ook de zomer van 1621. Van 1 Juni tot 6 October had men slechts 5 dagen, waarop het niet regende. De oogst was zeer slecht en het hooi werd uit het water opgehaald. De winter, die er op volgde, was zoo fel, dat de Zuiderzee een gebaande weg was en de hertogin van Brunswijk van Enkhuizen naar Stavoren reed, vergezeld van een compagnie soldaten. Van Franeker voeren de sleden in één dag naar Hoorn. Van 1682 zegt de Friesche kroniekschrijver „Evenwel had men hier veel te lijden door den menigvuldigen regen, die aanhoudend in den zomer en oogst viel, waardoor veel veld gewas bedierf, en de lage velden steeds onder water gezet werden. Ter afwending van dit onheil, en om weder Gods genadigen zegen over het land af te bidden, deden de Heeren Staten dezer provincie in September eenen plegtigen bededag vieren." In 1739 volgde op een langen strengen winter veel schraal guur weder, dat bleef aanhouden tot Juli. De stroodaken van de schuren werden tot voedsel voor het vee gebruikt en vele menschen en dieren stierven van honger en koude. Met den zeer regen- achtigen zomer en herfst van 1785 werd veel koren op het land aan hoopen gezet en eerst 's winters over het ijs en bevroren grond binnengehaald. Het jaar 1845, bekend door het uitbreken van de aardappelziekte, gaf ook j een zeer natten zomer. - HOOGWOUD. Door ongesteldheid van den boekhouder hebben commissarissen der spaarbank alhier, j nu eerst rekening en verantwoording kunnen doen over het jaar 1902. De commissie van j toezicht heeft een en ander nauwkeurig nage gaan en alles in orde bevonden. Uit de rekening blijkt het volgende schuld op 1 Jan. 1902 f 36172.085 bijgeschreven rente f 1424.32 ingelegd in 1902 f 10132.525 teruggevraagd 1902 schuld op 1 Jan. 1903 de bezittingen bedroegen er was dus een overwinst van het vorige jaar was die f 47728.93 f 9146.82 f 38582.11 f 42065.475 j f 3473 36° j f 3340.565 vooruitgang f 132.80 In dezelfde bijeenkomst is, wegens de jaarlijksche aftreding, een voordracht opge maakt voor commissaris, bestaande uit de heeren H. van Ree, W. Groot en J. Schagen In de Woensdag te ALKMAAR gehouden raadsvergadering was slechts één punt aan de orde, dat echter voor deze gemeente van het meeste belang kan worden geacht. De quaestie der wik- en weegloonen toch is thans in een stadium gekomen, dat in het bedrag der heffing wellicht eenige wijziging zal moeten worden gebracht. In onze verwachting, dat de vergadering van heden daaromtrent eenig licht zou ontsteken, werden wij echter teleurgesteld. Na voorlezing en behandeling van één in gekomen stuk, werd de zaak der wik- en weegloonen aan de orde gesteld. Onmiddellijk besloot de Raad haar echter in een zitting met gesloten deuren te behandelen. Na verloop van drie lange uren werdea de deuren geopend, doch slechts om aan den voorzitter de ge legenheid te geven, aan ons verslaggevers mede te deelen, dat de behandeling der ver ordeningen omtrent de heffing en invordering van wik- en weegloonen is uitgesteld tot de volgende vergadering. N. Ct. De schaarschte van fruit kan duidelijk daaruit blijken, dat te GOES een vijfkop zure appelen verkocht wordt tegen 60 centsvoor afval betaalt men nog 20 cents. In tegenstelling daarmeê is de groote over vloed van allerlei koolsoorten en koolrapen. Vier groote bloemkoolen b.v. kan men koo- pen voor één dubbeltje. De koolrapen bezit- ten zoowel als de kooien een reusachtigen i omvaDg. - WINKEL. Het gemeentebestuur heeft per aanplak- j biljet bekend gemaakt, dat het herhalings- onderwijs weer gegeven zal worden in de j school te Winkel, aanvangende 1 Nov. a.s. I Leerlingen, die hiervan wenschen te profl- teeren, hebben zich aan te melden voor 27 j Oct. bij den heer C. D. Colpa, hoofd der school te Winkel. - WINKEL Thans is definitief vastgesteld, dat de heer D. de Clerck van Bloemendaal op Dinsdag 8 Nov. a.s. een lezing zal houden voor de afd. Winkel van den Bond voor Staatspen- sionneering, ten huize van den heer P. Bnij. Het Dep. KOLHORN der Mij. t. N. v. 't Alg. heeft besloten, de Floralia-ten- toonstelling dit jaar eens af te wisselen met een tentoonstelling van nuttige en fraaie voorwerpen, die gehouden zal worden in het a. s. voorjaar en in 6 afdeelingen zal ge groepeerd zijn, als volgt le afd. vlecht-, knoop- en breiwerk, 2e afd. figuurzagen en snijwerk, 8e afd. teekenen en schilderen, 4e afd. vrouwelijke nuttige hand werken, 6e afd. fraaie handwerken, 6e afd. allerlei. Elke afdeeling zal gesplitst worden in 2 klassen. Klasse A. inzenders van 12—16 jaar, klasse B. inzenders boven den 16-jarigen leeftijd. De mededinging zal geopend zijn voor de geheele gemeente Barsingerhorn, Kreil, Strook en Groetpolder tot Boeresluis. Een toege zegde subsidie maakt het mogelijk, voor elke afdeeling bescheiden prijzen disponibel te stellen. In de zitting van Donderdag werd even eens oen amendement om het woord „man nelijk" te doen vervallen in het artikel der Gemeentewet, dat de benoeming van gemeente secretaris en gemeenteontvanger regelt, verworpen. Zoodat nu bij de wet is gere geld, dat beslist geen vrouw, burgemeester, secretaris of ontvanger mag zijn. Uitslag der verkooping, ge houden door den notaris Backx op 14 Oct. te OUDCARSPEL. Korenmolen met paardenstal, wagenhuis en woonhuis en erf te Oudcarspel, groot 2 aren 94 centiaren, met werktuigen, gereedschappen en wagen eigendom van den heer C. Kaayk. Kooper A. Vis te Oudcarspel en D. Stam Kz. te Noordschai wonde voor f6400. Bouwterrein te Noordscharwoude, eigendom van mevrouw de wed. D. Eecen, kooper A. Timmerman te Oudcarspel voor f 1200. Een woonhuis met erf te Zuidscharwoude en drie perceelen bouwterrein, eigendom van J. M. J. Engeringh, opgehouden. K. Blaauboer van KOLHORN, thans leerling-klerk aan het station IJmuiden, is geslaagd van het telegraaf-examen. Tijdens een kort, maar hevig onweer zijn te BURGERBRUG Donderdag nacht twee koeien doodgeslagen, eigendom van mej. de wed. G. aldaar. Achtereenvolgens trokken reeds zeven zoons van den heer Keizer, kap per in de Lange Leidsche Dwarsstraat te AMSTERDAM, bij de loting voor de militie een niet-dienstplichtig nummer. Vrijdagmor gen kwam de achtste zoon thuis met num mer 4079 op zijn hoed, zoodat ook hij vrij is. Het toeval is dezen Keizer wel gunstig. Dergelijke raadselachtige gevallen, zij 'took niet op zóó'n schaal, doen zich meer voor. In Groningen blijkt de familie Kramer zulk een zegen rijk te zijn. De heer D. Kramer, de vader, trok bij de jongste loting voor de nationale militie voor zijn jongsten zoon het hooge nommer 629, waardoor de zoon, even als zijn vier oudere broeders, niet behoeft te dienen. i De blijde vader seinde aan zijne familie Math. 17 26b Zoo zijn dan de zonen vrij. Laf. Men meldtuit STAPHORST aan de Zw. Ct. Donderdagnacht is, waarschijnlijk door kwaadwillige handen, de waterkeering van het waterschap Hasselt en Zwartsluis te Lankhorst, onder deze gemeente, doorgesto ken. De landerijen loopen onder. Schrikkelijke dood. Te SNEEK is een lijder aan vallende ziekte, de 18-jarige J. T., op een pot met brandende spiritus gevallen, waardoor zijn geheele boven lijf zwaar gebrand werd. In het ziekenhuis aldaar is hij na weinige uren onder een vree- selijk lijden bezweken. Een Hollftndsche bark ver gaan. Men seint uit Brussel aan het Hbl.: Te OSTENDE is teruggekeerd de stoom- visschersboot 20D Ostende, met aan boord twee Hollandsche zeelieden van de bark „Janthina Agathe" van Groningen. De bark leed schipbreuk. De equipage redde zich in de booten, welke echter om sloegen. De twee matrozen werden door het Belgische vaartuig opgenomen. Een telegram aan de „H. v. Antw." meldt, dat de andere schipbreukelingen door een Hollandsche sloep zijn gered. Aan den heer H. vanTwuiver, handelaar in kunstmeststoffen en stroo te ALKMAAR, zjjn de volgende leveringen opgedragen Vereeniging Andijk 19100 K G. Superphos- phaatËoerenvereeniging Heilo, Stroo Onderlinge Boerenvereeniging Obdam, Stroo Rijks Boschwezen, Kaïniet en Thomasphos- phaat. Men meldt van TERSCHELLING Op de Bosplaat is gestrand de Vlaardingen 76, Amicitia. De uit veertien man bestaande bemanning werd gered, gedeeltelijk door de reddingsboot. De b 1 o e m k o o 1 o o g s t geeft den laatsten tijd aan den LANGEDIJK weinig reden tot tevredenheid. Door het aanhoudend gure en vochtige weder is het aantal leverbare bloemkoolen betrekkelijk gering, terwijl ook de kwalitiet zeer veel te wenschen overlaat. Met het oog op de op den akker liggende geplukte uien verlangen de bouwers ook zeer naar droog weder. WINKEL. 't Ziet er met dit regenachtige weer alles behalve gunstig uit voor den landbouwer. Sommigen hebben al hun veldvruchten nog niet eens binnen. Hier en daar ziet men nog haver en boonen aan hokken staan. En wat er binnen komt, is vaak nog maar half droog. De bodem is zoo nat, dat men op de lage gronden geen kans ziet, de aardappelen te rooien. Het stoppelland ligt nog ongeploegd. De grond is te nat om de bloembollen te planten. Bij den veeboer is 't niet veel beter. Gedu rende den zomer had deze geen klagen, omdat het gras door de vele regens flink groeide, maar nu vreten de koeien met vijf monden op het drassige land ze vertrappen meer dan ze opeten. Het vee heeft het nat en koud, zoodat de melkopbrengst achteruit gaat. De staltijd zal dit jaar wel vroeg inval len. Het melken, vooral In de vroege ochtend uren, is alles behalve aangenaam. De dam men zijn door het loopen zoo week en dras sig, dat sommigen een plank over de sloot hebben gelegd, om op het land te komen. Het water in de slooten en boezems bereikt soms een zelden gekende hoogte, maar de molens malen onophoudelijk door. Wij mogen vooral dit jaar van geluk spreken, dat we in het bezit zijn van een zoo uitstekend georganiseerd polderwezen. Geachte Redactie Naar aanleiding van Uw gemeenteraads- verslag van Barsingerhorn het volgende Bij de voordeelen, welke Kolhorn geniet, had Voorzitter nog kunnen noemenf 200. voor de motorboot. En bij de kostenbespreking stembureau moge het merkwaardig heeten, dat geen enkel raadslid wees op de vinding der kosten, door de subsidie aan den motor in te trekken. Elk raadslid zal nu toch wel al weten, dat de motor aan eenigen gemak verschaft, aan geen enkele voordeel, aan velen een groot nadeel. Dit alles, wat Kolhorn betreft, daar Barsingerhorn van den motor zoo goed als geen gebruik maakt, hebbende deze plaats het goedkoopere, betere en snellere vervoer middel de tram. Een sehoone gelegenheid ware het voor den Raad geweest, hierop eens 't licht te doen vallen en hoe een ver plaatsing van den finantiëelen steun volkomen ad-rem kon heeten. Een stembnreau is een volks(arbeiders)belang, de motor geenszins. Dank voor de plaatsing, EEN DER KLEINEN. L. S. Een jaar thans bestaat de Schager Kaas markt. Het middel, dat het spoedigst leidt tot verlaging der te hooge wik- en weegloonen in andere plaatsen de Commissie voor de Weerstandskas ziet met overtuiging in je Schager Kaasmarkt daartoe nog steeds het middel heeft nu een jaar gewerkt, lang zaam maar zeker. De overwinning is nog niet behaald. Geen wonder. Wat eeuwen heeft bestaan, wordt in geen dagen neergestooten. Maar kentering is te bespeuren, al wenschen thans nog de 4 steden de uitzonderingswet op zich toegepast te zien. Overal heeft de Commissie het gezegd en overal is het gevoeld, dat Alkmaar per jaar meer dan dertig-duizend-gulden, dat is een boerenplaats per jaar, cadeau krijgt van Noord-Holland's boerenstand dat er voor de 4 steden elke week f 1000 extra en onnoodig moet worden opgebracht dat er een halve-ton-gouds per jaar meer wordt betaald voor wik- en weegloonen dan rechtmatig is dat er op Noord-Holland een altijd durende hypotheek rust te dezer zake van meer dan éen-en-een-kwart-millioen guldens. De boer heeft getoond, dit niet langer te willen. Vandaar het slagen van de Schager Kaas markt, vandaar de toezegging van bijna f 4000 voor de Weerstandskas. Twee-en-vijftig maal is er nu geklopt aan de schatkist, voornamelijk van de stad Alk maar twee-eu-vijftig maal heeft de Schager Kaasmarkt haar gewaarschuwd en toegeroe pen let op de teekenen der tijden, de boer wil niet langer de onrechtmatige heffing der hooge wik- en weegloonen Alkmaar heeft niet geluisterd, haar zusters evenmin. Is daarmeê nu de strijd uitgestreden De Commissie weet beter. Met de volharding, den Nederlandschen boer eigen, zal deze zjjn nieuwe markt blijven steunen en alle middelen aangrijpen, die in de naaste toekomst kunnen leiden tot berei king van hot beoogde, sehoone doel. Daartoe op te wekken bij het éénjarig be staan der Schager Kaasmarkt, is het doel van deze weinige regelen. Dat ze weerklank zullen vinden in de harten van honderden en vruchten zullen dragen, I daarvan is de Commissie overtuigd. Namens de Comm. v. d. Weerstandskas, OUDENHOVEN, Voorz. M. VISSER, Secretaris. Schagen, 17 October 1903. Voor liefhebbers van iets goeds op het gebied van kunst is er kans op een mooien avond. Het plan bestaat, om op Zondag 29 November een soirée te geven, waarop mejuffrouw Eva Westenberg een causerie zal houden over de kunst van voordragen en waarbij haar leerlinge Corri Nachtegaal Gedichten, Reien, Frag menten uit drama's, enz., zal zeggen. Ook komen op het programma voor tooneel- stukjes en losse voordrachten. Dus, zooals men ziet, een afwisselend programma, Gaarne voldoen we aan het ons ge daan verzoek, om mejuffrouw Westenberg bij het publiek te introduceeren. We ge- looven dit niet beter te kunnen doen, dan eenige recensies af te drukken over haar i optreden elders, in het afgeloopen voorjaar. In het Utrechtsch Prov. en Sted Dag blad van 14 Maart 1903 lezen we dan Voor een geheel gevulde zaal hield mej. E. Westenberg Zaterdagavond, in een bij eenkomst van de Utrecfitsche Gymnasias- tenvereeniging „Art et Amicitia" een voordracht over de kuDst van voordragen. Van het theoretische overgaande tot het practische, deed zij een harer leerlingen optreden. Voorwaar geen klenigheid voor een meisje van 15 jaar, zooals jongejuf frouw C. Nachtegaal is, om voor te dragen „Nu stelt het puyck van zoete keelen", en „O, Kerstnacht schooner dan de dagen", van onzen eenigen Vondel, en voor te dra gen zooals zjj dat deed. Maar wij zouden nog meer genieten. Jongejuffrouw Nagtegaal droeg voor, of liever acteerde, behalve eenige kleinere verzen, nipts minder dan de verzuchting van Gretchen „Meine Ruh ist hin", gevolgd door Ach neige, Du Schmerzenreiche Wie Faust ooit hoorde of gaat hooren, mag zich gelukkig rekenen een actie gezien te hebben of te zullen zien, als deze. Mej. Westenberg ging daarna met de hoogst interessante uiteenzetting harer kunst voortNa de pauze gaf mej. Westen berg eene proeve van hare eigen gaven. Het door Jac. van Looy vertaalde gedicht: „Meinacht" van Alfred de MussetHet was het laatste, maar het schoonste. Mocht mej. W. in hare voordracht ge wezen hebben op de beteekenis van een pauze,het oogenblik stilte, dat vooraf ging aan de krachtige toejuiching van het publiek, moge haar strekken tot teeken, dat haar succes volkomen was. In de Arnbemsche Courant van 4 Mei Het was alleen maar jammer, dat niet allen, die met de opvoeding van kin deren belast zijn, die de schoonheden van onze taal aan anderen moeten leeren, aan wezig waren zjj hadden er veel van kunnen leeren Zooals wij boven reeds zeiden, droeg Corri N. verschillende frag menten en gedichten voor. Zij heeft zeker een ieder verbaasd door baar kunneD wat een gloed en warmte ging er soms van haar uit, met welk een overtuiging zeide zij de „Rey van Klaerissen" van Vondel, hoe vroolijk en opgewekt klonk „Zus' verjaardag", hoe warm was Gretchen's verlangen naar Faust en van hoe wezenlijk aangrijpende tragiek het gebed van Gret chen Zij gaf het doorslaande bewjis van een zeer talentvol kind te zijn, van wio veel mag verwacht worden Mej. W. zeide zelf aan het slot „De Meinac.it van De Musset. Haar warme, sympathieke wijze van zeggen en haar prachtige stem- behcersching, ook bij die deelen, waarin zij een grooten climax bracht, maakten het tot een onverdeeld genot om naar deze heerlijke poëzie te luisteren. De entrée voor dezen avond is bepaald op t 0.75 en f 0.50, en er zullen lijsten worden gepresenteerd, die tevens ter

Schager Courant | 1903 | | pagina 2