Jt l u i s 11 r s. Donderdag 22 October 1903. 47ste Jaargang No. 388 J Binneiilandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau SCHAGilJV, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. YV I X K E L. Hoog water. WORDT VERVOLGD, SGHAG mi Situs- CODRAAET. AlicritiUt- LuHinllil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. f 3.—. Prijs per jaar Afzonderliilre nummers ADVERTÏNTIEN Franco per post f 3.60. 5 Cent. van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer öct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. CAemcente Schagen. BEKENDMAKINGEN. o—o Herhalingsonderwij s. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scbagen maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school, hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan de Loet, wijk F. nummer 18, gelegenheid bestaat tot het ont vangen van herhalingsonderwijs. Dit herhalingsonderwijs wordt gegeven voor jongens en meisjes, lederen Haandag, Dins dag, Woensdag en Vrijdag, gedurende de maanden November, December, Januari en Februari, des namiddags van zes tot acht uren, en strekt zich uit over de volgende vakken 1. Nederlandsche taal, 2. reke nen, 3. kennis der natuur, 4. aardrijks kunde, 6. geschiedenis. Voor het genieten van dit herhalingsonder wijs zal een schoolgeld worden geheven van 20 cent per maand en voor kinderen van minvermogenden van 10 cent per maand. Kinderen van onvermogenden zullen het herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten. Ontvangen twee of meer kinderen uit het zelfde gezin gelijktijdig dit onderwijs, dan zal dit schoolgeld 16 cent per maand voor ieder kind bedragen. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 28 October 1903 aangifte te doen bij het hoofd der openbare lagere school. Schagen, den 19 October 1903. De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN, L. S. De najaarsvergadering der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier zal ge houden worden op Woensdag 4 November 1903, des voormiddags half elf, in het Café Neuf te Zaandam. De punten van beschrijving zijn 1. Mede- deelingen van verschillenden aard. 2. Inge komen stukken. 3. Rapport omtrent: a. de enquête voederen rundvee, uit te brengen door den heer Dr. J. J. Ott de Vries; b. de proeven ter bestrijding van unjer; c. de aard appelproefvelden, b. en c. uit te brengen door den heer C. Nobel; d. het onderzoek naar eene doelmatige inrichting van stallen voor jonge paarden, uit te brengen door den heer D. C. Rezelman e. het onderzoek naar het gebruik van één- of meerjarige stieren, uit te brengen door den heer J. Koopman. 4. Benoeming van een Onder-Voorzitter. 6. Benoeming van eene Commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der be grooting voor het volgende jaar. Voordracht van het Bestuur: de heeren P. Buis Jz., J. A. Kaan en G. Muijs. 6. Bepaling van de plaats, waar de Algemeene Vergadering in Maart 1904 zal worden gehouden. Voor dracht van het Bestuur: Wognum. 7. Voor stellen van het Bestuura. om adhaesie te betuigen aan het adres der Groninger Maat schappij van Landbouw en Nijverheid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter zake van het bij de Kamer aanhangige ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 2 Mei Roman van IDA BOY-ED. 00000 25. De geheimraad Wallraven en zijn vrouw kwamen thuis. Wigus had dadelijk zijn nieuwe adres opgegeven en kreeg spoedig daarop de uitnoodiging, een avond bij het echtpaar door te brengen, vóór mevrouw op reis ging. Dat was een merkwaardige, onvergete lijke avond, dien hij, als de eenige gast, zoo vertrouwelijk met hen doorbracht. Nu weder was Carolyne mooi, in kostbare kleeding, met een heerlijken blos op de wangen. Het zwarte kleed stond haar uitstekend. Haar oogen schitterden. Had "Wigus een visioen gehad, toen hij haar zoo oud en vervallen gezien had? De geheimraad was ridderlijk en beleefd tegenover zijn vrouw, zooals altijd. En toch had Wigus op dien morgen, toen hij Carolyne als de ongelukkige vrouw had zien ljjden, begrepen, dat de ridder lijkheid van dezen man slechts een masker was van doodende koelheid een masker, evenals hè,re schoonheid. Hij begreep het ook dezen avond: voor haar man kleedde en sierde zij zich. De wensch, jong en mooi voor hem te schijnen, maakte haar, de zoo verstandige vrouw, blind en dwaas.... Wigus begon de tragedie te begrijpen, die hier reeds zoo lange jaren werd afgespeeld. Tegenover Wigus was de geheimraad 1897 [Staatsblad No. 124], tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. In te leiden door den heer R. Vis ser Lz. b. om aan de Commissie voor de Weerstand6kas der Schager Kaasmarkt eene bijdrage te schenken van f 100.In te lei den door den heer D. Brander Tz. 8. Be spreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbe veelt [Art. 12 der Statuten]a. tot het voort zetten der proeven tot bestrijding van uDjer b. tot het aanleggen van aardappelproefvel den. a. en b. in te leiden door don heer C. Nobel. c. tot het opleiden van veeverloskun digen, in te lelden door den Voorzitter, d. tot het nemen van voederproeven bij mestvee, in te leiden door den heer Dr. K. H. M. van der Zande. e. tot het bevorderen van het plaatsen van veebascules in de nabijheid van de voornaamste veemarkten in Hollands Noorderkwartier, in te leidon door den heer C. Kooij Hz. f. om een or.derzoek in te stel len naar de mogelijkheid tot het gebruik van electriciteit voor verlichting en beweegkracht op hot platteland, in te leideD door den heer J. J. Winkel, g. Welke middelen kun nen worden beraamd om goed melken te bevorderen, in te leiden door den heer Dr. L. T. C. Scheij. 9. Bespreking van verdere werkzaamheden. - ANNA PAULOWNA. Vergadering van de Sociëteit „Vrienden kring", op Zaterdag 17 October 1903. De Voorzitter, de heer K. L. van Gorkom, opent de vergaderingde notnlen worden gelezen en goedgekeurd. Daarna is aan de orde punt 1Een voor stel tot contributie-verhooging. De heer P. Kaan, van wien dit voorstel is uitgegaan, licht het nader toe. Het ondervindt echter nogal eenige bestrijding en wordt ten slotte, in stemming gebracht zijnde, verworpen. Punt 2 der agenda luidt: Bespreking feest avond. Daar het blijkt, dat een der leden bezwaar heeft, dezen winter een feestelijke bijeenkomst te hebben, wordt hierover ge stemd en met groote moerderheid van stem men uitgemaakt, dat er ook dit seizoen weer een min of meer feestelijk samenzijn zal plaats hebben. De voorloopigo regeling daar van wordt aan het bestuur overgelaten. Alsnu is aan de orde punt 3Ballotage van de heeren S. de Jong en P. J. de Bruyne. Beide heeren worden tot lid aangenomen met algemeene stemmen. Nadat bij de rondvraag nog de heei D. Krijnen als lid wordt voorgehangen, sluit de Voorz. de vergadering. - ANNA PAULOWNA. Zondag 18 October gaven eenige leden van „Vrienden kring" (niet de sociëteit) in het lokaal „Het Centrum" van den heer M. Klok een tooneel- uitvoering. Het lokaal was eivol. Op het programma stond, dat ten tooneele zouden gebracht worden „Een gedwongen Huwelijk", oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven, door H. P. Bou- dier, en „Op het Politiebureau", klucht in één bedrijf, naar het Hoogduitsch, door W. C. Reddingius. Het publiek toonde zóóveel belangstelling voor Vriendenkring's eerste schreden op het pad der dramatische kunst, dat het niet alleen levendig deelnam aan den dialoog, maar zelfs af en toe, bij wijze van inter mezzo, „en action" geraakte. Het nastukje bleef dan ook achterwege. - HEER HUGOWAARD. Het heerschen van Mazelen heeft onder de schoolbevolking reeds weken storend op ge regeld onderwijs gewerkt, maar bemoedigend is 't, dat de ziekte tot nu toe geen offers eischte. Is dit hiervan de lichtzijde, met Typhus is dat helaas zoo niet. In drie betrekkelijk groote gezinnen heerscht deze ziekte zeer ernstig en een jongetje van 12 jaar is er reeds aan gestorven. Methodisch melken. Naar aanleiding van de lessen in het mel ken, door den Deen Hegeland aan de Proef- zuivelboerderij te HOORN gehouden, deelt men ons nog het volgende mede De heer Hegelund melkt naar een door hem-zelf uitgedachte methode, die volgens zijn stellige bewering, zoowel de hoeveelheid als het gehalte van de melk van iedere koe moet doen stijgen. Zij 't niet direct, dan zal toch na verloop van tijd de werkzaamheid dor melkklieren belangrijk toenemen. Een bewijs hiervoor zou zijn, dat koeien, naar zijn methode gemolken, moeilijker droog worden. De heer Hegelund beveelt bij de methode aan, de koe liever om de 16, dan om de 12 maanden te laten kalven, en haar 6 in plaats van 10 weken te laten droog staan. Verder verzekert de heer H., dat zijn methode in Denemarken bijna algemeeD is overgenomen. Behalve dat de heer Hegelund zijn melken voorbereidt door met een drogen, groven hand doek den uier schoon te wrijven, verschilt in hoofdzaak de methode niet van de manier onzer beste melkers. Alléén de heer H. melkt met droge handen en is zeer gekant tegen het bevochtigen daarvan met melk, en wel le voor de zindelijkheid, 2e omdat zeere spenen er gedeeltelijk door te voorkomen zijn en 3e om het melken tusschen duim en vinger liefst onmogelijk te maken. Het verschil tusschen de methode en onze wijze van melken ligt verder in het namel- ken. Dit schijnt er op berekend, om de melk klieren in den uier volkomen te ledigen. Prov. St. van Noor d-H o 11 a n d. De voorzitter van de Provinciale Staten in Noord Holland heeft den leden meegedeeld, I dat hij voorstelt op 10 November, te 1 uur, te doen behandelen de voorstellen, met de rap porten, tot het verleenen van steun aan de „Noorder Stoomtraravereeniging", en tot het geven van een renteloos voorschot aan de „Hollandsche Electrische Spoorweg-Mij ten behoeve van den aanleg van spoor (tram-) wegen in Haarlemmermeer e. o.en op 17 November, te lO'/j uur, die behande ling (voor zoover deze niet mocht zijn beëindigd) voort te zetten, en alsdan verder te doen behandelen de overige rapporten en de ingediende stukkon. Schandelijk. Men schrijft aan „De Standaard" Te HOUTIGEHAGE in de Friesche ge meente Smallingerland leeft eene talrijke zeer arme arbeidersbevolking, waarvan velen ten deele onder den grond, in ellendige krot ten wonen. Een daarvan is 3'/i meter lang en breed en V/3 meter hoog, en daarin wonen 6 personen in een andere van dezelfde afme tingen houden 8 personen verblijf, van wie twee jongens 's nachts op den aarden vloer slapen, terwijl een sukkelend meisje vlak bij de deur in de tocht ligt. Deze krotten be- hooren in eigendom aan de gemeente Smal lingerland. Laat de woningwet het bestaan van dergelijke voor de gezondheid zoo schade lijke verblijfplaatsen toe Menige koestal is veel gezonder. In het lokaal van den heer A. Kist te ZUID-SCHARWOUDE hield op uitnoodiging van de afd. „Langedijk" der S. D. A. P. Zaterdagavond 1.1. de heer J. Bree- baart Jz. van Winkel eene rede over: Land arbeiderstoestanden en de Ongevallenwet. WIERINGERWAARD, 19 Oct. 1903. Heden werd in het lokaal van den heer Vlaar eene gecombineerde vergadering ge houden van de nog overgebleven leden van 't fanfarecorps en van 't strijkorkest. Met algemeene stemmen werd besloten, om deze twee vereenigingen, die tot dusverre naast elkander gewerkt hadden, tot één dege lijk gezelschap te vereenigen. Deze muziek- vereeniging, die den naam van „Excelsior" I heeft aangenomen, stelt zich ten doel de ver- plichtingen van 't fanfarecorps over te nemen en tot een goed einde te brengen. Daartoe is echter noodig de steun van de ingezetenen. Mochten velen zich opgewekt gevoelen, als J kunstlievend lid toe te tredenzij zullen j welkom zijn. Als directeur treedt weer op de heer F. Felkers, die de repetities gratis zal leiden. Zijn voorbeeld moge èn bij de leden, èn bij 't publiek dat gevolg hebben, dat „Excelcior" spoedig tot bloei kome. Om te toonen, dat het der vereeniging ernst is, I en dat zij de ambitie van't publiek op prijs zal weten te stellen, zal zoo spoedig mogelijk een concert worden gegeven, uitsluitend voor de kunstlievende leden en genoodigden. Nieuwe leden worden voorloopig bij 't gezelschap 1 niet aangenomen, tenzij zij goed op de hoogte zijn van de muziek. Ten slotte zij nog ver meld, dat Maandagavond a. s. half zeven wederom een aandeel zal worden uitgeloot. Een goed middel om je te i pakken te krijgen. De Commissaris de Koningin in Friesland maakte bezwaar het nationaliteitsbewijs toe I te zenden aan M. B. te Essen [Duitschland,] vroeger slager te Knijpe. Deze was n.1 door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en zette toen j koers naar Duitschland, om zich aan die straf i te onttrekken. Zonder dat bewijs kon hij het I in Essen niet meer houden, Zaterdagnacht is hij te Knijpe teruggekeerd en Maandagmorgen i heeft hij zich ten parkette van den oificier van justitie te Heerenveen aangemeld om zijn straf te ondergaan. Onze Kaashandel. In no. 7 van de „Mededeelingen en berich ten van den consulent van Friesland voor landbouwzaken in Engeland," betoogt de consulent, Dr J. J. L. van Rhiju, dat de kaashandel veel moeilijkheid ondervindt van de omstandigheid, dat voor iedere kwaliteit kaas dezelfde modellen van Goudsche en Edammer kazen worden gekozen. De Engelsche rechtbank heeft bij een proces te Coventry uitgemaakt, dat kaas met on geveer 16 pet. vet zonder nadere aanduiding als Goudsche of Edammer kaas mag worden vei kocht. De rechtbank te Wokingham veroordeelde kaas met slechts 1.6 pet. vetgehalte. Het dunkt Dr. Van Rhijn noodig, te maken dat de Engelsche handelaar aan den vorm kan zien of hy kaas heeft van minstens 16 pet. vetgehalte of minder. Edammer uit volle melk wordt niet zeer veel gemaakt tegenwoordig, maar de kaas uit gedeeltelijk ontroomde melk is in Engeland een zeer gewild artikel. De kaas echter, gemaakt uit gecentrifu- geerde melk, dreigt onzen kaashandel te ver nietigen. Dr. Van Rhijn meent, dat ook deze magere kaas recht van bestaan heeft, mits zij her kenbaar zij en niet den vorm hebbe van de Edammer of Goudsche kaas. Hij stelt voor als grens aan te nemen 16 pet. Daar de zaak echter te urgent is om op een regeeringsbesluit te wachten, komt Dr. Van Rhijn tot de conclusie lo. Het is dringend noodig, dat maatregelen een en al hartelijkheid, bijna vaderlijk. Hy deed Wigus het voorstel, hem een groote som gelds te leenen, die hem op eenmaal zou brengen in een toestand van zorgeloosheid, en over welker terugbetaling men over eenige jaren Wel een woordje kon spreken. Het was een geschenk, dat de geheimraad hem aanbood, en het woord leenen werd er maar bijgezegd om het aan nemen gemakkelijker te maken. Wigus begreep dat wel. Hij volgde met aandacht de vertellingen van dezen man, die zoo mooi en onderhoudend sprak, over de groote erfenis, die hem ten deel gevallen was. In zijn jeugd had hij nooit kunnen verwachten, dat dat geld hem nog eens in den schoot zou vallen. Tante Nicoline was verloofd geweest en had beweerd, toen haar verliefde eensklaps stierf, dat ze, ondanks dat, toch niet als oude-jongejuffer hoopte te sterven. Er was steeds beweerd, dat deze verloofde haar door haar vader was opgedrongen en nooit de man barer keuze was geweest, en dat ze op een geschikt oogenblik wachtte om haar werkelijke*! geliefde te trouwen. Ook de tweede verloving gaf geen huwelijk tot resultaat. Lang had Nicoline geweifeld, maar toch was ze ten slotte ongetrouwd gebleven. Genoeg: hij, de geheimraad, was in het bezit van het geld gekomen, terwijl hij reeds zooveel bezat. En nu hield hij het ook voor zijn plicht, van dat vele een klein deel af te nemen en hoogbegaafden daarmee te helpen om vooruit te komen. Wigus gaf hem gelijk, hij zou evenzoo denken en handelen. Wanneer er aan de tafel nog een arme drommel zat, zou hij hel pen, en hem toeroepen neem aan. Het is de plicht van de rjjken, om te geven. Maar worden beraamd tot bescherming van den kaashandel. 2o. De maatregelen moeten door belang hebbenden zelf worden genomen. 3o. Als afdoenden maatregel wensch ik te bepalen a. dat alleen kaas boven een zeker vetge halte [15 pCt.] mag gemaakt worden in de bestaande Goudsche- en Edammer modellen b. dat kaas met een lager vetgehalte moet gemaakt worden in het model der bekende kanter kaas en onder dien naam in den han del moet worden gebracht. Ook acht schrijver het hoog noodig, dat een grenscijfer voor het watergehalte in kaas worde vastgesteld, daar de waterpercentage dikwijls evenveel bijdraagt om de kwaliteit van kaas te bepalen, als de vetpercentage. Men schrijft uit ALMELO Het water is sinds gisteren één centimeter gevallenZondagmorgen te 8 uur was de waterstand in de Almeloosche Aa 1.78 M. boven A. P. Tengevolge van den hoogen waterstand zijn twee scholen te Ambt-Almeloo voor een groot gedeelte ontvolkt. Het Dag. Bestuur van Ambt-Almeloo heeft aan de onderwijzers toegestaan voor rekening der gemeente een fiets te huren, teneinde daarop door de overstroomde straten naar de scholen te rijden. Arbeiders en arbeidsters, die te Ambt-Almeloo wonen en te Stad-Almeloo werken, kunnen zich tegen betaling van 2 centen door de ondergeloopen wegen laten rijden. In Zuid-Holland zijn weder tal van polders ondergeloopen. Men schrijft uit HENGELO Treurig is de toestand, veroorzaakt door de regens der laatste weken in het Oostelijk deel van Twente. Uitgestrektheden lands, zoowel bouw- als weiland, zijn herschapen in plassen, waar het water zoo diep staat, dat het loof der te veld staande aardappelen ge heel onzichtbaar iszelfs de hooger gelegen wegen vormen geen waterkeering meer, maar zyn in den plas verzonken, waaruit hier en daar de boerenwoningen, door wallen om ringd, opsteken. En dan dreigt nog een door braak van den dijk aan de Gele beek, die dag en nacht wordt bewaaktmocht hy be zwijken, dan wordt de buurtschap Lattrop geheel overstroomd. Voorwaar, hier kan en moet nog veel in den waterafvoer worden verbeterd. Men schrijft uit OOTMARSUM aan de „Zw. Crt." Op 't oogenblik heerscht hier een ware watersnoodrondom Ootmarsum is alles water wat men ziet. De meeste wegen in en naar de buurtschappen staan er geheel onder, en dit niet over een klein gedeelte, maar over afstanden van honderden meters. De weg naar de buurtschap Lattrop staat voor het grootste gedeelte onder. Vele boeren hebben rondom hun boerderijen wallen opge worpen om het water te beletten in de hui zen te komen. De Dinkel en de Gele Beek staan geheel buiten hun oevers, terwijl dag en nacht ge waakt wordt op één plaats aan de Gele Beek, waar men vreest, dat de dijk doorbreken zal mocht dit gebeuren, dan raakt Lattrop voor het grootste gedeelte onder water. Het loof van de te veld staande aardappelen, knol rapen en mangel wortelen kan de oppervlakte van het water niet meer bereiken. In Tilligte is het al even treurig gesteld: wegen en bouwlanden staan blank. Het vee moet allemaal gestald worden, daar de weiden in meren herschapen zijn. Het water stroomt daar over den provincialen weg naar Dene- nu het hemzelf betrof, kon zyn verstand, dat ja zeide, zijn gevoel dat neen riep, niet overtuigen. Er zyn dingen, die men in de theorie zeer mooi en waar vindt, maar komt het er op aan, die in de practijk op zichzelf toe te passen, dan verzet alles in een mensch zich daartegen. Misschien wanneer Siddy nog zijn kleine verloofde geweest was dan was dit aanbod een verzoeking voor hem ge weest. Om harentwille en om de geluk zaligheid van haar te bezitten, zou hij mis schien hebben toegestemd. Nu was het zelfs geen verzoeking voor hem. Met een gloeiend voorhoofd, onbe vangen, alsof het hem niets aangiDg, weigerde hij. Carolyne was niet zoo kalm onder dit voorvalHaar borende gedachten gingen de redenen na, die Wallraven voor dit grootmoedige aanbod wel kon hebban. Hem bereid tot zulk een grootmoedige daad te zien, die daarvan nooit cenig blyk had gegeven dat was haar nieuw en raadselachtig Den volgenden dag reisde Carolyne af. Zij had Wigus verzocht niet aan den trein te komen. Daar hij voelde, dat zij hiervoor een reden moest hebben, deed hy wat zij hem verzocht. Maar aan haar andere verzoek om den geheimraad zeer veel te bezoeken, voldeed hy niet. Hij wist heel goed, dat dit maar een uitvlucht was geweest, om datgene te verbergen, wat ze hem eigenlyk had wil len zeggen. De geheimraad liet hem nu en dan eens in den middag by zich komen, om het een en ander te bespreken aangaande de reis naar Florence. Wigus meende, dat als de geheimraad hem niet vroeg 's avonds te komen, hij zelf dit dan ook maar achterwege moest laten. Hy zat ook diep in het werk, en de late avonduren, wanneer in het drukke, zwoele huis, dat hij met een paar honderd meDschen bewoonde, alles tot rust kwam, waren hem het liefst.Een reeks van geschied kundige aanteekeningen en opstellen, die hij in de laatste j aren had gemaakt, werkte hij nu uit. Hij wist, dat het publiek gaarne iets leest in populairen vorm en met dien smaak hield hy rekening. Hy schreef om geld, dus had hij daarmede rekening te houden, maar hy droeg toch tevens zorg, dat de inhoud van zijn arbeid zoo waarde vol mogelyk bleet. Natuurlijk kreeg hij als jong schrijver niet spoedig antwoord omtrent het lot van zijn pennevruchten. Hij begreep, dat hy op rtis zou moeten gaan zonder te weten, of ze in het een of ander tijdschrift zouden worden geplaatst, ja of neen. Intusschen kwam zyne familie in Berlyn aan. In de eerste dagen zag hij bijna niets van de vrouwen. Zy hielpen de Machina by de inrichting hnnner woning, die zij in de buurt hadden betrokken. Daar waren moeder en Lena heel blyde om. Zy zelf kwamen met zeer weinig meubels en kleeren. Al het andere was verkocht geworden. Dat had tenminste nog een beetje geld om handen gegeven. Het huisje had ook nog geen kooper gevonden, het was verhuurd. Dat vonden de vrouwen best, want de huur vingen zij, en als het verkocht was geworden, had Schradin het geld gekregenzoo had Wigus het tenminste gewild. Dat ze zoo dicht by Sophie en haarman woonde, vervulde de oude vrouw met steeds nieuw geluk. Dit echtpaar was de steun van haar moeitevol leven. De Machins waren in haar oog welgestelde menschen. Zij lag als 't ware steeds op de knieën voor Frits, met grooton eerbied tot hem opziende. Dat was zoo duidelyk, dat Wigus zyn bitterheid daarover het zwijgen had opge legd. Hij gunde immers de oude vrouw elke, ook deze vreugde des levens. Na acht dagen was alles in orde. De Machins vingen hun regelmatig en ordelijk j leven aan. Frits gaf wekelyks een kleinig heid als ondersteuning voor het onderhoud van moeder, die dadelijk een bord op de benedendeur had laten aanbrengen, waarop zij zich als mutsen- en kantenstrykster aanbeval. De bewoonster der tweede ver dieping, met wie zy en Lena dadelijk vriend schap hadden gesloten, stond dat toe. Toen Wigus voor het eerst dit bord in het oog kreeg, schrikte hij. De zwakheid greep hem weer aan, om zich voor de zynen en hun armoede te schamen. Hij beet zich op de lippen en hief het 1 hoofd op. Arbeid adelt. Arbeid is menschverheffend. j En hij ging naar boven en vroeg in een bartelijken kus zyn moeder om vergevirg, dat hij zich zooeven voor haar nederigen arbeid had geschaamd. Lena kreeg, dank zij de beste getuigenis over haar tienjarige betrekking, een plaats in een groot mantelmagazijn, dat haar i vroegeren chef zijn ganschen voorraad steeds had geleverd.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1