INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Geen werk in Transvaal. kamp, hetgeen 't 'e winters slechts bij zeer hoog water doet. Zalfs in de hooger gelegen buurtschappen als Agelo en Nutter, staan de wegen onder water. Een der lezers van het Hbld. schrijft aan dat blad „Kinderen, vooral schooljongens, hebben zonderlinge liefhebberijen en hoewel dikwijls vau onschuldigen aard, zijn er, die onherstel baar nadeelige gevolgen voor de gezondheid kannen hebben. Het is daarom goed, de jeugd van tyd tot tijd op do noodzakelijke gevolgen van onderlinge spelletjes te wijzen, om ten minste te voorkomen, dat ze zich onwetend aan gevaar blootstelt. Vanochtend zag ik een jongen van eeu jaar of twaalf verbinden. De linkerhand was sterk gezwollen. De huid zag als van een melaatsche. Op don rug boven den wijsvinger een zwarte stip. Ja, zei de dokter 't was in een der gemeente-zitting- lokalon zoo krijgen we ze den laatsten tijd harhaaidelijk. De jongens hebben de manier elkander te tatoeëeren. Dat gaat net zoo lang, tot 't er vandaag of morgen een zijn hand of arm kost. Hoewel het al of niet gevaarlijke van tatoeëeren (figuren in de huid prikken en die met kleurstof besmeren) afhangt van het instrument en van de samenstelling der kleurende vloeistof daarbij gebruikt, blijft het altijd af te keuren en voor schooljongens ge vaarlijk, omdat die zoo nauw niet kijken en er dikwijls spelden, of erger nog pennen, met schrijfinkt voor gebruiken. Ik deel dit geval daarom mede. Misschien vinden zij, die dagelijks met kinderen omgaan, hierin aanlei ding de hunnen nog eens op het groote gevaar van dergelijke onzinnige spelletjes te wijzen." In de laatste dagen was er in AMSTERDAM een jassendief aan het werk, die zijn vak terdege bleek te verstaan. Hij sloeg bij voorkeur zijn slag in koffiehuizen, dezer dagen nog in Polen, ten koste van een bezoeker, die zjjn keurige demi-saison van den kapstok verdwenen vond. Heden is 't aan de politie gelukt, den dader op te sporen De rechercheurs Peters en v. d. Meer ontdekten hem, toen hij een der gestolen jassen in een pandjeshuis wou beleenen en arresteerden hem. 't Is een kleermaker, netjes in de kleeren, die als vakman natuurlijk een goed oog had op de jassen, die hij wilde meenemen en die, om ze in zijn bezit te nemen, de niet meer nieuwe truc toepaste, die hem zoo menigmaal lukte. Als bezoeker ging hij een koffiehuis binnen, zette zich niet ver van de deur aan een tafeltje, bestelde iets, wat hij meteen betaalde on wachtte dan tot hij iemand zag binnen komen van ongeveer zijn eigen postuur en wiens jas hem wel leek. Dezen argeloozen bezoeker hield hij in het oog, oplettend waar de man zijn jas ophing. Hij wachtte dan een poosje tot hij zijn kans schoon zag, stond kalm op, trok de jas bedaard aan en ging met het onschuldigste gezicht van de wereld de deur uit. Aan zijn praktijken is nu, dank zij de activiteit van de politie, een einde ge maakt. Paardentrouw. Een jaar geleden verkocht een stalhouder te SAPPEMEER een paard aan iemand te Kalkwijk, een afstand van ongeveer drie kwartier. Dezer dagen stond 't dier weer te hinniken voor zijn vroegeren stal. 't Had den weg teruggevonden. Voor het bij wonen der les- sen van het herhalingsonder wjjs aan jongens, dat den 1 Nov. a. s. aanvangt, hebben zich te Kerkebuurt, gem. HARINGCARSPEL, 18 jongens aangemeldte Dirkshorn 16. Het gemeentebestuur van SCHOTERLAND het land van de turf vroeg voor de leverantie van turf aan de scholen en het gemeentehuis inzending van monsters met prijsopgave. Er is geen enkel monster ingezonden; droge turf is niet te leveren! Het Molenbestuur van den Niedorperpolder onder OUDE en NIEUWE NIEDORP heeft eene vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den polder belegd tegen Zondag 25 October a.s., des nam. l'/j uur, in het lokaal van den heer G. Wognum te Terdiek, teneinde deze vraag te behande len Wenschen de ingelanden verbetering van bemaling door middel van stoom, 't zij als hulpgemaal, of ter vervanging van een molen Wordt die vraag toestemmend beantwoord, dan stelt het bestuur zich voor, later met plannen en berekeningen te komen. Aan het verslag van de Nuts- spaarbank te NIEUWE NIEDORP over het boekjaar 1 Juli 1902—80 Juni 1903, ontleenen wij het volgende: Het boekjaar werd aangevangen met 146 inleggers, di6 een te goed hadden van 23998 88 en geëindigd met 150 inleggers, van wie tezamen f 25883.08 in beleening was. Het „bezit" der spaarbank steeg van f 27719.835 tot f 29223.01, terwijl het reservefonds, bij den aanvang van het boekjaar groot f 3721.456, vermeerderde met 15.10% of f 118.475, en alzoo op 30 Jnni 11. bedroeg f 3839.93 De Nntsbibliotheek bestaat nit 1284 num mers. Aan 46 ingeschreven lezers weiden gedurende het winterseizoen 1902/03 uitge reikt 1122 boeken. In de V r ij dagavond gehouden vergadering van het Harmonie-gezelschap „Concordia" te OUDESLUIS werd de heer P. Kreijger Rz. met algemeene stemmen tot secretaris herkozen. De rekening sloot met een batig saldo van f 119.64. Door een ongelukkig toeval werd het drie-jarig dochtertje van C. B. aan den WAARDDIJK, onder de gemeente Zuid- Scharwoude door een hondenkar overreden. Het kindje bleef op de plaats dood Men schrijft nit KOEWACHT: In deze gemeente bestaat nog eene ver- eeniging uit den tijd der gilden, die den naam draagt van Sint Ambrosins, den patroon der bijenhouders. Oorspronkelijk bestond het gilde dan ook alleen uit personen, die zich op de bijenteelt toelegden, en nog heden ten dage kunnen alleen zij lid worden, die min stens één „zwerm bijen", dat is 6 gulden, geven. Langzamerhand is echter door ont ginning van den bodem de bjjenteelt hier op den achtergrond geraakt en ontaardde daar door do vereeniging, zoodat ook andere per sonen werden toegelaten. Het eigenaardige van dit gilde is, dat niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen lid zijn en het nog rechten of privilegiën bezit. Zoo hebben de mannelijke leden een eigen bank in de kerk, terwijl iedere maand een kerkelijke dienst gehouden moet worden voor de afgestorven leden. Bovendien hebben de leden het recht, met een brandende lantaarn in de hand deel te nemen aan de groote processies, welke hier jaariijks gehouden worden. De voornaamste dag van het jaar is de teerdag, welke omtrent dezen tijd van het jaar wordt gehouden, 's Morgens gaan de mannen met hunne vrouwen, fijn uitgedost, naar de kerk, waar voor de afgestorven leden een misoffer wordt opgedragen. Na de dien sten wordt in het lokaal van het gilde het ontbijt gebruikt, waarna een bezoek gebracht wordt in die herbergen, waarvan de eige naars lid zijn van het gilde. Daar vermaakt men zich met kaartspelen, bollen en pieren (een soort van kegelspel), waaraan ook de vronwen deelnemen. Er wordt een goed glas bier of sterken drank gebruikt, zoodat de leden reeds in vroolijke stemming zijn, als om twee nur de maaltijd in het lokaal begint. Onder en na den maaltijd wordt alleen wijn gedron ken, roode voor de mannen, witte, of half witte, half roode voor de vrouwen. Menig flescbje wordt geledigd. Er wordt gebabbeld, gelachen, gezongen, en tenslotte woiden er nog verschillende gezelschapsspelen gespeeldzoo dat het klokje reeds middernacht geslagen heeft voor de meesten huiswaarts keeren. De oude Benrs. Zooals onzen lezers bekend is natuurlijk, is men te AMSTERDAM druk in de weer, de oude Beurs te sloopen. De fundamenten bleken zoo sterk, dat dynamiet noodig geoordeeld werd om ze te doen springen. Proeven werden genomen, die evenwel bleken gevaar op te leveren. Er kwamen stokken steen terecht in per- ceelen en op binnenplaatsen in de Warmoes straat. Het Hbld. heeft een onderzoek ingesteld en vernomen, dat door een raam van perceel 164 in de Warmoesstraat, het „Café Staats," een stuk steen werd geslingerd, dat den zinken schoorsteen beschadigde, eenige ruiten ver brijzelde en bij een der tafels in het café op een van de bezoekers, den heer Bach, terecht kwam. Gelukkig had alleen materiëele schade plaats, de heer Bach kreeg geen letsel. Ook in eenige aangrenzende perceelen waren steensplinters op de binnenplaatsen en op de daken terechtgekomen, maar schade was niet veroorzaakt. Bij de firma Binger vloog een steen door een ruit op de vierde verdieping en kwam, na over het hoofd van een werkman gevlogen te zijn, terecht in de nabijheid van een in werking zijnde zetmachine. Er heeft nu een conferentie plaats gehad met den Burgemeester en den hoofdcommis saris van politie, en voorloopig is deze manier van sloopen gestaakt. Marktbericht van WINKEL, van 20 October 1903. Gele kool f 2.10 a f 3.—, bieten f —.55 a f .70 per 100, uien f 1.26 a f 1.35 per baal, peren f 2.25 a f 2.80, appelen f2.- a f 2.60 per mand. Ons Belang. Station HEER- HUGOWAARD. 17 Oct. aanvoer 15250 stuks kool. Roode f 1.70 a f 3.50, gele f 2 a f 3.26, witte f 0.85 a f 1.90. 19 Oct. aanvoer 11000 stuks kool. Roode f 1.60 a f3.75, gele f2 50 a f4.25, nep f2. 20 Oct. aanvoer 13600 Btuks kool. Roode f2 a f3.75, gele f3 a f4.25. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 17 Oct. aanvoer ruim 26000 stuks kool. Roode kool f 2.50 a f 3.75, kleinere f 0.80 a f 2.30, gele f3 a f4, witte f 2.20, uien f 1.35. 19 Oct. aanvoer 19355 stuks kool. Roode f 3 a f 4.26, kleinere f 1.60 a f 2.80, gele f 3.25 a f4, witte f 3.25, nep f 2. 20 Oct. aanvoer bijna 29000 stuks kool. Roode f 2.80 a f 4, kleinere f 1.70 a f 2.60, gele f 3 a f 3.50, kleinere f 1.80 a f 2.60. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 17 Oct. 11000 reuzenbloemkoolen, le soort f 4 a f 7, 2e f 1 a f3.75, 74000 roode kooien f 2.50 a f 5, 18000 gele f2 50 a f4.25, 84000 witte f2 a f4 per 100, 1500 bossen wortelen f 1.60 a f 2.90 per 100 bos, 50 balen nep f 2.20 a f 2.60, 72 balen uien f 1.30 a f 1.60 per 60 K.G. 19 Oct. 6000 reuzenbloemkoolen, le soort f 4 a f 6.50, 2e f 1 af 3,75, 85000 roode f 3 a f 5, 10000 gele f 2.50 a f 4.75, 30000 witte f 3 a f 6 per 100, nep f 2.20 a f 2.40, uien f 1.50 a f 1.60 per 60 K.G. 20 Oct. Reuzenbloemkool le s. f5 a f7.75, 2e f 2 a f 4.60, roode f 3 a f 5.50, gele f 2 a f4.25, witte f2 50 a f5 per 100, nep f2.40 a f 2.50, nien f 1.40 per 50 K.G. Verder golden bieten f8 a f9 25 per 1000; koolrapen f 1.50 a f 2 per 100rammenas f 5 a f8.25 per 1000, doch van deze artikelen komt geen eerste soort ter markt. Uitslag van de openbare ver- kooping, op Dinsdag 20 October 1.1., ten overstaan van Notaris Gottmer te Obdam, ten huize van den heer H. Schiebroek, in 't VELD, van een boerenplaats in 't Veld, onder Oude en Nieuwe Niedorp, behoorende tot de nalatenschap van de Wed. A van Diepen, van Zandwerven, onder Spanbroek, en in gebruik bij den heer G. Wester: Perceelen 1, 2 en 3, huis en erf, boet en tuin, tezamen groot 0.89.16 H.A., kooper de heer J. Stam te Zijdewind voor f 2992.— perc. 4, weiland, groot 2.33.70 H.A., C. Ursem te Obdam voor f 4440.80perc. 6, idem, groot 1.18.50 H.A., G. Dorbeck te Schagen voor f 1943.40; perc. 6, idem, groot 2.54.50 H.A., A. Rujjter te Zijdewind voor f 3664.80perc. 7, idem, groot 2.69.80 H.A., D. Kriiler Co. te Oude Niedorp voor f4000.92; perc. 8, idem, groot 6.02.20 H.A., C. Beerepoot, de Kampen, voor f 6825.62 perc. 9, idem, groot 1 27.60 H A., A. Bakker te Blokhuizen voor f 1505.68; perc. 10, idem, groot 2.49.50 H.A., D. Knil- boer in 't Veld voor f2994.— per. 11, bouw land, groot 1.67.40 H.A., D. Kriiler Co. te Oude Niedorp voor f 1339.20. Tezamen 19.52.35 H.A. voor f 28705.82. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stukje in Uw courant van 17 dezer, geteekend „Een der Kleinen," verzoek ik U beleefd plaatsing voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Alhoewel het niet op mijn weg ligt om in couranten te schrijven, in 't bijzonder niet om in te gaan op anoniem geteekende stukken, zoo wil ik omtrent dat stukje toch daartoe overgaan, daar „Een der Kleinen" mij daartoe een te schoone gelegenheid biedt. Uitgaande van de veronderstelling, dat die „Een der Kleinen" nit onwetendheid die onwaarheden heeft neergeschreven, wat, op zijn zachtst uitgedrukt, onvoorzichtig genoemd mag worden, zoo wil ik zijn aanhalingen omtrent wat de Voorzitter van den Gemeente raad te Barsingerhorn had kunnen noemen, en de naar zijne meening weinige vinding rijkheid der Raadsleden, geheel voor zijne rekening laten. Maar wat ik duidelijk wensch te maken, wat „Een der kleinen" niet bljjkt te weten, wat de meeste Raadsleden, zoo niet allen, wèl weten, is, dat de motor niet aan eenigen, maar aan duizenden gemak, aan velen voordeelen verschaft, bewijzen o.m. de deel name bij de uitbreiding van het aandeelen kapitaal door die neringdoenden, die bij de oprichting onder de tegenstanders gerangschikt mochten worden, 't Is mogelijk, dat aan enkelen eenig nadeel zal worden berokkend, doch dat zal bij het hebben van een tram ook niet uitblijven. Dat slechts Kolhorn, en Barsingerhorn zoo goed als geen gebruik maakt van den motor, zoo kan ik gelukkig met de volgende cijfers het tegendeel bewijzen, n.m. de motor ver voerde van 1 Januari tot 30 Sept. 1903, dus in negen maanden, van en naar Barsingerhorn 3011 personen of bijna 40 en 984 colli's goed of ruim 30 van het vervoer. Geven deze cijfers niet duidelijk aan, wat de motorboot voor Barsingerhorn is de plaats, die het goedkoopere (uitgezonderd sinds die dagen, dat er ééndaagsche retour- biljetten worden uitgegeven, (doch de tram is den moeilijken tijd te boven en de motor heeft met nog zooveel onwil te kampen), is het vervoer per motor niet hooger, en zelfs nog lager, en brengt iemand bijna waar hij wezen wil) het betere (dat is wederom een gevolgtrekking nit onwetendheid) het snellere [dat moet ik erkennen, doch aan wie de schuld zeker niet aan „Velen der kleinen"] vervoermiddel de tram heeft Daarom is het voor mij eene schoone gelegenheid geweest, hierop eens 't licht te doen vallen, terwijl ik, hoe eene verplaatsing van den financiëelen steun, door de gemeente Barsingerhorn verleend aan de motorboot zijnde een dagelijksch volks-arbeiders-belang volkomen ad rem kan heeten, wederom geheel voor rekening van „Een der Kleinen" laat. Mocht die „Een der Kleinen" aan de gegevens omtrent het vervoer van en naar Barsingerhorn twijfelen, of inlichtingen wenschen betreffende den motor, voor en aleer hij zich andermaal uit onwetendheid tegen over deze onderneming verdacht uitlaat, zoo zullen vrij zeker de officiëele bescheiden hem gaarne ter inzage verstrekt worden en ver klaar ik mij gaarne daartoe bereid, te meer het mij hoogst aangenaam zal zijn, nader kennis te maken. Want onbekend, maakt onbemind. P. RAAT Dz. Haarlem, 19 October 1903. Mijnheer de Redacteur Vriendelijk verzoek ik U, onderstaande in Uw blad te plaatsen. Met volle ingenomenheid heb ik het artikel „Rein Leven" in uw blad van 11 Oct. jl. gelezen. Tot mijne verwondering stond noch naam, noch woonplaats van den inzender er in vermeld. Niemand kan dns om nadere inlichtingen vragen, of betuigingen van instemming zenden. Hier in Haarlem is ook de Rein-Leven-beweging in de plaatselijke bladen uiteengezet, doch met naam en adres er onder, opdat men zon weten, tot wien men zich kon wenden. De schrijver van het bovenbedoelde stuk zegt„En zoo in elke stad nog geen groep is opgericht, ik wijt het aan te weinig bekendheid met het wezen en werken dezer vereeniging. En dat is jammer." Daarom zeg ik aan ons de taak, om wat meer bekendheid te brengen, daarom ro8p ik allen, die de menschen wat beter willen maken, toe: wij zoeken nw steun voor onze beweging, die een zon wil zijn, een zon die licht brengt, dat ziektekiemen doodt, dat laagheid en zwakheid in eiken vorm doet vluchten. Onthoudt ons dien steun niet. En voor u zeiven, èn voor de samenleving vragen wij n dit. Ieder kan helpen op zijn eigen wijze, niemand uitgezonderd. Hopende, dat ik door dit schrijven iets heb medegewerkt aan het waardeeren onzer vereeniging, opdat zij menigeen wat mooier leven zal brengen, dank ik u, mijnheer de Redacteur, voor de plaatsruimte. GRIETJE POOL, Correspondente R.-L.-groep Haarlem. P. S. Nadere inlichtingen omtrent onze beweging zijn te bekomen bij Grietje Pool, Leidsche Plein No. 47, Haarlem. Schagen, 21 October 1903. De Gymnastiekvereeniging Lycurgus alhier besloot in hare j.1. Zaterdag avond gehouden vergadering, mede te wer ken bij de uitvoering op Zaterdag 14 Novem ber a.s., te geven door de Korporaals-Gym- nastiekvereeniging te Den Helder bij gelegen heid van het 20-jarig bestaan dier Vereeni ging. De heer G. Zijlstra alhier komt voor op de alphabetische voordracht van vier personen voor hoofd der school te Har- dinxveld (Z.-Holl.). De keer J. Oostra, arts te Anna Paulowna, zal voor de afd. van Het Witte Kruis alhier op Maandag 30 November eene voordracht honden over Lupus. Door lichtbeelden zal deze verhandeling worden verduidelijkt. Zondagavond ontvluchtten nit het krankzinnigengesticht te Medemblik een tweetal verpleegden. De een, een knaap van 14 jaren, werd reeds denzelfden avond opgespoord, de ander, Willem Evert Veis geheeten, afkomstig van Dordrecht, werd Maandagmorgen door de veldwachters J. Boekei van Wieringerwaard en A. Leeuw te Ondesluis bij de kaasfabriek te Oudeslnis aangehouden en daarna per rijtuig naar hier gebracht, vanwaar hij door de heeren Koelewijn en Abma weer naar het gesticht werd vervoerd. Toen men den ontvluchte aanhield, was hij blootshoofds en blootsvoets, met een olie broek aan. De vermiste kleedingstukken had hij te Wieringerwaard in het water geworpen en daarna van een schipper den ouden broek gekregen. De ontvluchting had plaats door een tuimelraam. KAASMARKT Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 54 stapels kaas, waaronder 47 stapels kleine kaas hoogste prijs f 27.—, 4 stapels commissie f 27.3 stapels middelbare f 27. Aan gewicht 18198 K.G. Wanneer gaat u trouwen? vroeg de onde boekhandelaar nieuwsgierig. Hoe komt u daaraan luidde haar ver legen wedervraag. O, was het antwoord, als jongedames 100 vel papier en maar 26 enveloppen koo- pen, weet ik al, hoe laat het is Een aardbeving te Tnrshiz in Perzië heeft aan niet minder dan 260 menschen het leven gekost. Dertien dorpen zijn geheel vernield en ruim 5000 huisgezinnen zonder dak. Een spoorwegramp. New-York, 18 Oct. Bjj Trenton in New- Jersey liepen dezer dagen twee arbeiders- treinen van den Pennsylvania-Spoorweg tegen elkaar16 arbeiders werden gedood, 30 gewond. De ramp werd veroorzaakt door een dichten mist. Uit Ierland komt een modern- romantisch verhaal. Een ondernemende jonge man, mr, Algernon Power, had een jong, mooi en rijk meisje, miss Mary Beatrice Galway, geschaakt, per automobiel. Samen snorden zij over de Iersche wegen, het mooie meisje met haar blonde hoofd leunende op mr. Power's schouder. Maar de moeder van miss Mary had ook een tuf-tnf. Zij snelde daarmee de vluchtelingen na, en haalde hen in. Of haar auto werkelijk sneller was dan die van mr. Power, dan wel dat de jonge man door andere dingen was afgeleid, dat meldt de historie niet. Mevrouw Galway ge loofde het eerste en zij was trotsch op haar tuf-tuf. Toen haar dochter haar onder tranen had verzekerd, dat zij nooit en nimmer een anderen man dan mr. Power zou trouwen, gaf zij dezen niet enkel haar toestemming, maar ook haar auto met groote snelheid. Zij wou niet, dat haar aanstaande schoon zoon met een slechte tnf-tnf zou rijden. Tijdeljjke oplossing. Dertien families te Holly, nabij New-York, hebben het dienstboden-vraagstuk op oor spronkelijke wijze opgelost. Beu vau het eindeloos gekrakeel met weerspannige keuken prinsessen, besloten de 13 huismoeders een coöperatieve huishouding op te richten. Tot dat doel huurden zij een groot huis met een ïuime eetzaal. Allen komen hier samen om te eten. Om de beurt zorgen twee moeders voor bediening en twee voor de bereiding van het eten. Of de vrede op die wijze, duurzamer zal worden Een half millioen aan ju we e- len gestolen. Men heeft te Londen ont dekt, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag dieven zijn binnengedrongen in het verkooplokaal van de firma Renght Fank en Ralley en een collectie juweelen, die den volgenden dag zouden verkocht worden, ter waarde van een half millioen gulden, hebben medegenomen. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de dieven door het dak zijn binnengekomen en zich langs een touw heb ben laten afzakken. Onder de gestolen voor worpen bevindt zich o. a. een collier van 322 prachtige paarlen, een collier van brillanten en smaragden, sterren van brillanten, een broche van fijne pareltjes met den naam Blanche, tabaksdoozen, enz. In den laatsten tijd hebben vele dergelijke diefstallen plaats gehad. Men vermoedt, met een internationale bende te doen te hebben. Papieren zolen. Dezer dagen is melding gemaakt van de ontdekking, door een Engelsch blad meege deeld, dat Engelsche schoenen met papieren zolen waren geleverd. Uit de „Daily Expres" van 14 dezer blijkt, dat de Britsche schoen makers zich dit verwijt zeer hebben aange trokken. Zij beweren nu, dat het vreemdelin gen uit East-End te Londen zijn, die dergelijk bedrog plegen. Een fabrikant herinnerde, dat eenigen tijd geleden de heer Chamberlain, naar aanleiding van een consulair verslag, er op had gewezen, dat schoeisel van mindere qua- liteit in West-Indië en andere koloniën werden verkocht. Toen men monsters daarvan had laten overkomen, bleok het, dat zij binnenin papieren zolen hadden en in Amerika waren vervaardigd. Wij Nederlanders zijn ge neigd te brommen over ons klimaat, en, zoo ooit, dan hebben wij daar dezen zomer(?) alle aanleiding toe gehad. Mist, regen, vocht achten wij uit den boozo, met één uitzondering evenwelden Londenschen mist. Deze toch is door Dickens in bijna al zijn werken op zoo eigenaardig poëtische wijze geteekend, dat menig Hollander voor den Londenschen mist toch wel wat voelt. Maar die bekoring duurt slechts, totdat men den Londenschen mist uit eigen aanschouwing heeft leeren kennen en haten. De Londensche mist duurt, naar men gewoonlijk aanneemt, van November tot Februari, maar in de laatste jaren begint hij reeds in September lastig te worden. Men kan hem in verschillende soorten verdeelen, in erge en in nog erger soorten. Tot de eerste soort moet de zwarte mist worden gerekend, tot de tweedede gele. De gele mist is niet alleen hinderlijk, on welriekend en ongezond, maar daarbij duur, vooral voor de spoorwegen. Maakt 'hij zijn verschijning, dan worden overal op alle lij nen in en om de hoofdstad knalpatronen neergelegd, die de nadering van treinen moe ten kenbaar maken, daar de gewone licht signalen onzichtbaar zijn geworden. De kos ten dier patronen, die, zoodra een trein ge passeerd is, door nieuwe vervangen moeten worden, zijn zeer aanzienlijk. Ook aan over werk en extra-bewakingsdiensten moeten de spoorwegmaatschappijen heel wat uitgeven. Voegt men daarbij de extra-verlichtingskosten voor magazijnen en particuliere huizen, dan kost een gele nevel, die ongeveer 8 uur blijft hangen, den Londenaren een ronde som van 75.000. p. s. Dan is nog niet eens meege rekend de schade, welke door de vettige, zich aan allerlei voorwerpen vasthechtende stof wordt toegebracht aan kleeding, huisraad, gordijnen enz. De Lancet meldt: Te Britsch-Indië stierven in 1902 door wilde dieren 2836 menschen en door slangen 23,166. Onder de wilde dieren staan bovenaan de tijgeis met 1046 slachtoffers, waarvan de helft in Bengalen. In één district steeg het getal van 31 tot 63 door één monster. Wol ven maakten 377 slachtoffers, vooral in de Vereenigde Provinciën. De slangenbeten kwamen het meest voor in Bengalen, ten getale van 11.150, waarvan alleen in de af- deeling Patna 8258. Van het vee werden 80.796 stnks gedood door wilde dieren en 9019 door slangebeten. Tijgers doodden 30.566, luipaarden 38.211, wolven 4719 en hyena's 2887 stuks vee. Er werden 14.903 wilde dieren en 72.695 slangen gedood. Hiervoor werd een lakh ropijen als belooning uitbetaald. In België gaat het bij de gemeenteraads-verkiezingen heftig toe. Bloe dige botsingen en een moord waren Zondag nacht te Quaregnon in Henegouwen het gevolg. De voorzitter van het stembureau moest op een gegeven oogenblik weigeren voort te gaan met de opening der stembriefjes. Er werden telefonisch 16 gendarmes nit Bergen ontboden, maar deze hadden handen vol werk en zij kwamen te laat, althans konden niet beletten, dat in het gemeentehuis en in het liberale clublokaal de ruiten werden ingegooid. Er werd voorts vrijelijk met revolvers geschoten, waardoor verscheiden betoogers ernstig gekwetst werden. Een zekere Landerlier, een ijverig propa gandist van de anti-liberale partij, heeft zijn ijver met zijn leven moeten boeten. Terwijl hij op weg naar huis was, vermoedelijk om uit het gedrang te geraken, werd hjj plotse ling verraderlijk met een dolk in 'den rug gestoken. Hij kon nog in een herberg vluch ten, maar zakte daar in de armen van een veldwachter dood ineen. De ongelukkige had een groot gezin. De opening der stembriefjes kon 's nachts niet worden voortgezet. Onder bescherming van de gendarmerie werd zij later ten einde gebracht. EEN VEENBRAND IN HONGARIJE. Een week geleden kwam het berjeht aan de Oostenrijkscho Regeering, dut op onver klaarbare wijze het veon te Ecsod was in brand geraakt. 570 H.A. dezer gronden, die gebruikt werden voor de graanbouw, zijn ver woest. 8 Dagen laug heeft het nu gebraud en de regen heeft eindoljjk de brand zoowat gebluscht. Aan blusschen viel natuurlijk niet te den kenhet streven van den regeringscommis saris, die met het oog op het gevaar voor het verlies van eene zoo groote oppervlakte dadelijk door den minister van biunenland- sche zaken benoemd werd, was dau ook uit sluitend om door het luten graven van brcedo slooten de uitbreiding der vuurzee te be kampen en tegelijkertijd van de talrijke boer derijen te redden, wat nog te redden viel. Maar hoewel de regeeriugscommissaris met eene onbepaalde volmacht voorzieD was, en zoodoende honderden arbeiders en een regi ment infanterie met spoed op hot terrein bijeengebracht waren om dit reuzenwerk te verrichten, nam de brand steeds toe, en het verlies aan akkerland zon dan ook waar schjjnlijk nog veel grooter geworden zijn" wanneer niet een aanhoudende regen geduren de de laatste twee dagen het blusschinffs- werk ondersteund had. Hoewel de schade zeer groot en voorloop!»- nog niet te overzien is, is het toch een geluk dat van dit onafzienbare terrein slechts eeu betrekkelijk klein gedeelte verwoest is, maar vooral, dat het gelukt is, de vele menschen te redden, die de boerderijen bewoonden on die slechts met geweld er 'toe gebracht kon den worden hnnne bezittingen te verlaten 85 boerenfamilies moesten aldus onder dak gebracht worden. Vijf menschen zijn met paard en wagon in de vlammen omgekomen, daar zij te laat hun huis verlieten. Graaf Karoly verliest eene bezitting van 1700 H.A. met 60 woonhuizen en stallingen en baron Uray zijn landgoed dat 1140 H.A. groot was. Dat de toestand van werkzoekenden in de Transvaal en in 't bijzonder te Pretoria verre van rooskleurig is, bleek uit eep uit Zuiö- Afrika gekomen schrijven, waaraan het volgende ontleend is De vraag naar werk overtreft hier verre het aanbod on er worden werkzoekenden tè over gevonden, die niet in staat zijn deu geringen prijs van oen halven kroon voor het registreeren t-an hun naam te betalen en die met 'tranen in hun oogea om adressen smeeken, waar zij trachten kunnen werk te vinden. Bij dien treurigen toestand en algemeene slapte in zaken komt dan nog de enorm opge dreven huishuur, een gevolg vau de schaarschte aan geschikte woningen, waardoor bijna iedereen genoodzaakt is alleen voor de huishuur te werken. Voor een woning met 3 a 4 ka mers moet men 10 tot 20 p. st. per maand betalen, voor minder komt men niet terecht. Zeer zuinig berekend, heeft een huishouden, bestaande uit man, vrouw en een paar kin deren maandelijks een rekening van 8 p. st. bij den kruidenier, 4 p. st. bjj den slager, 3 p. st. bij den bakker, en rekent men nu de minste huishuur van 10 p. st., dan is dit samen reeds 25 p. st. Nu is nog niets gere kend voor kleeding, reparatie, enz., laat staan eenig bedrag voor genot. Het aantal personen, dat in Pretoria thans 20 p. st. verdient, is uiterst gering, zoodat het geen wonder is, dat de een na den ander naar den kelder gaat. Daarbij komt nog het vaak onbarmhartig optreden van sommige winkeliers, die precies» den len aan de bel hangen en als den 2en van de maand geen betaling is geschied, naar een wetsagent loopen, waardoor het te beta len bedrag met één pond of 5 wordt verhoogd. Verschillende personen worden gedagvaard, verkoopingen bij executie hebben dagelijks plaats, hetgeen bij een meer gematigd optre den onnoodig zou zijn. En hoevelen worden niet vervolgd voor schulden, vóór den oorlog gemaakt en die zij bij den liuidigen slechten stand van zaken niet kunnen betalen, ook omdat hnn achterstallig salaris niet uitbetaald werd. Het is voor velen om wanhopig te worden. Dè vraag is dus gewettigdWaar moet het in Pretoria heen Bij het begin vah den oorlog werd men van 't betalen van huishuur vrijgesteld door eeu proclamatie van den toenmaligen Presi dent, omdat deze begreep, dat de „Landlords" het in de gegeven omstandigheden het beste konden missen. Als de tegenwoordige re- geering ook weer eens zoo'n maatregel nam, of althans paal en perk stelde aan het op drijven der huishuur, zou ze zeer zeker velen een grooten dienst bewijzen. Niemand make zich dus van een gaan naar Pretoria illusies hoe meer er van Pretoria naar elders vertrekken, hoe beter. Voor de werk lieden is het beter in de districten, dan in de groote plaatsen. Een aanval op het Gouden Kalf. New-York heeft op het oogenblik den aanval te doorstaan van een profeet en zjju discipelen, die van Chicago overgekomen zijn om het „gouden kalf" te belagen. De profeet is een zekere Do wie, ei- Sr hot van geboorte, die een groot fortuin heeft gemaakt in de industrie en zich thans heeft opge worpen tot leider eener godsdienstige sekte, die der Zionieten (wel te onderscheiden van die der Zionisten). Deze sekte heeft in betrek kelijk korten tijd een merkwaardig grooten aanhang gekregen. Zij houdt zich o. a ook op met de „ge nezing door het gebed." De profeet Do wie heeft thans echter een groot plan op touw gezet, waaraan hij bezig is een begin van uitvoering te geven. Hij wil „model steden" stichten, waar nederigheid, arbeid zaamheid en eenvoudige levenswjjze zullen heerschen, gelijk reeds het geval is in de nieuwe stad Zion, een der eerste stichtingen van den profeet. Voor dat doel, behalve voor het meer algemeene, „om den Duivel zijn voornaamste citadel op het Amerikaansclie vasteland te ontrukken", is de tocht naar New-York op touw gezet. Do beursmannen, de milllardairs, moeten geld geven, veel geld. Om dat geld los te krijgeu ziju de scharen ([or Zionieten tegen New-York opgerukt. Z(j zijn in New-York aangekomen in acht extra- treinen, waarvan er een bezet was door een korps van 500 zangers in koorhemden, belast met het uitvoeren der liederen van de nieuwe kruisvaarders en een fanfarekorps, eveneons 500 man sterk. Een andere trein vervoerde een „garde-regiment" van 500 man. De massa der geloovigen reisde in gewone derde klasse wagens, maar de heor Dowieeu zijn generale staf, nit een 50-tal officieren bestaande, in den prachtigen luxe-trein, die verleden winter door president Roosevelt is gebezigd op zijn rondreis, en waarin buiten gewoon rijke maaltijden worden opgedischt. Toen de trein de stad Zion verliet, waar Dowie zijn fabrieken en ook zijn tempel heeft, lieten alle stoomfluiten zich hoorei), terwijl de groote klok van den tempel hen uitluidde. Dowie en zijn discipelen vielen op de knieën en zonden vurige gebeden op voor het succes van hunne zending ter bekeering van New-York.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2