AlKïlïUU- k ÜlftlllMlt Zondag I November 1903. 17ste Jaargang No. 3885. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauICHAGM, Laan, II 4. Uitgever: P. TRAPMAN. Medewerker J. IV 1 AI K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 j iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Nummering van gebouwen. - Woningwet. Buitenlandse!! Nieuws. Politiek overzicht der week. Het ondergeschoven kind. Troebelen te Bilbao. Binnenlandsch Nieuws. SCHA COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Oemeente fe'ctiagen. BEKENDMAKINGEN. oo Burgemeester en Wethouders van Schagen. Overwegende, dat vele gebouwen binnen die ge meente ongenummerd aijü, Gelet op artikel 4 der algemeene politie-verordening dier gemeente, brengen ter algemeene kennis lo. dat ieder eigenaar, vruchtgebruiker of be heerder van een gebouw, binnen veertien dagen verplicht is te zorgen, dat het gebouw voorzien zij van een aanwijzend, op zichtbare wijze geplaatst, met zwarte olieverf geschilderd, wijkletter en nummer, dat aldaar aanwezig moet blijven en steeds in goeden toestand moet verkeeren. 2o. dat wijkletter en nummer behooren gevraagd te worden ter secretarie. 3o. dat overtreding van het onder 1 en 2 ge noemde zal gestraft worden met eene geldboete van ten hoogste i 1. Schagen, 29 October 1903, Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN, 1. S. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een in het land ge vonden schaap. ooo Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat verhuurders van in deze Gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zicbzelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, volgens bun besluit van den 26 October 1903, verplicht zijn binnen twee maanden ter Gemeente-secretarie aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats b. de ligging van bet gebouw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning d. bet aantal der bewoners, met vermel ding van naam en beroep. De eerste aangiften moeten alzoo geschie den voor den 26 December 1903. Zij, die later als verhuurder optreden, moeten aangifte doen binnen dertig dagen, nadat de woning is betrokken. Verhuurders zijn voorts verplicht, nieuwe aangifte te doen binnen een maand nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning beeft gestaakt. Onder verhuurders worden verstaan de personen, die, hetzij voor zichzelven, hetzij in eenige hoedanigheid, eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. Formulieren voor deze aangiften zijn koste loos ter Gemeente-secretarie te verkrijgen. Geen andere formulieren mogen worden ge bezigd. Op deze formulieren komen ook nog eenige vragen voor, wier beantwoording, hoezeer niet verplicht, door Burgemeester en Wethouders ten zeerste op prijs zal worden gesteld. Ten slotte wordt in herinnering gebracht, dat krachtens artikel 39 dor WoniDgwet, hij die niet of niet behoorlijk voldoet aan een dezer verplichtingen, gestraft wordt met een geldboete van ten hoogste vijf-en- twintig gulden. Schagen, den 27 October 1903. Burg-omeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN, l.-S. De wrijving tnsschen de beide groote deelen van den Donanstaat is niet van gisteren. Reeds meer dan een halve eeuw werkt het ontbindingsproces, dat ten slotte het ontstaan van twee van elkander geheel onafhankelijke staten tot gevolg moet hebben. De revolutie van 1848, die Hongarije vrij moest maken van Oostenrijk, mislukte door tusschenkomst van Rusland. Met de hulp van Rusland, kon Oostenrijk Hongarije weder onder het juk brengen. Eerst twintig jaren later, nadat Oostenrijk bij Koniggratz door Pruisen wa6 verslagen, begonnen de Hongaren opnieuw eischen te stellen. In 1867 kwamen Oostenrijk en Hon garije tot een vergelijk. Hongarije werd in dat jaar als een koninkrijk met een eigen regeering erkend. De buitenlandsche verte genwoordiging en de zorg voor de landsver dediging werden opgedragen aan een gemeen schappelijke regeering. De overeenkomst be helsde verder, dat tusschen Oostenrijk en Hongarije een tolverbond zou bestaan. Ook kwam men overeen, dat dit verdrag alle tien jaren zou worden herzien. Tweemaal heeft deze herziening met veel last en moeite plaats gehad. Sedert 1897 is het verdrag echter feitelijk opgeheven. De com missie die in dat jaar voor de derde maal samenkwam, kon tot geen resultaten komen. Toen 1897 ten einde liep, was de overeen komst niet hernieuwd. Bij keizerlijk besluit, zonder goedkeuring der vertegenwoordiging jn beide deelen, werd het verdrag voor een jaar van kracht verklaard. Sedert sukkelt het dualisme in de monarchie op keizerlijke be sluiten voort. Die toestand is op zichzelven reed;: onhoudbaar, doch hij is gevaarlijk ge worden, sedert Oostenrijk, zoowel als Honga rije, door heftige parlementaire crisissen in beroering worden gebracht. De obstructie in het Oostenrijk8che parlement, een gevolg van de taalwetten, waarmede minister Badeni de Czechen gelukkig maakte, vindt navolging in Hongarije. De legerwetten schonken den natio nalisten daarvoor eene schoone gelegenheid, minder nog we! om die wetten zolven, dan om de totale onafhankelijkheid van Hongarije een flinken stap vooruit te brengen. Ze dienden een reeks voorstellen in, die ten doel hadden om het Hongaarsche deel van het leger van Oostenrijk los te maken. De partij van Kossuth wil een zuiver nationaal leger, met een eigen taal, eigen kenteekenen j en eigen vaandels. Verder heeft deze partij in haar program een eigen diplomatieke ver tegenwoordiging en liet herstel van de douanerechten tusschen beide deelen der mo narchie. Tot dusver is Hongarije, uit een indnstriëel oogpunt, afhankelijk van Oosten rijk, Hooge invoerrechten op de Oostenrijk- sclie artikelen moeten dienen, om Hongarije een eigen nijverheid te scheppen. De nationalisten, gelijk de volgelingen van Frans Kossuth zich noemen, hebben een grooten aanhang in Hongarije, die nog ver sterkt wordt door de domheden der Oosten- rijksche staatslieden. Onder den invloed van zijn raadgevers, heeft de keizer onlangs be slist geweigerd, de Hongaarscho eischen in overweging te nemen. In de legerorder van Chloppy hoeft do keizer beslist verklaard, dat hij als opperbevelhebber uitsluitend het recht had, in legerquaesties te beslissen. Deze verklaring heeft in geheel Hongarije groote verbittering verwekt. Zelfs de ge matigde groep van graaf Apponiji kan zich met deze opvatting niet vereenigen. De groote liberale groep, aan welker hoofd graaf Tisza staat, moet thans het bestuur aanvaarden. Van deze partij mag men Eerwachten, dat zij niet te sterk op eene scheiding van Oostenrijk zal aandringen. Zij weet dat Hon garije nog moeilijk op eigen beenen kan staan. Hongarije bezit geen kapitaal, en dat is eene groote moeilijkheid. Daardoor zal zijne indus trie zich heel langzaam kunnen uitbreiden. Voor een zelfstandig Hongarije zouden de staatsuitgaven veel hooger worden. Thans betaalt het voor de diplomatieke vertegen woordiging en het leger ongeveer 1/3 der gemeenschappelijke uitgaven. De geheele onafhankelijkheid zon neerkomen op grooter uitgaven, dus meer belastingen, en door be schermende rechten zou het Hongaarsche volk ook op ander gebied zwaarder wor den getroffen. Uit een politiek oogpunt zou de scheiding zeer te betreuren zijn. De Donanstaat, zooals hij thans is, is een hechte dam tegen den Slavischen stroom naar Midden- Europa. Zoolang de Monarchie blijft bestaan, zal Rusland steeds rekenschap mot haar moeten houden. Geheel anders wordt het, zoodra er eene afscheiding tot stand kwam. Hoogstwaar schijnlijk zonden de twee staten in de eerste jaren, zoo niet vijandig, dan toch zeker niet vriendschappelijk naast elkaar staan. Daarmee was het evenwicht in Zuid-Oost-Europa ver broken. Doch er is meer. Met de ontbinding tusschen de beide groote deelen was de weg voor ontbinding op kleiner schaal geopend. De Kroaten droomen van een Kroatisch rijk do Roemeenen in Zevenbergen zoeken aan sluiting bij een groot Roemeniëde Serviërs bij het Servische Czarenrijkde Italianen in Dalmatië en Istrië bij Italië Bohemon komt na al met eischen van een eigen regeering voor den dag, en wanneer zoo alle volken zich om hun eigen standaard schaarden, zonden de Duitschers geen oogenblik aarzelen om zich bij Dnitschland aan te sluiten. Graaf Tisza is thans geroepen, om aan de gevaar lijke crisis in Hongarije een einde te maken. Trouwens, aan den tegenwoordigen toestand moot spoedig een einde komen. Hongarije is zonder regeering en zonder begrooting. Tisza heeft aan de liberale meerderheid voorgesteld den keizer in do eenheid der legertaal ter wille te zijn. Wordt de vrede niet hersteld, dan zal hij maatregelen moeten beramen, die voor de grondwettige rechten gevaarlijk kon den worden. Met andere woorden, dan zal hij, de man met de ijzeren hand, het eens zonder volks vertegenwoordiging probeeren. Men moet er zich wel over verwonderen, dat een rijk, waar de binnenlandsche toestanden zooveel te wen- schen overlaten, zich geroepen gevoelt om de zaken bij zijn buurman op te knappen. Heel voorspoedig gaat het Oostenrijk en Rus land in hunne onderneming niet. De Sultan toont, volstrekt geen lust te hebbeD, om het hervormingsplan uit te voeren. Hij meent, dat de voorgestelde contröle inbreuk op zijne f souvereine rechten maakt. Wanneer nu Abdul-Hamid op zijn stuk blijft staan, wat zullen de mogendheden dan doen? Zullen zij gemeenschappelijk den Sultan tot hunne inzichten dwingen Waarschijnlijk is de afwachtende houding van den Sultan een gevolg van den gespannen toestand tnsschen Japan en Rusland. Wordt Rusland in een oorlog ge wikkeld, dan kan de Sultan voorloopig gerust zijn. Rusland zal zich in geen twee avonturen tegelijk steken. Om eene militaire bezetting van Macedonië alleen aan Oostenrijk over te laten, zou in strijd met de Russische belan gen zijn. Opmerkelijk is de toenadering tns schen Rusland en Duitschland. Voor het oog van de wereld zullen Keizer Wilhelm en Czaar Nicolaas daarvan getuigen,door elkan der weldra in Duitschland te ontmoeten. De een zegt, dat daarbij Oost-Azië in het spel is, de ander dat Frankrijke toeDaderiDg tot Enge land Rusland verstoort, 't Kon wel zijn, dat beiden gelijk hadden. De behandeling in het geruchtmakende proces van het echtpaar Kwilecka, waarvan we in- ons vorig nummer mededeeling deden, is Maandag te Berlijn begonnen. Bij de ondervraging werd door den presi dent in een helder daglicht gesteld, dat de gravin diep in de schalden stak, dat zij weder rechtelijk de bosschen van het majoraatsgoed had laten omhakken om het hout te kunnen verkoopen wat volgens de wet verboden was en dat in '96 reeds het bericht alleen, dat zij zwanger was, zoo groot wantrouwen had gewekt bij haar familioleden, dat dezen haar per brief sommeerden de bevalling te doen plaats hebben binnen de rijksgrenzen. Verder wees de president van de rechtbank er de beklaagde op, dat haar beweerde be valling ook op medische gronden onwaar schijnlijk was. Den 27 Januari 1897 was zij 51 jaar ond, en haar voiige bevalling had 16 jaren vroeger plaats gevonden. Ook het feit dat zij, noch voor, noch n a de groote ge beurtenis, medischen bijstand had ingeroepen, was onverklaarbaar. Zelfs de hulp van haar ouden huisdokter had zij niet gevraagd. Ook de omstandigheid, dat niet een vroedvrouw uit Posen, doch een uit Warschau haar bij de verlossing had geholpen, wekte argwaan. Gravin Kwilecka had den 26en Januari van nit Berlijn aan haar huisdokter getelegrafeerd, dat de groote gebeurtenis aanstaande was. Die telegrammen waren echter verzonden op een uur, waarop zij dien dag niet meer kon den worden besteld. Toen de huisdokter zich den 28en te Berlijn bij de „kraamvrouw" presenteerde, had deze geweigerd zich door hem te laten onderzoeken. Ook het kind wilde de vroedvrouw hem niet laten zien: „Het was juist zoo goed ingebakerd." De president wees de beklaagde op deze reeks van zonderlingheden en legde er ook den nadruk op, hoezeer de geboorte van een jongen haar financiëele positie zon hebben verbeterd en haar krediet verhoogd. De antwoorden der gravin op de vragen van den president waren bijna alle vaag en verward. Nadat, op verzoek van het O. M., een oude dienstmaagd was in hechtenis genomen, omdat er vrees bestond, dat deze door het praten met de overige getuigen [te zamen een goede tweehonderd] de ontwarring der ingewikkelde geschiedenis zon kunnen be moeilijken, weid de behandeling verdaagd tot den volgenden dag, Dinsdag. Déze zitting werd geopend met het ver hoor der tweede hoofdbeklaagde, de vroed vrouw Ossowska, die bij de vermoede onder schuiving van het kind zon hebben geholpen, en die den 30en Maart 1901 in een vroeger civiel proces in deze zelfde zaak te Posen onder eede had verklaard, dat zij de gravin eenigen tijd voor de verlossing had gemas seerd en toen had geconstateerd, dat deze zwanger was. Getuige bekende ditmaal, dat zij destijds gelogen had, en wel nit mede lijden met de gravin en haar dochters, die anders, bij den dood van den vader, het ma joraatsgoed zouden hebben moeten verlaten. Haar geweten had haar echter niet met rust gelaten en zij zeide ditmaal de waarheid. De z.g. zoon der gravin, was op den 27en Januari '97 reeds een maand of acht oud geweest. Graaf Kwilecka, die nu aan de beurt kwam, verdedigde zich krachtig tegen alle beschul digingen en verdenkingen. „Het kind was zijn wettige zoon, en bij was wat trotsch op dien nakomeling De president tamboereerde vooral op het onverklaarbare van het feit, dat de graaf en de gravin, die jarenlang als kat en hond ge leefd hadden, in het voorjaar van '96 te Montreux elkander hadden ontmoet [de gravin was haar man nagereisd], en dat hun samen zijn aldaar geleid had tot de geboorte van een kind. In verband met den feilen haat, dien beiden elkaar toedroegen, achtte hij dit een hoogst wonderlijk iets. Den derden dag werd een aanvang ge maakt met het verhoor der getuigen. Vooral van belang waren de mededeelingen van de beide rechthebbenden op het msjooraatsgoed, ingeval de beklaagde, graaf Kwilecki, zon komen te sterven zonder mannelijke erfge namen na te laten. Beiden deeldenmede, dat zij in zeer goede financiëele positie verkeer den. Het msjooraatsgoed op zichzelf had, dank zij de schandalige w ij ze waarop het door de beklaagden beheerd was, zoo goed als geen waarde meer voor hen. De beide agnaten hadden echter gemeend, handelend te moeten optreden, om te voorkomen, dat er ongestraft schandalen in de familie zonden voorvallen. Uit hun particuliere uasporingen was over tuigend gebleken, dat het ondergeschoven jongetje het onechte kind was van zekere Cecilie Pracra, eenigen tijd ca de geboorte van haar zoon getrouwd met den wissel- wachter Meyer. Deze juffrouw Meyer had vele jaren later een portret van haar zoontje onmiddellijk herkend aan de familiegelijkenis. Zij bevond zich onder de gedagvaarde ge tuigen en was in het gerechtsgebouw aanwezig. Haar getuigenis kan zeer interessant zijn. Er is tè Berlijn enorme belangstelling voor dit schandaalproces; onder het publiek zijn zeer veel dames nit de eerste standen. De meer dan 200 getuigen, die voor het meeren- deel Poolsch en geen woord Dnitsch spreken, geven door hun gesticuleeren en drnkdoen en ook door hun bonte Poolsche dorpsdracht aan het proces een bijzonder cachet. Bij de Donderdag voortgezette behandeling der zaak tegen het grafelijk echtpaar Kwilecki, werden weder verschillende getuigen gehoord, van wie eenige voor de gravin gunstige getuigenissen aflegden, andere daarentegen bezwarende verklaringen deden. Het is na- 0p aI deze getuigenissen in te gaan. Wel kan worden gezegd, dat het vi", hee' wefk zal zijn hier de waarheid te Jfnl. 1, f-wv Ui verschillende getuigen de rS aa? het oud-adellijk geslacht heh.nJ §en de graviD> wegens slechte behandeling of om dergelijke redenen, van het On K *i?<P verklaringen is. Zoowel Jl War Ministerie als de verdediging doen dit dan ook uitkomen. r^uadellijku,get?ige' een geboren gravin Czapska, verklaarde gravin Kwilecki drie fiSSL™ Y beval,iDg te Berlijn te hebben bezocht en den indruk te hebben gekregen, f!' gra,vfL werkelijk bevallen was Zij kon over dergelijke dingen oordeelen, daar zij acht kinderen en twee kleinkinderen had. Li den omtrek van Bilbao in Spanje hebben de miinwerkers gestaakt en toen de stad over- getokt 6n 6en algemeeno werkstaking uit- bJlIrhaal)de.b0tSiDgen met de gendarmerie Plaatsnaar het schijnt werden ver schillende stakers gedood en 16 gekwetst. Geen enkel rijtuig kwam buiten. Het werk in de haven ligt geheel stil en de onruststokers gingen op den spoorweg liggen om het verkeer der treinen te beletten Alle magazijnen, dagbladbureau's, apotheken, straten011 geS Be troepen bezetten do De eerste botsing had plaats voor het raad huis, waar de stakers den mijneigenaar Herrera SidW,'ngfn fet Zijn riitu'g tepug te keeren. Herrera legde de zweep over de paarden, maar op hetzelfde oogenblik kwam een hagel van steenen op hem te recht, zoodat hij ge wond en bloedend neerzakte. De wacht uit het raadhuis kwam nu buiten en schoot op de stakers, waarvan er 4 neervielen. Een al gemeen gevecht ontstond, waarop een regiment troepen uitrukte. De menigte verbrijzelde de straatlantaarns en de ramen en bestormde de gasfabriek, die door de ruiterij beschermd werd .De bakkerijen werden aangevallen en het bakken is gestaakt. Da paniek is geweldig! Do staat van beleg is nu in Bilbao afp-h- kondigd, 40.000 arbeiders zijn tot de staking toegetreden en 3000 fabrikanten hebben hun bedrijf stop moeten zetten de gevechten, die dagelijks geleverd worden, zijn hardnekkig en vragen tal van slachtoffers, en de alge meene toestand is van dien aard, dat de regeering in het Parlement den ernst er van openiijk heeft erkend. De dienst der spoorwegen en tramwegen is onderbroken. De stakers trachten het werk aan de gasfabriek, welke door cavalerie be schermd wordt, te doen stilstaan. Zij wierpen met steenen naar de rijtuigen. Kreten weerklonken: „Dood aan de bourgeois, weg met de tyrannen". De politie chargeerde. Revolverschoten knalden. Zes menschen werden gewond. De mijn werkers vereeniging deed een aanval op do fabrieken der vreemdelingen en plantten de nationale vlaggen. De stakers verhinderden het laden van de schepen. Aan de beurs worden geen zaken gedaan, ten gevolge van het afkondigen van den staat van beleg Twee regimenten infanterie zyn aangeko men ter versterking van de gendarmerie. Bij de onlusten werden Dinsdag een vrouw gedood en zestien personen gewond, waarvan zes ernstig. Daar de zetters staken verschijnen geen kranten. De schouwburgen en koffiehui zen zijn gesloten het station is door de militairen bezet. Vele families verlaten de stad legen vier nur Donderdag kwam het op nieuw tot een treffen tnsschen werklieden en soldaten. Vijf werklieden werden gedood velen gewond. De troepen bewaken de banken en bezetten punten van strategische waarde. De consuls der vreemde mogendheden vroegen den militairen gouverneur, de bescher- ming te verzekeren van de schepen hunner nationaliteiten in de haven. Op het oogenblik dat een regiment infan terie Arenal doorkruiste, werd uit een venster een geweerschot op de troepen gelost. De soldaten antwoordden dadelijk en deden daarop een charge. Hevig werd tnsschen de troepen en werklieden gevochten. Velen werden gewond, onder wie een kapitein van de genie. De stakers wierpen een aantal barricades op in velschillende plaatsen der stad. De stad biedt een ellendig schouwspel aan. Het brood ontbreekt. De brandweer slaagde er Donderdag in, een brand te blus- schen in het klooster der Jezuïeten, waarvan de deuren met petroleum waren besmeerd door de stakers. De spoorweg van Noord- bpaDje, die versperd was, is Donderdagoch tend weer vrij gemaakt. Woensdag vielen zes dooden en 100 gewonden talrijke troepen- versterkmgen worden verwacht. Men vreest dat de machinisten en andere spoorwegbe ambten tot de staking zullen toetreden. Er zijn kauonneerbooten naar de stad gezonden. Een Central News-correspondent weet nog de volgende bijzonderheden te melden Woens dag wist een talrijke troep stakers de Gal- daines dynamietfabriek te forceeren en een aantal springstoffen te bemachtigen, waarmede zij de spoorwegen in de lucht deden springen en de woningen van Jezuïeten bombardeerden. Alle treinen moesten dan ook vóór Bilbao stoppen, daar de lijnen naar óe stad vernield waren; bijna alle electrische kabels zijn verder doorgesneden. Do toestand is zoo ernstig dat het aantal gevluchte inwoners reeds op zeven duizend geschat wordt.' De priesteis, op wien men het vooral gemunt heeft, vertoonen zich in het geheel niot meer op straat. De be schrijvingen der straatgevechten toonen de groote onverschrokkenheid der stakers, die verbitterd hun barricades tegen de charges der soldaten verdedigen, en met de grootste doodsverachting van hun dynamiet-patronen gebruik makental van woningen werden tot forten ingericht, die zeer moeilijk door de troepen te nemen waran, daar de verdedigers zeer goed gewapend zijn. De laatste berichten uit Bilbao luiden iets gunstiger. De prefect en de commandant der troepen hebben een lang onderhond gehad, waarna de commandant confereerde met afgevaardigden der patroons en der werklieden. Algemeen is men van opinie, dat de pa troons van houding zullen veranderen en wel geneigd zijn concessies te doen. Zelfs is nit enkele berichten op te maken, dat reeds voorstellen van de zijde der werk gevers zijn gedaan. De oproerige elementen in Barcelona schij nen van plan te zijn de stakers te Bilbao te steunen. Zoo iets van een algemeene staking hangt daar in de lucht. In elk geval waren de laatste tijdingen zoo pessimistisch, dat de militaire commandant van Catalonië hals over kop Van Madrid naar Barcelona ver trokken is. De toestand in Barcelona is zoo gevaarlijk, omdat ten gevolge van de staking aan de gasfabrieken vele arbeiders aan fabrieken welke met gas gedreven worden, gedwongen zijn tot werkloosheid. T y p h u s. N a r aan „DeNed." wordt gemeld, heerscht te UTRECHT in hevige mate de typhns. De ziekte heerscht vooral in de arbeiderswijk „Transvaal". I n estort Te ROESSELAAR, aan de Belgische grens, is Dinsdagmiddag een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij de aannemer C. Boomgaart en de werklieden Van Dam en Samijn werden medegesleept en onder de pninen bedolven. De twee eerstgenoemden zijn zwaar gewond, de aannemer levensgevaarlijk, doch de werk man SainijD was dood. De ongelukkige is gehuwd en vader van acht kinderen. Bij het bestuur der Banne NIEUWE NIEDORP zijn herkozen tot hoofdingeland de heer J. Wijn, tot lid van het Dag. bestuur de heer J. B. Wilken. „W ieringerwaarder IJsclu b." Aantal leden 61 a f 1.— en 38 a f 0.25. Vergadering op Woensdag 28 Oct. 1903. Tegenwoordig 9 leden. Na opening en het lezen der notulen worden tot leden van 't bestuur gekozen de hoeren R. Bakker, J. Breed en A. Sleutel. De ontvangsten van den penningmeester bedroegen met inbegrip van 't batig saldo van 't vorige jaar f288.52, de uitgaven f 113.65, alzoo gevende een batig saldo van f 174.87. Het verslag van den afge vaardigde naar de AlgemeeneVergadering werd met genoegen aangehoord. Ingekomen was een circulaire van 't hoofdbestnnr, inhoudende de mededeeling, dat in Alkmaar vanwege den Ijsbond een tentoonstelling zal gehouden worden en wel 20, 21 en 22 Nov. aanstaande. De leden van den Bond betalen op vertoon van hun diploma voor 1904, slechts 10 cent entree. Teneinde ieder in de gelegenheid te stellen, deze tentoonstelling te kunnen bij wonen, zal dit jaar de contributie vóór den 20sten November worden geïnd. De diploma's zien er voor dit jaar zeer solied uit, gemaakt van stevig carton, met metalen rand omsloten. Het verslag van den Ijsbond over 1903 wordt den leden ter lozing aanbevolen. Mededeeling werd gedaan dat nieuwe ijs- kaarten in bewerking zijn, die voor de leden verkrijgbaar ziju a 10 cents. Eindelijk wordt nog besloten, dat ook dezen winter, ijs en weder dienende, een wedstrijd in 't schoonrijden zal worden gehouden voor jongelui. Bij rondvraag merkt de heer Felkers op, dat op de algemeene vergadering nog al strijd gevoerd was over het vergaderen op Zondag en vraagt, waarom aulks niet even goed kan plaats hebben in de week. Lui, die godsdienstige bezwaren hebben, staan volko men in hnn recht om een anderen dag te verlangen. Naar sprekers meening is de Zon dag niet de geschiktste dag om te vergaderen, welke meening nogal hilariteit bij de leden verwekte, ofschoon de heer R. C. Blaanboer deze zienswijze deelde, en met gloed en warmte pleitte voor een anderen vergaderdag. De agenda was afgewerkt en de Voorz. sloot, vol hoop op het aanstaande seizoen, de bijeenkomst. Diefstal. Zooals onze lezers zich nog wel zullen her inneren, is er einde Augustus te HAARLEM bij den heer W. Stolp, toen deze een uitstapje maakte naar Ruurlo, ingebroken, en doordien de dieven het gelnk hadden de sleutels te vin den, werd alles, zelfs do broodkast, doorzocht. Medegenomen werd door hen voor een to- drag van pl.m. f 80 000 aan geldswaardige papiereD, waarvan het grootste deel later door een brievenbesteller werd tenggevonden in de Meesterlottelaan, waar het, in een zakdoek geknoopt, zoo maar op straat lag. De heer S. had f 100 uitgeloofd voor hem, die het ont vreemde zon terugbrengen of aanwijzingen doen, die tot de ontdekking konden leiden, en de dieven hadden, ziende dat zij aan de pa pieren die op naam stonden, toch niets hadden, een afspraak gemaakt dat de door hen neer te leggen zakdoek zou gevonden worden dcor een hunnermen zou dan de f 100 gedeeld hebben. Toevallig vond de brievenbesteller nu de waarde, zoodat van deelen voor hen geen sprake was, en daar de zakdoek werd her kend als aan zekeren Ch. Möhringer toe te

Schager Courant | 1903 | | pagina 1