Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws - ANNA PAULOWNA. Zondag 15 Nov. was het 26 jaar geleden, dat de heer H. J. ter Hall tot brievengaarder alhier werd aangesteld. Hoewel het voor nemen bestond, dit feit alleen streng huise lijk te gedenken, is de dag toch allerminst onopgemerkt voorbijgegaan. Door het gezamenlijke personeel was het geheele kantoer smaakvol met groen, bloemen en toepasselijke opschriften versierd, terwijl allen don jubilaris 's morgens aldaar opwacht ten, bij welke gelegenheid de heer C. Smiers de volgende toespraak hield Mijnheer! Sta mij toe, dat ik U met een enkel woord toespreek. Ik doe dit namens het geheele postpersoneel, waaronder ook het losse porsoneel is begrepen. Zoo U ziet, is het kantoor in feestgewaad gehuld. Die versieringen zijn aangebracht ter eere van U, als blijk van instemming met dezen feestdag. Namens het geheele perso neel heet ik U op dit oogenblik welkom alhier en namens datzelfde personeel wensch ik U van harte geluk met Uw 25-jarig jubi leum als Brievengaarder. Van harte hopen wij, dat do tijd, dien ge nog als brievengaar der in ons midden zult doorbrengen, hoe lang of hoe kort die tijd ook moge zijn, met Gods zegen gelukkig voor U moge wezen, en als blijk onzer hulde wenschen wij U een geschenk aan te bieden, een geschenk van het geheele postpersoneel, een geschenk, dat overeenstemt met dit feest, en waaraan het Zilver dan ook niet ontbreekt. Aanvaard dan dit geschenk als een herinnering aan dezen voor U zoo gedenkwaardigen dagals een herinnering ook aan dit kantoor, waar ge 25 jaren lang van den vroegen morgen tot den laten avond hebt gewerkt en waar ge zoovele wisselingen des levens hebt ervaren. En tenslotte, aanvaard het als eene gedach tenis aan ons, die het U aanbieden. Terwijl ik het U in naam van allen overreik en U verzoek het van ons aan te nemen, uiten wij de hoop, dat God geve, dat U er nog vele jaren de gelukkige bezitter van moogt zijn. Van harte wenschen wij U dat toe 1 Hierbij werd aan den jubilaris een fraaie ebbenhouten wandelstok aangeboden met zilveren knop en voorzien van een toepasselijke inscriptie. De heer Ter Hall, getroffen door dat blijk van waardeering, dankte zijn personeel in hartelijke woorden en inviteerde hen op een intiem onder-onsje, waarop men nog lang zeer gezellig bijeen was. - Vergadering van de afd. ANNA PAULOWNA van Het Witte Kruis, in „Veerburg", op Zaterdag 14 Nov. Tegenwoordig 23 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen doet de Voorz. eerst mededeeling van de ingeko men stukkeneen kennisgeving van het goedkeuren der gewijzigde statuten en van verschillende afd. aanbevelingen voor de ver kiezing der Hoofdbestuursleden. Omtrent den beschrijvingsbrief wordt beslo ten, de aanbevelingen van het H.-B. te vol gen en verder den afgevaardigde vrij man daat te verleenen. Door het bestuur worden de heeren A. de Boer, K. A. Kaan en D. A. v. Krevelen aan gewezen als commissie voor 't nazien der rekening. Genoemde heeren laten zich die benoeming welgevallen. Punt 6statutenwijzigingen, zijn grooten- deels het gevolg van 't besluit om eens in 't jaar algemeene vergadering te houden. Overigens bepaalt het zich hoofdzakelijk tot het inlasschen van een art., volgens hetwelk alleen aan leden en behoeftigen gratis ge bruik van verplegingsmiddelen wordt toege staan. Die geen lid van de afd. willen wor den, ofschoon zij het best konden wezen, zullen in 't vervolg moeten betalen volgens vast te stellen tarief. Alle wijzigingen en ook het geheele regle ment worden overeenkomstig de voorstellen van het bestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. De besprekingbouwplan van een nieuw magazijn, wordt ingeleid door den heer R. Dekker. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat het terrein op den dijk een te duren aanleg eischt, zoodat de begrooting het crediet met f 300 overschrijdt, waarom wordt voorgesteld, een ander terrein te zoeken. Dienovereen komstig wordt besloten. Het laatste punt der agendaeen voorstel tot oprichting eener onderafdeeling tot onder steuning van behoeftige zieken en herstellen den, wordt ingeleid door den Secretaris, Dr. Oostra, die mededeeling doet van zijn correspondentie met het H.-B., dat bezwaar maakt tegen den vorm. De leden zullen ge woon lid der afd. moeten worden, of de ver- eeniging moet geheel zelfstandig werken. In 't laatste geval behoeft niets te worden afgedragen aan de algemeene kas en kan de vereen, toch door Eet Witte Kruis gesteund worden met een subsidie. Dit idéé ondervindt veel bijval. Besloten wordt, een commissie van voorbereiding aan te wijzen. Mej. Rommerts en de heeren J. Oostra, K. A. Kaan, D. v. Krevelen, P. Kaan en H. Visser verklaren zich bereid, zitting te nemen. Bovendien zullen mej. v. Eerde en de heer C. Huiberts gevraagd worden. De Voorz. deelt nog mede, dat twee zeer ernstige patiënten een verpleegster behoeven, doch de kas misschien niet toereikend is, waarom hij vraagt,zoo noodig 100 gld. te mogen leenen voor kasgeld. Dit wordt toegestaan. Bij de rondvraag uit de heer Raap de wenschelijkheid, dat de leden op de hoogte gesteld worden van hetgeen in 't magazijn aanwezig is. Namens het bestuur wordt ver klaard, dat hier reeds over gesproken is. Als eenmaal een nieuw magazyn klaar is, zal hieraan waarschijnlijk voldaan kunnen wor den. Hierna wordt de vergadering gesloten. - ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 14 Nov. trad in het lokaal van den heer A. van Ryn als spreker op de heer H. Lelie, met het onderwerp„Alge meene Belangen." Spreker begint met te zeggen, dat hij een tiental mannen, allen Breezanders, eens hoorde pruttelen,,'t Is of Breezand geen tel is Wat wordt er nu toch óóit eens in het belang van Breezand gedaan I" „Wel mannen," had spreker gezegd, „dat is totaal jullie eigen schuld. Doet er moeite voor en ge zult zien, dat ge wat tot stand kunt brengen." Op verzoek van gemeld tiental nu, treedt spreker hedenavond op met het reeds genoemde onderwerp. Tot die algemeene belangen rekent hij a. Een pont aan de Kooib. De plaats waar het postkantoor zal komenc. Een put aan het Breezand, en d. Een zitdag van den Ontvanger voor de Breezandersdezelfde aangelegenheden dus, waar spreker het in de vereeniging „Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang" reeds een paar malen over heeft gehad. Voor vanavond zal de inleider zich echter voornamelijk bepalen tot een tweetal dier punten, te wetenpont en postkantoor. Spr. betoogt nu nogmaals het nut van zoo'n pont, brengt in herinnering wat er indertijd door hemzelf en den heer Van Mullem, namens de Vereen. „Door Reoht en Eenheid tot Vooruitgang," is gedaan [bezoek aan den Minister] en nu, na 18 maanden wellicht, hoort men heelemaal niets meer van de zaak tengevolge van de lauwheid dier vereeniging. Desgelijks mot het postkantoor. Men hóórt er niet meer over en toch, als er een post kantoor komt, is Breezand daarmee achterop. Dan krijgen we bestellers in plaats van een bode, die ons nu postzegels verschaft, geld meebrengt en meeneemt voor ons naar het kantoor. In het vervolg znllen wij dat zelf mogen brengen of halen. Want dat er zoowel voor den West-, als voor den Oostpolder een bestelkantoor komen zal, acht spreker niet waarschijnlijk. Voor Breezand zou het dus wenschelijk zijn, dat het nieuwe postkantoor in het centrum der gemeente kwam, dat isin de buurt van het station, en niet aan de Kleine Sluis. En toch, de heer Van Mullem, voorzitter van bovengenoemde vereeniging, had als raadslid met geen enkel woord protest aangeteekend, toen er van de Kleine Sluis sprake was. Zoo was het ook met den put. De heer Van Mullem was verplicht te strijden voor dien put, als lid zijner vereeniging, maar toen de burgemeester hem zei, dat de oude put door een deskundige was onderzocht en on geschikt bevonden, legde de heer Van Mullem zich daar onmiddellijk bij neer. Ik zou echter wel eens willen weten, zei spreker, wie die deskundige was. En wat de kosten betreft, een eenvoudig man had hem verzekerd, dat hij, wanneer drie anderen hem daarbij wilden bijstaan, kosteloos dien ouden put weer voor Jen dag wilde halen. De heer Van Mullem, hoe wel uitgenoodigd, is niet aanwezig, hetgeen me spijt, want nu schijnt het, of ik kwaad ga spreken achter iemands rug. Ik had hem echter gaarne door de vereeniging ter ver antwoording geroepen gezien, omtrent zijn houding met betrekking tot de belangen, die hij krachtens de besluiten zijner vereeniging had voor te staan. Van de vereeniging gaat te weinig kracht uit. Men besluit, maar doet verder niets dan pruttelen. Er moet echter gehandeld worden. Eendracht maakt macht. Maar prut telen alleen helpt niet, mannen Daarom vraag ik u wat nu Weer heengaan straks, I om opnieuw te mopperen en opnieuw de zaken te laten zooals ze zijn Ik vraag slechts. In het zeer geanimeerde debat, dat nu volgde, namen de heeren Hoogland, Den Engelse en Smits het voor de gewraakte vereeniging op. De heer Den Engelse verbaasde zich er over, hoe spreker kon zeggen, dat er in zake het pont b. v. niets gedaan was en dat spreker I over de beweging in dezen heelemaal niets had vernomen. Er was integendeel veel ge daan in deze kwestie en dat er nog steeds werking in was, toonde hij aan met tal van feiten. De heer Smits schreef sprekers onkundig heid van dit alles toe aan het feit, dat hij geen lid van de vereeniging meer was en vroeg: Waarom hebt ge onze vereeniging verlaten? Hadt ge dat niet gedaan, ge zoudt even goed als wij op de hoogte zijn. Het debat wordt nu verder zoo persoonlijk, dat we het voor publiciteit minder geschikt achten. Het slot was, dat de heer Lelie verklaarde, zich van nu af aan nergens meer vóór te willen spannen, daar hij er geen cent voor deel van had en ondank steeds zijn loon werd. In het lokaal van den heer P. Haringhuizen te NIEUWE NIEDORP, trad Zondagavond 1.1. een klein gezelschap op uit Amsterdam de heer C. P. T. Bigot en zijn vrouw Marie Eggers, mevr. A. Haarman- Gartman en de pianist, de heer M. C. van Roovaart. De laatstgenoemde, die het pro gramma opende met een paar piano-nummers, is blijkbaar een vlug pianist en een goed accompagnateur. Meer niet. Zijn nummers kunnen moeilijk als kunst [in den gewonen zin] aangemerkt worden en weiden door het publiek dan ook meer als toegift, als aan gename verpoozing beschouwd, en als zoo danig hadden ze werkelijk waarde. Mevrouw Haarman zong heel lief en wist gaandeweg het publiek meer voor zich in te nemen. Op een dorp, waar bijna niemand vreemde talen kent, is het zingen van Fran- sche of Duitsche liedjes, hoe mooi ze ook zijn, altoos een ondankbaar werk. Maar voor wie luisteren wilde, waren hare schoone liedjes, uitnemend vertolkt, meê het beste, dat aan geboden werd. Zij gaf den indruk, een zan geres van den eersten rang te zijn, die over haar beste jaren heen is. Wat niet belet, dat zij nog heel mooi zingt. Zij mocht dan ook, vooral toen een paar Hollandsche nummertjes gegeven werden, een hartelijk applaus ver werven. Voor den heer en mevrouw Bigot was het publiek almede gul met zijn bijvalsbetuigingen. En terecht. De heer Bigot is een goede oude bekende. Altyd weer geniet men van zijn kunst. En mevrouw Bigot was onbetaalbaar. Haar „O, Meneerhoe moeilijk ook, was een keurig stukje. In de dramatische schets van Nestor de Tière „Vorstenplicht," deed zij onder het pu bliek menigeen den zakdoek voor den dag halen en vele anderen hadden moeite, met lippenbijten en andere middelen zich voor de schande van betraande oogen te bewaren. Terwijl met het „Lachebekje," het gansche publiek tegen wil en dank mee proestte en lachte. Een ander schetsje, door het echtpaar Bigot gespeeld „Een gezellige prater," had eveneens uitnemend succes. De heer Haringhuizen kan, ofschoon mis schien niet financieel er was niet al te veel publiek met voldoening op dezen avond terugzien. Zondag 1.1. zijn b y d e Neder 1. Herv. Kerk te NIEUWE NIEDORP gekozen tot notabelen, in de plaats van de heeren P. Zwanenburg en K. Groot Hz., de heeren Jb. Heinstman en K. Wit Cz.,en tot leden van het Kiescollege de heeren Jb. Heinstman (aftredend), G. Halff (aftredend) en H. Nooy j (aftredend) en in de plaats van den heer P. Praij (bij loting wegens gelijk aantal stem men), de heer D. van der Stok. Het schijnt, dat de gevolgen van het opgeven der pogingen om een weg door den OOSTERKAMPERPOLDER te krijgen, zich reeds openbaren. Bij den land bouwer Lambertus Brugman, aldaar woon achtig, en die, omdat hy een onredelijk hoo- gen prijs eischte voor zijn eigendom, be schouwd wordt voor een groot deel de oor zaak te zijn, dat er nu van den weg niets komt, zijn in den nacht al de ruiten van zijn woon-, tevens slaapvertrek, met roed en al ingegooid. De daders zijn onbekend. Een huis en erf en diverse perceelen bouwland, groot 8.10.10. H.A., ge legen in den OOSTERKAMPERPOLDER, onder Nieuwe Niedorp, toebehoorende aan het Groot Noerd.-Holl. Begrafenisfonds te De Rijp en in gebruik bij J. van der Sluis, is Dinsdag 1.1. in publieke veiling ten overstaan van Not. Sloos in het lokaal van den heer P. Haringhuizen, gekocht door den heer Jb. Wit Cz. voor f8321.22. D eheerW. Duijnte HENSBROEK is benoemd tot Hoofdingeland van de „Hondsbossche en Duinen tot Petten." PROVINCIALE STATEN. In de zitting van Dinsdag 17 Nov. jl. werd o. m. verleend een subsidie aan de Zuivel- boerderij te Hoorn van f 3360.— en verder allerlei gewone subsidies. Toen werd het debat voortgezet over den steun van f 680.000 aan de spoorlijnen in de Haarlemmermeer, waaraan o. m. ook onze afgevaardigde, de heer Jb. Zijp Hz., deel nam. Na een zeer uitgebreide discussie werd het voorstel van f 600.000 subsidie of rente-ga rantie van f 20.000 te geven, aangenomen met 63 tegen 11 stemmen. De Nuts-Bibliotheek te KOL- HORN, verrijkt met een flink aantal degelijke werken, is voortaan eiken Vrijdag voor het lezend publiek geopend, des avonds van 5 tot 6 uur. Ook de Jongelieden-Bibliotheek is annge- vuld met een ruime collectie fraaie en nuttige boeken. Het Rederijkersgezelschap te Barsingorhorn, dat uitsluitend voor liefdadige doeleinden optreedt, heeft daar toe door de Vereeniging D. D. uitgenoodigd besloten op 18 December a.s. geheel be langeloos een voorstelling te KOLHORN te geven. De baten zullen ten goede komen aau het eerstvolgend Schoolfeest aldaar. Daar de voorstelling met een vrij bal besloten wordt, het op te voeren stuk tot de degelijke tooneel- werken behoort en de entrée het gewone bedrag niet te boven gaat, is er derhalve èu voor de liefhebbers, èn voor hen, die iets voor het schoolgaand kind overhebben, een werke lijk amusante avond in het vooruitzicht. HARINGCARSPEL, 16 Nov. 1903. Door eenige R. C. jongelui te Waarland is een tooneelgezelschap opgericht onder directie van N. Wit te Nieuwe Niedorp. De uitvoeringen zullen gehouden worden in het nieuw gebouwde Koffiehuis van den heer A. van Ophem. DIRKSHORN., De uitslag der verkiezing voor een notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier, j.1. Vrydag gehouden, is dat gekozen werd de heer A. Hoogvorst. Namen voorheen slechts leden van het college van Kerkvoogden en Notabelen en van den Kerkeraad aan deze verkiezingen deel, die dan tijdens de verkiezing hun ver gadering. de z.g. Kroosschouw hielden, thans was de animo zoo groot, dat er wel 40 kie zers opkwamen. Dezelfde vraag, welke deze stemming beheerschte, [zie het No. dezer courant van de vorige week,] deed ook zoo 't schijnt, haar invloed gelden bij de verkiezing van leden voor 't kiescollege, Zondag j.1. gehouden. Herkozen werden de heeren S. Spaans, C. Wink en J. Boon, voor de gewone vaca tures, terwijl herstemd moet worden tusschen de heeren P. Schermerhorn en J. Spaans Rz. Voor de buitengewone vacature moet er een herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Reuvers en C. Bakker. In plaats van den hr. K. Vel Kz. te AARTS WOUD, die om hoogen leeftijd is afgetreden, is tot notabel gekozen de hr. K. Glas, met 18 van de 34 stemmen. Er zijn on geveer 130 stemgerechtigden. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 14 Nov. aangevoerd 26276 stuks kool. Roode kool f 8.50 a f 6.76, kleinere f 0.30 a f 3.26, gele f 2.25 a f 3.50, kleinere f 0.30 a f2.—, witte f 2.— a f2.60. 16 Nov. aanvoer 25600 stuks kool. Roode f 4.a f 5.50, kleinere f 0.40 a f 3.75, gele f 3.25 a f 4.60, kleinere f 0.90 a f3 witte f 1.80. 17 Nov. aanvoer ruim 21000 stuks kool. Roode kool f 3.a f 5.kleinere f 0.40 a f 2.80, gele f 2.70 a f 4 25, kleinere f 0.20 a 2.60 per 100. Ons Belang. Station HEER HUGOWAARD. 14 Nov. aangevoerd 6000 stuks kool. Roode kool f 0.70 a f 1.80, gele f 0.50 a f 2.20. 17 Nov. aangevoerd 17600 stuks kool. Roode f 1.50 a f 8.50, kleinere f 0.80 a f 1.50, gele f 1.60 a f 425. De prijzen, bij onderhandschen verkoop be steed, zijn roode kool f 3.60 a f 6.—, kleinere f 0.25 a f 3.—, gele f 3.— a f 6.50, kleinere f 0.40 a f 2.90. Witte kool wordt hoege naamd niet verhandeld. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 14 Nov. 8000 bloemkoolen f 0.85 a 8. 59000 roode kooien f 8.26 a 6.75, 83000 gele kooien f 8.a 5.76, 22000 witte kooien f2 a f 4 per 100. 16 Nov. 2000 bloemkoolen f 2.a 6 76, 66000 roode kooien f3 a 6, 18000 gele kooien f 2.50 a 4.76, 9000 witte kooien f 1.50 a 8 per 100. 17 Nov. 2500 bloemkoolen f 2.50 a 7.26 48000 roode kooien f 8 a 6 60, 24000 gele kooien f 2.50 a 4.76, 16000 witte kooien f2 a 8 60 per 100. Voor nep wordt besteed f 2.20 a 2.40 per 50 K. G., voor uien f 1.60 c, 1.75 per 50 K.G. Eenedeledaad. In een zeker dorpje zoo verhaalt de „Winschoter Courant', moest een nieuw hoofd der school wezen. Een drietal der vele sollicitanten was opgeroepen om proefles te geven. Twee verschenen, één bleef afwezig. Toen de heeren zich ter plaatse vervoegden, deelde de burgervader hun mede„Ik heb mijn Raadsleden maar medegenomen, dan kunnen wij na de les even stemmen." Inder daad waren de edelachtbare heeren beoor deelaars present, eerzame boeren- en burger vadertjes der gemeente. „Wie moet beginnen vroeg een der sollicitanten. Dat was den heeren precies gelijk en no. 1 ving dus maar aan. Geschiedenis moest worden onderwezen. Blijkbaar scheen het onderwijs den heeren Raadsleden wel te bevallen, te oordeelen naar de goedkeurende knikjes van menig edel achtbaar hoofd. No. 1 scheen dus wel kans te hebben. Echter toen no. 2 zich voor de klasse plaatste en ontegenzeglijk met meer talent de kleine kinderschare wist bezig te houden en met meer losheid en frischheid dan zijn voorganger „geschiedenis" gaf, begon de gelukster van no. 1 te dalen, om tenslotte geheel onder to gaan. Niet alleen goedkeu rende knikjes, maar zelfs openlijke woorden van lof oogstte no. 2. „Dat hef ie flink ge daan meester," liet een der vroede vaderen zich ontvallen en zoo schenen de heeren er algemeen over te denken. „Nu moet u maar een oogenblik wachten", merkte de burger vader op, „wij zullen dadelijk tot stemmen overgaan, zoodat u de uitslag spoedig bekend zal zijn." No. 1 begreep, dat zijn kans voorgoed ver keken was, en no. 2 gevoelde, dat hij onge twijfeld de zege in dezen vreedzamen strijd zou wegdragen. De eerste was zeer neer slachtig. En geen wonder ook. Hy was sedert een aantal jaren werkzaam geweest aan een school, doch zou mot het oog op te weinig aantal leerlingen blunenkort op wacht geld worden gesteld. Wat dan te beginnen te meer daar hij gehuwd en vader was Een plaats als onderwijzer weer te krijgen zou niet zoo gemakkelijk gaan, daar aan goed- koopere werkkrachten door de gemeentebe sturen doorgaans de voorkeur gegeven wordt. Deze omstandigheden collega mede, die, innig medelijden met zijn ongetukkigen concurrent gevoelende, P10"®" ling een menschlievende gedachte in zie voelde opkomen. Zonder zich lang te bedenken, spoedde hij zich naar de raadzaal, klopte aan en trad bij de vroede vaderen binnen. „Is de benoeming al gedaan, heeren „Neen, nog niet, maar 't zal zoo dadelijk wezen", was 't bescheid. „Mag ik den heeren dan in overweging geven, mijn collega maar te benoemen Verbaasde gezichten, den spreker aansta rend van alle kanten. Zoo iets had men nog nooit beleefd. No. 2 begreep, dat nadere uitlegging nood zakelijk was. En nu vertelde hij, wat hij zoo juist van zijn collega had vernomen. „En daarom trek ik mij terug heeren. Nu, de heeron begrepen er alles van, maar No. 2 was eenmaal de man naar hun hart. Zo kwamen dan ook nog eerst eens informeeren of hij werkelijk by zijn besluit bleef, waar op deze mededeelde, een benoeming niet te zullen aannemen. En 't gevolg was, dat zijn collega benoemd werd. Deze natuurlijk ovor-gelukkig en No. 2, hoewel vooreerst nog geen hoofd der school met grooter salaris dan zijn tegenwoordige, i toch ook voldaan, omdat hij een ander ge lukkig had gemaakt. Terecht merkte de burgervader op, dat, hoewel er veel egoïsme en eigenbelang in de wereld is, het in de onderwijzerswereld toch nog aan opofferende collegialiteit niet ontbreekt. Uit het proces-verbaal van een Gemeenteveldwachter„Ik zeide tegen den beklaagde, dat hy mede zou gaan, waar- op hij antwoorddeval dood 1 Nadat dit i gebeurd was, heb ik hem gearresteerd", j [Historisch.] TeUITWIJK(N.-.B.) kreeg eenige 1 dagen geleden de vrouw van W. H. een on- beduidend wondje door het openkrabben van een puistje op haar gezicht. Kort daarna ge- voelde zij zich onwelhet hoofd en het i gansche lichaam zwollen sterk op de ont boden geneesheer constateerde bloedvergif tiging, en nu is zij na een smartelijk lijden gestorven. De marktschuit, genaamd 1 „De vrouw Bregtje" met toebehooren, gere geld varende tusschen OUDESLUIS en ALKMAAR vice-versa, en den 17 Nov. 1903 door notarisVrijburg te Zijpe in veiling gebracht, is gekocht door den heer Jn. Asjes Cz. te Schagen voor f8925. Schagen, 18 November 1903. Op den 2den Kerstdag zal de Rederijkerskamer „West-Frisia" van Hoorn in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier eene uitvoering geven. Ten tooneele zal worden gebracht Galeotto, drama in 3 bedrij ven, uit het Spaansch van José Eckegaray, vertaling van den heer J. H. Róssing. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Land- bouwsociëteit Cérès is besloten, dat in de eerstvolgende Algemeene Vergadering een rechtsgeleerde advies zal geven over de liquidatie dei Vennootschap. (Reeds in een deel van 't vorig no. opgenomen.) Benoemd tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de heer M. Komen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Zondervan is bevorderd tot opzichter bij de H. IJ. S. Mpij., standplaats Purmerend. Onder leiding van de ser- geants-instructeurs, de heeren P. V. Jansen en T. A. Schut, werd Dinsdag de cursus in den wapenhandel alhier geopend. Aanwezig waren 42 leerlingen. Het toezicht is opge dragen aan den len luitenant Van der Velde. De Algem. Vergadering van de Afd. West-Friesland van de vereeniging „Schuttevaer" wordt Zondag a.s. in het lokaal de Beurs alhier gehouden. KAASMARKT Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 87 stapels kaas, waaronder 29 stapels kleine kaas hoogste prijs f 27.50, 4 stapels commissie f 27.50,4 stapels middelbare f28.50. Aan gewicht 14376 K.G. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 6 18 November 1908. GeborenCornelia, d,v. Pieter Kraakman en Elisabeth Keijzer. Gerrit, z.v. Arie Manne- veld en Neeltje Bos. Ondertrouwd, en Getrouwd, Geene. OverledenJan Nieuwland, 90 j. weduw naar van Neeltje Paarlberg. Dieuwertje Raap, 64 j., echtgenoote van Jacob Krigée, overleden te Helder en wonende te Zype. Een luchtbaan. Aan de „Frankf. Ztg." wordt bericht, dat een Duitsche Maatschappij concessie heeft aangevraagd tot het aanleggen van een ver binding van Grindelwald met den Wetterhorn, volgens een geheel nieuw stelsel. Namelyk door een „luchtdraadbaan," waarby de wagens niet over sporen loopen, maar aan twee kabels hangen en daarlangs naar boven en naar be neden worden getrokken. Het station van vertrek ligt op 600 meter afstand van het hotel Wetterhorn, aan den voet van den „Obern Gletscher". Vandaar wordt de han gende wagen eerst tot 1670 meter hoogte opgetrokkendan volgt een gedeelte dat te voet moet worden afgelegd, waarna een stei ler gedeelte van de luchtbaan begint, waar langs men van 1696 tot 2190 meter opge trokken wordt en dan is na 20 minuten klim men de Glecksteinhut bereikt. Het ontwerp is van den architect Feldmann, te Elberfeld, en wordt door de gemeentebesturen van Grin delwald en omliggende gemeenten ondersteund. Het grootste schip. De scheepsbouwmeesters overtreffen elkaar by eiken nieuwen aanbouw nu eens is het een snelheidsrecord, dat geslagen wordt, dan weer heeft de bouwmeester een grooter vaartuig van stapel doen loopen, dan ooit de werven verliet. In den loop van December zal het frootste schip der wereld uit de haven van elfast zijn eerste reis doen. Het is een vaar tuig van den bekenden White-Star-line, en heeft een inhoud van 24.000 ton, dus 8000 ton meer dan de andere schepen dezer lyn Onze lezers zullen zich nog l7nLn%?ITI1«D0diCa en Kadlca- do twee hy Bar™m en Bailey aan elkaar gegroeid te zien waren en die later te Pariis door Dr. Dorgen langs operatieven weg van elkaar werden gescheiden. Eenige maanden l gestorvennu wordt gemeld dat ook Radica overleden is. Het schandaal-proce8 Kwileci^ Men kan 't zich niet ontveinzen dat proces een voor de beklaagden gunsf keer begint te nemen. Zoo moest h v ilf? zitting van gisteren door de hoofdgetn' a charge, Hedwig Andrnszewska, w '!w toegegeven, dat zij vroeger eens had v* klaard, hoe graaf Hector Kwllecka j hoofd der agnaten haar wel hst bedenken indien het proces ten afliep. 6 Dan vertelde de kleermaker Kowalski d hq in 1897 een gesprek tusschen moodèr e dochter Andrnszewska had bijgewoond, waarin de, sed3rt gestorven, oude vrouw zich woedend had uitgelaten over de in omloop gebracht praatjes ten nadeele der gravin. Zij bekeef haar dochter zeer hevig en zeide, vrees te koesteren voor een gerechtelijk onderzoek. De getuige Ledowanska kwam vertellen hoe Hedwig Andruszewska zich tegenover haar had uitgelaten, dat zij zich zóó ZOu wreken, dat heol Wroblewo het zou weten Weer een andere getuige kwam vertellen' dat Hedwig haar had verteld, 20.ÜÜ0 M V(u' graaf Hector te zullen krijgen, als het proc«8 goed afliep. Dit wordt door Hedwig Andrus zewska toegegeven, doch zij verklaart, dat het leugentje moest dienen om de 20 M„ ,ile zij van getuige wilde leenen, gemakkelijker los te krijgen. De heereboer Von Guttry, bij wien Andrus zewska, na haar vertrek van Wroblewo, in dienst was geweest, beschrijft de hoofdgetuige k charge als een abnormaal en kyfachtig wezen. Tal van vrouwelijke getuigen worden nog gehoord over de quaesties, in verband staande met de vraag, of den 17en Januari een bevalling werkelijk heeft plaats gehad, ja Jan neen. Bijna al deze getuigen leggen voor de gravin gunstige verklaringen af. De geboorte had plaats gevonden, en het kindje, dat aan dr. Rosinski getoond was, was werkelijk een den vorigen dag geboren kind geweest. Verder blijkt nog, dat Hechelski, de man die voor graaf Hector de zaak heeft onder zocht, zich daarby had schuldig gemaakt aan pogingen tot omkooping. Daarna werd de gelijkeniskwestie behan deld. Gerechtsraad Störmer vond, dat er een besliste gelijkenis was in de vormen der ooren van de gravin, haar dochters en den kleinen graaf, evenzoo wat o.a. de wenkbrauwen en de donkere huid betreft. Het anatomisch onderzoek gaf niets aan noch voor de gelijkenis met vrouw Meijer, noch voor die met de graaflijke familio. De kunstschilder prof. Vogel verklaarde, dat van het standpunt der kunst het type der beide kinderen geheel verschillend is. Er bestaat een ontegenzeglijke gelijkenis tusschen den kleinen Meijer en zijn moeder en evenzeer tusschen den kleinen graaf, den graaf en gravin Maria. De verdedigers van de gravin vertelden bovendien nog allerlei staaltjes van de kwade practijken van graaf Kwilecki, den agnaat die de gravin had aangeklaagd. Deze moet zich met allerlei kwade praktijken hebben ingelaten. Deze mededeelingen maakten grooten indruk. Huismiddeltjes bij Russische Boeren. Het weekblad „Das Land" werpt een eigenaardig licht op de begrippen omtrent ziekten en middelen om die te genezen, welke nog heerschende zijn bij de Boeren in Rusland. Ook hier te lande hoort men wel eens van bloedvergiftiging, omdat iemand meende, dat om een bloeding te stelpen, een stoffig spinneweb, desnoods gegarneerd met over blijfselen van verslonden vliegen of muggen, duizendmaal beter is dan een behoorlijk ver band of wel, dat een ander bij de behan deling van een wond, de voorkeur geeft aan het oude, beproefde middel van koemest, boven een verzorging op meer modernen grondslag. Dit beteekent echter nog niets of slechts zeer weinig, in vergelijking met het geen in een feuilleton der „Now. Wremja" wordt medegedeeld over de meest geliefde huismiddeltjes bij de Russische boeren. De schrijver geeft een schets van de opname eener zieke in een hospitaal ten plattelands, en van de inlichtingen, die hem daarbij ver strekt werden. j „Wij hebben alles gedaan wat wy konden", verzekerde de vrouw, die de zieke vergezelde, „maar het hielp niets. Eerst hebben wij een pan opgezet het werd erger. Daarop zet ten wy haar een heele week op „vermillioen" het werd niet beter. In de badkamer brach ten wij haar maar dat hielp ook al niet." I De geneesheer werd bij deze woorden bleek van woede. „Weet gjj wat die woorden zeggen willen vroeg hij mij. „Een pan opzetten" beteekent niets anders dan een gloeiend heete kookpan met den hollen kant op het lichaam van den zieke drukkennaarmate de pan afkoelt, zuigt zy den buik in de hoogte. Als het oen sterke pan is, moet zij met een knuppel wor den stuk geslagen om den ongelukkigen buik te bevrijden. „De vermillioen is nog erger. De zieke j wordt met zaklinnen bedektonder die be dekking wordt een pan met gloeiende kolen gezet, en daarop wordt vermillioenpoeder gestrooid. Die dampen moet de zieke inade men 1 Dat wordt gedurende een week dage- ïyks herhaald, terwijl men den zieke bijna van honger laat omkomen. „En de badkamer dat klinkt heel on schuldig, maar staat feitelijk gelijk met oen moord. In een badkamertje, waar het zoo heet mogelijk gestookt is, wordt de parient aan de beenen, met het hoofd naar beneden, opgehangen, en door de omstanders zoo hard geschud als hun krachten maar toe laten Wat dunkt a daarvan En dan van de be handeling, een vrouw voorgeschreven, wior winpers naarbinnen In het oog groeiden Haar werd aangeraden, peper op spiritus te laten trekken, en daarmede de oogen te was- schen. Dat de patiënt blind werd, was na- tuurlyk ongelukkig, maar zal toch niemand beletten, bij een volgende gelegenheid het zelfde middel weer toe te passen. En dan de voorliefde voor mest. „O die mest!" klaagde een directrice van een ziekenhuis. „Die ongelukkige mest van adle dieren, en iu alle vormen gebruikt 1 I Koemest is bijvoorbeeld een speciaal genees middel voor brandwondenaftreksel van paardenmest, inwendig gebruikt, verdrijft da koortsenmest van musschen wordt kleinen kinderen op de borst gesmeerd tegen den hoest. y i Het fraaiste geneesmiddel echter is de „broodmand." De zieke wordt geheel bedekt met brood dat pas uit den oven is gekomen, waarover dan al de pelzen van de geheele familie worden uitge spreid. Na afloop van de kuur wordt het brood woei aan zyn gewone bestemming terugge geven. Op deze wijze behandelt men verkoud heden, maar ook typhus 1 In het ziekenhuis wist men gevallen, waar de geheele familie na de toepassing van de „broodmand" zware koortsen kreeg. De schryver van het artikel wyst er ten slotte op, dat boerengezinnen, die zich met seep wasschen, ln Rusland tot de seldzaam*

Schager Courant | 1903 | | pagina 2