Zittiil van iei Militieraad. Zondag 29 November 1903 47ste Jaargang No. 3&93 üureaa8CHAGEftT, liaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. 1 K L. EERSTE BLAD. Buitenlandscli Nieuws. J (DRAAIT ilurtsiiie- k Liiiiiivllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVRRTENTIEN in het eerstuitkornend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERT1ENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gemeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. o—o Het Huofd van het Plaatselijk Bestuur der Ge meente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 4 der Personeele Belasting, dienst 1903, van die gemeente op den 25 November 1903 door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle ge rechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zonden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 27 November 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. J. TOT. ooooo ooo Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat de Zitting van den Militieraad voor deze Gemsente zal worden gehouden op Dinsdag den 15 December a, s., des voormiddags te 10 uren, te Alkmaar, in het Raadhuis aldaar. Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrij. stelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie, of bjj de loting, alsmede het doen opmaken en bij den Burgemeester inleveren van de noodige be wijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenacht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tjjdstip, Schagen, den 27 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. ooo Burgemeester en Wethouders van Schagen, herinneren de ingezetenen aan het be paalde bij alinea 4 van artikel 122 der alge- meene politieverordening van die gemeente, luidende als volgt Onder privaten, geplaatst boven vaarten, slooten of wateringen, moet bij eene uitge strektheid van minstons 1 M1., eene water diepte van minstens 0.5 M. aanwezig zijn. Een onderzoek of deze bepaling behoorlijk wordt nagekomen, zal worden ingesteld vóór den 21 December 1903. Nalatigheid is strafbaar met een geldboeto van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 24 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. TOT. De Secretaris, ROGGEVEEN. ooo Burgemeester en Wethouders van Schagen, Gezien artikel 97 der algemeene politiever ordening voor die gemeente, Bevelen den eigenaars, vruchtgebruikers ot beheerders van binnen of aan de grens van de kom der gemeente gelegen slooten ot wateren, die te doen uitbaggeren of te doen slooten op eene diepte van 0.76 M. en bodem- breedte van 1 M. en zulks voor den 21 December 1903. Belanghebbenden worden herinnerd, dat nalatigheid ten deze strafbaar is met eene geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen, onverminderd de bevoegdheid van Burgemeester en Wethou ders tot het doen uitbaggeren of slooten ten koste van eigenaars, vruchtgebruikers of be- heerders. Schagen, 24 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Politiek overzicht der week. Wat in de meeste groote staten bij de be handeling der begrooting de gewoonte is, is ook in Erankrijk het geval, n.1. dat de premier of de minister van Bnitenlandsche Zaken, een overzicht over den stand der bnitenlandsche staatkunde geeft. Het was de heer Francis de Pressensé, de rapporteur der begrooting, die het debat met eenige belangrijke opmerkin gen opende. De heer De Pressensé was vroe ger redacteur van de afdeeling buitenland van weet, dat het door Rusland nimmer zal kan nen verkrijgen, waarnaar het reeds meer dan 25 jaren reikhalst. Het revanche-idée is door het verbond met Rusland versterkt en toch is de alliantie slechts vredelievend en ver dedigend. Daardoor is langzamerhand een begripsverwarring ontstaan. Frankrijk heeft zich verlaagd tot den dienstbare, terwijl het de gelijke moest zijn. Frankrijk's krachten worden misbruikt tot doeleinden, die verre beneden zijne waardigheid zijn. Daarom drong de spreker er op aan, dat Frankrijk in toe nadering tot Eugeland en Italië zal doorgaan, het aan Rusland overlatende, zich nauwer bij Oostenrijk en Duitschland san te sluiten. Minister Delcassé heeft daarop verklaard, hoe de regeering over den toestand denkt. Ontwapening en arbitrage vinden in den minister een voorstander, doch tot zekere grens. Alleen wanneer andere landen mede kannen besluiten om hunne militaire uitgaven te verminderen, kan Frankrijk op den reeds ingeslagen weg voortgaan. Het ligt evenwel niet op den weg van Frankrijk, ja, het zon benedon zijne waardig heid zijn, zoo het die natiën daartoe trachtte over te halen. Ook da afsluiting van arbitrage contracten wenscht de minister niet overschat te zien. De levensbelangen van eene groote natie kunnen niet aan hot oordeel van derden onderworpen worden. De Minister verklaarde nog, dat de nieuwe republiek Panama door Frankrijk zou worden erkend, dat van eene expeditie naar Marokko geen sprake was, hoewel Frankrijk zich het recht voorbehoud, om in zekere gevallen aldaar een woordje meê te spreken. Verder heeft Frankrijk zich in de Balkan aangelegenheden geheel bij Rusland en Oos tenrijk aangesloten. De besprekingen, gelijk die in de Fransche Kamer hebben plaats go- had, zullen er zeker niet toe bijdragen, om het verbond met Rusland te versterken. Eeno Fransch-Engelsche toenadering kan niet anders dun ten nadeele van Rusland zijn. Het zal in dat geval zijne Aziatische staat- kuude geheel moeten wijzigen. Deze staatkunde is geheel gebaseerd op hulp en medewerking van Frankrijk. Toen voor eenige maanden de Engelsch—Japansche overeenkomst bekend werd, wist de Russi sche diplomatie het verbond met Frankrijk ook tot Azië uit te strekken. Geheel anders zal de toestand worden, wanneer op deze samenwerking niet meer onverdeeld gerekend kan worden. Jnist deze onzekere toekomst kan voor Rusland eene reden zijn, om het ijzer te smeden terwijl het nog heet is. Mag men de jongste berichten gclooven, dan is de verhouding tusschen Rusland en Japan thans weer uitermate critiek. Japan heeft voor weken aan Rusland om opheldering ge vraagd omtrent de blijvende bezetting van Mantsjoerije. Op haar beleefde nota beeft het Eilandenrijk tot heden volstrekt geen antwoord ontvangen. In den loop dier weken hebben nienwe feiten de ergernis van-Japan vergroot. De Russen hebben opnieuw Hai Tchingen Moekden bezet, beide in een oorlog hoogst belangrijke strategische punten. Verder slaan de Russen in Korea een hoogst dreigenden toon aan en doen aldaar, alsof er geen Japan bestond. Men zon uit al deze gegevens afleiden, dat Rusland het op een oorlog wil laten aankomen. Voor Japan zijn de tijden zeker hoogst ernstig. Japan heeft voor zijDe verdere ontwikkeling rust noodig, en zoo die rust door een oorlog wordt onderbroken, zal het niet alleen in zijn verdere ontwikkeling bljjven stilstaan, doch zal het in vele opzichten weder een schrede achterwaarts doen. Verder verkeeren de geld middelen in een slechten toestand. En dan is de afloop van een oorlog met Rusland zeer onzeker. In den beginne zal Japan wellicht eenige voordeelen kunnen behalen, doch de buitengewone hulpmiddelen van Rusland zijn tegen een kleinen tegenspoed wel bestand. Mocht Japan de lijdende partij worden, dan heeft het daarmee al zijn invloed in Oo6t-Azië verspeeld, terwijl het zelfs in eene onderge schikte verhouding tot Rupl&nd zal komen te staan. Geen wonder, dat de Japansche regee ring de toekomst met zorg verbeidt. TerwijlRusland en Japan als twee bullebijters tegenover elkander staan, maakt Engeland van de gelegenheid gebruik, om zijDe positie in de grenslanden van Eugelsch-Indië te versterken. Het zijn in 't bijzonder Thibet en Perzië, die de aandacht van John Bnll bezig honden. Over Perzië sprekende, heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken gezegd, dat weldra gewichtige mededeelingen ver wacht kannen worden. In staatkundige krin gen loopt het gerucht, dat over Zuid-Perzië een Engelsch protectoraat kan worden ver wacht. Het bezoek, dat de Onderkoning van Indië thans aan enkele havens van de Per zische Golf brengt, zou daarmede in verband staan. Naar Thibet is eene expeditie in voor bereiding. Het heet, dat men den Lama van Thibet voor den gebleken onwil om met Engeland over handels- en grensaangelegen- heden in onderhandeling te treden, wil straf fen. Vol gen 8 bescheiden nit Rnsland wil de En- Volksonderwjjs, in de kolfbaan van i den heer A. Wit. Aanwezig 14 leden, eenige belangstellenden en k rideren Hot hoofdmoment van dezen avond was de uitreiking van getuigschriften aan kinderen, die de lagere school met succes hebben door- loopen. Dit geschiedde met een toepasselijk woord van den Voorz., den heer K. Boekei. Het bestuur had evenwel gemeend, het hierbij niet te moeten laten. Gernimen tijd genoten de kinderen nog van de tooverlantaarn. De heer C. D. Colpa had in deze gezorgd voor voorbereiding en uitvoering. Na afloop hiervan, omstreeks half tien, begonnen de gewone huishoudelijke werkzaamheden. De notulen werden gelezen. Het bestuur bracht verslag Hoe sterk de wind was! Toen Zaterdagavond het personeel aan het station 's HEER-ARENDSKERKE met een trein aan het rangeeren was, had men de onvoorzichtigheid het achterste deel van den trein ongeremd te laten staan, met het gevolg dat de wagens door den feilen wind aan het rijden werden gebracht en zij tot Goes door liepen. Hier zag men ze aankomen en werden zij opgevangen. Spoedig daarna werden zij teruggehaald. E r g e r 1 ij k. Te HOEVEN is op last van den vader tegen de houdster van café van L. proces verbaal opgemaakt, omdat zij drank schonk aan 2 jongens beneden de 16 jaren. Een 12- nit over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, larie knaanio had zooveel eedronken en was dat het aantal leden thans 126 bedraagt. j JZQ0 buitenPies;eUi dat ied£eeu dachtt dat het Tot leden van het Bestuur werden gekozen j ventje deQ j0never ukt wag Alg een lijk de hoeren J. Nobel. A. Donker. R. Rezelman lo_ t-; Aexn „„„„a en K. Breebaart Jz„ in plaats van de aftre- 1 lag V00r fccafe 0p den gr0n?.fft dende heoren K. Boekel, Jb. Dekker, A. J. (Maasbode.) Onnekes en P. Wit Cz., die niet herkiesbaar Togen staatspensionneering waren. i Be afdeeling ASSEN van Patrimonium Tot leden der Commissie tot het nazien van j Beeft als haar meening te kennen gegeven dat de rekening van den Penningmeester werden ZÏ1 n'et kan en niet mag meedoen aan de be- benoemd de heeren K. Boekel, C. D. Colpa ,weKinS voor staatspensionneering, omdat deze en P. Wit Cz. Wegens het vergevorderde uur werd het uitbrengen vau hot verslag der afgevaardigden naar de Alg. Verg. uitgesteld tot de eerstvol gende bijeenkomst. De heer Jb. Bakker bracht namens de vergadering den scheidenden Voorzitter een woord van dank en hulde. —Marktbericht van WINKEL van 26 Nov. 1903. Uien fl.10 a f150, nep f 1.20 a f 1.30 per baal, peren f 2.90 a f 4.50 per mand. - WINKEL Maandag 30 Nov. treedt de heer R. Rezelman op als redenaar voor de leden van het Dep. Winkel der „Mpij. tot Nut van 't Algemeen", terwijl bij dragen zullen worden geleverd door de heeren S. Vonk, T. Beumkes en A. J. Onnekes. WINKEL. Door de Afd. „Nienwe Niedorp" van den Algem Nsd. Geheelonthou ders Bond wordt Zondag 29 November een openbare vergadering belegd in de kolfbaan van den heer P. Buij, waar de heer Samson uit Den Haag zal spreken over„De alcohol in de samenleving." Het gesprokene zal wor den toegelicht en opgeluisterd door licht beelden. - WIERINGERWAARD. De ontvangsten van de soirée hebben be dragen f 243.75, de noodzakelijke onkosten f 19.50, zoodat een netto bedrag van f 224 25 in de kas gestort is kunnen worden van de Vereeniging „Vrije Liefdadigheid". Eerstdaags zal worden begonnen met een nitdeeling van turf. Bij het gebrachte bezoek door den Commissaris der Koningin, Mr. G. van Tionhoven, beschermheer van den „Ijsbond leidt tot staatssocialisme en afvoert naar communisme, en zij, door pensioen te willen voor allen, dus ook voor schuldigen en ellen- digen, in ernstig conflict komt met het diaco naat. Heerlijk weer. Van 25 op 26 November. In den tijd van 12 uren, tusschen 7 uur gisteravond en hedenmorgen, heeft het te ZUTPHEN,. naar da Zutph. Ct. heeft aangeteekend, minstens tweemaal geonweerdbij herhaling hevig gestormdverscheidene malen geregend minstens tweemaal gehageld en tot slot flink gesneeuwd. Door het schrikken van het paard geraakto Dinsdagmiddag de heer C. S. te BURGERBRUG met zijn voertuig in de Groote Sloot. Gelukkig wist de berijder zich spoedig te redden od werd het paard door de inmiddels toegesnelde buren op het droge gebracht, Tot molenmeester van den Moerbeeker polder is herkozen de heer M. Wit, tot idem van den Niedorperpolder de heer Jn. Stammes en tot hoofdingeland van de Niedorper Kogge Strijkmolens, voor den Niedorperpolder, eveneens de heer Jn.Stammes, en tot molenmeester-voorzitter van den Kost- verl oren pol der de heer P. Koopman, allen te NIEUWE NIEDORP. Schipbreukelingen. Men schrijft nit AMSTERDAM Door het Noorsche stoomschip Drammen, kapitein H. A. Wilhelmsen, varende tusschen Drammen en Amsterdam, zijn hier ter stede aangebracht vier opvarenden van den Zweed Hollands Noorderkwartier", aan de Tentoon- schen schoener Bóatn, van Helsingborg, welk 1 4 A T T7"\f A AT) r7 t?„ et-Viir» 1 1 1 n .-la rrc.n r\r\ ftO tviiïl stolling te ALKMAAR, betuigde Z Exc. o. m. zijn groote ingenomenheid met de IJsslede „Frans Naerebout", uitgevonden door den heer C. Bogtman te Oudkarspel, welke inzen- i ding met eene zilveren medaille was be kroond. De heer Kok, leeraar aan de cadet- tenschool te Alkmaar, gaf den Commissaris schip 1.1. Zondag in de Noordzee, op 60 mijl uit de Deensche kust, verging. De namen dor geredden zyukapitein N. P. Nilsson, le stuurman O. Johanson, 2e stuurman J. P. Johson, en de scheepsjongen A. Ileidelsten. Vier man der equipage, jongemannen van 17 tot 32 jaar verdronken, niettegenstaande de de gewenschte inlichtingen omtrent dit red- Drammen 24 uur bij het in nood verkeerend dingstoestel. Thans is op verzoek van Z Exc. schip bleef, en kapitein Wilhelmsen een boot de teekening dezer kunstige en practische uitzette voor hunne redding. Maar de hooge slede door den heer Bogtman welwillend zee verhinderde nader te komen, en de opva- afgestaau, teneinde te worden toegezonden reuden, uitgeput als ze waren door den langen aan den heer Gouverneur der Kon. Militaire hardnekkigen strijd met de elementen, Academie te Breda. Hoog water. Men schrijft uit KAMPEN Behalve aan de zijde van IJsselmniden, al waar de Mastenbroekerpolddr ligt, is het rondom onze gemeente alles water. Het Kam pereiland aan den eonen kant, de polders Buitendijks, Broeken en Maten, Dronthen, en Kamperveen, aan den anderen kant, samen duizenden hectaren hooi- en weiland, het gelijkt één zee. Doordat de groote Geldersche Sluis wegens de hooge zee niet kan spuien, valt het water aan de Westzijde der stad weinig. In Broeken en Maten en Dronthen liggen geen huizen, doch in Kamperveen kunnen j de meeste boerenhuizen, die op terpen liggen, slechts met een schuit bereikt worden. Hot verkeer over Oosterwolde naar Elbnrg gestremd, omda^ de Nieuwedijk en de durfden aanvankelijk niet overboord springen, niettegenstaande men hun dat herhaaldelijk aanraadde. Tegen den avond, toen de wrakgeslagen Béata al meer begon te zinken, moesten zij er echter wel (oe overgaan. Doch nu ver hinderde de duisternis het reddingswerk en slechts de vier genoemden konden met lijnen en hooien bereikt worden. Een vijfde greep driemaal naar de uitgeworpen touwen, maar zonk eindelijk machteloos in do diepte weg. Dat intnsschen tóch nog vier menschen- levens zijn behouden, is volgens getuigenis van kapitein Nilsson te danken aan het handig manoenvreeren van den gezagvoerder der Drammen, over wien hij en de zijnen dan ook vol lof zijn. Spokerij. Men schrijft uit STEENDEREN aan de Zutph. Ct. Er gebeuren in onze goeie gemeente zon- Naaïdeweg ODder Kamperveen onder water derlinge dingen. Bekendis 't, dat enkelen hier staan. Men neemt thans den straatweg langs de kunst verstaan om kwalen en gebroken de Koelucht, die aansluit aan den Zuiderzee- te belezeD, doch thans spotten bovennatuur- straat weg. Petersburg, de hoofdstad van Rusland, heeft eenige dagen zwaar van de overstroomingen te ljjden gehad. De Nova en de kanalen zijn - lijke machten met alle menschelijke kracht, liet staat n. 1. vast, dat 't sedert j. 1. Dondir- dag bij den landbouwer Verbeek op de Ba- kermarkt op onzichtbare wijze spookt. De het dagblad De Temps en in deze hoedanig- m heid heeft hij meermalen getoond, uitstekend lgche Regeering door Thibet een handelsweg op de hoogte van bnitenlandsche toestanden Daar ket da[ val, denjang-t6e-Kiang aanleggen. De bezetting van deze dicht bevolkte en vrucht bare laagvlakte, die van uit zee door de andere mogendheden werd belet, zou op deze wijze bereikt kunnen worden. De strijd om China zon in dit geval zeker een nieuw stadium intreden, waarin ook de andere mogond heden, in 't bijzonder Duitschland en Frankrijk, zich niet onbetuigd zullen laten Biniienlaiidsch Nieuws. WINKEL. Donderdag 26 dezer vergaderde de afd. „Winkel" van de Vereen. te zijn. Met eenige andere bekende figuren in de Fransche Kamer behoort De Pressense tot de democratische groep, die fel op het bondgenootschap met het autocratische Rus land is gebeten. Het streven dezer partij is, om alle voorko mende geschillen aan een scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen. In dezen geest hield de rapporteur eene belangwekkende rede; hij gaf als zijne meening te kennen, dat tusschen Frankrijk en Rusland oene geheel valsche verhouding bestaat. Frankrijk heeft zich vernederd tot den smeekende, die hulp zoekt, terwijl het toch negen en een halve voet boven het gewone spokerij geschiedt aldusV. knoopt'zijn koelen peil gestegen. Van de citadel werden kanon- als ze uit de weide komoD, met de touwen vast i schoten gelost als alarmsignaal. j aan de stylen in den stal en nauwelijks is Een groot gedeelte van de stad stant onder hij in het woonvertrek, of alle koeien lóopen water. De beneden-verdiepingen van het los en do knoopen uit de touwen zijn verdwe- winterpalefs en de andere paleizen, gelegen nen. Zoo gebeurde het Zaterdag dat ze 7 in de nabijheid van de admiraliteit, zijn ont- j maal achtereen op onzichtbare wijze los kwa- I ruimd. In een aantal wijken is hot tram ver- j men. Buurlui werden te hulp geroepen, keer gestremd. Het verkeer met vrachtwa- weddenschappen zijn gemaakt en toch loopen gens wordt echter voortgezet. In een groot telkens de koeien w eer los ondanks de sterkste gedeelte van Petersburg kan het verkeer al leen per vaartuig plaats hebben. De ellende onder de arme bevolking, onder wie er velen zijn, die alles verloren hebben, is zeer groot. Do verlichting, zoowel de electrische als het gas, in de straten en huizon, is grooten- deels onmogelijk, daar de geleidingen ver broken zijn. Sinds 1824 is een dergelijke overstrooming niet voorgekomen. Het water is thans aan het zakkentoch rollen, maar 't bleek niet 't ware spook te staat het in het grootste gedeelte van de zijn. Verschillende ingezetenen houden de stad nog een halven voet hoog. wacht om 't geheim te ontdekken. mastworpen [een bijzondere soort van kroop] die in de touwen worden gelegd. Spiritisten beweren dat een spotgeest V. is komon plagen. Ongeloovigen drijven er den spot meê, ter wijl het voor de huisgenooten en een schare bijgeloovigen [die met den dag grooter wordt en vast aan spokerij gelooft] 't ergste is; want velen verkeeren in aDgat en vreeze, óók door 't spook bezocht te zullen worden. Woensdagavond is tot grooten schrik een kat met een schoof rogge van de balken komen Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Donderdag 26 November 1903, des namiddags 3 nar. Tegenwoordig alle leden. De Voorz., de heer J. vaa der Stok, opent met welkom de vergadering, waarna de notulen der voor. gaande worden gelezen en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat goedgekeurd van Ged. Staten is terugontvangen 1. het besluit tot wijziging van de verordening tot regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel, waarbij het salaris van den heerJ.de Vries is verhoogd met f 100. 2. de suppletoire begrooting dienst 190JI ten bedrage van f 600.voor herstellingen aan het Raadhuis (f 150.en restauratie van de Raadszaal met nieuwe meubelen, enz. (f 450.— 8. de gemeenterekening, dienst 1903. Voorts is de lantaarn aan de Langereis geplaatst en heeft ze reeds dieast gedaan. De heer Wit deelt nog mede, dat de lantaarn aan vankelijk voortdurend uitwaaide. Thans is er echter door den heer P. Vis een andere lamp in geplaatst, zoodat de zaak nu in orde is. Men vindt goed, deze lamp natuurlijk aan den heer Vis te betalen. Hierop brengt de commissie voor de landerijen, bestaande nit de heereu J. Wjjn, Voorz., D. Kuilman en W. C. Visser, rapport uit omtrent het landgebruik in de afgeloopen 4 huurjaren. Daaruit zij het vol gende vermeld .- 1. „Dullisland", in gebruik bjj K. de Boer, ligt niet zoo op de greppels als het contract eischt. Ook is niet uit te maken, of er mest op gebracht isde hnurdei heeft in ieder geval niet de vereischte kennis geving gedaan, zoodat de meat nog opgebracht moet worden. Overigens is het perceel niet kwaad gebruikt. 2. de Smal, zoowel de Ooster- als de Wester», in gebruik respectievelijk bij K. de Boer (O. Niedorp) en J- Warnar is goed gebruikt en goed bemest; die van De Boer nog beter dan die van Warnar. 3. „De Vlossen", in gebruik bij Jb. Pluister, zijn uitstekend gebruikt, veel beter dan volgens de acte geëischt kan worden. Deze huurder komt dan ook volgeDS de commissie in aanmerking voor onderhand- sche inhuriDg (waartoe het contract bevoegdheid geelt.) 4. „De Westelijke Vlos," in gebruik bij Joh. Bar- ten, is goed gebruikt, het laatste jaar beter dan de eerste jaren. 5. „De voorste Peereweid," in gebruik bjj Jb. Schrieken, is te veel met paarden beweid, het is daar door tijdelijk wat erg ruw geweestoverigens is het niet kwaad gebruikt, maar het zal wenschelyk zijn, een tijd lang geen paarden of althans niet meer dan één paard op het geheele stuk toe te laten. 6. „De achterste Peereweid" in gebruik bjj G. Blom, is zeer goed gebruikt. Hij meent dan ook recht op onderhandsche inhuriug te hebben, maar de com missie zon tot. dit laatste niet dadeljjb willen adviseeren, 7. „Het Weezenweidje," in de Leijen, in gebruik bij C. Kooij aldaar, is zeer goed gebruikt. Hij is echter nog te kort huurder om te kunnen zeggen, of hg op den duur puik landgebrniker zal zijn. 8. „De Bulleweid," in gebruik bij J Strybis, is uitstekend gebruikt; eigen land kon onmogelijk beter gebruikt zijn. Als er dan ook t'e'n aanspraak op onder handsche inhuring kan maken, dan is bjj het. 9. „De oude Bulleweid," in gebruik bij J. Rezel man, is ook uitstekend gebruikt. Er moet erkend worden, dat hg het evengoed gebruikt als zyu eigen land 10. „Het Zaagmolenland", in gebruik bij C. Kooi man, ia goed gebruikt. Hij is echter nog maar één jaar huurder. Over het algemeen valt het landgebruik te roemen en het is in ieder geval merkelijk beter dan vroeger. De commissie ontvangt bij monde van den Voor zitter, den dat.k der vergadering. De R ad vindt verder algemeen goed, den heeren J. Strijbis, J. Pluister, G. Blom en J Rezelman gelegenheid te geven tot onderhandsche inhuriug van hunne perceelen. De landverhuring zal plaats hebben op Dinsdag 15 December a.s., tegelijk met de verhuring der )anderjjen van de Ned. Heiv. Kerk. Bg de verdere bespreking over de bepalingen in de acte is verschil van meening over de wenschelykheid, om de bepaling te handhaven, die bij verbetering van het land recht geeft op onderhandsche inhuur. De heer Koopman is daar tegen, omdat wellicht andere goede huurders uitgesloten worden. De Voorz. en de heer Visser zijn er vóór, gezien het uitstekend resultaat dat men er van heeft gekre gen. Bg stemming verklaart zich alleen de heer Koopman vóór schrapping der bepaling. Hierna wordt vastgesteld een suppletoir kohier hondenbelasting van 11 honden, voor een half jaar, alzoo tot een bedrag van f 5.60, terwyl afschryving j wordt verleend voor 2 honden, over een half jasr f 1. Van de Brandassnrantiemaatschappij „De Nederlan den" (agent D. Pool) en de „Utrechtache Algemeene" (sgent W. Kuilman) is premie-opgaaf gevraagd voor verzekering van de school en onderwijzerswoning in de Moerbeek. Beide maatschappijen vragen f0 76°/00. De verzekering wordt nn gegnnd aan de maat- schappy die het minste bedrag van de gemeente ver zekerd heeft, Dader te onderzoeken. Vervolgens gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering wordt overeen komstig een voorioopige overeenkomst besloten, van den heer J. Butsen aan te koopen een gedeelte van het perceel booaigaard achter de Slijksteeg voor een som van f 1800.waartegenover hy in erfpacht krygt, tegen een canon vau f 1.per jaar, hot gedeelte kade langs de voorstoot voor zija huizen. Voorts wordt besloten, den boomgaard te rioleei cn, af te rastereD, de sloot te dempen, enz., en aan elk der eigenaren van de aangrenzende woningen in de Slyksteeg een evenredig gedeelte in erfpacht uit te geven, een en ander ter verkrijging van beteie hygiënische toestanden achter die perceelen. Voor aankoop van den grond en de bykomcr.de werken zal een leening worden aangegaan van f 3000.met jaarlijksche aflossing van minstens f 100.alles behoudens goedkeuring van Gedep. Staten De vergadering wordt hierna gesloten. De afdeeling NIEUWE NIEDORP van den Bond voor Staatspensionneering ver gaderde Vrijdagavond in het lokaal van den hser P. Haringhuizen, onder voorzitterschap van den heer D. Kuilman. Onder de ingekomen stukken was een lijst, opgemaakt door het hoofdbestuur, van do beschikbare sprekers en spreeksters. Men besloot voor Nieuwe Niedorp nit te noodigen den heer Prins, Pastoor te Aalsmeer, en, als die verhinderd is, mevr. Haver. De heer P. Haringhuizen Jr., werd tot

Schager Courant | 1903 | | pagina 1