Jndiscfte fjenlirassen 4 Zondag 13 Dec. 1903. ADVERTENTIËN. 47ste Jaargang. No. 3897. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. 374ste Staatsloterij. Getrokken Prijzen. Particulier Kapitaal op Hypotheek, tegen boven staande rente, beschikbaar ten kantore van den Make laar DE KIEVIET te Wie- ringerwaard. van vleid wezen, als bij zich vergelijkt met andere beoordeelde wichten. Uit een mededeeling op schrift van „Nita": „Reeds zooveel kwaads heb ik van mezelf gehoord, dat ik nu toch heusch greag het rechte ervan zou willen weten v n iemand, die mij persoonlijk niet kent en dus door niets bevooroordeeld is," komt de geleerde met den indruk voor den dag dat zij is zelfbe wust, flink, doch al te geestig [wat ie datV] i scherp karakter. Zij is rustig, met een kalm zieloleven, egoïstisch, scherp, streng brutaal, Rjtterdam, 11 December 19ü3. Onder de geheime kunsten, welker waarde ik geenszins onderschat dat doe ik van niets geheims, voorzichtigheidshalve maar waarvoor ik evenmin veel gevoel, behooren o. a. tafeldans en handschriftbeoordeeling. Voor het laatste nog minder, dan voor 't eerste. Ik heb wel eens een tafel zien galoppeeren, terwijl ik niet in staat was te bcoordeelen, wiens knieën, ja zelfs of in 't algemeen knieën, da manupulaties des meubelstuks bewerkten. Dat geeft althans twijfel. Maar voor handschriftbeoordeeling heb ik, ook na eigen ondervinding, nooit iets van sympathie kunnen voélen, en ook 't geloof van overigens verstandige menschen heeft mij niet bekeerd. Ik heb een paar maleD, op dringend verzoek van lui, die belang stelden in myn karakW, een door mij overgeschreven sonnet van Kloos laten beoordeelen, door verschillende schriftgeleerden. De één noemde mij zuinig, de tweede royaal, d'een zei: 'k was netjes, de tweede: slordig, bij a was ik driftig, bij b kalm, 'k was openhartig èn diplomatisch, wils krachtig èn besluiteloos, kalm zielelevend èn heftig nerveus, materialistisch èa idealis tisch, volhardend èn gauw moedeloos, ijdel èn eenvoudig, gevoelig èn ongevoelig, egoïstisch èn gulalle mogelijke goede en slechte qualiteiten werden mij om mijn schrift door de geleerden met besliste over tuiging toegemeten en niet alleen elkaar spraken zij tegen, óók zichzelven in hun eigen beoordeeling. Men heeft me gezegd, dat schriftbeoor- doelen eea geheel aparte, zéér ingewikkelde en veel studie vereischende wetenschap is Natuurlijk geloof ik dat, vooral sedert tal van jonge-dames-kennissen zich yverig op die wetenschap hebben toegelegd en links en rechts handschriften beoordeelen bij wie er maar wil. En sedert in dat allerwonderlijkste dames- tijdschrift „De Hollandsche Lelie" een of andere zeer bevoegde op dit terrein zich plichtmatig elke week erbarmt over allerlei toegezonden handschriften en er de karak ters uit samenstelt, is mijn geloof nog zeer versterkt. Kiekjes-maken per kodak, óók al zoo'n modeding, is wel heel bedenkelijk, maar 't is toch heel schuldeloos bij deze Hol landsche Leliehandschriftensport. De heer of dame, die de Lelietjes van karakters voorziet, brengt het ziertje cre- diet, dat handschriftbeoordeelen hier en daar nog wel hebben zal, zóó volkomen op straat, dat er absoluut niemendal meer van overblijtt. Eén of andere barre vrouwen hater stort daarin zyn wrok uit. Hij laat weinig of niets aan die schrijfsters heel en hij dient haar eigenschappen toe, die, enfin, die meestal heel bedenkelijk zijn. In 't nummer van deze week alweer is hij danig op dreef. Een of ander goed l elietje heelt hem een briefje geschreven, allervriendelijkst, met het verzoek haar toch óók 'reis te zeggen, wat voor karakter zij heeft. En hij vertelt haar, naar aanlei ding van haar handschrift, dat zij is: goed hartig, een diep zieleleven heeft, melan cholisch, groote wilskracht, egoïstisch (zie goedhartig), roekeloos, despotisch, geweldig brutaal, strijdlustig (in zeer sterke mate), in de hoogste mate zinnelijk (hm), in dezelfde mate heerschzuchtig, idem met zichzelve ingenomen, lichtzinnig (in gewone mate), schoonheidsgevoel en kunstzin, ge notzucht en vreugde bij stoffelijk bezit (in sterke mate), moedig, volhardend, hardnek kig, ondernemend, romantisch, niet prac- tisch en logisch, dikwijls verlegen in gezelschap (zie geweldig), geschikt tot onderwijzen (zie al de leelijke ondeugden), zeer gesteld op uiterlijkheden, zeer voor zichtig (zie lichtzinnig), zeer wantrouwend, gesloten, slim, listig, vrijgevig, koopziek, vergeetachtig, materialistisch (zie diep zieleleven), en zucht naar opschik. Me dunkt, deze lelie kan 't er meê doeD, en als zij voldoende verstandig is, zal zij zich haasten, naar een ander te loopen, om daar een beter karakter op te doen. Maar als zy gelóóft in de karakteriseering door den beoordeelenden heer, kan zij, met haar melancholie en haar diep zieleleven, ondanks haar brutalen strijdlust en haar ge weldigheid, 't ernstig met zichzelve te kwaad krijgen. Als mij een zoo gecompliceerd ver band van ondeugden werd toegediend en ik vertrouwde den goeien gever, dan zou ik het materialisme toepassen en mezelven overal laten bekijken. Maar een onnoozel lelietje zal er wanhopig onder zijn. Een andere juffrouw, die zich „Jan" noemt, vraagt„Ik ben dertig jaar en k8n ruijzelve nog niet. Wilt u me daarin een handje helpen De beoordeelaar is dadeljjk bereid. Zyn „algemeene indruk" is, dat Jan een gevoe lig, doch zeer met zichzelf ingenomen karakter slachtig, schoonhsidsgevoelig, kunstzinnig, genotzuch- j jndig tig en verheugd bij stoffelijk bezit, huiselijk, Tuin,' ia Wie weet, of er later geer. schatten met den uitvoer zuilen worden verdiend Ook hiervoor zorgt dus 's Lands Plantentuin. „Op Tjikenmeuh, in den z. g. Cultuurtuin, worden verder verschillende uitheemscho gewassen gekweekt en hun levensvatbaarheid nagegaan. „Indië levert wel reeds veel op, doch men mag daarom ook nog wel 't goede vun buiten probeeren. Ook worden verschillende bemes tingen bestudeerd. En zoo zou ik nog een heeleboel kunnen opsommen „Waarom hebt u niet liever gewacht, tot dat Prof. Dr. Treub terug is uit Engelsch- waar hij thans, in 't belang van den - .j hee-Bgereisö logisch, practisch uiterlijk en innerlijk degc- „y;0 i ho waarde Ka wilt-rang, nu overdrijf lijk. zeer gesteld op vormen, hoogmoedig, je wel een beetje in je geestdrift voor botaDie! onduldbaren geest tot tegenspraak bezittend. Ten eerste kan ik mijn reis voor één Penkras slim, geestig, normaal ontwikkeld (zie uiler- 1 onmogelijk uitstellen, Indië is zoo groot,en lijk en innerlyk degelijk), terughoudend, ingetogen Zoo lykt elk van het dozijn „beoor deelingen" een idiote fopperij, luk-raak treksel waarschijnlijk, uit een bus vol briefj s met karakter-eigenschappen. Allen moeten zijn „ingenomen met zichzelf" en „lust tot tegenspreken hebben." De 't toeval overgelaten. - Dat is nu allemaal nog niets, als 't den j geTen' maar' ten tweede verLngen mijn lezers geen ge leerdheid van me, doch wel wat populaire kennis omtrent Indische toestanden. Ik ben het echter volkomen met je eens, dat dit verslag ov6r 's Lands Plantentuin al zeer onvolledig is, en 't spijt me dus heusch, dat 't met de post weg moet. Ik zal mijn ver zuim echter goed muken, vertel me dus nu rest wordt aan j alles nog eens langzaam en duidelijk, dan zal ik trachten je opmerkingen zoo getrouw menschen zelf aangaat, als zij hun eigen karakter weten willen. Och, daar troost je je wei in. Maar eergisteren vernam ik van een nichtje, een Lelietje, maar overigens een braaf, ver standig meisje, dat zij eens een proef zou nemen. Ik ben geëngageerd. Ja, ja, dat weet ik, een beste jongen. Ja. Een charmante jongen, natuurlijk. Maar ik ken 'm zoo weinig Weet je, wat 'k nu gedaan heb om 'm beter te ieeron kennen Nee. Wè,t dan? 'k Heb een brief van 'm Lelie gestuurd, naar Jonkvrouw Nou kom 'k er wel achter. Is die brief al weg Ja zeker. En ik zal wel gauw de beurt zijn. Veronderstel, dat ze nu van haar galant verneemt, dat hij zucht tot tegenspraak heeft en zeer met zichzelven ingenomen is, dat hy is egoïstisch, scherp, slim, ingetogen, nieuwsgierig, slordig,zenuwachtig, eenzijdig, vitterig, hoogmoedig, zinnelijk, onpractisch, omslachtig, ijdel, te geestig, materialistisch, moedeloos, treurig, voorbarig, vergeetachtig en koopziek, waar alle kans op is. Wat komt er dan van zoo'n engagement terecht en waar blijtt het geluk van 't lieve kiud Misschien werkt deze brief nog iets bij haar uit. Ik schreef hem voor haar. En hóóp. Zij is nog al gevoelig, practisch, verstandig, spotziek en logisch. Dat weet ik niet uit haar handschrift. D. naar de Lobman. aan Tot zoover o»s gesprek met vriend Kawi- I larang, een flink, goed ontwikkeld Menadonees, die uitstekend zijn Hollandscb spreekt en, j evenals de moeste Inlanders die nadenken, oen warm, overtuigd vriend is van Neêrlands j opperheerschappij. Ik wil daar even op wij zen, omdat er nog o zooveel bekrompen „Eu ropeanen" zijn, vooral hier in Indië, die met i tegenzin, ja met vrees zelfs, de emancipatie der Indiërs gadeslaan. Ze denken, dat bun ontwikkeling gevaarlijk zal worden en zijn dus voor het oude systeem domhouden Ik I erger me altijd, als ik zulke menschen hoor doorslaan, menschen, die door een lang ver blijf in Indië meenen, reeds op de hoogte I te zijn met de toestanden van laud en volk. j Ze haddon nimmer voeling met den bruinen i broeder eu zoeken steeds hun kracht in iso- i lement. Ze beschouwen een Inlander nu een maal als een wezen van lagere orde, goed genoeg om door hen gescholden en gehoond I te worden. Natuurlijk vinden ze het dan al heel vreemd, als meer ontwikkelden zich niet meer laten schelden en hoonen, en ziet u, daar zit 'm nu eigenlijk de kneep Eon beschaafd, geschoold Javaan, Malsier, Amboinee3 of Minahassar weet onderscheid te maken tusschen Eoropoanen en Europeanen, en laat zich volstrekt niet beieedigen, door wie ook. Er zijn er hier heel wat, die zich o zooveel op 't Enropeaanschap laten voorstaan De fijn-voelende Indiërs weten echter al heel gauw, met wien zij te doen hebben, en de ontwikkelden onder hen zoeken zeer gaarne den omgang met beschaafde Nederlanders. Waarom ik dit schrijf? Omdat ik gisteren weer een bedroevend staaltje heb bijgewoond, j 't Was tegen half vijf in den middag, toen een zwaar beschonken „mijnheer" (hier is elke Europeaan een „toean"in een dos a dos voorbij reed, ten spot natuurlijk van de Inlandsche gemeente. Hij had het hevig te kwaad met den koet- j sier, wieu hij de gemeenste scheldwoorden Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. j het hoo^ en dj(J cietg antwoordd6i XXXIX. doch stapvoets voortreed, stapvoets, opdat Ik had mijn vorige Penkras jnist in 't net zyn dronken vrachtje niet uit de kar zou overgeschreven, toen ik bezoek kreeg van tuimelen. Toen schelden nu niet scheen te helpen, toen ik bezoek kreeg van vriend Kawilaraug, oud-Hoekoom-Toea van I Toellan Ketjil (Minahassa), en thans leerling aan de z. g. Groote Landbouwschool van Buitenzorg. Natuurlijk las ik hem mijn artikeltje voor en tot mijn schrik moest ik hooren, dat ik al zeer onvolledig werk had geleverd Ik had wat veel den nadruk gelegd op 't schilderachtige en schoone van den Tuin en ook wel iets verteld van de prachtige gele genheid, hier aan heeren geleerden geboden, om hun studies verder te voltooien, doch ik had zoo goed als niets gezegd van 't practische nut, dat 's Lands Plantentuin oplevert. „Weet U wel, mijuheer," zoo zeide Kawi- j larang, „dat hier o. a. een voortdurend wag bacteriologisch onderzoek plaats heeft, om de i ben de neef ziekten der cultuurgewassen te kunnen be strijden Daar hebt U b. v. de noodlottige sorehkwaal, die het suikerriet aantast, do ziekten der gntah-pertjahboomen, de ziekten, die bij tabak, koffie, thee en cacao voorkomen en zooveel schade berokkenen. Ze worden hier allemaal onderzocht, ernstig onderzocht, en verschillende geneesmethoden worden hoogst nadeelig voor ons prestige geprobeerd, terwijl dikwijls zeer merkwaardige j resultaten verkregen worden. i de Inlandsche, riep de „toean" plotseling „Snja orang blanda en loe satoe monjet selam 1" (Ik ben Hollander i en jij een inlandsche aap!) eu om aan deze woorden nog wat meer kracht bij te zetten, begon toen de edele vertegen woordiger van ons ras hier in de tropen, den armen dos-a-dos-koetsier te slaan en te stom pen. Politie was als altijd niet aanwezig en daarom moest oudergeteekeo.de wel handelend optreden, al was 't maar om aan de ver schrikte Inlanders te toonen, dat een Neder lander zieh niet onder alle omstandigheden solidair gevoelt met landgenooten. Toen onze held dan op den grond gerold en waggelend weer opstond, riep hy van den assistent-resident en ook nog„dat is g.v d. gemeen van je, om een Inlander te heipen Kijkt, lezers, zoo'n uitroep téékent. Zulke Europeanen nu zyjn vooral bovreesd voor meerdere ontwikkeling van den Inlander en willen geen Hollandsch hoegenaamd door hem hooren spreken. Zulke Nederlanders zijn „En ook ónze cultures, worden niet meer vergeten. In den laatsten tijd verkregen zij zelfs den voorrang, en dat is gosd ook, want ons Indië is toch op slot van rekening door een landbouwende Inland sche bevolking bewoond, een bevolking, die voorgelicht, geleid moet worden. Zoo werd hier o. a. een grondige studie gemaakt van de bekende en door ons Indiërs zoo zeer gevreesde omomenték der rijstvelden, veroor zaakt door larven in den grond, larven die de wortels der rijstplantjes binnendringen en boosaardig alle levenssappen tot zich nemen. „Het geneesmiddel schijnt dan nu eindelijk j gevonden. Men weet nn tenminste, hoe die parasieten te weren, en als men dan bedenkt, dat verleden jaar nog Vc van den geheelen Ja va-oogst door deze door die ramp alleen een schade werd geleden van meer dan 3millioen gulden, dan zult u toch zeker wel moeten toegeven, dat 's Lands Plantentuin nuttiger doel heeft dan om toeristen en Batavianen eens van zijn schoonheid te doen profiteeren. „Trouwens, men behoeft maar in den trein te kruipen en nog een half uurtje verder 't gebergte in te gaan, dan heeft men al na tuurschoon genoeg, natuurschoon, dat 't Gouvernement geen cent kost. „En U hadt uw lezers ook moeten vertellen van het zcölogisch-phytopathologisch museum, waar deskundigen alle kwaadaardige insecten bestudeeren en vooral ook naar middelen die vijanden der menschheid te Zooeven lees ik in de bladen een raar be richt omtrent de Boeren [Zuid-Afrikaners] op Lembang nabij Bandoeng. We zullen er morgen heen gaan, om de kwestie persoonlijk te onderzoeken, 't Is daar nog kouder dan hier, dus een heerlijk uit stapje naar het bart van de Preanger Lt. Clockener Broüsson b. d. Buitenzorg. zoeken, om verdelgen. „In het onderzoekt kracht dor A heeft. Zij is treurig, neer- i voedingswaarde der Indische vruchten, moedeloos. Voorts heeft zy wils- i »U weet, hoeveel inlandsche medicynen er kracht (met haar moedeloosheid), groote bestaan!" „Ja," antwoordde ik „en ik wi goedheid, zachtmoedigheid, geestelyke out- ^R^^ste Europwsche^eneesmiddelen wmkeheg, sterke werkzaamheid der her- prefereer jj. heb ze gedurende mijn eerste senen, schoonheidsgevoel en kunstzin, idea- verblijf in Indië dikwijls met succes toegepast liatianh hniooll.'lr «int nraetineh. niet locisch. en zien toepassen."—„Juist," zeido Kawilarang, „doch die geneesmiddelen worden verstrekt listisch, huiselyk. niet practisch, niet logisch, reinheid van zeden, spaarzaam, zelfbewust, trotsch, hoogmoedig, egoïstisch, met zich zelf ingenomen [in vrij sterke mate], zekere voornaamheid in voorkomen en manieren, zucht tot tegenspraak, vrijgevig [zie spaar zaam.] Hoe de beoordeelaar dat allemaal uit Jan's handschrift opdiept, is een raadsel. Maar lijj «Uet ket sa Jan zal nog al ge- Vergadering van den Raad der gemeente HOOGWOUD, op Donderdag 10 December 1903, voormiddags 10 ure. Afwezig met kennisgeving de heer Vijn ziekte mislukte en dat zonder kennisgeving de heeren Vel en Kcoij. De Voorz., de Burgemeester, opent de ver gadering, waarna de notulen der vorige ver gadering door den waarnemend Secretaris, den heer J. Breebaart Dz,, worden gelezen en door den Raad goedgekeurd. De hoer Hartog zegt, dat het hem opge vallen was, dat nu weer de salarisregeling voor het herhalingsonderwijs van Mej. Van Wijk op de convocatie staat, terwijl die toch in de vorigo vergadering vastgesteld is, waar op de Voorz. antwoordt, dat dit straks aan de orde komt. Er was eon gebrek in den datum. Medegedeeld worden le. een tweetal missives, eon van den Commissaris der Koningin en een van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Amsterdam, beiden te kennen gevende, dat de heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie heeft goedgevonden, dat de tele grammen te Hoogwoud vanwege het Rijk kosteloos worden bezorgd binnen een kring van 20 minuten gaans van het telefoonkan toor en dat de gemeente de kosten draagt van de bezorging der telegrammen buiten dien kring. Voor kennisgeving aangenomen. 2e. Een missive van Gedeputeerde Staten ten geleide van het goedgekeurde besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uit gaven van 1&2 maal f 0.10 is f 16.20 aan den heer M. de Jong, wegens gratificatie voor het herhalingsonderwijs, in welke missive wordt medegedeeld, dat thans het besluit tot toekenning dier gratificatie is goedgekeurd, maar dat voortaan die goedkeuring niet meer verleend zal worden, want dat voor het her- halingsonderwys geen andere of meerdere pharmacologisch laboratorium men weer de geneeskundige planten en vergiften en ook de door gewone onbestudeerde Inlanders, door menschen die de dosis voor verschillende gestellen niet kunnen berekenen, en dit kan soms zeer gevaarlijk zijn. „Nu wil de Regeering die obats der be volking doen bestudeeren, en dank zij ook het Instituut voor tropische ziekten te Batavia, zullen over eenige jaren die medicynen dan eindelijk door de faculteit worden erkend. belooulng mag worden uitgekeerd, dan bij verordening is bepaald en dat derhalve, als er aanleiding is hooger belooning toe te konnen, vooraf de verordening dient te wor den gewijzigd. In verband hiermede wordt nog de mis sive gelezen, by welke Burg. on Wethouders het besluit aan Gedeputeerde Staten hebben toegezonden en waarin o.a. gewezen is op da billijkheid om vanwege de gemeente Hoog- I woud aan den heer De Jong even hooge belooning voor het herhalingsonderwijs uit te betalen, als hem zou zijn toegekend als N. Niedorp had toegestemd iu een belooning ge'jjk aan die van de andere onderwijzers te Hoogwoud, n.1. van 80 cent per lesuur. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. I 3e. dat de akte van borgtocht van den j waarnemend gemeente-ontvanger, den heer j J. Breebaart Dzvoor den Nutaris H. de Boer is verleden, en dat van Gedeputeerde Staten bericht is ontvangen hetwelk wordt voorgelezen dat den heer Breebaart wordt toegestaan, tegelijkertijd te bekleeden de be trekkingen van waarnemend Secretaris en waarnemend Ontvanger der gemeente. De heer Breebaart legt daarop in handen van den Voorz. de bij de Gemeentewet voor geschreven eeden af en ontvangt vervolgens de felicitatiën der vergadering. Aan de orde is thans de benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim, welke commissie'met 1 Januari a. s. aftreedt. Door B. en W. die voor elk lid een twee tal moeten aanbieden worden voorgedragen P. Bonner aftr. en R. van Veen. C. Schilder aftr. en D. Saai. J. J. van Wijk aftr. en mej. N. de Boer. D. v*n Diepen aftr. en C Klaver. S. Glas aftr. en J. Mijsberg. H. van Ree aftr. en P. Verweij. J. Sclaagen aftr. en P. Groot. M. de Jong aftr. en mej. M. Timmerman. T. de Beurs aftr. en P. Kuiper. Door den Raad worden mot algemeene stemnïen achtereenvolgens de aftredenden herbenoemd. Voorts is ingekomen een schrijven van den hoer J. J. van Wijk, te kennen gevende, dat volgens hot hem medegedeeld besluit van 11 November zijne dochter mej A. P. van Wijk, tot zijn hulp is aangesteld als onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs met ingang van 20 November en dus ook van dien datum af t elóoniug genietdat zij hem echter reeds van 1 November af het begiu van den cursus behulpzaam is geweest, zoodat het niet oribiliyk zou zijn, hare belooning te berekenen over het tijdvak van 1 November af. De heer Hartog zou ook de belooning maar willen berekenen van 1 November af. Zoo'n groot verschil maakt het niet. Ook do heer Schermer is er voor. Algemeen wordt dan ook goedgevonden, het verzoek toe te staan en dus de beloo ning ook uit te betalen over den lijd, dat mej. Van Wijk, ofschoon daartoe niet aange steld, bij het herhalingsonderwijs behulpzaam was. Hierna wordt voorgelezen een schrijven van den heer Arrondissements-schoolopziener te Medemblik, waarin deze in overweging geeft, eenige natuurknndige instrumenten aan te schaffen voor het lager onderwijs, aan gezien hem bij zijn bezoek gebleken is, dat die instrumenten ontbreken, waardoor de zoo noodlge proefnemingen, die by het onder wijs in de natuurkunde van zooveel nut zijn, niet kannen plaats vinden. De Voorz. kan er niet zooveel in zien, om die instrumenten te koopen. Hij zou daarom eerst eens aan den schoolopziener, als die weer eens komt, willen vragen, wat do kos ten zijn en of het andere gewone onderwijs niet lijden zal onder deze lessen in de natuur kunde. De heer Hartog meent, dat op sommige scholen in de gemeente de bedoelde instru menten wel zullen zijn, althans de heer Van Wijk in de Weere neemt al jaren van die proeven. Algemeen wordt nn goedgevonden, dat de Voorz. bij den Schoolopziener naar de kosten zal informeeren. Volgens den Voorz. had ook den heer De Jong gezegd, dat hij er piet zooveel in zag, ook al omdat de tijd voor deze proeven afgenomen zon moeten worden van die voor het gewone onderwijs. Daarom zou de Voorz. het eerst nog eens willen overdenken. Vervolgens brengt de Voorz. ter tafel de bekende circulaire van de Hoofdcommissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin- Moeder en ter feestelijke herdenking van het feit, dat zij op 22 Januari a.s. 26 jaar gele den hare intrede in de residentie deed. In de circulaire wordt verzocht, op dien dag te doen vlaggen en desgewenscht ook andere feestelijkheden te doen plaats hebben, en voorts om gelden te doen inzamelen voor het Emmafonds (waaruit de verpleegkosten van minvermogende teringlijders geheel of ge deeltelijk worden betaald]. De Voorz. meent, dat 't het eenvoudigste zou zijn, om den burgers te verzoeken op 22 Januari de vlag uit te steken, waaraan de heer Schermer toevoegt dat het inzamelen van gelden zou kunnen gebeuren door het aanbieden van een intee- kenlijst. De Voorz. gelooft, dat daar nog al wat tijd mee heen zou gaan, want als bij alle men schen die heele circulaire voorgelezen moet worden, dan kun je niet veel afdoen op een dag. De heer Hartog meent, dat weer een com missie benoemd zou kunnen worden, zooala wel meer gebeurd is, die langs do huizen ging on in 't kort de reden van haar komst vertelde. Dit idéé vindt algemeen instemming. Tot leden der commissie worden de vol gende heeren benoemd Voor de Langereis P. Kooij en T. de Beurs, voor de Paad en de Boekei J. Schermer en P, Vis, voor het Noord- en Zuldoind C. Pijper en C. Schilder, voor de Gouw Jb. Hartog en Th. Terra, voor de Weere W. Vijn en D. van Diepen, voor Aartswond P. Groot en J. Schagen, en voor de Dijkbuurt D. Pluisteren P. Hartog. Aangezien in de circulaire wordt verzocht de gelden uiterlijk 1 Mei toe te zenden, vindt men, dat er nog niet zoo'n haast behoeft te worden gemaakt. De hoer Van DiepeD beveelt nog aan, om mot de inzameling te beginneu kort na 22 Januari. Dan zit het er nog versch in bij de menschen. Bij de hierna gevolgde rondvraag zegt de heer Hartog, dat er aan de Gouw enkele plekken zijn, die heel noodig eens geschrobd moesten worden. Hij zou wel willen, dat hom machtiging gegeven werd, daarin te voorzien. De verlangde machtiging wordt hem dade lijk gegeven. De vergadering wordt daarop gesloten. Trekking van Dinsdag 8 December 1903. 2e klasse. 2e lijst. No. 17687 f 2COO. No. 16286 f 1500. No. 17187 f 1000. No. 9606 i 400. No. 3191 12620 13502 «s 18540 elk f 200. No. 8336 10649 11895 en 18826 elk f 100. Pijjzen van f 30. 5666 8261 10617 13597 68 8813 739 634 69 8404 796 660 6613 61 926 669 72 74 974 692 07 8553 11018 704 57(3 8604 112 712 68 8715 117 724 81 51 163 760 6868 8806 173 773 81 23 191 783 5942 25 260 806 88 8960 282 870 95 70 465 897 6017 9015 465 924 24 48 566 944 6137 55 579 951 6278 9114 761 964 88 68 793 14171 6359 9236 799 196 71 38 861 258 6584 47 871 282 6630 9308 19 25 77 138 218 61 313 81 93 617 51 72 705 22 899 919 28 68 1028 47 49 1114 44 1206 18 31 55 1452 1534 43 72 81 1670 1752 71 86 1819 35 46 66 1929 66 82 83 88 91 2039 93 2168 2256 23<)l 19 2455 80 2582 97 2606 34 86 97 2727 2776 88 2835 61 76 77 2941 8006 31 32 91 3199 3298 3328 44 52 83 3476 8637 53 3848 65 3945 03 70 78 4086 4220 72 4819 4439 48 91 97 4504 4622 58 76 4757 71 95 4923 77 87 6025 89 43 96 5107 16 '28 37 82 6211 80 5315 39 66 6430 5616 58 96 6724 82 92 24 40 69 98 6860 9564 6916 9663 47 7029 76 92 71 9743 7220 64 29 7335 7425 73 96 99 68 9816 7514 45 29 9956 66 69 80 80 92 92 7614 10036 60 046 7748 137 65 165 7809 176 46 179 48 212 7940 218 88 226 80:; 6 250 30 263 65 297 8101 334 22 374 77 455 78 459 8222 600 30 554 56 683 10617 739 796 926 974 11018 112 117 163 173 191 260 282 456 465 566 579 761 793 799 861 871 934 12003 012 094 121 124 156 309 815 474 669 606 611 667 682 714 733 736 '753 788 831 862 896 960 18029 061 223 224 258 279 319 320 362 368 464 51L 627 573 681 310 353 358 386 426 651 637 657 658 677 764 795 858 160O3 018 085 184 159 164 224 233 279 872 384 432 467 643 550 552 640 704 779 780 823 826 845 908 955 961 16981 16030 032 064 189 188 274 278 305 359 421 428 434 521 578 653 691 722 760 764 892 942 985 17030 035 050 070 156 166 174 201 213 231 24 L 244 264 273 310 368 374 389 891 397 426 431 480 488 536 560 591 763 760 785 791 857 884 922 18043 041 105 119 18123 149 242 281 374 403 416 457 499 509 529 629 692 761 775 784 808 887 921 19064 103 112 115 134 186 245 302 368 418 644 553 615 663 758 796 877 928 964 20040 085 214 236 239 267 323 359 378 396 492 499 597 680 710 758 835 843 847 888 911 987 Trekking vsn Woensdag 9 December 1903. 2e klasse. 8e Jijst No. 6709 f 1000. No. 3534 en 12653 elk f 400. No. 4984 f 200. No. 1269 13682 15272 15692 18145 en 20399 elk f 100. Prijzen vnn f 30. 113 2690 5282 7512 10195 12904 16653 18386 84 93 6322 50 253 942 706 501 86 94 62 53 278 13044 737 511 201 2749 67 7612 882 057 773 565 78 2806 6400 7724 347 111 774 556 359 19 05 80 353 188 844 670 416 72 5510 90 436 196 882 595 31 2905 84 95 474 261 899 624 51 36 96 7836 480 275 918 640 80 8087 6612 7982 526 283 16146 677 630 3120 66 89 540 828 259 679 87 31 75 8044 772 427 812 779 771 40 86 60 773 456 321 783 820 47 5787 8128 819 481 349 787 21 60 62 '27 821 485 379 833 24 3397 63 72 950 496 405 861 76 3522 5817 8276 959 515 407 876 92 42 57 8449 11080 628 457 931 973 67 6911 55 083 641 437 970 1119 80 47 62 096 664 646 975 35 3691 57 84 121 749 681 990 56 8705 84 8502 149 750 670 19010 68 30 6004 16 163 765 672 017 1208 53 09 8621 159 767 694 035 33 90 84 8769 348 861 712 080 56 3802 62 76 414 939 715 190 1332 06 6115 8832 458 14064 732 234 37 62 6281 36 472 146 733 279 50 85 95 8907 675 149 801 421 1429 8930 6320 20 603 215 803 484 31 55 34 33 668 233 816 486 45 65 37 52 660 244 839 684 46 67 38 9031 801 266 845 651 98 4049 76 83 819 269 893 816 1609 72 6426 88 888 339 9C0 926 69 4104 68 9185 902 428 945 20095 1792 4225 85 70 918 435 959 101 1820 84 92 9215 961 459 965 114 28 1917 4382 6500 16 996 476 17000 160 4546 37 92 12042 483 029 199 19 72 68 9830 050 666 067 342 85 4676 6626 89 084 633 217 393 53 87 6707 9401 100 650 249 408 56 4726 18 63 197 676 405 417 2021 39 29 9539 263 735 429 438 74 56 47 9638 277 808 531 468 81 66 6801 56 287 857 571 469 2108 4856 18 98 288 869 604 609 16 59 53 9716 304 891 624 638 532 54 4904 6939 17 330 929 545 79 11 95 85 383 960 736 611 2323 35 7043 92 369 966 18036 644 52 36 61 9813 360 15015 064 682 2400 5024 79 14 371 042 107 787 37 47 7152 9918 394 104 166 836 41 60 54 79 898 187 172 975 65 77 7233 99 437 242 218 2615 5167 41 10070 450 255 '224 37 93 86 081 682 303 238 2649 6240 7868 104 778 321 364 66 57 94 178 847 441 367 89 60 99 191 854 619 878 Trekking van Donderdag 10 December 1903. 4e klasse. 4e lijst, No. 8773 f 20 000. No. 15482 f 1500. Prijs van f 30. 259 8617 6877 9613 12015 18876 16527 18484 80 4791 7237 74 036 888 727 619 599 4886 7616 9811 405 945 911 696 624 4926 7943 10300 458 14189 16076 19313 1558 5065 8154 424 723 484 236 865 64 5814 96 715 864 582 266 488 2251 6517 8818 971 13112 584 361 950 2624 §664 8723 11523 211 15035 17186 20100 2760 6846 8809 676 266 047 143 315 2998 90 8926 631 419 095 197 681 3022 6079 9388 926 566 363 18006 9J6 3541 6406 9605 951 763 500 152 927 82 34 0[ 0*

Schager Courant | 1903 | | pagina 15