Tweede Kamer. WIK- EN WEEGLOONEN. Bij een aan de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt voorgesteld, om aan de ge meenten ALKMAAR en PURMEREND toe stemming te verleenen om tot 1 Januari JLJUi wik- en weogloonen te heffen tot een bedrag onderscheidenlijk van ten hoogste 50 en 60 cents per 100 KG. Ten einde eenige verlaging van deze als zwaar drukkend op de landbouwers, die zuivelproducten in de Noordhollandsche steden ter markt brengen, genoemde heffingen te erlangen, heeft de min. van binnenl. zaken een nauwkeurig onderzoek noodig geacht, waartoe hij zich door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland deed inlichten. In den historischen oorsprong ligt, naar de Min. meent, althans eenige grond om bij de beoordeeling der loonen, naar den regel van art. 246 der Gemeentewet, tot zekere hoogte rekening te houden met uitgaven, in vroegere eeuwen gedaan. Er is evenwel ook gerekend met de vraag, of de loonen onevenredig zwaar drukken op het zuivelbedrijf en de heffende gemeenten ten laste van dit bedrijf zich niet te rechtvaardigen voordooien bedingen. Het komt den Min. voor, dat het bowaar- loon aan den marktmeester voor toezicht des nachts over de kaas, behoort te vervallen; verder, dat door afschaffing der draagloonen, in dien zin dat de thans daarvoor bewezen diensten ook worden verstrekt voor het te heffen wik- en weegloon, aan tal van de gemaakte bezwaren zal zijn tegemoet te komen. Bij het nagaan der vraag, of bij deze hef fingen de perken, gesteld in art. 264 der Gemeentewet, worden overschreden, bleek hem ten aanzien van Edam, dat voor die ge meente geen medewerking van den wetgever wordt geëischt. De Min. acht het boven twijfel, dat de heffing der Wik- en weegloonen te Edam tot het tegenwoordig maximum aan de wet voldoet en goedkeuring, van de heffing bij Kon. besluit hier dus volstaan kan. Ten aan- zien van Purmerend, Hoorn en Alkmaar is hij van oordeel, dat bij eene heffing van 60 ets. per 100 K. G. do grenzen gesteld in meergenoemd art. der Gemeentewet, onder scheidenlijk in meerdere en mindere mate worden overschreden. De Min. heeft het geméentebestuur van Hoorn in overweging gegeven, het draagloon, van 12 cents per 100 K. G. af te schaffen en alle thans op de kaasmarkt verstrekte dien sten te verleenen voor de 60 ets. per 100 K. G. Na aanvankelijke weigering van het gemeentebestuur heeft de Min. een andere oplossing aan de hand gedaan. In afwachting van een nadere beslissing van den Gemeen teraad kan dus omtrent de wik- en weeg loonen te Hoorn nog geen beslissing worden voorgesteld. Aan Alkmaar gaf de Min. in overweging de tas- of draagloonen ad 20 ets. en het bewaarloon ad 5 ets. per 100 K. G. af te schaffen en de wik- en weegloonen te verlagen tot 60 ets. per 100 K. G. Het gemeeutebestuur heeft hieraan grootendeels voldaan en met afschaffing van het bewaarloon, het wik- en weegloon gebracht op 50 ets., met behoud van een draagloon van 10 ets. De Min. meent, dat voor korten termijn in de voorgestelde regeling kan worden berust. De typhus breidt zich in de dorpen aan den Graafstroom (Alblasserwaard) onrustbarend uit. Vele gevallen, waaronder met doodelijken afloop, deden zich de laatste dagen ook voor te Bleskensgraaf. Vooral te Molenaarsgraaf heerscht de ziekte hevigter wijl thans ook Noordeloos is aangetast, en schier geen week gaat voorbij, of te Sliedrecht worden nog gevallen geconstateerd. In de streek langs den Graafstroom heerscht groote verslagenheid. De heer W. Kuilman, Ge meente-Ontvanger te NIEUWE NIEDORP, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Alkmaar. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der Banne SINT MAARTEN is 7 dezer herbenoemd de heer P. Bruin en tot hoofdingeland de heer K. Slot Jr. Gestikt. In het café van den heer Witjens, aan het Vreeburg te UTRECHT, heerschte Maandagochtend ongeveer half twaalf groote ontsteltenis, doordien een der gasten, zekere C. M. te Breukelen, bij het nuttigen van zijn maaltijd zich verslikte in een stuk vleesch, dat hem in de keel bleef zitten, 's Mans geheele gelaat werd bont en blauw, waaiop onmiddellijk een dokter ge haald werd. In dien tusschentijd was de dood door verstikking echter reeds ingetreden. Per brancard werd het lijk naar het hoofd bureau van politie overgebracht. (U. D.) Bij de Ned. Hervormde Kerk te NIEÜWE NIEDORP is Zondag 1.1. geko zen tot ouderling, wegens periodieke aftreding van den heer P. Kooijman, de heer P. Fraij, en tot diaken, wegens periodieke aftreding van den heer S. Wit Cz., de heer A. Zander Jbz. Zondagavond 1.1. te ongeveer 10 uren reden de heer D. Pereboom en ech tgenoote van Nied. Verlaat met paard en kar aan den dijk van de Oude Niedorper ringsloot tegenover de watermachine van Veenhuizen, toen door het schrikken van het paard, het rijtuig onderstboven in den wal geraakte. Het paard, los gekomen, ging er van door. Behalve eenige schade aan het rijtuig, liep overigens het ongeluk goed af. 't Is half November. Glibbe- rige straten. Op de Paviljoensgracht in onze voorname, rijke residentie, zocht een met vodden omhangen vrouw de „bakken" na. Zoowel papier als lorren zijn van haar gading; het verdwijnt in een grooten zak. Gebukt onder den last van 'een groote hoeveelheid oud pakpapier, die den zak grootendeels vult, sjokt zij van den eenen bak naar den anderen. 'n Bewoner dier buurt, die haar ook had gadegeslagen, verzocht me, haar 'n broodje te geven hij had nl. gezien, dat die „vrouw" zich voedde uit een dier bakken. Op mijn vraag of zij 't brood wilde hebben, nam de voddenraapster het aan onder de voorwaarde„als ik je er niet mee ontrief". (Haagsche Werkmansbode.) Robert en Bertram of de lustige Vagebonden. Men had ze in vóór arrest gezet in het greDsplaatsje Bocholt, om ze naar Munster te zenden, waar ze zes maanden gevangenisstraf moesten ondergaan. Daar hadden ze natuurlijk niet veel zin in en ze verzonnen een listig plan. Toen de veld wachter hun 's middags eten kwam brengen, hielden ze zich eerst rustig, maakten een praatje met den man, en toen deze heel ge moedelijk bij hen stond, grepen ze hem on verwachts den sleutel uit de hand, duwden hem in een hoek en wisten ze de deur uit te komen. Zoo zat nu de veldwachter achter slot en grendel, want de deur werd aan den buiten kant behoorlijk gesloten en waren onze vage bonden vrij. Een van hen is de arbeider T. uit Didam. Ze hadden al eens meer streken uitgehaald. (Vad.) —Dat de contante betaling der winterkool aan den LANGEDIJK ook naar den zin der groote kooplieden is, blijkt hieruit, dat door de Vereeniging „De Koophandel is besloten, de huiskool niet anders te zullen koopen dan a contant. Deze vereeniging zal zich per requeet tot den Minister van Waterstaat wenden met het verzoek, om aan een der Langedijker dorpen een Rijkstelegraafkantoor te stichten en ter verkrijging van vrijstelling van het betalen van bestelgeld der telegrammen. Op den Nieuwendjjk te VLIS- SINGEN, het drukste gedeelte der stad, is zonder eenige aanleiding een te Middelburg woDend persoon met een mes in den rug gestoken. Gelukkig is de verwonding niet gevaarlijk. De dader is niet bij naam bekend, doch de getroffene meent hem van gezicht te kenneu en denkt het gebeurde aan wraak neming te moeten toeschrijven. Zoowei de politie te Middelburg als die te Vlissingen zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Geoorloofde, doch onaange- gename concurrentie. Men schrijft Alkmaar schijnt voor sommige manufac- tuur- en kledingmagazijnen van elders een begeerlijke plaats te zijn, om ei zoo nu en dan eens opruiming te houden van hetgeen men in de stad van inwoning niet kwijt kan raken. Kon men enkele weken geleden profiteeren van den uitverkoop in het lokaal „Harmonie" van mantels enz., uitgaande van een Hoorn- sche firma, thans lokt een Haarlemsch con fectiemagazijn gegadigden naar „üiligentia", waar men uitverkoop houdt van jassen enz. Het spreekt vanzelf, dat de Alkmaarsche firma's daarover zeer slecht zijn te spreken. Als middel van verweer tegen deze onaange name concurrentie, die zeer zeker de aandacht verdient van vereeniglngen van onzen nijve- ven middenstand, hebben thans de vereenigde confectiefabrikanten te Alkmaar een grooten uitverkoop geopend in het lokaal „Harmonie", die natuurlijk met dien in „Diligentia" scherp concurreert. Met medewerking van het publiek, waarop men niet nagelaten heeft een beroep te doen, hoopt men op deze wijze de vreemde vogels te verjagen. WIERINGERWAARD. Zondagavond jl. gaf onze muziek- vereeniging „Excelsior" haar eerste concert, dat, hoewel in hoofdzaak bedoeld voor de kunstlievende leden, toch ook tegen entree te hooren was. De opkomst was niet bijzonder grooton geveer 100 personen waren aanwezig. Maar het was een dankbaar publiek, en dat ver diende „Excelsior" ookwant er is goed ge speeld. Vooral het Adagio van den directeur E. Felkers, een wals van Canivez, de Matador en de Barcarolle vielen zeer in den smaak. Door dezen gunstigen indruk is het zeker, dat een volgende uitvoering van „Excelsior" meer publiek zal trekken. De menschen moeten deze muziek van strijkinstrumenten, hout en koper, welke niets hards heeft, maar daarentegen zeer lief en vol klinkt, aardig vinden. Van meer dan ééne zijde werd dan ook gezegdde wegblijvers hebben ongelijk. Ook de komische voordrachten, welke tussehen de muziekstukken in werden gegeven, werden door het publiek zeer dankbaar ont- vangen. „Excelsior," de naam zegt het reeds, zal haar best doen en kan dat doen, want het j bezit goede krachten en een uitstekenden direc teur. Dat de jonge muziekvereeniging lang en gelukkig moge leven! (Van particuliere zijde.) Beroepen naar de Neder 1. Herv. Gem. te Ursem de cand. W. Bronneger j Onnekes te WINKEL, welk beroep door hem is aangenomen, i Hollandsch vee in Zuid- Afrika. Den 7en Nov. is op het markt plein te Bloemfontein het Vrijstaatsche deel van het Hollandsche vee verkocht, nl. 36 beesten. De vaarzen behaalden prijzen van f 270 tot f 540, de stieren werden verkocht voor gemiddeld f 720 per stuk. De heer Pieter Steijn van Winburg kocht acht bees ten verder waren onder de koopers de heeren Hilgard Steijn, C. H. Wessels, S. Gas- son en A. Fischer. Hoe vergeetachtig de men- schen zijn In het Verkooplokaal aan de Nassaulaan te HAARLEM is een merkwaardige verza meling tentoongesteld. Daar ziet men honderdtallen voorwerpen in een tijd van slechts éen jaar achterge laten in de rijtuigen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappijeen bonte menge- j ling van de meest uiteenloopende zaken, j B.v. niet minder dan 1400, zegge veertien honderd, parapluies, waaronder verscheidene met zilveren knophorloges, ringen, brillen, j lorgnetten, boeken, speelgoed, tasschen en valiezen, messen, scharen, onder- en boven- k'eeren, schoon en vuil, fotografietoestellen, enz., samen vertegenwoordigende een niet onaardig kapitaal, dat ten bate komt van het pensioenfonds der beambten. Het Hervormde Weeshuis te ALMELO Door regenten over dit weeshuis werd naar aanleiding van de door don Burgemeester van Stad Almelo verspreide rapporten, uit gebracht door den inspecteur van politie, per advertentie medegedeeld, dat zjj na een door hen onmiddellijk ingesteld voorloopig onder zoek, hoegenaamd geen termen hebben kun nen vinden, om den weesvader of de wees moeder te ontslaan of te schorsen. Naar aanleiding hiervan is door 14 perso nen oud-verpleegden de volgende an nonce geplaatst „De ondergeteekenden, wier namen alle voorkomen in de rapporten van den inspec- I teur van politie te Almeloo over de be- en mishandelingen in het Hervormd Weeshuis te Almeloo, verklaren ten zeerste verwonderd te zijn over de advertentie van H.H. Regen ten, als zouden deze geen genoegzame schuld bij den weesvader en de weesmoeder hebben gevonden, aangezien ondergeteekenden geen van allen door die Regenten verhoord zijn en deze dus blijk geven, het ondersoek zeer eenzijdig te hebben gevoerd." Te HILVERSUM had J. C. Hejj ongenoegen met zijn vrouw en dreef haar met twee kinderen de straat op. De buren trokken zich de zaak aan en een hunner, W. Methorst, nam de vrouw met de j kinderen in zijn woning. Hejj vloog hierop in zijn huis en haalde daaruit een klewang, waarmede hij Methorst aanviel en twee vingertoppen van diens lin kerhand afsloeg, daarbij den rechterpols zoodanig verwondende, dat men vermoedt, dat de slagader is doorgesneden. De verwonde werd onmiddellijk naar de R.-K. Ziekenverpleging overgebracht en daar I door twee doctoren verbonden. De dader is op de vlucht gegaan en ge vonden in een boschje bjj de gasfabriek en 1 daar gearresteerd. Misbruik van sterken drank is ook hier weder de oorzaak. Algemeene beschouwingen Staatsbegrooting —o—o— (Zitting van Zaterdag). De heer Borgesius laakte het, dat de Mi nister zich zoo scherp op het partijstand punt had geplaatst, en uit vrees voor één partij, van vóór- tegenstander van het volks leger was geworden. Hij betreurde 't, dat de Minister geen wijziging van de wet op de naamlooze vennootschappen in het vooruit zicht had gesteld ter beteugeling van de zwendelarij, en vroeg hoe 't staat met de Armenwet. Dat de Minister nog moet onderzoeken of er onrecht gepleegd is bij benoemingen bij de Rijksverzekeringsbank, begreep hij niet, waar toch de Minister en niemand an ders de benoemingen doet. Ten slotte constateerde hij met blijdschap de toenadering van de vrijzinnig-democraten tot de andere vrijzinnige partijen. De heer Drucker bleef aandringen op de beantwoording der vraag, wat de Regeering zal doen tegenover de weerspannige Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij inzake de toepassing van den bekenden maatregel van bestuur, en herhaalde zijn klacht over de onvastheid der Reg., blijkende uit tal van partiëele wijzigingen der Gemeentewet en van onrustigheid, gebleken bij de wijziging der Militiewet. Hij constateerde, dat nog geen enkele so ciale wet van dit kabinet in het Staatsblad staat. Geen program zal spr. in 1906 kunnen aanvaarden, waarop niet staat grondwets herziening om te komen tot algemeen kies recht. De heer Troelstra verdedigde de sociaal democratie als een uiting van maatschappe lijke noodzakelijkheid, noch te vernietigen door het Geloof, noch door wetenschappe lijke boeken, en de houding zijner partij bij de staking, die mislukte door de leiders der Christelijke arbeiders, die niets deden om haar te voorkomen, maar alles om haar te doen mislukken. De sociaal-democraten lieten de slachtof fers niet in den steek; zij brachten minstens f 50 000 op. De spreker werd eenige malen tot de or de geroepen, toen hij den heer Talma toe voegde gelogen te hebben en een dnivel voor de arbeiders te zijn geweest. De heer Troelstra vergeleek den heer Aal- berse bij een advocaat van kwade zaken door opzettelijk de waarheid te krachten met de bewering, dat de sociaal-democraten niets ten opzichte der arbeiders hebben gedaan, en den heer Staalman bij een horzel, 'gonzende om het paard Kuyper. De onjuistheid betoogende van 's Ministens opvatting, dat alleen zij, die leven in Chris tus, het gezag hooghouden, wees spreker op de paneelzagerij en de uitlatingen van de Katholieke pers tegen Frankrijk. Spreker keurde af het geven van invloed bij benoemingen aan niet-verantwoordelijke personen, betoogde naar aanleiding der bro chure van den burgemeester van Numans- dorp, niet gerust te zijn of De Wilde, parti culier secretaris van den minister-president, ook niet in 's lands zaken als secretaris generaal in buitengewonen dienst optreedt. Spreker zou 't dan echter op prijs stellen, indien bedoelde persoon in 's lands dienst werd gesteld. Spreker noemde de Rijksverzekeringsbank een Kuyperiaansche kazerne. De heer Van der Vlugt handhaafde in een door de Kamer met groote belangstelling gevolgde rede zijn standpunt tegenover den Minister en deD heer Talma, betoogende dat het vlechten van een band tussehen God daarboven en de sociaal-democratie hier op aarde, hem toeschijnt te weinig eer te zijn voor den Hemelschen Vader en te veel eer voor de sociaal-democratie. De heer Aalberse protesteerde tegen de beschuldiging, van socialistische zijde geuit, dat hij zich aan politieke woordbreuk heeft schuldig gemaakt. De heer Brummelkamp schetst nogmaals, waarom niet de naam Christen-democraat door de anti-revolutionnaire partij kan wor den aangenomen. De heer Passtoors meent, dat de heer Nol- ting zóó gesproken heeft, dat hij hem den raad zou willen gevensluit u nu maar rondweg aan bij de socialisten. Dat zou van U fierder zijn, dan de houding aan te nemen die gij aangenomen hebt. En doet hij dit niet, dan zullen de heer Nolting en de zijnen doodgedrukt worden tussehen de partijen. Verder blijft spreker bij hetgeen hij ten aan zien der staking heeft gezegd en houdt hij vol, dat de socialisten zich het minst bezig houden met de sociale zaken en het meest met de politiek. Voorts zegt sprekerik heb mijn brood verdiend onder de arbeidersmaar gij zijt nooit onder de arbeiders geweest. En daarom hebben wij hart voor den arbeider, veel beter en veel meer dan gij. Nadat nog de heeren Schaper, Nolting en Talma gerepliceerd hebben, beantwoordt de- Minister van Binnenl. Zaken nog de ver schillende sprekers. Het mislukken van de staking zeide de Minister is toe te schrijven aan het con sult van rechtsgeleerden, die verklaarden, dat na de aanneming der strafrechtnovelle de leiders onmiddellijk gearresteerd zouden wor den. De strafrechtnovelle heeft dus gewerkt tot terugneming der staking. Omtrent het kiesrecht is reeds bij het eerste optreden van het kabinet verklaard, dat het in deze vierjarige periode met geen voorstel daaromtrent zal komen. Dat stand punt diende gehandhaafd en voorts diende nu kleur bekend omtrent het algemeen kies recht. De Minister heeft zich daar tegen ver klaard. Dat de Sociaal-Democratische Arbeiders partij klein is, wordt door den Minister toe gelicht met een beroep op de samenstelling der vereenigingde Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Deze bestaat uit dames en heeren en enkele arbeiders. De heer Troelstra heeft nagelaten zelfs slechts een poging van bewijs te leveren, dat de Regeering de staking heeft uitgelokt. Daarom zeide de MinisterAls ge dit steeds hebt gemeend, dan waart ge heel dom om in de val te loopen. Meent ge dit achteraf bezien, dan moet ge die veronderstelling waar maken. God bestaat en heeft rechten, op elk volk en op elk land, en dat recht van God moet in het Staatsrecht erkend worden op straffe van miskenning. Als men een God belijdt, die een persoonlijk God is, dan moet men Zijn rechten eerbiedigen, op straffe van Hem te kort te doen. De heer Van der Vlugt sprak op schoone wijze van de rechten van de binnenkamer, doch als wij die richting van prof. Van der Vlugt hadden gevolgd, dan zouden wij volgens mannen als Robert Fruin nog een wingewest zijn van Spanje en nooit een gemeenebest, een vrij volk zijn ge worden. Het algemeen debat wordt gesloten. Hoofdstuk I [Huis der Koningin] wordt goedgekeurd. Zitting van Maandag. i Hoofdstuk 2 [hooge collegiën van Staat] werd zonder discussie aangenomen. Bij Hoofdstuk 8 [Buitenlandsche Zaken] klaagde de heer Van der Vlugt over gebrek aan geestkracht en voortvarendheid, waar 't betrof het opkomen voor de rechten van crediteuren, leveranciers en het voormalig personeel der Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij. Interpellatie-V an W ïjck. De heer Van Wijck houdt hierop zijn in terpellatie over de Duitsche toltarieven. Spr. acht de voorgestelde tariefsherziening van Duitschland van zóó groot belang voor onzen landbouw, vooral voor onzen tuinbouw, dat hij zich verplicht achtte, deze interpellatie te houden. Spr. gaat nahoe was de Neder- landsche tuinbouw vroeger, hoe is hij nuis het heffen van invoerrechten voor onzen tuinbouw niet nadeelig welke landbouw producten worden getroffen hoe is de ver houding tussehen ónze landbouwwetgeving en de Duitsche Spr. betoogt, dat in Noord en Zuid-Holland en Limburg men steeds meer zich op de vruchtenteelt toelegt. In Gelderland en Utrecht neemt het aantal boomgaarden steeds toe. Wij voeren steeds meer tuinbouwproducten naar Duitschland, in de laatste jaren voor II k 12 millioen per jaar. Het nieuwe tarief staat gelijk met een verbod van invoer. De heer Nolens heeft dit betoogd in het „Venloosch Nieuwsblad". Spr. betoogt voorts, dat wij op den voet van de meest begunstigde natie zullen worden be handeld, als het tractaat van 1851 niet wordt opgezegd. Toch worden dan ook de hande laren in kool, augurken enz. zwaar getroffen. Wordt het tractaat opgezegd, dan kunnen wij alleen hooge „compensationsobjecten maken. Spr. meent, dat terecht door de belanghebbenden op deze zaak is gewezen en door de Staten van Zuid-Holland terecht een adres tot de Regeering hierover is gericht. Hij vraagtle. Wat heeft de Regeering ge daan om de te verwachten nadeelige gevol gen van het Duitsche toltarief speciaal voor den Nederlandschen tuinbouw zooveel moge lijk af te weren2e. wat denkt de Regeering verder in dezen te doen De heer Van Asch van Wijck verklaart met groote ingenomenheid te hebben verno men het voornemen onzer Regeering, met Frankrijk een algemeen arbitrage-verdrag te sluiten. De heer Van Bylandt vraagt, of de Regee ring iets bekend is van een door Amerika te heffen surtaxe op onze suiker, waaromtrent in de bladen een berichtje voorkwam, en of de Minister naar Berlijn heeft geschreven om te vragen, wat er is van bet voornemen der Duitsche Regeering, om nieuwe scheepvaart rechten op den Rijn te heffen. Spr. wil de consulaten uitbreiden en dringt ten sterkste aan op een tractaat met Duitsch land omtrent de uitzettingen van vreemde lingen. De heer Van Kol zegt, zich aan te sluiten bij de rede van den heer Van der Vlugt, dat in den strijd om het recht door ons niet vol doende wordt opgetreden. Door Spr. worden daarvan verschillende voorbeelden aangehaald. De heer De Vries sluit zich aan bij het geen de heer Van Wijck over de maatregelen in het belang van onzen tuinbouw heeft ge zegd. De kleine plaats Boskoop met 6000 inwoners, heeft alleen in 1902 aan boomen en planten naar Duitschland uitgevoerd voor een bedrag van 681.954 gulden. Door het achteruitgaan van den tuinbouw zouden de grondprijzen achteruitgaan, werkloosheid ont staan, enz Spr. dringt aan op eenige compen satie-bepalingen voor de tuinbouwproducten. De Duitsche tuiniers willen trouwens, dat voor planten vrije invoer zal worden toege staan. Bij de maatregelen om verbetering in het Duitsche toltarief voor onze tuinbouwers te brengen, dienen de belanghebbenden ge hoord. De heer Tydeman dringt aan op het meer algemeen in toepassing brengen van arbitrage. Vervolgens wijst spr. op het belang van den afzet onzer tuinbouwproducten naar het bui tenland, in verband met de wenschelijkheid van den overgang van de extensieve in in tensieve cultuur van den grond. Onzedebouchés in het buitenland mogen niet beperkt wor den. Wat kan men doen om, zonder groote belangen te schaden, die debouchés te be houden Welke offers kunnen daarvoor ge bracht worden De Regeering antwoordt met een dooddoener. Deze zaak moet zeer gede tailleerd onderzocht worden elk punt van het tarief moet in het bijzonder onderzocht worden. Men moet zich afvragen welke arti kelen zullen het tarief wèl, welke het niet kun nen dragen Men moet dus zoo weinig moge lijk vragen aan den nabuur. Hoe minder men vraagt, hoe minder men zich blootstelt aan weigering. Spr. zou niet gaarne een tarief- strijd aanbinden met het groote, machtige Duitschland. De heer Van Raai te bespreekt de organi satie van ons consulaatwezen en meer speciaal het stadium, waarin dat verkeert. De heeren Pompe van Meerdervoort, Cre- mer en Van Idsinga bespreken ons consulaat wezen en de meerdere samensmelting van de diplomatieke en consulaire diensten. De Minister van Buitenlandsche Zaken be antwoordde eerst de heeren die het beleid van zijn ministerie hadden aangevallen over het consulaatwezen. Vervolgens sprak hjj over de Duitsche tarieven. Duitschland is reeds met eenige staten in onderhandeling getreden. Niet met ons, en dit is ook niet noodig, omdat wjj met Duitsch land hebben de clausule van behandeling op den voet der meest begunstigde natie, zoodat alle voordeelen aan anderen verleend, ook aan ons verleend moeten worden. Wij moeten dus afwachten, wat aan andere staten zal worden toegestaan. Om al die redenen is er op het oogenblik niets anderB te doen dan ons voorbereiden om op het geschikte oogen blik te handelen. De Minister deelt nu mede, wat omtrent de belangen van den tuinbouw is gedaan, en zegt steeds alles te zullen doen om die be langen te behartigen. Na korte discussie bij enkele artikelen, wordt het geheele hoofdstuk vervolgens zonder stemming aangenomen. (Zitting van Dinsdag!. Na eenig debat werd aangenomen een wetsontwerp, houdende goedkeuring van een overeenkomst met Frankrijk betrekkelijk den invoer van producten in de Nederlandsche koloniën. Daarna vingen de algemeene beraadslagin gen aan over hoofdstuk IV der Staatsbegroo ting, Justitie. De heer Van Nispen tot Sevenaer bepleitte de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van het accountantwezen, ter voorkoming van misbruiken en ter verkrijging van waar borgen, dat de accountants inderdaad de noodige bekwaamheden bezitten. Invoering van een examen is noodig en instelling van een raad van discipline over de accountants. Spr. gaf verder eenige mid delen aan, die kunnen strekken tot het te gengaan van knoeierijen bij Naaml. Vennoot schappen. Meerdere waarborgen moeten bestaan omtrent de waarheid der mededee- lingen in prospectussen en omtrent de inrich ting en het bestuur der ondernemingen. Door den heer Van den Berch van Heem stede werd aangedrongen op wettelijke be palingen tegen misbruiken als gevolg van de gedwongen winkelnering. Ook de heer De Ridder bepleitte de wen schelijkheid van een regeling der Naamlooze Vennootschappen, onder meer ter verkrijging van betere waarborgen bij het storten van geld op aandeelen en bij het omzetten van zaken in Naamlooze Vennootschappen. Voorts drong hij aan op aanvulling der wet op het recht van vereeniging en vergadering, in verband met de beslissing van den Hoogen Raad inzake de rechtspersoonlijkheid van den Marinematrozenbond, waarbij dit rechtscol lege door de bestaande regeling ernstig werd bemoeilijkt. De heer Drucker drong aan op een rege ling van den rechtstoestand van vereenigin- gen, die geen handelsbedrijf uitoefenen en toch als Naamlooze Vennootschappen worden erkend bij de voorgenomen wijziging van het Wetboek van Koophandel. De heer Hugenholtz, afkeurende ons straf- eu gevangenisstelsel, beval de ernstige studio van het Elmira-stelsel aan. De heer Lucasse wenschte spoedige afzon derlijke herziening der Strafwet ten aanzien van quae8tiën van ontucht en Malthusianisme. De heer De Stuers drong aan op bescher ming van kunstauteursrecht ten behoeve van beeldhouwers, fotografen enz., die thans aan schade door reproductio blootsti.an. ANNA PAULOWNA. De aftredende notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen, behalve de heer Van der Waal, die naar elders vertrok en in wiens plaats gekozen werd de heer K. Bosman. Evenzoo werden de aftredende leden van het kiescollege herkozen, terwijl als nieuw lid gekozen werd de heer A. Tiel Sr. ANNA PAULOWNA. Maandagavond had in Veerburg een ver gadering plaats, uitgaande van de afdeeling „Anna Paulowna" van den Bond voor Staats- pensionneering. De voorzitter, de heer Van Gorkom, opent de bijeenkomst, zijn leedwezen betuigende, dat ten gevolge van het slechte weer de opkomst niet grooter is, en geeft daarna het woord aan den heer L Hoejenbos, voor het onderwerp „Staatspensionneering is Volksbelang." Spreker begint met op het verschil te wijzen tasschen vroeger en nu, wat betreft den werk man. Voorheen kon een knecht het allicht tot baasje brengen en wat overgaren voor den ouden dag. Tegenwoordig is daar geen sprake van. Het groot-kapitaal heeft alles opgeslokt en de werkman ziet met kommer den dag des ouderdoms tegemoet. Dat mag zoo niet langer, en gelukkig, men begint dat algemeen te begrijpen geen enkele politieke partij toch, of zij heeft de ouderdomsverze- kering in haar program opgenomen. De Bond voor Staatspensionneering echter heeft zich die verzekering uitsluitend ten doel gesteld. Wel doet de liefdadigheid zéér veel, maar toch bjj lange na nog niet genoeg en bovendien de rijksten kunnen er zich aan onttrekken. Daarom moet er zijn Staatspensionneering en wel zonder verplichte premiebetaling. Na een overzicht gegeven te hebben van hetgeen in andere landen in dezen reeds tot stand is gekomen, komt spr. tot de conclusie dat het stelsel in Denemarken het meest ge schikt is, om, ontdaan van zijn gebreken, in ons land te worden ingevoerd. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Vogelenzang, Oostra, Van Krevelen, D. Schenk en Kooij. Nadat spr. de verschillende debaters uit voerig van antwoord heeft gediend, sluit de heer Van Gorkom de vergadering. Op Maandag 21 Dec. 190 3, des voorm. te 11.30, zal in „Krasnapolsky" te AMSTERDAM eene vergadering worden ge houden van de nieuw op te richten vereeniging „Noord-Holland", Bond van Landbouwvereenigingen binnen de Provincie Noord-Holland. Het doel der Vereeniging is in de eerste plaats „Gemeenschappelijke aankoop van landbouw- benoodigdheden. Het bestuur bestaat volgens de Ontwerp statuten uit een Voorzitter, een tweeden voorz. en zes bestuursleden. Voor de eerste maal treden als Bestuurders op de heeren A Weeshof te Schermerhorn, Voorz. B. Koolhaas te Twisk, 2e Voorz. D. de Boer te Stompetorcn, R. Bronkhorst te Haarlemmermeer. D. J. Govers te Alkmaar, C. Jonges te Schermerhorn, C. Kooij te Haringoarspel, R. Visser te Berkhout. Het Hoofdbestuur der Nqdept. Onderwijzers Propagandaclub (voor drank bestrijding) heeft zich per circulaire gericht tot alle corporaties bij Lager-, Middelbaar- en Hooger-Onderwijs, om adhesiebetuigingen in zake zijn adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarbij ten opzichte van het door de Regeering ingediende Drank wet-Ontwerp wordt verzocht, de volgende bepalingen in deze wet op te nemen le. De houders vau localiteiten met ver-, gunning tot kleinverkoop van sterken drank en die van localiteiten met verlof tot ver koop van gegiste dranken zijn gehouden a. niet toe te laten, dat personen bonediOm 18 jaar zonder geleide van ouderen in lokalen aanwezig zjjn b. niet toe te laten, dat aan peisonen beemden 18 jaar, onder geleide van ouderen i», hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende drenken worden verstrekt. 2e. Personen beneden 18 jaar mogen niet als werkkracht voor het bedrijf als zoodanig, in genoemde lokalen worden gebruikt, 8e. Personen beneden 18 jaar mogen "iet gebezigd worden voor het vervoer van sterke of gegiste dranken. B ij de j.1. Zaterdag gehouden verkiezing van Bestuursleden van den Ring- polder zjjn herkozentot voorzitter de heer J. Swan, tot hoofdingeland de heer N. van Leeuwen. Men kan niet te voorzichtig zijn. Hoe gevaarlijk het is, puistjes en wond jes te verwaarloozen, is dezer dagen weer te OOSTZAAN gebleken. De vrouw van den stationschef aldaar bad een klein puistje aan de wang. Zij krabde dit weg en dacht er verder niet aan. Hort daarop begon haar hoofd op te zetten en de ongelukkige is nu reeds aan de gevolgen bezweken. Beroepen bij de Ned. Herv.. Kerk te KOLHORN, de heer W. Klaassen,. cand. te 's-Hertogenbosch. Ingestort. Maandagavond is te WIERDEN een oudb' windkorenmolen ineengestort. De molenaars knecht werd gedood.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2