Donderdag 10 Dec. '03. Binnenlaiidsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. IB 18 van 47ste Jaargang. No. 3896. Pokken. Het 6de geval van pokken is te VOREN DAM aangegevendrie andere zieken zijn nog verdacht. Deze personen zijn allen in het huis geweest,waar de eerste pokkenlijder kwam. De burgemeester heeft weder eene r.-k. liefde zuster uit Alkmaar aangevraagd. Een tweede barak is aangewezen. Een der lijders, een meisje van ruim een jaar, is aan de ziekte overleden. Bij honderden laten de inwoners van Volen- dam zich vaccineeren en revaccineeren. Ook te Eiam en de overige omliggende plaatsen is gelegenheid gegeven tot vaccinatie en re- vaccinatie, waarvan zeer druk gebruik wordt gemaakt. Gisteren werden niet minder dan 268 vol wassenen gevaccineerd. Plattelandstoestanden. Men meldt In een dorp in de BOMMEL ERWAARD is een inwoner gestorven, die reeds 10 dagen te voren door zijne huisvrouw werd dood ge waand. Toch was het geen geval van een ge wonen schijndoode de patiënt lag ineenrus- tigen alaap en door de groote zwakte was de ademhaling niet hoorbaar,, waarom de vrouw in allerijl den kinderen liet bekend maken, dat hun vader overleden was. Toen allen huilende om het bed stonden. stel u den schrik en daarna de blijdschap voor ont waakte de vader. Nu, tien dagen daarna, is de man werkelijk overleden. Ongeluk te EDAM. Er had Maandagmorgen een ontzettend ongeluk plaats op de algemeene begraafplaats te Edam. Onder leiding van K. W. en onder hoofdtoezicht van den gemeente-architect, den heer Derjeu, waren eenige mannen bezig ach tereenvolgens een 15-tal zeer hooge zware iepenboomen te rooien. Een dezer had men los gespit en was men begonnen de wortels af te hakken, toen eens klaps de zeker 16 a 20 M. hooge boom, ten gevolge van rotte wortels, van zelf omviel. Ofschoon men nog riep „vluchtkwam hij toch op den heer Derjeu neer, die den ver keerden kant uitweek, en verpletterde hem als het ware. In de nabijzijnde groote kerk werd de onge lukkige binnengedragen. De te hnlp geroepen geneeskundige kon slechts den dood consta- teeren. De ongelukkige laat een weduwe zon der kinderen achter. In Noor d-H olland is de slui- ticg der jacht op klein wild, (met uitzonde ring van die op houtsnippen), bepaald op Donderdag 31 December 1903 met zonsonder gang. Op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet zal het verkoopen, te koop uitstallen en ver voeren van het hier bedoelde klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1904 mogen plaats hebben. Het einde van een verkwister.. In de laatste maanden was te AMSTERDAM een eigenaardig man het onderwerp van vele gesprekken. Een jonge mau, die gezegd werd van goede familie te zijn, deed in vele win kels en vooral koffiehuizen, tingeltangels, e. d., niet altijd van het beste soort, de men- sclien verbaasd staan door de wijze, waarop hij letterlijk met het geld smeet. Hij was daarcm de lieveling van de kellnersvan de kellnerinnen in de „sociëteiten"van de dames, die optreden in de tingeltangels van de Nes. Geld terugvragen deed hij nooit, zijn potje bier betaalde hij met bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden en meerwat hij meer gaf dan zijn gelag, liet hij „honden". Hoe de man aan al &e schatten kwam, die hij dikwerf op de allerdolste wijze wegsmeet, be greep niemand. De millioenen-juffrouw was er niets bij en de millioenen-heer had dit op haar vooruit, dat hij zijn schatten liet zien steeds liep hij met pakken bankpapier in zijn portefeuille, gonden tientjes en rijksdaalders liet bij rinkelen in zijn zak. Op een gegeven oogenblik was hij onlangs wordt KOU|lOUU. jL/av xo tvvu »T V* I verdwenen en thans vernemen wij, dat hij te Parijs oen eind heeft gemaakt aan zijn ver kwistend bestaau. Of aan zijn schatten een einde was gekomen, of dat een andere reden hem het leven ondragelijk deed zijn, hij heeft zich in het vreemde land een kogel door het hoofd gejaagd en is niet meer. In vijf jaar tijös, dus deelt men ons mede, heeft hij kans gezien een millioen goede Hollandsche guldens te vergooien op één enkelen dag verteerde hij, of beter versmeet bij in een eerste-rongs- hotel te Amsterdam een bedrag van f 3600. Op een goeden dag kroeg hij den zonderlingen inval allen „aapjes'-koetsiers, die met hun rijtuigen voor het Paleis op den Dam stonden, de hoedon af te slaan hevige verontwaardi ging onder de koetsiers, die hij luwde door voor ieder hunner bij een hoedenmaker in de buurt een hoog-zije te koopen voor tien galden per stuk, wat hem voor de twaalf koetsiers dus eventjes f 120 kostte. Degenen, die hem hier eu daar meer „aan 't werk" zagen, zouden tal van staaltjes van 's mans roekeiooze verspilzucht kunnen verhalen. Hij is thans niet meer door niemand be treurd, dan allicht door degenen, die van zijn dwaasheden hun zak spekten. Beklagens waardige rijkaard, die, had hij gewild, met de schatten, die hij bezat, zóó veel goeds had kunnen doen Ilbld. Aan het Centrum schrijft men uit BREDA Alhier is iu het noordelijk gedeelte onzer stad een gemeente op zichzelf beschonwd ge vormd. Men heeft er een eere-burgemeester, burgemeester,wethouders, secretaris, gemeente geneesheer, hofmaarschalk, stalmeester, ar chitect, enz. enz alle mogelijke titularissen, die in een gemeente gevonden worden. Het stadsbestuur is in handen der notabelste be woners van het noorderkwartier en het stelt zich ten doel, het geheele jaar door feesten voor de „burgers" en die der hoofdgemeente te organiseeren. Een dergelijke vereeniging is zeker nog wel eenig in haar soort. Men denke nu hier niet aan een grap, doch het is een volkomen ernstige zaak. Men meldt uit SINT MAARTEN: Tot de wegen, welke door Gedeputeerde Staten dezer provincie ongeschikt zijn ver klaard voor het berijden met motorrijtuigen (motor-tweewielers uitgezonderd) behoort ook de Wijzend weg. Deze weg loopt van het dorp Sint Maarten tot het Rijpje; voor de tuf-tuf levert dit geenerlei bezwaar op, want de Rijperweg, d. i. de wegnaar Warmenhui- zen, is even gemakkelijk te bereiken vanaf het dorp langs den Molenweg. Laatstgenoemde weg is toch reeds altijd de hoofdweg geweest. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 27 Nov.—3 Dec. 1903. GeborenNiesje, d. v. Pieter Dekker en Geertruida Stigter. Theodorus, z. v. Jacob Groot en Johanca Ruiter. Ondertrouwd en GetrouwdGeene, Overleden Maartje Zeeman, 83 jr., weduwe van Klaas Haringhuizen, eerder gehuwd ge weest met Jan Hoepma. Jan Mosk, 66 jr., weduwn. van Dieuwertje Heijblok, overleden te Schagen en wonende te Zijpe. Pieter Mod der, 79 jr., weduwn. van Aaltje Kuilman. Gemeente WIERINGEN. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1903. Geboren: Jansje Cornelia, d.v. Jan Harder en Heintje Lena van Veen. Trijntje, d.v. Jan ten Bokkel en Sijtje Everts. Simon, z.v. Dirk Kuijt en Grietje Bakker. Ariaantje, d.v. Jacob de Haan en Maartje Bakker. Dingena Geertruida d.v. Teunis Timmorman en Trijntje Baijs. Ondertrouwd Pieter Rotgans en Adriann- tje Glim. Simon Bakker Sz. en Grietje Zo merdijk. Jan Jongkind en Anna Verfaille. Albert Sz. Klein en Wijntje Koorn Gehuwd: Pieter Rotgans en Adriaantje Glim. Overleden: Elisabeth Baijs, 3 j., d.v. Germen Baijs en Pietertje Minnes. Pieter Kinne, 70 j., ongehuwd. Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven van 1 30 November 1903. GeborenAnna, d. v. Willem Kostelijk en Anfje Bood. Anna Christina, d. v. Dirk Kos en Trijntje Zuidam. Arie, z. v. Cornelis Johannes Balder en Neeltje Keizer. Jan, z. v. Klaas Kos en Lijsbeth Boekestein. Klaas, z. v. Cornelis Matthijs Kroon en Grietje Kuiper. Elisabeth, d. v. Dirk Wildeboer en Marijtje Hollander. Nicolaas, z. v. Cornelis Molenaar en Trijntje de Jong. Dirkje, d. v. Cornelis Ossen en Alida Ruig. Catharina Margaretha, d. v. Klaas Bruijn en Agatha Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Neeltje Nat, wed. van Klaas Nap, oud 71 jaren. Elisabeth, d. v. Dirk Wildeboer en Marijtje Hollander, ond 7 dagen. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 1 30 November 1903. Geboren1 Nov. Maartje, d. v. Cornelis Glas en Jannetje Leijen. 3 dito. Maartje, d.v. Jacob Vroegop en Aatje Vet. 14 dito. Maartje, d. v. Jan Slot en Jantje Dekkor. 17 dito. Cornelis, z. v. Pieter Vos en Neeltje Dekker. 22 dito. Maartje, d. v. Jacob Glas en Klaasje Hart. 25 dito. Sijtje, d. v. Jan Hoogland en Trijntje Smit. 27 dito. Aldert, z.v. Herbertus Kamp en Pietertje Kramer. 30 dito. Simon, z. v. Dirk Paarlberg en Grietje Biersteker. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden 15 Nov. ITenricus v. d. Molen, 3 md. 16 dito. Aldert Dekker, 68jr., eebtgen. vuu Antje Slot. 18 dito. Aagje Kant, 87 jr., wed. van Cornelis de Kater. 24 dito. Lena Kouwen, 23 md. Gemeente NOORD-SCHARWOUDE. Ingeschreven van 1 30 November 1903. GeborenAnna, d. v. IJf de Lange en Antje Kos. Dieuwertje, d. v. Jan Beenken en Grietje Stam. Ondertrouwd en Getrouwd Abraham Mijts, oud 35 jr., en Neeltje Ootjers, oud 30 jr. Overleden: Doortje Engel, 20 jr. Gemeente SINT MAARTEN. Ingeschreven van 130 November 1903. Geboren 18 Nov. Elisabeth, dochter van Jan v. d. Ham en Trijntje Schoen. Ondertrouwd on Getrouwd Geene. Overleden 4 Nov. Cornelis Grootes, ond 76 jaren, echtgenoot van Hendrik» Stam. Gemeente WINKEL. Ingeschreven van 1—30 November 1903. Geboren 8 Nov. Cornelis, z. v. Albert Lak en Dieuwertje Klaver. 11 d. Marie, d. v. Arie Mul on Neeltje Vries. 13 d. Simon, z. v. Simon Groot en Dieuwertje Ootjers. 20 d. Arie, z. v. Jacob Blokker en Neeltje Krap. Ondertrouwd 13 Nov. Dirk Mul jm., 32 j. en Catharina Maria van der Steen, jd., 19 j. Getrouwd Geene. Overleden17 Nov. Pieter Mul, oud 62 j., echtg. v. Maartje Joffer. 20 d. Adrianus Appel, oud 11 j., z. v. P. Appel en J. Slij- boom. 27 d. Gerrit Keizer, oud 57 j., echtg. v. Marijtje Dekker. Hervormde Gemeente SCHAGEN. 13 Dec, v.m. 10 uur, Ds. v. Kluijve. Hervormde Gemeente HIPPOLYTÜSHOEP c. a. 13 Dec v.m. 10 uur, Westerl. Ds. H. Bax. Hervormde Gemeente HARINGCAR3PEL. 13 Dec., v.m. Q1/2 uur, Dirksliorn. Hervormde Gemeente WINKEL. 13 Dec, Ds. Onnekes. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN. 13 Dec., Barsingerhorn, Ds, Kooiman. Hervormde Gemeente C ALL ANTSOOG. 13 Dec., v.m. 10 uur, Ds. Nauta. Hervormde Gemeente BARSINGERHORN. 13 Dec., n.m. iys uur, Ds. Nauta. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 13 Dec., v.m. 9l/2 uur, Schagerbrug. Hervormde Gemeente SINT MAARTEN o. a. 13 Dec., Geen dienst. Hervormde Gemeente ANNA PAULOWNA. 13 Dec., Geen dienst. Hervormde Gemeente WIEEINGER WAARD. 13 Dec., v.m. 91/,; uur, Ds. Boers. Doopsgezinde Gemeente ZIJPE. j3 Dec., v.m. 10 uur, Zuid-Zijpe, Ds. asz van Alkmaar.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5