Binnenlandsch Nieuws. Noorderstoomtramvereeniging. Volksvoordrachten. Euphonia een gemengd koor. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hij niet zoo heel betreft den hofge was herbenoemd, omdat normaal meer was. Wat meester van Woudrichem, uit zeer uitvoerige briefwisseling, in 1894 gevoerd tusschen dezen persoon en den heer De Geer van Jutphaas, afgevaardigde van Sliedrecht, blijkt, dat hij reeds dat jaar was bekeerd tot de anti-revo- lutionnaire beginselen, en dat hij dit ernstig meende, blijkens de opofferingen, die hij zich getroostte. Deze man betreurde reeds sinds een lange reeks van jaren de eerste uitspat tingen van zijn jeugd. In zake den burgemeester van Wierden, heeft men sterk aangedrongen op de benoe ming van den heer Van den Berg. De Minis ter heeft echter een ernstig onderzoek inge steld en uit een schrijven van een Hervormd predikant te Vlaardingen bleek den Minister, dat diens overtuiging en bekeering sinds ander half jaar, waarin hij met hem omging, was volkomen oprecht en getuigde van een heilig beginsel. [De heer Schaper: Amen!] De Mi nister erkent echter, dat de wijze, waarop de burgemeester zich over de socialisten heeft uitgelaten, blijkens het artikel in „Het Volk", hem mishaagt. Had hij dit geweten, dan zou hij zijn beslissing hebben herzien. [De heer Ketelaar: Dan had hij zich nog eens moeten bekeeren 1] De burgemeester van Arnhem heeft, meent de minister, zich niets te verwijten. Na replieken van de heeren Schaper en Passtoors, zegt de heer Drucker, uitsluitend het woord deze Kamer uitgaat over de wijze, waarop de minister h6eft gesproken over burgemeesters, die nog in functie zijn en over oud-burgemeesters, Hij kan zich niet begrijpen, hoe een minister, die het gezag wil handhaven, zich zóó kan buitenshuis uitlaten, en houdt zich ervan overtuigd, dat vele leden die meening zullen deelen .[Eenige bravo's]. Door de heeren Wichen en Helsdingen wordt het vervoer van krankzinnigen besproken. in den buik getroffen werd. In hopeloozen toestand is hij naar Groningen vervoerd. Men meldt uit TIEL Hier ter stede Is Donderdag een treurig ongeluk gebeurd. Het elfjarig dochtertje van den arbeider Rijnders alhier was alleen thuis gelaten, terwijl ter verwarming een branden de stoof in de kamer was geplaatst. Op welke wijze weet meo niet, maar de kleeren van het meisje geraakten in brand, het geen door een buurvrouw gezien werd. Onmiddellijk werd hulp verleend maar toch is het meisje na eenige uren aan de brand wonden overleden. Aan de waschtobbe staande werd Donderdag ochtend eene vrouw op den Spaarndammerdijk te AMSTERDAM door een toeval getioffen en viel vaccinewetje te geven, inplaats van opheffing van den vaccinedwang. Het kiesrecht-Van Houten, dat Kuypei vroeger mammonistiBch en absoluut gebrekkig noemde, was thans in zijn oog te goed, om er verandering in te brengen. Ten opzichte van Indië werd niets ver- eene stroopers-vereeniging, natuurlijk een ge heime, die wekelijks contributie inlegt, ten einde daaruit de noodige gereedschappen, ge weren, lichtbakken enz te betalen, en ook eventuëele boeten. Intussclien schijnt vooral het dorp Scherpenisse het brandpunt der strooperij te zijn. Sedert de laatste tien jaren heeft men daar telkens conflicten tusschen aanhoudende oDDOSitie der anti-revolution- voorover zeepsop. De arme brandwonden eerst naar een kliniek gebracht, waar het eerste verband werd gelegd. Ver volgens is zij naar het gasthuis vervoerd. Donderdagmiddag ging eene juffrouw, wo nende in de Czaar Peterstraat te AMSTER DAM, eenige boodschappen doen. Zij liet haar twee-en-haif-jarig kindje achter in gezelschap van een iets ouder speelkameraadje. De kin deren schijnen met lucifers te zijn gaan spelen, i althans op een oogenblik hoorde de moeder, die zich juist in een winkel tegenover hare woning bevond, luid geschreeuw. Zij snelde naar huis en vond haar kind met vreeselijke i brandwonden bedekt, té hebben gevraagd, opdat van j Het kind werd ijlings naar het O L. Vr. een woord van ernstig protest Gasthuis gebracht, waar het in zorgwekkenden - toestand ter verpleging is opgenomen. Uit DEN HAAG meldt men den oppositie nairen was. Vooral in den laatsten tijd had het ministerie steeds meer getoond te zijn een regeering van dubbelovergetrokken con servatisme. Voorts deed het veel partijbenoe mingen van de slechtste soort. Zoo'u ministerie was voor de arbeiders nog veel slechter, dan een van liberale richting. Maar '- komenmen in de tobbe met kokend I er moest radicale verbetering vrouw werd met zware moest uit het moeras van conservatisme van het eenige middel Zitting van Vrijdag. De heer Van Kol drong aan op krachtiger bestrijding van Regeeringswege van lepra, wormziekte onder de mijnwerkers en adenoïde vegetaties, terwijl de heer Pynacker Hordijk aandrong op overlegging van het door Minister Tak gelaste onderzoek naar de strafrechterlijke en medische zijde van het crematie-vraagstuk (lijkverbranding.) De heer Fock betoogt de wenschelijkheid van honorariumregeling voor de deskundigen, wier voorlichting door de Gezondheidscom- Qren overleed, missie wordt gevraagd en verzocht den Ministet een eventuëele aanvraag om subsidie door de Rotterdamsche inrichting ter bestrij ding van lupus in gunstige overweging te nemen, waartegenover de hoer De Visser meende, dat eerst moet afgewacht worden, wat ten deze door het particulier initiatiefin ons land wordt verricht. De heer Nolens drong eveneens op spoedi ge voorzorgsmaatregelen tegen de wormziekte aan, terwijl de heer Lohman meende, dat van de crematie geen partijzaak gemaakt moest worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde de gronden, waarom van dit Ka binet geen invoering van crematie te wach ten is. Een onderzoek naar de adenoïde ve getaties is ingesteld de onderwijzers zijn ook gehoord en wanneer een statistiek is I verkregen, kan overwogen worden, wat van Regeeringszijde is te doen. Ook tegen worm ziekte en lepra zullen maatregelen genomen worden. De directeur der inrichting tot bestrijding van lupus te Rotterdam heeft aan den Mi nister geen geld gevraagd en juist den wensch uitgesproken, dat de Regeering niets zou doen, voordat de Finsensche methode meer bekend en toegepast is. Dit is ook 's Ministers standpunt. Wat het verleenen van honorarium aan deskun digen voor de gezondheidscommissies aangaat, de wet spreekt wel alleen van vergoeding van reis- en verblijfkosten, maar de gemeente besturen moeten toch ook honorarium geven. Zij zijn daartoe verplicht. Bij de verdere behandeling der artikelen verzette de Minister zich vooralsnog tegen splitsing van de inspectiën voor het woning wezen in twee afzonderlijke ressorten, res pectievelijk voor den inspecteur-ingenieur en den inspecteur-architect. Hij antwoordde verder den heer Mees, dat vóór tot de aanbesteding zal worden overgegaan, nog eens onderzocht zal worden of het bedrag Aan f 140.000 voor een labora torium voor den Centralen Gezondheidsraad niet te hoog is. Gelden voor een groot gebouw voor het werkpersoneel van dien Raad, zal de Minister niet aanvragen dan na ernstig onderzoek. "Hij zal overwegen, of de oprichting van een inrichting op kleine schaal voor opleiding van vroedvrouwen in Limburg mogelijk is. Door de Regeering was een post op de begrooting gebracht van f 10000 voor bij dragen in de kosten van verpleging van behoeftige lijders aan tuberculose. De heeren Mees en Lohman waren hiertegen. Zij noemden het een soort Staats-armen- zorg, en achtten die staatsinmenging ver keerd. Deze armenzorg zou in de plaats treden van die der gemeenten. De heeren Aalberse, Van Kol, Drucker en Goeman Borgesius waren vóór het voorstel van de Regeeringde bestrijding van deze ziekte achtten ze zeer noodig en de hulp van den Staat gemotiveerd. De heer Heemskerk wenschte niet, zooals de minister, de gelden voor steun aan de gemeenten af te dragen, want de f 150 die aan een gemeente zou gegeven worden voor onderstand van een lijder aan tuberculose, zou geen enkel gemeentebestuur er toe brengen een lijder voor zjjn rekening te nemen, maar spr. wenschte den steun te doen luiden in 't alge meen subsidie ter bestrijding van de tuber culose. De minister verklaarde dit amendement voor onaannemelijk, waarna de hr. Heemskerk het weer introk. Maar daarmede was de heer Lohman niet tevreden. Deze wenschte van den Minister de pertinente verzekering te ontvangen, dat in geen geval het subsidie zou worden verleend aan gemeente- of armbesturen. Anders zou hij het amendement-Heemskerk overnemen. De minister beloofde het ten aanzien der armbesturenniet voor de gemeentebesturen. Hiermede stelde de heer Lohman zich te vreden. Een 10-jarig meisje in een gezin aan Zuid-binnensingel, waarvan vader en moedor buitenshuis uit werken waren, kwam met hare kleeren in aanraking met de brandende kacnel. Het lichte goed vatte vlam en in vertwijfeling liep het kind de straat op, waar een voorbijganger de vlammen, die reeds tot aan het hoofd waren gestegen, doofde. Met zware brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht. «„.-.rrnTineteln Omstreeks twaalf uur gebeurde Vrijdag- i FE. middag op het Damrak te AMSTERDAM een zeer ernstig ongeluk. Bij het in aanbouw zijnde gebouw van de Buitenlandsche Bank- vereeniging waren eenige werklieden bezig met het hijschen van materiëel. Een zware balk schoot uit den strop en kwam terecht op het lichaam van een voorbijganger. De ongelukkige werd per raderbaar naar het Binnen-gasthuis vervoerd, waar hij na enkele daan en daartoe was algemeen stemrecht. Daarom wekte de spr. ieder op, daarvoor propaganda te maken en te helpen maken. Debat vond niet plaats. De heer J. Bree- baart Jz. van Winkel sloot de kleine verga dering met een opwekking aan de Nieuwe Niedorpers, om zich bij de arbeiders-kiesver- eeniging aan te sluiten. De Commissie, benoemd om te onderzoeken, waar en wanneer een Inter nationale Land- en Tuinbouwtentoonstelling in ons land zal kunnen worden gehouden, rappor'eert, dat 's-Gravenhage de meest ge schikte plaats is, en dat het jaar 1906, de maanden Juli, Augustus en September, daar voor dient te worden aangewezen, en dat men de zekerheid moet hebben te kunnen beschik ken over een bedrag van f250.000. 24 Januari si. s. zal te Utrecht in een gecombineerde vergadering van 84 maatschappijen, vereeni- gingen en bonden, over dit rapport worden beslist. Bond v. Neder 1. Onderw ij zers. Naar aanleiding van den uitslag der stem ming in zake steun aan den ontslagen ondor- deelen de heeren Th. M. Ketelaar, Ph. v. d. Vos, J. J. Lamers, M. van Assen, J. C. ten Geuzendam en P. K. Peerlkamp, in de Bode van 11 December mede, dat bij hen ernstige plannen zijn gerezen om hun mandaat neer te leggen. Eene definitieve beslissing dienaangaande zullen de heeren op verzoek van andere bestuursleden in den Bond echter eerst nemen f na afloop der Al- gemeene Vergadering, met Kerstmis te Dordrecht te houden. Ongelukken. Bij het binnenkomen te ECHTELD van den laatsten trein naar Arnhem, had de ad- sistent J. A., die zich naar den bagagewagen wilde begeven om de controle-stukken over te geven, het ongeluk, door de locomotief te worden gegrepen. Het hoofd werd den onge lukkige van de romp gescheiden. De spoorwegarbeider R. D., te LOON, fem. Assen, wilde een geweer in het fou- raal doen, waarbij het schot afging en hjj Dienstweigeraar. Donderdagmorgen werd onder militair ge leide van AMSTERDAM naar Haarlem over gebracht de dienstweigeraar Jan Terwey, die krachtens zijn overtuiging als christen anarchist weigert zijn militairen dienstplicht te vervullen. Terwey is dienstplichtige van dit jaar, en heeft in het voorjaar reeds vier maanden gediend, maar werd, toen tijdens de werkstaking de lichtingen werden opgeroepen, met de ongeoefenden met verlof gezonden. Onze zegsman, een geestverwant van Ter wey, deelde op onze opmerking over deze inconsequentie meê, dat T. zich toen niet sterk genoeg gevoelde, om den strijd aan te binden. Nu schijnt dat wèl het geval te zijn en weigert hij dienst te doen. Zelfs zou hij weigeren, als hospitaalsoldaat te dienen. Voor zijn vertrek uit Amsterdam werd T. door een der militaire autoriteiten gevraagd, of hij dan niets voor den Staat wilde doen, waarop hij antwoordde, dat hij alles voorden Staat wil doen mits het nuttig is en niet in strijd met zijn geweten. Terwey is nu in de strafgevangenis alhier opgenomen. [,,H. D."] Marktbericht van WINKEL van 10 Dec. 1903. Uien f 1.70 a f 1.75, nep f 1.80 per baal, roode kool f 2.40 a f8.—, gele f 2.70, rapen f 1.50 per 100, andijvie f 0.55 per 100 bos. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 9 Dec. 650 bloemkoolen f 2.90 a f 4.50, 16000 roode f 2 a f 4 60, 9000 gele f 2.50 a f 5.50, 2500 witte f 2 a f 2.40 per 100. 10 Dec. 150 bloemkoolen f2.40, 2000 roode f 1 a f 2.40, 2500 gele f 0.90 a f 2.90, 2500 witte f 1.10 a f 2.90 per 100. 11 Dec. 150 bloemkoolen f 1.10 a f 3.50, 20000 roode f 3 a f 6, 6000 gele f 2 a f4.75 3000 witte f 1.60 a f 3.75 per 100. 15 balen uien f 1.60 a f 1.70 per 50 K.G. „N i e u w Leve n," station NOORD- SCHARWOUDE. 9 Dec., aanvoer 5000 stuks kool. Roode kool f 3, kleinere f 0.40 a f 2.90, gele f8 50, kleinere f 0 60 a f 2.75. 10 Dec., zeer weinig verhandeld. 11 Dec., aanvoer 7000 stuks kool. Roode kool f 8 a f 4, kleinere f 0.70 a f 2.90, gele f 8 50 a f 4.60, kleinere f 1.20 a f 8.25. Evenals op de veiling, wordt ook bij den onderhandschen handel weinig omgezet. Ie Soort kool wordt hoegenaamd niet ver handeld de verzending is zeer gering Woensdag werden van 't station Noord- Scharwoude slechts twee wagons verzonden. De landbouwers, die veel werk aan de kool hebben, zien verlangend uit naar „hard" weer. Bij Kon. Besluit benoemd: tot heemraad van het ambacht van West-Fries land, genaamd Geesterambacht, H. Hart Cz., te Oudkarspeltot dijkgraaf van het ambacht van West-Friesland genaamd De Vier Noorder Koggen, J. Winkel, te Nibbixwoud tot heemraad van het ambacht van West-Fries land genaamd De Vier Noorder Koggen, van wege de Medemblikker Kogge, D. Kay Vz., te Hauwert, en vanwege de Hoogwouder Kogge, C. Reuzenaar, te Opmeer tot dijkgraaf van den polder Heer Hugowaard, S. Akker man, te Heer Hugowaard. WINKEL. De IJsclub besloot, in den komenden winter weder wedstrijden te houden. De club maakt thans deel uit van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Op hare statuten weid onlangs de Koninklijke goedkeuring verkregen. De afdeeling WINKEL van de S. D. A. P. had tegen Vrijdagavond 11 dezer een vergadering belegd in het lokaal van den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp, waarin als spreker zou optreden Mr. Mendels, met het onderwerp „Twee jaar Christendom". Volgens mededeeling echter bij den aan vang der vergadering, was de heer Mendels ziek en trad in zijn plaats op de partijgenoot Loopuit van Rotterdam. Deze bracht, zooals de benaming van het onderwerp reeds deed vermoeden, in herin nering, wat het huidige ministerie-Kuyper te kort kwam in hare beloften en in hetgeen men van een christelijke regeering zou mogen verwachten. Geen oplossing van het pensioen- vraagstuk geen uitbreiding van de Ongeval lenwet tot de visscherij en landbouw, knab belen aan onze magere arbeiderswetgeving [speetwet), uitbreiding van het militarisme enz. Zelfs de vrienden van het ministerie stuurde men met een kluitje in het riet, door de totale afschaffing van de Staatsloterij nog 20 jaar uit te stellen en door een pover Draadlooze telegrafie. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, den gemeente-secretaris en den directeur der gemeentewerken te KAMPEN, zijn thans met Amsterdam de eerste officiëele telegrammen gewisseld met draadlooze telegrafie. Winstgevende gasten. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer vele pluvieren [wilsters] aanwezig, die tengevolge van het vriezend weder, of wel van de lange nachten in de noordelijke streken, „in den trek", meerendeel met slagnetten in grooten getale worden gevangen. Te Leeuwarden worden er dagelijks gemid deld 2000 stuks aangevoerd en aan de poeliers voor 40 cent per stuk van de hand gedaan. De meeste dier vogels worden verzonden naar Engeland, België en Frankrijk. Deze vereeniging heeft zich andermaal tot de Gemeente- en Polderbesturen gewend met verzoek, de reeds verleende bijdragen in de voorloopige kosten te verhoogen, aangezien het ontvangen geld is verbruikt Nu de tot-stand-koming der baan bijna verzekerd is, meent de vereeniging, dat dit j veilig kan worden gedaan, en wordt te kennen gegeven, dat een spoedig en krachtig voort- I zetten der zaak het geven der nadere bijdrage noodzakelijk maakt. Aan den Polder Schagen is tevens opnieuw i om financiëelen steun verzocht, door deelne- ming in het aandeelen-kapitaal tot een bedrag van f 15000. waarvoor door de Holl. Spoorweg Maatschappij 8% wordt vergoed. Voor de ren telooze voorschotten ad f142.000 is voldoende toezegging gedaan, doch op het aandeelen-kapitaal komt nog f 34000.— te kort. Men schrijft uit den Gelder- schen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Onze landbouwers hebben, als ze ver van de kom van het dorp verwijderd wonen, wel reden hun buurman in eere te houden, daar ze elkander telkens noodig kunnen hebben. Dat dit erkend wordt, blijkt ten duidelijkste, als een nieuwe buurman, die zich in de buurt komt vestigen, wordt afgehaald De landbou wer, die verhuist, heeft met het overbrengen van zijn inboedel niets geen last, want zijne nieuwe buurtgenooten komen met hem en zijn huisgenooten alles per as afhalen. Komt hij in zijn nieuwe woning, dan vindt hij er alles gereed. Het eerste, waarvoor gezorgd wordt, is het ontsteken van het kookfornuis, waar alle buren beurtelings hun hout inwerpen. Is het vuur goed brandende, dan wordt door de buren koffie gezet, waarvan dan ook de nieuwe bewoners hun kopje meekrijgen, waarmede de nieuwe buurschap als 't ware is ingewijd. Dure schoenen. Men schrijft uit WAALWIJK: Men herinnert zich nog de vergaderingen, door schoenfabrikanten gehouden, en de daarop gevolgde circulaires, waarin zij ver klaarden wegens de stijging der grondstoffen de prijzen van het schoenwerk met 6 pet. te mofeten verhoogen. Het bewijs, dat deze verhooging alleszins gemotiveerd was, werd geleverd door de hooge lederprijzen, welke het laatste half jaar ge middeld 10 pet. waren gestegen. Deze stijging is echter nog niet opgehouden en door de gezamenlijke bovenlederfabrikanten van Duitschlaod e. a. is opnieuw eene direct ingaande prijsverhooglng aangekondigd van ongeveer 6 pet., met vermelding dat een verdere opslag niet kan uitblijven, daar de prijs der ruwe vellen nog dagelijks rijzende is. Het laat zich dus aanzien, dat de verdere prijsverhooging van het schoenwerk, welke door de schoenfabrikanten reeds in uitzicht werd gesteld, spoediger dan verwacht is zal moeten ingevoerd worden. Nu op het eiland THOLEN d e suikerbieten-campagne is geëindigd, is ook de arbeid op het veld gedaan. Het werkvolk heeft niet veel meer te doen dan in groote troepen op de hoeken van straten te staan en er zijn er maar weinigen, die met spitten of dorschen nog wat bezigheid hebben. De boeren zitten zich op hunne hoeven en hoef jes te vervelen, niets uitvoerende dan een klein getal koeien en eenige paarden verzor gend. Die verlatenheid van het veld brengt menigen strooper oude bedrijf weer jachtopzieners of politiemannen mogen hun waakzaamheid verdubbelen, of zelfs verdrie- jachtopziener aldaar heeft al heel wat avonturen doorleefd, en is door kwaad- gezinden menig keer benadeeld en gesard, doch meermalen zijn personen, die op ver boden jacht betrapt werden, in arrest gebracht. Zoo ook in de vorige week de jachtop ziener, die te Scherpenisse ook lantaarnop steker is, was op een avond na 10 uur aan den rand van de bebouwde kom der gemeente bezig de lantaarns te blusschen, toen hij in de verte in den polder een verdacht licht ontwaarde. Een uur later was hij gewapend in het veld en ontdekte hij inderdaad eenige stroopers, die bezig waren hun slag te slaan. Allen namen snel de vlucht, ook de man die het licht, [eeD antomobiellantaarn] droeg, doch deze was daardoor het gemakkelijkst in te halen. Na eene hevige worsteling ge lukte het, den man meester te worden, waarna hij in het arrestantenhok werd opge sloten. [N. v. d. D.] Pokken. In de barak te VOLENDAM is aan de pokken overleden een vrouw, moeder van 6 kinderen. Daarna is overleden een meisje van 24 jaar, die ook in de barak werd ver pleegd. Van de 7 gevallen, die tot heden voorkwa men, zijn er alzoo 3 met doodelijken afloop. In de barak overleed Donderdagnacht weder eene lijderes aan pokken, een onge huwde vrouw van 37-jarigen leeftijd. De overledene was gevaccineerd. Velen onzer lezers in den o in trek van Schagen zullen zichMeester Swartsen burg nog verblijf te Januari a s. hoopt deze zijn 40-jarig jubilé als Geneesheer te herdenken. Al is hij nu reeds verscheidene jaren van hier, in zijn tegenwoordige standplaats Zegveld [U.J, twij felen wij toch niet, of het zal den geachten jubilaris ook uit deze streken niet aan blij ken van belangstelling ontbreken. Kappers-instrumenten. markt kreeg de heer C. W. te Wieringer waard. Konijnen en kippen, doch vooral konjjuen, waren vlug. Boter is heel snel tot 1 gld. a 1.10 teruggeloopen. Eieren als voren Tot ouderling bij de Her vormde Gemeente alhier is verkozen do b,/" K. Kistemaker. eer De le avond zal worden gegeven a.s Vrii dag. De Commissie is zoo gelukkig geweest eens wat anders te kunnen nrJ laoictun 4-iiy! was. uum u>miui)«nj narmoniek zullen de aanwezigen n.1. kunnen genieten herinneren, dooi zijn langdurig NIEUWE NIEDORP. Den 16 dezen keer senteeren dan den laatsten tjjd gewoonte Behalve van onze onmisbare Harmoniekanl]' zullen de aanwezigen n.1. kunnen genieten' van voordrachten, die de heer Ant. L. Afew huijs van Watergraafsmeer ten beste .fi geven. 1 Wij laten hieronder het programma voor den avond in zijn geheel volgen 1 Harmoniekapel: a Marche Militaire, E. Kun zeb. Valse bleue, Alfred Margis 2' »^ol'T'e o^Pronkelijke novelle van Ant L. Akkerhuijs 3. Harmoniekapela Whist mg-Polka, Jos. Baijer; b. Un Son venir," Gavotte E Degrez. V ;,Ood en Nieuw»" Potpourri populaire, L. A. Schouten. 6 Voor' drachten door den heer Ant. L. Akkerhuijs- al Boem 1 Boem 1 dramatisch gedicht naar A Daudetb. Een Roepstem, idem van Dr s! de Jonge; c. De Herder Vogelaar, humoris tisch gedicht van d. Een lachles, idem van Dr. E. Laurillarde. De waorzeggendo kwartel, idem van B. van Meurs; f. De doode pier, idem van F. D. nenny. g. Jan van Rijswijk in Amsterdam om de Konin ginnen te zien, kom. monoloog van Ant. L. Akkerhuijs. In hare vergadering van Donderdag j.1. besloot de Dameszang vereeniging „Euphonia" alhier, op voorstel van haar bestuur, met algemeene stemmen, van de vereeniging, zoo mogelijk, een gemengd koor te maken. De heer L. A. Schouten, daartoe aangezocht heeft zich bereid verklaard, de directie van' dit koor op zich te nemen. De repetities zullen alsdan gehouden worden op Dinsdag avond. Waar Schagen vroeger in het bezit geweest is van een met eere bekende gemengde zang- vereeniging, meende Euphonia eene poging te moeten aanwenden, dit weer voor onze gemeente te verkrijgen. Zij aarzelde geen oogenblik daartoe over Een onzer ingezetenen, zoo meldt Haar- te to0n eon mneicQg de h Scho n lem's Dagblad, een jonge man van omstreeks i.nuen 25 jaar, kreeg dezer dagen een feilen uitslag aan hals en hoofd, die nogal hinderlijk was. Zijn medicus sprak van een van buiten aan gebrachte infectie, en gaf hem den slechten troost, dat het wel lang zou kunnen duren vóór de uitslag voorbij was. Toevallig kwam hem ter oore, dat een van zijn bekenden precies hetzelfde was overkomen. Er bleek nu, dat zij zich kort achter elkaar bij den zelfden kapper het haar hadden laten knip pen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat diens instrumenten op dat oogenblik ge ïnfecteerd zijn geweest. Dit voorval, zegt Haarlem's Dagblad, vestigt opnieuw de aandacht op de werktuigen van den kapper, als gevaarlijke voertuigen van infectie en tevens op de noodzakelijkheid om ze regelmatig te ontsmetten. Bij de kappers bestaat daarvoor niet veel lust. Zij zeggen, dat het desinfecteeren van borstels alvast een onmogelijkheid is, en dat messen en scharen er bot van worden. Dit alles kan wel zoo zijn, maar is toch geen onoverkomelijk be zwaar. Hoeveel kwaad een geïnfecteerd kap perswerktuig kan veroorzaken, is eenige jaren geleden, o. a. te Wormerveer, gebleken, toen daardoor een aantal kinderen een hardnek kige haarziekte opdeden, die bij sommigen jaren heeft geduurd. De gemeenteraad van SINT PANKRAS is op zijn besluit tot afschaffing der straatverlichting in de Kerkbuurt terug gekomen. Gedeputeerde Staten hadden hunne goed keuring aan de begrooting voor 1904 ont houden met het oog op den ontbrekenden post voor straatverlichting. Thans denkt men zelfs tot uitbreiding der straatverlichting over te gaan en is aan B. en W. opgedragen, eene begrooting van kos ten van verlichting der geheele gemeente op te maken. Als Armvoogd werd herbenoemd de heer J D. Kloosterboer. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te KOLHORN, door den heer W. Klaassen, candidaat te 's-Her- togenbosch. De h r. L. W. Bakker, klerk bij de Posterijen en Telegrafie, vroeger te GROET POLDER (Winkel], thans te Amsterdam, heeft na afgelegd examen het post-radicaal verworven. De Vereeniging „Liefdadig- heid" te BARSINGERHORN zal de uitge stelde tooneeluitvoering te Kolhorn geven op Zondag 10 Januari 1904. [Zie bericht 2e blad.] Waar gebeurd, volgens de „Zutph. Ct." Conducteur [tot oud vrouwtje]„Vooruit moeder, instappen 1" Vrouwtje: „Och, meneer, ik zie dat er nie mand in den trein zit. Voor mij alleen be hoeft ge niet te rijdendan zal ik morgen wel eens terugkomen." Schagen, 12 December 1908. Uitslag der verhuring van landerijen, behoorende tot het fonds— Bregman. Weiland te Wieringerwaard, groot 2.20.50 H.A. Laatst in huur bij P. Kooij voor. f 160. Huurder P. Kooij voor f 220. Weiland aan den Groenvelder dijk te Sint Maarten, groot 2.81.40 H.A., en weiland mede aldaar, groot 8.21.80 H.A. Laatst in I huur bij D. Brommer voor f 500. Huurder i D. Brommer voor f 600. Weiland bij de Menisbrug alhier, groot I I.21.70 H.A. en weiland aan den Loeterdijk, 1 groot 0.78.70 H.A. Laatst in huur bij G Boontjes voor f 266. Huurder G. Boonties voor f 271. Weiland nabij Schagerbrug, groot 1.46.90 H.A. LaatBt in huur bij G. van Schaik voor f 100. Huurder G. van Schaik voor f 100. Weiland in Polder E Zijpe, groot 0.92.70 H.A. Laatst in huur bij K. Koster voor f60. Huurder K. Koster voor f 65. Bouwland aan den Westfrieschen dijk te Wieringerwaard, groot 0.48.80 H.A. Laatst in huur bjj J. Boontjes voor f 62. Opgehou den op f 60. -Van handel in geldekoeien en kalfkoeien kon men Donderdag eigenlijk niet spreken. De paar koetjes, die er warén op het denkbeeld, om het maken geen markt. Vette koeien waren vlug- iui üemen', De j *er' dan In de laatste weken het geval was De prijzen bleven evenwel vrijwel dezelfde' zich bereid verklaarde, de leiding op zich te willen nemen. We twijfelen niet, of onderscheidene heeren zullen zich bij Euphonia's bestuur komen op geven als lid der nieuwe vereeniging, die reeds over zoo uitnemende dameskrachten beschikt, en onder zulke bekwame leidiDg voor de toekomst eene zeer belangrijke belooft te zullen worden. De M a n n e n z a n g v e r e e n i g i n g „Euterpe" alhier geeft den 24en Januari 1904 in het N.-Holl. Koffiehuis haar eerste uit voering. Op de Gewijzigde Statuten onzer Afdeeling van „Het Witte Kruis" is de Koninklijke goedkeuring verkregen. De Gemeenteraad te Enkhui- zen heeft besloten, het lidmaatschap onzer Westfriesche Kanaalvereeniging te bestendi gen, hoewel de belangen der gemeente bij het graven van een kanaal, volgens de thans ontworpen plannen, zeer weinig zijn betrokken. Het weder i n h e t B u i t e n 1 a n d. Uit Oostelijk Dnitschland komen berichten van strenge vorst. De Oder bij Frankfort ligt dicht en het j]s heeft daar reeds slachtoffers geëischt5 meisjes en een jongen, tusschen 10 en 14 jaren oud, zakten er door. De moeder van een der meisjes sprong er bij en redde haar dochter en den jongen. De overige 4 kinderen verdronken. Verschillende streken in Oostenrijk zijn door stormen geteisterd. In Quarnero heerschte een vreeselijke sirokko met overstroomingen, te Lovrano is een havendam doorgebroken, in Bosnië, de Herzegowina en Dalmatië hebbeu overstroomingen plaats gehad en in de Alpen streken valt veel sneeuw, zooveel zelfs, dat militaire hulp is ingeroepen moeten worden om het verkeer te herstellen. In den omtrek van Belluno (Italië) heeft het 48 uren achtereen gesneeuwd, waardoor het treinverkeer veel hinder heeft ondervonden. Op Sardinië heeft de rivier Tirso de vlakte van Oristaco overstroomd. Te Terralba, ten zuiden van Oristano, is door de overstrooming een huis ingestort, waarbij twee kinderen omkwamen. Rondom Florence staat het land over een uitgestrektheid vun 30 K.M. onder water. Het verkeer met de stad moet door middel van schuiten onder houden worden. Op de Engelsche kusten hebben hevige stormen gewoed, waarbij ook menschenlevens te betreuren zijn. Do Nederlandsche mailboot had eene ver traging van VU uur. Er stond zooveel zee, dat de meeste reizigers, die van Dover zouden vertrekken, zijn achtergebleven. De postboot „Princess Josephine" arriveerde te Os ten de met slechts 2 passagiers san boord. De ver wachting is, dat de storing in het passagiers- verkeer nog een paar dagen zal aanhouden. De reddingbooten hadden veel werk en ver schillende schepen toonden noodsignalen. De telegraafdienst naar het Noorden en Noord- Oosten vnn Engeland ondervond vertrnglng. In Schotland woedde een hevige sneeuwstorm. Een dorpsonderwijzer hield een grafrede over den gestorven burgemeester en zelde De gestorvene deelde steeds lief en leed met zijne gemeente. Bijvoorbeeld, toen 't vo- rig jaar het mond- en klauwzeer heerschte in het dorp, hadden zijn koeien 't het eerst en toen voor twee jaar de watersnood in het dorp was, stond zijn veld even diep onder wa ter als dat van zijn arme buren. Een geval van slaapziekte. In Berlijn werd onlangs een merkwaardig geval van slaapziekte waargenomen bij een vrouw, die op haar 20ste jaar eeD val had ge daan en ten gevolge daarvan verscheidene maanden lang geslapen had. Zij ontwaakte geheel hersteld, maar twee jaar later werd zij weer slaperig en toen duurde de slaap tweemaal zoo lang. Toen de aanval ten derden male kwam, duurde hij zeventien jaar. Door een brand werd de patiënte nu onlangs ein delijk wakker, zeer vermagerd en zwak, maar overigens gezond. Zij herkende de geheele om geving en vroeg dadelijk naar haar moeder, die echter inmiddels gestorven was. Gedurende haar slaap had men haar steeds wat licht verteerbaar voedsel kunnen geven, en haar daardoor in het leven gehouden. Verlenging van den levens duur. waakzaamheid verdubbelen, of zelfs verdrie- I Vetté schapen waren priishondend'tr»^"^ °P, een internationaal congres van levens- voudigen, het verhindert niet, dat menige kregen inzage van een teWrnm „if t j vfrzel£er'ngmaat8chappijen te New-York werd haas door strik of geweer den dood vindt. Dat was heeTongunstV MotZr nL fe? 6"' ?1«emeen erkend, dat de levensduur in alle Op een der dorpen van het eiland bestaat was onze markt nog zeer o-rwl T» u ,eroP beschaafde landen toeneemt. Men meende het nog zeer goed. De hoogste verschijnsel te mogen toeschrijven aan de betere

Schager Courant | 1903 | | pagina 8