Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. c Kooiman voor f 66, thans verhuurd aan K Mijts voor f 60. Achterste Zaagmolen weid, weiland id., ïd 't dorp, groot 1.60.90 H,A., vroeger verhuurd aan C. Kooiman voor 1150, thans verhuurd aan C. Kooiman voor f 150. Noord-oostdeel v. d. Smal, bouwland te Ter- diek, groot 1.81.10 H A, vroeger verhuurd aan Jb. Warnar voor f 96, thans verhuurd aan Jb. Warnar voor f 91. Zuid;west deel v. d. Smal, bouwland te Terdiek. groot 1.30 00 H.A., vroeger verhuurd aan K. de Boer te Terdiek voor i 91, thans verhuurd aan K de Boer voor f 91. De Bulleweid, weiland aan den Schulpweg, groot 1.96.00 H.A., vroe ger verhuurd aan J. Strijbis voor f 178, thans verhuurd aan J. Strijbis voorf178. Bankerts- erf, bouwland bij V. Rentenaar, groot 0.26.30 H.A., vroeger verhuurd aan D. Rijkes voor f 16, thans verhuurd aan D. Rijkes voor f 16. Weid in de Leijen, weiland in den Leijerpolder, groot 1.61.60 H Avroeger verhuurd aan C. Kooij, watermolenaar Leijerp., voor f 161, thans verhuurd aan P. Pijper voor f 160. Vroeger totaal f 1826, thans totaal f 1934. Voor de Nederl. Herv. Diaconie. Twee perceelen weiland in den Kostver- lorenpolder, groot 2.39.90 H.Avroeger ver huurd aan J. Hoogvorst voor f 176, thans verhuurd aan J. Hoogvorst voor f 180. Een perceel weiland achter 't dorp, in den Ooster polder, groot 2.26.80 H.A., vroeger verhuurd aan A. Bakker voor f 200, thans verhuurd aan A. Bakker voor f 231. Vroeger totaal f 875, thans f 411. Voor de Ned. Hervormde Kerk. De Weid aan de Langereis, weiland groot 2.68.10 H.A., vroeger verhuurd aan D. Kuiper, Langereis, Hoogwoud, voor f 160, thans verhuurd aan D. Kuiper voor f228. Het Zuideind van 't Middelstuk, weiland,in den Kost- verlorenpolder, groot 2.61.40 H.A., vroeger verhuurd aan J. Kruit voor f 160, thans ver huurd aan W.C.Visser voor f 163. 'tOosterstukv. 't Slik, weiland in den Kostverlorenpolder, groot 0.96.60 H A., vroeger verhuurd aan J. Strijbis voor f 80, thans verhuurd aan J. Strijbis voor f 80. De Achterste Groote Valk, weiland, idem in den Vijver, groot 1.68.30 H.A., vroeger verhuurd aan A. Nieuwland voor f 90, thans verhuurd aan A. Nieuwland voor f 90. De Voorste Groote Valk, weiland, idem inden Vijver, groot 1.55.10,HA. vroeger verhuurd aan J. Rezelman voor f 100, thans verhuurd aan J. Rezelman voor f 100. De Kleine Valk, wei land, idem in den Vijver, groot 1.00.82 H A., vroeger verhuurd aan J. Rezelman voor f 105, thans verhuurd aan J. Rezelman voor f 107. De Drie' Bijlen, weiland, idem in den Vijver, groot 2.66.70 H.A., vroeger verhuurd aan P. Brouwer voor f 160, thans verhuurd aan G. Meereboer voor f 207. 'tNoordeind van de Groote Bosch, weiland, Kostverlorenpolder, groot 2.04.05 H.A., vroeger verhuurd aan P. Leegwater voor f 126, thans verhuurd aan P. Leegwater voor f 126. Het Westerstuk van 't Slik, weiland, Kostverlorenpolder, groot I.66.40, vroeger verhuurd aan A. Heddes voor f 120, thans verhuurd aan A. Heddes voor f 120. 'tBouwtje aan deu Zwarten weg, bouw land, Kostverlorenpolder, groot 0-50.40 H.A., vroeger verhuurd aan V. Rentenaar voor f 88, thans verhuurd aan V. Rentenaar voor f 88. 't Voorste hooge kerkhof, weiland, Kostver lorenpolder, groot 1.20.00 H.Avroeger ver huurd aan C. Schilder voor f 85, thans ver huurd aan C. Schilder, voor f 85. 't Middelste hooge Kerkhof, weiland, Kostverlorenpolder, groot 0.65.00 H.A., vroeger verhuurd aan T. Sijts voor f 42, thans verhuurd aan S. Bruin voor f 51. 't Achterste Hooge Kerkhof, weiland, Kostverlorenpolder, groot 0.99.90 H.A., vroeger verhuurd aan C. Kieftenburg voor f 76, thans verhuurd aan C. Kieftenburg voor f 75. De Slotheersbosch, weiland, Kost verlorenpolder, groot 1.48.70 H.A., vroeger verhuurd aan G. Jonker voor f 60, thans ver huurd aan G. Jonker voor f 70. De Deventer- koek, weiland, aan 't Paadje, groot 2.10.80 H. A., vroeger verhuurd aan J. Wijn voor f 140, thans verhuurd aan J. Wijn voor f 200. De Langekerkeweid, weiland, aan't Paadje, groot 2.47.20 H.A., vroeger verhuurd aan J. Dijk man voor f 246, thans verhuurd aan K. Sta pel voor f250. De Weg met overboeken, wei land, van de Bullebrug tot Kostverlorenmolen, groot 0.90.60 H.A., vroeger verhuurd aan G. Jonker voor f 37, thans aan G. Jonker voor f 37. Vroeger totaal f 1824, thans f 2027. -Te NIEUWE NIEDORP had Z a t er- dagavond 1.1. in het lokaal van den heer P. Haringhuizen de gewone jaarvergadering plaats van de „Vereeniging voor IJs- en Volksvermaak." Het bezoek was niet grootminder dan wel eens het geval was. Bij de opening door den Voorz., den heer W. C. Visser, waren 17 leden tegenwoordig. De notulen van 11 December 1902 worden na voorlezing door den Secretaris, den heer J. B. Wilken, door de vergadering goedgekeurd, na een opmer king van den heer D. Kuilman, dat z. i. ge notuleerd had behooren te zijn, dat het punt: aansluiting bij den Ijsbond Hollands Noor derkwartier in een (verleden winter) expres te beleggen vergadering aan de orde had moeten worden gesteld. De rekening over 1903 werd nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren D. Kuilman, J. Stammes en J. Strijbis, en op haar advies goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen f214.41, de uitgaven f 102.96, zoodat als saldo in kas was f 111.46, tegen over een cijfer van f 84.91 in het vorig jaar. Bovendien was de staat van bezit vermeer derd met het ijzerdraad, waarmede de baan kan afgerasterd worden. Voorts was geble ken, zooals de Voorz. constateerde, dat de ontvangsten en uitgaven, betreffende de kleine wedstrijdjes, zoo goed als tegen elkaar opwegen. Als bestuurslid was aan de beurt van af treding de heer W. C. Visser, die evenwel, Voorz. zijnde, herkiesbaar was en dan ook met nagenoeg algemeene stemmen herkozen werd. Het bestuur stelde verder voor, nu er een aardig potje was, de kermis op de Rijd te handhaven, d.w.z. die bij mogelijkheid te doen plaats vinden. Zonder eenige bestrijding of bespreking zelfs, werd dit voorstel aange nomen, evenals het bestuursvoorstel om, zoo lang de kermis nog niet kan plaats hebben, weer de gewone wedstrijden voor dejongelul te hebben. De Voorz. stelde daarop in behandeling de kwestie van aansluiting bij den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier en deelde mede, dat het bestuur, ofschoon niet eenstemmig, als nog geen aansluiting kon aanbevelen. Het belang, dat de vereenigingen in andere, om liggende gemeenten met doorgaande ijswe- gen bjj aansluiting hebben, bestaat voor Nieuwe Niedorp niet. De heer D. Kuilman vond dat standpunt egoïstisch en meende, dat men dit in over weging moest nemen, dat de vele jongere leden der vereeniging, die tochten naar elders willen maken, veel zouden profiteeren van de aansluiting bij den Bond. Ook uit een financieel oogpunt achtte hy aansluiting wenscheljjk. De Voorz. wees er op, dat om de voordee- len te genieten by hunne tochten, de jongelui zelf lid van de vereeniging zouden moeten zijn, terwijl ze hier op vaders kaart de ijsfeesten op de Rijd kunnen bijwonen. He noodzakelijk-maken van het lidmaatschap achtte de Voorz. niet wenschelijk. Bovendien kan een ieder persoonlijk lid van den IJ sbona zijn en dus de voordeelen genieten voor een jaarlijksche contributie van f 0.25. De voor- en nadeelen werden nog langen tijd besproken en overwogen en ten slotte werd besloten, een speciale vergadering ter bespreking van het puntaansluiting bij den Bond, te houden opWoensdagavond 23 Decem ber a.s. Het bestuur zal dan reglement enz. van den Bond ter tafel brengen. Bij de rondvraag stelde de heer D. Kuil man voor, om, als de kas der vereeniging door de kermis of liever door het niet plaats vinden van de kermis en de wed strijden niet tot een minimum geslonken is, een zekere som beschikbaar te stellen voor volksvermaak en wel volksvermaak dat zou kunnen plaats vinden bij gelegenheid van de feesten, die Niedorp's Mannenkoor in 1904 wenscht te houden bij haar 26-jarig bestaan. De Voorz. voelde voor dit idéé veel en zou gaarne zien, dat IJs- en Volksvermaak het feest van Mannenkoor opluisterde en er aan meewerkte, maar zou yog geen som willen bepalen. De heer J. B. Wilken bestreed de mede werking, voornamelijk op dezen grond, dat de financiëele steun van de IJsclub aan elke vereeniging, die een of ander jubileum viert, voor IJsclubs wel wat bezwarend zal zijn, daargelaten de moeilijkheden ten opzichte van toegang enz. Ook de heer Sieswerda was van die mee ning. Na eenige verdere bespreking werd besloten, voor de vergadering van 23 December a.s. ook op de agende te plaatsen: Bespreking van een voorstel van den heer D. Kuilman, om vanwege de Ver eeniging IJs- en Volksvermaak volksverma kelijkheden te doen plaats hebben ter gelegen heid van het jubileum-feest van Niedorp's Mannenkoor. De vergadering werd daarna onder dank zegging voor de belangstelling, door den Voorz. gesloten. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 12 Dec. had in „Veerburg" een vergadering plaats, tot oprichting eener vereeniging, welke zich ten doel zal stellen versterkende middelen te verschaffen aan be hoeftige zieken, zwakken en kraamvrouwen. Mocht mettertijd de kas het toelaten, dan zal ook in anderen vorm hulp verstrekt worden. Op genoemde vergadering dan is besloten le. circulaires onder de ingezetenen te verspreiden, waarin het doel omschreven en tot het lidmaatschap zal worden opgewekt 2e. een minimum contributie vast te stellen van f 0.50, ieder echter vrijlatend zelf te bepalen, wat hij als lid wenscht bij te dragen, terwijl na ieder kwartaal over de contributie zal beschikt worden 3e. een reglement te ontwerpen en dit, na het toetreden van een voldoend aantal leden, op een algemeene vergadering aan het oor deel dier leden te onderwerpen. Op die ver gadering zal tevens een bestuur gekozen worden. De voorloopige commissie bestaat uit de dames Rommerts en Van Eerde en de heeren Van Krevelen, Oostra, Huiberts, P. Kaan, H. Visser en K. A. Kaan. Deze dames en heeren zijn bereid, aan ieder die het verlangt, nadere inlichtingen te geven, en zullen gaarne opgave van lidmaat schap ontvangen. Moge dan spoedig een groot aantal leden zijn toegetreden, opdat de ver eeniging in staat worde gesteld zoo veel mogelijk aan haar mooie bestemming te be antwoorden. De heer A. Stam Jr. te NIEUWE NIEDORP heeft verworven het diploma boekhouding, uitgereikt na afgelegd examen door den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden te Amsterdam. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger te NIEUWE NIEDORP hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Een perceel bouwland, ge-' legen in den Oosterkamperpolder onder NIEUWE NIEDORP, Maandagavond 1.1. in 't Veld in publieke veiling gebracht door Notaris Gottmer, is door de eigenares, mej. de wed. T. Sijts, opgehouden op een bod van f 1182.50, voor de 1.31.60 H. A„ of wel, zoo als het werd geveild, op f21.50 per snees. Dinsdag 1.1 is tot Kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeente te NIEUWE NIEDORP benoemd met 6 van de 8 stem- men de heer N. J. C Schermerhorn.Op den heer J. Stammes waren 3 stemmen uitgebracht. De heer G. Halfif was aftredend en her kiesbaar, maar wenschte niet meer in aanmer king te komen. Weeshuis te ALMELO. De heer N. P. Snel, redacteur van het Twentsche Zondagsblad, deelt in dat blad een gedeelte mede van een brief, hem ge schreven door een oud-wees, die thans in een onzer groote steden een gevestigde positie bekleedt. Deze schreefIk lees daar juist uit de i courant, dat er eens een onderzoek zal inge steld worden naar den toestand van het weeshuis. Dat hadden ze een goede 30 jaar vroeger al wel mogen doen. Als de toestand heden nog zoo is als in den tijd, toen ik het voorrecht had, daarin te verkeeren, dan I is het geen wonder dat nu eindelijk de bom I eens losbreekt. Justus van Maurik zou er boekdeelen van kunnen vullen, als hij al de schandelijkheden wist, die er in dien tijd zijn voorgevallen. Het doet mij dus van harte ge noegen voor die arme stumpers van kinderen, dat er nu eens in voorzien zal worden, 't Is j te hopen, dat het helpen zal. Zondagavond liep er te MAASTRICHT iemand leelijk tegen de lamp, die zich een veel te gering idee had gevormd van het herinneringsvermogen der plaatselijke politie. Zekere W. J. C. B. nl. meldde zich bij de politie aan om inlichtingen en verklaarde daarbij openhartig, een geruimeD tijd in Parijs te hebben vertoefd. 's M ans uiterlijk, manieren en spraak waren zeer beschaafd, doch dat bracht de politie niet op een dwaalspoor. Zij vertrouwde den beschaafden Parijzenaar niet en veroorloofde zich dan ook de vrijheid, de registers eens open te slaan. En jawel, daar stond de heer W. J. C. B. in de boeken des levens genoteerd als gesig naleerd van diefstal en verduistering van plm. 300 heeren- en dameskettingen, in 1901 ge pleegd bij een firma te Amsterdam. Het Parijzenaartje is door de marechaussee terstond naar Amsterdam getransporteerd, ten zeerste verbaasd over het uitmuntende ge- hengen der Manstrichtsche politie. Aangenomen het beroep bij de Nod. Hervormde Kerk te B ARSINGERHORN en Haringhuizen door Da. J. W. E. van Loon te Purmerend. O— De behandellDg van Binnenlandsche Zaken gaf geen aanleiding meer tot belangrijke besprekingen. Het krankzinnigen-wezen kwam hierby ter sprake. De heei Van Kol is vooj" gezinsverplegingde heer Helsdingen wil betere bezoldiging der verpleegsters in Meeren- berg en Grave. De heer Sluis bespreekt de vele ontvluchtingen van verpleegden uit Meclemblik. De Minister noemt den toestand in Medem- blik onvoldoende, het gebouw is niet geschikt, om gevaarlijke sujetten te herbergen maar de minister moet zich neerleggen bij de be slissing der rechters, als er misdadigers ontoerekenbaar worden verklaard. De heer Ter Laan dringt er op aan, dat in grootere plattelandsgemeenten de loting op het gemeentehuis plaats heeft en de inspectie in de verschillende dorpen, om drankmisbruik der verlofgangers te voorkomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken erkent, dat de Regeering ernstig moet onder zoeken, of aan bacchanaliën geen paal en perk kan worden gesteld. Gaarne zegt hij toe, de zaak met zijn ambtgenoot van oorlog nog eens nader te zullen bezien. Bij de afdeeling onderwijs wordt allereerst de vivisectie ter sprake gebracht. De heer Van Idsinga dringt aan op beslist verbod der vivisectie. Ook de heer Brants dringt aan op wettelijke regeling dezer zaak. Daarna wordt behandeld de open leeraars plaats aan de LeidscheHoogeschool; of daar een homoeopaat als professor zal komen, of niet. Ook wordt de nog onvervulde plaats van professor Rosenstein in het debat gebracht. Vervolgens kwamen we van het Hooger bij het Middelbaar Onderwijs, waar de heer Bos aandrong op zuinigheid in zake het technisch onderwijs en ook den Minister een verwijt maakte van zijn onderzoek naar de boeken in de bibliotheken der Hoogere Burger scholen. De Minister moest dan ook erkennen, dat dit onderzoek niets onbevredigends aan het licht had gebracht. De verdere punten betroffen locale aan gelegenheden. Zitting van Maandag. Marine. De heer Ketelaar bepleitte verkorting van dienstverbond van jonge aanstaande matrozen. De jongen verbindt zich voor 8 jaar, maar daar die diensttijd pas begint te tellen op 17-jarigen leeftijd, duurt de diensttijd 10 jaar. 't Is uit een moreel oogpunt af te keuren, dat een jODgen van 14 jaar zulk een contract voor zooveel jaar sluit. Daarna behandelt spr. het optreden van dezen minister tegen den Matrozenbond, naar aanleiding van het uit geven van de wervingsbrochure. Nu is die brochure volstrekt niet te scherp gesteld, al komt er hier en daar een bitter woord in voor. Toch zijn de hoofdbestuur ders van dec Bond deswege ontslagen. Geen enkele autoriteit evenwel werd persoonlijk in die brochure aangetast. Is dan de krijgs tucht zóó een teer plantje, dat de belang hebbenden niet de aandacht mogen vestigen op een misstand, door een oud-marine-officier „zielverkooperij" genoemd Nog verder ging d6 Minister, door eenige matrozen te ontslaan, die bij de kiesrechtbetooging te Rotterdam met die brochure colporteerden, wegens het verspreiden van geschriften „die een hoogst onmilitairen geest ademden". De Minister zegt wel, dat de minderen politiek vrij zijn, doch de practijk bewijst het tegendeel. Spr. wijst op de bestraffing van 4 stokers met 4 dagen provoost-arrest-, wegens artikelen in „de Fakkel". Die mannen zijn redacteuren van dit blad zij hebben ingezonden stukken ongeteekend opgenomen. Daarin bestond hun geheele misdrijf. Nog nooit heeft spr. gehoord, dat meerderen deswege gestraft werden, die redacteuren zijn van marine-tijd schriften. Spr. protesteert tegen de inbreuk op de politieke vrijheid. Spr. behandelt vervolgens de quaestie van de „Friesland". Wat gebeurt er toch met dat schip Het is een nieuw schip, voor 5 millioen gebouwd, dat reeds nu in vredestijd onbruik baar schijnt te zijn. Spr. heeft trouwens nooit vóór dat schip gestemd. Hij vraagt „Wat is er met dat schip gebeurd; welke ongelukken zijn er aan overkomen durft de MiDister de verantwoordelijkheid op zich ne men, dat schip naar Oost-Indië uit te sturen De heer Staalman is onverzwakt in het vertrouwen in dezen minister, die terecht aan het vraagstuk van het personeel den voorrang geeft boven nieuwen aanbouw. Hij opperde bedenking tegen de voorgenomen proefneming met de onderzeesche torpedobooten en oor deelde het gebeurde met de „Friesland" een bedenkelijk verschijnsel. Voorts bepleitte spre ker lotsverbetering voor machinisten en stokers. De heer Hugenholtz juicht het toe, dat de minister niet het 12e schip van stapel heeft doen loopen. Inzake de „Friesland" sluit spr. zich bij de heeien Ketelaar en Staalman aan. Spr. bespreekt ook enkele tractements-ver- hoogingen der matrozen en duidt het euvel, dat 150 nieuwe korporaal-stokers zijn aange nomen zonder ernstige studie, zeer tot ongerief van de zeer ervaren stokers le klasse. Dit geeft een gespannen verhouding aan boord. Inzake het voedsel waardeert spr., wat de Minister heeft gedaan. Toch wordt er nog te oud voedsel op de schepen gebruikt, blikken van 7 jaar oud. 's Ministers beleid tegen den Matrozenbond, enz., kan spr. ook niet goedkeuren. Het doel van dien Bond is niet, het gezag te onder mijnen, maar lotsverbetering. De middelen, die de Minister te baat neemt om Marinebond en andere vereenigingen te deuken, noemt spr. klein. De heeren Duymaer van Twist en Van Gijn spreken vertrouwen uit in dezen Minis ter. Den heer Van Karnebeek wil de aanbouw van het twaalfde schip. Dan bespreekt spr. het recht van vereeniging, naar aanleiding van het gebeurde met den Marinebond en raadt den Minister aan, nog eens op een andere manier te probeeren, dien Bond de rechtspersoonlijkheid te ontnemen. De heer Verheij voegt zich gaarne by de sprekers, die den Min. lof brachten voor zijn beleid en zijn bemoeiingen voor het personeel. Spr. verwacht daarvan een frisscheren geegt bij de Marine. Maar hij hoopt op meer. De Min. wil geen hoogere studie voor de officieren, maar is bereid toelagen te geven voor het verwerven van speciale kundigheden. Dat is een eerste stap. Spr. wil de kustverdediging eng getrokken zien en een proef nemen met het bouwen van een onderzeesche boot. De heer Lieftinck wijst op de ongerustheid die omtrent de „Friesland" hoerscht in den lande. Spr. wil die niet vermeerderen, maar vraagt van den Min. het volle licht over deze zaak. De Min. heeft door een commissie de zaak laten onderzoeken en nu is de „Friesland" hedenavond naar Indië vertrok ken. Maar het schip zal niet 8 jaren weg blijven, enkel dienen tot overbrengen van troepen en dan naar hier terugkomen voor een revisie. Spr. is niet gerust er op, dat men een schip, dat zoo chronisch ziek is een duur schip, met een bemanning waarvoor men verantwoordelijk is, een zoo groote reis deed ondernemen, zonder de zekerheid dat het zeewaardig is. Spr. wenscht te vragen er Is onrust in den lande wat en waar haperde het de „Friesland" De Minister van Marine beantwoordt nu de verschillende sprekers. Hy begint met te zeggen, dat de aanbouw van een 12e schip wel gewenscht is, maar daar hij het grooter wil bouwen, dan de bestaande schepen, zal dit schip moeten worden aangehouden, totdat de onderhandelingen van den minister met de stad Amsterdam over de vergrooting van de Oosterdoksluis, zijn afgeloopen; anders had men geen toegang tot de Rijkswerf te Amsterdam. De heer Verheij heeft gesproken over de binnenlandsche defensie en op beperking aangedrongen. De Min. kan zich niet voor stellen, dat Nederland niet moet hebben een zestal pantserschepen voor optreden buiten gaats. De Min. wil geen proef met een onder zeesche boot, die 16 hem te duur. De Min. behandelt nu de kwestie van do Friesland zeer uitvoerig en meent, dat dit schip wel geschikt was, de reis heen en terug te doen, maar niet om driejaar in Indië te blijven. Spr. noemt de gebreken van het schip op en de oorzaken die daartoe hebben kunnen leiden. De minister behandelt daarna het personeel en het eenige motief, dat door den minister in het debat werd gebracht en dat alle handelingen door hem gedaan, moest goedmaken, was: de tucht en nog ééns de tucht. De Marine de gansche Marine, is, zoo betoogde de minister, de eenige organisatie, die de schepelingen noodig hebben. Andere organisaties zijn overbodig als alles goed was in de Marine, dan zou er immers geen reden van bestaan zijn voor die Bonden Kleine organisaties, tucht? Wat zou de minister daarop zeggen Er was maar ééne organisatie, die hij erkendede groote orga nisatie der marine. Wat wilde men nu met kleine organisaties Die waren immers vol maakt overbodigOch ja, die kleine organi saties kunnen misschien wel eens wat goeds doen, maar ze zijn toch overbodig, want 't moet by de marine alles in orde zijn. De vereenigingen zijn van de wijs gebracht door allerlei idééën van vakvereeniging te zijn, en ze ondermijnen de krijgstucht. Ik kan die kleine organigaties niet gebruiken. Andere tucht kan ik niet geven, want er is maar één tucht, de krijgstucht. Ik wil geen soci aal-democraten onder mijn personeel, want één sociaal-democraat maakt twintig onte vredenen. Die zaligmakende sociaal-democratie werkt ten koste van mijn tucht, 't Is zoo eenvoudig mogelijk 1 In de langdurige dienstverbindingen zag de Minister niet 't minste bezwaar. Hierna repliceerden nog verschillende afge vaardigden, waarna ook weer de Minister ant woordt. Vervolgens werden de algemeene beschouwingen voor gesloten verklaard. Zitting van Dinsdag. De behandeling der begrooting voor Bin nenlandsche Zaken werd heden voortgezet met de afdeeling Lager Onderwijs, waarbij de heer Van Wichen aandrong op gelijke be zoldiging van de schoolopzieners ten platten- lande met die in de groote steden, en op een uniforme regeling der verlofstractementen voor de onderwijzers. De heer Van Bijleveld, den Minister dankzeggende voor zijn toezeggingen betreffen de de subsidiëering van openbare en bijzon dere scholen en voor zijn houding tegenover het openbaar onderwijs, betoogde, dat het wettelijk bestuur der school berust bij het hoofd en hij kwam er dan ook tegen op, dat 'men door schoolvergaderingen het be stuur op het gezamenlijk personeel wil over dragen. Spreker vroeg den Minister, of hij van oordeel is, dat de gemeentebesturen bevoegd zijn, verordeningen betreffende verplichte schoolvergaderingen uit te vaardigen en zoo ja, of dan die verordeningen niet moeten uit gaan van den Raad en niet van B. en W. Onder verschillende andere punten, vestigde hij nog 's ministers aandacht op een nood zakelijk wijziging der Leerplichtwet ter wegneming van den administratieven omslag voor de hoofden der scholen. Op het plaatsgebrek op de scholen, voor al in de gemeenten Emmen en Beilen, wees de heer Roessingh. De heer Ter Laan drong aan op bescher ming van het openbaar onderwijs tegen de vestiging van vreemde kloosterlingen, die vooral in Limburg een ongewenschte uit breiding krijgtop kosteloos lager on derwijs door afschaffing van schoolgeldhef fing, zoowel op openbare als op bijzondere schoolop beperking van het aantal kinderen in één klasse tot 25 a 30 kinderen, omdat veel te groote uitbreiding aan de klassen wordt gegeven, vooral bij het byzonder onderwijs; op een stelsel voor de salarissen voor bijzondere onderwijzers, aan wie de verstrekte Rijkssubsidie ten goede moet komen, en op de rechtspositie van de bijzondere onderwijzers. De Leerplichtwet zal haar doel missen zoolang het sociale element, de voeding en kleeding er niet in wordt opgenomen zij werkt te omslachtigde procedure duurt te lang en de bepalingen betreffende het vrijgeven voor landarbeid verergeren het schoolverzuim. Hij brak een lans voor de verplichte schoolvergaderingen en kwam op tegen de belemmering van de vrijheid bui ten de school. De heer Ketelaar wenschte maatregelen tegen plaatsgebrek op openbare scholen en critiseerde in verband daarmede den toe stand te Venlo, waar indirect pressie wordt uitgeoefend ten gunste van het bijzonder onderwijs. Voorts hield spreker een warm pleidooi voor de openbare school en de burgerlijke vrijheid harer onderwijzers. Schagen, 16 December 1908. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Dinsdag 15 December 1908, des morgens ten 10 ure Aanwezig alle leden. Voorz. de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring der notulen. Was ingekomenvan öed. Staten goed- keuring rekening 1902; van de Noorder- stoomtramvereeniging een adres om nog een bedrag van f 200.als bijdrage in de voor- loopige kosten. Het eerste bedrag was opge bruikt. De terugbetaling dezer beide bedragen kon de gemeente verwachten in 1904 en 1905 P 7n°r®tel van B. en W. wordt dit bedrag van f 200.toegestaan. De heer Hoogschagen vraagt, of het waar is, dat de te leggen lijn in onze gemeente af wijkt van het plan, waaraan de gemeente hare subsidie heeft verbonden Voorz. zegt dat niets in het tracé veran ken te' Z°°Ver °nZ0 gemeente daarbÜ betrok- Met algemeene stemmen wordt goedgevon- iwiJ" i 1 Va^ den len a»btenaar ter f 400 1 va ur®-Roggeveen, te bepalen op Wordt nu aan de orde gesteld het voorstel van B. en W„ om een gedeelte sloot achter het perceel van den heer J. Vader Azaan den openbaren dienst te onttrekken. Van den heer Vader was een adres ingekomen om do sloot, grenzende aan de Westzijde van zyn perceel, over een leDgte van 21 M. van de gemeente te mogen overnemen voor een bedrag van f 10.—, onder verplichting dat deel te dempen en te rioleoren, zooals het nu reeds bestaande, alles onder goedkeuring van B. en W. De heer Bijpost vraagt, of B. en W. weten of die grond voor niemand meer waarde zal' hebben, dan f 10.—. Meer burgers zijn belend met die sloot. Voorz. zegt, dat twee aanwonenden, heeren Huiberts en Bakker, bij spr. zijn geweest, om inlichtingen aangaande die demping. Deze beide heeren konden zich heel goed met de voorgestelde verandering vereenigen. Zij achtten dat eene bepaalde ver betering. Ook de heer Zijdewind juicht deze verandering toe. Indertijd is de heer Z zelfs genegen geweest, mede te werken tot ver betering van den vervuilden toc-stuud daar De heer Hoogschagen dan is het de schuld van B. en W., dat die toestand daar zoo is geworden; dan hadden dië heeren daarop beter moeten toezien. Voorz. zegt, dat het onmogelijk is, daar verbetering te brengen. Bij den minsten wind loopt die sloot daar vol met allerlei vuil. Men zou daar wel een baggerman kunnen neer zetten, die steeds da sloot rein hield. De heer Hoogschagen dien toestand krijgen we dan nu verderop toch. Voorz.: juist 21 meter verder, en zoo komen we, waar we moeten zijn ten slotte: aan de Langesloot, en zijn dau van al het vuil af. Spr. begrijpt niet, hoe men er toe kan komen, het Dag. best. voor het bestaan van eau dergelyken poel aansprakelijk te stellen, en hoe men vragen kan, of de gemeente niet meer geld voor dier grond kan krijgen. De gemeente moest dit voorstel met twee handen aangrijpen; het aanbod van f 10.is al meer dan genoeg. Dat die vuile boel wegkomt, is een uitkomst, en uit een oogpunt van gezondheid is dit voordeel voor de gemeente eigenlijk niet te betalen. De heer Vader zegt, een drietal weken geleden eens te hebben gekeken daarachter, en toen was de sloot pas uitgebaggerd. Maas- het was er weer even slecht. Wit men het daar schoouhouden, zet er dau gerust een baggerman neer, doch dat zou de gemeente toch wel wat te veel kosten. De heer Hoogschagen: je krijgt het nu toch weer 21 Meter verder. De heer Meurs wat is er tegen, om het kwaad 21 Meter te verplaatsen Zooveel te minder perceelen hebben er dan toch last van. De heer Asjesal moest de gemeente er geld bijleggen, zou ik deze verandering van harte toejuichen. Voorz.een dergelijk voorstel zou ik steu nen. We moeten niet vergeten bovendien, dat we een Gezondheidscommissie hebben, die uit den aard van de zaak nog langzaam kan werken. Maar als de aandacht dier commissie valt op deze sloot, krijgt de gemeente beslist een aanschrijving, die sloot te dempen en te rioleeren, en dan alles voor gemeenterekening, want het is gemeentewater. De heer Hoogschagendat kan en moet de gemeente ook doendie moet de sloot ook schoonhouden. Voorz.die sloot kan men niet schoon houden, er is maar één middeldempen. De heer Buiswe moeten dit voorstel dankbaar aanvaarden; anders zouden we het straks voor eigen rekening moeten doen, en wat heeft die grond, dien wij daar krijgen, voor ons voor waarde Niemendal. En op een andere wijze als demping, is de sloot niet rein te krijgen. De heer Vader: als de heer J. Vader,'om eens een cijfer te noemen, f 100 voor dien grond sou moeten betalen, zou by er, zooals hij in de vergadering van B. en W. heeft gezegd, hartelijk voor bedanken, want bij de hooge kosten van demping en rioleering aog een flink bedrag, dat zou hem te erg worden. Hij wil iets geven, omdat dat gewoonte is, maar als er een groot bedrag werd geëisckt, hij zou bepaald op een dergelijk voorstel niet ingaan. De heer Hoogschagenhet moet hem toch wat waard zijn hij doet het toch ter ver betering van zijn localiteit. Voorz.: voornamelijk om van die vuile sloot af te komen. De heer Hoogschagener staat in het adres: ter verbetering van zijn perceel. Dat staat er zwart op wit. Het adres wordt nog eens gelezen en de heer Hoogschagen blijkt in zijn recht. De heer Vader meent, dat men dit aanbod met twee handen moet aangrijpen, om van dien stlnkboel af te komen. Voorz.Ik zou er voor zijo, al gaf de heer Vader maar f 2.60. De heer Bijpost, die al een paar maal ver- geefsche moeite hooft gedaan, om aan het woord te komen, zegtik protesteer, mijnheer de Voorzitter, tegen hetgeen u daar straks heeft gezegd„hoe men kan vragen, of die grond voor een ander meer waarde hud." Ik heb gevraagd, of er geen andere omwonende eigenaren waren, die meer voor dien grond wilden geven. Ik heb het recht, hier een dergelijke vraag te doen; dat doe ik in het financieel belang der gemeente. Voorz.daar stel ik tegenover het belang, dat de gemeente heeft bij het verbeteren van dien vervuilden toestand. De heer Bijpost: ik ben niet tegen het verbeteren van dien toestand. Ik wil zelfs wel gold toegeven, maar ik wilde alleen ven antwoord op mijn vraaghebben B. en W. dat onderzocht, of er niemand is, die meer voor dien grond wil geven? Voorzitterja. De heer Hoogschagen zegt, dat er steeds gesproken wordt van 21 M.; dit is 21 strek kende M en de sloot is ongeveer 3.50 M. breed, en dan zooveel grond, ongeveer 71 M2. voor f 10 te verkoopen, gaat spr. te hard. Aan de orde is alleen, dat deel der sloot aan don openbaren dienst te onttrekkende prijs kan later worden bepaald, zegt Voorzitter, maar als dat bedrag van 10 verhoogd wordt, zal de heer Vader zyn aanbod wel niet ge stand doen. De heer Hoogschagenook nief erg. De heeren Meurs, Asjes, Bijpost en Vader dat zou zeer zijn te betreuren. Met algemeene stemmen wordt bedoeld gedeelte van de sloot aan den openbaren dienst onttrokken. Aan de orde komt nu wyziging der voorwaar den, waarop het buizennet en de gasmeters door de gemeente van den heer Van Rossem zullen worden overgenomen. In de vorige zitting heeft de Raad die voorwaarden vast gesteld, maar de heer Van Rossem heeft een paar bemerkingen. Alleen geeft aanleiding tot discussie de opmerking van den heer Van Rossem, dat hy in het contract gaarne zou zien opgenomen de bepaling, dat de staat, waarop gasmeters en gasbuizen staan ver meld, „in hoofdzaak" juist isdat hjj dus niet tot in de minste kleinigheden er voor kan

Schager Courant | 1903 | | pagina 2