Donderdag 17 Dec. 1903. Binnenlandsch Nieuws. Stter Cureii van 47ste Jaargang. No. 3898. ONGELUKKEN. Terwijl B. S. en echtgenoote te KERKEN- BOSCH (bij Meppel) zich even naar het vee op de deel van hun boerderij begaven, maak te hun bijna 3-jarig dochtertje van de gele genheid gebruik om met een pot heote melk te gaan spelen, waarbij ze zulke hevige brand wonden bekwam, dat ze aan de gevolgen spoedig is overleden. Nabij KLUNDERT is schipper A. de Lang door een rnkwind overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is eenige uren later opgehaald. Terwijl twee mannen, vader en zoon, te BIERVLIET, bezig waren met zware boo- men te vellen, en de eerste een put vulde, begon onverwachts een boom, welkende zoon onderhanden had en die door den bekenden Octoberstorm losgeraakt was, te vallen. De waarschuwing van den zoon tot den vader kwam te laat, daar deze den verkeerden kant uitweek, zoodat een boomspil zijn hersenpan verbrijzelde. De man was op slag dood. Wik- en Weegloonen. De Minister van Binnenland&che Zaken heeft een wetsontwerp ingediend, bepalende, dat ten behoeve der gemeente HOORN tot 1 Januari 1907 wik- en weegloonen tot een bedrag van ten hoogste f 0 50 per 100 K.G. kunnen worden geheven. Het gemeente bestuur van Hoorn had bezwaar gemaakt om het boven het wik- en weegloon betaald wor dende draagloon, a 12 ets. per 100 K.G. af, te schaffen en alle thans op de kaasmarkt verstrekte diensten te verleenen voor de tot dusver geheven f 0.60 per 100 K.G., aange zien de afschaffing van het draagloon, waar van de regeling buiten de bemoeiing ligt van de gemeente, voor haar zou beteekenen een uitgaaf van pl. m. f 3719. De minister heeft daarin berust, maar verminderde nu het wik- en weegloon met 10 ets. De St. Nicolaasdrukte bij de posterijen. Gedurende de St. Nicolaasdagen werden door de posterijen te AMSTERDAM niet minder dan ruim 20.000 pakketten voor het binnenlandsch verkeer geëxpedieerd. Voor het buitenlandsch verkeer bedroeg het aantal ruim 1000. De dienst kon intusschen, dank zij den genomen maatregelen, nagenoeg zonder vertraging plaats hebben. Vee voor Zui d-A f r i k a. In zake vee-uitvoer naar Zuid-Afrika is door het Dog. Bestuur van het Ned. Landbouw- Comité goedgekeurd, samenwerking te bevor deren tusschen het Nederlandsch Landbouw Comité en de in Zuid-Afrika op te richten Landbonwvereeniging, met het doel eene per manente commissie daartoe te zijner tijd in het leven te roepen. Een oplicht ster. Men schrijft uit DEN H 4.AG 't Heeft maar weinig gescheeld, of ver schillende winkeliers te dezer stede waren dezer dagen slachtoffers geworden van een z. g. millioenenjuffrouw. Deze juffrouw, tot vóór enkele dagen een eerzame keukenprinses, in dienst van een be woner van de Stadhouderslaan, ging zich een paar weken geleden verbeelden erg rijk te te zijD en in het huwelijk te treden, en met dat 'idéé kreeg zij tegelijkertijd aanvechtingen om allerlei bestellingen te doen. En geen kleine ook. Bij sommige magazijnhouders werd van alles en nog wat uitgezocht en liepen de bestellingen zelfs tot over de tienduizend gulden, 't Mooiste was niet goed genoeg. Volgens voorgeven moest het bestelde dienen tot Inrichting van een huis aan de Laan van Meerdervoort no. zooveel, een perceel dat ge bleken is sinds jaar en dag onbewoond te zijn. Nu eens gaf de millioenenjuffrouw haar werkelijken naam op, dan weder dien van den een of anderen aanzienlijken ingezetene. Toch zijn slechts weinig winkeliers er in gevlogen. Hoofdzakelijk moet dit hieraan worden toegeschreven, dat de „dame" bij het doen van hare „inkoopen" last gaf, het be stelde eerst later te doen bezorgen aan het door haar opgegeven adres aan de Laan van Meerdervoort. Alleen bij een banketbakker kon zij de ver- zoekiug niet weerstaan om de bestelde lekker nijen maar zelf, zonder betaling natuurlijk, mede te nemen en op te smullen. En ook bij een handelaar in pelterijen, waar zij op hare manier inkoopen deed, nam zij het bestelde tot een bedrag van een kleine honderd gulden mede. De politie heeft aan de dure grappenmakerij een einde gemaakt en tegen de ex-dionstbode ter zake van oplichting, ontelbare malen ge pleegd, een strafvervolging doen instellen. Niets meet te vertrouwen. Naar bet Vad. verneemt, moet de echtge- noote van een zeer geacht ingezetene van MEPPEL ernstig ziek geworden zijn tenge volge van loodvergiftiging door het gebruik van leidingwater aldaar. De professor, een specialiteit voor zenuwziekten,die geraadpleegd is, heeft uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat de patiënte onmiddellijk moest ophouden met het gebruik van dat water. Station NOOR D-SCHARW OUDE. Is de toegang tot het Station alhier ook heel wat verbeterd, nu de weg daarheen niet meer door zwaar beladen groentewagens bereden wordt, in het staton zelf ziet het er al zeer onooglijk uit. Eigenlijk is de toestand er zoo, dat hij de H. IJ. S. M. tot schande strekt. De wachtkamer le. en 2e. klasse munt boven alles in slordigheid uit. Een vuile grond, waarop in 't midden een erbarmelijke tafel, en daarboven een lekkende petroleum lamp, benevens eenige stoelen, die voor de helft onbruikbaar zijn, ziedaar het ameuble ment. Couranten ziet men er niet, hoewel men toch mag aannemen, dat de leestafel ook hier genoegzaam voorzien wordt. Bij uitzondering een door petroleum gedrenkt blad van een week oud. Hoog noodig alzoo, dat hierin de gewenschte verbetering wordt aangebracht. In plaats van den heer D. Kist, die als Notabel bedankt had, is te KOLHORN gekozen de heer J. Kooiman. POKKEN. Als hersteld van pokken zou een persoon te VOLENDAM de barak verlaten; het was een van de lichtste lijdeiessen. Haar woning en al wat daarin was, is ontsmet en kan zij nu weer in haar huisgezin terugkeeren. Nu verblijven er nog twee kinderen als lijders in de barak en wordt een vrouw in haar eigen woning verpleegd. De ontsmettingsoven werkt steeds door om alle besmette goederen te ontsmetten. Volgens de deskundigen is, wanneer er deze volgende dagen geen gevallen van pok ziekte meer bijkomen, de ziekte als bedwon gen te beschouwen. Voorzichtig toch. Een dienstmeisje te MEPPEL, dat een speld, welke zij in den mond hield, door slikte, is Maandag in het Ziekenhuis te Zwolle voor de derde maal geopereerd. Ech ter is het niet mogen gelukken, de speld te verwijderen. Goed zoo. In FRIESLAND heb ben sommige landeigenaren, verhuurders van boerenplaatsen of losse landerijen, aan de huurders een gedeelte der pacht geschonken, als gedeeltelijke vergoeding voor de schade, geleden door den hoogen waterstand. Sommige corporaties, als kerkelijke gepjeenten enz., hebben dit voorbeeld gevolgd. De bedienden van den ban ketbakker N. C. A., te ZWOLLE, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Moe gewerkt, gingen ze Zaterdagavond naar bed. De laatste draaide het gaslicht uit. Waarschijnlijk is dat wat haastig gebeurd en de kraan weer een eindje losgedraaid. Althans, den volgenden morgen werden twee der jongsten wakker en voelden zich onwel.Beneden gekomen,moesten ze overgeven. De patroon begaf zich naar boven en vond zijn overig personeel reeds bezwijmd. Door spoe dige hulp konden allen weer in normalen toestand teruggebracht worden. HARINGCARSPEL. Donderdag 17 Dec. e.k. zal door de Groen ten-vereenigingen „Nieuw Levon" en „Waar land en Omstreken" een gecombineerde vergadering gehouden worden, met vrijen toegang, ter bespreking van de spoorlijn Dirkshorn—Broek, Contante betaling der kool, en het verleggen der marktplaats. Deze vergadering belooft zeer belangrijk te zullen worden, daar zeer velen bij genoemde zaken geïnteresseerd zjjn. Raadsvergadering te HARING CARSPEL, 14 Dec. 1903. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent de vergadering, waarna do notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Door den Voorz. wordt medegedeeld dat bij de verificatie der kas van den Ont vanger dezer gemeente op 12 dezer, over eenkomstig de boeken aanwezig is bevonden eene som van f 1875 95s dat de gemeente begrooting voor 1904 is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. onderstelt, dat de leden uit de nieuwsbladen bekend zullen zijn met de circulaire, gericht aan eenige gemeente- en polderbesturen, door het Comité voor de spoorverbinding Broek op LangendijkDirks horn, en stelt voor, afgevaardigden te benoemen naar de vergadering, te houden te Oudkarspel op 22 dezer, ter bespreking van dat spoorplan. Voorz. licht toe, dat het slechts een voorloopige bespreking geldtbesluiten worden daar niet genomen. Als afgevaardigden worden benoemd de Voorz. en de beide Wethouders. Ter tafel wordt gebracht een verzoekschrift van de groentenvereeniging „Waarland en Omstreken," om voor dat deel der gemeente iemand te belasten met de ontvangst van gemeente-belasting, alzoo een sub-ontvanger aan te stellen. In het verzoekschrift wordt er op gewezen „dat het voor de vele belastingschuldigen in dat deel der gemeente een tijdroovende of met kosten gepaard gaande (kwestie is, hunne gemeentelasten ter bestemder plaatse te voldoendat zij daarom dikwijls gedwongen zijn zich te bedienen van derden, maar dan ook ter besparing van kosten genoodzaakt zijn, hunne lasten in één termijn te voldoen, terwijl het velen beter zou voegen gebruik te maken van hun recht om dit in twee termijnen te doendat in vele gemeenten met het oog op een en ander sub-ontvangers zijn aangesteld." De Voorz. deelt naar aanleiding van dit verzoekschrift mede, dat de gemeente-ont vanger in de vergadering van B. en W. zich bereid verklaard heeft, zelf een zitdag in 't Waarland te houden, als proef. Uit de opkomst op dien dag zou dan kunnen blijken, of er werkelijk zooveel behoefte aan bestaat. De heer Zut informeert, of de heer Plaatsman te Waarland, die tevens penningmeester is van de polders Waarland en Speketer, ook niet kan worden benoemd tot sub-ontvanger voor de gemeentelasten. DeVoorz. beantwoordt die vraag ontkennend, waarop de Secr. voorleest een Koninkl. Besl. (1886 Stbl. 107), vernietigende een raadsbesluit der gemeente Wolfaartsdijk, waarbij aan den veldwachter, tevens bode, het ophalen van gelden was opgedragen op risico der gemeente. Bij dat besluit wordt overwogen „dat de ontvanger belast is met de invordering van alle ontvangsten en inkomsten der gemeente en heeft te zorgen dat de invordering behoorlijk geschiedt;" „dat de Raad derhalve niet bevoegd is te bepalen, dat de inning van aan de gemeente toekomende gelden door een ander, buiten verantwoordelijkheid van den ontvanger, kan geschieden." De Raad vindt nu goed, dat de gem.-ontv. op Donderdag 24 dezer, des nam. van 1—3 uur, in het koffiehuis van A. van Ophem te Waarland eene zitting zal houden tot ont vangst der gemeentelasten. Plaats, datum en uur zullen door aanplakking bekend gemaakt worden. Gelezen wordt eene circulaire van de Hoofd-Commissie tot het brengen van eene bijzondere hulde aan H. M. de Koningin- Moeder in Januari 1904, als wanneer het 25 jaar geleden zal zijn, dat H.M. als Koningin der Nederlanden Haar intocht desd hier te lande. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten, op den gedenkdag, zijnde 22 Januari a.s., van de openbare gebouwen te vlaggen, en voorts door den veldwachter met de bus eene collecte te doen houden aan de huizen der ingezetenen. Als laatste punt der agenda: benoeming van een armvoogd, per. aftr. de hr. J. Schoorl. Met algemeene stemmen herbenoemd. De benoemde verklaarde, onder dankzegging voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen, die benoeming aan te nemen. Volgt de gebruikelijke rondvraag, waarbij de heer Keesom mededeelt, klachten te hebben vernomen over den smid in het Waarland, die allerlei voorwerpen aan den openbaren weg plaatst, hoewel er op zijn erf voldoende ruimte is om een en ander te bergen. ooi- in hm mi in tern 'Mts t ninu 111 u uoi uun ouu i Nf.niiilöU UVCi' UCU WCK» CJ-» iniiiimrtt

Schager Courant | 1903 | | pagina 5