Tweede Kamer. INGEZONDE Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Gemengd Nieuws. - HEER HUGOW.\ARD. Op uituooiiging der Veroenigiugen „Waar land en Omstreken" on „Nieuw Leven vergaderien Donderdag jl. bij den heer Bakkum een 120-tal belanghebbenden ter bespreking van het plan-Waarland, n.1. spoorverbinding van 't station N.-Sohar wonde met de Noor derringvaart, 'en de z g. Westerlijn, welke pnnteu dooi de heeren Plaatsman en Brug man zouden worden ingeleid. Nadat door laatstgenoemde de vergadering was geopend met een woord van welkom, inzonderheid ook aan den Burgemeester van O. Niedorp en den heer Trompetter en andere handelaars, gaf de heer Plaatsman zijn inleiding ten beste. In zeer korte trekken schetst spr. de geschiede nis der markt aan 't station en komt ver volgens tot den toestand van 't oogenblik. Een zeer groot bezwaar blijft het voor het tegenwoordige marktterrein, dat het feitelijk alleen per as bereikbaar is. Naar Spr.'s oor deel komt ook in „Nieuw Leven" langzamer hand een kentering men gevoelt daar thans meer sympathie voor Waarland's plan, dan voorheen. Wel heeft de H 8. M., zegt Spr., niet willen ingaan op het verzoek, destijds tot haar gericht, maar door spr. wordt opge merkt, dat tot de ringvaart reeds dubbel spoor ligtalzoo nog een draaischijf en een 200 SI. spoor langs de vaarten 'tplaD-Waar land is tot uitvoering gekomen. Waar we thans gevaar loopen, tnsschen twee spoor lijnen doodgedrukt te worden, acht spr. de tijd gekomen, dat we de handen ineen moe ten slaan, om aaif 't gevaar te ontkomen, dat de handel voor deze omgeving zal verloopen. Spr. hoopt, dat 't onderschrift van 't Zeenw- sche wapen „Ik worstel, maar blijf boven op deze omgeving van toepassing zal mogen zijn. Eer de Voorz. de discussie opent over deze zaak, deelt hij mee, dat beide bestu ren hot meer gewenscht achten, dat de ver gadering ook eerst de inleiding aanhoort over de spoorljjn Broek op Langendijk Dirkshorn, zoodat de Voorz. eerst aandacht vraagt voor zichzelf. Van deze inleiding geven we 't hier volgende resumé De heer Brugman wijst er op, dat het verschil van belangen ook de land bouwers bij herhaling oproept ten strijde. En niet het minst fel is de strijd natuurlijk, wanneer in meer of mindere mate het be staan wordt bedreigd. Door vereenigd optreden is, in de laatste jaren vooral, in deze omgeving veel goeds tot stand gekomen, zich openbarende in toenemende welvaart onder de landbouwers dezer omgeving. Spr. wijst op veranderde cultuur, op het verwerven van een plaats van afzet voor de producten, vooral van groote beteekenis voor Waarland en 't noordelijk deel van Heer Hugowaard, doch ook voor plaatsen verder van 't station Noord-Schar- woude gelegen. Wordt thans de vraag gesteld, of niet het blijven voortbestaan der markt aan genoemd station voor deze omgeving niet een levenskwestie is geworden, spr. meent, dat het antwoord zou moeten luiden: „De opheffing zou de nekslag zijn voor onze landbouwers Vervolgens wijst hij er op, wat door 't Bestuur van Nieuw Leven is gedaan, toen er plannen werden beraamd voor den aanleg eener spoorlijn Broek op LangendijkDirks horn. Hij brengt in herinnering het bekende adres aan Ged. Staten, wat stellig mede van invloed is geweest op 't besluit van dit College, om voorloopig alleen een voorstel in te dienen tot subsidiëering der Noorder Stoomtram. Spr. had in dit voorstel een bliksem afleider gezien voor het dreigend gevaar, dat zich voor deze omgeving ver toonde. De bekende circulaire echter van het comité voor de z. g. Wester-spoorlijn heeft ons de verzekering gegeven, dat het plan Broek op Langendijk—Dirkshorn nog niet is prijsgegeven. Het gevaar dreigt dus nog. Het kan, naar sprekers oordeel, niet worden ontkend, dat het station Noord-Scharwoude, de plaats van afzet ook voor vele plaatsen ten Noorden en Noordoosten van onzen polder, in zeer on gunstige conditie zou komen, wat vervoer en handel betreft, indien de Westerlijn, naar 't aanhangige plan, tot stand kwam. Dit zou beslist de uitbreiding der, zulke goede resul taten opleverende kool- en aardappelteelt zeer tegengaan, wat wederom van grooten invloed zou zijn op de welvaart van een geheele landbouwstreek buiten 't Ambacht. Wel wordt van uit den Langedijk be weerd Ge behoudt toch uw spoorlijn met haar beide stations, uw ringvaart met haar losplaatsen Doch dat alles verliest zijn waarde, zegt Spr., bij de verplaatsing van 't vervoer en daarmeê van den handel, 't Station Heer- Hugowaard is ons ten voorbeeld, waar het groentevervoer thans zeer gering is. Spr. voorziet in de toekomst van 't station Noord- Scharwoude, stel dat de markt nog levens vatbaarheid zou behouden, 10 stugge mark ten tegen een enkele vlugge, en iedere land bouwer weet wel, wat dat beduidt voor z'n beurs. Waar onze vereenigingen streven naar vooruitgang van den landbouwstand, daar dienen we krachtig op te treden, wanneer we met achteruitgang worden bedreigd. Reeds vroeger hebben we, zegt Spr., enkele voormannen aan den Langedijk gepolst over aansluiting aan het station Noord-Schar woude. Scheen men van de eene zijde daar voor veel te gevoelen, anderzijds deden we de ervaring op, dat we op steun van die zijde niet veel behoeven te rekenen. Ten slotte komt Spr. tot de vraag: Wat kan en moet er door ons worden gedaan Allereerst acht hij 't wenschelijk alle be- j dreigden te overtuigen van 't gevaar, waartoe 't wellicht dienstig is, ook elders vergaderin gen te beleggen, als te Oude- of Nieuwe Niedorp, en aan de Langereis, ten einde te komen tot gemeenschappelijk optreden tegen het dreigend gevaar. Landbouwers uit het benadeelde gedeelte van Haringcarspel kunnen er hunne besturen op wijzen, dat bij toezegging der rente-garan tie een deel der gemeente wordt bevoordeeld ten koste van een ander deel. Mocht evenwel 't voorstel van het Comité bovengenoemd algemeen bijval vinden, dan dient, naar sprekers meening, alles In 't werk te worden gesteld, wat er toe kan leiden om de Regeering te overtuigen, dat verleening i van concessie ten zeerste in strijd zou zijn j met de belangen van een thans bloeiend gedeelde van West-Friesland, en van te par- tiëel belang voor een ander gedeelte. Spreker hoopt, door z'n inleiding stof te hebben gegeven voor een vruchtbaar debat en wenscht, dat de bespreking der zaak zal mogen leiden tot goede resultaten. Het debat over beide zaken wordt geopend door den heer J. Bos. Deze spr. wijst oj> 't groote belang, dat een markt aan 't water heeft in de schipperij. Naar zijn oordeel zou bjj verplaatsing van het marktterrein de aanvoer aanmerkelijk grooter worden. De heer Plaatsman is van oordeel, dat beide zaken, hier ter sprake gebracht, kunnen leiden tot een vereenigd streven. Naar spr.'s meening moet voor de Westerljjn niet Dirkshorn 't eindpunt sijn, doch Schagen tot 't dorp N.-Scharwojide zou het aanhan gige plan van kracht kunnen blijven, terwijl vandaar aansluiting zou moeten worden ge zocht aan 't station, doch dan van de Hos- kam langs de rioorderringvaart, waarmee 't plan-Waarland dan tevens verwezenlijkt kon worden, indien bij Waarlandsbrug een laad plaats met marktterrein werd geschapen. Naar spr's. oordeel zou voor deze wijziging ook medewerking zijn te verkrijgen van uit Schagen. Bij de verdere behandeling van de Marine- begrooting gaf de Minister aan verschillende sprekers te kennen, thans over voldoende gegevens te kunnen beschikken, om Bpoedig een regeling der loonen voor de werklieden op 's Rijks werf tot stand te kunnen brengen. Hoofdstuk Vn A. werd zonder stemming aangenomen. Daarna kwam financiën aan de beurt, waarbij geen algemeene beschouwingen wer- Vooral werd besproken de Door den heer Meereboer wordt nog eens 't denkbeeld geopperd van een overhaal over verbete B ^P. de heeren Troelstra en den noorder ringdijk. Een zeer levendig debat te demogelijkheid voor wordt nu gevoerd, waarin de verschillende ^VgerfaXenaren. om op te klimmen tot plannen tegen elkaar worden gewogen. hoogere rangen, Verder werd gesproken over het in om loop zijn van vreemde munt in Limburg. De Minister wil, om den wassenden stroom Uit de discussie blijkt meer en meer, dat Waailand zich tevreden zou stellen met de verwezenlijking van haar plan, terwijl men vaCn dT We8tMfij>nSnnietV°zoo "bezorgd mwtó van Duitsche en 'Belgische pasmunt te kee- als sommige andere sprekers. Toch werd der ren geleidelijke uitbreiding van verbods- vergadering meêgedeeld, dat de vereeniging bepalingen tegen dien invoer. Waarland" beslist zal adresseeren aan pol- j Na nog verschillende kmine zaken, wera der- en gemeentebesturen, voor wijziging in ook dit Hoofdstuk aangenomen, het plan der z.g. Westerlijn, en de Voorz. van Nieuw Leven, station NOORD- Waarland" verklaart zich dan ook vóór i SCHARWOUDE. combinatie. i 16 Dec. Aanvoer Ten slotte wordt met algemeen goedvinden kool f 0.40 a bepaald, op het voorstel van dan heer Plaats- per 50 K.G. man in te gaan. Beide vereenigingen zullen 17 Dec. Aanvoer ruim 13000 stuks kool, dus een krachtige beweging trachten op te roode kool f 3 a f 6.76, kleinere f 0.26 a f 2.76, wekken voor de wijziging van het plan voor gele kool f2.60af 4.60, kleinere f 0.60a f2.50, I de Westerlijn in dier voege, dat verbinding witte kool f 2 80, Deensche witte f 2.10 per 100. tot stand gebracht wordt tnsschen Schagen en 't station N.-Scharwoude. Voor het ge deelte Dirkshorn—Noord-Scharwoude zou het plan ongewijzigd kunnen blijven, doch verder l van de Roskam langs de noorder-ringvaart, quaestie der wik- en weegloonen ook ditmaal teruggang, geen sprake zal kunnen zijn. Deze leden Geldekoeien beginnen zich naar de vette drongen ar op aan, dat, nn de'vergunning tot te regelen. Zoo'n kentering is altijd drukkend, het keffen van wik- en weegloonen op den De verkooper meent aan het kortste eind té hier voorgestelden voet, althans slechts voor trekken, en de kooper, dat het meer dan ge- één jaar worde verleend en dat in het volgend noeg is. Dut was de oorzaak, dat Donderdag of liever nog in dit zittingjaar de zaak op ongeveer de helft onverkocht bleef. Schapen 1u:; j» vwaren wel trekkend doch met de prijzen ginc- oi n„ i.t L. 'i_. "s het nog al. De hoogste markt verkreeg de zoodanig tijdstip opnieuw bij de Kamer aan hangig zal worden gemankt, dat dan tot het nemen van eene principiëele beslissing zal heer J. de V. alhier, zjjndo f 32. Varkens kunnen worden overgegaan. waren zoo goedkoop, als ze in geen jaren Andere leden wenschten de wet slechts voor geweest zijn. Wat er verder aangevoerd werd één jaar te doen gelden, omdat de wik- en weegloonen, wanneer het wetsontwerp tot regeling der gemeentelijke bedrijven zal zijn 4600 stuks kool, roode f 2.70 per 100, uien f 1.60 aangenomen, niet meer zullen zijn onderwor pen aan de bjj art. 264 der gemeentewet gestelde beperking. Een aantal leden had bezwaar tegen den drie-jarigen termijn van dit ontwerp, omdat zij wenschten dat reeds het volgend jaar tot verdere verlaging der te heffen maximum bedragen zal kunnen worden overgegaan, om aldus langs den weg van geleidelijke ver bleef bij de oude prijzen. De heer G. Zijlstra alhier is benoemd tot Hoofd der School te Blokzijl Uitslag der aanbesteding van oliën en reuzel, ten behoeve van de Banne en den Polder Schagen J. RotgansReuzel 67 et, raapolie 27 ct petroleum 81/» ct.J. GrootReuzel 64 ct raapolie 28 ct., petroleum 8y4 ct. Gegund aan J. Groot. Herkozen tot lid van het Dugelijksch üiuuc tOrJJidCi ut;u w eg va,u v* "DJ. J A"*bvTiÖBVM mindering het bedrag der heffing te brengen van dezen polder de heer S. Grootes. met opname van het plan-Waarland naar 't station. De Voorz. wenscht de vergadering geluk met deze oplossing, waarin het streven der beide vereenigingen ligt opgesloten. Daarna stelt hij aan de orde punt 3 der agenda„contante betaling bij den handel in dorschkool". Spr. deelt de vergadering meê, wat aanleiding heeft gegeven, dit punt op de agenda te plaatsen. Na eenige bespreking verklaart zich de vergadering in beginsel vóór contante beta- a f 1.55 p0r 60 K.G. 18 Dec. Aanvoer 4000 stuks kool, roode kool f 0.80 a f 3.60, gele kool f 0.60 af2.20, witte kool f 0.86 a f 2.10 per 100. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 16 Dec. 660 bloemkoolen f 3.a f 4.60, 12000 roode kooien f 1.60 a f 4.26, 6000 gele f 1.60 a f 3.60, 2600 witte f 0.76 a f2.30 per 100. 112 balen uien f 1.40 a f 1.60 per 60 K.G. 17 Dec. 200 bloemkoolen f 0.76 a f 1.30, 14000 roode kooien f 2 60 a f 5.60, 1000 gele f 1.- af 2.—, 1200 witte f 1.— a f 5.60, per 100. 18 Dec. 100 bloemkoolen f2.—10.000 roode kooien f 1.a f 4.1600 gele f 1.a f 2 20, 700 witte f 3.—. 94 balen uien f 1.30 ling. Tevens wordt de wenschelijkheid uitge sproken, om bij verkoop van partijen dooreen, de waarde van elke soort bij onderlinge overeenkomst van koopei en verkooper vast te stellen, terwijl de Betaalmeester alleen zal intsaan voor uitbetaling, wanneer de betrokken handelaar behoorlijk borg heeft gesteld. De korting voor contante betaling wordt op l°/o gesteld, waarvan ten bate van den handelaar. Door de vereenigingen „Waarland" en „Nieuw Leven" zal de Betaalmeester worden aangesteld. Vóór elke levering is verkooper verplicht, bij den Betaalmeester te informeeren, of deze de contante betaling voor den betrokken handelaar op zich wil nemen. Weigering van den Betaalmeester is koopvernietigend, indien de verkooper contante betaling heeft be dongen. Waar zoovele leden van beide vereenigingen tegenwoordig zijn, meenen de besturen te mogen voorstellen, staande deze verg. iemand voor de functie van Betaalmeester te be noemen, De vooiz. geeft de verg. in overwe ging, bij acclamatie den heer P. Wonder Pz., den tegenwoordigen Marktmeester van „Nieuw Leven,"te benoemen, waarmee de verg. door krachtig en algemeen applaus instemt. Onder dankzegging voor het vertrouwen, in hem gesteld, aanvaardt de heer Wonder deze benoeming. Nog wordt vastgesteld, de contante betaling te doen ingaan op 21 Dec. a.s. terwijl aan de In het faillissemen tV a n Mutmikrede, den gevangen genomen advocaat te DELFT, staat tegenover een actief van f 10000, maai eventjes een passief van niet minder dan f 600,000. 't Kan knap toe 1 Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschriftBijdrage tot de kraambed-statistiek, de heer H. W. Melchior geboren te Winkel. Te WINKEL is eene Vereen i- ging tot Ondersteuning bij Ziekte in wording. Zij wordt naar het model als die, welke in Schagen bestaat, ingericht. De heer Ds. W. B ax J r., predi kant te Roosendaal, heeft het beroep naar 1 de Herv. Gemeente te VENHUIZEN aange nomen. D e t e SINT PANKRAS wonende leden der Gereformeerde Kerk te Broek op Langendijk hebben besloten, een eigen ge meente te stichten. In een deze week gehouden bijeenkomst is een commissie benoemd, welke belast is met de voorbereidende maatregelen voor 't stichten van een Kerk. LANGEDIJK. De handel in winterkool (huiskool) begint al vrij leveudig te worden. In tegenstelling met vorige jaren, toen de boawer zijn geheele schuur met kool, groot en klein door elkander, voor een gemiddelden prijs verkocht, koopt nu de koopman over I 't geheel slechts de soort, welke hij noodig heeft. Besteed wordtvoor le soort roode kool beide besturen wordt opgedragen, de instructie f 6 a f 7, 2e soort f 6.25 a f 6.75, 3e soort I f 4.50 a f 6 per 100 stuks. Men schrijft uit VEENDAM Dat de schooljeugd het schoolgaan staakt, betreffende contante betaling nader te formulee ren, met in-acht-neming der uitgesproken wenschen in deze verg. Per advertentie in Schager- en Nieuwe Lan- 1 - „j,A,„r twi, a gedijker Courant zal het besluit betreffende {f ,een,Z6^e° de contante betaling aan landbouwers en hande- Z1C er laars bekend worden gemaakt. Nog wordt een gesticht 'Q deze gemeente verdraaien het, d.« ,oo,ioop,e d.g.i,k. ™n 101 tis'ira tot 1 uur door den Betaalmeester zitting zal tot dat deel der gemeente versperd is. Een anderen weg verkiest men niet te loopen. Men schrijft uit den Gel- derschen Achterhoek aan de Arnh. C t. Om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, hebben verschillende predikanten in deze streek de goede gewoonte, geen huwe lijksfeesten bij te wonen, waar sterkedrank geschonken wordt. Vooraf moet die belofte gegeven worden. Het ware zeker gewenscht, indien geljjke gedragslijn werd gevolgd bij begrafenissen. Het mag een schande heeten, zooveel jenever bij en vóór begrafenissen ge schonken wordt. Voor eenige dagen woonden we een begrafenis bij van een jeugdig huis vader, die, doordien hij te veel alcohol gebruikt had, te water was geraakt en verdronken, nalatende een armoedig gezin. Toch werd er gedronken, zóó zelfs, dat ook bij deze begrafenis, welke voor velen toch stof tot nadenken moest geven, eenige personen achter de lijkbaar aanwaggelden. Daarbij het woord van den predikant te hooren, lijkt wel op eene bespotting. Men schrijft uit HAARLEM Op het donkere Spaarne zat Vrijdagochtend tegen halftien een vrouw, van naar gissing 70 jaar, op de leuning van een daar staande kar. Op eenige passen van haar af stonden vrij wat menschen, waaronder ook een poli- I tieagent met een rechercheur. Donderdagavond was de vrouw, die zeide uit Leiden te komen j en naar Amsterdam te willen, hier zwervende aangetroffen, en daarom opgenomen in het politiebureau. Doch toen de politie haar Vrijdagochtend per trein naar Amsterdam Maarten der Naaml. Landbouw- en Handels- wilde laten vertrekken, weigerde de H.IJ.S M. vereeniging, in het lokaal van den heer A. haar te vervoeren, omdat zij zoozeer in het Nottelman te EENIGENBURG. Het eerste ongedierte zat. En werkelijk, als zij zich den punt van bespreking was het schrijven van groezeligen, tanigen nek zoo nu en dan met de afd. Haringcarspel, behelzende, om bij den beide handen krabde, liep het ongedierte bij verkoop van dorschkool van den koopman te tientallen op den zwarten doek, dien zij om had. vragen een bewijs van verkoop, tijd van Nu de spoor haar niet naar Amsterdam wilde levering en prijs aangevende. Het nut van j brengen, zou de politie haar buiten de poort dien maatregel werd door allen erkend, maar zettendoch het mensch, dat zeide kind noch men was van oordeel, dat het evenzeer noo- kraai in de wereld te hebben, kon niet meer dig was, dat er bij den verkoop van kool voort, en was op de leuning van de kar per snees, ook een contract weid opgemaakt, i neergevallen. Dr. v. d. Berg liet haar naar het gasthuis vervoeren. worden gehouden in het lokaal van de h.h Frank en Trompetter. Bij de rondvraag worden nog enkele zaken ter sprake gebracht, waarvan we nog ver melden, dat door „Nieuw Leven" éénmaal per week, Vrijdags, veiling zal worden ge houden van doorgeschoten kool, waarvan de dagelijksche veiling is gestaakt. Hierna sluiting der vergadering door den voorzitter. - WIERINGEN. i De uitvoeringen van de muziekvereeniging „Harmonie" zijn bepaald als volgtVoor de ongehuwde kunstlievende leden op Zondag 27 Dec. en voor de gehuwde kunstlievende leden op Woensdag 30 Dec. a. s. Behalve eenige muzieknummers, zal nog worden op gevoerd een tooneelstuk, getiteld „Vadervloek en Moederzegen," drama in 8 tafereelen, door W. A. van Dolder Kz. Dit alles belooft weer I een paar genotvolle avonden. - WIERINGEN. Naar wij vernemen zullen op Woensdag j 23 Dec. a.s. door de Naai vereeniging „Dorcas, j des avonds van 7'/j tot 9 uur, de door haar vervaardigde kleedingstukken voor belang stellenden ter bezichtiging worden gesteld op de bovenzaal der Herv. Kerk. Dat velen hiervan gebruik zullen maken is te verwachten, want de verzameling is belangrijk. Den daaropvol- 1 genden dag zullen deze kleedingstukken wor- den verdeeld, alzoo een mooi Kerstcadeau. - Zaterdag den 12 December, 's namiddags 2 uur, vergaderde de afd. Sint Ook oordeelde men, dat ter voorkoming van schade, de volgende bepaling zeer goed wasbij verkoop op korten termijn de bepaling, dat, als door vorst de levering on mogelijk wordt gemaakt in den gestelden tijd, de koop dan ontbonden is. Nog werd be sloten, om de dorschkool a contant bij den betaalmeester te verkoopen. Uitslag der verkooping, ge houden te ZUID-SCHARWOUDE ten over staan van den Notaris Backx te Wieringerw.: Huis, bouwterrein en erf te Zuid-Scharwoude, groot 4 aren, behoorende tot den boedel van wijlen Cornelis Heertjes. Kooper de Coöpera tieve Volksbank te Alkmaar voor f 2800.— Nieuw gebouwd woonhuis en erf aan de Westzijde te Zuid-Scharwoude, groot 101 centiaren, eigendom van den heer J. M. J. Engeringh, opgehouden, WIK- EN WEEGLOONEN. Bij het afdeelingsonderzoek betreffende de wetsontwerpen tot afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bij art. 254, eerste lid, der gemeentewet, ten be hoeve van Alkmaar, Purmerend en Hoorn, werd opgemerkt, dat het bij verschillende leden der Tweede Kamer bevreemding had gewekt, dat niettegenstaande de minister ten vorigen jare verklaarde met het oog op een volgend jaar het noodige onderzoek in te stellen en dan de zaak bij de Kamer zóó tijdig aanhangig te maken, dat de Kamer zonder overhaasting en principiëel de zaak zal kunnen beoordeelen deze wetsontwer pen de Kamer thans wederom zoo laat hebben bereikt, dat van grondige behandeling van da binnen de grens, bij art. 264 der gemeentewet gesteld. Verscheidene andere leden deelden deze bezwaren niet en het regeeringsvoorstel vond bij hen instemming, te meer, omdat ook de 1 betrokken gemeentebesturen verklaard hebben, zich ermede te kunnen vereenigen. Mijnh. de Red. Beleefd verzoek ik U eene plaats in Uw blad te willen afstaan, om het volgende ter kennis van het publiek te brengen. Donderdag j.1. verkocht ik op de markt te Schagen mijn overhouders aan den heer G. Groot. Niet lang geleden werden twee dezer dieren geslacht door den heer Deute- kom te Schagen, die mij verzekerde dat in de levers dezer schapen geen spoor der lever- bot te vinden was. Hoewel het tegenwoordig gewoonte is, van de gekochte schapen een uit de kudde af te maken om de lever te onderzoeken, wilde de heer Groot na bekomen advies van Deutekom ze liever allen behouden. Eenige kooplieden, waaronder klaarblijkelijk Jacob van Giesen te Alkmaar als hoofdper soon, deelden spoedig den heer Groot mede, dat die schapen niet gezond zouden zijn, waarna de heer Groot besloot er een af te nemen en dat te laten slachten om de lever te kunnen zien. Reeds waren Van Giesen c. s. in het hok gegaan en zochten het grootste en beste schaap er uit, om dat als voorbeeld te laten dienen. Onder zeer veel gezwets van Van Giesen en daarbij eene weddenschap willende aangaan van f 25 voor de armen van Schagen, zou dat schaap „ongezond" en de koop dus af zjjn. Het beest werd naar Deutekom ter slacht bank gevoerd en na gedood te zijn, werd de lever te voorschijn gehaald, die door Deute kom en een paar der aanwezigen als normaal werd beschouwd. Zij vertoonde een paar kleine witte stippen. Juist komt Van Giesen weer te voorschijn, die met oneindig veel gezwets en als slager, veel schijnbare kennis, al de aanwezigen den mond snoerde en beweerde dat juist die kleine witte vlekjes de ziekte kiemen zouden zijn. Zelfs Deutekom durfde niet meer bij zijn verklaring te blijven. De koop was dus weer af, want ook de heer Groot vertrouwde de zaak niet meer. Mij door al dat gezwets niet uit het veld latende slaan, stelde ik den heer Groot voor, die lever door den heer Muijs, rijksveearts t<j Schagen, te laten onderzoeken en ons aan ZEd.'s advies te onderwerpen. Alzoo geschiedde. De heer Muijs bevond die lever geheel normaal en constateerde dat het geslachte schaap geheel vrij was van leverbot of het z.g. ongans. De heer Groot nam de schapen en .Van Giesen c. s. beliepen geen kans deze schapen als „ongezonde" schapen tegen veel lager prijs te kunnen koopen. Tot mijn leedwezen vernam ik, dat ook andere menschen hetzelfde verschijnsel met hunne schapen hadden gehad en dat zij die zelfde schapen met groot verlies verkochten. Het is dus ieder aangeraden, in dergelijke gevallen het advies van den betrokken vee arts in te winnen, ten einde zich tegen der gelijke, bij de wet geoorloofde oplichterij te vrijwaren. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankende, verblijf ik, hoogachtend, UEd. Dw. C. H O O IJ. O., 18 Dec. 1903. Schagen, 16 December 1908. Wegens de mazelen wordt de Zustersschool door geen enkel kind meer bezocht. Op de Katholieke school bedraagt het verzuim 40%. De eersteVolksvoordrachten- avond werd gister [Vrijdagavond] in het lokaal van den heer J. Vader Az. gegeven. Onze Harmoniekapel was, als steeds, op haar post en gaf door haar opgewekte muziek aan het zeer ruim opgekomen publiek veel genot. Eenige opgewekte nummers als nu zjjn op zoo'n Volksavond zeer gewenschtwat bekende wijsjes, waar bjj men eens lustig kan meêzingen, dat geeft opgewektheid en een prettigen geest. Het was het bestuur der Volks voordrachten tevens gelukt, voor dezen avond te engageeren den heer Ant. L. Akkerhuis, declamator te Watergraafsmeer. Eerst gaf de heer Akkerhuis een novelle van zichzelf, geheeten „Kollemie" en daarna eenige komische voordrachten. VERPACHTING MARKTGELDEN. Donderdag had alhier met den volgenden „Algemeen Be- 8. konijnen en gevogelte, T. Kossen, f20: 4. schapen en -hokken, P. de Wilde, f 700 6. boter, kaas en eieren, P. Posker, f 120 tezamen f 1860. Het vorige jaar bedioeg de opbrengst der verpachting f403 meer. Gegund werden alleen de verpachtingen van varkens en biggen en die van konijnen en gevogelte. Herverpachting zal plaats hebben van de overige perceelen op Donderdag 24 December, des middags 12 uur. Het grasgewas van Noord en Rapenpad werd verpacht voor f 8 aan Jb. Deutekom dat van de Hoep voor f 0.60 aan J. Struijf. Voor het grasgewas van de Loet deed zich geen pachter op. Alle pachters zjjn woon achtig te Schagen. W ij geraken langzamerhand zoo aan de stugge markten en lage prijzen gewend, dat het een normaal verschijnsel is geworden. Vleeschprjjzen van 82 a 33 cent en spekprijzen van 86 a 40 cent zijn markt prijzen geworden. Tegen dien prijs verkocht, mag men de markt prijshoudend noemen. In dien geest waren ook nu weer de vette koeien, ja eigenljjk vertoonden ze nog neiging tot Kunstavond 1 a n g". Een gedeelte van het programma voor do uitvoering op 31 Jan. is thans bekend. Door mej. Louet Feisser, wordt het volgende ge zongen, alles Hollandsch Aria uit de Schep ping, van Haydn; „Vrijheid", van R. Hol, j „Het hexken", van Nicolal, „Uitvliegen", van 1 Pijzei, „Mijn lieveken, zeg, enz." van C. van Rennes. Door de heeren Werner en Schouten zullen worden ten gehoore gebracht„Noc turne" van C. Davidoff, „Abendgebet", van C. Reinecke, „Mussette" van J Offenbach, ^Cantilene", van G. Qolterman, „Traumerei", van R. Schumann, „Hexentanz" van A. Metzdorff, „Allegro" (D majeur] uit trio VII van T. Haydn. Zulk een programma zal ongetwijfeld zeer velen trekken. De dames Möllinger en Wichers zullen binnen kort ook hare num mers voor dien avond opgeven. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 16—18 Dec. 1903. GeborenJan, z. v. Cornelis Burger en Sientje Spierdijk. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Levenloos aangegeven kind, van het vrouwelijk geslacht van Gerrit Goedhart en Alida Klaase. Gemeente ANNA PAULOWNA. Ingeschreven van 6 19 Dec. 1903. GeborenGerrit, z. v. Johannes Smit en M. J. Djjker. Trijntje, d. v. H. Kater en N. de Groot. Hillegonda Maria, d.v. P. Franzen en N. Leijen. Jan, z. v. P. Kreijger en J. Leijen. Hermina, d. v. K. Sweris en A. Slij- boom. Ondertrouwd: Theodoius Alexander van Dijke en Willemijntje Kloot. Getrouwd Geene. Overleden Bartjo Verburg, oud 8 jr., d. v. Jacobus Verburg en van Marigje Smit. Trijntje Kater, oud 4 dagen, d. v. Hildebrand Kater en van Neeltje de Groot. 10 46 16 2 2 17 SCHAGEN, 17 Dec 14 Paarden Veulen Gelde Koeien Vette Koeien Kalfkoeien Vaarzen of Pinken Graskalveren Nuchtere Kalveren Schapen (magere) 350 Idem (vette) 1080 Overhouders Bokken en Geiten 13 Varkens (magere) 33 Idem (vette) p.K.G. 48 Biggen 250 Konijnen 100 Kippen Eenden Kilogr. Boter 250 kilogram Kaats 3000 Kipeieren ALKMAAR, 18 Dec 1903. Aangevoerd 70 600 f 65.- a 85.— a .,120.— a 160.— „180.- a 280.— „150.- a 200.— „130- a .70- a 8— a 20.— 20.- a a 31.50 12.- a 23.50 0.- a 0.— a 10.— —.80 a 36 3— a 6.- -.75 a 1.25 -.40 a 1.— -.60 a —.80 1— a 1.15 -.30 a —.85 6.- a 7.- Kaas. Aange- K.G. f28. Kleine f 28 50 Commissie Middelbare f 81,Handel goed, ALKMAAR, 18 Dec. Granen. Tarwe 15.75 a t 7.25, Rogge f4.75 a f6. Gerst f af id. Chev. f4 10a f 5.- Ifaver f2.85 a f 8.30, Karwij- zaad f9 af 10.60. Rood Mosterdzaad f 17. af 18 Blauw Maanzaad f 8.-- a f 11.—, Groene erwten f 8 50 a f 17.Grauwe id. f 17.— a t 24.26, Vale id. f 18 50, a f 14.25, Bruine boonen t 9.af 15.75, Paarde id. f5.70 a 16.-, Citroen id. f 14.50, Witte id. f 17.— a 118.0. Duiven id. 6.50. Kanarieeaad f HOORN, 17 Dec Kleine kaas f 28. oimmissie t 29.Middelb. f80.Aange voerd 102 stapels, wegende 83763 Kg. M en 3chrjjft der Italiaansche regeering het voornemen toe, om het jaar geld, dat den Paus bij de Waarborgen wet is toegekend, maar dat steeds is geweigerd en na verloop van zekeren termjjn aan de Italiaansche schatkist vervalt, voortaan op interest te zetten en dien interest te gebruiken om het lot van de lagere gees telijkheid te verbeteren. Op het Vaticaan is men niets ingenomen met dat plan. Zulk een maatregel toch om het daar hooghartig geweigerde geld aan de plattelandsgeeetelijken ten goede te doen komen, zou er op berekend zijn, om de vijandigheid dier heeren tegen het officieelo Italië aanmerkelijk te bekoelen en het is juist van die priesters en hun kudden, dat de onverzoenlijken in het Vaticaan het moeten hebben. Hoeveel het te beleggen bedrag zal zijn, hangt er van af ol de Italiaansche regeering eventueel alleen het voortaan geweigerde geld daartoe zal be steden, of alles wat sinds '70 achtereenvol gens door Pius IX, Leo XIII en den tegenwoordigen Paus is afgewezen. Wu meenen, dat het bedrag 5.000 000 lire per jaar is, wat over 33 jaar 165.000.000 hr® zou geven, een bedrag, dat de Italiaanse 0 schatkist nu wel Diet meer in eens missen kan. Men ziet daaruit tevens, welk 0<>n aardig cadeautje de Pausen, door hun on buigzaamheid, in den loop der jaren aan het Italiaansche volk hebben gedaan.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2