Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Bimieiilandscli Nieuws. WIERINGEN. Benoemd tot tgdelijk Onder vyzer aan de O. L School te Hippolytushoef de heer T. Bonwma te Nieuw-Lskkerland. WIERINGEN. Naar wij vernemen is aan Den Oever ook een voorloopjge afdeeliug van den Bond van Sta»t«pen8ionneering opgericht, en wel op initiatief van de heeren C. Verf<11 le en L. Spaander. Tot bestuurslid van den Tjaddir.xrijt polder is herkozen de heer J. Ilekker te OUDE NIEDORP Te EDE heeft zich een droevig voorval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voorgedaan. Voor eenigen tijd geleden had de "-O-jarige R v d W. het ongeluk zich met een vork aan de lip te verwonden, welk wondje hij afveegde met een rooden zakdoek. Koit daar op zwollen het hoofd en de borst erg op. met het gevolg dat de joDgeling het bewustzijn verloor en zoo tien dagen in dien toestand heeft gelegen. Een operatie mocht niet meer baten en is de jonge man overleden. De landbouwer C. B.t te NUN- SPEET, heeft aangifte gedaan voor zyn 28e kind. B die voor de tweede maal getrouwd is, had bij zijn eerste vrouw 10, en kreeg bij zijne tweede vrouw 18 kinderen, waarvan 14 in leven zijn. De muntbiljetten van flOen f 50 zullen langzamerhand worden ingetrokken en op 1 OctoBer buiten omloop gesteld (en dan nog tot 1 October 1909 kunnen worden ingewisseld). De Nederl. Bank zal echter in de behoefte aan klein papier [van f 10[ voorzien door bankbiljetten van f10 uit te geven. Die zul len na 81 Maart a. s. in grooten getale ver krijgbaar worden gesteld. De jacht en konijnenvangst in de duinen behoorende tot de vroegere Heer lijkheid PETTEN, groot 288 58 64 H.A., is ge gund aan den heer B. H. Paine Stricken te Baarn voor f150. b Kaashandel. Men meldt uit DEN HAAG Naar wij vernemen, zal ingevolge eene opdracht der regeering, door den directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn en den directeur van net Rijkszuivelstation te Leiden een onderzoek worden ingesteld naar het verband, dat er bestaat tusachen het vetgehalte van kaas en het vetgehalte van de melk, waaruit die kaas bereid is. Bedoeld onderzoek zal betrekking hebben op verschil lende kaassoorten, bereid in de provinciën Noordholland, Zuidholland, Utrecht en Fries land, en houdt, naar wij vernemen, verband met de pogingen, die ook van particuliere zijdd worden aangewend om betera toestanden in den kaashandel te verkrijgen. Een nieuwe dienstweige- naar Uit VRIJHOEVEN-CAPPEL meldt men aan „Het Volk" „Zaterdag 9 dezer kwam een jongeling ter secretarie alhier aangifte doen voor de loting. Hij weigerde halsstarrig op de hem gestelde vragen te antwoorden en verklaarde met tegen zin aan zjjn militaire verplichtingen te zullen voldoen. Uit DEN HAAG meldt men: Een 18-jarige kleuter stond vandaag voor den kantonrechter. Met steenen had hij ge gooid, de deugnietDe kantonrechter vraagt hem: En waren daar menschen bij Nee, meheer. Niet Ik geloof 't wèl. Naar wien gooide je dan met steenen Naar den politieagent meheer. Oóóóóó dus een politieagent is, vol gens jeu, geen mensch Nee, meheer[Onbedaarlijk gelach in de zaal.] Van de 126 zuivelfabrieken in FRIESLAND geschiedt thans bij 64 de betaling der melk naar vetgehalte. Je moet maar gelukkig wezen. Dezer dagen vervoegde zich een Amster- damsche rechercheur bij een ingezetene van ZAANDAM, met een bevel tot inhechtenis neming. De man was in betrekking bij den heer Severijn, directeur van den rijstpelmolen De Phenix aldaar, als knecht en vond eenige weken geleden aan de De Ruyterkade te Amsterdam, toen hjj met de boot naar Zaan dam terug wilde gaan, een pakje obligatiën. Niet wetende, wat er mede te doen, stelde hij ze ter hand aan een notaris te Amsterdam, die de politie met de zaak in kennis stelde en deze dacht daarmede een spoor gevonden te hebben van een inbraak, in Augustus van het vorige jaar te Sloten gepleegd. De obli gatiën toch bleken van dezen diefstal afkom stig te zijn. Vandaal het bezoek van den rechercheur, gevolgd dóór een huiszoeking, die een paar uur duurde, doch niets oplever de De man werd bovendien gelukkig spoedig weer op vrye voeten gesteld, daar hij door getuigenis van zjjn directeur en een dokter kon bewijzen, dat hij juist den dag voor den diefstal te Sloten ziek, te bed lag. Tot nu toe is nog niets naders uitgelekt omtrent den diefstal, ook niet hoe die obligatiën aan de De Ruyterkade terecht zijn gekomen. L,N. v. N."] Een moeilijk eto c h t. Men schrijft uit ENKHUIZEN d.d. 18 Jan. Het heeft de laatste dagen heel wat moeite en inspanning gekost, de postgemeenschap tusachen Urk en den vasten wal te onder honden. De postboot „Baron Rengers" ver trok j.1. Dinsdagmorgen om 9 uur van het eiland naar Kampen. Weldra was het vaar tuig aan alle zijden door het ijs ingesloten, en niet dan met veel moeite en zeer lang zaam kon de tocht worden voortgezetein delijk was het niet meer mogelijk, door de op elkaar gestapelde ijsschotsen heen te bre ken, zoodat de terugtocht moest worden aan vaard. Doch de zware mist en het ijs, dat Urk van alle kanten insloot, waren oorzaak, dat men van het eiland niets te zien kou krijgen, waarom de kapitein besloot te trach ten, Enkhuizen te bereikenalhier kwam men Donderdagmorgen om 12 uur, alzoo 27 uur nadat men de Ürker haven verlaten had, aan. Gelukkig, dat het dag was, daar de haven- en seinvuren alhier niet brandden. WIERINGERWAARD. De ons allen welbekende polderwerker Jb. Speur, die ruim 26 jaren zijn werk met vlijt gedaan heeft, is door het Polderbestuur, met algeiueene stemmen, op pensioen gesteld a f 5.50 per week. Eere aan het bestuur voor een dergelijke humane daad. Het goede voor beeld moge navolging wekken. De heer J. Por te, hoofd der school te LUTJEWINKEL, is met 1203 stem men gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap [vacature-Van Daalen]. De heer Appeldoorn verwierf 165 stemmen. Benoemd tot agent van po litie voor de gemeente ZLTPE, standplaats Oudesluis, in de plaats van den heer A. Leeuw, de heer H. H. van de Vreede, thans politie agent te Dordrecht. ANNA PAULOWNA. Bij de Nederl. Herv. Gemeente alhier is tot ouderling gekozen de heer J Tijsen, in plaats van den heer C. A. van der Waal, [die naar elders vertrok], en tot diaken de heer A. de Graaf in plaats van den heer J. Tijsen. WIERINGEN. Wegens vertrek van den heer dr. C. Scha- gen, is in eene bestuursvergadering tot waar nemend Secretaris van de afdeeling „Het Witte Kruis" benoemd de heer Ds. D. Haars. Een op 18 Jan. te houden openbare vergadering van den Bond voor Staatspensionneering te KOLHORN, is tot nader te bepalen datum uitgesteld, wegens ontstentenis van sprekers door ongesteldheid als anderszins. Woensdagmorgen- 13 Januari j.L te 11 ure, had er te NIEUWE NIEDORP eene verkooping plaats van boomstammen en boom en, staande op den boomgaard des heeren J. Rutsen in de Slijksteeg aldaar, welke boomgaard met 't oog op de Gezond heids- en Woningwet door het N. Niedorper gemeentebestuur is aangekocht, teneinde in de daar ter plaatse bestaande toestanden [die terdege verbetering behoeven] eene gunstige verandering aan te brengen. De totale opbrengst der houtveiling bedroeg [met inbegrip van de opbrengst van eenige op 't schoolplein geveilde stukken boomstam] precies f 62.—. Een 3 Va-j erig knaapje te ZAAN DAM is al spelende in aanraking gekomen met een gasmotor, staande in de werkplaats van zijn buurman. De kleertjes van den kleine werden gegrepen en de arme jongen medegesleurd. In allertreurigsten, schier hopeloozen toestand werd hij uit de machine gehaald. Op de voordracht voor Hoofd van de 3e Gemeenteschool te ALKMAAR, ter vervulling der vacature, wegens het aan den heer A. P. Zeilmaker tegen 1 Februari a. s. verleend eervol ontslag als zoodanig, zijn geplaatst de heeren: 1. D. Tjalsma, hoofd der school no. 2 te Heer Hugowaard 2. J. Eits, eerste onderwijzer aan de vierde ge meenteschool te Alkmaar. 3. P. Schipper, eerste onderwijzer aan de derde gemeente school te Alkmaar. 4. A. Wijn, hoofd der school te Koedijk. 6. D. H. Prins, idem te Gro8thuizen. 6. C. Schaap, idem te Texel. Woensdag 13 Januari j.1., des morgens te tien ure, had in de herberg „de Prins Manrits" van den heer P. Haringhuizen te NIEUWE NIEDORP, ten overstaan van Notaris Duker te Zuidscbarwoude, eene ver kooping plaats van een perceel weiland, groot 2 H A. 90 c.A., toebehoorende aan den heer Jan Veldman Gz., broodbakker te Tuitjehorn. 't Perceel dat toen werd opgehouden op de som van f 2290.26, is toch later uit de hand verkocht (voor dezelfde som,) aan Jacob Rezelman te N. Niedorp. Inenting van rundvee tegen tuberculose. Onlangs heeft dr. Klimmer, directeur van het hyg. instituut en de veeartsenijschool te DRESDEN, eene voordrecht gehouden over bovengenoemd onderwerp, en achten wij deze voordracht belangrijk genoeg om hiervan het volgende uittreksel te geven. Geen enkele besmettelijke ziekte onder onze landbouwdieren richt zulk eene groote ver woesting aan, als de tuberculose, en door de meesten wordt deze ziekte nog onderschat, i In 1895 werd de schade, die deze ziekte alleen voor slachtvee in Duitschland veroorzaakte, geschat op 6'/i mill. Mark, maar dr. Klimmer meent alle gronden te hebben om nu die schade te rekenen op 8 mill. Mark. Volgens de vleescbkeuring in Saksen heeft men daar de ondervinding opgedaan, dat 1/3 van alle runderen tuberculeus zijn en aange zien deze ziekte van jaar tot jaar voortwoekert, is het hoog tijd, dat van regeeringswege, door stedelijke en plaatselijke verordeningen zooveel mogelijk paal en perk gesteld worde aan het voortplanten van deze ziekte. Bekend is het, dat reeds sedert eenige jaren door de veeartsen Bang en Ostertag een middel aan de hand is gedaan om deze ziekte te bestrijden Voor 10 jaren toch heeft de Deensche veearts Bang van Kopenhagen be kend gemaakt, dat door tuberculine-inspuiting men onderzoeken kan, of men te doen heeft met gezonde, dan wel met runderen die aan tuber culose lijdende zijn. Worden nn de gezonde beesten afgezonderd in een afzonderlijken stal, en zorgt men dat deze volstrekt niet in aanraking komen met de ziekelijke beesten, noch gevoerd worden door hetzelfde personeel, noch met hetzelfde gereedschap behandeld worden, hetwelk ook gebruikt wordt in den ziekelijken stal, dan heeft men hierin een middel om het voort woekeren der ziekte tegen te gaan. Worden door de gezonde dieren kalveren voortgebracht, dan worden ook deze zoo spoedig mogelijk van de moeder verwijderd en aan deze kal veren niet anders dan gekookte melk te drin ken gegeven. Worden nu de oogenschijnlijk gezonde bees ten elk halfjaar onderzocht en aan dit stelsel van afzonderen streng de hand gehouden, dan zal men, als men ten minste geen vee bijkoopt, eindelijk zonder dat dit veel geldelijke opofferingen gekost heeft, een beslag vee krijgen, dat geheel vrij is van deze ziekte. Toch is deze maatregel zeer langwijlig en alleen toe te passen op groote landgoederen, zooals men die in Denemarken en andere landen heeft, waar men stallen geheel afge zonderd hiervoor kan inrichten en waar het vee door geheel ander personeel verzorgd wordt. Toch heeft de uitkomst in Denemarken, Duitschland, Oostenrijk,Hongarije,Zweden enz. aangetoond, dat dit Bangsche stelsel, eenige jaren streng toegepast, wel degelijk goede gevolgen heeft, maar in een land als het onze, waar de omstandigheden zulk een be handeling niet toelaten, gaat het bezwaarlik dit stelsel van Bang toe te passen. Maar gelukkig is nu sedert een jaar een ander middel ter bestrijding van deze ziekte, daar prof dr. E. von Behring [bekend als de ontdekker van het diphteritis-serum] medegedeeld heeft, dat het hem na zeven jaar lang en moeite vol werken gelukt is eene entstof te ontdekken, waardoor de mogelijk heid bestaat om de runderen tegen deze ziekte te vrijwaren. Als entstof wordt door dr. Behring gebe zigd eene cultuur van tuberkelbacillen, afkom stig van den mensch, die hij na 8 jaren voortk weeken op verschillende bodems [glyce rine serum en glycerine agar] verkregen heeft. Werd in den beginne een vloeistof, V»o gram gebezigd, thans wordt met goed ge volg door hem gebruikt een droge entstof, daar deze gemakkelijker te verzenden is en langer hare goede eigenschappen bewaart. Bij de eerste inenting gebruikt hy nu eene hoeveelheid van 0.004 gr., maar bij eene tweede enting heeft hij met goed gevolg eene sterkere oplossing van 0 01 gr. gebezigd. In den beginne werden kalveren beneden den ouderdom van een jaar ingeënt eD op deze wjjze zijn verscheiden honderden behandeld, maar daar de ondervinding leerde dat bij kalveren die 7 mnd. oud waren, dik wijls koortsachtige verschijselen met min der eetlust zich voordeden, raadt hij nu aan, kalveren vóór zij 3 mnd. oud zijn te enten en is die enting volgens Behring bij ge zonde kalveren tot op dien leeftijd absolunt onschadelijk en toouen zulke geënte dieren hoogen graad van weerstandsvermogen, wan neer zij in aanraking komen met beesten die aan tuberculose lijdende zijn. De toekomst zal nog antwoord moeten ge ven op de vragen 1. Hoe lang dit voorbehoedmiddel werkt, en moet ze op lateren leeftijd herhaald worden 2. Of melkkoeien, die door herhaalde malen te kalveren en veel melk geven en daardoor inwendig zwakker zijn geworden, natuurlijke besmetting weerstaan Maar al zijn deze vragen nog niet opgelost, daarom verdient toch prof. Behring's uitvin ding de dankbaarheid van alle veefokkers en wordt zij algemeen toegepast, dat zullen wij spoedig kunnen zeggenwij zijn heer en meester geworden van deze kwaal en blijkt het, dat door dit enten paal en perk gesteld wordt aan deze ziekte, dan zullen wij over eenige jaren niet meer bevreesd behoeven te zijn voor besmetting door het eten van vleesch of het drinken van melk. N. W. v. Zuiv. en Veet. Schageu, 16 Januari 1904. ONZE BOTERMARKT. Meermalen is het gebeurd, dat men zich aan ons bureau beklaagt over de te lage noteering van den hoogsten boterprijs op onze markt, en ons er een op- of aanmerking over maakte, dat die noteering in het markt bericht niet deugde. Wij begrijpen zeer goed, hoe onaangenaam dat voor sommige belanghebbenden kan zijn, maar wij moeten hieraan toevoegen, dat het niet in onze macht staat, daarin verandering te brengen. Wij ontvangen het officiëele marktbericht van den marktmeester en geheel zooals dat ons wordt verstrekt, drukken wij het af en doen het onzen abonné's toekomen. Is de een of ander dus van oordeel, dat de noteeringen (want over èrndere rubrieken onzer markt kwamen ook klachten in) niet zuiver geschieden, laat men zich dan tot den marktmeester wenden, of, zoo men dat beter oordeelt, bij den burgemeester zijn beklag doen. Worden de klachten gegrond bevonden, dan zal onze burgemeester, daar zijn we zeker van. gaarne alles aanwenden om verbetering te brengen. Geslaagd voor het examen licham. geoefendheid en militaire bekwaam heid (recht gevende op indeeling voor 4 maan den), de volgende lotelingen lichting 1904 Jb. Leeuwens (voor Venhuizen)A. Prins en D. Kuiper, en J. de Veer (lichting 1903), allen alhier. Het lokaal „Cérès" alhier is jl. Donderdag in eindveiling, gehouden ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh, gekocht door den heer S. Bregman te Alk maar, voor f 11655.—. Deze heeft echter daarna de zaak overgedaan aan den tegen- woordigen huurder, den heer R. C. Kaan. De inventaris moest, volgens voorwaarde, voor f 1100.— worden overgenomen. Tot 2en ambtenaar ter Secre tarie dezer gemeente is benoemd de heer K. Kaan Jz., volontair ter Secretarie van Wieringerwaard, te Anna Paulowna. De afd. Schagen van het Nederl. Onderw. Genootschap koos in hare vergadering van den 14en tot haren 2en Secretaris den heer S. de Vries te Schagen tot bibliothecaris den heer D. P. Plaatsman te Hrfrenkarspel. LICHT AAN JE WAGEN. Woensdagmorgen jl., toen de postbode A. H. te half vijf zijn gewone route naar Dirkshorn ging ondernemen, had hij het ongeluk, door de duisternis misleid, tegen den wagen van de gemeente-reiniging aan te loopen. H. bezeerde zich gelukkig niet ernstig; alleen dien morgen wat pijn in de borst. Deze zoogenaamde beerwagen stond op de hoek van Loet en Heerenstraat. Waar nu onze politie-verordening eischt dat rij- en voertuigen tusschen één uur na zonsondergang en uur voor zonsopgang van een helder brandende lantaarn zijn voor zien, en onze politie volgens plicht de noodige aandacht hieraan wijdt, achten wij het toch zeer gewenscht dat het gemeente-bestuur voor gaat ziju eigen equipage van een dergelijk waarschuwingssein te voorzien, vooral op oogenblikken zooals 's morgens vroeg, als elke straatverlichting ontbreekt, want waar lijk, een meer of minder intieme ontmoeting met een drekwagen is nu niet zoo heel amusant. De verbouwing van het huis B 79, aan de Laagzijde alhier, tot winkelhuis, bestemd voor goud, zilver en aanverwante artikelen, i6 gegund aan den heer P. Voorman het metsel- en schilderwerk aan de heeren S. Overtoom en J. Baars. De wederopbouw van de ver brande boerenplaats van den heer E. van der Horst in de Hoep, is gegund aan den heer D. Kramer alhier. Over 1903 werden door het Schager Veefonds 1954 stuks slachtvee ver zekerd, waarvan 27 stuks aan het abattoir te Amsterdam werden afgekeurd. De aanvoer was Donderdag buitengewoon klein, zoo klein zelfs, als wij in langen tijd niet gekend hebben. Van de prijzen valt derhalve al weinig te vermelden. Men zegt wel eens„één bonte kraai maakt nog geen winter," en zoo zouden wij met een kleine variatie kunnen zeggen „een enkel stuk vee zet geen markt." Over 't algemeen bleven de prijzen bij het oude. Schijnbaar stonden de vette schapen zeer laag, doch ook hier was hetalle waar is naar zijn geld. Boter ging belangrijk omhoog. In vergelijking bij andere markten, was de prijs evenwel vol strekt niet te hoog. Alkmaar f 1.30 a f 1.60 Purmereud f 1.40 a f 1.60; Schagen f 1.25 a fl.36. Met eieren was het evenzoo. Alkmaar f 4.60 a f 6 60Purmerend f4 a f6; Schagen f4 a f4.60. Deze cijfers toonen aan, dat 'de Schager markt werkelijk niet te hoog was. Of de noteeringen abuis 1 Tot kaasmaker aan de „Sclia- ger Kaasfabriek" alhier is benoemd de heer J. Veerman van Koegras. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 13 16 Januari 1904. Geboren en Ondertrouwd Geene. Getrouwd: Gerrit Borst en Grietje Snip. Overleden Fronica Koomen, 2 weken, d. v. Louwrens Koomen en van Wilhelmina Kaag. Antje Glas, 78 jaren, weduwe van Arie Slooves. Gemeente ANNA PAULOWNA Ingeschreven van 9—16 Jan. 1. Geboien Jacob, z.v. Jacob Boon en Aartje Loorr.an. Ondertrouwd: Geene. Hrnpk, Getrouwd Arie Kossen en S'®nt1e ®roek huizen. Pieter Zeeman en Neeltje Overleden Grietje Zwsag, 57 j., echtgen. van Tennis Schuitemaker. Loop der bevolking van de g,™».. 3INT PANKRAS Op 31 Dec. 1902 488 422 860 Van elders ingekomen 43 39 Geboren 10 Vertrokken Blijft Overleden Bev. op 31 Dec. 1903 451 426 491 472 963 35 38 73 456 434 890 5 9 14 876 TELEGRAM. Het nieuwe tarief van invoerrechten zal, zoo niet deze maand, dan toch in den zittings- tijd der Tweede Kamer ni recès worden ingediend. De opbrengst van het gewijzigde tarief wordt geraamd op 9 millioen guldens meer 's jaars. De Coroner en zijn gezwo renen te Shoreditch, een wijk van Londen, hadden Woensdag een gruwelijk geval te behandelen. Een lantaarnopsteker, die aan den drank was, sarde zijn vrouw sedert lang met hun jongste kind, een meisje van ander half jaar, dat, beweerde hij, niet van hem wasook van den achtjarigen zoon zei hij dat. Verleden week Donderdagavond werd de zoon uitgestuurd om wat visch en aard appelen te halen. Toen hij er mee thuis kwam, zei de vader, die gedronken had en ruzie met zijn vrouw had weer noemde hij het meisje de dochter van een ander dat de zoon er niets van aan het kleine kind mooht geven. De moeder nam toen het kind, opende het raam en gooide het er uit. Het was een tweede verdieping het kiDd viel op straat voor een wandelaar neer. Deze liep er mee naar een dokter, maar kort daarop stierf het wicht. De moeder bekende voor den Coroner. De ge zworenen beslisten,dat zij tot hun spijt de vrouw schuldig moesten verklaren, maar niet aan moord, slechts aan doodslag onder groote uittarting van haren man, dien zij als mede plichtige in de zaak betrokken wilden zien. De Coroner merkte op, dat de man niet ver volgd kon worden als medeplichtige aan doodslag, wel aan moord. Zij behoefden niet bang te wezen, dat de vrouw de doodstraf zou krijgen. Een der gezworenen Wij houden de arme vrouw in het geheel niet i voor schuldig. De CoronerDan zou 't een geval van tijdelijke krankzinnigheid wezen, en daarover hebben de gezworenen van een Coroner niet te oordeelen. De gezworenen beslisten daarop, dat de vrouw schuldig stond aan moord en de man haar medeplichtige was. De Coroner verwees daarop beiden naar den strafrechter. Het is wonderlijk, dat de gezworenen liever de vrouw aan een zwaar der straf blootstelden dan zij haar gunden, dan den man bniten schot te laten. J Een zeldzaam geval kwam eergisteren voor den politierechter in Staffordshire. Een mijnwerker stond daar terecht wegens rustverstoring. Dat is ook in Engeland niets bizonders. Maar uit het ge tuigenis van den politieagent kwam de zon derlinge oorzaak van het wangedrag van be klaagde aan 't licht. Hij was verliefd gewor den op de vrouw van een ander en de vrouw beantwoordde de teedere gevoelens. De be drogen echtgenoot, waarschijnlijk geen kans ziende, een andere oplossing te vinden, be sloot zijn vrouw voor f 9 aan den minnaar over te doen. De koop werd gesloten, het geld betaald en de vrouw zou ten slotte naar haar nieuwen eigenaar trekken. Maar toen kreeg de verkooper spijt van den koop en hield de verkochte vast. De minnaar trachtte zich daarop met geweld van zijn koopje meester te maken Maar toen kwam de politie tusschenbeiden, en de rechter maakte kennis met het achtenswaardige drietal. Een Snellosser. Te Sncderland is onlangs een groote vracht boot gebouwd, de Grangesberg, 130 meter lang. 19 breed en 9 diep. Zij heeft niet min der dan 14 masten, die echter niet enkel voor zeilen dienen, maar ook voor laden en losseD, daar zij 24 kranen dragen. Het schip heeft geen tnsschendek, maar heeft 12 naast elkaar gelegen ruimen, elk in twee afdeelin- gen gesplitst. Voor elk dezer 24 laadruimten dient een der kranen, zoodat deze tegelijker tijd kunnen werken. Aldus kan een volle lading van 10000 ton in een of twee dagen worden ingenomen of gelost, wat anders 8 tot 14 dagen duurt. Het schip, dat 20 kilo meter in het uur loopt, is bestemd om erts uit Zweden aan te voeren. Droevige gevolgen. De werkstaking der wevers te Krimmitschau, baksen, schijnt gaandeweg te verloopen. Er werken reeds 2330 arbeiders, en steeds komen er vreemde werklieden aan, om de plaatsen der stakers in te nemen Intusschen lijden ook vele van de kleinere fabrikanten. Enkele fabrieken zijn voor een prikje verkocht, en vele fabrikanten zijn ge dwongen in het buitenland, o. a. in Zweden de bestellingen te laten uitvoeren. Naar het laatste land gaan heele scheepsladingen me kaarde wol. os Geld, of de straat op. Een vermakelijke historie wordt uit het l gr?°te krankzinnigengesticht te Ciempozuelos nabij Madrid, gemeld. De inrichting wordt 2nm m?nmke" hestum-d en verpleegt een 2000 zieken. Verschillende provinciën laten ïs'uu'sa a.4r"18 *8i""d d® ™0Lcik8D g<~en geld en begrijpe- ijkerwijg ook geen lust hebben om gratis de tV®^P'egiEg °p 2icb t8 nemen, hebben zij een tot hetaP bedacbt om de harde provincie i- L. g dwingen. Zij kondigden na melijk aan, de 700 in vrijheid te zullen stellen wezig te °D?teH Paald6n t«d het Seld aan prik Itrf dreigement veroorzaakte zoo'n 7 J. regeering de weigerachtige ter verantwoording riep. Het geld zal er nu wj Woensdag heeft in Brown'a schoenenfabriek te 8t. Louis een ernstig Hefei fP U gehad- Een honderdtal werk lieden stonden na afloop van het werk on de zesde verdieping van h«t „T °P wachten tot de lift J! I gebouw te door »oid9Qrtie sterk opdringen meegaf. Tien arbei ders stortten naar beneden met het dat acht van hen onmiddellijk dood De beide overigen werden zwaar verw*^'1 De directeur Conried va opera te New-York is, aangespoord d0 rampzalige gevolgen van den schouwburg in het Iroquois-theater te Chicago o v* denkbeeld gekomen, op de plaatsbewijs? j toeschouwers aanwijzingen te laten drnU omtrent de ligging der nooddennen. 0D a plaatsbewijzen zal de bezoeker kunnen l welke nooddenr hij het vlugst en het g Jlf?' kelijkst zal kunnen bereiken en tevens hij 'uitgenoodigd, bij het verlaten van <Je, door de bedoelde deur te gaan om er aan wennen. De heer Conried verwacht, dat rf !e eenvoudige maatregel voldoende zal ziju het ontstaan van een paniek te voorkop Een geruchtmakend pro is te Efberfeld begonnen Een onderwij*' met name Detitius staat daar terecht béschuldiging, den dood te hebben veroorzaak van een dertien-jarigen jongen, Bus cl genaamd. De barbaareche meester strafte leerlingen door hen het hoofd tegen eeu heen en weer te rollen. Busche was een ste-t' en gezond kind, maar wat achterlijk. On'o I Januari 1903, toen hij eenige cijfers op w bord slecht geschreven had, rammeide d meester zijn hoofd twee malen tegen <j„? muur. Den volgenden dag werd de knaap z|e? hij kreeg hersen-ontsteking, verloor het >J zicht en aan 't eind van Jnni overleedt - onder hevige pijuen. Kort voor zijn dood Vet! telde hij zijn vader wnt hem overkomen wag Detitius is officier bij de reserve. In het afgeloopen jaar heeft de heer Carnegie niet minder dan 50 milli0en gulden voor het stichten van gebouwen ea inrichtingen geschonken. Hoe reusachtig groot dit bedrag ook is, toch is het nog geen vierde deel van het heele bedrag aan giften die Carnegie van het begin van zijn weldoe nersloopbaan af aan openbare doeleinden heeft uitgekeerd. Zijn geboorteland, Schot land en zijn tweede geboorteland de Ver Staten, zijn er natuurlijk het best afgekomen. Schotland ontving van hem ruim 35 millioen gulden, de Vereenigde Staten 160 millioen Engeland en Wales ongeveer f 3.600.000; met dergelijke bedragen volgen Holland, Canada Ierland en Cuba. In Londen en ziju voor steden alleen heeft Carnegie voor het stich ten van openbare bibliotheken bijna f 2.500.0(10 uitgegeven. Nog geen Amstelhötel. Indien iemand zich verbeeldt, recht te hebben om te klagen over hotels op Indische buitenposten aldu6 schrijft een blad in Batavia dan raden wij hem aan, een uitstapje te maken naar Oklahama, een der afgelegenste oorden in de Amerikaarsche Unie, en met het daar aanwezige hotel kennis te maken. Hoe het er gesteld is, kat men ongeveer opmaken nit de „kennisgeving aan de logés, die in de kamers is opgehan gen. Daarin komt het volgende voor Logés, die hun laarzen in bed aanhouden, moeten hiervoor extra betalen. Drie kloppen op de deur beteekent, dat er een moord in 'thotel heeft plaats gehad cn dat de logé moet opstaan. Als er een ruit stuk is, en men vindt het gat te groot, dan wordt men verzocht er eeu lap ia te steken, die in den stal gemakkelijk te vinden is. Glazenmakers zyn hier verbazend schaars en dnur. Hoort men pistoolschoten, dan make men zich hierover niet ongerust. Als het te koud is in de kamer, legge men ziju jas over de beenen. Petroleumlampen worden extra betaald; waskaarsen gratis, als ze niet den heelen nacht branden. Men wordt verzocht geen lappen van het behangsel te trekken om de pijp aan te steken. Als men last heeft van den regen, gelieve men de parapluie op te steken die onder het bed ligt. Loopen er ratten over het bed, menjageze weg door de gaten in de wanden. Voor twee personen in één kamer is slechts één stoel beschikbaar. Bij gebrek aan een handdoek, staat het vrij het beddelaken te gebruiken. (Zooals men zich waarschijnlijk herinnert, te Oklahama pas sedert een jaar als staat tot de Unie toegelaten, en heerschen daar nog de meest primitieve toestanden). Prins Hendrik te Berlijn. In de ridderzaal van het oude Stadsslot alhier heeft de Keizer vanmiddag om twaalf uur met den gewonen luister en met de oude prachtsontwikkeling de inves tituur in de orde van den Zwarten Ade laar verleend aan de nieuwbenoemde ridders, den prins der Nederlanden, den Erfprins Wilhelm von Hohenzollern en den Geheimraad Georg von Koeller. In groot gala reden de prinsen van het koninklijk huis en de van elders voor do plechtigheid overgekomen vorstelijke personen naar het paleis, waarop de drie keizerlijke stan daarden waren uitgestoken, Van kwart voor twaalven af versohenen de talrijke als ge tuigen van de plechtigheid uitgenoodigde hooge militairen, leden der hofhouding en hooge ambtenareri, de leden van het gevolg der vorsten, enzoovoort. Precies twaait uur trok de stoet naar de ridderzaal. Na eenige oogenblikken van plechtige stilt® klonk een daverende fantare, een korie roep van de in de zaal geplaatste trompet ters en de eerste ridder trad binnen, met een tweede fanfare begroet, Als laatste ridder trad de Keizer in de zaal, het hoofd met den helm bedekt, in purperfluweelen mantel, de keten van den Zwarten Adelaar om de schouders. Graaf Kanitz tr&d tot voor den trooc, boog en ontving het keizerl[jk bevel, de jongste ridders van de hooge orde ter opneming in de orde binnen te leiden. Onder nieuw trompetgeschal werden de Prins der Nederlanden en de Erfprins von Hohenzollern door hunne peten, de prinsen Friedrich Heinrich en Joachim Albrecbt, met plechtig-langzamen stap tot voor den troon gevoerd. Hier aangekomen, bogen de vier prinsen voor den Kei/.er, de secre taris^ der orde las de formule d6r gelofte, terwijl de muziek natuurlijk zweeg, de eed „Ja, ich gelobe es-' werd uitgesproken en onmiddellijk viel een oud-Duitsche fanfare m, welke tot het einde der investituur voortkonk. Tot een nieuwen roep verhieven zich de trompetters, toen de Keizer den pi in,--en de keten der orde om de schouders egde, waarbij laatsten de knie op e8B trede van den troon hadden gebogen. fanfare werd van het koor af drieman1 beantwoord. Nadat de twee prinsen hnn plaatsen onder de kapittelbevoegde ridders un iti

Schager Courant | 1904 | | pagina 2