aar ik tuil! Donderdag 28 Januari ii)04 48ate Jaargang No. 3909 Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 c. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnen]atidscli Nieuws. - Anna paulowna. FEUILLETON. Ni II IS- Alurtcitie- k Liillnvllil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AüVERTKNTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauLaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. Dl' 1 R E L. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel Gemeente öclmgeti. BEKENDMAKINGEN. Bargemeeater en Wethonders van Behagen Brengen ter algemeene kennis lo. dat de gewone Rgki-voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, in 1904, voor zooveel deie provincie betreft, anlien gehouden worden te Haarlem, op 1# Februari. 2o dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring weDScht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretarie der provinoiale regelicgscommiseie, (den Heer WTEENGS te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, klenr en bijzondere kentee- konen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stemboek en stani- boeknnmmeri c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde, en naam en woon plaats van den fokker i 80. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de kenring is uitgesloten, tenzjj de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der kenring eene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stoft 4o. dat inschryvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriitelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regelingscommissie voornoemd, zullen worden verstrekt, Schagen, den 22 J&nnan 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. ANNA FAULOWNA. Zondagmiddag reden drie zoons van den heer D. GE in een tilbury langs de Molen vaart, toen een paar jongens voorbijkwamen met manden omgekeerd op het hoofd. Het paard schrok en maakte een draai, waardoor het rijtuig kantelde en met het drietal in de sloot langs de Molenvaart terechtkwam. De drenkelingen waren Bpoedig op het droge slechts één hunner bleek een lichte verwon ding aan het hoofd te hebben bekomen. De kar zelf kon, ondanks de ijlings toegeschoten hulp, niet dan na heel veel moeite uit het water gehaald worden en bleek toen zoo be schadigd, dat zij op dat oogenblik voor het gebrnik totaal ongeschikt was. - ANNA PAULOWNA. Vergadering in „Veerbnrg", op Zaterdag 23 Jan. met het doel, zoo mogelijk een nieuwe vereeniging te stichten. De heer J. Oostra, die zich op verzoek met het presidium heeft belast, opent de vergade ring met een woord van welkom tot de aan wezigen, zijn blijdschap betuigend, dat het denkbeeld om een ondersteuningsvereeniging op te richten, met zooveel sympathie is ont vangen. De philanthropische geest in den Polder, zegt spieker, is genoeg bekend, maar werd er tot heden reeds veel welgedaan, het geschiedde niet geregeld, maar slechts hier en daar en slechts af en toe. De nieuwe ver- eeniging nu zou zich ten doel willen stellen meer systematisch te werken en aleoo met beter resultaat. Zij zon niet enkel willen ondersteunen alleen, maar ook troosten en opbeuren door belangstellend bezoek. Met voldoening mag Voorz. constateeren, dat bij de voorloopige commissie reeds 83 intetkeubiljetten zijn ingekomen, waarom hjj voorstelt, do vereeniging als opgericht te be schouwen. (Applaus.) Z\j dient nu in de eerste plaats een naam te hebben en ontvangt dien van „Liefdadig heid naar Vermogen". De heer Van Krevelen gaat nn over tot de lezing van het door hem gemaakte concept reglement, waarvan slechts artikel I [het doel] heel wat discussie uitlokt. Ten slotte loidt de redactie aldus; Het doel der Vereeniging ie, behoeftige zieken en zwakken door ver sterkende middelen enz. te ondersteunen. De behandeling der overige artikelen liep verder zeer vlug van stapel. We stippen er j slechts uit aan, dat 24 wijkcommiSRarissen zullen toezien, waar steun verleend dient te worden, en dat in dringende gevallen een wijkcommissaris voorloopig hulp kan ver strekken, Daarna echter is overleg met het bestuur noodig. De vergaderingen van 't bestuur met de wijkcommissarissen zullen gehouden worden, al naar de behoefte daaraan blijkt, en niet op wettelijk vastgestelde tijden. Het concept reglement wordt aangenomen. Staande de vergadering treden nog eenige nieuwe leden toe, zoodat dit aantal tot 88 klimt. Tot bestuursleden worden gekozen mej. F. Rommerts en de beeren Van Krevelen, Oostra, Jb. Bakker, A. Vogelenzang, C. Huiberts en 1). C. Rezelman, die zich de keuze laten welgevallen. De heer Oostra betoogt nn de wensche- lijkheid, dat 12 mannen en 12 vrouwen als wijkcommissarissen worden aangesteld, waar mee de vergadering zich homogeen verklaart. Na rondvraag, die verder niets oplevert, 6luit de heer Oostra de vergadering. Vergadering van „Het Witte Kruis", in de ",zaal van mej. de wed. J. C. van Wijk, op Zaterdag 23 Jan. Aanwezig 23 leden. De Voorzitter, do heer D. C. Rezelman, opent de vergadering, de notulen worden gelezen en goedgekeurd, waarna aan de orde is het verkiezen van een bestuurslid, wegens bet aftreden van den heer J. Jelles De heer Jelles wordt herkozen. Punt 8 der agenda Rekening en verant woording over het jaar 1903. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 618 30, de uitgaven daarentegen f 641 685, alzooeen nadeelig saldo van f 23.2S5. Pnnt 4. Verslag der commissie, belast met het nazien der rekening en verantwoor ding, bestaande nit de heeren D. A. van Krevelen en K. A. Kaan. De heeren verklaren, alle bescheiden in orde te hebben bevonden. Punt 6 betreft de begrooting voor het jaar 1904. Deze is geraamd op f 483 en wordt, na het vragen van eenige inlichtingen, algemeen goedgekeurd. Voor Heidehenvel is uitgetrokken f 26 en voor verpleegsters f 90. Pnnt 6 is het jaarsverslag vaD den Secre taris, den heer Oostra. Uit dit uitvoerig en met zorg gesiyleerde verslag vernemen wij o.a., dat er, wat nog nooit gebeurd was, eenige leden hebben bedankt, dat er andere naar elders zijn vertrokken, maar toch, in weerwil daarvan, het ledental van 284 tot 302 is geklommen. 28 maal werden artikelen nit het magazijn uitgereikt, 8 maal werd een verpleegster verstrekt, terwijl het aantal magazijn-artikelen alweer is toegenomen. De heer Oostra is ten slotte Tennis Ploeger dankbaar voor zijn woord van opwekking voorkomende in een zijner Polderbrieven. in zake het stichten eener onderafdeeling. Kan bouwen, die stroo leveren, wegens enkele geopperde bezwaren van het De heer Driessens acht een dergelijke stroo- hoofdbestnur, nu bepaald die onderafdeeling opbrengst voldoende om mede te beginnen, niet gesticht worden, toch is het hem aange- De fabriek zon kleiner gebouwd kannen naam, te kunnen mededeelen, dat er nochtans worden, de machines van minder kracht, groote kans bestaat op een geheel afzonder- kortom de geheele inrichting eenvoudiger, lijke vereeniging, met geheel betzelfde doel. zoodat de geheele oprichting ongeveer f 100.000 Het verslag eindigt met den wensch, dat zou kosten, de afdeeling in bloei moge toenemen, opdat De heer Jb. Bakker zegt, dat de prijs van zij in 1904, méér nog dan vroeger, moge bijdra- het stroo is aangegeven op f 18, maar hangt gen om het lijden te verzachten. die prijs niet af op coöperatieve fabrieken De Voorzitter bedankt den heer Oostra van den prijs van het carton? voor zijn moeite en gaat over tot de rond- De hr. Driessens meent, dat de prijs van het vraag. stroo niet afhangt van den prijs van het carton, De heer Oostra maakt hiervan gebrnik om wel van de vraag naar carton. Is er veel op te merken, dat velen de nit het magazijn vraag naar carton, dan heeft men veel stroo geleende voorwerpen bij het terugbrengen noodig en zoodoende stijging in den prijs, en zoo maar in den gang zetten, waar ze dikwijls tegenwoordig kan men niet genoeg stroo meer in den weg staan. Aangenaam zon het carton maken. hem zijn, wanneer aan den magazijnmeester Speets even keunis werd gegeven. Dan konden de artikelen direct weer op hun plaats worden gezet. Nog enkele vragen worden gedaan, waarna de Voorzitter de vergadering sluit voor de opkomst. De heer P. Kaan oppert het bezwaar, dat Tot leden dier commtsie worden benoemd de heeren J. P. Backx, Gecrtsema, J. Kaan, M. Kooij en D. Rezelman. Jnbilé Koningi n-M 0 e d e r. Verschillende vreemde Vorsten en Vorstin nen hebben aan H. M. de Koningin Moeder- hunne gelnkwenschen aangeboden met Haar f668t H. K. n. de Prinses Von Wied, Prinses der Nederlanden, zond bij Hare felicitatie tevens een gift van f 1000 voor het Sanato rium Oranje-Nassau's oord. Bij het Bestuur van het Sanatorium zijn nog in dank ontvangen verschillende giften, als bewijs van instemming met het doel der instelling, van personen, die niet op eeniger- lei wijze aan de hulde-betniging aan H. M. konden deelnemen. Tevens zijn bij den penningmeester, of bij leden van het hoofdcomité voor de bijzondere als de vraag naar carton kleiner wordt, men Rn)^e) giften ontvangen voor hetzelfde doel. met het stroo zit. De heer Driessens kan geen vaste verzekering geven voor de toekomst, maar acht daarvoor met dank niet veel kans. Er is ni tekort carton en de cartonprijs is nu niet hoog. heeren vragen hoe aan zich misschien wel willen verbinden, om stroo te De geldelijke bijdragen blijven vooral in deze feestdagen mild vloeien. Men meldt uit HAARLEM: De vrouw van een werkman aan de Cen- Een dertigtal belangstellen- .TMomon^^De boeren1 zullen zich kaa° kuunen ruilen, zoodut hij niet den hadden gehoor gegoven aan den oproep, ket J"«trno te naar Amersfoort behoefde en zij dus in haar om Dinsdagmiddag eens in Veerburg te ANNA misschien wel willen verbinden, o winkeltje kon blijven, zóó verheugd, dat zij PAULOWNA samen te komen, omte spreken ^4 dood bleef.' Het gezin bataat ui? over de oprichting vao een cartonfabriek. De hr. Driessena begon met te zeggen dat hij É?evr®f8d, dat er te kort stroo in een papierhandel dreef en een massa stroocar- za|_zï)p- ton noodig had, dat bij echter niet in voldoende den Polder Roman van FRIEDA VRIJ VROUWE vos BULOW. 000 7. HOOFDSTUK VI. hoeveelheid kon krijgen. Hij zocht daarom wegen, om voldoende hoeveelheid te kannen opdoen en oordeelde het wel gewenscht en 1 ook mogelijk, hier iu Anna Paulowna een cartonfabriek op te richten. Spr. garandeerde een prijs voor het 6troo van f 18 en had op dien prijs ook al de berekeningen, die bij had meogebracht, gegrondvest. De beste wijze van weiken achtte spr. coöperatief; we waren op 't oogenblik in den tijd der coöperatie. Op deze wijze werd ook in Groningen gewerkt. De boeren waren dan verplicht 5000 of 10000 K.G. stroo per aandeel te leveren, zoodoende had de fabriek nooit gebrek aan grondstof, 't Was noodig, dat de landbouwers zich verbonden tot vaste levering. Een fabriek kan gedreven worden door 6 vakmannen, die in den tijd van acht dagen bet verdere werkvolk hun vak leerden, omdat de arbeid zeer eenvoudig is. 't Was spr.'s bedoeling niet, een directeursbaantje of zoo iets te krijgen. Spr. wilde alleen carton, en om vertrouwen to wekken, wss spr. ook genegen aandeel in de zaak te nemen. Voor een fabriek zooais spr. zich die had voorgesteld, was ongeveer f 160.000 noodig. Spr. gaf nu aan, welke machinerieën een der gelijke fabriek moest hebben. De vraag werd gesteld, of niet persé zoet wtjer voor een dergelijke fabriek noodig was. Spr. beweerde, dat, als het vee het water wilde drinken, het goed genoeg was voor een stroocartonfabriek. Hoe wilt u het kapitaal vinden was de tweede vraag. Ccöperatlef werken, of op aandeelen, maar ccöperatief is het best, omdat men dan dè landbouwers, die aandeelen nemen, verplich ten kan stroo te leveren. De prijzen van het stroo zullen uitstekend zijn. Op hoeveel K G. stroo zal men hier kun nen rekenen, werd toen gevraagd. De heer M. Kooij meende van in Anna Paulowna, Wieringen, Waard en Groet en Wieringerwaard op S.OCO.OOO kilo. En wordt de prijs van het stroo hooger, dan zal men ook meer geneigd zyn de bieten vaarwel te zeggen en andere producten te ver- De heer Geertsema beweert, dat men op den Groetpolder niet moet rekenen, omreden men het stroo daar onderhands verkoopt. Alles gaat naar het buitenland en men krijgt een besten prijs. De heer M. Kooy maakt zich sterk, dat dat wel zal veranderen, als hier maar een carton fabriek was.Vroeger kochten spr. en zijn collega toch ook alle stroo daar. De heer Geertsema merkt op, dat het ver voer van den Groetpolder naar Anna Paulowna bezwaarlijk is voor de boeren, öf de fabriek moest op doelmatige wagens voor het ver voer zorgen. De heer Driessens licht in, dat in Groningen ook de fabriek al het stroo haalt en het ver voer is hier goedkooper, daar het per water kan geschieden. De heer C. Geerligs Gz. zegt, dat de boeren hier in de streek meer geld voor hun stroo maken, dan in Groningen. Hoe komt dat De hr. Driessens antwoordt,dat de stroof.ibrie- ken in Groningen, die niet ccöperatief werken, onderling den strooprijs bepalen en zoodoende wordt de boer daar de dupe. Eu de coöpera tieve fabrieken zijn in aantal nog niet zoo I aen dood te ontrukken. Met gevaar voor eigen zeven kinderen. - SINT MAARTEN. Den 4en Februari a. s. «al, op uitnoodiging van de afd. „Het Witte Kruis'in het lokaal van den heer Schermerhorn alhier, door Dr. Oostra van Anna Paulowna een lezing wor den gehouden over de eerste hulp bij onge lukken en de malaria. Woensdagavond ongeveer 6.15 uur had de 75-jarige weduwe Heins, wonende by haar zoon Th. Waterreus, graan- controleur, Boezemkade te ROTTERDAM, het ongeluk, bij het opmaken van een bed, een petroleumlampje om te stooten. In een oogwenk Btond het kamertje in lichte laaie en, nadat zij nog de kracht had gehad brand te roepen, viel zij bewusteloos neer. Nauwe lijks hadden de buren bet geroep van brand vernomen, of alles toog aan den arbeid, om te zien, of er nog mei schen in huis waren. P. J. Hoeder, timmerman, L. H. Laats, gemeentereiniger, H J. Munters, vrijman en de politieagent H J. Smits drongen onmid dellijk het geheel met rook en vlammen gevulde huis binnen, aan w*e het, dank zij hnn menschlievend pogen, mocht gelukken, de 75-jarige genoemde vrouw aan een gewis groot, dat ze al het stroo kunnen verwerken. De heer Geertsema zegt, dat men in cou ranten uitkomsten van cartonfabrieken leest, die slecht en die goed zyn. Men haugt zoo geheel van de directies af en de landbouwers kunnen daarop geen controle genoeg uit oefepen. De heer Driesseps meent, dat elke zaak, die niet goed beheerd wordt, falen moet. Er wordt nogmaals gewezen op het tekort leven was deze redding volbracht. Na deze schoone daad spoedde zich de politieagent- Smits, alarmeerende naar de atoomspnit. D reddingsbrigade, inmiddels gewaarschuwd, w allereerst aanwezig, en, nadat de manschappe. hadden geconstateerd, dat hier niets meer tt redden viel, werd aangevangen met de blussching. Een 60-j arige weduwnaar in GROOTEGAST, die reeds vier vrouwen door van stroo, welke opmerkiDg de heer M. Kooy den dood verloor, zal „Kind van mijn hart," voelde Heinrich Hollen teeder, toen hij zyn dochter Gunne voor het huis zag staan. Zij was hem van al zyn zes kinderen het liefst en herinnerde hem in menig opzicht aan zijn gestorven moeder, die hem het dierbaarste, meest geliefde wezen op aarde geweest was. Het heerenhuis van Hollen, dat sedert 1778 op de plaats van het eenigste klooster stond, heette in den volksmond nog heden de Kloosterhof. De Kloosterhof lag op een berghelling aan het Gaua-dal. De oude monniken had den hier, zooals overal elders, de beste plekjes uitgezocht voor de uitoefening van den landbouw. Vader en dochter wandelden het bosch in, totdat zy op een platform kwamen, dat sinds jaren en jaren den naam van Belle- vue had gehad. Hier kon men wijd en aijd het land inkijken; niet slechts het Gaua dal met zijn kleine, kronkelende watertjes, zyn steenbruggen en in het groen verscholen dorpjes, maar ver der eu verder nog, tot aan de bergen en bergrijen, tot de blauwe ketens van het Thuringerwoud in het Noordoosten. Lang stonden vader en dochter verdiept in den aanblik van het door hen zoo ge liefde landschap. De vreemdeling staat heel anders tegen over een landschap, dan een die in den om trek thuis hoort. Het zijn voor den laatste niet slechts lynen en kleuren, boomen en valleien, maar voor hem is hetd i e berg en dat dorp. Daar woont die, en ginder deze. Daar heelt men de nieuwe steenbrug, die door die en die is gemaakt, en ginds stonden indertijd de molens, welke toen en toen zijn afgebrand. Aan elk punt van het landschap is de eene of andere gebeurtenis verbondensteeds zijn daaraan herinneringen vastgeknoopt. Heinrich Hollen zeide weinig en ook Gunne was niet in staat veel te zeggen. Maar zij verstonden elkaar zeer goed zonder woorden. Eindelijk merkte hij op„Kom, wij moe ten naar huis. Wat zal mama wel zeggen, als ze ziet, dat je zocd9r hoed met my bent meegegaan." Gunne zuchtte schuldbewust„Zij zal zeggen Gunne, je teint." „Dan spoedig naar huis." Waar het voetpad den rijweg bereikte, kwam een boeren wagentje van boven naar beneden aanrijden. „Dat is de dikke rood-schimmel van de Dietrichshoeve," zeide Hollen. De jonge man, die op den wagen zat, sprong er af. „Er is een ongeluk op de Martioshoeve gebeurd, mijnheer de baron," riep hij. „Wat „Martin's knecht, Lude, heeft den boer met een stok in het gelaat geslagen geducht geraakt. Ik ga nu naar den beantwoordt met er op te wijzen, dat nu ook gerstestroo kan gebruikt worden en dat zal een niet gering aantal bunders zijn. Daartegen wordt aangevoerd, dat de boer in Groningen zelf geen stroo gebruikt en alles verkoopt, terwijl de boer hier in de streek voor zijn vee 's winters zelf stroo noodig heeft. Ten Blotte wordt met algemeene stemmen besloten, een commissie te benoemen, die zal onderzoeken, of de stichting eener stroocar tonfabriek in Anna Paulowna wenschelijk en mogelijk is. voor de vijfde maal nu met een 80-jarige doktér, maar daar dia bijna nooit thuis is, is Rosine naar Zuster Elisabeth gegaan. Die treft men spoediger." „Rijdt jij maar door," zeide Hollen, „ik ga eens kijken." En toen het wagentje verder reed, zeide hij tot Gunne: .Loop naar huis kind, en breng de verbandkist naar de Martinshoeve." Gunne snelde, zonder een woord te zeg gen, weg, en Hollen ging langzaam berg opwaarts. De boerin van de Martinshoeve was een dochter van den boer van de Dietrichshoeve, met wie Hollen als kleine jongen veel ge speeld had. Sedert jaren aan bed gebonden, regeerde de verstandige en energieke vrouw haar huishouden toch nog uitstekend. Haar bed stond op den achtergrond van een groote kamer, in een soort nis. Zy kon van daaruit niet slechts de kamer overzien, maar door de vier vensters een elk, die het j huis in- of uitging. Haar waakzaam oog 1 ontging niet veel. En tóch was hot haar ontgaan, dat de knecht haar eenige dochter te na gekomen was, ót zij had het eerst geraden toen het ongeluk reeds gebeurd was. Lude wilde met Rosine trouwen en zoo doende door haar baas woiden op de Martins- hoeve. Maar de boer en zijn vrouw wilden hem niet tot opvolger. Da boer was buiten zichzelf geweest van toorn, en de knecht ook. Da oude had den jongen uitgescholden voor alles wat mooi en leelijk was, en de andere had in razernij een stok gegrepen en den boer er de onder kaak mede verbrijzeld. De zwaar gewonde zat op een bank en bette, onder smartelijk steunen, het gelaat met water. „God zy dank," riep de boerin, „daar met een bruidje schoone nit Drachten ter trouwzaal gaan, om in lief en leed verbonden te worden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal ia tot hervatting van haie werkzaamheden bij eengeroepen tegen Dinsdag 9 Februari a. e., des namiddags te 2 uur. Benoemd bij Koninklijk Be sluit tot burgemeester der gemeente Onde Niedorp, do heer A. Wonder Pzn., secretaris dier gemeente, en der gemeente Nieuwe Niedorp, de heer J. van der Stok. komt onze baron. „Wanneer ik dien zie, is het mij, alsof alles weer in orde zal komen." „De lieve God heeft je weer een pak op de schouders gelegd, Guste," zeide de vry- heer, binnentredend. Hy drukte eerst zyn oude vriendin de hand en ging daarna naar den boer. „Ja, de arme man is voor zijn drift zwaar gestraft," zeide de boerin. „Waar is Lude?" „Die is dadelijk hard weggeloopen, ver schrikt door hetgeen hij had aangericht." Hollen wilde den gekwetste onderzoeken, maar met angstgesteun weerde de boer hem af. „Wat is er toch gebeurd vroeg HölleD. „Rosine, dat lichtzinnige ding, moet moeder worden," zeide de boei in op kal- men toon, „en nu meende Lude, dat de boer haar aan hem geven moest. Hij heeft ons willen overrompelen, die niets doener. Maar de boer is wat driftig." „En Rosine?" „Die heb ik vlug met het rijtuig naar Zuster Elisabeth gezonden. De dokter is zoo moeilijk thuis te treilen." „Wanneer Roeine maar Diet net Lude met paard en kar er vandoor is," meende Höllen ontsteld. Maar de boerin antwoordde volkomen kalm„Neen, mynheer, er vandoor gaan met hem, die haar vader mishandeld heeft dat doet onze Rosine nooit." „Je gelooft dus, dat zij liever straf en schande draagt?" „Dat moet ze. Höllen nam de waschkom, droeg die naar buiten, gooide het water, dat door het bloed rood gekleurd was, weg en vulde do kom met trisch water. Dadelijk daarop kwam Gunue ademloos aanloopen. Zij bracht de verbandkist, en legde zoo goed als bet ging compressen. De boer steunde erbarmelijk. maar liet het toch toe. Höllen keek er naar. „Myn dapper meisje 1" dacht hy met trots. Hij was als elke echte man een warm bewonderaar van het vrouwelijk geslacht, maar van kuis uit was het juist niet de dapperheid, die hem by een vrouw aantrok, maar meer het zwakke en hulpelooze. Aan den drang om zulk een verrukkelijk teer wezentje zijn leven lang in zijn hoede te nemen, had hij gehoor gegeven, toen hy Nathalie tot vrouw vro?g. Toen bij dat deed, was hij Degentien jaar oud en zy twee-en-twintig. Hij had zich dadelyk met haar verloofd en zoodoende over zyn leven beslist. Drie jaren Jater had bij haar kunnen trouwen. Zyn zorgende goedheid voor de kleine, teere vrouw was onuitputtelijk geweest. ,.Die draagt zijn vrouw werkelyk op de harden," zeiden de boeren. Tóch had hij haar voor ziekte en uilputting niet kunnen besparen. Veel later eerst, toen zyn oudste dochters, Lies en Gunne, grooter werden, kwam hy tot de erkenning, dat voor een vrouw dap perheid en wilskracht byna nog cocdiger waren, dan voor een man, en dat niet die man haar weldoener is, die de vrouw in watten pakt en onder een glazen stolp zet, maar haar lichaam leert harden en haar wil stalen. Hij erkende te laat. dat bij voor een groot deel zelt de schuld was van de iiekatueiyke- en zielezwakte zijner vrouw. M ORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1904 | | pagina 1