Donderdag 11 Feb. 1904. Binnéölandscli Nieuws. Advertentiën. Oclitendvoeder voor kippen. o. lessiM, Noord-Hoüandsch Landbouwcrediet. Kapitaal: een millioen pita, J. v. d. Maaien, 5e Groote af trekking 23 Febr. HOOFDPRIJS I 2000 li van 48ste Jaargang. No. 3913 Invoerrechten. Van betrouwbare zijde verneemt Het Vad., dat in het weldra verschijnend ontwerp van wet tot herziening der tarieven van invoer zal worden voorgesteld o a. te belasten Paarden per stuk f 15. visch per 100 K.G. f 6. honing per 100 K.G. f 6 vrachtenmoes per 100 KG. f 30. bloemen enz per 100KG. f 50, meel per 100 K G. f 0.30, kinine per 100 K.G. f 75 geneesmiddelen per 100 K.G. van f 50 tot f 300. parfumerie per 100 K G. f 100. petroleum per 100 K.G. f 1. leer per 100 K.G. f 4.50 tot f 26. steenen per 100 KG. f 0.05 tot f 0.10. bewerkt hout per kub. meter f 0.75. voorwerpen van steea 6 pCt. der waaide, voorwerpen van marmer 10 pCt. der waarde, voorwerpen van koper 10 tot 20 pCt. der waarde, schoenwerk 8 tot 15 pCt. der waarde en manufacturen 10 tot 20 pCt. der waarde. Uit MEPPEL wordt bericht: Met onze waterleiding schijnt het droevig gesteld. Ongerekend de gevallen, jongetje, K. Struis, genaamd, wonende 3e Oosterpark 188, tnsschen den electrischen wagen en den bijwagen, zich aan den ket ting, die het voorbalcon van den bijwagen af sluit, vasthoudende. Een poosje ging dit goed, maar toen de electrische wagen met grooter snelheid be gon te rijden, voelde het knaapje, dat hij niet meer zoo gauw mee kon hij liet den ketting los, evenwel niet snel genoeg en viel tnsschen de wagens, werd een eind meêge- sleurd en zeer ernstig door een der wielen van den bijwagen gewond. In zorgwekkenden toestand de jongen had o. m. een gapende wond in een zijner dijbeenen, werd hij in het O. L. Vrouwen Gasthuis ter verpleging opgenomen. De eed beneden den Moer dijk. In de Limburger Koerier van Zaterdag j 1. leest men in het vorslag van een rechtszaak het volgende „Maar treurig is het, voor een beneden- Moerdijker, die het Zuiden lief heeft als zijn toekomst, te moeten constateeren, dat juist in de Katholieke provincies Noord- Brabant en Limburg het slordigst wordt omgegaan met de heiligheid van den eed. „Zeker, ook boven het Hollandsch Diep komt meineed voor, maar het bljjft een diep beschamend feit en toch een feit voor ons Katholieken, dat de plechtige aanroeping van den drie-eenigen God door de protestantsche geloovige Christenen in veel hooger eere wordt gehouden, dan door onze Roomsche gewestgenooten Geen Calvinist, die het geloof zijner vaderen heeft bewaard, zal een meineed doen, al kon waarvan niets bekend geraakt, is thans een tweede eê redden' of de geval van loodvergiftiging van zeer ernstigen aard geconstateerd, ontstaan door het gebruik van loodhoudend leidingwater. De heer W. van elk ge leed sedert eenigen tijd aan hevige zenuw pijnen, gepaard met verzwakking van het gezichtsvermogen. Voor zijne oogen raad pleegde hij een specialiteit te Amsterdam, die vaststelde, dat de heer W. aan loodvergifti ging leed. Paarden. Het weekblad Onze Paarden geeft een lijstje, waaruit blijkt, dat het bedrag aan prijzen, uitgeloofd voor harddraverijen op de korte baan, sedert 1895 sterk is verminderd. In 1895 bedroeg het f 21.880, in 1900 f 18.670 en in 1903 f 14,095. Het blad betreurt dezen achteruitgang. De Feestmarkt. Uit AMSTERDAM meldt men Naai wjj vernemen, bedraagt de brnto-op- brengst der feestmarkt in het Paleis voor Volksvlijt ongeveer f70.000. Aangezien nog enkele rekeningen van arbeidsloon en leve- rantiën ingewacht worden, kan het netto bedrag niet met zekerheid worden genoemd, doch dit wordt op ongeveer f 50.000 geraamd. Een moordaanslag. De heer W. Blom, inspecteur van politie eerste klasse, is Maandagnacht het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Te halftwee met zijn vrouw huiswaarts keerende, terwijl nog twee andere familieleden op een afstand volgden, ontmoette hij vlak bij zijn woning aan den Crooswjjkschen Singel een hem on bekend persoon. Toen de heer Blom in de nabijheid was, loste die onbekende op hem een revolverschot dat hem boven de linker borst trof. Desniettemin greep de gewonde den dader vast, terwijl zijn vrouw alarm maakte. Er ontstond tnsschen den moordenaar en zijn slachtoffer een worsteling, waarin eerstgenoemde nog tweemaal schoot. Het eerste schot ketste, het tweede ging den heer Blom rakelings langs het hoofd. Intnsschen zag de dader kans, zich los te rakken en aan den haal te gaan, zonder dat het, niettegen staande enkele politie-agenten inmiddels op onderzoek waren gegaan, gelukte hem te vinden. De heer Blom begaf zich naar het politiebureau aan de Meermansstraat, daarbij gesteund door zijn familieleden. Dinsdag werd hij in het Ziekenhuis opgenomen om den kogel te verwijderen, die waarschijnlijk in het sleutelbeen is gedrongen. De toestand wordt niet van ernstigen aard geacht. Om trent den dader vermoedt men alleen, dat het iemand is, die veel de anarchistische ver gaderingen bezoekt, welke ook altijd door den heer Blom ambtshalve worden bijge woond. Onvoorzichtige jongen. Op de electrische tramlijn Oosterpark Linnaeusstraat Dam te AMSTERDAM viel een ernstig ongeluk voor. In de Linnaeusstraat liep een achtjarig vruchten een nog veel sterkere werking zou den uitoefenen, en het gebruik daarvan zon der eenigeD twijfel de oorzaak zou worden van slepende lood vergift!gingen. Waar een beschuttend laagje zuiver tin b. v. bij looden waterleidingsbuizen goede diensten zal kunnen bewijzen, is dit bij het hier bedoelde speelgoed eerdei' nóg gevaar lijker, daar blijkens verschillende proefne mingen, de oplossing van looddeelen veel spoediger en gemakkelijker gaat, indien de vloeistoffen of znren op lood en tin tegelij kertijd inwerken, en de bekertjes natuurlijk zeer spoedig door kinderen beschadigd wor den. Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat ook hier weder, waar het een direct nadeel voor de kinderen geldt, van offlciëele maatregelen of van een verbod geen sprake is, en dat deze schadelijke artikelen zonder eenig voor behoud zoowel ingevoerd als hier te lande gefabriceerd mogen worden. Er blijft derhalve niets anders over, dan het publiek met den meesten nadruk te waar schuwen tegen dergelijke fabrikaten, die als een niet te onderschatten gevaar in de huis houding beschouwd moeten worden." halve wereld mee verdienen, „Kan men hetzelfde zeggen loovig Katholiek „Gaarne zonden wij die vraag bevestigend beantwoorden, maar de droeve ondervinding, hier en elders opgedaan, geeft ons daartoe helaas geen recht. „En wij kannen ons alleen bepalen tot de verzachting, waarmeê wij dit bij uitstek ernstig kijkje in de rechtszaal besluiten Geve God, dat spoedig al onze geloofsgenooten even diep overtuigd worden van het hooge gewicht dezer heilige handeling als onze anti-revolutionnaire broederen hot reeds zijn Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is te Boschkapetle (Z.1 gebleken. Een bunzing had een paling ge vangen en was er mede onder een stapel gestoken turf gevlucht. Een voerman was tegelijkertijd met een wagen gekomen, om de brandstof op te laden. De hond, die hem vergezelde, rook èn paling èn bunzing, begon te snnffelen en haalde spoedig den paling onder den hoop te voorschijn, doch kon den bunzing niet bereiken. Dit dier moest echter voor den dag komen, toen de turfhoop bijna geheel op de kar was, viel den gereedliggen- den hond aan en beet dezen zoodanig in den neus dat hij jammerlijk begon te hollen, waardoor de paarden voor den wagen op hol sloegen en pardoes in den pnt sprongen, die door het graven ontstaan was. Ernstige gevolgen had gelukkig het voorval niet. Boven verwachting hadden de paarden en de wagen het er goed afgebracht, doch 't kostte nog al moeite om ze nit hnn lastigen toestand te redden. (M. C.) Kapitein A. Roggeveen te ROTTERDAM, en aldaar den 7den Februari met het S. S. Amsterdam van New.-York binnengekomen, heeft hiermede zijn 100ste rondreis als gezagvoerder van de Holland- Amerika-Lijn op Amerika volbracht, hetwelk op veeitigjarigen leeftijd z;ker wel een zeldzame gebeurtenis mag genoemd worden. Schadelijk kinderspeelgoed. Wij lezen in het Mbl. t. d. Vervalschingen „Wij hadden dezer dagen gelegenheid te constateeren, dat in tal van winkels hier ter stede, drinkbekertjes enz. [voor speelgoed doeleinden] veikocht worden, welke bij ons onderzoek nagenoeg geheel nit lood bleken te bestaan. Het is duidelijk, dat hierdoor een ernstig gevaar voor kinderen kan oDtstaan, daar deze bjj het zoogen „koken" voor poppen zich natnnrlijk ook niet onbetnigd laten, en nit de giftige bekertjes en napjes meeproeven. Wij hebben ons door verschillende proef nemingen overtuigd, dat dit gevaar vol strekt niet denkbeeldig is. Reeds na eenige uren bleek o.a. een weinig duinwater bij ge wone kamertemperatuur, zooveel lood nit een bekertje opgelost te hebben, dat een duide lijke reactie op lood verkregen werd. Het spreekt vanzelf, dat azjjnhoudende stoffen of GERSTEMEEL f 3 90 per zak. LIJNMEEL f 4.60 p, 100 pond, zak toe. PELMEEL 3.90 LIJNKOEKEN f 11.50 per 104 stuks, Merk T. Crok. MAÏSMEEL f 4.80 per 150 pond. MAIS LAPLATA f 4.60 per 150 pond. Tevens verkrijgbaar Aanbevelend, Noord, SCHAGEN. geheel geplaatst, waarop gestort f 996.-ftOO.-~ De Vennootschap verleent credieten, neemt gelden in deposito, koopt en verkoopt effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongatién, en verricht verder alle werkzaamheden, tot het kassiersvak behoorende. Het kantoor van den heer AGENT voor SCHAGEN en Omstreken, zal aldaar gehouden worden a. d Laan D 63, iederen werkdag, van des voorm. 9 tot 'snam. f uur. De Directeur, J. F M O E N 8. VoortsUlrecht8che Wagen, Kaas- brik, Arreslede compleet, Rijwielen, totaal 1000 prijzen. 25 Ct. per Lot. A. VAN 1W ÜUVER, Sckagen.

Schager Courant | 1904 | | pagina 5