Biniienlaiidsch Nieuws. ADVERTENTIÈN. Donderdag 17 Maart '04. 48ste J aargang. No. 3923. E BIEREN, Sclapr Cini. In 1903 zijn uit de provincie FRIESLAND vertrokken 793 personen, tegen 628 in 1992. Het was het grootste getal in dÖ laatste tien jaar. Van de vertrokkenen waren 130 hoofden van gezinnen en 191 alleen wonende personen. Van deze waren 13 welgesteld, 236 mingegoad, 72 behoeftig. Met do gezinshoofden vertrokken 113 vrouwen, 351 kindoren, 1 dienstbode en 7, die in andere betrekking tot het gezinshoofd stonden. Het grootste gedeelte ve/trok naar Noord-Amerika, 246voorts naar Dnitschland 49, de overige gingen naar andere landen. Van de vertrok ken gezinshoofden on alieen wonende per sonen waren 197. Ned-Hervormd, 80 Gere formeerd, 14 Rodfrisch-Katholiek, 1 Israëliet, 16 behoorden tot verschillende gezindten en 11 tot geen gezindte. Men meldt uit ALKMAAR De chef van den geneeskundigen dienst der Cadettenschool heeft twee gevallen van gewijzigde pokken [variolois] geconstateerd bij een tweetal' cadetten, en dit, niet tegenstaande het gekeele personeel dier school ongeveer een maand geleden is gerevaccineerd. De beide cadetten zijn in de barak bij het militair hospitaal opgenomen. Het vroeger geconstateerde pokker,geval was sinds rnim een week geweken. Van de tentoonstelling, die de afdeeling ENKHUIZEN en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw 6, 7, 8 en 9 September te Enkhuizen zal honden, met medewerking van de afdee ling Eakhnizen en Omstreken van de Neder- landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde, is het programma verschenen. De tentoonstelling zal omvattenpaarden, rundvee, schapen, varkens, geiten, pluimge dierte, voortbrengselen van of betreffende land- en tuinbouw en bijenteelt, zuivelpro ducten, middelen voor land- en tuinbouw- onderwijs, werktuigen, land- en tuinbouw- gereedschappen, enz. Tijdens de tentoonstelling zal te Enkhuizen de algemeene vergadering gehouden worden der Holl. Maatschappij van Landbouw. - B. enW. vanPURMEREND hebben aan hunne ambtgenooten in verschil lende gemeenten doen weten, dat het in den laatsten tijd wederom is voorgekomen, dat op de varkensmarkt aldaar varkens werden aangevoerd, die met visch vet gemaakt waren. Aangezien het vleesch dezer varkens oneet baar is en dientengevolge wordt afgekeurd, hebben ondernemers van exportslachterijen daarvan, bij den uitvoer naar het buitenland, veel schade ondervonden. Ernstige klachten zijn dientengevolge daaromtrent bij hen ingekomen. Zij zijn doordrongen van het grooto nadeel, dat ook door de veehouders zal worden geleden, als deze toestand mocht bestendigd worden. Derhalve wordt de aan dacht der gemeentebesturen op bovenstaande feiten gevestigd, met verzoek, de ingezetenen op het gevaar te wijzen om met visch vetge meste varkens ter markt te brengen. De Vereeniging tot Ontwik- kelirg van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier zal haar Voorjaars-Vergadering houden op Woensdag 30 Maart 1904, des voormiddags 10l/j ure, bij den heer P. Best Jr.. in „De Vier Heemskit deren" te WOG- NUH. Onder de punten van beschrijving komen voorJaarverslag der Vereeniging. (Art. 3 der Statuten). Rapport der financiëele Com missie betreffende de rekening en verant woording over 1903deze sluit in ontvangst op f 3279.77, in nitgaaf op f 2458.98, dus met een batig slot van f 820.79. Verslagen a.Van de werkzaamheden van den Znivelconsu- lent over 1903. b. Van de werkzaamheden der Pachtcommissiën over 1903. c. Omtrent de voederproef met verschillende maïssoorten bij varkens. Uit te brengen door den heer R. Visser Lz. Mededeelingen omtrent het onderzoek naar de mogelijkheid tot het ge bruik van electrlciteit voor verlichting en beweegkracht op het platteland, door den Voorzitter. Bespreking van botziekte onder de schapen en mededeelingen daaromtrent, door den heer P. Schenk Dz. Benoeming van drie leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1905 van de heeren J. J. Winkel, O. Bos Wz. en D. Brander Tz.jid.van een Voorzitter. Bepaling van de plaats waar de Algemeene Vergade ring in November 1904 zal worden gehouden. Voordracht van het Bestuur: Alkmaar. Voor stellen van het Bestnura. Tot het voortzet ten der proeven ter bestrijding van nnjer. b. Tot het aanleggen van aardappelproefvel den. a. en b. in te leiden door den heer C. Nobel. c. Tot het opleiden van veeverlos- kundigen. In te leiden door den heer J. Koopman, d. Tot het nemen van voederproe- ven bij mestvee In te leiden door den heer Dr. K. H. M. v. d. Zande. e. Tot het bevor deren van het plaatsen van veebascnles op de voornaamste veemarkten in Holland's Noorderkwartier. In te leiden door den heer D. Brander Tz. f. Tot het bevorderen van goed meiken. In te leiden door den heer Dr. L. T. C. Scheg. Is het opmaken van kaas onder de wei of in dien geest een doelmatig middel ter bestrijding van geluid in de kaas? In te leiden door den heer C. Nobel. Begroo- ting 1904, sluitende in ontvangst en nitgaaf op f 3029.29. Bespreking van verdere werk zaamheden. Dienstweigering. De dienstweigeraar J. P. Terwey van het 7e regiment infanterie wordt overgebracht naar HAARLEM, om voor den krijgsraad te recht te staan. Men schrijft uit DEN HAAG: Gelijk gemeld is, stierf onlangs, 23 Febr., in een pension in de Valerinsstraat alhier een Amerikaansche dame, tengevolge van ver giftiging door morphine, en eenige dagen daarna in een hotel te Rotterdam haar echtgenoot, mede door te groot gebruik van morphine, welke hij zich had toegediend, toen een verzoek tot hem was gekomen, bij den officier van juBtitie aldaar te verschijnen. OmtreBt dit voorval worden nog de volgende bijzonderheden vernomen Ongeveer twee maanden geleden kwamen voor hun genoegen naar Holland en vestigden zich te Rotterdam, de heer Levingstone Ready Catlin, particulier, 40 jaar oud, uit Brookiyn in Amerika afkomstig, met zijne echtgenoote, di® juist 1 Maart jl. den 30 jarigen leeftijd zou hebben bereikt. Toen de Rotter- damscbe hotelhouder zich uit zijn zaken terugtrok en in Den Haag in de Valerins straat een pension begon, huurden de heer en mevrouw Catlin bij hem kamers. Op 23 Februari jl. deed de heer Catlin een genees heer ontbieden voor zijne echtgenoote, die zich onwel gevoelde en te bed lag. Zij stierf denzelfden dag onder verschijnselen, welke voor den dokter aanleiding waren, de politie met haar dood in kennis te stellen. Op ver zoek van de autoriteiten, stelde de politie- dokter een onderzoek in naar de oorzaak van den dood en constateerde vergiftiging. Een inspecteur van politie, naar de woning van den heer Catlin gezonden om hem te verzoeken op het commissariaat van politie te komen, vond den Amerikaan in zeer ver- drietigen toestand. Hij verklaarde, onmogelijk naar het commis sariaat te kunnen meegaan. Hij verkeerde zelf zoodanig onder den invloed van het gebruik van morphine, dat het loopen hem onmogelijk was. De heer Catlin verzekerde den inspecteur, dat hij en zijn echtgenoote morphinisten waren en zoo verslaafd waren aan morphine, dat zij dagelijks een hoeveel heid van 6 Eogelsche greinen tot zich namen. Zijne echtgenoote had 's morgens eene inspui ting genomen, was ziek geworden, en toen gestorven. Hij koesterde het voornemen haar lijk naar Amerika te doen overbrengen en alle maat regelen voor die overbrenging waren dan ook reeds getroffen. Inmiddels was de officier van justitie te 's-öravenhage met het gebeurde in kennis gesteld, die een lijkschouwing gelastte. Het lijk, overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, werd daar geschouwd, en geconstateerd, dat mevr. Catlin was gostorven ten gevolge van overmatig gebrnik van mjrphine. Toen de justitie den heer Catlin hier ter stede wilde hooren, vertoefde hij te Rottordam, waar hij zich van het leven beroofde toen hem den wensch der justitie bekend werd. De politie heeft in de woning te 's-Graven- hage gevonden en in beslag gefiomen een flescb, inhoudende eene kleine hoeveelheid morphine, en verder een zeer groot aantal naalden en spuitjes, voor morphine-inspui- tingen noodig. Bij zijn verhoor door de politie had de heer Catlin verteld, dat hij noch in Den Haag, noch in Rotterdam, in apotheken morphine kon bekomen, althans niet die hoeveelheid, die hij wenschte. Hij verwachtte dan ook op zijn bestelling een flesch uit Londen. Vermoedelijk stond zijn bezoek aan Rotterdam met de aankomst van de morphine in verband. Valsche muntbiljetten. Naai wij vernemen, zijn den laatsten tijd valsche muntbiljetten in omloop. Reeds zijn er enkele bij de Ned. Bank ingehouden, die droegen het serriennmmer K. R. 6698. Het publiek zal dus verstandig doen, goed toe te zien bij het ontvangen van muntbiljetten van tien gulden. De valsche biljetten zijn aan het volgende te onderkennen de voor kant is fraai afgewerkt, doch is veel don kerder van klenr dan bij de echte biljetten het watermerk ontbreekt geheel en al. De achterkant is zeer slecht afgewerkt. Niet alleen dat het serienummer ontbreekt, dat op elk echt biljet voorkomt onder de woorden tien gulden, doch tevens mist men de aan den achterkant in diamantletters voorkomende verwijzing naar de wet van 1884, terwijl bovendien nagenoeg alle har- ceering in hoeknnmmers ontbreekt. Men honde dus bij het ontvangen van muntbiljetten met het bovenstaande rekening, daarbij in aan merking nemende dat de uitgever der valsche biljetten ook evengoed andere serienummers in omloop kan hebben gebracht. Uit KAMPEN wordt aan de Zw. Ct. gemeld Mevr. de wed. Abrahams-Wijnberg alhier herdacht Zondag haar 105en geboortedag. We brachten haar een bezoek en het bleek ons dat de oude dame wel is waar bijna blind en doof is, doch dat haar denkvermogen nog vrij wel in orde en haar spraak nog krachtig is. Zeker is het, dat de zorgvuldige behandeling van haar rnim 75-jarige dochter er veel toe bijdraagt, haar laatste levensdagen gemakkelijk te maken. A^n gelnkwenschen, zoowel van in als buiten de stad, ontbrak het natuurlijk niet. De buurt had de vlag uitgestoken en de chr. muziekvereeniging „De Broederband" bracht haar 's middags een ovatie. Op den 2en Pinksterdag zal er te HEILO een openluchtmeeting gehouden worden, belegd door de Provinciale Federatie van afdeellngen van den Bond voor Staats- pensionneering in Noord-Holland. Als sprekers treden op mevr. Haver en de heeren pastoor Prins, ds. Vis en Perio. De provincie Noord- Holland heeft een 36-tal afdeelingen met ongeveer 6000 leden. Als penningmeester van den polder Daalmeer werd benoemd de heer C. Bos te KOEDIJK. Wij hebben de eer U te Hf**' berichten, dat wij wegens steeds toenemende Cliëntèle verplicht zijn geweest onze inrichting uit te breiden door het plaatsen van een BKlTZ£IIHil6KL, arbeidsvermogen 30 OOO ser vetten ol lakens per dag, de grootste in zijn soort en volgens het nieuwst verbeterd systeem, zoodat wij nu weder in slaat zijn de wasscheil op tijd en prachtig gemangeld af te leveren, terwijl weder nieuwe WP.8- SChen aangenomen kunnen worden. Onder beleefde aanbeveling, De Alkmaarsche Sioom-W sch- en Strijkinrichting, Directeur.

Schager Courant | 1904 | | pagina 5