I van Z°odag 29 Mei 1904. Derde Blad. fgCHAGER COURANT Uit en voor de Pers. li U Het tarief en de arbeidsloonen. Binnenlaiidsch Nieuws. Gemengd Nieuws. rit proefvelden, aangelegd met het doel, •jwerking na te gaan van bemesting met de u fca'k- j2. H. Couvert, Sijbecarspel. Kalkarme zavelgrond. Haver. Dit pro efveld, groot i8 Are, werd in December 1901 gedeel- r i/bewerkt met den ondergrondsploeg, 3.08 Are, en gedeeltelijk I '"óon bewerkt, 2.70 Are. Het geheele proefveld werd dit jaar I met 600 K.G. superphosphaat en 200 K.G. ehilisalpeterper I ui en de helft van het gewoelde en van het ongewoelde werd boven dien 'op 4 Februari 1903 bemest met 1000 K.G. kalk per II.A. I liet superphosphaat werd gestrooid op 1 April, de haver gezaaid 2 April, op rijen, de chili gestrooid op 20 April en 19 Mei, telkens de helft. De haver kwam eerst in het laatst van April op en op het woelde gedeelte ontwikkelden zich veel minder planten, dan op f niet gewoelde. De groei van iedere plant op zichzelve was titer later op het gewoelde beter. Het proefveld heeft geducht geleden van regen en wind, zoodat de cijfers niet zoo heel veel waarde hebben. De oogstcijfers zijn per H.A. Haver in H.L. Stroo in K.G. gewoon bewerkt zondoi kalk 2. diep met le soort 23 41 49 33 2e soort 1.5 3.5 2 5 4150 4000 4280 3850 3. gewoon Deze cijfers zijn zoo onregelmatig, dat het al te gewaagd zou er eene cooclusie uit te willen trekken. Zeer waarschijnlijk hebben andere omstandigheden veel meer invloed gehad, dan de toegepaste bemesting of bewerking. 14. A. Posker, Schaden. Kalkarme kleigrond. Vroecje bloemkool. De bedoeling der proef was, te onderzoeken, of bemesting met kalk een bestrijdingsmiddel is van knolvoet in de kool. Daar op dit stuk land het gebrek zich in het vorig jaar heel sterk vertoonde, was hier eene zeer geschikte gelegenheid, om deze proef te nemen onder leiding van den Heer De Gier, leeraar aan de Winterschool. Vijf veldjes, elk groot Are, zijn bemest met resp. 4000, 3000, 2000, 1000 K.G. kalk per H.A. en geen kalk.- De helft van alle perceelen ontving bovendien 800 K.G. super, 800 K.G. patent kali en 600 K.G. chili. De door den proefnemer aangekochte bloemkoolplanten waren van slechte kwaliteit, zoodat er vele dood gingen of kwijnden. Het gewas op do kunstmesthelften was beter dan op de andere helften. Hoewel de kalk eerst in Februari kon worden uitgestrooid, was niet te bemerken, dat het aanslaan der planten er door werd belemmerd. Later trad de knolvoetziekte zeer sterk op en een gunstige invloed van de kalk kon niet beslist worden geconstateerd. 15. W. Singer Jjz., Andijk. Kalkarme kleigrond. Krulmosterd met karwij. Daar zich te Andijk het verschijnsel voordoet, dat op stukken grasland, van beste kwaliteit, als zij gescheurd worden, het gewas in het eerste jaar slecht voortwil, werd op een dergelijk stuk land een proefveld aangelegd met het doel te onderzoeken, of dit euvel door bemesting met kalk of andere meststoffen zou zijn te bestrijden. Het proefveld bestond uit 5 perceelen van 4 Are. Perceel 1 ontving per H.A. 2000 K.G. kalk, 600 K.G. super en 200 K.G. chili. Perceel 2 ontving per H.A. 2000 K.G. kalk, 600 K.G. super. Perceel 3 ontving per H.A. 600 K.G. super. Perceel 4 ontving per H.A. 600 K.G. super en 200 K.G. chili. Perceel 5 bleef onbemeBt. Daar eerst in Februari tot den aanleg werd besloten, werd de kalk eerst in het begin van Maart gestrooid. Het superphosphaat werd later gestrooid, doch eveneens in Maart. De chili is in twee porties uitgestrooid, de eerste bij 't zaaien. Begin April werden mosterd en karwij gezaaid. De „krulmos terd" is eene variëteit met eigenaardig gekroesde bladeren. Het zaad heeft eene hooge waarde. Het gewas wordt alleen verbouwd met het doel, het zaad te leveren aan de firma Sluis en Groot, en het mag alleen worden verbouwd op stukken land, waarvan niet bekend is, dat er ooit bruine mosterd verbouwd is. Stukken, die sedert menschenheugenis altijd grasland zjjn geweest, zijn er dus alleen geschikt voor. Het land had eene zeer ongelijke ligging en de slechte weers gesteldheid in het voorjaar belette eene goede bewerking. Dienten gevolge leden verschillende perceelen in meerdere of mindere mate van waterovermaat en perceel 5 zeker wel het meest. Hoewel het gewas op alle perceelen verre van gelijkmatig stond, was toch verrassend duidelijk waar te nemen, dat op die perceelen, waar superphosphaat was gestrooid, de mosterd planten zich veel beter ontwikkelden. En ieder, die dit zeer opmerkelijk verschijnsel waarnam, was het er over eens, dat het superphosphaat kan worden beschouwd als een zeer werkzaam, zoo niet afdoend bestrijdingsmiddel van het bovenbeschreven kwaad. Op een ander gedeelte van het stuk land, waar superphosphaat was gestrooid, was eveneens de mosterd veel weliger, en hetzelfde treffende feit werd waargenomen op andere pasgescheurde stukken land, waar men «bruine" mosterd met superphosphaat had bemest. Zonder twijfel zal van deze ervaringen in volgende jaren een nuttig gebruik worden gemaakt. Daar de stand van het gewas zoo ongelijkmatig en plekkig was, hebben de oogstcijfers weinig of geen waarde. Zij waren Per H.A. Mosterd. Perceel 1, kalk, super en chili, 16'/% H.L. 2, kalk en super, 141/2 3, super, 18V, 4, super en chili, 14 '/2 5, onbemest, 7 Op het omringende, niet bemeste land was de opbrengst ongeveer H.L. per H.A. en op het oog was de stand van het gewas op perceelen met ehilisalpeter beter, dan op die zonder chili. Van de kalk was geen uitwerking op het oog waar te nemen, voordeelig noch nadeelig. De Bijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland C. NOBEL. de In een vliedend blaadje van da vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" wordt o. m. opge merkt, dat het nienwe tarief voorsteltinvoer rechten te leggen op tal van artikelen, ook voor den werkman van dagelijksch gebrnik zijn voedsel zal worden belast, b v. havermout met f 2.60 per 100 K G., d.i. 20 van de waarde, stokvisch met 10 #/oi zij11 kleederen en de grondstoffen daarvan, de manufacturen, zijn hoed of zijn pet met 12 zijn schoenen, laarzen of klompen met 10 °/#4 petroleum, bijna het eenige licht dat hem ten dienste staat, met 12 zijn schop of zijn spa, zijn boor of zijn beitel en ander gereedschap met 3 »/0, de naaimachine van kleermaker naaister eveneens met 3 °/oi zelfs zijn bed om op te slapen met 12 etc, alles mits die zaken worden ingevoerd. Komen deze nit het bin nenland, dan rallen zij duurder worden met een waarschijnlijk iets geringer bedrag, doch stellig niet goedkooper. De prijsstijging der verbruiksartikelen ral maken, dat de werkman voor zijn loon minder kan koopen dan thans het geval is. Het springt in het oog, dat daardoor dc arbeiders in alle bedrijven znllen worden benadeeld, im mers zij deelen het lot van al de verbruikers, op wie de verhooging der prijzen verhaald wordt. Zullen al de verschillende groepen van werklieden hun loonen zien stijgen, omdat door de verhooging der inkomende rechten er meer werk in „de" nationale bedrijven zal komen Deze vraag moet reeds aanstonds ten stel ligste worden ontkend voor al de tegen vast loon werkzame personen ln dienst van pro vincie, Rijk en gemeente. Moeilijk toch kan worden beweerd, dat de loonen der spoor wegmannen en tramkoetsiers, der postbeamb ten, schrijvers eD klerken, van wegwerkers en straatreinigers, der arbeiders op Rijks- en gemeentewerven, aan gasfabrieken en water leidingen en van zooveel meer tegen een vast gesteld loon arbeidende werkers, door de tariefsherziening omhoog znllen gaan. Hetzelfde geldt voor de werklieden in de onbeschermde bedrijven, zooals landbouw en veeteelt, veenderij, visscherij, diamantindustrie, de bouwbedrijven, spinnerijen en drukkerijen. En is voor de ondernemers in de bouw vakken enz. de stijging der bedrijfskosten niet eer een prikkel tot verlaging der loonen Ook voor de export-industrieën zullen zich dezelfde bezwaren doen gelden. Al de onder nemers, die voor uitvoer werken en door het vrijhandelsstelsel in staat worden gesteld met succes op de wereldmarkt te concurreeren, hebben geen voordeel van de verhooging der inkomende rechten. Integendeel, ook zij zullen voortaan hun machinerieën, hnn drijfriemen, hun buizen en „fittings" en andere deelen, en sommigen hun grondstof, duurder moeten betalen, waardoor hun de concurrentie op de wereldmarkt nog moeilijker wordt gemaakt, dan deze thans voor velen reeds is. En gesteld, dat de prijsstijging der verbruiksartikelen wer kelijk de geldloonen zal doen stijgen, is dit dan niet een reden te meer, waardoor zij znllen worden genoopt, de concurrentie op te geven? Dan heeft verhooging der inkomende rechten ten gevolge inkrimping van exportde voor uitvoer werkende indnstrieelen waarlijk niet het minst krachtige deel van den nationalen arbeid zien hun afzet verminderen, en, „slapte" ontstaat, die meêbrengt gedeeltelijk stopzetten van hunne fabrieken met afdanking van werkvolk of verlaging der loonen. Ook zal de belemmering van handel en verkeer door de wijziging van het tarief wer kelijk geen voordeel breDgen aan de duizenden in havens en dokken werkende arbeiders. Deze weten te goed, dat uitblijven van booten voor hen niet beteekent verhooging der loonen .Een spreonwenpaar is oor zaak geweest, dat te MIDWOLDA, van Zondag op Maandag, het zware torenuurwerk staan bleef. Het had zijn nest zoo nabij het gaande werk gebouwd, dat, toen de vyf jongen wat meer ruimte innamen, de passage niet meer vrij bleef en het uurwerk vastliep. Niet echter vóór het nest grootelijks uit elkaar getrokken was. Een en ander zat zoo vast, dat het met een mes moest verwijderd worden. (Tel.) Over de vangst van den Cal- lantsooger dief lezen we nog in de Alkmaar- sche Courant hot volgende Onze stadgenoot, de hoer D. J. Levert, hof-juwelier op de Mient, heeft onze politie in staat gesteld een goedo vangst te doen. De toedracht hiervan is als volgt Woensdagmorgen omstreeks half acht kreeg de hr. Levert bezoek van iemand, die een paar zilveren lepels en vorken te koop aanbood. De man, naar schattiDg omstreeks 26 jaar en met een eenigszins Dnitach accent, hield daarbij een praatje, zooals meer gehoord isbij ge bruikte in zijn huishouden geen tafelzilver en daarom wilde hij de lepels en vorken, die zijn vrouw bij hun huwelijk had meegebracht, te gelde maken. "De heer Levert had dan ook geen bezwaar, aan het verzoek van den vreem deling te voldoen, hij taxeerde het aangebodene, bevond het van zeer goede kwaliteit, en be taalde daarvoor de waarde. Daarop ging de man heen. Bij het verlaten van den winkel merkte de heer L. op, dat de pantalon van zijn bezoe ker zich in vrij gehavenden toestand bevond, hetgeen bij hem de vraag deed rijzen, of hij wel had te doen gehad met een bona fide- verkooper. In ieder geval, de nieuwsgierig heid en de achterdocht waren bij den heer L. opgewekt en hij besloot zich op weg te begeven om te zien, of hij het spoor van den vreemdeling nog weer vinden kon. Weldra had hij hem ontdekt, hij volgde den man en merkte op, hoe deze zich begaf naar don heer Bakker, goudsmid in de Langestraat. De vermoedens kregen daardoor nieuw voedsel, ln ieder geval, de heer Levert vond 't geraden, iemand met den meesten spoed te zenden naar het politie-burean. met verzoek om een agent te laten komen, en inmiddels posteerde hij zichzelf vcor den win kel. Zoodra de man naar buiten kwam, weid hij door den heer L. aangesproken, op een manier die een mensch met een zuiver ge weten niet zon hinderen, maar die voor onzen vreemdeling voldoende was om lont te gaan rniken en zijn heil te zoeken in een over haaste vlucht. „Houdt den diefzoo klonk het nn dra van verschillende kanten, maar aanvankelijk zonder succes. De drijfjacht werd voortgezet door Langestraat en Achterstraat, totdat de achtervolgde bij .het pakhuis van den heerV. viel toen was 't gedaan met zijne vrijheid. Een ook toegesnelde politie-agent bracht den man op de gebruikelijke wijze naar het knrean. Daar hielpen geen lengens en geen voor wendselen. 't Bleek, dat men met een persoon te doen had, die al heel wat op zijn kerfstok had. Hij gaf het logement op, waar zijn koffers zich bevonden en onze politie haastte zich, daar eens een kijkje te gaan nemer, 't Was de moeite waardin de koffers lagen een groot aantal zilveren en gouden voor werpen van den meest verschillenden aard, o.a. een groot en een klein kruis, behoorende bij de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op dit alles, dat van diefstal afkomstig was, werd door de politie beslag gelegd. Weldra was ook uitgevorscht, wie de bestolene ishet is de heer Delcourt te Velsen, wiens villa, op het duin te Callactsoog gelegen, door den gearresteerde was geplunderd. In den loop van den dag bleek, dat de aan gehoudene, die Rfy aders heet en nit het Oosten van ons land afkomstig is, getracht had bij nog andere zilversmeden hier ter stede het gestoiene te gelde te maken en dat hij daarin ook bij enkelen was geslaagd. Men zou daaruit mogen opmaken, dat hij iets der gelijks nog niet vroeger bij de hand heeft ge had. Hoe dan ook, 't is een fortuintje, dat deze inbreker onschadelijk is gemaakt. HOOGWOUD. Thans zijn de dagen voor de schoolfeesten vastgesteld. Op Dinsdag 7 Juni znllen 184 leerlingen een reisje maken naar Artis en wel per rijtuig naar Alkmaar en vandaar per stoomboot langs de Zaanstreek naar AmBterdam. Met 188 jongere leerlingen zal op Vrijdag 10 Juni een plaatselijk feest worden gevierd in en bg de kolfbaan van den heer Oostwonder. Van de 385 leerlingen der 4 scholen mogen dus 372 aan de feesten deelnemen. Slechts 13 leerlingen hebben meer dan 6 maal wille keurig verzuimd. Iemand te HAARLEM schijnt door de fortuin te worden achtervolgd, zegt de „Haarl. Ct." Hij heeft, behalve enkele kleine prijzen, nit de thans trekkende 375e Staatsloterij op een twintigste lot den prijs van f 100.000 gewonnen, welk gelukje hem ook in de 373e loterij is te beurt gevallen. De Dordr. Ct. meldt: Naar wij vernemen, was de woeste antomo- bielrijder,van wien wij hebben melding gemaakt, geen Belg, maar een raszuivere Hollander, zekere heer v. D. uit B AARN, en het schijnt, dat hij het niet alleen onder Willemsdorp aan den stok heeft gehad met v. d. Nadort, maar ook op den Dnbbeldamschen weg met dr. Degenaar, wiens koetsier, de dolle vaart ziende waarmede de antomobiel kwam aanzetten, van zijn rijtuig sprong en voor zijn paard ging staan. De hond van dr. D. werd door de antomobiel overreden. Dr. Degenaar deed van het gebeurde aan gifte bij den Bnrgemeester van Dubbeldam. 70-j arig jubileum. De 79-jarige wever Jan Dekker te HIL VERSUM, werkzaam in de tapijtfabriek der firma V. de Wit dt Zn., is nn al 70 jaren op die fabriek. De royale patroon gaf hem10 gulden en een karpet. L a n d b o u w-C o m i t Te 's-GRAVENHAGE werd Woensdag de vergadering van het Nederlandsch Landbouw- comité gehouden. Naar aanleiding van het voorstel van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, om bij de Regeering aan te drin gen op oprichting van een proefstation van landbonwwerktuigen, werd besloten den directeur-generaal van landbouw, die oprich ting nog niet gewenscht achtte, maar aller eerst opleiding van technici als noodzakelijk beschouwde, te kennen te geven, dat de ver gadering met hem meent, dat het door hem ontwikkelde dankbeeld kan leiden tot de op richting van bedoeld proefstation. De vergadering vereenigde zich met de conclusie van het rapport der commissie be treffende de meelvervalsching (vee-voedor), dat een speciale wet tegen vervalsching van veevoeder noodig is. Medegedeeld werd, dat de Minister van Justitie bereid ia, medewerking te verleenen tot een partiëele regeling, door den Minister van Waterstaat in te dienen, om de verval sching van veevoeder tegen te gaan. ONGELUKKEN. Gedood. Bij 't aankoppelen van een bagage wagen had Woensdag de rangeerder H. Wiiieman8 te NUNEN 't ongeluk, tnsschen de buffers te geraken, waardoor hij werd verpletterd. Te WOLEERTSDIJK is een gehuwde vrouw ia hare woning van een zoldertrap gevallen" en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Een meisje van den werkman G. 8. te GOUDA goot Woensdagmiddag petroleum in do kachel, om haar feller te doen branden. Zij schijnt evenwel wat al te dicht bij het vnur te hebben gestaan, want plotseling vatten hare kleeren vlam en stond het meisje dadelijk in lichte laaie. Hoewel spoedig personen tot blnsschicg aanwezig waren, werd haar lichaam toch overdekt met brand wonden. In deernlswaardigen toestand werd zij naar het gasthaiB gebracht. Haar toestand is hopeloos. De molenaarsknecht G. Popkes, te BEER- TA, is Woensdagmiddag, terwijl hg op de zwikstelllng bezig was, door een der wiaken gegrepen en naar beneden geslingerd. Zwaar gekwetst en met gebroken rechterbeen werd de onge'nkkige opgenomen on op sdvies van den heer dr. Oosterhuis naar Groningen varvoerd. Woensdag had te WESTERHOLTE bij Zwolle een vreeeelijk ongeluk plaats. Zekere Woolthuis was bezig, zand ta rijder met twee achter elkaar gespannen wagens. Het 7-jarig zoontje van Van Diepen wist er op te klimmen, maar viel er ook weer af, met het trenrlg gevolg dat een rad in de lengte over het knaapje heen ging. Slechts een paar snikken en het was een Igk. Met de feestdagen zijn er in de Beiersche en Oostenrijksche bergen ver scheidene ongelukken gebeurd. Zondag was een tourist verdwaald geraakt in den Trtffauor Kaiser. Men hoorde laat ln den avond zijn hulpgeroep en bracht hem, half bevroren, naar beneden. Bij den Lilienfelder waterval in Stiermarken viel een tourist te water. Hij werd er uitge haald met gebroken armen en been en. Maandag viel een onbekend tourist van den Mazohw, in Moravië, te pletter. Daar de plaats waar het lijk ligt, zeer moeilijk te bereiken is, heeft men het nog niet kannen wegbrengen. Uit Schliersee wordt verder gemeld, dat Zondagavond de Münchensche schilder Box- éötfer van den Waldeck 26 M diep gevallen en op slag dood gebleven is. Zijn broer viel ook, maar kon zich vastgrijpen en kreeg maar lichte kwetsuren. Grootste goudverscheping. De pakketboot „Kaiser Wilhelm II" van de Hamburg-Amerika-lijn, ie eergisteren van New-York te Cherbourg aangekomen. Het schip bracht voor ruim 21 millioen galden aan gond aan, in 155 kisten verpaktde grootste som, die ooit in ééns van Amerika naar Europa verscheept werd. Door een hevige hagelbui werden in Orense.naar de Köln. Ztg. uit Madrid verneemt, 50 personen gewond en werd groote materieele schade aangericht. Automobielen. In de Vereenigde Staten zoo goed als in Enropa hebben sommige automobilisten er slag van, zich door woest rijden den toorn van het pnbliek der groote wegen op den hals te hslen. Vooral de bewoners der mindere buur ten van New-York kunnen het niet velen, dat de chauffeurs in dolle vaart hnn straten doorsnellen, op het gevaar af, een der vele kinderen, voor wie de straat tuin en speel plaats tevens is, te overrijden. Die New-York- sche menschen hebben blijkbaar besloten, aan dat gerij een eind te meken. Als het meest doeltreffende middel om dat doel te bereiken, vallen rij alle automobilisten aan, die zich in hnn baart wagen. Dezen Maandag maakten de automobielen- bestrijders het nog erger dan ge woon lijk. Zekere mr. William C. Gotshall en zijn vrouw, die per automobiel van Bayside naar New-York terngtuften, werden ln 106th Street formeel bestormd. Het voertuig werd tot stean ge bracht en mevrouw Gotshall kreeg met een steen e9n slag tegen het hoofd, die haar be wusteloos deed neerzinken. Terwijl de msn wegsnelde om hnlp te haleD, poogden de aanvallers de juweelen der bewostelooze te stelen, wat echter door het kordaat gedrag van den chauffeur werd verhinderd. De politie-antoriteiten te New-York zgn nu van plan, enkele bepaalde straten voor het automobielen-verkeer aan te wijzen, en die straten door patrouilles te laten bewaken. Wie zich met zijn auto batten de aangewezen straten der stad begeeft, moet dan maar voor zichzelf zorgen. Onlusten in Rnsland. Te Odessa hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Vierhonderd studenten en een duizendtal werklieden hielden een vijandige betooging voor de woning van den Burge meester. Een escadron kozakken dreef de menigte uiteen, tengevolge waarvan een bloe dig gevecht ontstond. Tien kozakken, 30 werk lieden en 15 studenten werden gedooder werden 105 personen gekwetst. Vele arrestaties hadden plaats. Dat bericht geeft voldoende aan, dat de binnenlandsche woelingen in Rusland nog steeds voortduren. Over de onlusten, die laatst te Warschau hebben plaats gehad, schrijft de StandardDe onlangs voorgekomen onlusten ln Warschau zijn gevolgd door exeenties op groote schaal, bij wijze van administratieven maatregel, zonder eenigon vorm van proces. Het aantal personen, in Warschau alleen opge hangen, ls, naar gemeld wordt 600. In Moskon werden onlangs, naar de ver klaring van ooggetuigen, 80 doodkisten, onder militair geleide, bij nacht langs een weinig gebruikten weg nit de stad gebrachtde weg was afgezet door soldaten. De kisten werden waarschijnlijk begraven in een bosch, dat vooraf door de troepen met een ondoordring baar cordon was afgezet. Deze bijzonderheden teekenen, naar ons oor deel, voldoende het hachelijke van den toestand. De diplomatieke medewerker van de Temps Georges Villiers geeft een zeer ongunstige voorstelling van den toestand in Rnsland. Het volk is ontstemd, in hooge mate ontevreden. De resultaten zijn niet in overeenstemming met de gebrachte offers, zegt het. Honderden millioenen roebels zijn uit de staatskas genomen, zonder dat in hst Verre Oosten een leger en een vloot werden geor ganiseerd, die van 't begin af de overhand kondon verkrijgen. Het volk voelt zich ver nederd, du gebleken is, dat de Japanners beter voorbereid zijn, en met meer overleg en beleid optreden. En daar de Rnssen meer dan eenig ander Europeesch volk hechten aan hun pres tige, heeft zich, schrijft Villiers, van de open bare meening een stille wrok meester gemaakt, die niet in de laatste plaats den zenuwach- tigen, voor indrukken vatbaren Keizsr moet aangrijpen en die voor den dag, waarop de vrede zal gesloten worden,groote veranderingen in het regoeringspersoneel voorbereidt. Een tegenvaller. Maandag heeft aan boord van het nienwe Russische pantserschip „Orel" (13739 tons groot,) dat in de haven van Kroonstad aan don grond zit, een geweldige ontploffing plaats gehad, waardoor tien stokers zijn om gekomen en zoo gedachte schade is aange richt, dat er weken noodig znllen zijn om de noodlge herstellingen te verrichten. Men schrijft dit ongeluk toe aan ophooping van gassen in het rnim, maar anderen spreken van kwaadwilligheid. De officiëele lezing luidt als volgt: In den nacht van 21 op 22 Mei drong plotseling water binnen in het pantserschip, soodat het begon te zinken. Den heelen dag door werkten de pompen van een ijsbreker en van verscheidene havenvaartuigen, waardoor men er in slaagde het schip boven water te honden. Men gelooft dat het indringen van water te wijten is aan de zorgeloosheid van de arbeiders, die bezig waren met het vastschroeven van de pantser platen. Mag men de laatste geruchten gelooven, dan zou de explosie zijn toe te schrijven ge weest aan boos opzet, en wordt door de ad miraals Avellan en Rosjestvenski een onder zoek ingesteld. De Orel is hetzelfde schip, dat eenige weken geleden,gedurende de vaart vanPetersbnrgnaar Kroonstad, aan den grond raakte en slechts met groote moeite kon worden vlotg9bracht. Een politi e-v erordaning in Rijnland nit 1879 bepaalde o.m., dat kinderen beneden de zestien jaar niet in het openbaar mochten rooken. Het Kammergerlcht heeft deze bepaling thans voor ongeldig verklaard en daarbij o. a. de volgende opmerkelijl e overwegingen doen gelden Bij de uitvaardi ging van de politie-verordening heeft niet de omstandigheid den doorslag gegeven, dat het rooken van tabak schadelijk kan zijn voor kinderen, maar de eischen van het open bare verkeer en misschien ook van orde en regel bij het openlijk samenzijn van een groot aantal personen. Deze reden is echter onvoldoende. Wel ls het denkbaar, dat het roo ken van jeugdige personen op drukke plaatsen ergernis wekt en dat dientengevolge twisten en stoornissen in het verkeer kannen ontstaan. Maar van een gevaar voor het publiek of enkelen daarvan in den zin van het algemeene landrecht kan onder deze omstandigheden geen sprake zgn. Op een boerenhoeve teMoor- fleth, in Oost Friesland, is dezer dagen een groot ooievaarsgevecht geijverd. Zes vreemde ooievaars trachtten het paar, dat daar broedde, nit zijn nest te verdrijvenen ofschoon beide vogels weldra nit vele wonden bloedden, ver dedigden zij hnn eest en hun eieren met zoo groote hardnekkigheid, dat de aanvallers moesten aftrekken. Het merkwaardige van het geval w as echter, dat een kraai, die in de buurt nestelde, de twee ooievaars, waarmede hij anders juist niet op vriendschsppeiijken voet leefde, te hnlp kwam en dapper mee vocht

Schager Courant | 1904 | | pagina 9