Generaal Van Heutsï. Uit en voor de Pers. Rusland en Japan. Plaatselijk Nieuws. hoofdje bijna van den romp gescheiden werd. Het kindje was onmiddellijk dood. („P. G- C.") Zaterdag 9 Juli had, na afloop der commissie-vergadering voor het gehouden schoolfeest te ANNA PAULOWNA, eene eigenaardige huldiging plaata. De heer W. Siewers was 25 jaar öf bestuurslid, óf com missielid der vereeniging geweest en de mede leden wenschten dit feit te gedenken en wel zóó, dat met den jubilaris ook diens echtge- noote zou gehuldigd worden, daar zij steeds samen en altjjd uitstekend op post waren geweest, wanneer het gold, tot het welslagen van het feest mede te werken. De Voorzitter leidde beiden in met bloemen en groen versierde leunstoelen en sprak hen daarna recht hartelgk toe, terwgl hij bg de twee zetels nog een fraaien nikkelen filtreer- koffiekan met lichtje hun aanbood. Nadat Siewers en echtgenoote hadden bedankt, werd do avond recht prettig doorgebracht en eerst na het nachtelijk uur bracht het gezelschap jubilaris en echtgenoote huiswaarts. Dat eg. nog lang belde geschenken mogen gebruiken. Voor het toelatings-examen voor de Rgks Hoogere Burgerschool te Hel der is geslaagd G. A. Jelles te ANNA PAU- LOWNA. De sportfeesten te HOOBN zijn Zondag en Maandag met groote opge wektheid gevierd; duizenden vreemdelingen waren naar Hoorn gekomen. De uitslag van den wielerwedstrijd was le prijs Sellevis, Dordrecht; 2« pr. A. van Vliet Jr., Woerden3e pr. Loogman, Half weg 4e pr. Le Grand, Rotterdam. Ringsteken met paard en tilbury le prijs Meijman, Hoorn; 2e pr. Peetoom, Berkhout; 3e pr. Meurs, Hoorn. Schoonheidsprijsle prijs Mol, Leiden2e pr. (extra) J. Baar, Hooin. De lichtstoet, waaraan deelnamen tal van vereenigingen op muzikaal en tooneelgebied, gymnastiek, hanael, nijverheid, industrie enz., werd begeleid door 2 muziekkorpsen en wan delde ongeveer l'/i uar door de feestelijk versierde stad. Om 11 uur stegen Maandag de Heer en mevrouw Wittenberg uit Berlijn met hun reuzenballon „Mont-Blanc" op het Doelenplein op Ongeveer een halfuur na de opstijging daalde de ballon te Oudendijk op een wei land neer. Bij de 's namiddags gehouden internatio nale harddraverij voor paarden, aangespannen voor sulkey's, waren winnersle pr. Sador II, eigenaar H. K. Glas, Loppersum, berijder J. Ensing2e pr. Huntress, eig. Joh. de Mol, Den Haag, ber. J. Witteveen3e pr. David A, eig. Stal De Goede, de Purmer, ber. C. Bier 4e pr. Phyllis, eig. H. de Goede, Beemster. Met eene goed geslaagde herhaling van den lichtstoet eindigde het feest. Te ALKMAAR is Zaterdag in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen „Kennemerland" de arbeider De W. door een drijfriem gegrepen en eenige malen rondge slingerd, met het gevolg, dat hij een been brak. Nadat Dr. Dieken de eerste geneeskun dige hulp had verleend, werd de gewonde naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Getroefd. Dezer dagen kwam in „De Avondpost1' deze advertentie voor „BOEKHOUDER gevraagd, van 's morgens 9—12 en 's middags 2—6 uur. Loon f260 èi f800 'sjaars. Br. fr. no. 9766, bur. Avondpost." Waarop het volgend antwoord werd inge zonden WelEd. Geb. Heer De ondergeteekende, in het bezit van diverse diploma's van Boekhouden, en thans studee- rende voor accountant, las Uwe annonce in „De Avondpost" en heeft de eer met de meeste bescheidenheid naar de bij U vacante betrekking als boekhouder te solliciteeren. Mijne bekendheid met de moderne talen, zoo noodig correspondentie in het Spaansch, Russisch, Itallaansch en Zweedsch, zouden wellicht tot aanbeveling kunnen strekken, terwijl ik mij niet zal ontzien, de brieven voor U van het postkantoor te halen en er naar toe te brengen. Mijn vrijen tgd zou ik voor hetzelfde salaris als reiziger kunnen benutten, zonder eenige aanspraak op provisie of rets- en verblijfkosten te maken. Borgstelling of storting tot welk bedrag ook, kan door mij gemakkelijk gestort worden, (rente behoeft niet te worden betaald), en wanneer wellicht door omstandigheden het kantoor eenigszins vuil mocht geworden zjjn, verklaar ik mij gaarne bereid, dit voor U te vegen of schoon te maken. Voor het door U te geven salaris zal ik, indien U zulks verlangt, Uwe kinderen, hunne vrienden en kennissen les geven in het Boek houden, Handelsrekenen en Handelscorrespon dentie, en mocht U meerdere diensten van mij verlangen, U zult in mij ten allen tjjde een nederig, gehoorzaam en welwillend dienaar vinden, want werkelijk, voor een salaris van f250 h f300 per jaar (als boekhouderwaar niemand droog brood van kan eten, zal ieder U naar de oogen zien. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UWelEdelgeb. dw. dienaar, Hongerlijder. [„U. D."] In Limburg heeft men zelden zulk een lagen waterstand der Maas gekend, als thans het geval is Op verschillende plaatsen, zoo schrijft men uit VENLO aan het N. v. d. D., zitten schepen aan den grond en kan men de rivier doorwaden. De scheepvaart is dan ook nagenoeg geheel gestremd. Ook in de Beneden-Maas, aldus bericht men uit Druten, is zóó weinig water meer, dat de scheep- en stoomvaart er bijna onmogelijk is geworden. Te Megen kan men slechts met groote moeite overgieren. Hier en daar ziet men den bodem der rivier. Men schrijft dezen snellen val der rivier toe aan de opening van den nieuwen Maasmond. Er wordt beweerd, dat de Maas tengevolge daarvan in den zomer dikwijls uiterst laag zal zij. Nieuwe dubbeltjes. Men deelt mede, dat dezer dagen aan 's Rijks Munt te Utrecht de muntslag is beëindigd van nieuwe 10-centstukken, welke binnenkort in omloop zullen worden gebracht en waarvan de voorzijde geslagen is op een nieuwen stem pel, waardoor het uiterlijk dier stukken eenigs zins gewijzigd en verbeterd is. Bij de vervaardiging van dien stempel is het oude model in hoofdzaak gevolgd. Op het eerste gezicht zullen de wijzigingen dan ook weinig in het oog springen. In hoofdzaak is de ruimte, door het borst beeld ingenomen, beperkt en is voor de daar omheen geplaatste lettersoort een fraaier type gekozenterwijl door eene scherpere uitmuntlng van het geheel het doel is bereikt dat bij het aanbrengen der wijzigingen voor zat, nt. het vervaardigen van een 10-centstuk, hetwelk in alle deelen aan de technische eischen voldoet. De held van Atjeh. Generaal Van Heutsz, is met zijn echtgenoote in ons land aangeko men en in verschillende plaatsen gecompli menteerd. Het begon reeds te Roosendaal, Breda en 's-Hert ogen bosch en vervolgens te Nijmegen, Rotterdam en Delft. De grootsche ontvangst had evenwei in Den Haag plaats waar de Generaal met zijn echtgenoote en gevolg Maandag arriveerde. Behalve de commissie van ontvangst, waren tal van autoriteiten op het perron, onder wie de minister van koloniën, de heer Idenburg, met den secretaris-generaal van zijn departe- 1 ment, de vertegenwoordiger van de Koningin- Moeder, grootmeester De Ranitz, en de ver tegenwoordiger van den Prins, jhr. Hooft Graafland, in marine-uniform, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Patijn, en de waarnemende burgemeester der residentie. Precies op tijd, ruim kwartier over elven, stoomde de extra-trein het station binnen en hield voor het wachtsalon stil. Het was een treffend oogenblik, toen Van Heutsz, zijn echtgenoote begeleidende, op het plankier stapte, dadelijk toetredende op den president der ontvangstcommissie, jhr. Van d6r Wijck. Inmiddels was het gezelschap, dat den gene raal vergezelde, uitgestegen, en hadden luide hoera's en fanfares van de koninklijke kapel weerklonken. Mevrouw Van Heutsz werden verschillende bouquetten aangeboden. Jhr. De Ranitz wenschte Van Heutsz namens de Koningin-Moeder geluk met zijn behouden aankomst in de residentie en deelde hem i mede, dat H. M. haar verlangen te kennen had gegeven, spoedig den generaal te ont moeten. Jhr. Hooft Graafland sprak in gelijken geest namens den Prins. De minister van koloniën verwelkomde den generaal met een hartelijken handdruk. Toen de voorstelling der dames en heeren had plaats gevonden, nam jhr. Van der Wijck het woord en sprak den generaal toe. Onmiddellijk daarop nam de generaal het woord, en antwoordde met een stem, zoo duidelijk en luid, als gold het een commando aan zijn troepen. Onder de opwekkende tonen van de muziek, die ook het Wièn Neerlandsch Bloed had gespeeld en nadat zeer spontaan en hartelijk „Leve Generaal Van Heutszhad weerklon ken, begaven de generaal en zijne echtgenoote, door de leden der commissie gevolgd, zich naar de gereedstaande rijtuigen. Van het station naar Hotel des Indes was het een ware zegetocht door de propvolle straten, waarvan de meeste huizen de driekleur ontplooid hadden. Overal werd de generaal luide toegejuicht. Bij het station en langs den weg waren verschillende corporatlën opgesteld. Hier en daar werden bloemen in de rijtuigen gestrooid. Op het voorplein van het station, waar de muziek der veldartillerie speelde, stond het zwart van de menschen en werd den generaal het saluut gebracht door oud-strijders. Ook in den omtrek van het hotel was er geen doorkomen aan. Iu de eerste rijen stond daar de schooljeugd met vlaggetjes, wuivend en jubelend, terwijl de huzarenmuziek het Wien Neerlandsch Bloed aanhief. Kort na aankomst vertoonde de generaal zich met mevrouw Van Heutsz op het balcon, onder daverend vreugdegejuich. Aan den ingang van het hotel werd de generaal ontvangen door eene commissie. De versiering van het Hotel, een keur van rozen en witte bloemen en sierplanten, was allersmaakvolst. In de restaurantzaal versierd met guirlandes van groen, bloemen, het borst beeld der Koningin en een welgeslaagd crayonportret van den generaal omgeven door eene decoratie van vlaggedoek, had de receptie plaats. Daar bevond zich het vol tallig hoofdcomité, ongeveer 150 dames en heeren. Toen werd binnengeleid de vertegenwoor diger van de Koningin, luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van Harer Majes- teits Militaire Huis, wien opgedragen was generaal Van Heutsz namens H. M. te verwel komen en hem te berichten dat hg spoedig op Het Loo bjj H. M. zal ontboden worden. Luitenant-generaal Kool nam daarna het woord tot het uitspreken der ontvangstrede Een krachtig driewerf hoerah klonk op het voorbeeld van den grijzen woordvoerder geestdriftig door de zaal, waarop de eere wijn geschonken werd. Daarna beantwoordde generaal Van Heutsz generaal Kool en luide bravo's, overschetterd door fanfares van het orkest, waren het antwoord op deze voor de vuist en met krachtige stem uitgesproken redevoering. Daarna trokken de generaal en de zijnen zich terug in hun vertrekken. De officiëele ontvangst in het Raadhuis te 's-Gravenhage droeg een plechtstatig karakter. Te 2 uur Maandagmiddag was daar het college van burgemeester en wethouders met den secretaris en de leden van den Raad en corps vereenlgd. Te 21/» uur werd de komst van den generaal aangekondigd. Langs een allée van palmen en tropische gewassen, als door een Indischen tuin, werd de held van den dag, gevolgd door zijn zoons en naaste be trekkingen, de trouwzaal binnengeleid. In de tot ontvangstzaal ingerichte en mede met sierplanten getooide trouwkamer was voor den generaal de'eereplaats bestemd naast den voorzitter. Deze sprak, nadat allen hunne plaatsen hadden Ingenomen, den generaal toe. Ook hier beantwoordden daverende hoera's deze woorden, de eerewjjn werd aangeboden en de generaal vertrok, om te 3 uur de matinée bij te wonen, die ter eere van hem werd gegeven in den Dierentuin. Op het vastgestelde uur stroomden belang stellenden en genoodigden toe, zoodat de groote zaal weldra geheel was gevuld. Bij het binnentreden van de zaal door generaal Van Heutsz en gevolg, stonden allen van hun zetels op, de muziek hief fanfares aan, en daverende hoera's weerklonken door de zaal, terwijl de geestdrift ten top steeg toen de muziek inviel met het Wien Neêr- landsch Bloed. De luitenant-kolonel Klelstra hield nu de feestrede, waarin hg in korte trekken schetste wat Van Heutsz in Indlë had gedaan. Hij besloot zgn rede met eenlang leve generaal Van Heutsz 1 Uitbundig applaus onderbrak herhaaldelijk spreker's rede en aan de uitnoodiging, waar mede hg de toespraak besloot, werd door alle aanwezigen staande en met het grootste enthousiasme gevolg gegeven. Onder hoera's verliet dr. Kielstra het spreekgestoelte, onder hoera's boog de Gene raal, dankend voor die hulde die hem, den toch zoo sterken man, blijkbaar diep ont roerde. Dan hief de muziek een opgewekt „Wilhelmus" in de nieuwe toonzetting aan. Toen beklom generaal Van Heutsz het tooneel om deze rede te beantwoorden en toen zijn laatste woord had geklonken, scheen de jubel niet te kunnen eindigen. De hoera's, volgend op den kreet „leve de Koningin daverden langen tgd door de zaal' Ook toen de Generaal weder in de zaal terugkwam van het tooneel, werd hjj nogmaals uitbundig toegejuicht. Daarna werden verschillende muzieknum mers uitgevoerd en vertrok de generaal ten slotte, bulten luide toegejuicht door de dlc saamgepakte menigte. Met zekerheid kan thans worden medege deeld, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft den luitenant-generaal Van Heutsz te ontvangen as. Zaterdag 16 Juli op Het .Loo en te zijner eere dien dag een feestmaal za geven. -Generaal Van Heutsz is voor nemens AMSTERDAM te bezoeken, maar het tijdstip is nog niet vastgesteld, daar in de eerstvolgende dagen de besprekingen over dienstzaken met de Regeering worden voort gezet. Nader wordt gemeld Op Dinsdag 29 Juli zal generaal Van Heutsz een samenkomst bijwone nin de gropte zaal van Artis, terwgl des namiddags in het Concertgebouw den generaal een feestmaaltijd wordt aangeboden. Des avonds half tien zal op den Amstel een vuurwerk worden afgestoken. De watermolenaar D. Kapitein te 8CHAGERBRUG is Dinsdag van een geladen hooiwagen gevallen met het onge lukkig gevolg, dat hem 8 ribben gebroken zgn. WOGNUM's Gemengde Zangver- eeniging „Jaeob Kwast" zal op Zondag 17 Juli a. s. een concert geven te Breda, op uitnoodiging der K. E. Vereeniging „Bonus Eventus" aldaar. Dit concert zal plaats hebben bij gelegen heid der prijsuitreiking van den in den afge- loopen winter gehouden tooneel wedstrijd. Genoemde zangvereeniging zal op 4 Sep tember a. s. ook mededingen in den wedstrijd voor Gemengde Koren (le afdeeling) te 's-Gra venhage. Weer in Brabant. Te UDEN is Maandag, laat in den avond, eene vechtpartij ontstaan, waarbij zoodanig met messen gewerkt werd, dat een persoon gedood en negen gewond werden. Zaterdagavond zijn de rei zigers met den trein, die 6.83 uit 's-HER- TOGENBOSCH naar Utrecht vertrekt, aan een groot gevaar ontsnapt. Bij den overweg te Orthen had de voerman van een kar met steenen geladen, niet bespeurd dat reeds één der sluitboomen voor den naderenden trein gesloten was. De man reed den spoorweg op en toen sloot zich ook de andere boom achter hem. Eerst toen bemerkte hij zijn gevaarlijke positie. Hij vond nog tgd, de kar zooveel de ruimte het toeliet, opzg te plaatsen en had juist het paard afgespannen, toen de trein voorbijvloog en de locomotief de kar aan rijdende, deze met den inhoud over den weg sleurde. De passage was daardoor voor onge veer 16 minuten gestremd, maar het ongeluk mocht zich bepalen tot de materieele schade, aan de kar toegebracht en de passagiers kwamen met den schrik vrij. Verkiezing Provinciale Sta- ten. Bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten (vacature—J. Bolssevain), district VI, werden uitgebracht 8087 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren S. P. van Eeghen (lib.)1586 stemmen C. M. Herckenrath [kath.] 1451 Gekozen8. P. van EEGHEN. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 11 Juli aangevoerd 600 zak aardappelen. Groote muizen f 0.80 a f 0.90, gladblaadjes f 1.26 per 35 K.G., peulen f 0.10 p. K.G., tuin- boonen f 0.76 per 26 K.G. Door den heer Jc. Blom werd de eerste partg roode kool aangevoerd, groot 42 stuks er werd f 9 voor gemaakt Heidebrand. Men meldt uit Amersfoort Achter de kogelvangers op de Leusderheide brak Zondagmorgen een zware heidebrand uit. De genietroepen in het kamp van ZeiBt, die juist voor de kerkparade stonden aange treden, begaven er zich, met schoppen gewa pend, zoo spoedig mogelijk heen. Ook infan- terie-detachementen uit Amersfoort werden □aar de heide gezonden, en met vereende krachten trachtte men door omgraving het vuur, dat zich, door den wind aangewakkerd, in de richting van de Pyramide von Auster- litz uitbreidde, te stuiten. Het was een zwaar werk, waarbij de man schappen niet alleen van de hitte, maar vooral ook van den rook te lijden hadden. Tegen den middag meende men het vuur meester te zgn, en konden de troepen inruk ken, maar des avonds brak de brand ander maal uit en spoedde zich een groot deta chement van het 6e reg. infanterie weer Daar de Zeister heide. De garnizoenscommandant van Amersfoort kolonel De Meester, was gernimen tijd op het terrein aanwezig. De dichte bosschen van Wallenburg en bij de Pyramide hebben groot gevaar geloopen, ook in brand te geraken. Des nachts te half een kon de troep eerst inrukken. Verscheidene hectaren heide zijn verbrand. Uit Deventer wordt aan de Zw. Ct. gemeld Van het laatste bedrgf van een aangrijpend drama was Zondagavond een groote menigte getuige. De weduwe van een tuinman aan een gesticht van weldadigheid was na den dood van haar man door die lnrlohting als werkvrouw in dienst gehouden. Eenlgen tjjd geleden echter kreeg de vrouw gedaan. Te fier om onderstand aan te nemen, weigerde zg alle diaconale hulp, zeggende wel in staat te zgn voor zich en haar kinderen brood te verdienen. Doch armoede sloop de woning binnen en honger deed er zgn intrede. Het bleef voor de buren van de kleine woning aan den Zwolschen weg geen geheim, dat daar gebrek werd geleden, en Zondag kwam het zoo ver, dat men het hongerende gezin brood bracht. Doch de vrouw, van de manie bezeten dat zij alsnog wel weer als werk vrouw zou worden aangesteld, weigerde alle hulp en wierp het haar gebrachte brood door 't raam naar buiten. Ook het jammer lijk geschrei der kleine kinderen deed de buren besluiten de politie te ontbieden en deze riep de hulp van dr. G. in. De genees heer bevond, dat de vrouw in zeer overspan nen toestand verkeerde en deed haar over brengen naar het gesticht. De kleinen werden voorloopig uitbesteed. Dinsdagochtend had op den RIJN ouder LOBITH een ongeluk plaats. Schipper Hendriks, van het uit Pruisen binnenkomende schip Elise, was met zgn knecht bezig een anker uit te brengen, toen, door het uitschieten van den daaraan ver bonden tros, beiden in het water werden gesleurd. Laatstgenoemde had het geluk zich nog te kunnen redden, doch de schipper, die te Pannerden thuis behoort, kwam te ver drinken, eene weduwe met twee nog jeug dige kinderen onverzorgd achterlatende. Maandagavond hadden eenige jongens gespeeld in de buurt de Kwak kelhut bg BREDA. Toen zg den overweg van den spoorweg zouden passeer en, snorde vrees is zeker geen hersenschim bekend, dat de Japanners ook reed zgn van de toegangen, die uit het ."^«r naar het midden van de Russische ,,'8^ bij_Liao-jang voeren. st*Uicg, een trein voorbij, en de jongens meenende veilig te zijn. liepen over. Juist kwam uit de tegenovergestelde richting een 8neltrein aan, dié een hunner, den 18 arigen De Fauw, aamreed en 0°n??d<|®"Ü^<^(^^®' ^ndjuT'^f" Veel is er nog niet omtrent het E^ rwMeedVeerïülap werd nog tijdig weg- bij Kaiping of Kaitsjou bekend. getrokken De boomen van dezen overweg rijn altijd gesloten, er is geen bewaking. HEER HUGOWAARD. Bg de Zondag gehouden harddraverg aan „De Hengstman werden de le, 2e en de prijs behaald door den heer P. Zander te Callantsoog met „Maximiliaan den heer A. Met te Egmondermeer met „Volmlna den heer T. Broers te Benningbroek met „Nelli"; T de trooetprgzen door de heeren B. de Jong te Spierdijk met „Vogel", C. Blaauboer te Anna Paulowna met *Vos" en A. Over te Veenhuizen met „de Wit". Door 14 paarden werd aan dezen wedstrijd deelgenomen. Bg den Maandag gehouden wedstrijd in het tonknuppelen werd de le prgs f 50 gewonnen door den heer S. Mettes, de 2e prgs f26 door den heer P. M eere boer voor den heer N. Pool, de 8e prgs door den heer J. Helder. Voorts werden nog 7 prgzen van f 5 behasld door de heeren J. Helder (2 maal), P. Meere- boer, S. Mettes (8 maal) en Jc. Groothuizen voor verschillende personen. Dr. Bronsveld schrijft in zijne Kroniek in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" over de Juni-verkiezingen en hetgeen daarmede in verband staat, en zegt, dat wij den weg van België opgaanDe oorzaak van de overwin ning der kerkelijken zoekt de schrijver in sociallstenvrees, in verbolgenheid der kapita listen op de heeren Pierson en Borgesius, terwijl zij hun fortuin veiliger in handen van dit clericaal en reactionnair Kabinet achten, maar vooral in de lenze „voor of tegen Christus." Vroeger doopte de antirevolu- tionnaire partij zichzelve als „de partg van den levenden God;" thans is zij, in verbond met de roomschen, de partij, die het opneemt voor den Christus. In onze ooren zegt schrijver klinkt het waarlijk als profanatie, om te zeggen wie voor Christus is, moet het ministerie- Kuyper steunen. Voor mg zou zulk een vereenzelviging van Gods Koninkrijk met de heerschappij over ons volk van Dr. Kuyper reeds een voldoende reden zijn, om met schrik van een partij mij af te wenden, die iets dergelijks durft bestaan. Dit is toch inderdaad de eer van Christus te nk komen. Voorts zegt dr. B., dat hij de vrees niet geheel kan onderdrukken, dat velen verlokt worden door de macht en het aanzien, welke het steunen van deze regeering hun brengt. Mannen zegt hij die vroeger zich verheugden als zij bestuurder werden van een Jongellngsvereeniging, zien zich nu verkozen tot leden van een gemeenteraad, en kunnen nog wel lid van de Eerste Kamer worden. Laat hen maar zorgen, dat men te 's-Gravenhage bekend wordt met hun christenschap en zij worden, indien zij 't verlangen, bekleed met een niet-onvoor- deellg ambt, want wien heugt de tijd, dat in ons vaderland de godzaligheid in die mate de beloften niet alleen van, maar ook de beschikking had over het tegenwoordige leven Voorts merkt dr. B. op, dat de bewering, dat de liberale beginselen leiden tot socialisme, in hare algemeenheid onwaar is, evenals de bewering, dat liberaal eensluidend is met ongeloovig. Zeker zijn bij de herstemming de liberalen door de socialisten geholpenmaar hoevele antirevolutionnairen en hoevele chris- telijk-historischen zouden zijn gekozen, indien de roomschen hen niet hadden geholpen Voor den protestant acht dr. B., die verklaart, waarlijk geen vriend van de socialisten te zijn, het ook geen eer, op roomsche „krukken" te moeten vooruitkomen. Waarbij dan nog komt, dat de roomschen hun hulp duur ver- koopen. Schrijver zegt, dat er nog steeds grond is om te hopen op betere tijden. De ban, waaronder thans velen liggen, zal worden weggenomen. Men zal toch niet altijd kunnen volhouden, dat, wie Jezus Christus belijdt als Zaligmaker en Heer, in de politiek antirevolutionnair moet zijn. Het proteetantsch bewustzijn zal niet altoos sluimeren. Tegenover de Revolutie maar ook tegenover Romehet Evangelie. Het volgende officiëele telegram, uit Tokio gezonden, werd ontvangen door den Japan- schen gezant te Londen: Generaal Okoe meldt, dat het tweede leger corps den 6en Juli een aanvang maakte met de operaties om Kaiping te bezetten. Nadat wij de Russen achtereenvolgens uit hunne stellingen verdreven hadden, bezetten wij eindelijk den 9en Kaiping en de omliggende hoogten. Een ander telegram meldt hier nog over Na hardnekkige gevechten en wanhopige aanvallen der Japanners en een zeer krach- tigen tegenstand der Russen, heeft het leger van generaal Okoe Vrijdagmiddag Kaiping bezet, en de Russen genoodzaakt terug te trekken naar Haitsjeng. De Russen hadden de heuvels in een hal ven cirkel krachtig versterkt, en hun strijd macht bestond uit meer dan 80.000 man. De Japansche verliezen worden nog niet gemeld. Dat Kaiping na een driedaagsch gevecht waarbij oogenschjjnljjk het geheele leger van generaal Okoe een groot eind noordwaarts opgeschoven is den Japanners in handen is gevallen, bewijst in de eerste plaats dat de aanhoudende regens van den laatsten tgd de Japanners geenszins tot werkeloosheid hebben genoopt. Het is een wei-overlegde, omzichtig uitgevoerde, met goeden uitslag bekroonde manoeuvre geweest een zet, die in 't bijzonder naar het oordeel van de Duitsche deskundigen, de gewichtigste gevolgen zal hebben. Hoewel de Japanners ook bij deze gelegenheid weer een aantal kanonnen buit gemaakt schgnen te hebben, en de mogelijk heid bestaat dat de Russen bg het „hard nekkig gevecht" om Kai-ping aanzienlijke verliezen geleden hebben, ligt déarin toch niet het voornaamste gewicht van dit nieuwe echec der Russische troepen; dat ligt in het strategische belang van de plaata Met het bezit van Kai-ping, - zoo schrijft de Kolnische Zeltung - zgn alle passen welke oostwaarts door het gebergte loopen, in de macht der Japanners.44 Telegrammen uit Petersburg duiden aan dat men in de Russische hoofdstad den toe^ stand ook niet rooskleurig inzietmen schijnt zich daar vooral ongerust te maken over de mogelgkheld, dat reeds thans een sterke Japansche legermacht bezig is, langs den weg naar Moekden op te rukken, om Koe- ropatkin in den rug te vallen en zgn ver binding tign met Charbin af te sngden Deze bg Kaiping ol Kaitsjou bekend de schijnt wel, zegt de Petersburwchi, het pondent van de „Matin", uit de teW corre«- die in de Russische hoofdstad zijn ontv mna*n te mogen worden opgemaakt, dat J*Dget,< Koeropatkine zelf in gevecht is 6rs41 Duitsche deskundigen op militair L te Tientsin beschouwen de Russische ,522?* te Liaojang en Haiching als onhJudu* tegen den Japanschen aanval welb' *r drie zijden plaats heeft. Zg zgn van me!riV*n dat Koeropatkine's terugtocht den v«i Port-Arthur beteekenen zal. Van Over de belegering van Port-Arthur l, volgende nieuwsnet Chineesche jonk-vaarders, die te Tsi f aankwamen uit Port-Arthur, deelden Jii dat meer dan 800 Russen, onder wie t officieren van hoogen rang, dood de binnengedragen werden, den 5en Juli, Chineezen, en dat een deel van deJapanJ?r legermacht oprukte tot op een afstand minder dan zes mijlen van Port—Art'V*° zich meester makende van een fort n„„QIï' Ooetzgde. an de Een deel van het personeel der Russisch Chineesche bank kwam gisteren te Tsüf aan. Deze beambten zeiden, dat de toestand in de stad onveranderd was. In de afgeloon. week werd hevig gevochten op zeven minT' afstands van PortArthur. Vluchtelingen uit Port Arthur melden, da: de Oostelijke divisie van het Japansche lèeer geholpen door de vloot, zonder ophoudt vecht, om in het bezit te komen van d» stelling, die het maritiem deel der stad W heerscht. De Japansche vloot bombardeert zonder ophouden van den morgen tot den avond Er vallen steeds dooden en gewonden. PgN ticnliere woningen zijn veranderd in ambu lances. Volgens mededeelingen echter uit de omgeving van het maritieme kamp bombar deerde de Japansche vloot de forten in de nachten van den 2en, 3en en 4en Juli uit het Zuiden zonder schade te veroorzaken. Volgens een Rus bezetten de Japanners den top van den Takoesjanberg in den nacht van den 6en Juli, en plaatsten er eene batterij. De Novik, begeleid door vier kanonneer, booten, vertrok den 7en om deze Japansche' batterij te bombardeeren, welke door de Russische infanterie genomen werd. De Rus sen beweren, dat de Japanners minstens tien torpedobootjagers verloren bg hunne poging om de Russische wachtschepen te be reiken, die trachtten de wrakken op te ruimen der schepen, die de Japanners deden zinken met het doel, om den haveningang te ver sperren. De haveningang laat de basis van den Gonden Heuvel open. De Ingang is bovendien versperd door eene palissadeering, welke ontoegankelijk is voor torpedoboot jagers. Eenige aanvallen van dezejapansche torpedo bootjagers waren bijna fanatiek, doch zij slaagden niet. De bemanning, die zinken de was, weigerde elke hulp. Tsjifoe, 11 Juli. Een Europeeër, die Port Arthur Zondagmiddag verliet, meldt, dat de Japanners Zondagmorgen om 1 uur een tor pedo-aanval deden en poogden in de binnen haven door te dringenzij werden echter, zonder verliezen aan belde zijden, terugge slagen. Donderdag den 7en Juli werd een hevig gevecht geleverd rondom Port Arthurde Russen beweren, dat zij de Japanners naar alle zijden hebben teruggeslagen. De Russen erkennen, dat zg meer dan 1000 dooden heb ben. Zevenhonderd gewonden werden Vrijdag Port Arthur binnengebracht, terwijl nog vele gewonden verwacht werden. Londen, 12 Juli. De „Daily Telegraph" verneemt uit Tokio, dat volgens berichten van generaal Okoe over de operaties, die geleid hebben tot de inneming van Kaitsjou, de Japansche verliezen in de gevechten van 5, 6 en 7 Juli 34 man bedragen. Generaal- majoor Koidzemi werd Zaterdag in de dij gewondandere verliezen in de gevechten van 8 en 9 Juli werden niet gemeld. De Rassen lieten 5 Jali 20 dooden op het slagveld. Petersburg, 12 Juli. Het Russische Tele- graafagentschap verneemt uit Moekden onder dagteekering van heden, dat volgens berich ten van Japansche zijde in den nacht van Maandag op Dinsdag de Japanners de Russi sche stellingen bg Port Arthur aanvielen. De Japanners werden met aanzienlgke verliezen afgeslagen. Schagen, 18 Juli 1904. POSTERIJEN. Arrondissement Schagen. Statistische opgaven over het le halfjaar 1904. Ontvangen Gefrankeerde Brieven 83931 stuks. idem Locaalport 1813 Ongefrankeerde Brieven 501 Briefkaarten 68216 met betaald antwoord 331 Couranten en Drukwerken 369877 Monsters en Stalen van koop waren 1066 Dienststukken 12960 Postpakketten ontvangen 4648 verzonden 3470 Aan postwissels werd ontvangen f116.232 13 uitbetaald f 61.033.42 Aan Qultantiën ingevorderd f 136.190 05 uitbetaald f 38.11897 Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 100.207.86' Idem terugbetaald f 88.108.67 Bij den Betaalmeester werd afgestort f 176.400 De halfjaarlijksche balans bedroeg in ontvang en uitgaaf f 721.098.26 Zuster H. de Bruin, aan wis door de Permanente Commissie voor Gezins verpleging in de Classis van Alkmaar, Schagen tot woonplaats is aangewezen, zs' Donderdag 21 Juli a.s. in functie treden. Onder de gemeenten, tot welke hare werk zaamheid zich zal uitstrekken, behoort ook Kolhorn, dat in een vorig bericht vergeten werd. Haar arbeid zal allereerst gewijd zijn aan behoeftige ziekeneerst wanneer de zoodanige hare hulp niet behoeven, omdat er weinig behoeftige zieken zijn en er dus tijd overschiet, zal zij hare dienBten ook kannen bewijzen aan meer gegoeden, tegen een zeer billgk tarief: 10 ct. voor de le, 20 ct. voor de 2e, 40 ct. voor de 3e klasse per bezoek, terwijl elke verpleegde 't recht heeft zichzelven te rangschikken in één der drie klassen, en elk volgend bezoek op óen- zelfden dag op den halven prijs wordt berekend. Het adres van Zuster De Bruin is ten holze van den heer A. Visser, Logement houder alhier.

Schager Courant | 1904 | | pagina 2