r SCHAATSER 19 Jl FIRMA H- J FÖI ZOON, H. Peereboom, D. D. P. WESTENBERG, Zondag 22 Jan. 1905. DERDE BLAD. Binnen landsch Nieuws. ADVERTENTIËN. voor f ©Jö» Ze zSjn nog: nimmer voor dezen pi ijs a<sïis:efMul«;n iHiiliai! S Mttllllltaiiiira vanaf f i8«— met 8 Jaar garantie! Worden op verlangen op proef geleverd Verder alle onderdeelon van R ij wielen en Naaimachines, tegen concurreerenden prijs. De Lantaarns worden verkocht met certificaat van echtheid, aangeboden door STOKVIS van Rotterdam !M3. ilsnrdeisïrpï», vraagt prijs! Aanbkvelend, Bondsrijwielhersteller, Winkel. Laan Q 25, Scbagen. versche Noordzcevisch. Eerste dualiteit irageiegde Ifïschs Ncordpool-Zalm, Paling in gelei, Gekr. en gez Ansjovis, Appetit Cild Sardines, Pekelharing Cibils-Fxtract. Gember, Jams, Zuur, Groenten in bussen, Spoors Mosterd, etcetc, Aanbevelend, a. tt umta. de aangenaamste en voordeeligste brandstof voor vul en regulateurkachels. Belgische Anthraciet, in verschillende prijzen en afmetingen. Salonneutjes, zindelijk brandend ia gewone kachels. Cokes, en alle andere soorten van brandstollen, verkrijgbaar Kantoor en Magazijn Paardensteeg te Alkmaar. HENCKEL uit REMSCHEID en GORTER uit ZWOLLE zijn 2 van de beste schaatsenfabrikanten. van deze twee fabrikanten zijn in groote keuz j verkrijgbaar bij NIEUWE NIEDORP. Makelaar, te Haringhuizen, Agent van de Coöperatieve Volksbank te Alkmaar, A» WISSSMHS, Hout til No. 54, Alhoiaor. Houdt Donderdags te Scbagen zit ting in het Café van den Ha«r Cor- nelis Zijdewind. Zoo ge ziet, ben ik weer tot mijn huiegoden weergekeerd. Zóó vreemd kan 'n mensch niet dwalen over den aardbol, of er is altijd één plekje, waarheen hij weer terug verlangt en waarheen hij ook ten slotte weer terugkeert. Dat is de ouderlijke woning in de eerste plaats, en zoo hij ouder geworden is, zijn eigen thuis, waar hij zelf moet zorgen, dat de schoorsteen rookt. Eu niet altijd voornamelijk om de verplichtingen, die hem daarheen roe pen, gaat hijook niet altijd om oorzaken, als bij den jongsten zoon uit de gelijkenis. Deze alle zonden in zekeren zin nuttigheids- redenen kannen genoemd worden, redenen, die feitelijk buiten hem staan. Maar die brengen er hem niet altijd toe. De ware reden schuilt bij den zwerver zelf, in zijn eigen hart, in zijn eigen hoofd, in zijn her innering, die al het goeds, al het lieve dat hij weet en kent, niet los kan laten. De rabbi in „Glhetto" van Heijermans heeft gelijk, als hij tot Raphaël zegt: „Wèg? Wat is vtèg? Weg, dat is zijn bij andere menschen. Giekje gekje, vin je ooit weer 'n huis, waarvan je elk meubeltje keu, elk hoekje, e!ko balk, elke schaduw? Kijk is rond. Je jeugd vergeet je nooit. Ban je opgegroeid bij die kast, bij die klok, bij die tafel, bij, bij, bij wat je maar wil. Weg, dat is breken, bréken met de scheur in die balk, met de stoelen waar je over klauterde toen ja zoo'n kleine dreumes was. Wat wil ja gekje? Wat krijg je in de plaats als je weggaat Vreemden. Eu dan verlang je naar je soep, en naar de kast, en naar de lamp en naar de klok. Zoo als 'n klok thuis tikt, tikt ze nérgens." Dat is 't, waarom een mensch weer terug keert, vanwaar hij is heengegaan. Overal wordt brood verkocht, overal is wel werk te vinden om 't te verdienenmaar die trap, weet je en dat schilderij, en die lieve ge zichten, en die klok, en nog honderd andere dingen, waar men in 't gewone doen niet aan denkt, dia binden 'n mensch met hon derd en duizend banden en bandjes, ketenen bedoel ik, waarvan hij niet los kan komen. Dat is niet zoo ernstig h6t geval bij zoo'n snoepreisje als ik nu pas maakte naar Ber lijn maar wanneer men voor langen tijd, voor goed bijna heeft afscheid genomen van de plaats waar ons thuis was. Dan gevoelt men den ernst in de waarschuwing van Longfellow „Stsy, stsy at home, my heart and rest Home keeping hearts are happiest, For they that Wan der they know not where, Are full of trouble and full of care To stey at home is best." En gelukkig hij, voor wien dan nog een terugkeeren mogelijk is! Amsterdam lag nog op dezelfde plaats als waar ik 't verlaten had, aan d' Amstel en aan 't IJ. Mijn afwezigheid scheen zoo min de stad als hare bewoners een oogen- blik te hebben verontrust. Ik geloof zelfs, dat er geen tien menschen waren, die het wisten. „Aan een boom zoo vol geladen, enz." De menschen holden en draafden en roezemoesden nog precies eender als voor mijn vertreken ik geloof zelfs, dat ik met meer belangstelling de voorbijgangers gade sloeg, dan zij mij. Evenwel, er was iets gebeurd. In een stad als Amsterdam staat het raderwerk niet stil, kan 't niet stilstaan. Iedere maand, iedere week, iedere dag en ieder uur heeft zijn eischon en wederwaardigheden. Een stads bestuur, dat zoo nu en dan eens indommelde, zouden we hier niet kannen gebruiken. Zij moeten in waarheid vroede mannen zijn, ern stig en voor hun taak berekendais een stuurman aan boord van zijn schip, de hand aan het rad en een oog in 't zeil niet alleen, maar ook een oog naar den wimpel om te ziea van welken kant de wind komt en den horizont te bespieden om te weten of er storm op til is, Gouverner c'est prévoir, regeeren is vooruitkijken,geldt zoowel voor een stads-, als een landsbestuur. Vooral voor een stad als Amsterdam, waar, uit een nietigheid, we hebben 't gezien bij het afschaffen van de kermis en bij 't palingoproer een bloedbad kan ontstaan. Ja, Amsterdammers zijn beste menschen, maar men moet er mrê weten om te gaan. Zij leggen bij 't wikken en wegen van een raadsbesluit, of laat mij liever zeggen, bij 't doen van een voorstel aan den Raad, allen hun eigen loodje in de schaal. Zij zijn allen volbloed Koningsgezind, maar in hun oordeelen over lands- en gemeentebelangen pure republikeinen; ik zou bijna zeggen com munisten. Za zijn allen even wijsdat kunt ge hooren uit hun eigen mond en lezen in hnn geschriften, alias Ingezonden stukken. De wijsbegeerte van Jnvenalis: „niemand spaart er papier, waarom zou ik 't doen", is bij hen tot volle rijpheid gekomen. Ge weet, dat we hier nog al tobben met het tramtarief, en dat we een nieuw mogen verwachten. Maar als ge nu eens zaagt de stapel ingezonden stukken van al de Xsn en Q's en Z's, die sedert langen tijd de kolommen vallen van Handelsblad, Telegraaf, Nieuwsblad enz, dan zoudt ge tot de zeer onjuiste over tuiging komen, dat we hier niets anders te doen hebben dan stokken te schrijven en vliegen te vangen. Ik moet wel 'n verba zende stommeling wezen, want ik begrijp niet, boe de lui aan al die wijzigheid komen. Er zijn hier ongetwijfeld vele menschen, die zich n-» hun plichtmatigen arbeid bezig houden m®, 6®n °f andere liefhebberij-wetenschap politiek, theologie, litteratuur, enz maar als men zoo s avonds eens uitgaat, de stad door wandelt, of soms een koffiehuis binnengaat, en men hoort dan de gesprekken, die met veel armgezwaai dikke woorden en vertoon van gewichtigheid gevoerd worden, dan zon men denkeu in Athene.te zijn. Als Lucas ten minste niet liegt. Handelingen XVII 21„Die van Athene nu allen, en de vreem delingen die daar waren, besteedden hun tijd aan niets anders dan om nieuwtjes te hooien eu nieuwtjes to vertellen." Dat Is in door snede 't conversatieleven in Amsterdam, niet minder dan in 't kleinste dorp van ons dier baar vaderland. Het eenige verschil is, dat de nieuwijes in Amsterdam vooral dén op geld doen bij zeker slag althans wan neer ze pikant, dat wil zeggen goor zijn. Wat blieft u? O ja, ik weet wat gezeggen wilt. Zulk slag bestaat er 07eral. Jammer, vreeselijk j immerHoe zullen we dat kwaad teen nog eeas uit de wereld krijgen? Maar 1 om weer tot het actuoele nieuws terug te keeren, het plan Berlage tot uitbreiding j onzer gemeente is er door. Er hebben zich slechts acht v»n de 45 stemmen tegen ver klaard. We zullen ons voortaan in hoofdzaak naar 't Zuiden bewegen. Het heele onaf zienbare vlek vanaf dan Koainginaeweg en achter de Pijp tot aan de Kalfeje*latn'oe, zal gecultiveerd worden in een anderen zin dan tot nu toe geschiedde. Er z»l gebouwd wor den een stad aan de stad, met vele villa's eu voorname woningen; vijvers, plantsoenen, sportterreinen, mooie kronkelende straten zulien wordea a»Dgelcgd en eau park, zooveel maal grooter dan het Vondelpark, zal den bewoners van dit nieuwe Eden tot w&ndei- plauts en ontspanningsoord dienen. Zoo doen wij, binnen den tijd van dertig jaren, niet onder voor Parijs, dat zijn Bois-de-Bcuiogne, of voor Londen, dat zijn Hyde-pat k, of al thans niet voor Brussel, dat zijn Bois-de- Cambre, heefc. Amsterdam zal bewijzen, dat het niet voor niets een keizerskroon draagt. Wol is waar sprak de heer Van Nierop zijn vrees uit voor de fioanc'ëele gevolgen van dit plan, en ook zijn vrees, of de bevolking onzer gemeente wel zoo snel zou toenemen, dat deze gronden spoedig in exploitatie zuilen komen, maar die vrees bestaat niet voor hau, die acht geven op de steeds toonomende be volking onzer stad. Ge moest eens een kjjkje nemen hier aan het stadhuis, afdealing Bevolkingsregister, afdaeling „Vestigingen". Ge zoudt het niet kunnen gelooven, dat al die menschen hunne welden en akkers, hun stille steden en eerzame dorp jes verlaten, om zich te ga3n vestigen in de groote stad. 't Is een overstrooming, die nooit kan worden tegengehouden. Uit Groningen, uit L'mburg, van verre en van dichtbij, alles stroomt en spoelt naar de hoofdstad, zet zich nee- op mooie grachten en pleinen of stapelt zich op in moffj gangen en vleze stegen, vier en vjjf hoog, waar 't heele gezin, vader, moeder, en drie, vier, vijf en meer kinderen een enkel hok hebben, dat dient voor alles Waar gegeten en geslapen en gewasschen moet worden. Maar die laatsten vallen niet in da termen om villa's te bewonen. Eu waar een voldoend aantal van die anderen vandaan moet komen, weet ik ook niet In dit opzicht is de vrees des heeren Van Nierop zeer gegrond, want juist het tegendeel van wat verwacht wordt, zien we gabeureu, n.1. dat vele rijken de stad verlaten. Vanwege de belasting, weet ge. Onze oud-burgemeester, Mr. S A. Vening Meluesz, heeft in 't begin van Januari ook Amsterdam verlaten, om zich te vestigen op zijn buitengoed „De Heiliga Berg" nabij Amersfoort. Eu al zal door dit heengaan Amsterdam niet te gronde gaan, och, alle heininkjes schutten en de stad is er niet rijker op geworden. Verder hebben we de Beurspassage, die haar voltooiing nadert. De strijd over den naam is voorbij, 't Was weer het oude gedoeadressen aan den Raad cn ingezonden stukken, 't Is een ziekte geworden, of, erger nog, ze nemen er iets voor in. Ge moet weten, dat op diezelfde plaats, waar de Algemeene Maatschappij van Levensverzeke ring deze passage bouwde, Justus van Maurik geboren is, en nu waren er menschen, die een commissie vormden, om die passage Justus van Maurik—passage te noemen. Nu, alles goed en wel, maar ja kuut ook de liefde voor ja landgenooten overdrijven. Ik geloof alle goeds van Van Maurik, dat hij een braaf echtgenoot en een goed vader, een uitstekend werkgever en een eerzaam burger was, dat hij met zijn „Mie de Porster" of 'n andere burgerziel wel eens een traan heeft doan vloeien, dat geloof ik allemaal wel. Zijn „Amsterdamsche spookhuizen" ia zelfs hier en daar vernjakelijk. Maar om die reden nu straten en passages naar hem te noemen, is 'n beetje al te gek. Eu ik denk, als 't gebeurd was, dat Vondel in een donkeren nacht stilletjes van zijn voetstuk zon zijn afgeklauterd en weggeloopen, met geen andere verklaring dan op een achtergelaten briefje de mededeeling: „Ik heb gedacht, dat 't ernstige vereering was en liefde voor onze taal,die mijn naam vereeuwigde,en daarom ben ik hier zoo lang en zoo rustig blijven zitten maar nu ik'zie, dat 'c apekool is, nu piep ik 'm. Atjuusies. Joost." Ea daar zou de man gelijk in hebben. Er dient toch 'n beetje te worden nagedacht bij zulke dingen. In de koorts, waaraan wij leden ten tijde van 't Afrikaansche geboerje, zijn er al genoeg ijlhoofdigheden begaan met namen van stra ten. Laten we wat voorzichtiger wezen. Over vijf-en-twintig jaar stooten onze kinderen elkander aan en zeggen ze, als ze zoo'n naam zien: Wie is dat non weer? Eu dan zal er geantwoord worden van OronjéDat was 'n man, die indertijd op 'n tentoonstelling te Saint Louis kunsten maakte, en liet zien, hoe 'n volk vocht, dat zich niet kon handhaven. En bij de Kiü ;er- straat zal men mogelijk antwoordenDeze straat heet naar den president van 'n vroege; e republiek in Zuld-Afrika. Toen hij hier was, logeerde hij in 't Doelen-hotel, waar gewoon lijk keizers eu koningen logeerden. En in zijn vrijen tijd liep hij dubbeltjes op te halen van lui, die ze waarachtig zé f wel noodig hadden. Maar toen hij 'n paar jaar later stierf, liet hij acht millioen galden na. Acht millioen 1 Ea dan zullen die kinderen, als ze ernstig zijn, de hoofden schudden en als ze heet- bioedig zijn,zullen ze hun aandoeningen luchten In den schreeuw van Napoleon en uitroepen Oef! En tot elkander zeggen: Eert uwe vaderen, want zij wisten niet, wat zij deden. Toen wij ons contract sloten, hebben de uitgever en ik afgesproken, dat de Amster damsche brieven onpartijdig zouden wezen. Za zouden neutraal zijn. Dit i3 voor 'n man van mijn temperament soms wel eens moei lijk. Ik heb hier voor mij op tafel liggen „De Regoeringsvlag", een gratis verspreid orgaan van een propagandaclub te Amster dam. Wat de bedoeling is van dit blaadje, is duidelijkda naam zegt genoeg. Maar ik mag er niet op ingaan en daarom basta. Alleen wil ik zeggen, dat het wielt van ver makelijken onzin. Het hoofdartikel eindigt aldus: „God schenke ons de kracht om de huiche laars te ontmaskeren, opdat het Christenvolk van Nederland moge inzien, dat van de z g. Vrijzinnigen van alle schakeeringen geen heil te verwachten Is, maar dat het zijn steun moet schenken aan onze Christelijko Regeering, die getoond heeft open oog en hart te hebben voor de belangen van allen, en zeker wel het meest voor die der werklieden." Waarachtig, lezers, 't staat er„voor do belangen van allen, en zeker wel 't meest voor die der werkliede n". Ik praat er verder niet over. Ieder moet er 't zijne maar van denken. Maar ik heb in „Aurora Leigh" vanEtisabeth Barrett Brown ing gelezen, dat er menschen zijn, die, als ge hen honderdmaal voorzegtde kat wordt gemolken en de koe miauwt, als ge hen dit maar honderdmaal voorzegt, ernstig en gewichtig, zij dit dan ook gelooven. Hersenen zijn daarbij overbodig. Maar Ik wil daarbij Alleen opmerken, dat iemand bezwaarlijk recht handelt, die averechts denkt. Arm Christenvolk, dat het woord van onzen Meester niet bij machte is te vatten, en God niet weet lief te h -bben met geheel zrja hart en ook met geheel zijn verstand. H. d U. Voor hen, die geen Eigelsch lezen, vertaal ik hier het ve-sje van LoDgfellow „Blijf, blijf tehuis, mijn hart en rust, Harten, d e thuis blijven, zijn het gelukkigst, Want zij die uittijgsn, niet wetend waarheer, Zijn vol van moeite en vol van zorg; Thuis b'ijvoa is het beste." Vergadering van den Raad der gemeente HOOGWOUD, op Woensdag 18 Januari 1935, 's voormiddags half elf. Voorzitter de heer Cs. Pijper, Bargem. Afwezig de heeren Vel en Schermer; de laatste wegens voortdurende ongesteldheid. Na opening door den Voorzitter, leest de Secretaris de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding dier notulen doolt Voorz. msde, dat van God. Staten goedgekeurd is terugontvangen het suppletoir kohier v. d. Hoofdei. Omslag ad f 35, alsmede 't besluit tot afschrijving van eenige betalingen nit den post voor onvoorziene uitgaven en over brenging daarvan op den post voor reiskosten ter voorziening van vacaturen bij 't onderwys. Ook 't beBlait tot overdracht van de zog aandaelen der gemeente in de Wost-Friesche Stoomtramweg-Mijaan do H. IJ. S. M., is goedgekeurd terugontvangenhierbij komt ook ter tafel een schrijven van den heer Vas Visser te Voorburg, houdende mede deeling, dat er 26 Januari a.s. te Schagen ten kantore der Stoomtramweg-Mij zitting zal worden gehouden tot 't ontvangen van bewijzen van overdracht. Volgt een schrijven van den heer A Hszel- hcff, H. d, S te Hengbroek, waarin hij, order dankzegging, de benoeming als H. d. S. in da Kerkelaaa aanneemt doch tevens verzoekt, om in sted9 van 1 Februari, op den len Maart a.s. in functie te mogen treden. Da burgemeester van Hensbroek had echter een schrijven san Voorz. gezonden mot verzoek, den heer Hazelhoff tot 1 April a.s. te Hensbroek in betrekking te la'en blijven, aangezien eerst dan diens opvolger komt. De Raad kan met algemeene stemmen goedvinden, om, waar Hoogwoud er volstrekt geen hinder van heeft en 't onderwijs te Hensbroek er zeer made gebaat is, des Bur gemeesters verzoek in to willigen. Ook van mejuffrouw N Woutersa is een schrijven ingekomen, dat zij hare benoeming als onderwijzeres aan de echool Kerkelaan aanneemt en die betrekking 1 Februari a.s. hoopt te aanvaarden. De gemsente-begrootiog dienst 1905 had ook de goedkeuring van Ged. Staten erlangd en was ingekomen in gezelschap van de mede goedgekeurde rekeniog dienst 1903, waarop zelfs geen enkele aanmerking was gemaakt. Dit een en ander voor kennisgeving aan genomen zijnde, kwam de ond-gem.-secretaris sn -ontvanger, de heer W. Vetter, nog even ter sprakeZEI. had destijds by hst aan vaarden dier betrekkingen natuurlijk een borgtocht moeten stellen eu eeDe inschrijving op het Grootboek doen plaats vinden. Thans deelde Voorz. meê, dat Vetter z'n borgtocht terug moest hebben en de raad besloot, machtiging te verleenen tot opheffing van genoemd verband. Als Secretaris-Boekhouder, wolke betrekking do heer Vetter ook ten vorigen j are neder- legde, bad hij geen borgtocht gesteld hij werd als zoodanig eveneens geheel gedechargeerd, onder mededeeling, dat de rekening over 1903 op dan 27 Juni jl. was goedgekeurd. De jongste kasver fioatie gaf aan een ontvangst van f 16112 265, een uitgaaf van f 13081.305, zoodat in kas was en moest zijn f 3030.96. Voorz. stelde daarna aan de orde do be noeming van eea lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, in plaats van den heer Ronner. B. en W. hadden de heeren Hazelhoff en Van der Veen op de voordracht gesteld, van wie bij stemming de eerste met algemeene stemmen werd benoemd. Ook werd de heer Hazeihcff als Hoofd bij 't herhalings onderwijs benoemd, waarbij mej. Wouterse als onderwijzeres werd benoemd, [beiden aan de school Kerkelaan.] Voor de betrekking vaD onderwijzeres aan de school in de Weere hadden zich 3 solli citanten aangemeld, die allen op de voor dracht waren geplaatst, volgender wijze1. P. S. M. van Wijk, Weere; 2. N. Hartland, Koedijk 3 A. Sehurink, Saeek. De Raad had na inzage de stnkken aan het Hoofd der School in de Weere, den heer Van Wijk, gezonden om advies Deze heer schreef terng, dat hij, zonder iets op de beide andere dames te willen afdingen of haar tekort te willen doen, toch geen barer sterker kon aanbevelen dan zijne dochter. Deze toch kende aldaar zoowel ouders als kinderen, had tijdens zijne ziekte het onderwijs waar genomen, enz. De Arrondissements schoolopziener te Medemblik had zich met de opgemaakte voordracht vereenigd. Benoemd werd mej. Van Wijk gVoorz. feliciteert de heeren en hoopt, dat de keus maar goed is, die ze hebben gedaan. Naar aanleiding van eene opmerkiDg van den heer Hartog, in de vorige vergadering gedaan, ia zake eene verordening voor licht aan rij- en voertuigen, hebben B. en W. een ontwerp gereed gemaakt, dat gevoegelijk tusschen artt 71 en 72 der algemeene politie verordening kan worden ingelascht on waarbij wordt bepaald, dat het gedurende de maan den Angnstus tot en met April van één uur ta zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang verboden zal zijn, zich met rij- of voertuigen zonder licht op straat te bevinden, weike verordening 8 dagen na afkondiging in werking zal treden. De heer Kooij viedt, dat 't veel ta erg is, om znlks gedurende 9 maanden van strekking te doen zijn. Zijns inziens was een verbods bepaling over 5 maanden voldoende, bijv. van October tot Maart. Voorz. vindt October echter véél te laat en 't ongerief door rij- en vosrtu'gen zonder licht vrij ernstig„in de Boekei bijv. [straat weg Noordeicde| zou je allemachtig op je kop valle kenne," vindt spreker. Ook de heer Vijn vindt 't voorstel van B. en W. beter dan 't idéé des heeren Kooij. Vroeger was hjj [de heer Vijri] nogal een tegenstander van rijden met licht, mRar na het nu een paar jaren gedaan te hebben, is hij veranderd van gevoelen, daar het hem zeer goed bevalt. De heer Hartog vindt ook in 't voorstel van B. en W. geen bezwaar, doch de heer Kooij blijft zijn meening handhaven. Het wordt nu In stemming gebracht en met op één na algemeene stemmen [Koojj bleef tegen] aangenomen. Da gebruikelijke rondvraag levert daarna cok nogal eenige stof tot besprekingen op. Ten eerste had de heer Kooij onlangs tijdens den hevigen wind het voorrecht, zich in de ichotl tan deLaDgereia *o bevinden, wtar„me i- tei" bezig was een der lang niet sterke ramen tegen inwaaien te behoeden, door het met een tonw solide vast te binden. Naar sprekers meening was zonder dezen doelmatigen voorzorgsmaatregel hst raam r.aar alle waar schijnlijkheid naar binnen gekomen en het is bovendien niet het eenige, dat zoo ond en zwak ie, redeoen waarom de Leer Kooij ernstig op verbetering aandrong. Vooiz vindt verbetering ook noodig en zal den toestand opnemen in gezelschap van Van Diepen, om daarna de verbetering te doen plaats vinden. „Ja, maar wanneer herneemt de heer Koojj „Ik zou willen voorstellen, ru reeds, bijv. den timmerman A Meier (a d. Langereis woonachtig), de hers eliug op te dragen Wordt echter goedgevonden, dat 't Dage- iijksch Bestuur nog deze week bij goeden weg en anders de volgende week den toestand zal opnemen. T weedena vestigt de heer Vijn de aandacht op den slechten toestand (vooral van de lennings) van den grooten post over de Dieririgersloot, waarover veel volk passeert. „O, God! is die weer niet goed vraagt Voorz. „Ja," ant woordt de heer Vijn, „en ik wou graag dst 't Dagalijksch Bestuur eens kwam zien, want voortdurend broeklappen en garen toegeven vind Ik ni»t g ed Voorz. zou er voor zijn, den hoogen post aanmerkelijk te verlagen' De overige heeren vinden hierin ook geenerlei bezwaar, de heer Van Diepen virmoedt, dat er van den ouden post nog we! eecig hout geschikt zal zijn voor aldaar te verrichten schoeiï jgwerk. B. en W. zullen eerstdaags den toestand opnemen. Ten s'.otte heeft de heer Van Dtcpen nog een voorstel, namelijk om h. h. Schoolmees ters aan te schrijven dat ze de leerlingen voor en na schooltijd meer op 't schoolplein moeten houden. Nu b.v. is 't bij J. Gha in da Weere ongeveer ten moeras gelijk. De heer Kooij vindt echter, dat bet veel scheelt, in welken staat het schoolplein in de Weere verkeert. Aan de Langereis b.v. is er vteltiids zooveel water op, dat de kin deren öf niet, öf op den straatweg moeten spelen. De heer Van Diepen vervolgt„Als er geen pleinen waren, zou je klachten hooren en nu za er ziju, wanneer zie je de kinderen er op en de poort dicht Hasst nooit 1 En Kooij mag nou wijzen op den slechten toe stand van het Lsngereizer plein daar kan de gemeente grint op doen, maar aan de Langereis zijn anders de ordentelijkste kinderen 1" De heer Hartog voert hiertegen aan, dat in de Weere ook veel meer kinderen (er ziju daar 140 scholieren) schoolgaan, wat waar schijnlijk oorzaak is, dat de kinderen zich wel eens buiten het plein begeven. Bovendien zou spreker den toestand ter plcatse, door Van Diepen bedoeld, zeer goed ta verbeteren achten, door bestrating, b.v. met halvesteenen, die het Kcggebestnur vaak beschikbaar heeft en meermalen voor zeer billijken prijs heeft afgestaan. Dat bestrating daar noodig ia, daarover zijn de heeren hot ellen eens en de toestand zal dan ook worden opgenomen, waarna men zal zien, wat te doen. Voorzitter slnit hierna onder dankzegging de vergadering. In de gemeente OOSTSTELLING WERF wilde een persoon zich van zijn ouden hond ontdoen. Om het lijden zoo kort mogelijk te maken, werd het dier doodge schoten. 't Lijk werd in een bosch neerge legd. Na een week is nu het dier geheel vermagerd bij zijn baas teruggekomen „van zijn schotwonde genezen".; Hij zal nu wel 't genadebrood blijven eten. In de vergadering van D.0 G. te BARSINGERHORN, gehouden den 17en dazer, is besloten tot het bijeenroepen van kiesgerechtigde ingezetenen van Barsingerhorn, Haringhuizen, de Kreil en Poolland, teneinde aldaar eene vrijzinnige kiesverseniging op te richten. Uitnoodigingen zijn verspreid voor eene vergadering op Dinsdagavond 24 dezer. Zewarenoverbureninde... och, laten we de straat (in DEN HAAG) maar ongenoemd laten. Zij was jong en hij was jong, ze waren geen van beiden leelijk, geen wonder dus dat ze op elkaar verliefd en later verloofd geraakten. Zij kreeg zijn portret en hij het hare, zij hing het portret op in de huiskamer, waar ze er eiken dag naar kon kijken. Zoo leidden ze een idyllisch leven, tot dat er een twist ontstond, een huiselijke twist, die beiden van elkaar deed scheiden. Eu op een mooien dag schreef hij haar af. Zij was radeloos van smart en in een oogenblik van droefheid sneed ze met een scherp mes zich in den pols. Gelukkig ■werd dit bijtijds bemerkt. De wond werd verbonden en ze verkeert buiten gevaar. De ouders van het meisje waren echter vertoornd op den wispelturlgen jongeling en heden morgen haalden ze ziju portret uit de huis kamer en hingen het voor het raam aan de straat, versierd met het onderschrift: „Dit is de grootste lafaard en huichelaar, een tweede Veltman in zijn rol." Ea voor de woning keken hedenmorgen groepjes menschen, heftig bewegend en babbelend, naar het portret aan het raam. (Vad) Moord? In de gemeente GINNEKEN verspreidde zich Dinsdag hot gerucht dat een moord had plaats gehad. Een kermisreiziger, die zich met een woonwagen aldaar bevond, had een achtjarig knaapje om melk uitgezonden. Het kind was wat lang uitgebleven en de ontaarde kerel had het daarom doodgeslagen. Aldus wordt verhaald. De justitie en marechaussee uit Breda waren Woensdag voor onderzoek in het dorp. Het lijkje is naar het Raadhuis overgebracht en de kermisreiziger is in bewaring gesteld. Handel in Alle modellen zijn voorradii] en elk paar wordt gegarandeerd. belast zich met den in- en verkoop van huizen, landerijen en effecten; het bezorgen van kapitalen tot elk bedrag op hypotheek, tegen borgstelling of in-pand- geving van geldswaardig papier of levens verzekeringpolis het beleggen van groote en kleine kapi talen op hypotheek neemt gelden a deposito op voordeelige voorwaarden sluit levensverzekeringen, dadelijk ingaande lijfrenten en venekeringen tegen brand schade. Te spreken Donderdags te SCHAGEN in „Cérès" en Zaterdags te HOORN in .de Keizerskroon" van 10 tot I ure. belast zich met den aan- en verkoop van enecten, plaatst en bezorgt kleine en groote kapita len op hypotheek op zeer BILLIJKE VOORWAARDEN neemt gelden a dóposito, koopt cheques, coupons, vreemd bankpapier en specie voor de hoogste koersen, sluit verzekering tegen brand en inbraak, verzekert op het ieven, tegen invaliditeit en ongelukken, belast zich verder met alles wat op het kassiers vak betrekking heeft;

Schager Courant | 1905 | | pagina 7