Alraisitic- LuNiivtlil JULE Donderdag 6 April 1905 49ste Jaargang No. 4033. EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Staatspensionneering. Binnenlandscb Nieuws. EEUILLETON. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau •OHA©KOU, Laan, S5 4. Uitgever P. TRAPMAN. Medewerker 2 J. W I X li E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels t 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen Oomeent© Schagen. BEKENDMAKINGEN. POLITIE. Ter Secretaiie dezer gemeente zjjn inlichtingen te bekomen omtrent een zwarten hond. Burgemeester en Wethouders van Schagenj gelet op art. 264 der gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 29 Maart 1905 goedgekeurde primitief kohier voor de belasting op de honden, dienst 1905, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwarerf tegen den aanslsg knnnen binnen 8 maanden na den dag der uitreiking van het aanslagbil jet, bjj den Baad op ongezegeld papier worden ingebracht. Scbagen- den 3 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris. ROGGEVEEN Mijnheer de Redacteur Na de heer Louw mij Indeelt bij de onver zoenlijke tegenstanders van B. B. F., een enkel woord ter verduidelijking van mjjn standpunt. De heer Louw citeert uit mijn artikel een paar altdrakklngen, die hij ge bruiken kan, maar dat geeft hun, die het Brtikel niet lazen, een onvolledige voorstelling, Ook is de uitdrukking „armenkasje" niet van mij, maar van „één der leden" (zie Pol derbode 31 Januari.) Het feit, dat Ik alleen blanco stemde, terwijl alle andere leden van de Afdaellng tegen stemden, bewijst mijn voor zichtigheid inzake het verwerpen van B. B. F. Ons bondsbeginsel rust op den grondslag „elk voor allen en allen voor elk." Dat is een schoon ideaal. Het is ook het mijne. Het Is ook dat van den heer F. Maar de heele In richting van onze samenleving lacht voor- loopig met dat ideaal. Daarom moeten de voorstanders ervan wel nagaan, waar de greDS ligt tnsschen ideaal en utopie [lucht kasteel]. Of ik dan soms mijn bezwaren tegen B. B. F. terugneem? Dat zij verre. De kleine bezwaren latende rusten, noem ik alleen twee groote. De heer F. beweert, dat er kans ls, van de regeerlng 20 mlilioen los te krijgen van peDSicnneering. En hij grondt zijn beweren op deze uitlating van de regeering„dat zij het denkbeeld, om ouderdomspensioen zonder grens van Inkomen voor alle burgers zonder onderscheid beschik baar te stellen zonder premiebetaling, aan trekkelijk acht." Deze grond is mij te zwak en zoolang geen sterker gronden worden aangevoerd, blijf ik gelooven, dat de regee ring op 't oogenblik de 20 m. evenmin geeft als de 40 m., zoodat men zou kannen vragen Verdient het dan geen aanbeveling voor art. 1. der statuten te blijven ijveren, dat in ver vulling zal komen wanneer Ten tweede Sohagen wil in art. 1. Invoegen „als einddoel". Wil Sch. sacces hebben, dan zal 't zijn voor stel moeten wijzigen, Immers, van het eind doel. dat de Bond wil, komt met een wet B. B. F. nooit wat. De heer F. noemt het tegenwoordige planhulp in eersten termijn. Goed. De tweede termijn zal wel wezen de grenzen In B. B. F, verhoogd tot de dubbele bedragen. Dan zal, meent de heer F., de Bond uitsterven. Maar dan komt er ook niets van den 8an, 4sn en laatsten termjjn, d. w. z. van het einddoel. Volgens zijn idealistisch beginsel wil de Bond allen pansionneerenmaar de kracht van de propaganda ligt toch ook wel hierin, dat er ook behoefligen zijo, die pensioen noodig hebben. Waren die geholpen, ik zou me niet leenen voor propaganda voor psnslon- neering van gegoeden. Het is zoo duidelijk, waarom men tegen B. B. F. is. 't Karakter van bedeaiing gaat er zoo niet af Helaas neen Het paradijs is nog verre, ook het maatschappelijke paradijs. Ik heb veel respect voor den arbeid der B. B. F.-msnnsn Zoo getuigen de artikelen van den heer F. steeds van studie, zuiver denken en goei lezen. Het laatste is ook onmisbaar. Assen zal moeten beslissen. Laat de jaarvergadering staan in het teeken der j eendracht. Ik voor mij stem thans nog blanco. Maar één ding sta voorop de B. B. F. mannen moeten er niet uit. De tijd kan komen, dat wij hen noodig hebben. Te Apeldoorn werd de Wetenschapp. Comm. ingesteld, opdat zij den voet zou zetten op het terrein van de praktijk, om tegea alle „utoplsterij en fu- misterij" in [zooals mijn collega Briedée 't daar noemde] te komen met een uitgewerkt plan. Van die taak hebben de heeren zich gek weten en daarvoor verdienen ze meer dan louter afbreken. Ik blijf met vriendelijken dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redac teur, Uw Diecstw. Dn., D. A. van Krevelen. Anna Panlowna, 3 April 1906. Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag 4 April 1905, des morgens te 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de haar G. C Halst, bargem. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter stelt eerst het laatste punt der agendabelooDing doktoren voor de armenpractijk, aan de orde,omdat de heer Mann, zeer veel belang stallende in deze zaak, de behandeling daarvan gaarne zon bijwonen en niet in de gelegenheid is, het eind der zitting af te wachten. Voorzitter zegt, dat er eenige opgaven van de beide doktoren zijn ingekomen. Dokter Peters heeft in 1903 27 huisgezinnen en particulieren behandeld, In 1904 36 huisge zinnen en particulieren. Dokter Van den Vijver had in 1903 1799 visites, in 1904 1333. Verschillende namen van personen, die gratis werden behandeld door de doktoren, worden nagagaan. De heer Francis vindt hierin aanleiding te beweren, dat de Raad eigenlijk bezig is, het werk van Armvoogden te controleeren.Die doen hun werk toch met alle ambitie en naar hun beste wetenschap, dus gaat het volgens spr. niet aan, dat als 't ware hier te verbeterea. De heer Mann zegt, naar aanleiding van 't gezegde van den heer Francis, even te willen toelichten, met welke bedoeling, spr. in de vorige zitting meerdere inlichtingen heeft gevraagd, om zoodoende mat meerdare kennis van zaken te kunnen oordeelen. Volstrekt had spr. daarmede niet de bedoeling, als 't ware heeren Armvoogden eens te controleeren, of die ook bulten hun boekje gingen. Maar alleen, om te kennen het aantal gezinnen en verpleegden, om dan eens te kunnen nagaan, hoeveel of elk gezin gemiddeld aan de gemeente kostte en te zien, of de prijs, die daarvoor aan heeren doktoren werd betaald, voldoende genoemd kon worden. Dat had spr. gebracht tot de vraag om nadere in lichtingen. Met genoegen heeft Spr. gehoord, dat te 't Zand in 1904 36 gezinnen en in 1903 27 gezinnen zijn behandeld en na zou spr. wel eens willen nagaan, of het soms voor de ge- Roman van CARL BUSSE. o SLOT, „Nu dringen zich toch in het laatste oogenblik nog een massa gedachten aan ons op," zeide Peter. „Heele problemen, •JV niet za' trachten op te lossen. Maar ik hoop, dat je in zooverre gelyk hebt: dat medeneem. Dat ik Aiders uit Grosz- en Rai dan ik er ben gekomen. Ten minste, dat zou ik gaarne willen. „Proppie j(j hebt my veel voorge- euterd, wat een elk wel gaarne hoort. Hoe oprecht ik was, hoe frisch, hoe moedig, Ach God ja." Peter werd rood, hy schaamde zich. „De duivel hale je, Proppie," zeide hy. bent een schaapskop. Daar was zooveel Vermoed en ydelheid by. En ik was ook ®6ü groote ezel. Zoo iets komt plotseling ^0 een mensch op. En dat ik tot dieover- 'ging ben gokomen, dat dank ik aan jou. «JH* niet verder, wy zyn quitte." jj vroeR de kleine assessor en udde het hoofd „my dankt ge dat ref«^ HjSP?en nu door de Ziethenstraat. De de re ar'H keek voor zich heen en fronste ttlnlT0^ x ?uwen- „Misschien heb je wel 8*> dat dank ik wel niet aan jou." meer.te niet goedkooper was, al d'e gezinnen voor gemeente-rekening lid to doen worden van een ziekenfonds. Voor gemiddeld 32 ge zinnen wordt per jaar f 800 betaald, zoo oppervlakkig bekeken zou men haast beweren, dat dat bedrag volstrekt niet lager is dan men in ziekenfondsen moet betalen. Voorzitter zegt, niet op de hoogte te zijn, wat ziekenfondsen eischen als contributie. De heer De Wit deelt mede, dat aen Het Zand verschillende klassen zijn gemaakt en dat daar voor de kinderen ook apart wordt betaaldSpr. noemt hot ziekenfonds daar te dnnr. Het kost f 2 60 per persoon, en daarvoor ontvangt men zoo noodig ook versterkende middelen, maar dat is, zegt Spr., niet veel geweest. De heer Nieuwland deelt mede, dat by Spr. het fonda 10 cent eischt per week voor man en vrouw. De heer Mann becijfert, dtst dit f 10 per jaar per paar is, wat voor de 32 gezinnen gemiddeld te Het Zand verpleegd, zon maken f 320. Dan zou er voor de kinderen nog overblijven een bedrag van ongeveer f 600. Zoo oppervlakkig gezien, komt Spr. tot de conclusie, dat de gemeente de doktoren vol doende beloont voor hun werk en hebben deza heeren niet te klagen. Voorz, is het geheel eens met den heer Mann en wil tot stemming overgaan over den wecsch van f 200 verhooging aan de dokter. De he3r Mann wil nog niet tot stemming overgaan. De zaak presseert nog niet zoo erg, dat er zoo mee moet worden gehaast. Spr. wil niet graag een oppervlakkig oor deel uitspreken, maar alles eens grondig onder zoeken. Daarom moet er van verschillende ziekenfondsen zoowel binnen als buiten da gemeente eens gevraagd worden de kosten voor geneeskundige hulp, om nlt die gegevens een beslist oordeel te kunnen putten. Het staat bij Spr. vast, dat de heeren doktoren tevreden zijn met de belooning der zieken fondsen en wanneer de gemeente dan even veel betaalt, dan hebreu zij beslist geen reden tot klagen. Maar dat wil Spr- dan ook beslist weten. Voorz. zegt, dat de heer Peters aan Het Zand met de tegenwoordige regeling geen vrede heeft. Die wenscht een spoedige oplossing, want als deze niet tevreden gesteld wordt, dan heeft hy hst recht, met 6 weken opzegging, de waarneming van armen practijk te staken. En die 6 weken beginnen te loopen, zoodra hij de beslissing van den Raad weet. De heer Mann gelooft, dat het niet zoo erg zal zijn, wanneer die beslissing nog eens 4 weken langer duurt. Zoolang kan Dr. Peters nog wel geduld hebben. De heer Schuijt is van oordeel, dat de Raad met dat onderzoek naar de ziekenfondsen niet veel verder zal komen. De heer De Moor meent, dat het voor den Raad moallijk zal zijn uit te maken, of heeren doktoren voldoende belooning ontvangen of niet. Maar het komt Spr. vreemd voor, dat de doktoren nog nooit hebben geklaagd. En nu de heer Peters, die nog maar 2 jaar aan Het Zand is, de armenpractijk waarneemt, ia de belooning te laag, en dan ontvangt men daarbij nog een dreigement, want als zoodanig beschcuwt Spr. die opzegging met 6 weken, dat stemt niat zoo heel erg aange naam. Spr. m3ent, dat de heeren goed betaald worden, ea daarom zal hij zijn stem niet aan verhooging geven. Het voorstel van den heer Maan, om nog geene beslissing te nemen, wordt verworpen met alleen de voorsteller voorde andere 10 tegen. De aanvraag van da doktoren om f 200 verhooging wordt eveneens verworpen de heer Mann stemde blanco, de andere heeren Hy had zacht en snel gesproken. Zijn hart werd nu toch onrustig, toen hij den kleinen sigarenwinkel zag. Proppie antwoordde niet. Maar hem was het te moede, als liep hy naast zyn besten vriend. Hy kou geen woorden vinden om dat te uiten, doch hij schoof plotseling zyn arm door dien van Peter. Zoo stapten zij samen door de warme, zonnige straat. Satan was achter gebleven. Hy draafde, zooals hy reeds zoo dikwyls had gedaan, naar den sigarenwinkel. De deur stond open, kwispelstaartend ging hy binnen. Jule zette juist een kistje op een plank. Toen zy den hond zag, ontstelde zy. „Satan," zeide zy zacht. Vriendelyk droDg de hond zich tegen haar aan. Doch Jule liep hot dier voorby naar het winkelveneter, schoot het gordyn wat torzyde en keek de straat langs. Zy zag de beide heeren nog gaan. Zij wist dadelyk, dat het station hun doel was. Onbeweeglijk keek zy hen na. Nu zouden zy dadelijk verdwyoen als zy zich wat meer voorover boog, kon zy den asscsior nog zien nu nog alleen zyn hoed en dan Zy draaide het hootd om de hond was er nog. Met de groote, heldere oogen keek hy haar aan. Toeo nam zy den grooten kop tussChen haar handen. Op den schedel, op het zachte, zyden haar, drukte zy haar lippen. De dog bleef immers bij hem. De dog zou nog steeds om hem zyn, als by heel ver van hier was. En met oatstuimige hartelijkheid drukte zy het beest steeds 1 weer tegen zich aan. Haar laatste groet zou het dier hem brengen haar laatste I groet. Zoekende gingen haar oogen rond. Dan nam zy uit een vaas een paar rozen en bevestigde die aan den halsband. Daar klonk buiten een scherp g( fl lit. Satan werd onrustig, met geweld rukte hy zich los. In wilden ren vloog by zyn meester na. Deze had zich zoeker d omgedraaid. Hy zag, waar de hond vandaan kwam. Het rood schoot hem naar de wangen. Dat was zoo pjjnlyk Eu toornig greep hy naar den riem, om den hond een striem te geven. Toen hield Proppie zyn hand vast. „Waarom vroeg bij. „Wilt ga het dier slaan, omdat het aanhankelijk is.?" „Hy mag niet overal binnenloopea," zeide Peter, maar hy sloeg den hond niet. Hy riep het beest by zich. Hy zag de rozen. Met één greep maakte Peter die los. De kleine assessor bemerkte het niet hij peinsde. Hij scheen in gedachten het een of ander beeld na te jagen. Peter nam de rozen. Aan één steel zaten er twee, een half verwelkte en een nog gesloten knop. Een toeval meer niet. Maar hem was het, alsof hy in dat toeval een dieperen zin moest zoeken. Hy brak de half verwelkte roos at en de blaadjes vielen op den grond. Den knop behield hy. En by dacht aan de toekomst, die zich eveneens zou ontplooien en die haar innerlyken rykdcm nog in het verleden verborgen hield, Zij sloegen de nieuwe villastraat in en tegen. De heer Mann verlaat nu de vergadering. Het gemeente-verslag en dat van de school commissie zullen als gewoonlijk bij de leden eb culeeren. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, om de schatters voor het schatten van de huur waarde der herbergen f 1 60 te geven, voor de slijterijen f 1.- De gemeente heeft 21 herbergen en 7 slijters, Als schatters zullen dit jaar optre den de heeren Venger en Spierdijk. Wordt goedgevonden, voor 2 veldwachters een nieuwe uniform te koopen. Daarvoor was voor ieder f 25 uitgetrokken en het benoo- digde bedrag was t 40 voor elk. De laatste kasverificatie gsf een bedrag in kas van f 8243 82. De geldleening, suppletoirs begrooting en verordening stemdistricten waren allen van Gsd. Staten goedgekeurd terug ontvangen. Op de verordening vergunningsrecht waren nog eenige aanmerkingen, waaraan wordt voldaan, zoodat ze opnieuw wordt vastgesteld. Bij do rondvraag informeert de heer Francis, of B, en W. al eens gekeken hebben naar lokaien voor de 5 etembureacx. Voorzitter zegt, dat dit de volgende zitting in orde komt. Te Schagerbrug en Burgerbrng zijn ze er, en voor Oadeslnis is gedacht aan het lokaal van Frans, te St. Maartensbrug aan de consistoriekamer en te Het Zand aan de j school. De heer Francis wil. nu er 6 stembnreaux komen, het zg. diner afschsJïan. i Voorde heeren G. de Wit, Francis en Schuijt, de anderen tegen, zoodat dit voorstel is verworpen. Hierna sluiting. Vr ij dagavond vergaderde voor het laatst in dit seizoen het Departement KOLHORN der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." De opkomst was zeer goed. Ook enkele dames waren tegtnwoordig. De lezing werd gehouden door den heer P. de Zaeuw. Zij dro-g dtn titel: „De knecht uit het Veerhuis Bijdragen werden gegeven door de heeren De Groot en v. d. Meer, ter wijl later in den avond de aanwezige piano de gezelligheid als gewoonlijk ver hoogde. In de panze wist Voorzitter het nattige aan het aangename te verbinden door de bespreking esner te houden Fioralia- tentoonstelling in te leiden. Daar het Bestuur zich op bekend terrein bawocg, was men het spoedig over deze zaak eens. Besloten ward: a. Dat het Bestuur, aangevuld door nog twee Nutsleden, tot regeling der details zon overgaan. b. Dat het Nut voor de dorpsbewoners een stel planten, bestaande nlt vijf potten, ter opkweeking zal toevertrouwen a 30 cents per stel. o. Dat dia potjes ia eigendom aan den kcoper blijven. d. Dat de kooper da verplichting op zich zal nemen, in September a.s. de planten naar de tentoonstelling te sturen. e. Dat aan esn 20-tal minvarmogenden een stel planten zal gegeven worden tegen een vergoeding van 10 cents. f Dat de planten betrokken zullen wor den uit een der Alkmaarsche bloemisterijen. g. Dat san de tentoonstelling een ver loting zal verbonden worden met bloemen- prijzen. h. Dat het Fanfarecorps „De Eendracht" nitgenoodigd zal worden, hare medewerking te verleenen. Na een hartelijk woord van afscheid ge sproken en den dank der vergadering aan de sprekers gebracht te hebben, voor het geen zij dien avond ten beste hadden gegeven, sloot de Voorz. de Vergadering. - WIERINGEN. De alhier opgerichte Vrijzinnige Kies- kwamen aan het station. „Jy zwygt in zeven talen, Proppie," zeide Peter Körner lachend. Maar de kleine assessor keek hem door de brilleglazen ernstig aan „En jy Doch op de stoep van het station voegde hy er nog aan toe „Ik heb mij op dezen weg nooit beter onderhouden." Daar stonden zy op het perron. Weinig menschen maar De trein was reeds gemeld, de postbeambten reden hunne wagens aan, de stationschef kwam te voorschyn. Het scheen, alsof de rails al begonnen te brommen een zacht dreunen was reeds hoorbaar een witte wolk zweelde ginds boven de boomen zy werd grooter ea kwam neder daar boog de trein den hoek om ea een geweldig steunen naderde. Op het laatste oogenblik was nog iemand op h6t station verschenenGustaaf Zühlke, Hy groette de beide heeren beleeld, zooals dat zyne gewoonte was. Dan liep by op en neer op en neer, als wachtte hy ook nu. „Wacht een oogenblik, Proppie," vroeg Peter en liep op den gemeente-secretaris toe. Hy reikte hem de hand „Ik moet u nog goedendag zeggen." En zacht voegde hy er aan toe „Wanneer ik u leed gedaan heb en en een ander ook Het scherpe gillen van den trein klonk daartusschen Er was maar een oponthoud van eenige minuten. Peter moest den hond nog bezorgen. „Denkt gy beiden vriendelyk aan my," vereenlging neemt in groei en bloei toe. In de vorige week werden propaganda-ver gaderingen gehouden aan Den Oever en aan de Hankea. Het ledental la geetegen van 41 tot 116. Op Zaterdag 8 April des nam. ten 7'/j uur, zal in het lokaal van den heer Koorn als spreker voor de vereenlgiDg optreden de heer Gerritsen van Amsterdam. Het debat is vrij. De heer A. P Staalman, afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor dit district, is nitgenoodigd de vergadering bij te wonen, om vaa het debat gebruik te maken. WIERINGEN. De heer J. de Bsurs te Opmeer heeft zijne benoeming als kaasmaker aan de fabriek te Hippolytashoef aangenomen. Veranderingen te BERGEN. Uit Bergen wordt geschreven aan de Alkm. Ct. Dat er hier veranderingen aanstaande zijn, wordt mat den dag meer zichtbaar. Terwijl de houtveillngen In andere winters de eenige afwisseling in ons dorp waren, ziet men nu aan alle zijden drnkte en beweging. In de bnnrt zijn boomen geveld, reuzen die gevaarlijk werden voor menschen en gebouwen. Er verrijzen gebouwen of bestaande gebouwen worden meer ingericht naar de eischen des tijds. Binnenkort zal de muur om de roïne bij raadhals en omgeving eenige meters achteruit geplaatst worden, waardoor de open bare weg veel broeder zal worden en wat al niet meer ziet men en hoort men bespreken, dat gebeuren za). Veel van dit alles is waarschijnlijk het ge volg van de aanstaande verbinding van ons dorp met A'kmaar door de tram. En al voorspellen sommige pessimisten, dat Bergen er niet zooveel door zal vooruitgaan, een nieuwe factor in da tramgeechiedenis zal menigeen nog van inzicht doen verinderen. Door den E A. heer Van Reenen, burgemeester van Bergen, wordt nl. Ie een straatweg ge legd van „de Franschman" door de duinen naar zee, en 2e. is er kans op een spoorlijn door zijn bosechen en langs „de eeuwige laan" als voortzetting dar tram Alkmaar-Bergen. Steensn worden gereden, bosschen omgehakt, het station voor de tram wordt gebouwd, waarlijk een onbekende drnkte in ons dorp Eenige landbouwers in Fries- land hebben aan de regeeriDg een adres in gediend, waarin wordt verzocht cm de Jacht wet in dien zin te wijzigen, dat het zoeken van kievitseieren moet worden gestaakt op 15 April, in plaats van op 1 Mei. De kievit is voor den landbouw een nuttige vogel en door het vele en langdurige eier- zoeken wordt de kievit uitgeroeid. In deop 1 April gehonden vergadering van het Bestunr van den pplder Callantsoog met stemgerechtigde ingelanden werd met 12 van de 14 uitgebrachte stemmen benoemd tot Heemraad de heer D. Kater Kz. te Wierlngerwaard. De vacature was ont staan door het overlijden van den heer J. Zreman te Callantsoog. Huwelijkszegen. Maandag deed een gelukkige vader te BEEK bij Nijmegen aangifte van de geboorte van het 27e kind. Moeder en kind zijn welvarend. [„Prov. Geld. Ct."] Uitspraken der Arrondisse- mente-Rfchtbank te ALKMAAR, van Dinsdag 4 April 1905. Klaas Appel, Wognnm, wederspannigheld, 3 weken gevang. Jan Draaier, Hoorn, mlsh., f3.— snbs. 3 d. hecht. Andries van der Rol, Enkhuizen, wedersp., 3 maenden gevang Jozef Mulder, Hoorn, en Johannes Phllippus Mulder, Hoorn, mish., Ie bekl. 3 maanden gevang., 2e bekl. 14 d. gevang. voegde hy er nog slochts aan toe. Toen kwam er een vochtige glans in de oogen van den ander. Gustaaf antwoordde niets. Hy keek slechts toe, hoe Satan ge- expediëerd werd en hoe de referendaris dan zelf in den coupé steeg, Hij ging ook niet dadelijk naar huis. Alsof hy zich overtuigen moest, dat Peter Körner werkelijk afreisde, bleef hy in zyn zwarte jas op het perron staan. „Het komt wel in orde," had de oude horlogemaker gezegd. Toen had hy het niet geloofd. Maar met elk deel van de j minuut scheen zyn geloof te groeien. Zyne oogen het waren niet meer de droeve oogen van gewoonlijk. Lmgzaam week de treurigheid daaruit. Door hot open portierraampje zag Peter het. Wie had hem den „overwinnaar" genoemd Ach, de overwinnaar stond daar een, die de overwinning had verdiend. Ea Jule F.scher werd bepaald de vrouw van den gemeente secretaris en niemand zou daar ongelukkig door zynééa echter zeer gelukkig. Daar hief de stationschef den arm op Proppie stak de hand uit een kort ge- lliit, stampen der machine. Langzaam ver dween van het venster, waat t°gen Poter Körner leundo, h?t station Groszkirchen. Het was, alsof do trein eerst onzeker ging en wankelend.Maar steeds krachtiger en zekerder stoomde hy dan voorwaarts, zyn doel tegemoet 1 EINDE.

Schager Courant | 1905 | | pagina 1