Jhr. Mr. P. VAN FOREEST, Mr. GOEMAN BORGESIUS, C. V. GERRITSEN. Wat het zwaarste is, moet dien het zwaarst laten wegen. Zondag 11 Juni 1905 49ste Jaargang No. 4052 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Biareaia@CH1GEIT, ]Laaas, 15 4. Uitgever 5 P. TRAPMAN. Medewerker J. I X E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderliilre nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Arrondissemeiits Recht bank te Alkmaar. Buitenlandscli Nieuws. Politiek overzicht der week. Rusland en Japan. lillltS! Sifiis-, AAIT, Mnnsitifi- k Loiliulliil. O—O „"Wat het zwaarste is, moet men het zwaarst laten wegen," is een oud Hollandsch gezegde, dat steeds, en in allerlei oms'andigheden, heeft bewezen te zijn een waar woord Ook bij deze verkiezing moet dit woord voor de kiezers zijn hot richtsnoor, waarnaar zij handelen. Wat een tare combinatie, werd ons gezegd, door e6n Netscher-man natuurlijk, die drie candidaten, door do Schager aanbevolen. Nota-bene, voor Alkmaar een oud-liberaal, voor Eakhuizen een Unie-liberaal, voor Helder een Vrijzinnig- Dtmoeraaf. Dit driemanschap had het beeld moeten zijn, dat het ganeche land van vrijzinnige zijde was aangeboden geworder. Overal had men met elkaar in overleg moeten treden, om zoodoende de handen ineen te slaan en ver- eenigd op tc trekken naar de stembus. Waarom, zoo vragen we, kan een vrijzinnig-democraat wèl in Amsterdam de hand reiken aan een oud-liberaal, en waarom noemt men dat in het district Alkmaar beginsel-verzaking Waarom in Rotterdam wel een over eenkomst tusschen liberalen van allerlei schakeering, en in het district Alkmaar niet In die districten, waar men elkaar de hand heeft gereikt, is wijze politiek betracht, want het is, zooals Goeman Borgesius het in Hoogwoud zoo duidelijk en waar heeft gezegd: wij liberalen staan tusschen twe9 andere groepen. Die twee andere groepen zijn de verbonden kerkelijken en de sociaal-democraten. De eene rechts van ons, de andere links. Zoowel de kerkelijken als de sociaal-democraten hebben een leus, een leus die ons vaderland verdeelt in twee helften, in twee vijandelijke kampen. De Kerkelijken roepen vóór of tegen God, Christenen tegen Heidenen prediken dus een godsdienststrijd. De Sociaal-Democraten roepon arbeiders tegen bezitters, kapitaal tegen arbeid prediken dus een klassen strijd. Bij beiden een verderfelijk beginselhet verdeelen der natie, het to- weeg brengen van scheuring en scheiding in ons volkeen in 't leven roepen van twist en tweedracht, met de schromelijke en nadeelige gevolgen, daaraan verbonden. Daartusschen de liberalen, van allerlei kleur, da's waar, maar allen met het hoofdbeginseleendracht en vrede, harmonie bij ons gsheele volk. De liberalen aanvaarden in ons volk wel meeningsverschil, maar geen vijand schap wèl verschil van geloof, wèl vrijheid van godsdienst maar geen geloofsdwang. Waar wij dus in het belang van ons geheele volk, voor den vrede van ons gobeele land, die leer der harmonie aanvaarden en omhelzen, daar had ook in gansch ons land het samengaan der liberalen daarvan getuigenis moeten afleggen. Waar ons land voorgoed ten prooi dreigt te vallen aan de heerschappij dor kerke lijken, van wier regeering wij in ds afgeloopen 4 jaren een voorproefje hebben gehad, dat bitter als gal heeft gesmaakt, daar moet al wat links behoort, helpen om dat groote kwaad niet te bestendigen. Daar is het plicht, om met opoffering zelfs van datgene, wat ons lief i«, ten koste van eigen dierbare wenschen, te gaan staan naast diegenen, die mede oprukken naar de vijande lijke vesting, die mede oprukken tegen het Christelijk ministerie. Hoevele malen, kiezers, is ditzelfde liedje, al is het dan op een ander wijsje, u voorgezongen Steeds is er u toegeroepenvereenigt uMaar telkens en telkens is er verdeeldheid. Let nu eens op uw tegenstandersDaar offert men zooveel op Yoor een tijdlang wordt het verschil van godsdienst vergeten de haat dion men elkaar daar toedraagt, en waar men Zondags op de preekstoelen dominé en pastoor do duidelijkste getuigenis van kan hooren afleggen, die haat wordt opgesloten, om als schijnbare vrienden, maar toch elkaar verfoeiend, naast elkaar te gaan, om dèt te bereiken, wat men wenschtde macht, om Nederland te regeeren ten bate, ten voordeele van klooster en ke k. Waar zulk een voorbeeld wordt gegevon, waar het zoo schril duidelijk ons voor oogen wordt geplaatst wat het groote gevaar ie, daar moest als vaozelf alles ineengrijpen en optrekken onder de leustegen de Christelijke meerderheid, tegen dit ministerie, tot heil van het vaderlandTddr gaat het om Dat mogen onze tegenstandera noemen een holle leus, maar dat is onwaar. Zoo voert men een strijd voor grootsche beginselen, zoo trekt men op voor grootebelangen dan bindt men aan een strijd tegen godsdiensthaat en twee dracht, dan staat men op de bres voor gewetensvrijheid, dan helpt men behouden en bevorderen de vrijheid, den vooruitgang van gansch ons volk in al zijn geledingen. Laat ons kleine verschillen toch vergeten wat het zwaarste is, laat dat ook het zwaarste wegen en gestemd dus Vrijdag het district ALKMAAR op in het district ENKHUIZEN op in hot district HELDER op Wat een blijdschap zou het in den lando zijn, wanneer bleek, dat de meer- ®rheid dor Nederlandsche kiezers zich nog ter rechter ure had te binnen K'bracht de woordon van den ouden Valerius Zoek wat vereênen kan, Vlied wat verw ij dering bracht, Dan keert weer d'oude roem, Want nog maakt eendracht macht! Dit nummer bestaat uit drie bladen. Buitengewone zitting van Donderdag 8 Juni 1935. Zooals in 't overzicht van de strafzitting van Dinsdag 6 Juni al mot osd enkel woord ia gezegd, werden toon de derde en de vierde zaak ongedaan van de rol afgevoerd. Het betreft de zask van Jan Stam Tz., oud 17 jaar en Engel Visser Gz., oud 18 jaar, die cp Zondag 7 Mei te Egmond aan Zee aan het eieren zoeken waren in het duin. Ze werden bjj dat zoeken bespied door drie koddebeiers en spoedig waren de beide heeren dan ook bekeurd. Naar hun namen gevraagd, weigerden beiden die op te geven en toen aanstalten werden gemaakt om de beide heeron dan maar meê te nemen, volgde er verzet. Trappen, schoppen, slaan, rukken en trek ken van heb ik j in daar. 't Is te begrjj'pen, dat er een proces-verbaal volgde, maar al die buitensporige vriendelijkheden werden nu door de hoeren vandaag ontkend. Bo vendien had Stam, volgens bewering van een der koddebeiers, een slag met een stok op het hoofd gebad, die geneeskundige hulp noodig maakte. Na het getuigenverhoor, waarin alles in het breede werd uitgeplozen, eischte de Oifhier achtereenvolgens voor baide jongelui 14 d. gevang. Mr. J. P. Bosman trad voor beide be klaagden, wier zaakjes Donderdag werden behandeld, als verdediger op en vroeg voor hen vrijspraak. Uitspraken 20 Juni a. s. Dinsdag a. s Pinkstervacantie. „Wij leven tegenwoordig snel", wordt er wel eens gezegd. Men vatte die woorden vooral in die betoekenis op, dat daden en gebeurtenissen thans veel vlugger tot ons komen, dan in vroeger jaren. Het eiec- trische web, dat over de aarde en door de zeeën loopt, laat de gebeurtenissen bijna voor onze oogen afspelen. Door haar worden de staatkundige varwikkelingen elk oogen blik in oorzaak en gevolg aan ons medegedeeld. Ja, wel in oorzaak en gevolg, want er gebeurt geeno handeling, hoe schijnbaar op zichzelf ze ook staat, of ze ontsproot uit wat vooraf was gegaan. Niet altjjd is het mogelijk, om de bron der verwikkelingen weer op te sporen en vooral kan dat niet in een weekoverzicht, waar slechts over weinig plaats is te beschikken. Zoo nu en dan meenen wij echter, wat meer tot de kern der geschillen te moeten doordringen, waarom wjj in ons vorig over zicht de verhouding van Zweden en Noor wegen meer breedvoerig hebben geschetst. Ten slotte hebben wij toen de vraag gesteld: zal het conflict tot een ontbinding der unie leiden En door het vlugge leven, dat wij leiden, is het antwoord reeds tot ons gekomen. Woensdag heeft de Noorueegsche Kamer van afgevaardigden, de StorthiDg, besloten de unie met Zweden te verbreken. In de mededeeling aan den Konirg wordt uit eengezet, dat, waar de Koning niet in staat is, een verantwoordelijk ministerie te vor men, hg opgehouden heeft Koning van Noorwegen te zijn. Na het besluit van de Kamer hebben alle Noorscbe ambtenaren, werkzaam aan het departement van Buiten- landsche Zaken te Stockholm, hun ontslag genomen. De Noren hebben den bitteren pil voor den Koning met een rijk verguldsel bedekt. Z\j spreken van hunne sympathie voor Zweden en verzoeken den Koning, hun een Vorst uit het Huis Bernadotte te geven. Als hun Koning verlangen de Noren prins Oscar Karei, een jongeren zoon van den Koning, getrouwd met prinses Iogeborg van Denemarken, die in Noorwegen zeer gezien is.Intussshen heeft de volksver tegenweordiging het Ministerie mot de regeering belast, en Staatsraad Michelsen, een zeer bekwaam en geacht jurist, met uitvoerend bewind. Op het besluit van de Storthing heelt Koning Oscar met een protest gantwoord. Met woorden is het hiermeê afgeloopen; zou het thars tot daden komen Wjj hebben een vorigen keer reeds opgemerkt, dat h Z weden zich velen tegen een broeder oorlog verzetten. De geschiedenis leert echter, dat dergelijke wenschen niet altijd door de regeer in gen worden gedeeld. Toen België zich in 1830 van Noord-Nederland afscheidde, waren er in Nederland ook velen, die geen brosderkrjjg wenschten. Toen het in 1866 tusschen Pruisen en Oostenrjjk om de oppermacht in Duitschland ging, waren er zelfs aan het Pruisische hof personen van koninklijken bloede, die open lijk tegen het vergieten van broederbloed opkwamen. Het ia in dezen een groot geluk, dat Noorwegen op invloedrijke Europeesche sympathieën kan rekenen. Wanneer slechts een der groote mogendheden Zweden dui delijk maakt, dat Europa eene vreedzame oplossing van het geschil wenscht, dan zal zulks zeker ook gebeuren. Duitschland in 't bijzonder is opmeiks- ljjk Noorsch gezind. Keizer Wilhelm heeft dat bij menige gelegenheid getoond. En wij weten het wanneer Duitschland zjjn gewicht in de schaal legt, gaat de tegen partij meestal naar boven. Dat gewicht heeft nu weer den uiterst handigen en be kwamen minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, den heer Delcassé, zijne porte feuille gekost. Delcassé was een verklaard tegenstander van Duitschland, dat stak hjj niet onder stoelen en banken. Het hoofddoel van zijn staatkunde, het punt waar al zijne begaafdheden zich op concentreerden, was. Frankrijk zoo sterk en krachtig te maken, dat het alle vrees voor Duitschland gerust ter zijde kon stellen. Daar Frankrijk met zijn 43 millioen inwoners in militaire kracht bg Duitschland met eene bevolking van 60 millioen zielen moest achterblijven, zocht Delcassé zijn macht in verbonden met het buitenland. Het was Delcassé, die de toenadering met Rusland zochthst was Delcassé, die de vriendschap in een alli antie wist om te zetten. Dat was al veel gewonnen. Nu begon het werk dar verzwakking van het drie voudig verbond. Italië werd met vriende lijkheden overladen. Frankrijk, de oudste dochter der kerk legde het eerste offieiëele bezoek bjj den „rooverkoning" te Rome af. Door al die liefelijkheid verlokt, verdween het oude wantrouwen van Italië langzamer hand en het moet gezegd worden, dat thans tusschen beide een goede nabuurschap be staat. Doch Delcassé had nog meer pijlen op zjjn boog, om Duitschland te trefljn. Ook naar de overzijde van 't Kanaal do vriendschapshand uitgestoken. Engeland, dat er steeds op uit is, om door de hulp van anderen zichzelf te ver beteren, zag met welgevallen zijn buurman naderen. Door Frankrgk een troef tegen den concurreat te krijgen en met Frankrgk een mooieu ruilhandel in landen en sferen- van-iavloed te drijven, dat was een kolfje naar de hand van John Buil. Toen weid de oorlogsbijl tusschen beiden voor altgd begraven. Da laatste herinneringen aan Fashoda werden schoon uitgewischt. Het ruilcontract vaa 1904 bezegelde de versche vriendschap van de oude vijanden Man weet, dat Delcassé, met opiftiring van alle rechten in Egypte toen de vrije hand in Marokko bedong. Gtflmkeord door Rusland en Engeland, en een welwil lende onzijdigheid van Italië, gevoelde Delcassé zich eóó sterk, dat hg van de gesloten overeenkomsten aan Duitschland geen kennis meende te moeten geven. Doch werd Rusland bjj Moekden in zijn almacht diep getrcffan, ook Frankrgk's positie werd bjj Moekden geknakt. Keizer Wilhelm ondernam zjjn bekende reis naar Ma- lokka en sprak op Marokkaanschen grond openlijk de verklaring uit dat Marokko voor Duitschland esn onaf ïankeljjke staat was, die door een vrijen Sultan geregeerd weid Ea toen daarop de Sultan aan den Fran- schen gezant te kennen gaf, dat bij van Frankrijk's bemoeiïigen niet gediend was, werd de gralkelder gemetseld, waarin het ministerschap van Delcastzou worden bijgezet. En zoo is hg dan dezer dagen heengegaan, ala een gevolg van door hem zelf geschapen oorzaken. Het grootste nieuws dat er nu ie, is wel dit dat tengevolge van de beraadslagingen, gehouden in den ministerraad op Tsarskoje Selo, den Russischen gezanten te Washing ton en Pargs telegraphisch is medegedeeld, dat Rusland de vredesvoorwaarden van Japan wenscht te vernemen. Dat Is nu niet hetzelfde alser is reeds vrede gesloten, maar het begin is er, en dat ia al heel wat. Er is, zegt het Hb'.d., kentering gekomen in de gevoelens, die heerschten in de om geving van den Tsaar. De oorlogsstemming heeft plaats gemaakt voor de neigirg om te onderhandelen. En uit Washington wordt gemeld, dat er grond beslaat voor het vermoeden, dit de mogendheden door een gezamenlijk optreden de beëindiging van de vijande lijkheden in Oost-Azië zullen trachten te verkrijgen. Het zal er nu veel van afhangen, welke voorwaarden Japan stel'cn zal. De Tsaar maakt er een zaak van eer van, geen Rus sisch grondgebied aan Japan af te staan. Dit beteekent, dat een Japansche eisch om afstand van Wladiwostok of Sachalin, niet door de Russische regeering in overweging* zal worden genomen. Een oorlogsschatting wil Rusland even min betalen en zoolang Japan geen Rus sisch grondgebied bezat heeft, zal het moei- ljjk zg'n, op de betaling van een schade loosstelling aan te dringen. Japan echter heeft vóór alles geld noodig en het heeft zelfs in Mandsjoerge bons af gegeven in betaling,-die inwisselbaar zullen zijn na de ontvangst der Russische oor logsschatting Doch wanneer de mogendheden ernstig den vrede willen, wanneer zjj nu hun in vloed op Rusland uitoefenden om het tot onderhandelen te bewegen, dan zullen zjj ook wel aan Japan duideljjk kunnen maken, welke eischen het stellen kan en mag om den vrede niet van den aanvang af onmo gelijk te maken. Binnen acht-en-veertig uren, zoo wordt uit Washington gemeld, maakt Roosevelt zich sterk de Japansche eischen aan Rus land over te brengen Wjj zullen dus wel dra weten, in hoeverre Japan wil medewer ken om aan den bloedigen strijd in Oost- Azië een einde te maken. Het bericht, dat de regeering geneigd is tot vredesonderhandelingen over te gaan, heeft in Russische liberale kringen een onaangenamen indruk gemaakt. Niet alleen, omdat men in die kringen van de voortzetting van den oorlog en van nieuwe nederlagen in het Oosten, groote verwachtingen koestert voor de hervormings beweging. Niet alleen, omdat men vreest, dat Let einde van den oorlog, der reactie een nieuwe gelegenheid zal geven, om krachtiger dan tot nog toe tegen elke liberale beweging op te treden. Maar vooral, omdat men in liberale kringen het sluiten van den vrede niet wil over laten aan de bureaucratie, maar daarvoor de medewerking van de volksvertegen woordiging wenscht. De vertegenwoordigers der gouverne menten, de leden der gemeenteraden, de intellectueeien en de pers, zoo wordt aan de Frankfurter Ztg. gemeld, allen verlan gen op elke mogelijke wjjze, dat in deze ïaestie de stem des volks zai worden gehoord. En aan de Vo3s. Ztg.: „Vrede sluiten en de volksvertegenwoordiging bijeen roepen was de leuze thans is het geworden de volksvertegenwoordiging bijeenroepen om vrede te sluiten. „Maar de Russische autocratie komt al toos achteraan Wat zjj vandaag had moeten doen om den toestand te verbete ren, doet zjj over veertien dagen, als het te laat is." En daarbij komt nog, dat men in de keizerlijke besluiten geen vertrouwen meer heelt, sedert voor enkele dagen, in strijd met da be'ofte van een vertegenwoordiging, aan Tropof een dictatoriale macht geschon ken ia. Grootvorst Wladimir en Trepof zgn de mannen, in wie de Tsaar de redders der autocratie ziet. En als zjj de macht hebbm, behoett men zich van de beraad slagingen in den ministerraad geen al te groote voorstellingen te maken. Er komen verschillende bijzonderheden over den laitaten zeeslag in, die zeer in teressant zjjn. Russische zeeofficieren, die den slag heb ben medegemaakt, deelen made, dat de Japanners het eskader van Rodjestwensfey, dat k'.lm voortstoomde, daar geen Japansche schepen in 't zicht waren, volkomen hebben verrast. De Russische schepen waren zelfs niet voor een gevecht in gereedheid ge bracht, en de kanonniers waren evenmin op hun post. De aanval was zóó plctsaling, dat het gebrek aan voorbereiding bjj de Russen een onherstelbare fout werd. Het aantal dooden en gewonden aan Rus sische zjjde bjj het gevecht in de Straat van Tsoesjima wordt, naar de „Daily Telegraph" uit Tokio verneemt, geschat op 14 000. 4600 werden gevangen genomen, terwijl 8000 ontkwamen. Van de gevan genen zjjn velen ziekeen aantal van hen heeft veel geleden door zeeziekte Hetzelfde blad schrjjft.dat onder de gevan gen genomen Russische oificieren weinig nei ging bestaat, gebruik te maken van de vergunning, hun door den Mikado verleend om naar hun vaderland teiug te keeren. Den 3en Juni had men ze in grooten getale bijeengebracht om over hun wenschen gehoord te worden. Eerst zwegen allen, maar ten slotte verklaarde een joDg oificier dat allen ontmoedigd waren Ze hadden hun plicht gedaan en dapper gestreden voor het vaderland, zoodat zjj zich voor niets behoefden te schamen, maar keerden ze naar Petersburg terug vóór de bijzon derheden van het gevecht nauwkearig be-

Schager Courant | 1905 | | pagina 1