"Tweede blai>. Donderdag 21 Dec. '05. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. van slaapplaatsen in stallen. E3B Zaterdagavond traden de drie gebroeders Hogerhuis, WiebreD, Keimpe en Marten, tn de raai van den heer J. Vader Ar. op De zaai was propvol, wat blykbaar wel te danken was aan de groote nieuwsgierig heid, om deze drie gebroeders, over wie men reeds zooveel had gehoord en gelezeri, eens te zien. Nadat de Voorzitter de vergadering met een welkom had geopend, werd eerst het woord gevoerd door den heer F. Kamstra, die de geschiedenis van het Hogerhuis- prooes uiteenzette, daarbij de houding ver- oordeelende, die de Justitie had aangenomen. Wiebren Hogerhuis vertelde daarna in bijzonderheden de geschiedenis van de inbraak te Britzum, hun arrestatie en hun verhoor, welke bijzonderheden door broeder Keimpe nog werden aangevuld Daar desa geschiedenis bij onze lezers bekend kan geacht worden te zijn, zullen we niet in bijzonderheden treden. De heer Kamstra hield daarna nog een rede, die hoofdzakelijk liep over de Neder- landsche klasBe-juetltie. De heer J. Smit Dzvroeger gasfitter alhier, is benoemd tot Directeur van de gasfabriek te Uithuizermeden (Gr.) De benoemde onderwijzer, de heer Mardeme, hesft voor die betrekking alhier bedankt. Vergadering van den Baad der gemeente SCHADEN, gehouden op Zaterdag 16 December 1905, des avonds te 7 ure. Afwezig de heeren Bijpoat en Feisser, de laatste met kennisgeving. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Was ingekomen een schrijven van den heer D. Smit, dat hjj zijne benoeming tot lid van de Commissie voor het Bietbosch aanneemt. Aan de orde is nu de benoeming van een eersten onderwijzer aan onze openbare lagere school. De voordracht, opgemaakt door B. en W. in overleg met den arrondissements school opziener en het hoofd der school luidde 1 J. Mandema, Maarsen2 B- J Korf, Enk huizen 8 J. Brondijk, Noordbroek. De heer J, Mandema wordt met algemeens stemmen benoemd. Voorz. deelt mede, dat de verpachting van marktgelden enz. heeft plaats gehad en dat de gunning is geschied, behalve voor het vervoer van de kaas. Het geval deed zich bjj deze inschrijving voor, dat op één biljet door 2, op het andere door 4 personen was ingeschreven. Het was B. en W. wenschelijk voorgekomen, dat het beter was, dat het ver voer aan 1 aansprakelijk persoon werd gegund. Zij stellen daarom voor, de aanbestedings voorwaarden te wijzigen en zjj hebben gemeend, dat het dan ook noodig was om deze meer in overeenstemming te brengen met de andere wijze van aanbesteding en een paar borgen te eischen. De voorwaarden worden nu geheel voor gelezen en daarbij ontwikkelt zioh da vol gende discussie, in hoofdzaak vermeld. De heer Menrs vraagt, wie of „den bekwamen spoed" beoordeelt, in art. 1 vermeld. Voorz. zegt, dat tot dusverre daarover geen klachten zijn ingekomen en de markt meester let erop en deze heeft nooit aanmerkingen gemaakt. Het beeft bij drukke markten rel een gestropt, maar daarin is zoo spoedig mogelijk voorzien. De heer Meurs zou gaarne een bepaling zien opgenomen, dat, als het vervoer niet vlug genoeg geschiedt, door den gemeente- opzichter een paar mannen met een paar karren erbij genomen kunnen worden voor rekening van den aannemer. Spr. vindt art. 1 zooals het nu luidt, heel aardig, dat er ge sproken wordt van bekwamen spoed, maar men moet ook de macht hebben om, als de aannemer in gebreke blijft, daarvoor te kan nen zorgen. De heer Asjes zou er voor zijn, dat B. en W. het recht werd gegeven, wat karren en personeel er bij te nemen als 't noodig is. De heer Buis wijst er op, dat het voorzien in karren niet gemakkelijk zal gaan, omdat die maar niet steeds beschikbaar zijn. De heer Vader wijst er op, dat het vervoer der kaas vrij geregeld gaat, 1 maal is het voorgekomen, dat het niet geregeld is gegaan. De heer Asjes beaamt het, dat het één maal heel erg is geweest. De heer Meurs zegt, dat men geen regle menten maakt voor goedgezinde aannemers, maar juist voor de onwllligen en als dus het vervoer niet vlag genoeg geschiedt, moet de marktmeester het recht hebben, om in te grijpen, 't Is ook 8pr.'s bedoeling niet, om bij een drnkke markt, als het eens wat ophoopt, dadelijk streng op te treden, alleen als er onwil van den kant van den aannemer blijkt, dan moet de gemeente de macht heb ben op te treden. De heer Bnis zegt, dat dan toch de borgen aangesproken kannen worden, als de aannemer in gebreke blijft. De heer Vader kan met den heer Meurs heel goed meegaan, om een dergelijken maat regel mogelijk te maken. Dit geeft aan B. en W. in dergelijke omstandigheden een zekere macht, zonder dat het direct een strafbepaling behoeft te zijn. De heer Boggeveen dacht, dat het wel mogelijk was, dat als de aannemer in gebreke bleef, dit verhaald wordt op het salaris, dat hij van de gemeente had te vorderen. De heer Vader meent, dat het beter is den aannemer dan los te laten en de borgen te nemen. Spr. deelt nog mede, dat ook B. en W. .ernstig over een dergelijke bepaling hebben gedacht. Spr. geeft nog een bepaling aan, dat als de aannemer niet voor een goede uitvoering zorgde, deze naar beoordeeling van B en W. zonder hooger beroep en zonder vorm van proces, kon worden ontslagen, en dat dan het vervoer voor rekening van de borgen kon worden voortgezet. De heer Vader stelt zich het geval, dat de aannemer, 'n den zomer veel verdienend met het ver voer van de drnkke markten, goed zal wer ken, maar met de slappe markten zegtik *an elders meer verdienen, adieu dus, en daar de man per kwartaal geld van de gemeente ontvangt, Is er van hem weinig te halen. Dan eeit men het oogenbllk, dat de borgen kun nen worden aangesproken. Na nog eenige discussie wordt èn de bepaling van den heer Menrs, èn die van den heer W. Vader met algemeene stemmen in de voor waarden ingevoegd, en do voorwaarden daarna in haar geheel aangenomen. De machtiging aan B. en W., om een herbe steding te houden, wordt eveneens met alge meene stemmen gegeven. Mej. de Wed. Aukes vroeg Vi ]a*r onthef fing van hondenbelasting, wat wordt toe gestaan. Nadat de rondvraag niets oplevert, gaat de Baad in comité tor behandeiing van eenige reclames Hoofdelyken Omslag. De a f dee 1 i n g ANNA PAULOWNA van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw hield Maandag 18 December eene ver gadering in „Veerborg". Er waren 23 leden aanwezig. De Voorzitter, de heer P. Kaan Dz opende de bijeenkomst, waarna bij afwezig heid van den Secretaris, de notulen werden gelezen door den heer C Goedigs Ze werden onveranderd goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats voor bestaursleden. De heer P. Kaar Dz. werd als Voorz. herkozen; de heer N. Baap werd gekozen tot Secretaris- Penningmeester, terwijl als bestuurslid zon der bepaalde functie de hear Jb. Bakker werd benoemd, Allen namen hun benoeming aande heer Baap onder beding, dat de fanctiën van Secretaris en Penningmeester gescheiden zouden worden. Namens de commissie bracht de heer Baap rapport nit, betreffende de weiking van kanstmest op bouw- en welland. Er waren 8 soorten voerbieten uitgezaaid en verdeeld over 10 veldjes. Door bijzondere omstandig heden konden slechts 5 voor een behoorlijk onderzoek in aanmerking komen. Van twee veldjes waren afzonderlijk proeven genomen, waarvan het resultaat mede aan de leden werd voorgehouden. Na eene gedeeltelijke opnoeming van van opbrengst der verschillende soorten (later zonden den leden de getallen tooh wei onder de oogec komen), stelde Spreker namens de commissie voor, om een volgend jaar mot de Jaapjesbieten in zee te gaan en daarnaast de proef te nemen met Engelsche roode man gels. Door één der leden werd erop aange drongen, dat ieder landbouwer zelf ook prosven zou nemen. Hoe meer cijfers men toch kreeg, hoe meer betrouwbaar was de nltkomst, hoe zekerder da proef. De heer G. Brands wilde op eenzelfde stak land bij 8 soorten voerbieten zaaien en meende, dat dan de proef juister zou zijn. De rapporteur wees op het gevaar, dat, indien op dat land dan de oogst eens mislukte, de proef voor dat jaar gevallen zou ziju. Daarom achtte hij het beter, de proevan te nemen op veldjes vau verschillend land, dus bij verschillende boeren. De wersch van den Voorz., om bij da be doelde nog 3 soorten te voegen, werd door de vergadering beaamd, terwijl tevens de vraag te berde werd gebracht, of hei niet goed zon zijn, aan de commissie nog twee leden toe te voegen. Deze vraag zal in een volgende vergadering beantwoord worden. Na de voerbieten kregen de suikerbieten eeae beurt. Er waren 2 proefvelden aange legd, bij de heeren Jb. Waiboer en P. Kaan Dz., bjj den eerste een van 4 akkers en bij den laatste een van 3 akkers. Het eerste proef veld bezat eene matige stal bemesting. De le akker van dit proefveld kreeg eene vol ledige kaustmestbemestingde 2a akker kreeg kalide 3e superphosphaat en de 4e niets. Door Spr. werd in het midden gebracht, dat de droogte in den afgeloopon zomer een nadeeligen invloed had uitgeoefend. Van den lea akker werd [berekend per bnnder] 80712 Kilo, van deo 2en akker 31778 Kilo, van den 3en akker 26312 Kilo en van den 4an akker 24647 Kilo suiker bieten geoogst. Het gehalte dor bieten bedroeg achtereenvolgens 16 6 16 9 16 6 en 16.2 terwijl de opbrengst in guldens successievelijk zou hebben bedragen f 856.26, f 876.71, f 805 22 en f 800 69 per bnnder. Van het 2e proefveld bovengenoemd kreeg de le akker volledige kanstmest, de 2e vol ledige stalmest en de 3e niets. De uitkomst was achtereenvolgens [per bunder overge bracht] 41685 Kilo, 86326 Kilo en 34105 Kilo, met 16 °/0, 14.9 en 16% suikergehalte en alzoo zou de opbrengst in geld hebben bedragen f 457.f 885,en f 876. Wat dit laatste proefveld betrof, was de commissie van plan, een volgend jaar de 8 akkers aan dezelfde proef te onderwerpen. Duidelijk was uitgekomen, dat de kustmest in beide gevallen had geholpen, maar de stalmest den bonwer iu den steek had gelaten. De heer Koster gaf een verklaring, die zeer aannemelijk was, hoe het mogelijk zon kannen zijn, dat het gehalte van het proefstation hooger kon zijn, dan dat der fabriek, al ging het over (oogensohyulijk) dezelfde bieten. De commissie werd door de vergadering gerechtigd, het volgend jaar hare proeven voort te zetten. Na kreeg de werking van kanstmest op weiland eene benrt. De commissie had, [en hierover verhengde zij zich,] een stak wei land voor hare proef knnnen krijgen, dat steeds door de slechte opbrengst van hooi de ontevre denheid van den eigenaar had gaande ge maakt. Er waren 6 akkers onderhanden genomen, en wel aldnsop den len was ge bracht slootgrond, op den 2en stalmest, op den 8en kalk, op den 4sn volledige kanst mest, op den 5en kali, terwijl de 6e onbemest was gebleven. Naast deze akkers hadden nog 2 akkers gelegen, met anderen kanstmest bemest; doch deze waren niet voor rekening der commissie geweest. De harddraverij, zooals Spr. zich nitdrnkte, had zich bepaald tnsschen den akker met stalmest en dieD met volledlgen kanstmest en de eerste had, wat gewicht betreft, den prijs gewonnen. 8500 Pond hooi tegenover 8000 pond hooi. Oogensohijnlijk zon dns hier de stalmest het van den kunstmest gewonnen hebben,maar wat de qnaliteit betrof, dan moest het hooi van den met stalmest bemesten akker het ver liezen. Het wegen had meer op tyd moeten plaats gehad hebben en het was te bejam meren geweest, dat bij de tweede snede de proef niet nogmaals had kannen genomen worden. Onder betere omstandigheid werd ook hier geloofd aan de voorkeur van kanstmest boven stalmest. Trouwens, or was 27000 K.G- stal mest op gebracht en aan eene waarde van f 68 10 aan kanstmest, dus ook hier bracht dan toch kanstmest beter zijn geld terug dan stalmest. In elk geval had de proef be wezen, dat ook op ondengdelijken grond gras was te krijgen. Het speet de commissie op dit lend een volgend jaar geen proeven meer te kannen nemen, daar door den eige naar hetzelve reeds geheel met stalmest was bemest. Zoo zon de oommissie dan naar een andere wei nitzien. De commissie werd dank gebracht voor haar werk en den heer Baap voor zijn rapport. N a nog enkele inlichtingen van den Voorz., sloot deze de vergadering. Zondag 17 December zijn in de vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gsm te ANNA PAULOWNA her kozen tot ouderling de beer G H. Geeiliga en tot diaken do heer A. La igereis. Zondagavond ontstond er 1 brand in de boerenwoning van den heer D. de Leeuw, naby CALLANTSOOG. Met een i vork met hooi langs den gang lcopende,sohopte een der koebeesten achteruit, tegen de vork 1 aan, met het gevolg, dat deze tegen de j lamp terecht kwam, waardoor onmiddellijk i een groot gedeelte van den gang in brand stoud. Toch wist de heer De Leeuw met een woilcn deken hier den brand te stniten,dcch ook had de vlam door de schunrdenr, die openstond, het daarvoor liggende losse hooi, aangetastook dezen brand werd hy meester. Maar helaashet losse stroo, daarboven op zolder geborgen, had eveneens vlam gevat, en dit was buiten ïiju bereik- Nu sieren voor zij0 geld kiezende, begoe. De Leeuw zijn koeien los te snijden, en na veel moeite, [hy was alleen], had hij deze gered. Ook zijn nog een Oed en enkele andere voorwerpen gered ge worden eau bankbiljet van f 60is echter verbrand. Huis en inboedel zijn gelukkig tegen brandschade verzekerd. Ongeveer één unr na het uitbreken van den brand arriveerde de Callantsooger brand weer bestaande nit, lach nlat lezer twee man en een braudhask Ook was er nog al wat krakeel tnssohen pnbliek en den politie agent, omdat niet meer toegelaten werd, hot een en ander nog nit het brandende gebouw te redden. Op Dinsdag den 2den Kerstdag zullen te VALKOOG door de Zangvereeni- ging „Nieuw Leven", tijdens da Godsdienst oefening 's morgens half 10 nar, in de Nederl. Herv. kerk eenige liederen ten ge- hoore worden gebracht. Tevens zal er dien dag een extra collecte worden gehoaden ten voordseie van da hulp behoevende Ditikonie der Herv. Gsmeente van Petten. In de motie werd de wensohelijkheid uitge sproken, dat alle katholieke raadsleden en byzonder het lid, dat door blanco te stemmen de bi-aoemlng van den katholieken sollicitant onmogelijk maakte, in het vervolg beter do belangen der katholieke partij zuilen bevor deren. De geheele Kamer moet in de gevangenis. De minister van Jnstltie spreekt over de afzonderlijke opsluiting. De heer HugenholtzHeeft n wel eens cellulair gezeten De heer Van Baalte, minister vau Justitie: Neen. De heer Hugenholtz: Dan kunt gij er ook ni- t over oordeelen Vergadering Tweede Kamer 18 Dec mber 1905, blz 621. (Vryz.-Dem) Zaterdagavond hield de keer J. de Haas van Amsterdam ten huize van den heer A. Bult te 't ZAND de aangekondigde slmuitaensoho dam-séonce. Ook was met ge noemde nog medegekomeo de heer Battefeld, een 1ste klas dammer. Om nn belden werk te hebben, besloten zij samen te spelen. Alzoo deed de heer De Hans den laten zet of 1ste roBde, de heer Battefeld deD 2en en zoo ver volgens. Door deze verandering werd het spel van de gezameiyken spelers eenigszins lichter, doordat natuurlijk een zet, door den eerste speler gedaan, begrepen moest worden door den anderen speler. Van de 16 deelhebbers werden er 12 ver slagen, 2 remise en 1 door hen verloren. De heer A. Balt maakte winst, de heeren Jb. Jimmlnk en J Witte remise. Bij Kon. besluit is onlangs beslist 1d de volgende qjaestle over het al of niet toelaatbare van het hebben De gemeenteraad van NIBBIXWOUD weigerde gevolg te geven aan den wessoh van Ged. Stateu van Noordbollsnd, om iu de door dien gemeenieraad vastgestelde bouw en woningverordening het aanbrengen van bedsteden In stallen van nieuw te bouwen woningen geheel te verbieden en eveneens het houden vau slaapplaatsen in stallen van bestaande woningen, behoudens bevoegdheid aan B en W, toe te kennen om van dit laatste verbod ontheffing te verleenen. Gedep. Staten besloten daarop aan de ver ordening, voor zooveel zij bepalingen bevat ter uitvoering van de Woningwet, hunne goedkeuring te onthouden, en zulke op de volgende gronden dat blykens adviez.-n van den inspecteur ven de volksgezondheid -* de wensohelijkheid van bedoelde verbodsbep-.Jti moet worden aangenomen op gronden Zocp- wel v.in de gezondheid als van zedelijkheid dat tooh in zeer vele Noordholiacdsche boer derijen in de koestallen voor het mannelijke en soms ook voor het vrouwelijke personeel slaapplaatsen zijn ingericht an worden ge bruikt ook in de wintermaanden ter bewaking van' bet gestalde vee; dat die slaapplaatsen bedsteden zijn en aldns zijn ingericht, dat de opening uitkomt in den stal al of niet in de onmiddellijke nabyheid van de goot, die achter de standplaats van het vee loopt, terwijl de lacht in die bedsteden uitsluitend stallucht is daglicht daar moeilijk binnentreedtdat Deze séance heeft bijna 4 unr geduurd, wel m0ge het verblijf in eene dergelijke ont- Nog een machtig heer. Onder bovenstaand opschrift schrijft De Standaard het volgende „Deze week vertelde Da N. Ct. vau een machtig Kr.merlid, voor wien een exprestreio te HAABLEM stil i*aatin de Makassaarscha Cc. van 28 Ootober wordt het volgende omtrent het Kamerlid Van Kol verhaald „Verleden week, na de vlucht van den vorst van Goa, word bij hei doorzoeken van het koninklgk verblijf gevonden een portret van onzen Seranissimus, groot formaat, waarop de Hoogmogende was afgebeeld, staande iu vol ornaat van lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal oum cappa et spada, met steek en degen, een fignnr om voor te knielen, om tot koning ait te roepen. Je begrypt je de verbazing der ontdekkers. „D&ftr hing de demooraat iu de reoeptie kamer van een vorstelyk paleisdaar stond de eenvoud-predikeade Puritein te poseeren In de kleedij der ydelheid, de acti militaii met de hand aan een wapen, stelselmatig door hem en de zijnen verfoeid, den rok bestikt met 'c goud, dat aan de gemoensohap was ontroofd „Het was geen snapshothet was een heasoh portret, waarvoor expresselyk gepo seerd was. „De schrijver sprec-kt er' zijn verbazing over nit, dat een socialistisch Kamerlid dus in ambisoostaam dat deze heeren in Neder land niet gebruiker. zich zoo léat photo- grepheersn en verhaald wordt, dat, toen de vorst van Goa in moeilijkheid kwam met cr.e gouvernement, hij een telegram om hulp zond aan dea heer Van Kol; welk telegram niet doorgezonden zou zijn." In Noord-Holland zal dejacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, worden gesloten op ZiterdagBO December 1905, met zonsondergang en de jacht op grof wild Woensdag 81 Jana&ri 1906 met zonsondergang. Belangrijke diefstal. Het „Dagblad v. Noordbrab vernam Vrijdag een geruoht omtrent een inbraak, waarop de redactie op onderzoek uitging, eerst zonder resultaat; later vernam het blad echter, dat Woensdag door de justitie een bezoek aan ZUNDEBT was gebracht en dat daar huis zoeking was gehouden. Hieromtrent deelt het blad het volgende mede Vier weken goledeE ongeveer heeft te E :ck - ren nabij Antwerpen esn belangrijke inbraak plaats gehad. Een bedrag van niet minder dan 60.000 gulden moet zijn ontvreemd. Do Belgische jastitie vermoedde, dat dit gestolen geld, of Bithans een groot gedeelte hiervan, over de Nederlandsche grenzen in veiligheid wi-s gebracht. Dit vermoeden was oorzssk, dat het parket hier nit Breda zich Woensdag naar Zundert begaf, om by eenige personen huis zoeking te doen. Bij de twee personen, waar de justitie, in tegenwoordigheid van den procureur df« koning» uit Antwerpen, in de brandkasten een kykje nam, werd wel eers aanzieniyk bedrag aan geld aanwezig gevonden, by een hnnner zelfs een bedrag naar men zegt van ongeveer f20 000, doch of dit geld van diefstal afkom stig was, viel niet uit tc maken- De persoon, in wiens brandkast f 20.000 aanwezig werd gevonden, is Donderdag op het parket te Breda in verhoor genomen, maar tot nog toe is er niets van gebleken, dat dit geld van diefstal afkomstig zon ziju. Aanhoudingen hebben daarom niet plaats gehad. Natuurlijk wordt in verband met deze zaak ook weer de naam genoemd van den beruchten Domhof, die in de bekende inbre kerezaak bij de heeren Conzyn en Zwang zulk een groote rol heeft gespeeld en Inder tyd zoo handig aan de handen der justitie wist te ontsnappen, toen deze hem ln Znu- dert „zon" arresteeren. Bijna ontsnapt De In de strafgevangenis te ABNHEM gedetineerde Bmeermalen in de bladen Eraemns genoemd, die op transport was ge steld naar Almelo, waar hij terecht heeft gestaan wegens diefstal met braak, wist op het stations-emplacement aldaar dadelijk bij aankomst van den trein, sich van zijn ge leiders los te rukken. Hy kroop ouder don trein door, gevolgd door zijns bewakers, doch werd gegrepen en omvergeworpen door een juist uit de richting van Nijmegen komenden trein. Hij stor.d echter weer op en zette het op een loopen, doch werd reeds spoedig, toen hj] tegen de hoogte van bet Üiaconessenhnis wilde opklimmen, gegrepen. Het bleek alstoen, det hij aan een zijner beer.er verwond waa, doch er anders goed was afgekomen. In de gevangenis teruggebracht, werd hy onder geneeskundige behandeling gesteld. Men meldt uit BEVEBWIJK aan de Besidentiebode De r -k. kiesvereenlglng Eeeht en Plioht aam met algemeene stemmen een motie aan, waarin werd afgekeurd de houding vac een der katho lieke raadsleden, die medewerkte tot de benoe ming van een vrijzinnig gemeente-architect. een bewijs, dat de Zijper dammers zich hard nekkig verdedigden, en menige zet, die anders tot verlies moest leiden, wisten te ontwijken of te voorkomen. Des zondags la er ook den geheelen dag gedamd. Ook gaf de heer De Haas, na alleen, een séance. De 10 of 11 spelers werden allen verslagen. De heer Battefeld gaf ook dien dag een séance, dooh onder de voorwaarde, dat hij zoo vlag mogelijk zou spelen Na, ving is er gespeeld, in drie kwartier tjjds was de zaak beslist. Twee spelers, de heerea P. Glas en A. L Znidschei vouds, maakten winst, de heeren A. Siykerman en G. Tuin, remise, de overige 9 werden verslagen. Zondagnaoht werd tenhuize van een familie aan den Stationsweg te 's-GBAVENHAGE een ijzingwekkend drama afgespeeld. Tegen den morgen omstreeks vijf uur ward de geheele omgeving gealarmeerd door het hulpgeschreeuw van een dienstbode, die uit het dakraam van genoemd perceel, in nacht gewaad, op het dak waa gevlucht, en onder veel misbaar en gehuil de starren verklaarde, dat d j zoou des huizes (die alleen thuis was) door dieven was vermoord Hat duurde niet lang, of ook dienstbode no 2 kwam, en pro fond negligé, het dak opgesneld, inmiddels haar stemgeluid ter beschikking stellend, ten einde de hulpkreten meer kracht bytezetten. Daar intusschon door onthutste buren de politie was gewaarschuwd, verschenen na ver loop van een kwartier drie agenten op het tooneel. Na eerst de beide meiden, die heen en weer op het dak snelden, te hebben aangeraden vooral niet „naar benejen te donderen'', waar voor zelfs één met zyn revolver dreigde, be sloot het drietal tegen het balken op te klimmen. Vervolgens werd onder rinkelend geraas een groote spiege'rnit ingetimmerd en langs dien weg de ontdekkingstocht in hoi» aangevangen. Hot eerst was natuurlijk do koers naar de slaapkamer van dan „ver moorde" en wat bleek: Het siaohtoffer lag doodrustig te droomeu van de pret, die hij tot laat in den nacht gemaakt had met een troep vrienden. Pauze Het slot van de geschiedenis is dan, dat de drie agenten weer rustig zyn afgetrokken, het huis met een stukgeslagen ruit prijkt, de meiden' zich een zware koude op dec hals hebban gehaald en de baren een slspeloozen nacht hebben bezorgd. Politie -ambtenaren te NAAB- DEN. Men schrijft uit Naardan aan de Tel. Dat een inspecteur van politie, tevens chef van het korps, zyce positie er aan geeft om vader in een besjeshuis te worden, is zeker een geval, dat nog nimmer voorkwam, zelfs tamelijk wel onmogelyk schijnt. En toch valt zulk eace vreemdsoortige positie verandering hier thans waar te nemen. De heer J. Edervoen, inspecteur van politie hier ter stede Is met ingaDg van 1 Januari 1906 benoemd tot vader van het diaconiehuis, heeft die betrekking met blijdschap aanvaard, en legt zonder eenig gevoel van wrevel zyn fraaie lakensohe uniform, annex rinkelende sleepkabel af Als mea na weet, dat zyn iuspeoteursbaantje hem een salaris van f100 per jaar opbracht, kan men grif des heeren Ederveens blijdschap begrijpen, toen hij de benoeming vernam, die j hem een vast bestaan oplevert. Het gaat hier met de salarieering' der po- j litiemannen vreemd toe. Uitsluitend worden als zoodanig gepensionneerde militairen aan- 1 gestold, en dat tegen zulk een honorarium, dat 7.ij de van hen gevorderde diensten voor een groot deel moeten verrichten tegen ver goeding van het pensfoen, reeds vroeger door hen verdiend. Het is dan ook heel begrijpelijk dat onze politie wordt verteerd door dienstijver. Uit ABNHEM meldt men: E»n bedelaar op krukken, zóó misvormd dat zyn gang op dien van een vier vostig dier geletk, trok Zaterdagavond in do Bijnstraat de algemeene accdaoht en werd „duB" gevolgd ea lastig gevallen door een aantal straat- te bestemder plaatse, maar hy niet, den ge- jongens- Eindelijk riep hy de bescherming boelen nacht niet. Eu den volgenden dag van een politieagent in en vroeg tevens, om kwam hij óok niet in hals, bij vrouw en reine omgeving het I chaam niet merkelijk schaden, niettemin eene r-adeelige werking op den geest waarschijnlijk is, terwyl eene bewaking van het vee bij nacht niet nood- j zakelijk schijntdat voorschriften als de bedoelde, voor zooveel Set nieuw te bouwen stallen betreft, kannen verlengd worden op grond van art. 8, le lid, sub. j, en, voor zoover het bestaande stallen betreft, op grond van art. 8, derde lid, der Woningwet, terwyl zoodanige voorschriften door den raad van Nibbixwoud niet in zyne verordening zijn opgenomen. De gemeenteraad van Nibbixwoud, hiertegen by de Koningin in beroep komende, voerde tegen het besluit van Ged. Staten aan, dat het slapen in stallen niet ongezond is en stellig minder gevaarlijk dan het slapen in kamera, waar dag cn nacht een vulkaohel brandt, wat toch nergens zal worden ver boden dat het wel degelijk van belang is te achten dat er personeel in den stal aanwezig zij. om by ongevallen tijdig hulp te kannen verleenendat het zeer moeilijk gaat, ia de woningen voldoende slaapgelegenheid te hebbendat de stallen in zijne gemeente zeer rein worden gehouden en de koeien slechts het kleinste gedeelte van het j aar op stal zijnen het moeilijk is voor dien tyd andere slaapgelegenheden in te richtenea dat de Baad eenparig van oordeai is dat door opnemlog in ordening van bepalingen als door Ged. Stateu verlangd worden, in stryd wordt gehandeld met de belangen der gemeente. In het Kon. besluit nu is het beroep van den gemeenteraad ongegrond verklaard uit overweging, dat de gronden, waarop het besluit van Ged. Staten rust, door den ge meenteraad niet zyn weerlegd en die gronden worden in het K. B als juist erkend. De zaak uit de Driehoek straat. Men herinnert zich de zaak der beide ge broeders Wagananr, die o a. verdacht werden van den moord op de weduwe Oerlijn, en voor de rechtbank te Amsterdam terechtstonden wegens een diefstal van sleutels, eu later wegens dief stal van gouden ea zilveren voorwerpen, ten nadeule vac den heer Noach. Amstelstraat. In deze laatste zaak zyn nn door de recherche weer eenige belangryke ontdekkingen ge daan. Op een onbewoonde étage aan de Bscht- b00rosloot zyn door de reoherohe 67 gouden en zilveren horloges, eenige kettingen en een aantal gouden ringen opgespoord, welke daar waren verborgen door oene familie, die ver klaarde deze voorwerpen te hebben gevonden in een mnur van do woning la de Driehoek straat, waar indertijd door de politie o a. zoo veel goud en zilverwerk werd opgespoord. En 't waren ditmaal geen ganzen, zooals by 't Kapitool, maar kippen, die den waren toestand bsu het licht brachten Een der bewoners van h6t bekende hnls in de Driehoekstraat houdt nl. in een van zyn vertrekken kippen, en die dieren zonden een groot doel van de kalk hebben weggepikt en zoodoende de bergplaats in den mnnr hebben verraden. De recherche heeft echter nog meer gevon den Zondagmorgen zyn nit de Korte Prinsen gracht opgevischt 60 gonden horloges en een aantal ringen en kettingen, we ku door boven genoemde familie, die reeds verscheidene hor loges beleend had, waren weggeworpen, toen zy bemerkte, dat de politie haar op het spoor was Het goud en zilver Is door den goudsmid No»ch in de Amstelstraat als het zyne her kend Eenige personen zyn in verband met deze zaak gearresteerd. Tel. H et Nieuwsblad van het Noor- den meldt 't Is sen publiek geheim in GBONINGEN, en daarom vertellen wy het De geschiedenis is ook zóó interessant en het „schandaal" is bovendien wéér. Er was vergadering geweest, Vrijdagavond, eu hy was als voorzitter nog In 't gebed voorgegaan Na afloop ging hy met een kennis naar huis, zoo 'f heettede kennis arriveerde den nacht op het politiebureau te mogen doorbrengen, daar hy te arm was om in een logement te gaan. Bereidwillig werd hij mee naar het bnreau genomon, waar hem de ge bruikelijke vregen werden gestold. Zyne ver legea antwoorden by do vraag, of hij ook geld by zich had, wekten argwaan. Het bleek toen, dat hy aan centen en zilvermnnt onge veer f 10 bij zich had- Hy was één dag naar Nymegen geweest om daar zyne clientèle te bezoeken. Per spoor is hy naar Apeldoorn, zyn woonplaats, gezonden op eigen koatcn- Men meldt uit HAABLEM Op den Krnisweg alhier is een Bodega, waarin ook vergunning. Het lokaal heeft twee vertrokken, waarvan één eene serre, die dooi de denren toegang geeft tot een tuin. Da beide lokalen voldoen nn, wat opp», vlakte betreft, op één meter na, niet aan de nieuwe wet, en nu heeft de eigenaar do aanzegging gekregen, dat in de serre alleen wijn en bier mag verstrekt worden Thans is er dit op gevonden, dat op de scheiding tuescben zaai en serre een rand is getimmerd, waarop, zoo dit besteld wordt in de serre, cognac, bitter enz. wordt neergezet, wat de bezoekers daar dan zelf afnemen en toch in de serre nuttigen, want dat is by de nieuwe wet niet verboden kinderen. Men werd ongerust. Maar zie: wat gebeurde daar Zaterdag avond in de Butjesstraat? Daar was de m!d- dernachtzecding, daar was een relletje vóór een huls dat ic geen besten reuk staat.. Eenige vrienden waren bozig een man te overreden, dat huis te verlaten, een man die eerst hard-' nekklg weigerde, maar teo slotte toegaf. "Hat was de man van de vergadering. De natuur boven de leer Beroepen bjj de Oooti gezinde gemeente te IJter.s (Fr.) ds. F ten Cate te BBOEK OP LANGENDIJK. Zwaar gestrafte misleiding. Men schryft uitDEN HELDEB ?an de N.B.Ct.-: De jongelicg T H Smit, vau Utrecht, wilde begin Mei van dit jaar gaarne dienst nemen by de marine als stoker Hy ging nnar Ams er- dam, waai hy werd afgekeurd, omdat hy platvoeten had. Daar hy gearne in dienst wilde, probeerde hy het na 14 dagen te Bot terdam, waar de officier van gezondheid le kl Bademaker hem op 12 Mei goedkeurde. Na geteekend te hebben, kwam Smits na verloop van 4 dagen verlof in Den Helder aan boord van de Van Speijk als stoker 89 klasse. Na 2 maanden kreeg hy last van zyn platvoeten, en wae na dien eteeds onder

Schager Courant | 1905 | | pagina 5