t. Donderdag 11 Oct. '06. 50e Jaargang. No. 4194. TWEEDE BLAD. INGEZONDEN. BinnenlancDeh Nieuws. r Mijnheer de Redacteur! Verzoeke een plaatsje in uw veelgelezen blad. Zoo een elk weet, tenminste in den omtrek van ons Noorderkwartier, zijn onge veer 6 a 7 w«ken geleden manoeuvres gehou den in de stelling Den Helder. Voor dat doel lagen in den Oost- en West-Anna Pau- lownapolder soldaten ingekwartierd. Daar voor wordt aan de menschen, die een paar soldaten hebben gehad, een vergoeding door het Rijk verstrekt; naar ik meen f 0.80 de persoon. Naar ik al eens vernomen heb uit andere plaatsen, wordt zulke vergoeding van kost geld zoo gauw mogelijk uitbetaald aan de betrokken personen. Maar dat toch heeft te Anna Paulowna nog niet plaats gehad. In plaats van dat schijnt de Burgemeester mijnheer Jelles, daar geen roden voor te zien. Wat toch is het geval Aan verschei dene menschen is het geld thuis gebracht, maar er zijn er ook een massa, die het nog niet hebben. Ook zijn er al menschen op het raadhuis geweest, om het geld te halen. Dan werd aan hen gevraagd, of zij een briefje hadden van de soldaten, die bij hen ingekwartierd zijn geweest. Enkelen heb ben dat wel, anderen weer niet. Volgens mijne meening is zoo'n briefje overbodig, daar men op het raadhuis heel goed weet, hoeveel soldaten en ook waar ze hebben vertoefd. Dat was dus maar alleen om de menschen met een kluitje in het riet te sturen. Zoo wel als de Burgemeester den één uitbetaalt, is hij ook verplicht om het den ander on verwijld uit te betalen. 't Gaat niet aan, de menschen 4 a 5 weken te laten wachten op hunne centen. Zij namen toch niet voor hun plezier de solda ten in hunne woning op. Wordt het niet eens tyd dat de bevoegde autoriteiten dit onzen burgervader eens aan zijn verstand brengen? Of moeten er eenige luidjes gezamenlijk een request aan den Minister van Oorlog presenteeren Zoo dit schrijven niet lielpt, om den burge meester er toe te brengen onverwijld het geld uit te betalen, zal schrijver dezes den 16 Oct. 1906 een open brief zenden aan den Min. van Oorlog. We zullen kijken, of hij er dan toe overgaat. Nogmaals dankend voor de mij verleende plaatsruimte, Een reclamant. Open brief wil zeggen: den brief publi- ceeren in dag- en weekbladen. oo Geachte Heer Redacteur 1 In mijn ingezonden stuk in het no. van 4 ictober jj. heb ik vergeten te vertellen, wat eigenlijk een muntmeter is. Mag ik dit thans nog even doen waarvoor bij voorbaat mijn dank. Een muntmeter dan, is een meter, waar meii telkens voor 2} ets. gas kan bekomen dus men behoeft niet ééns in de maand een groote gasrekening te betalen. De tegen woordige gasdirecteur wil echter, dat men bij het lichten van den meter alle 2}-cent- stukken inwisselt: 'tding mist dus zijn doel. Het bakje, waar de vierduitstukken in komen, wordt zoogenaamd verzegeld, maar geeft de meter aan, hoeveel meters kaasmarkt-uitstel-geschiedenis door zijn col lega misleiden, en was mannelijk genoeg, dit in t n openbar Raadsvergadering te bekennen. En ;js het- U interessc-rt, don geest te kennen, welke bij de gasfabriek-meiischen heerscht, hoor dan, wat de directeur zeide, toen ik hem er op attent maakte, dat men aan de oude gasfabriek er nimmer iets van maakte, wanneer het zegel verbroken was, als het geld maar klopte en men een af nemer behouden kon. Ja, dat was een particuliere fabriek, heette het, maar nu is het een gemeente-fabriek. Met andere woordenwij behoeven niet ons best te doen, want 't klopt altijd. Als nu de gasrekening niet sluit, zal de voorzitter der Gascommissie niet zeggen, dat dit komt, omdat hy zoo roekeloos met de afnemers heeft rondgesprongen, maar hij zal wel weder iemand of iets vinden, waardoor hij misleid is geworden. Doch de gemeenteraadsleden zijn er toch niet alleen, om wethouders, loden van de Gas- commissie enz. te benoemen? Zij dienen, dunkt mij, deze menschen ook wel degelijk te controleeren. JOH. MERZ. Behagen, 10 October 1906. Vergadering van den Raad dor gemeente Oude Niedorp. gehouden op Maandag den 8 October 1906, voormiddags 10} uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer A. Wonder Pz. Allen present. Voorz. opent met 't ge bruikelijke welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen. Daarop heeft de heer Stam een kleine aanmerking, aan gezien het herstellen van eenige posten door den timmerman Jan van Leeuwen is ver richt, terwijl dat karweitje den timmerman J. Burgmeier toch bij een in de vorigo ver gadering genomen Raadsbesluit was toegè- zegd. En dat komt niet in de notulen voor. Voorz. en de heer Hille lichten de zaak nader toe en hierbij wordt den heer Stam duidelijk gemaakt, dat Burgmeier voor deze wijziging reeds is schadeloos gesteld, door dat hem een ander timmerwerk is opgedra gen. 't Is trouwens iets, dat doorgaans door Burgemeester en Wethouders wordt geregeld, merkt Voorz. op, doch als de heer Stam wijziging in do notulen verlangt Dat verlangde de heor Stam echter niot, waarna goedkeuring en vaststelling volgt. Wordt medegedeeld a. dat de jongste kasverificatio bij den ge meente-ontvanger conform do boeken een bedrag aangaf van f937.86}. (Voor konnis- geving aangenomen.) en b. dat op Woensdag 10 October a. s. ver gadering zal worden gehouden van stemge rechtigde ingelanden van den polder Wes terkampen. e. dat op Woensdag 17 October a. s. ver kiezing van e6n hoofdingeland en van een lid van het Dagolijksch Bestuur van 't polder district Oude Niedorp zal plaats vinden. Voorz. vraagt, of de heeren voor de gem. als eigenares een afgev. op 10 en 17 Oct. a. s. wensehen te stellen, dan wel of zo er de voorkeur aan geven, om ovenals vorige jaren het bericht voor kennisgeving aan te nemen. Voorz. stelt dit laatste aan don Raad voor en zulks wordt ten opzichte van beide ingekomen berichten met algomeone stemmen goedgevonden. Komt ter tafel een ontslagaanvrage van den heer K. P. Kruidering, Hoofd der school te Oude Niedorp, die benoemd is als hoofd der school te Schagorbrug en gaarne met 1 December a. s. eervol ontslag zou erlangen. Voorz. zou er voor zju, om op genoemd tijdstip den heer Kruidering eervol ontslag te verleenen. De heer Strijbis vindt den termijn om dan met een ander klaar te komen, wel wat tevi-iis gOClb UO UlULül uuiij uvvi vv« uiww» gas men heeft verstookt, wat steeds met de kort, doch Voorz. acht 8 weken toch een 21 -centstukken moet kloppen. Fraude is hier voldoende tijdruimte. Weliswaar was er, m_3T - xri 2}-centstukken moet kloppen, dus onmogelijk. Ja, heer Redacteur, deze gasgeschiedenis heeft mij weder een blik doen slaan op de zwarte bladzijde onzer gasbeweging. Aan vankelijk meende ik het voor injj te moeten houden, maar misschien krijgen wjj nog eens een meerderheid in den gemeenteraad, die werkelijk iets voor de gemeentebelangen gevoelt en dan is men bj voorbaat met den onzin der Gascommissie reeds op de hoogte. U weet, dat men tegenwoordig zulk slecht gaslicht heeft door het toenemen van bet getal verbruikers, gepaard met de te nauwe leiding in de straat? Nietwaar, want vele der nieuw aangeslotenen hebben in de 6 maanden, dat zj zijn aangesloten, nog bijna geen oent gas verbruikt, en zullen dat ook nimmer in den zomer doen. Want men heeft, omdat men aanleg en lamp voor niets kreeg, in de voorkamer, waar men alleen in den toen meester De Jong (de vorige hoofd onderwijzer) eene benoeming elders had ge kregen, langer tijd om 'n ander te krijgen, maar dat was toevallig, omdat De Jong toon niet best kon vertrek kon. Toch gaan er méér stommen op, die zoo mogelijk een oenigszins langoren termijn graag zouden hebben en Voorz. verklaart zich bereid om aan den Raad der gemeente Z(jpe te berichten, dat 't ontslag aan den heor Kruidering met prima Decembor zal worden verleend, doch dat men hier dezen hoofdonderwijzer, zoo mogelijk, gaarne nog tot 1 Januari in functie zou willen houden. Dit idéé draagt de algomeone instemming van den Raad weg en een aldus luidend schrijven zal naar den Zijper Gemeenteraad worden gezonden. In verband met doze aanvrage om ontslag wenscht Voorz. de discussie te openen over III UtJ V UUlJk.cALLl.Ul j w ooi iuoh uüwu winter huist, een pitje laten aanleggen. En het salaris, waarop men eene oproeping zal voor hoelang de volgende rekening zal het doen. U duidelijk makentot a.s. zomer. Zooals de hooren weten, is 't aanvangs- Eorstligt het wel op den weg der Ge- salaris hior f800, zegt Voorz. Bij de op- meente Schagen, om haar minder gegoede roeping, die na de ontslagaanvrage van don ingezetenen wijs te maken, dat zij lampen en heor De Jong, 't vorige H. d. School, plaats aanleg voor niets krijgen, terwijl zij in wer- ™nH hohhon we 't salaris od f850 gesteld kelykheid f2.40 per jaar daarvoor betalen? Immers, bij gewoon gasverbruik betaalt men 15 cent metorhuur per maand, dus fl.80 per jaar en bj het voor niets krijgen van den aanleg en de lampen 85 cent meterhuur per maand, dus f4.20 per jaar. Nu stoken deze menschen, zooals ik daar even reeds opmerkte, alleen in de winter maanden een pitje, dus 188 dagen, dagelijks 4 uren is 752 uren; dit maakt ruim 1 ct. vond, hebben we 't salaris op f850 gesteld en we hadden toen waarlijk niet veel solli citanten. Ik stel voor, de oproeping thans te doen op f900 salaris, omdat we op f850 misschien minder degelijke onderwijzers als sollicitanten konden krijgen, terwijl ik op een salaris van f900 de kans grooter acht, om meer sollicitanten en dus ook meer keuze te hebben en wellicht kunnen we dan een onderwijzer krijgen, die wat langer blijft. De heer v. d. Oord zou ook wel wat meer Ui CU i» I Uiüxa r- - - per uur, plus f 4.20 meterhuur, is bijna 2 ct, keuze wensehen dan er den vorigen keer was Per pit 'en per uur. Is bet nu wel zorgzaam on zou gaarne zien dat er nu wat meer van ons Gemeentebestuur, hare minder ge goede ingezetenen op zulk een booge kosten te jagen? En daarenboven, wat kan de gasfabriek van dit geringe verbruik beter ■worden? Gelooft u ook niet, M, de R., dat deze menschen, wanneer ze in Mei geen gas •Beer verbruikende, verder maandelijks toch 35 ct. meterhuur moeten betalen, den munt meter zullen openbreken, om daardoor van het gas verlost te worden En nu de gevolgen voor onze Gemeente Wanneer tegen den zomer al de lampen en de aanleg bü de verschillende menschen •Boeten worden teruggehaald, zal men behalve den schadepost van dezen renteloozen rommel, ook nog een gebouw moeten gaan •Baken, om het te bewaren, want een fabriek, die zonder dezen ballast reeds scheurt, mag I^en niet zoo zwaar belasten. Komt, hoofdonderwijzers solliciteerden. Vóór rneq de besprekingen over dit punt beéindigt, wordt eerst beraadslaagd of, met het oog op de op 11 uur uitgeschreven land verhuring, de raadsvergadering zal worden geschorst om haar zoo gauw mogelijk weer te hervatten, dan wel of men eerst de ver gadering maar zal beëindigen. Na eenige bespreking wordt, daar de agenda deze maal toch niet groot is, besloten die maar geheel af te maken. Alzoo geschiedt dan ook. Nu heeft de heer Hille nog iets over de salarisbepaling in 't midden te brengen. Spreker is er niet voor, om de oproe ping op f900 te doen en denkt ook niet dat daar zooveel meer sollicitanten of betere on derwijzers door zullen worden verkregen. En om een benoemden onderwijzer, die blijkt ^ren'geme^teraatoledenT wijdt eens ~vTat ?oed" te^n, Hm teSLd 111 ^r Uw aandacht aan de gasbeweging spr. voor, terwyl hy er ;egenis o^iemand •Bzer gemeente, weet immers, wie voor- die met goed bevalt, ^e1'^ faatete «tter is der Gascommissie? uit te keeren. En aan dit laatste getal 't Is de man die het zaakje gebouwd staat men toch bloot by oproeping op een fcoeft en in den gemeenteraad nota bene zelf hooge jaarwedde: aftrekken toch runnen durfde beweren, det het eigenlijk niet veel we immers niet. ■•oeps is, wat hü heeft tot stand gebracht Df heeft hij zich soms weder laten mislei den? 't Is U bekend, nietwaar, hoe gemak- kelijk te misleiden de wethouder Vader is. JJy toch liet zich eeuige jaren terug bij de De onderwijzer en waarlijk, als we moet in zijn taak opgaan H. :e op f900 een hoofd der school krijgen, die niet bevredigt, dén konden we wel eens berouw hebben. Voorz. geeft toe, dat zulks lang niet mooi zou zijn, maar f850 acht spreker toch ook waarlijk wel noodig en, mede met het oog op de onder de ondorwjjzers merkbare be weging om hooger salaris, blijft spreker bij zijn straks genoemd voorstel van f900, De heer Hille vindt, als we voor f fff» een sympathiek man krijgen, dan zal hy er wel wat bijverdienen. In de eerste plaats het herhalingsonderwijs op de avondschool en dan, meester Kruidering bijv., is, evenals meester De Jong was, kerkelijk ontvanger. Ik zou graag weten, welken man we heb ben, vóór we hem flxM) geven, zegt spreker. De heer v. d. Oord herinnert zich nog zeer goed, dat de vorige maal de keuze klein was. De voorstellen van Voorz. om op f900 en van den heer Hille om op f850 oproeping te doen, worden in stemming gebracht. De heeren Kriller, v. d. Oord en Strijbis zijn vóór f900, de heeren Hille, Stam, Ligthart en Over vóór f850. Op dit laatste bedrag is dus met 4 tegen 3 stemmen bepaald, dat de oproeping zal plaats vinden. Daarna deelt Voorz. mede, dat de begroo ting van de gemeente, dienst 1907, 14 dagen ter visie heeft gelegen en er geen bezwaren tegen zijn ingebracht. Ze wordt nu vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 10673.91 met een post voor on voorziene uitgaven, groot f700.57}. Thans is het einde der agenda daar en, wijl de rondvraag niets oplevert, sluit Voorz. de vergadering. Kamerverkiezing te Leiden. Het Loidsch Dagblad verneemt, dat dr. J. Th. de- Visser - de candidatuur, hem door de Ned.-Herv. Kiesvereeniging aangeboden, heeft aanvaard. Komend-tuigen. Ware natuurwonderen verwekt deze zomer- sche herfstvruchtboomcn die weer aan 't bloeien slaan uitgeleefde planten, gereed tot den winterslaap, doch die weer frisscho loten schietenzangvogels die weer aan noétbouw zijn getrokken. En nu komt men op ons bureau een vol komen ontwikkelden meikever vertoonen; een Meikever iaOctobnrMenigeen van zijne natuurgenooten heeft het in Moi'kouder ge had. („Zutph. Ct.") Kcii doodgewaande. Op den 8en September j.1. werd in don polder onder Amsterdam een man gevonden in be- wusteloozen toestand, die, naar het zieken huis te Amsterdam vervoerd, heel spoedig daarna overleed. Door twee Duitschers, die aan de Hembrug werkzaam waren, werd hij erkend als te zijn zekere S., eveneens arbeider aan de Hembrug en in den kost bij den heer R. aan den Hoogendijk te Zaandam. Onder dien naam werd hij ter aarde be steld, terwijl langs officieelen weg aan de familie modedeeling van zijn overlijden werd gedaan. Tot zijn groote verbazing ontving nu gisteren do heer R. een briefkaart, waarin S. zelf mededeelde ziek te zijn geweest en het voornemen te hebben, met een paar dagen zijn goederen, die onder berusting van den hoer R. waren, te komen halen. Officieel is S. natuurlijk nog dood. Niet opgehelderd is thans, wie werkelijk gestorven en op naam van S. begraven is. Moordaanslag. Eou ernstige moordaanslag is Maandag te Amsterdam gepleegd. De personen van het drama zijn een man en zyn vrouw de plaats waar het zich afspeelde, een huisje in de Vrolikstraat. Do man, die er toe kwam te trach ten zijn vrouw te dooden, is figurant bij Prot, en trad daar tot dusver ièderen avond in de Rembrandt-revuo op. Reeds lang leefde hij in oneenigheid met zijn vrouw, die eeni- gen tijd geleden genoeg kreeg van de dage lijks terugkeerende tuisten en hem verliet. In de Vrolikstraat betrok zij met haar moeder een achterkamertje on weigerdo hardnekkig bij haar man terug te keeren. Deze trachtte dien dag oen laatste poging te wagen om zijn vrouw bij zich terug te krijgen, 's Morgens begaf hij zich naar het huis in de Vrolikstraat, voorzien van een uniformjas en helm van een Amsterdamsch politie-agent vermoedelijk zijn kostuum uit de revuo van een groot, nieuw mes eu van een valschen baard. In het portaal der woning kleedde -hij zich in de uniform, deed den baard voor en belde toen aan. De vrouw kwam naar voren. Met veranderde stem, zoodat hij niet herkond werd, deelde de voorgewende politie-agent haar mede, dat h(j gestuurd was van het politiebureau aan de Muiderpoort en kwam vragen of de juffrouw ook geneigd was weer met haar man te gaan samen wonen. De vrouw weigerde, en zeide te veel ellende met haar man te hebben doorgemaakt om het nog weer met hem aan te durven. Toen haalde plotsoling de man het mes voor den dag en bracht de vrouw een houw over de rechterzij van het hoofd, over den slaap en de wang toe. Ernstig gewond vluchtte zy in de achter kamer, waar de man haar tevergeefs trachtte te volgen. Toen hij zag, dat dit niet ging en hij misschien ook meende, dat hij zijn werk verricht had en de wond doodelijk was, keerde bij zijn wapen tot zichzelf en bracht zich een ernstige snede in den hals toe. Door de bemoeiingen van buren werden spoedig daarna de beide gewonden naar het Onze Lieve Vrouwen-Gasthuis vervoerd. De man was er het ergst aan toe en moest per raderbaar worden weggebracht; zijn wond is echter niet onmiddellijk levensgevaarlijk. De vrouw kon te voet naai' het gasthuis gaan, waar zü verbonden werd. Uit het feit, dat in de zakken van den figu rant brieven aan familieleden zijn gevonden en ook een brief aan den Officier van Justitie, waarin aan dezen kennis wordt gegeven van het misdrijf, blijkt, dat de man zich met het vooropgezette doel om zijn vrouw te dooden, indien zij niet tot hem terug wilde keeren, naar haar woning heeft begeven. (Hbld.) Blinde vogels. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat bij de Regeering het voornemen bestaat, bij een nieuwe vogelwet het bezitten, ver- koopen, vervoeren, te koop aanbieden enz. van blinde vogels strafbaar te stellen. (Avicultura.) Uit Eindhoven meldt men: Van staking van sigarenuiakers alhier zal niets komen. Door een bemiddellngscom- missie is aan de werklieden der fabriek, waar staking dreigde, een verhooging van een cent op twee merken toegestaan en voor andere merken betere tabak ter bewer king. Alhoewel de arbeiders na een bewe ging van 4 maanden dit resultaat te gering achtte (gevraagd was 4 en 5 cent verhooging op verschillende merken) zullen zü nochtans aan den arbeid blijven. Inmiddels hoopt men, dat alle wrijving langzamerhand ver dwijnt en een gezonde toestand worde go- schapen. Vog een. Naar aanleiding van het oOk door ons overgenomen bericht uit de Tel., meldende, dat (.en der raadsleden van de gemeente Hedikhuizen iN.-Br.» het gebruik zijner oogen mist. deelt de Arnhemsche correspondent van Je Ned. mede, dat de nestor der Arn hemsche raadsleden sedert 14 jaren in het zelfde geval verkeert en nog steeds zijn mandaat vervult op eene wijze, die niet heeft nagelaten de bewondering te wekken van zijne medeleden en Arnhem's burgerij. t'liolera nostras? Men schrijft uit Bennebroek: In den avond van 5 dezer overleed plotse ling Jan van Galen, de bekende melkboer en mest vervoerder aan de Leidsehe vaart, waarschijnlijk aan cholera-nostras. Met het oog op eene mogelijke verspreiding der ziekte door de melk, voornamelijk wanneer cholera- Asiatica de oorzaak was, heeft dr. Kouwe- I naar onmiddellijk den hoofdinspecteur der volksgezondheid te Utrecht gewaarschuwd. Zaterdagmiddag bezocht deze ambtenaar met den heer Havelaar als bacteriologisch deskundige der gezondheidscommissie te Bloemendaal en den burgemeester de woning van den overledene. De woning is terstond gesloten om met de bijgebouwen zoo spoedig mogelijk ontsmet te worden. De voorradige melk is vanwege de com missie tot bestrijding der febris-typhoïdea te Bennebroek opgekocht om onschadelijk te worden gemaakt. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is de woning en melksljjterij van Van Galen met de daaraan verbonden melkslijterij door velen gehouden voor den haard van besmet ting der nog steeds niet geheel onderdrukte verschijnselen van typhus in de buurt van het station Vogelenzang. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de ge zondheidscommissie ook niet te roemen over te groote medewerking der H. IJ. S. M. in deze buurt. (O. H. Ct.) Alweer de automobiel. Te Assen hoeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een officier, aldaar in garnizoen, be gaf zich per fiets naar de kazerne. By het begin der eerste kazerne werd hy achterop gereden door een automobiel van den heer Auguste Leon George C. van Rotterdam, nummer 385. Do bestuurder der auto waarschuwde door middel van den signaalhoorn. De officier week hierna, zooals het wettelijk voorschrift zogt, naar rechts uit, zoodat de bestuurder do auto dan ook links wilde laten passeeren. Het lag klaarblijkelijk in de bedooling van den officier, die waarschijnlijk niet dacht, dat de auto roods zoo nabij was, dwars den wog over te steken, om over het zich daar bevindende brugje op liet kazerne-terrein te komen. Hierbij werd hij echter door do auto ge grepen en een oindje meegesleurd. De getroffene werd naar het Militair Hospitaal vervoerd, waar hij onder genees kundige behandeling werd gesteld. Later wordt gemeld, dat majoor De Ridder het hospitaal reeds weer heeft verlaten. Lijkverbranding. Er is kans dat bij Haarlem en wel op het terrein der begrafenisvereeniging Westerveld by Santpoort, het oerste crematorium zal worden gebouwd. Mejuffrouw N. Breebaartte Winkel,heeft te Amsterdam met gunstig gevolg het le natuurkundig examen afgelegd, De heer W. Kuilman te Leiden, vroeger te Nieuwe Nieilorp, i benoemd tot klerk by het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Haringbuizen. Mej. A. Langerys, on derwijzeres alhier, komt voor op oen voor dracht voor onderwijzeres te Middon-Beemster. Ken nieuwe postzegel. In den loop der maand zullen postzegels van 6} cent aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Bij wyze van hulpuitgave zullen de thans in gebruik zijnde postzegels van 20 cent worden voorzien van een opdruk in rooden inkt „6}". Verder zullen geen postzegels van 20 cent meer worden aange maakt. Later komt dan een postzegel van 6} cent in omloop in het gewone type. Hondsdolheid. Men meldt uit EindhovenDe sigaren fabrikant, de heer De Wit, is te Veldhoven gebeten door een dollen hond. De heer De Wit zal naar Parijs vertrekken om zich in het instituut Pasteur onder behandeling te stellen. Zeven honden zijn te Veldhoven af gemaakt op bevel van den districta-veearts. De toestand in de omliggende gemeenten is verergerd. Oplichterij. Een zich noemende Millenburg kwam bij een winkelier in goud- en zilverwerken te Amst rdam, om een paar massief zilveren kandelabres, te)' waarde van ruim f900, te bestellen, Hü gaf vpor, ze gaarne in ont vangst te willen nemen in zijn pension, ge, legen op de Heerengracht. De winkelier beloofde aan dezen wensch te zullen voldoen en bracht de kostbaar heden naar het aangegeven perceel. De zich noemende Millenburg wasechter niet thuis, zoodat de winkelier besloot de kandelabres maar even achter te laten en intusschen op onderzoek uit te gaan naar des heeren Mil- tonburg's soliditeit. Of de winkelier hierover iets vernomen heeft, is ons onbekend, maar toen hü terug kwam by het pension van zyn klant, onder vond hü, dat die soliditeit: veel te wensehen liet, want de zich noemonde Millenburg had zich uit de voeten gemaakt met de kande labres. De winkelier heeft nu aangifte van het geval gedaan by de politie, die den oplichter tracht op te sporen. De gestolen voorwerpen zyn drielichts kandelabres. Later deelt men mede dat de kandelabres in beslag zijn genomen en de dader te Utrecht is gearresteerd. Gewapend met een biervat. Een schippersknecht, J. K. genaamd, die uit was, heeft Zaterdagnacht de Raamskooi op stelten gezet met een biervat. De kerel was ernstig aangeschoten en werd om zyn woest optreden door een bier huishouder buiten de deur gezet. Dat beviel het schippertje heelemaal niet. Hy nam toen een buiten staand, ledig achtste biervaatje en sloeg daar groote en kleine ruiten kort en klein mee. Groot tumult na- tuurlyk, annex een kloppartij. Tot slot werft J, K. door politie-agenten in arrest gesteld. Levend verbrand, Men schryft aan de 's-H. Ot. uit Heusden Alhier heeft een verschrikkelyke gebeur» tenis plaats gehad. Ten huize van den beer W. L- vertoefde een dame, In hooge mate zenuwlyders. Zy had zich op een zekere plaats opgesloten en haar kleederen in brand gestoken. Eer men het onheil ontdekte, had zy zulke brand wonden bekomen, dat zy aan de gevolgen is overleden. ..Fijne vleeschwaren" voor Amsterdam. **[>e correspondent van de „N. Arnh. t. te Tiel schryft: Ik ontdekte [toevallig eene „fabriek van fijne vleeschwaren" in de Pepersteeg te Tiel. Daar woont H. K. in oen huisje van fl, waarbij een open plaats. Die hier zün handwerk dryft, vaart best, [wanneer de zaken Der boeren slechter gaan, en droes of [runderpest Haar zetel in hun stallen heeft gevest, Dan is hy daaglyks hier als anatoom te [vihden. Maar niet als by den vilder Van Staring dient het vleesch als aas voor de kraaien, maar levert de alom bekende harde Gelder- s< he metworst, waarvan er meer dan 1 >0 ;ian den zolder van het dompige vertrekje hingen. Amsterdam is zyn afneeinster. Men schryft ons van St. Maartensbrug Maandag (2den kermisdag) gaf de rederijkers kamer „Onderneming", een openbare uitvoe ring in 't lokaal van den heer W. Swarthof aldaar. Opgevoerd werd „Gerechtigheid en Wraak", tooneelspel in vyf bedryven. Door omstandigheden waren wy niet by machte het geheele beloop van 't stuk te volgen, maar wat wy er van bygewoond hebben, en de indruk van het spel by het publiek, schonk ons de overtuiging, dat er door allen naar krachten heel goed gespeeld is. Tot nastukje werd gegeven„Gezegevierde liefde", kluchtige pantomime in één bedrijf. Dit vlug afgespeeld stukje, wist herhaaldelyk de lachspieren van het in grooten getale op gekomen publiek, in beweging te brengen. Stellig ging een ieder hoogst voldaan huis waarts, in gedachten de Kamer een tot weder- ziens toeroepende. Ilie slimme wespen. In de bloembollenschuur van eone zekere firma te Haarlem waren de bedienden druk aan het inpakken van bollen. Ongemerkt kwamen er wespen in de schuur en verzamelden zich oui een persoon van wien het bekend is dat hy graag een borrel lust. De wespen drongen zich hoe langer hoe meer aan hem op en werden zoo brutaal oni hem naar den mond te vliegen. Slaan durfde hy niet, want dan zouden zy kwaad worden en gaan steken. Daar komt de patroon aan en ziet het geval kalm aan. „Hoe zou hot toch komen, mijnheer, dat die wespen het my zoo lastig maken". „Dat is nogal eenvoudig: die ijverige die- ron ruiken dat je sterken drank gedronken iiebt er daar zy weten dat ik daar ten zeerste tegen ben, wyzen zy je aan my aan". De man kleurde on dacht misschien wel dat het niet altyd de beste vruchten zyn, waaraan de wespen knagen. Mogen die wespen hem dit geleerd hebben 1 Oplichting. Van dit misdrijf wordt verdacht een oud deurwaarder te Heerenveen, die geld onder verband van hypotheek aanbood, doch slechts in zooverre zyn bemoeiingen uitstrekte, dat hy een voorschot opnam en dan de zaak maar liet rusten. Hierover wordt nog nader gemeld P. plaatste in den laatsten tyd in verschil lende couranten advertenties, waarin hy op zeer gemakkelyke voorwaarden geldon onder hypothecair verband aanbood. Zekere S., scheepstimmerman te Kroonshoop(Ovepijsel), schreef daarop; P. kwam over, oni hot eigen dom te bezichtigen en zegde geld toe. Eerst moest S. echter f50 storten, dan zou P. de stukken zenden. S. gaf hem f50, doch de stukken kwamen niet. S. begon nu de zaak te wantrouwen, zocht P. te Heerenveen op, die beloofde de f50 te zullen terugbetalen en f 12 in afbetaling gaf. Do veld wachtel- Bakker, die in de buurt van P. woont, ont- dokte een en ander en arresteerde P. Ten parkette, waar P. door den officier van jus titie gehoord werd, deed P. een poging zich te vergiftigen, hy dronk den inhoud van een fleschje uit, dat hy in den zak droeg. De officier van justitie stuurde dadelijk om medische hulp; geen dokter was thuis.Nu wer den twee apothekers gehaald, die het't best oordeelden P. braakwyn toe te dienen. Hy weigerde evenwel beslist Iets in te nemen. In het fleschje waren nog een paar druppels vocht geblevendeze werden onderzocht en bloken atropinum te bevatten, een vergift. Echter was het vocht al eenige jaren oud zogenaamd oogwater en de dosis ver gift niet groot genoeg om den dood tenge volge te hebben. P. zei dan ook „'t Vergif werkt niet, ik voel het wel1', en ondervond geen last van zyn innemen. Het geval verwekte natuurlijk op hot palois van justitie heel wat sensatie en ook onder het publiek, dat beide apothe kers naar 't gebouw zag snellen en niet wist, wat er aan de hand was. Ilr. T roe Ut ra en liet aiitoiiiiibilUuie. Naar de Tel. van betrouwbare zydé ver neemt, is inr. P. J. Troelstra voornemens, naar aanleiding van de herhaaldelyk in den laatsten tyd tengevolgo Van te hard rijden met automobielen voorkomende ongelukken, oen Interpellatie in de Tweede Kamer te houden. Bat is di' moeite. In Friesland hebben do veehouders dezen zomer een kolossale melkupbrengst gehad. En nog geven de kooien veel melk, wyl er nog gras in overvloed is. Aan eene coöpe ratieve zuivelfabriek werd van 1 Mei tot 1 October dit jaar f9000 meer voor melk uit betaald dan verledén jaar, terwyl het aantal koeien gelyk bleef. Beroepen by de Ned. Herv. Gem. te Nieuwendam (toez.) ds. A. C. Groeneveld te Hcbagerbrug. Vee-Invoer in Duitseblaiul. Volgens den Haagseken correspondent van de Daily Telegraph heeft de Nederlandsche gezat te Berlijn van de regeering opdracht ontvangen, by de Pruisische regeering stap pen te doen tot het verkrijgen van de open stelling der grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee. Van andere zyde spreekt men dit bericht tegen. Ki-ii ongeluk. Men sftjjryft uit L,utkewierum aan de Leeuw. Ct,: Een zeer treurig ongeval vajt van hier te melden. De arbeider D. F., van den vee houder J., ging als gewoonlyk naar het land te melken, vergezeld van oen hond, welke voor een karretje werd gespannen om de melk te vervoeren. Steeds was dit goed ge gaan, maar thans scheen een der koeien iy den hond iets ongewoons te ontdekkenze werd wild, ging op den hond af, de andere koeien volgden, de werkman wilde den hond ontzetten, maar werd zelf aangevallen met het gevolg, dat hy deerlyk verminkt in een

Schager Courant | 1906 | | pagina 5