Zondag 2\ Oct. 1906.^ 50e Jaargang. No. 4197. ~T)ERDE BLAD. Arrondissements Recht bank te Alkmaar. Binnenlands J» Nieuws. Rost Wieringen. Sclapr Cnit. Zitting van Dinsdag 16 October 1906. Jan Rij mor van Alkmaar had er den brui van gegeven om zich als beklaagde aan het E. A. College te vertoonen. Jan is overigens trouwens maar een een voudig arbeider, doch had den 27sten Aug. j.1., ter gelegenheid van de Alkmaarsche kennis, „een klein slokkie op". Nu zijn de overheerlijke gerookte palinkjes van den heer Smit wereldberoemd en onze vriend, die do Schoutenstraat doorslenterde op den hoek waarvan Sinit's zoon Ber- nardus als naar gewoonte met zijn paling- stalletje stond kreeg trek in zoo'n heerlijke rèn hem en Koen maakte n.1. 3 dagen hech tenis en 1 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. I tezj eiscii, ingesteld wegens openbare dronkenschap bij derde herhaling, werd laten we dat niet vergoten te ver tellen voorafgegaan door eert eisoh we gens openbare dronkenschap op 14 en 18 Februari jl. tot 2 boeten, elk van fa en ieder door 3 dagen hechtenis te vervangen, Dirk, die nu bij 9e herhaling wegens dron kenschap is bekeurd, marcheerde eindelijk heel kalmpjes af. versnapering. Gretig verslond hij er eentje en 't smaakte zóó kostelijk, dat de aange- s boten Rijmer op 't punt was om eon zeer wa&rdeereiid loflied zelf gedichtop Sinit's paling aan to helïon. Doch daar schiet hem een graat in zijn „verkeerde keel" en een ontembare woede bezielt hem hy krijgt j mot mot zekeren Hermes, wil aan Smit den pal i lig niet betalen en al zulke vieren en i vijven moer. Bornaidus echter stond daar ook niet om liegen to vangen en wilde graag zijn duiten hbbljbn. Doch do aanmaningen moede, viel i Hy mier denpalingkoopinanszoon tot 2 maal toe aan en sloeg hem wat af. Bernardus j krabde hem geweldig in zijn gezicht, maar de 'd' bovendien aangifte van des Rijmers j 0,treden. Do u. v. J. eischte wegens mis- 1.anJoiing togen beklaagde 13 boete, subs. 3 uagoli hechtenis. Do onlangs aangehouden zaak tegen Jo- hannes Duin ook een Alkmaarder, die maar stilletjes wegbleefdiende nn opnieuw. Er BW st nog wat meer licht in deze zaak VersChafi, meenden de E. A. Hoeren destijds. Zooals me» weet, kwam Duin in verzet tegen een paar politie-agenten, die hem op verzoek van de echtgenoote van den heer K. Willig uit 't café-Central te Alkmaar poogden te verwijderen. Op de zitting bleek, dat de ouders van Duin een eigenaardige gewoonte hebben. Deze Johannes toch wordt door hen in de wandeling Jan genoemd, terwijl diens broeder, die ais Jan is ten doop gehouden, gewoonlijk als Johannes wordt aangesproken Leuk Dan staat er in de dagvaarding als woon plaats opgegeven, Alkmaar, Compagniestraat ti en in 't verbaal Compagniestraat 15, Maar 't is gebleken, dat men den huize Duin met 2 nummers heeft voorzien. Dat was dus gauw opgehelderd, gauwer dan die Jannen-en Johannes-kwestie, want in't ver baal was opgegeven als geboorte-datum 15 April '83 en dat was mis, want toen zag Jan, dien ze zoo graag Johannes noemen, 't eeiste levenslicht. Do eigenlijke Johannes toch deod den 9den Maart '81 reeds al wlireeuwende zijn intrede. Nadat de politiemannen C. J. Brouwer en J. Kommer hunne getuigenverklaringen had den beëindigd, verkreeg de heer Officier 't woord. Z.E.G. wees er op, dat door verschil lende omstandigheden nogal wat verwarring in deze zaak was gekomen, doch eischte tegen dien Johannes, dien Johannes is gedoopt lal wordt hij thuis Jan genoemd» wegens wederspanniggeid 14 dagen gevangenisstraf. Dirk Koen van Hoorn wie hem ooit op straat moge ontmoeten, denke er wél aan, dat hy heel graag als „mijnheer Koen" wordt aangesproken is al 51 jaren oud geworden. Dat hij over de behandeling, die hy nu ruim een jaar geloden als beklaagde evenals nu door hooger beroep tegen oen Kantongerecht-vonnis wegens dronkenschap genoot, tan volle tevreden was toonde hij door de rechtbank opnieuw met zijn klan- disle te vereeren. En 't is een aardig present kaasje, diszelfde Koen. In den laten, héél laten avond van den 14den Februari j.1. marcheerde hij Hoorn's straten door; veel haast maakte hy niet, trouwens, dat liet zijn toestand op het moment ook niet- toe. Lawaai maakte hy echter des te meer. Misschien was hij wat lang op den Kooden Steen geweest en had zijn familienaam op het aldaar Drykende standbeeld hem erg met zichzelven ingenomen doen zijn, zóó erg, dat hy trotsoh als een pauw inet de borst vooruit het: „O. sterveling, gevoel uw waardeging aanheffen. Hoe dit zij, zooveel is zeker, dat Koon straten ver te hooren was en de agent van politie K. Kootstra, die het gebulder hoorde, bekeurde hem dan ook drommels gauw. 4 Dageu later liep Jfij er weer op dezelfde wjjzo in; ditmaal was de heer M. Bakker, .een buitengewoon gemeente-veldwachter te Hoorn, de gelukkige, die Koen in verregaau- den staat van dronkenschap aantrof en des wege opkalkte. Den 26eten Maart was het__JB weer precies hetzelfde liedje, maar nu lapte wou maken, agent Swart er onzen Dioderich by. Van de Willem, die drie vonnissen, die hiorvun het gevolg waren, stond hij dan lieden in hooger beroep terecht. Met hooi veeP gestes en vrij wat praatjes ■poerde. Dirk, wat de twee eèrste bekeunn- gun betrof, zijn totale'onschuld aan het licht te brengen, Hy topalde vrij groote beleedigingen tegen de heoren Kootstra en Bakker op en maakte hft zoo bont, dat de fraeses dreigde hem uit de zaal te laten zetten. Maai" dan sloeg Koon met onnavolgbare gratie aan, maakte daarna een sierlijken zwaai om 'op de been te blijven en beriep er zich op dat hy e*n zeer fatsoenlijke opvoeding had genoten al is daar dan ook bitter weinig van te ^««peuren. De derde bekeuring op 26 ■aart gekregen erkende hy, „eerlijk ver diend" te hebben, „De 0. v. J. noemde Dirk een waardig Pendant van Jaap van Wonderen uit Ber il611 |(üe vandaag tot 3 dagen hechtenis en jaar opzending naar een rykswerkinrich- Piet Michielsen, een 22-jarig arbeidertje uit Anna Paulowna. was als beklaagde versche nen. Hy had den 27sten Augustus j.1. ruzie met zijn buurman den 47-jarigen arbeider Piet Vink. Vink had volgens beklaagde eerst op den 2östen Augustus al schapen door de schei- dingssloot tusschen beider grond gejaagd en daar een hond achter gestuurd, maar de President wilde »41een maar over 't voor gevallene op 27 Augustus hooren vertellen. Toen was Vink met een koe op 't pad, dat door het land van Michielsen's vader loopt. De jonge Michielsen vond, dat Vink niet genoeg doorliep met de koe en was blijkbaar te^en beklaagde bezorgd, dat 't beest zich te veel aan 't gras hp°htpniq zou te goed doen, als het niet geregeld tot voortloopen werd aangezet. Hy waarschuwde zijn vader en die maande Vink tot meerde- spoed aan. Maar deze schreeuwde, dat dat hy Druif achterna zat. Deze maakte echter beenen en stoof de tramlaan in, waar Frijman hein beetpakte en sloeg. De 17-jarige Herrit Klok, idie ais getuige al weer weg wou, toen hij den eed had afgelegd» zag dit en Druif diende een aanklacht wegens mishandeling tegen den hardhandiger» varens gezel in. Fryman legde een zeer poëtische verklaring van 't gebeurde af, door hoogeljjk van de alleroverstemmendemuziek op te geven, die "t onheil veroorzaakte. Ook had hy Druif alleen maar een kleine vermaning gegeven, door hem een klein duwtje toe te dienen, om hem wakker te maken. De zoetwatermatroos dacht zeker dat 'tschil- dertje evenals de olifanten staande sliep! Maar met al zijn praatjes kwam „herr Frymann" weinig verder. De O. v. J. meende, dat hij in alle opzich ten in 't onrecht wasle 's avonds rijden zonder licht2e bovendien te snel rijden om, op straat volk ontmoetende, behoorlijk te kunnen stoppen3e maakte hy zich zon- j der grondige reden boos op Druif, en ten slotte nam hij hier op de zitting een half onbeschofte, half spottende houding aan. Wegens mishandeling eischte de heer Officier fo boete subs. 6 dagen hechtenis. de koe juist aan een dringende natuurlijke behoefte moest voldoen, vandaar 't oponthoud. „Nu heb je den tyd wel om te weiden, heizei Piet Michielsen. „Ja, daar heb je net haar naar," antwoordde Vink, (doelende op Piet's vnurrooden haardos), „en ik kan heel wat stelen, eer dat ik zooveel gestolen heb as jullie Piet kwaad, geen beetje, en met opgeheven vuist vloog hy op Vink af. Zóó hevig was de aanval, dat beiden te water stovende koe werd zelfs nog een eind meegerukt. Toen de heeren uit de sioot waren ge kropen, was de strijdlust van Miehielson nog niet geweken, en hy brachtVink's vrouw met den elleboog nog een stomp in 't gc-laat toe. Vink gaf 't zaakje aan en Piet Michielsen werd thans vermaand met 't oog op de vjjan- delykhedon die tusschen hem en buurman Vink zyn gerezen, wat minder hard op te treden. Maar Michielsen zeiwe kennen 'm niet zetten, 't is van den hak op den tak, de maat loopt wel 's vol. De O. v. J. wees er ook op dat er al lang 'n onverkwikkelijke toestand tusschen partyen heerscht en eischte tegen Michielsen wegens mishandeling f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Roelof Kooiman, een muzikant uit Den Helder, pakte den 2den September j.1. aldaar een onnoozel klein zwart katje beet, dat hy op de straatsteenen kwakte en verder nog een paar malen den nek omdraaide, met 't tweeledige doel om een lekker boutje te hebben en de huid te kunnen verknopen. De marinier Harm Hoogland, wien 't beestje had toebehoord, vermiste poesjelief gauw en deed aangifte, doch 't doode diertje was al heel gauw op 't politiebureau, daar een paar luidjes het hadden zien dooden door Kooiman, waarvan ze aangifte deden. Harm herkende op 't bureau spoedig zyn zwarte kat en de O. v. J. eischte thans tegen Kooiman die niet was verschenen, wegens het wederrechtelijk dooden van oen ander mans dier, 8 dagen gevangenisstraf. Johannes Zonneveld, een 20-jarig arbeider uit Castricum, was 't vorig jaar tijdens de kermis daar uit geweest met mejuffrouw Anna Duin en was nu jaloersch, dat zyn dorpsgenoot Jacob Pater met haar kermis hield. Toen Jaap met zyn meisje huiswaarts ging, werden ze achtervolgd door Zonneveld, die een drankglaasje had meegenomen, waarmee hy Pater een klap in 't gelaat gaf, zoodat deze aardig bloedde en zich naar de herberg begaf, die hy zooeven met 't meisje had verlaten, om zich wat van 't rykelyk vloeiende bloed te reinigen. Pater deed direct aangifte van 't voorgevallene en de O. v. J. vond, dat het geval heel goed ernstiger had kunnen zijn, dan nu is geble ken. Immers, Zonneveld had er maar in den duister met 't glas op los geslagen en hoe wel beklaagde hardnekkig ontkende, achtte de heer Officier het bewys geleverd en eischte wegens mishandeling 2 maanden gevange nisstraf tegen Zonneveld. Nog een zaakje, dat zich in den avond van 2 September j.1. afspeelde, ter gelegenheid van de Castricummer kermis, diende heden. Maar Piet Oskam, die voor beklaagde moest spelen, was absent. Hy schopte den timmer mansknecht J. L. Habraken, omdat die met Maartje Zonneveld uit was. Het zaakje van J. Zonneveld en dit geleken als twee druppels water op elkaar. Tegen Oskam, dio slecht bekend staat, eischte de O. v. J. wegens mishandeling 21 dagen gevangenisstraf. Willem Harder, een werkman uit Alk maar, geboren te Weststolling werf, had den 24sten Augustus j.1. de brutaliteit om van do zoogenaamdo roestplaats bij de Alkmaar sche Gasfabriek een stuk of wat oude ijzeren buizen van de vroeger bestaande gasleiding te ontvreemden, alsmede een yzeren pomp. Maar weldra meende hy goede redenen te hebben, om 't zoodje weer terug te brengen vanwaar hy het had gehaald en hij verzocht daarbij den volontair, of die er niets van ■Doch zoo gaat 't maar niet en Idaar al meermalen oud ijzer ontvreemddo, danste er spoedig in. De O. v. J. releveerde, dat beklaagde, nu 8 jaar geleden, voor ou'dyzerdiefstal al 10 maanden heeft gezeten en denkelijk zou hy nu, als hij niet betrapt was geworden, we] doorgegaan zijn met af en toe wat weg te pakken. Voor dat hij 8 jaar geleden werd gesnapt, had hy ook al meermalen ijzer weg gekaapt. Tegen dezen huisvader met 8 kin aeren, die geen vast werk beeft en geen vak kent, eischte de Officier wegens diefstal 0 weken gevangenisstraf. 1 Mng werd veroordeeld) en twijfelde niet, of had alle drie bekeuringen ten volle v*'iiénd, want al deed men hem op elk Djir van den dag een bekeuring aan, zou •«e wel verdiend zijn, meende Z.E.G., met Adrianus Jozef Fryman, een 21-jarig schip persknecht, geboren en wonende te Span broek, kwam op 2 September j.1. met snelle vaart de buurtschap Aken (gemeente Opmeer» binnenrijden, 't Was Zondagavond en er waren eenige jongelui op straat verzameld, van wie er een bezig was aan een reus achtige harmonica allerheflykste toonen te ontlokken. Allen luisterden met ingehouden adem naar de achoone muziek. Ze waren letterlijk onder den indruk en Aken geniet dan ook niet altycl de eer zulk een eenige soirée- musjcale in zijn eenigste straat te hebben, "OJ i giuiouti zijlij irjtAJj(Uv t-é.i-i. ULUk muofvuiv "V' i scherpen blik op Dirk's bedenkelijk Maar met dat al was Fryman niet van plan slappe knieën en onvaste houdingDaar ®>)nheer Kopu bovendien de laatste bekeu- erkende te hebben verdiend, eischte Mr. j^l(Jpiu9, met vernietiging van des Kanton- J^bters vonnis, tegen hem hetzelfde recept, aar mee een uurtje geleden Jaap was op- «sknapt, die met waren galgenhumor publieke staanplaats stond te grijnzen, Hoewel de fletser en Druif beiden op de been ook stak, telkens eene Uu Hr, Cnopius een vergelijking tusschen bleven, was eerstgenoemde toch zóó boos, Meenende dat hy reeds in J iter stond, „ik bedoel om zyn nek te breken voor Druifalthans, hij bleef op zijn flets zitten, verklaarde hij. 't Gevolg hiervan was, dat Frijman tegen den 16-jarigen schildersknecht Hendrik Druif voor wien hy zijn hals niet wenschte te brekenaanreed, want de fietsbel was door de muziek geheel overstemd" De behandeling van de Opmeersche soirée- musicale werd heden waardiglijk besloten door een viertal zaakjes, betreffende even- zooveel Enkhuizer honden. Een zwarte reu, een dito teef, een blauwe hond. (ook van het «choone geslacht,) bene vens nog oen geel mannetjeshondje, waren hier de schuldigen de respectieve eigenaars, allen Enkhuizer burgers, met nameFransKare- maker, Jaap Belier, Jan Glas en Jan de Vries, werden, omdat ze geen van allen behoorlijk belasting voor die beestjes hadden betaald, elk inet een eisch tot f 5 boete of 1 dag hechtenis opgeknapt. A.s. Dinsdag uitspraken. Tot heden wordt de geheele post voor het eiland Wieringen gezonden aan het hulppostkantoor te Wieringen (Haukes» ter verdere behandeling. Ten einde bespoediging in de bestelling te krygen, zullen vanaf 1 November a.s., by wijze van proef, afzonderlijke brief- en pakketpostzendingen voor de hulppostkan toren Wieringen en Hippolytushoef worden opgemaaktslaagt deze proef, dan zal wellicht tot verdere verbetering van den postdienst op Wieringen kunnen worden overgegaan. Om de proef te doen gelukken is echter de medewerking van het publiek noodig; in vele gevallen toch is door de kantoren van afzending der zendingen niet uit te maken, in welk gedeelte of welke buurtschap van het eiland de geadresseerden van stukken woonachtig zijn. Daar vanaf 1 November a.s. alle corres pondentie, welke niet van een nadere aan duiding is voorzien, naar Hippolytushoef zal worden gezonden, worden voornamelijk zy, die van uit het hulppostkantoor Wie ringen (Haukes) hunne post ontvangen, met nadruk uitgenoodigd hunne correspondenten met hun juiste woonplaats in kennis te stellen. De Directeur van het Postk. Anna Paulowna, EHRMANN. Dinsdagmorgen 16 October hield de Winkeler Ruudveefokvereenlging hare eer ste najaarskeuring, die zoowel door het gunstige weer, als de flinke inzendingen van vee door de leden en het bezoek van belang stellenden, ook uit andere plaatsen, goed geslaagd mag heeten.Met genoegen vermelden wij dezen uitslag, omdat op dezen zoo leer- zamen dag de onderlinge waardeering en de lust tot samenwerken wederom zijn ver hoogd. De uitspraak der jury, bestaande uit de heeren P. D. Schenk te Wieringerwaard, K. Blaauboer te Schagen en 1). Schenk te Winkel, laten wij hier volgen Ingeschreven afgewisselde koeien le prijs P. Strijker; 2e prys J. Spaans; 3e prys J. Kuiper. Ingeschreven niet-afgewisselde koeien le prys J. Spaans; 2e prys P. Strijker;) 3e prijs Wed. O. Keizer. Kuikalveren van ingeschreven koeien le prijs C. Meurs; 2e prys J. Dekker;1 8e prys J. Spaans. Kuikalveren van incontrólepijnde koeien: i le prys J. Zeilemaker; '2e prijs J. Dekker; i 3e prijs W, Keetman4e prys J. Zeilemaker. j Stierkalveren van ingeschreven koeien le prijs P. Strijker; 2e prys J. Spaans. Opsporing verzocht. Naar wij vernemen, is thans by de justitie door da directie der suikerfabriek Nótre Dame te Oreye, in de provincie Luik, in België, een klacht ingediend, wegens ver duistering van een aanzienlijk bedrag, tegen de twee personen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, die zich met de noorderzon verwijderd hebben, en van wier handelwijze wij melding maakten. Zie vorig no. Er bestaat nu ook geen reden meer om hunne namen te verzwijgenhet zyn L. Breesneo te Sluis en P. Roggeband te IJzendyke. De officier van justitie te Middelburg ver zoekt hun opsporing. (IC. Ct.» Mis. Men meldt uit Friesland Aan de Friesch-Groningsche grens heeft men dit jaar een proef genomen met den verbouw vau suikerbieten op zandgronden, die in flinke conditie waren. De uitkomst is tegengevallende plant groeide uitstekend boven den grond, het loof was zeer hoog, maar de omvang van den knol en het suikergehalte van het vleesch vielen zeer tegen, Met den verbouw van andere producten is meerdere opbrengst te maken van deze gronden. Alweer een. Men meldt uit Eindhoven Gisteren heeft zich alhier een geval van hondsdolheid voorgedaan. De hond is op last van den veearts afgemaakt en zal naar de Veeartsenijschool te Utrecht worden opge zonden. Thans ls opnieuw het bevelschrift, dat de honden, welke zich op den openbaren weg bevinden, gedurende vier maanden gemuil korfd moeten zijn, afgekondigd. Ue stumper»!. Te Winterswijk was bruiloft geweest in „de Harmonie". Een boertje uit het Woold had zich zóó te goed gedaan, dat bi) al tastende den weg moest houden, Bü den watermolen „den Helder" moest hij over de beek. Voorzichtig stak hij zijn parapluie vooruit, maar voeldo geen grond. Nu aan den anderen kant gestooten, maar waar hfi begon hij luidkeels om hulp te roepen. De bewoners uit hunne rust opgeschrikt, kwa men weldra met een brandende lantaarn, en zagen nu den man midden op den weg staan, alleen inet den knop in de hand de para pluie was er bij den eersten stoot afgevallen Gerustgesteld en tevens ontnuchterd door den schrik, kon hij nu zijn weg vervolgen. Vriendelijke leerling. Het Haarl. Dbl. meldt als historisch Door het hek van een Haarlemsche tuin bouwinrichting heen steken twee kleine kwajongens de gretige handen en trachten roode bessen te plukken, die hun aandacht hebben getrokken. Toevallig komt de eigenaar langs, die waarschuwend zegt„denkt er om, jongens, ze zyn vergiftig!" Intusschen is een van de bengels al op de vlucht geslagen. De andere, die is blijven staan, roept hem na: „Jö, ze binne vergif tig En daarop zich tot den eigenaar wendend, laat hy er dadelijk op volgen„Meheer, mag ik er eentje foor de meester van 't school Mooi najaar. Op de kweekery van den heer O. A. van Rossem te Naarden is men thans aan het rooien van rozen voor de verzending, terwijl deze nog in vollen bloei staan. Zoo iets her innert men zich niet dat ooit gebeurd is. Dood. Te Landsmeer waren eenige kin deren in het Noordeinde bezig de brug, welke in den rijweg ligt, op te wippen. Het vijf jarig zoontje van P. Dil Dz. bevond zich ook onder hen. Op eens ging de brug openhet zoontje van Dil klautert er nog op, maar de brug ging hooger open, en het kind viel tusschen het dek en de stijl van de brug en werd heiaas daartusschen doodgedrukt. Door een kanon gedood. By de militaire avond-en nachtoefeningen, die deze week te Gorinchem worden gehou den, werd Woensdagavond de milicien Van Kuilenburg uit Tricht, die voor de monding van het kanon lag, doodgeschoten. Een andere milicien werd licht gewond. Dat is noodig. De verschillende gemeentebesturen in de Streek wenschen voor al de dorpen tusschen Hoorn en Enkhuizen een verordening vast te stellen tegen het snelle rijden met motor rijtuigen en rijwielen. De Typlius onder de huzaren te Amsterdam. Thans is weer een van de typhuslyders, die in het Militair Hospitaal te Amsterdam verpleegd worden, overleden. Die maakt er geen geheim van. In een Friosch blad lezen we de volgende advertentieTe koop gevraagd een gebruikt achterlaad geweer door J. Pols, strooper te Boer. Van bevoegde zijde sóhryft men de N. R. Crt. Nu het bericht uit „Het Volk" aangaande oJ| den dood van den milicien Biesboer uit salaris van gemeenten met een gelyk zielental heen en terug of 'n overstappie .Wol nienik gief myn maar 'ngeweun koaretje astonblief zegt boertje, bang om te veel te zullen moeten afdokken. Conducteur scheurt 'n kaartje af. „Wa kost dette?" „Zeven-en-halveCent." „Tsjong nog toe da's meroakels goeie- koop bajung hoe kan 't bestoan en boertje grabbelt in 'n geknoopte beurs naar 'n dubbeltje. Plots, zonder voorafgaande waarschuwing, zonder iets dat kon inleiden, doen vermoe den, waarschijnlijk kon doen zijn, doorvlijmt een yselyke knor-kreot, een snuivende gil- schreeuw de loomige wagenntsf. De passa giers worden allen min of meer lijkbleek. 't Boertje lacht hartelijk. De conducteur vraagt dreigend Wat is dat nou .Da's de zeug, men," zegt boertje goedig. „Mot je'm niet 's kiek'n meteen ligt hy den deksel van den mand, en aan de oogen van het verstomde publiek vertoont zich 'n prachtig-rose biggetje, dat, verschrikt door het plotselinge licht, 'n woedenden schreeuw geeft. „O, maar dat kan niet hoor u mag geen beesten vervoeren in de tram," zegt de con ducteur, ineens hoogst vormelijk. „U moet er uit." Boertje stom-verbaasd. „Wat nou? Ik het oe toch temet betoald?" „Maar je mag geen varkens vervoeren, boer." „Moar potselderement zegt boertje, dat kwaad begint te worden „'t is geen verreke 'tis 'nzeug - 'nbiggu as-ie dat béter verstoat." „Big of varken, je mot d'r uit," zegt de onverbiddelijke conducteur en als 't big- gebeest weer een moorddadigen jammer- schreeuw laat, die oorzaak is, dat 'n bleek juffertje met 'n muziektasch zoo goed als overstag valt van de zenuwen, pakt hy den boer_bij don arm, belt en beveelt: „Kom allo d'r uit nou dan motje maar 'n rijtuig nemen, of ioopen dat- magge-we in 'n trein niet toelate De tram stopt. 't Boertje verlaat, onder hevig protest, den wagen, stevent linea recta op 'n agent af en begint, onder zwaar misbaar en vertoon van afgegeven kaartje, den man der wet te be werken. De agent haalt goedig-glimlachend de schouders op. 't Varken knort zacht-borrelend. De tram verglijdt in de mistige verte. (Tel.) Jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen. In de vergadering der Noordervereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen, werd besproken de ongelijke regeling van de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen, blijkende uit de aanschrijvingen van Oed. Staten aan de Gemeenteraden. In de eene gemeente wordt het salaris van den burgemeester en den secretaris op gelijk bedrag voorgesteld en in eene andere gemeente van den burgemeester hooger. Ook is het diepte. Oudi-arspel in alle bladen de ronde doet, wil ik u de ware toedracht dezer op het oog zeer treurige zaak volgens de zuivere waar heid toelichten. Den 28en Sept. jl. keerde genoemde mili cien uit het remontedepot, waar hy als paardenverzorger gedetacheerd was geweest, by zyn korps, het 2e regiment huzaren te Roermond, terug. Hier heeft hy nog één dag dienst verricht alvorens met groot ver lof te vertrekken. Den len Oct. 's morgens meldde hy zich i bij den officier van gezondheiddeze onder zocht Biesboer en vond zijn toestand van dien aard, dat hy hem ernstig aanraadde dien dag niet naar huis te gaan, maar zich onder behandeling te stellen van den mili- j tairen geneeskundigen dienst. Tot zelfs driemaal toe heeft de dokter in byzyn van twee onderofficieren dien raad herhaald, maar Biesboer zeide, liever naar zijn ouders te gaan. Wat betreft den afstand van een uur, dien B. moest loopen alvorens van de kazerne te Roermond het station te bereiken ieder die Roermond kent, weet dat die afstand nog geen drie minuten gaans bedraagt. Volgens een schrijven van den behande- lenden geneesheer te Oudcarspel deden zich by patiënt verschijnselen van typhus voor, maar spoedig werd zeer duidelijk hersen vliesontsteking geconstateerd. Door den burgemeester der gemeente is by den commandant der huzaren te Roer- mond inlichting gevraagd, of misschien de eene of andere omstandigheid van invloed kan geweest zijn op het ontstaan der ziekte. Dooi" deze autoriteit kon hierop na onder- zoek ontkennend geantwoord worden. l De moordaanslag te Leeuwarden. Akke Kobus, het dienstmeisje uit Leeu warden, op wie, zooals bekend is, aan het Nieuwe Kanaal aldaar voor geruimen tyd een laaghartige aanslag werd gepleegd, ver toeft nog altijd in het academisch ziekenhuis te Groningen. In haar toestand komt weinig verandering. Oogenschynlyk is zij zoo gezond als een visch, doch zy moet nog steeds adem halen door een buisje, dat zij voortdurend in de keel heeft. Spreken kan zy niet en het valt zeer te betwijfelen, of zy dat ooit weer zal kunnen. Kort geleden heeft zij opnieuw een operatie ondergaan en wel naar aanleiding van het fei*, dat het buisje haar uit de koel is ge sprongen, waardoor het meisje enkele zeer benauwde oogenblikken heeft doorleefd. De doctoren beschouwen de patiënte als een „interessant" geval. (N. v. h. N.» LAMOS DK STRAAT. De boer. de big en de conducteur. Het regent. De tram glijdt roomzacht aan op'templa- oement vóór 't Centraalstation. Passagiers stappen uit, de wagenvoerder schakelt zyn contact wit, haalt den beugel om. Komen aangedraafd partijtjes reizigers, uitschietend van onder de stationskap, als losgelaten postduiven uit 'n mand, beklimmen met geduw en onhandig gestoot de tram. Het plasregent. Onder de trambestormers bevindt zich een aemechtige boer, die zichzelf en 'n volumineu- sen hengselmand in 't inwendige van den wagen wringt. De tram raakt vol. De conducteur belt en zachtkens deinend zet zich de wagen in beweging. Conducteur haalt kaartjes en geld op, komt bij boertje. „Waar mot 'theen, boertje?" vraagt-ie. „Ik mot noar Tennis manden Aamstel", antwoordt boertje, vrindelijk glimlachend. „Mot je terug ook?" „Dfi wé 'k nog nie, ik kan 'tloate en ik kan 't niét loate mien zuster, zie-de, da's zooveul as de vrouw van Teunis, en as die nou zeit: Jen ik zou moarbliev'n, den blief ik maar as ze zeit „Jawel boertje goed zoo interrom- peert de conducteur min of meer ongeduldig, „ik bedoel of je 'n dubbel kaartje mot zeer ongelyk voorgesteld, hoewel er in de werkzaamheden weinig of geen verschil is. Besloten werd nog geen adres aan Oed. Staten te richten, om reden men thans te weinig gegevens bezit om een goed oordeel te kunnen uitspreken. Oed. Staten haddon wel gevraagd of het salaris in evenredigheid was met de bevolking, doch aangezien zy het zielental kennen, moest men wel aannemen dat ook andere motieven, die men niet kon opdiepen, hebben gegolden. Een ernstig misdrijf. In de Waldorpstraat, gelegen achter het Stationsemplacement van de H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage, heeft Woensdagavond een ernstig misdryf plaats gehad. In een woonwagen, geplaatst in het land, naby deze eenzame straat, heeft een man, vermoedelijk na een voorafgaanden twist, een nog jonge vrouw, behoorende tot een in dien woonwagen huizende scharenslypersfamilie, door een revolverschot van het leven beroofd. De dader werd aangehouden en naar het politieposthuis aan het H uygenspark vervoerd, waarheen ook het lyk van de verslagen© werd gebracht. De commissaris van politie, de heer Dieby, stelde daar tot laat in den avond een onderzoek naar het gebeurde in en nam den dader een verhoor af, waarom trent echter dezen avond nog geen nadere inlichtingen konden worden gegeven. Die lust 'ui. Door den heer H. te Breda is by de politie aangifte gedaan dat Anna H. M., die een dag of tien by hem in dienst was, uit den kelder een 20-tal flesschen wyn en „oude klare" heeft ontvreemd en leeggedronken. Door verbreking van een lat van het hek waarachter de flesschen in don kelder ge borgen waren, heeft zy de flesschen weten te bemachtigen. De op drank beluste dienstbode is aaugo- houden en ter beschikking van de justitie gesteid. (D. v. N.» Vandalisme. Aan de „Graafsche Ct." is de volgende klacht ontleend; „Als men ons spreekt van de onbekende binnenlanden van Noord-Brabant met al hun ongerechtigheden, dan kyken we boos op als wilden we zeggen: gy overdrijft schro- melyk „En toch, bezoekt men de plattelands-ker mis hier en daar en aanschouwt men daar van veilige standplaats de tooneelen van beestigheid, die er worden afgespeeld, dan houdt men zyn hart vast, zoo vreeselijk gaat 't er toe. „Een afschuwelijk voorbeeld heeft de Ber- chemsche kermis daarvan dit jaar weer ge geven. Het getal verwonden, uit de snij par tyen te voorschijn getreden, bedraagt niet minder dan 27van Maandag tot Woensdag heb ben de beesten hun orgiën gevierd, ondanks de aanwezigheid van een versterkte politie macht. Midden op straat midden in eene dansparty in de eene of andere herberg, wordt er gewoon met het blanke mes op los ge trokken of 't verscheurende dieren geldt die den mensch naar het leven staan „Woensdagavond hadden de snijders zich m 2 oorlogspartijen verdeeld, en slechts het beleidvol optreden der marechaussee ver hinderde een afgrijselijk hak- en snytoonael en joeg de vechtersbazen uiteen. „Doch geen nood: gezamenlijk trokken zii naar de hei, naar het bierhuis v. d. O. Het café gesloten vindende, klommen zy door het dak naar binnen en vernielden alles wat daar was, uitgenomen een drhai-orael en 2 stoelen. Na afloop van dit vandalisme speeld 0611 'g deuntje op het or(tel ge- „'t Is te hopen, dat deze vandalen hunne gerechte straf niet ontgaan. „En wat er gedronken wordt met die dagen is meer dan erg, en men ziet zich verstomd staan tegenover het leger van ledige vaten en vaatjes, die na afloop dier ontspanning?# dagen aan de straat gerold worden-

Schager Courant | 1906 | | pagina 9