Zondag 28 October 1906. 50ste Jaargang No. 4199. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SGH ART Alumni k Luüiiv Pit blaxi venchijnt tweemaal per week W o e n i d i g- en Zt'erdagarond. Bij iniending tot morgens 9 nre, worden A PV BRTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. £tureaci A€HA6Km, Laan, IS 4. Interc. Teiephooo No. 21». UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jsar f S,Franco per post f 8 60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uit vter bladen BEKENDMAKINGEN. Meuieente ^cimgen Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Schagetv op Dinsdag den 30 Oct. 1906, des voormiddags te 10 uur. Punten van behandeling zijn 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het verleenen van een crediet aan B. en W. voor een ontwerpplan aanleg van straten. 8. Idem tot aankoop en plaatsing van naambordjes aan de straten. 4. Vaststelling gemeentebegrooting, dienst 1907rapport der commissie van onderzoek en in verband daarmede een voorstel van B. en W. tot demping van een gedeelte der Laansloot, vanaf het gemeenteriool voor het hotel „de Roos". Schagon, 25 October 1906. De Burgemeester, H. J. POT. Het is nogal natuurlijk,dat het nieuwe minis- terie-Clemenceau in Frankrijk niet algemeen met gejuich wordt ontvangen. Eerst wordt er over geklaagd, dat hij niet Millerand, den vroegeren socialist, voorBuitenlandsche Zaken heeft genomen, maar een vriend van hem zelf, een politieker van den tweeden rang. Daarmee is aangetoond dat Clémenceau in derdaad zijn eigen minister van buitenland- sche zaken is en menigeen vraagt zich on rustig af, of de vurige oud-courantenman daarvoor wel geschikt is. Millerand had men graag in Duitschland gehad. Maar nog grooter fout acht men de be noeming van Picquart, den voorvechter in de zaak-Dreyfus, tot minister van oorlog. Den man, die gesmaad werd door allerlei officie ren, nu aan te wijzen als aller chef, daar voor is durf en moed noodig. En menigeen acht dit opwekken van de hartstochten niet heel erg politiek. De Drevfus-beroering zal zich hibrdoor niet laten stillen, integendeel, Picqnart heeft in het leger een macht van vjjandenwaarom die menschen met Opset geprikkeld De kleur van het kabinet is beslist radicaal- socialistisch, er zal dus links worden ge stuurd. Algemeen is men nieuwsgierig naar het werk en den levensduur van dit minis terie. De Duitsche Keizer heeft een nieuwe rede voering gehouden; de hoeveelste of dat is "wordt er niet bijgevoegd. Van hooge poli- lieke beteekenis is de redevoering niet/maar wel zoo curieus, dat, hoewel de wereldpoli tiek er niet in gemoeid wordt, wij er toch mededeeling van zullen doen. By zijn verblijf in Rijnland bezocht de keizer de vorige week de stad Bensberg, waar hy een parade bijwoonde van het kadettenkorps. De kadetten voerden den pa- rademarsch schitterend uit en defileerden ten slotte in secties voor den monarch, die over hun houding blijkbaar uiterst tevreden was. Ten slotte liet de keizer'door de ka detten een carré vormen, waarna hij tot hen de volgende toespraak hield„Mijne beste kadettenDe parademarsch is mij uit stekend bevallen. Ik wensch en hoop, dat gij spoedig bruikbare officieren en later be kwame aanvoerders van mijn leger zult worden. Denkt aan hetgeen honderd jaar geleden is geschiedGy moet er borg voor staan, dat zooiets niet meer kan gebeuren. Overigens kunt gij thans op mijn kosten zooveel chocolade drinken en taart eten, als ge kunt bergen. Adieu De aanhangers van vrouwenkiesrecht zijn in Engeland weer met een aantal verminderd en dat wel door het optreden van de dames voorvechtsters zelf. Er heeft bij de opening der herfstzitting van het Lagerhuis weer een demonstratie van vrouwen plaats gehad en wel op een afkeurenswaardige wijze. De laakbare demonstratie begon laat in den middag. In de Palace Yard hadden zich vele voorstandsters van vrouwen-kies- recht verzameld, die een pogingjieden om de Lobby binnen te dringen, door de dienstdoende politie-agenten de toe gang werd ontzegd, trachtten zij toch naar binnen te dringen, welke poging werd verijdeld. De „dames" maakten zich daarbij ontzettend zenuwachtig, begon nen te gillen, en moesten ten slotte naar buiten worden gesleept. De demonstratie veroorzaakte heel wat opschudding; enteen ■enkele deelneemsters al trappende, slaande •en gillende op de schouders van groote, dikke politie-agenten werden weggedragen, was het inmiddels saamgeschoolde publiek zóó wreed, de wakkere strijderessen uit te In Marokko begint het er weer dreigend uit te zien. Bijzondere correspondenten deelen mede, dat men zich in de Fransche bezitting over de woeligheid der Moorsche stammen zeer ongerust maakt en vreest, dat na den Ra madan er een uitbarsting zal komen. De spoorweg van Oran naar de Marokkaansche grens' heeft een groot deel van den winst- gevenden karavaanhandel uit Tafilet tot zich getrokken en door deze mededinging bittere vijandschap gewekt bjj allen, die bij den ka ravaanhandel betrokken zijn. Joodsclie en andere kooplieden, die hun zaak naar den omtrek van het eindstation hadden overge bracht, zijn gedwongen naar Tafilet terug te keeron. Allen die op de nieuwo inarkt te Tigig kwamen, zijn uitgeplunderd, opdat zij zouden begrijpen, te moeten kiezen tusschen de Franschen en de Moren. De Maraboets van Tafilet gaan de stammen rond om hun te beduiden, dat de Koran eiken handel met de ongeloovigen verbiedt. Anti-Fransche vlugblaadjes worden verspreid, die in het Arabisch gedrukt zijn. Zoo wordt een quaes tie, die oorspronkelijk zuiver economisch was, langzamerhand een politieke en gods dienst-twist. De Arabieren van Doei Menia, ten getale van ongeveer 20.000, die 8000 tot 10.000 goedgewapende ruiters in het veld kunnen brengen, hebben zich nu bij de stammen van Tafilet aangesloten, hetgeen ongerustheid wekt in geheel zuidelijk Oran. Te Boe De- nib, het middelpunt van de Mohammedaan- sche ontevredenheid, prediken de Maraboets den „heiligen oorlog" en worden levensmid delen opgestapeld. De twee beste vrienden Japan en Amerika zijn niet meer samen zulke goede maatjes, men kijkt elkaar wederkeerig leelijk aan. En daarvoor zyn drie redenen. De eerste is de afkeerigheid der Ameri kanen tegen gekleurde rassen, die zich ook tot de Japanners uitstrekt. En een uiting ▼an dien afkeer was hot besluit voor eeaigen tijd door het plaatselijk bestuur van San Francisco genomen datjapansche zoomin als Chineesche en negerkinderen dezelfde scholen met blanke kinderen mogen bezoeken en waarover de Japanners zich beleedigd achtten. De tweede reden vindt haar grond in der Amerikanen gerechtigde vrees, dat Japan na verloop van tijd een macht zal ontwikkelen, die ook den invloed van Amerika in den Stillen Oceaan zal bedreigen. Niet onwaar schijnlijkheid iR het, dat, met het oog daar op, door het Staten-congros de wet werd uitgevaardigd, volgens welke goen vreemde lingen meer tot de Amerikaar.sche opleidings school voor de vloot mogen worden toegelaten. En in verband hiennede is het wél opmer kelijk, dat de eonige Japanscho adelborst, die aan de school van Annapolis werd opge leid, thans zijn ontslag heeft genomen. Som mige Amerikaansche bladen beweren, dat Asahi Kitagaki op aandringen der Japansche regeering daartoe werd bewogen. De Japansche gezant in Amerika heeft dit niet tegenge sproken, meldt de New-Yorksche correspon dent van de „Daily Telegraph". Een derde reden is van economischen aard. Een tijd geleden verklaarde een Japansche consul in Amerika, dat zijn vaderland zich, wat de industrieele behoeften betreft, geheel van vreemde landen onafhan kelijk zal maken en tevens op den duur de voornaamste indien niet de eenige leverancier van Azië zal worden. Dat dit het streven van Japansche leiders is, wordt ook uiteengezet in Alfred Stead's boek over „Groot Japan". De concurrentie doet zich reeds sterk gevoelen. De Amerikaansche uitvoer naar China en Japan bedroeg 78.000.000 dollars in de eerste zeven maanden van het vorige en 42.000.000 dollars in dezelfde maanden van dit jaar. Wat China betreft, is die ver mindering voor een groot deel ofschoon niet alleen aan den boycot toe te schrijven. Maar de vermindering van uitvoer naar Japan is op zichzelf merkwaardig genoeg. Openbare Raadsvergadering te llaring- Toen haar carapel, Donderdag 25 Oct. 1906, nam. 2 uur. j Afwezig de heeren J. B. Boekei en J. Slot. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen te lezen van de vorige onveranderd worden ze vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat bij de laatsto I het brandspuithuisje, alsmede in de algemeene begraafplaats. Die pogingen zijn met den gewenschten uitslag bekroond op dezelfde voorwaarden, n. 1. voor 50 cent voor ieder perceelsgedeelte, is het Kerkbestuur bereid van den mede-eigendom afstand te doen, waarop Voorz. voorstelt, behoudens nadere goedkeuring, tot aankoop te besluiten. Al gemeen goedgevonden. Thans wordt in behandeling genomen het voorstel van B. en W., om met ingang van 1 Juni a.s. den naam der gemeente te doen luiden „Harenkarspel." In verband daarmede wordt gelezen het ter zake van Ged. Staten ingekomen schrijven,waaruit blijkt dat h.i. die verandering eene zaak is, die geheel de huis houding der gemeente betreft en niet onder worpen is aan hoogere goedkeuring, terwijl hetzelfde wapen met gewijzigd omschrift kan blijven gevoerd. De Voorz. zegt met de behandeling van dit voorstel haast te hebben gemaakt, omdat, wordt tot de wijziging besloten, daarmede rekening moet worden gehouden mot het drukken van de reg. Burgerl. Stand voor 't volgend jaar. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. De Voorz. deelt nog mede, dat in opdracht van B. en W. door den metselaar Dekker to Tuitjenhorn eene opgave van kosten is ingezonden van vernieuwing van de straat te Kerkbuurt en van rioleering. De straat, ter lengte van 33 M., zal ongeveer f140 en een riool met put ongeveer f 40 moeten kosten. Algemeen wordt dit werk noodig geacht, waarom be sloten wordt het te doen uitvoeren. Daarna sluiting. Dat was gelukkig! Eenigen tijd geleden liet een jong Kamer lid zijn snor staan, en toen die nog in de nestveeren was, vroeg hij op 'n diner aan de naast hem zittende dame zoo maar op de vrouw af, of zij vond dat het hem beter stond of niet Nogal snibbig luidde hot antwoord „Omdat u 't me zelf vraagt m'nheer, wil ik u wel bekennen, dat uw snor noch uw politiek mijn sympathie hebben." Maar 't wederantwoord kwam snel als de bliksem: „O, mevrouw, wat is dat dan 'n groot ge luk voor u, dat u naar alle waarschijnlijk heid met geen van beiden ooit to doen zult krijgen." Gevaarljjk vleesch. Men schrijft aan de N. R. Ct. Hoe noodig het is de vleeschkeuring bij de wet te regelen en niet over to laten aan het gebrekkige toezicht volgens goedvinden van gemeentebesturen, blijkt uit hot volgende: In een niet onbeduidende gemeente van N.-Brabant is o.a. keuring van rundvleesch, vóór het in consumtie gebracht wordt, bij politieverordening verplicht gesteld en is een gesalarieerd keurmeester daarvoor aange wezen. Onlangs werd aan dezon kennis gegevon door een veehouder, dat bij hem een koe op stal gestorven waszondor het boost te zien, gaf de keurmeester een gestempeld bewys af, dat het vleesch mocht worden ui tgeslacht en in consumtie gebracht. Deze koe was gostor- ven aan miltvuur; trouwens al was de keur meester het cadaver gaan zien. zou hij vor- moedeljjk toch evenzeer een bewijs van onschadelijkheid hebben afgegeven; de man toch heeft er geen verstand van. Enkele dagen later stierf by denzelfden veehouder nog een rund en in de onmiddel lijke buurt stierven kort daarop nog twee beestenhierbij was een veearts tegenwoor dig geweest; die kon zien, dat zy door milt vuur waren aangetast en die alle maatregelen heeft genomen om verdere uitbreiding tegen te gaan. Intusschen was het eerste beest, zooals op dorpen gebruikelijk is, tegen lagen prijs bij de buren rondgevent en verkocht; gelukkig is er niemand ziek geworden door het eten en kon een groot gedeelte van het vleesch later nog vernietigd worden. Toch is vrij zeker alle gevaar nog niet verdwenen, wanneer men bedenkt, dat de huid van een aan miltvuur gestorven dier nog langen tijd haar besmettingsvermogen behoudt en het niet meer mogelijk is na te gaan, waar deze gebleven is en dat ook vooral het bloed en andere afval hier en daar in den bodem ge drongen, de smetstoffen nog na weken en maanden verder kan verspreiden. Looiers en werklieden, die ook maar het geringste wondje aan handen of armen heb ben en daarmede by het hanteeren in aan raking komen met de huid of andere deelen van zulke aan miltvuur gestorven dieren, kunnen gemakkelijk besmet worden. Trou- Op de statuten van de vereeniging KopRrasser Belang teHelder,isde Koninklijke Goedkeuring verkregen. "Woensdag 24 October hield de Veree niging „Nut en Genoegen" te Anna Paulow- na hare jaarsvergadering in het lokaal van den heer G. J. Volder. Nadat de voorzitter, de heer P. Slikker, de vergadering had geopend, gaf hy het woord aan den Secre taris, den heer Th. Jongejan, die zijne goed gestelde notulen voorlas, welke werden goedgekeurd. Hierna had de rekening en verantwoordig plaats van den penning meester. Op verzoek van den Voorzitter be lastten zich de heeren H. Kossen en C. Slik ker met het nazien van een en ander. De inkomsten hadden bodragen f43 en de uit gaven f 42.88. Er werd een gunstig rapport uitgebracht en de penningmeester ontving dank voor zyn accuraat beheer. Herkozen werden, de heeren: Kuin en G. Blom en gekozen tot bestuurslid, de heer C. Slikker. Alleen de hoerKuin wensch te zijne benoeming niet aan te nemen, waardoor eene nieuwe stemming plaats had en met algemeene stemmen gekozen werd de heer G. Gevers, die niet tor vergadering aanwezig was, maar aan wien hiervan bericht zoti worden gedaan. Besloten werd, den 22sten November, de eerste bijeenkomst te houden met dames en daartoe een spreker van buiten de gemeente uit to noodigen, terwijl tevens muziek dien avond zou opvrooljjken. Met het oog op ten door C. Bij post van Dirkshorn. In den tegelijkertijd gehouden Biljartwed strijd werd de pr.gewonnen door A. Kist (Zuid- Scharwoudet, de le premie door H. J. Moer beek iKreil) en de 2e premie door A. Berk hout (Zuid-Scharwoude). De Coöp. Broodbakkerij „de Tijdgeest" te Winkel hield Zaterdag 20 Oct. '06 eene buitengewone ledenvergadering in het lokaal van den heer C. Kieft te Winkel. Nadat de vergadering door den Voorz. met een woord van welkom was geopend en de Secretaris de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, volgde als punt 3 op de agendaVerslag van den Administrateur over don stand van zaken. Deze begon met te zeg gen, dat hy aan zyne medeleden de verblij dende tyding kon doen,dat de Coöperatie thans met winst werkt, waardoor de moeilijkste tijden te boven zyn. Was de omzetde eerste drie maanden van dit jaar ongeveer f 150 per week, thans is dit cijfer reeds f270 a f280 per week, terwijl de zustervereeniging te Langedyk wekelijks voor ongeveer f200 betrekt. Alzoo een flinke vooruitgang, waarop gewezen kan worden en wat alle hoop geeft op een mooie toekomst. Hierna volgde de benoeming van 3 bestuurs leden en commissieleden. Na eenigo besprekingen werd met alge meene stemmen besloten tot toetreding by den Nederlandschen Coöperatieven Bond. Het volgende punt van bespreking was propaganda zal dien avond vrije toegang een voorstel tot het houden van een gezellige worden gegeven, voor zoover de beschikbare hiiflenknmst van ïnHnn »n „Zt ruimte dit zal toelaten, aan personen boven de 18 jaar. Na de rondvraag, die niets ople verde, richtte de voorzitter het woord tot den hoer Kuin, om hem te bedanken voor hetgeen hy belangeloos als penningmeester tot bloei der vereeniging gedaan had en sloot de vergadering. Ken mooie caiididnat. Te Leidon is voor den „candidaat dor christelijke partyen" een snorkend vorkie- zingsblaadje verspreid, waarin „deze waarlijk groote Nederlander" genoemd wordt „oen krachtige boom met vruchten beladen in de volle kracht zijner veelzijdige ontwikke ling in het midden onzes volks(N. Ct.) Verbrand. Op de tweede verdieping van het perceel St. Jansstraat 18 te Amsterdam, woonde een 75-jarige ongehuwde juffrouw Roeper alloen. Hedenmorgen werd de instrumentmaker, wiens zaak in dit huis is gevestigd, door voorbijgangers gewaarschuwd dat er rook uit een der ramen van de tweede verdieping kwam. De man liep terstond naar boven en toen hy de deur der door juffrouw R. be woonde kamer opende, zag hy de kamer in vollen gloed. Dicht by do deur lag voorover het lyk van de vrouw. De kleederen van het slachtoffer brandden nog. Het schijnt, dat het petroleumtoestel, waarop juffrouw Roeper een ketel water had willen zetten, is omgevallen en dat daardoor de kleederen in brand zijn geraakt. Uit de plaats, waar het slachtoffer lag, blijkt, dat zij, maar tevergeefs, gepoogd heeft de deur nog te bereiken. Het lijk, dat groote brand wonden vertoonde, is naar het gasthuis ver voord. Alkmaar. Op Zondag 28 Oct. zal in de Kapelkerk bijeenkomst van leden en verbruikers met hunne vrouwen. Daar reeds tweemaal zulk een gezellige avond op Winkel is gehouden, werd bosloton dezen ditmaal te N.-Niedorp te doen plaats hebben. De regeling en vaststelling van den datum werd aan het bestuur opgedragen. Na eenige minder vermeldenswaardige besprekingen sloot de Voorz. met een woord van dank voor de flinke opkomst de ver gadering. Ken gelukkige. By de loting voor de Nationale Militie heeft ook de jongste zoon van de weduwe Kuipers te Scherpenzeel (Gelderland) een vrij nummer getrokken, zoodat nu al de zeven zonen van genoemde weduwe hebben vrij geloot. Te Zwolle slaagde j.1. Woensdag voor 't examen in de vrije-en orde-oefeningen der Gymnastiek mej. J. C. G. Meijer Drees van Dirkshorn. Dat viel niet mee. Een 15-jarigo jongen bevond zich Donder dagnacht na 12 uur alleen in het park Nieuweroord te Utrecht. Hy rilde van de koude en scheen desniettemin goen ander plan te hebben, dan onder den blooten hemel te slapen. Een politieagent noodigde hem evenwel uit met hem mede te gaan. Het bleek dat de jongen het ouderlijke huis te Amsterdam stilletjes verlaten had om de wydo wereld in te gaan. Donderdagmorgen is hy echter op den trein gezet en naar Amsterdam teruggebracht. Ken liefdesdrama. Een jongmensch te Moordrecht geraakte in zeer overspannen toestand doordien het meisje waarmede hy sedert eenigen tijd verkeering" had, hem afschreef. Zyn moeder alhier, des avonds te 7 uur, optreden Dr. beeft zich uit wanhoop dat zn niets met den L nnnt\Apf no V* oo n J f I. I AidoAnA n rtrt r»/\ Knappert, hoogleeraar aan de Leidsche hooge- school. Dezo godsdienstige bijeenkomst is de tweede eener reeks, welke vanwege de Evangelische Unie wordt uitgeschreven en waarvoor de toezegging werd gedaan van de uitnemendste Redenaars. Gevallen. Een dame, die met de Noord-Hollandsche Tram naar Ilpendam reed, had plaats geno- mon op het balkon en leunde tegen den af- sluitketting. Opeens ging deze los en de dame viel achterover op den grond. De conducteur floot terstond uit al zyn macht, om den machinist te doen stilhouden, doch deze kon, door de groote lengte van den trein, het fluiten niet hooren en reed door. Terstond na aankomst to Ilpendam be- jongen wist aan te vangen, verdronken. Hierdoor is do jongen krankzinnig geworden zoodat zyne plaatsing in een gosticht noodig is. Dat betreken!! De commissaris der Koningin in Gelder land heeft dit jaar reeds 4000 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven, bijna alle aan personen, die in Duitschland zyn gaan werken. Over de uitkomsten der teelt van tuin en bloemzaden in den Anna l'aulownapolder is men dit jaar vry algemeen tevreden. De hoofdgewassen waren spinazie, stekbieten en Oost-Indische kers. De spinazie bracht onge veer 40 baaltjes per H.A. op, tegen een prijs van f8.50 a f9.25 per baal. De stekbieten gaf de conducteur zich met de politie naar leverden ongeveer 3000 K.G. per H.A. tegen kasveriücatie overeenkomstig de boeken i W0ns, volgens geruchte, hebben ook een paar aanwezig is bevonden eene som van f1791.09 perso'non; die chet gestorven dier hebben af- dat de heeren Keesom en Zut zyn herbenoemd gehaald en afgehakt, zweren aan armen en als leden vaa het zetterscollegedat de hoofden vingers gekregen, van scholen hunne benoeming als onderwy- 6 zers by het herhalingsonderwjjs hebben f'e" oplichter, aangenomendat voorts is goedgekeurd het1 Den lOden dezer verzocht een persoon, die w u,l w suppl. kohier Hoofdelyken Omslag voor 1906, Engelsch sprak en een visitekaartje afgaf, «achen. Onder de moedigstenderbetoogsters en eindelijk, dat van Ged. Staten bericht is luidende: „Rev. James Hayes, American onderscheidden zich voöral juffrouw Pank ourst, mevr. Cobden Sanderson, juff. Mariett en mevr. Despard. Een achttal dames wer den wegens „onbehoorlijk optreden" naar het politiebureau geleid en zuilen worden Vervolgd. De dames werden tot een boete van f60 veroordeeld. Zij weigerden echter die boete te betalen, zoodat deze vervangen werd door twee maanden gevangenisstraf. Gedu rende de rechtszitting hielden vriendinnen van de beklaagden een luidruchtige betooging Jh de nabyhejd van het gerechtshof. ingekomen van de ontvangst van de alge meene politie-verordening, in de vorige ver gadering vastgesteld. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen, evenals de hierna voorgelezen verslagen van het in den afge- loopen zomer aan meisjes gegeven herhalings onder wys. De Voorz. brengt in herinnering, dat on langs na den verkoop van verschillende perceels-gedeelten grond, werd besloten, te wenden om van de Herv. College, Louvain (België)", aan een passage bureau te Amsterdam, voor hem twee hutten te willen reserveeren op het stoomschip Peninsular, voor een reis van Marseille naar Bombay. Hy gaf daarvoor in betaling een wissel, groot 100 pd. St. op de Lloyd's Bank Ltd, te Londen en ontving, daar hij 96 pd. St. had te betalen, f48 aan Ned. geld terug. De passagebiljetten zouden hem later worden toegezonden te Leuven. Bedoelde wissel is inmiddels waardeloos de plek, waar de dame gevallen was. Ge lukkig vernam hy aldaar, dat zij zich »iet ernstig bezeerd hadzy had zich reeds naar eene boerderij in de nabijheid begeven, om zich van haren hevigen schrik te herstellen. Intusschen is by' deze gelegenheid gebleken, dat by een plotseling ongeval een beter stelsel van waarschuwen en remmen wenschelyk is. Woensdag overleed te koliiorn de jongeling P. aan eene langdurige ziekte. De moeder trok zich dat verlies zoodanig aan, dat zy eenige uren daarna in een toeval bleef. Het geval verwekt algemeene deernis. kulliorn. Behoudens nadere goedkeuring zal de eerste uitvoering der Zangvereeniging, waar van de baten tot liefdadige doeleinden zul len worden aangewend, plaats hebben op Zondag 4 November in het lokaal van den heer Jb. Smit Ds. v. Meurs, pred. te Oud karspel, heeft zich bereid verklaard, de zang nummers met litterarische bijdragen af te wiselen. Zoo mogelijk een week later zal de tweede uitvoering plaats hebben by den heer P. Rempt, waarin Ds. Kooiman van Barsin- gerhorn op dezelfde wyze zal optreden. kullinrii. Aan den Woensdag jl. gehouden Kolfwed- stryd namen 22 kolvers deel. een prijs van 16J cent per K.G. De opbrengst der Oost-Indische kers is nog niet bekend. De zaadteelt geschiedde voornamelijk voor de firma Sluis en Groot te Enkhuizen. Verkiezing te Leiden. De uitslag van de gisteren te Leiden ge houden verkiezing voor een Lid der Tweede Kamer, vacature-prof. |v. d. Vlugt, was aantal kiezers 5967, uitgebracht aantal gel dige stemmen 5200. Mendels isoc.-dem.) 829, Paul (Vryz.) 1975, Smissaert ilib.) 139 enDs. de_ Visser (Chr.-Hist., R.-Kath., Anti-rev.) 2757, zoodat Ds. De Visser gekozen is. Hierdoor gaat een zetel voor de Vrijzinnigen verloren en wordt de verhouding in de Tweede Kamer, die was 48 rechts en 52 links, 49 rechts en 51 links. Deze uitslag is zeer te betreuren en zal alleen zyn oor zaak vinden in de vele thuisblijvers aan liberale zyde: de gewone laksheid. By de verkiezing 1905 was de uitslag i* Leiden: prof. v. d. Vlugt 2276, Den Hoater lantirev.t 2446, v. d. Goes (soc.-dei*.-) l«U Ds. Plug (chr.-hist.) 294 en Mr. Treub (Vaijz.- dem.) 150; terwijl de daarop volgende her stemming tusschen prof. v, d. Vlugt en Den Houter aangaf, dat de eerste werd gekozen met 2910 stemmen, terwyl de laatste 2707 stemmen kreeg. Zooals men ziet, is het pogingen aan ie wenuen om van ae nerv. i Kerk alhier over te nemen den mede-eigendom gebleken te zijn, zoodat Jen deze oplichting vao de Kerk iu dojj weg te Kerkbuurt po moet zyn gepleegd. De prys werd met 148 punten gewonnen maximum van rechts nu 50 stemmen hooger door H. J. Moerbeek (Kreil)de le premie dan toen, terwyl door links nu slechts 2443 met 144 punten door A. Kist vau Zuid- stemmen zyn behaald tegen 2910 stemmen Scharwoudede 2e premie door W. Kostelijk in 1905. Zooals gezegd, de gewone laksheid van Oudkarspel en de serieprys met 54 pun- draagt pok hier weer de schuld.

Schager Courant | 1906 | | pagina 1