1118- Aimititii- LailbuwtlaL Berijmde Brieven van Jaap, Keuveltjesavonden. Zondag 4 November 1906. 50ste Jaargang No. 4201. Dit blad vertchijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVBRTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauICHAGKN, Laan, D 4. Interc. Telephoon \o. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlaiidsch Nieuws. SCHA COURANT. Dit nummer bestaat uit vier bladen. j eiken afzonderlijken staat zich hebbon te houden aan de verbintenissen, door de re- geering te Washington met vreemde landen j aangegaan." Dit is natuurlijk, zal men zeggen; al komt de toelichting ook uit Japanschen mond. Intusschen, de berichten uit Californié luiden nog niet bepaald rooskleurig. Men blijft er koppig en zal slechts nood gedrongen, wijzi ging brengen in de genomen maatregelen. Nu, als het er dan maar toe komt. Alleen, al wordt Japan tevreden gesteld, zal die gedwongen onderwerping er zeker niet toe bijdragen, om de kloof tusschen .geel en blank" te vernauwen Het nieuwe ministerie in Frankrijk dat zich straks aan de Kamer zal presenteeren, is BEKENDMAKINGEN. Gemeente Behagen. De Burgemeester der Gemeente Schagen; Verzoekt bij deze den Ingezetenen der ge meente om hunne medewerking tot het voor komen van het aanleggen van vuurtjes en het afsteken van vuurwerk op St. Maarten, of de zoogenaamde Keuv eitjesavonden ^op ree^g w(Kjer begonnen met nieuwigheden.'t Is generaal Picquart, de minister van oorlog, die de eerste nieuwigheid heeft ingevoerd. Het was te verwachten, dat generaal Picquart na zijn optreden als minister van oorlog, geen wraak zou nemen op de per sonen, die in het Fransche leger zooveel rampen hebben doen ontstaan, maar dat hij de instellingen zou aanvallen, die de gele genheid gaven om onjuiste denkbeelden als vaststaande feiten te doen aannemen, en daaraan een soort wijding te geven door een rechterlijk vonnis. De eerste maatregel van generaal Picquart moest gericht zijn tegen de militaire recht spraak, tegen de krijgsraden, waarin officie ren als rechters zitting hebben, zonder de noodzakelijke juridieke voorbereiding, 11 en 12 November a.s., opdat deze avonden uitsluitend feestavonden blijven voor de kinderen. Schagen, den 3 November 1906. De Burgemeester, H. J. POT. ■v-r n 1 "XT,J die als boerenknecht in Hollands Noorder kwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaan streek gebleven is. XVIII. De baas had pas de krant gelezen, En 't was aan zijn gezicht te zien Dat hy heel gauw aan 't woord zou wezen; De vrouw vroeg„Is er wat misschien „Of er wat is?... dat zou ik meenen, „Wat staat er veel toch in zoo'n krant, „En wat een ruzie om ons henen „Zelfs „Wieringen" springt uit den band; „Daar heeft de Raad onlangs vergaderd, „En, was 't er vroeger koek en ei, „Nu werd de Vredeboom ontbladerd „Door School- en Poststorm, allebei „Eerst woei de scAooZstorm, (aangeblazen „Door luidjes uit het Westerland,) „Die nu, op 't Raadhuis, toog aan 't razen, ,'t Ging oog om oog en tand om tand; „De Peeroboom sloeg met zijn takken „Den Burgemeester om zijn oor; „En deze schopte met zijn hakken; „Verschrikk'lijk, menschcn! ging 't er [door „Obreen blies ook nog dapper mede;— „De rest zag kalm het onweer aan; „Gelukkig: eind'Hjk kwam er vrede: „De «cAooZstorm was weêr van de baan. „Maar erger zou de PiwZstorm woeden, „De Burgemeester stond alleen „En hij braveerde stout de vloeden „Cavaljé staat vast op de been „De and'ro Heeren kropen allen „In 't luwtje van den Peereboom „En deez' zou van een vlaag niet vallen „Dat is een boom toch zonder schroom. „Doch ook die storm ging aan 't bedaren, „Een zachte koelte was 't besluit; „De Raad kan nu weer samen varen, „Met post en al in Baijs zijn schuit. „Dat in Hoogwoud de Raad kan spoken „Zijn wij al sedert lang gewend. „Als daar de pot gaat overkoken, „Zegt iedereendat is bekend. „Wanneer daar Kooü zijn licht laat schijnen, „Dan is 't verblindend voor het oog, „En als het dreigt te gaan verdwijnen, „Dan draait vriend Vyn het weer omhoog; „En Breebaart wordt van alle zijden „Zoo zwaar en zoo intens belicht, „Dat hy heel spoedig wel zal lijden, „De arme, aan een zwak gezicht!... „Maar wat het meest mij intresseerde „Dat was een ingezonden stuk, „Waarin een anarchist begeerde „Voor anderen: politie druk „Een „dominé" die wet en orde „In zijne leer ter zijde zet, „Eischt, dat op hem gepast zal worden „Door de politie en de wet. ,Een bende dronken lotelingen, „Hoe ook gesprongen uit den band, „Doet eender dan wie zulke dingen „Als anarchistschrijft in een krant De baas was moe van al het praten, Wij hoorden 't aan zijn heesch geluid; ~~r?U' 8tra^s °P 't Raadhuis kan hy 't laten Dan rust de goeie man weer uit. JAAP. zoo die voor een rechter onmisbaar blijkt, als de te behandelen zaak eenigszins ingewikkeld ia. De ondervinding, door hem in de laatste acht jaren met de krijgsraden opgedaan, moest daartoe wel leiden. En hy wil geen half werk doen. Niet gaan verbeteren, wat voor verbetering onvatbaar is. Hy is over tuigd, dat de rechtspraak te veel studie en toowyding eischt, om die te kunnen toever trouwen aan een toevallig by loting of toer beurt aangewezen krijgsraad. En daarom stelt hjj voor: de krijgsraden in vredestijd geheel en al af te schaffen. Militairen, die zich schuldig maken aan misdrijven tegen het gemeene recht, zullen, volgens zjjn voorstel, terechtstaan voor den gewonen strafrechter. Militairen, die zich schuldig maken aan zuiver militaire mis drijven of aan vergrijpen tegen de krijgs tucht, zullen worden gebracht voor „Raden van discipline", waarvan de samenstelling nader zal worden vastgesteld. Dit is een maatregel, die werkelijk veel verbetering zal brengen en zaken als die van Dreyfus heel wat zal vereenvoudigen, omdat burger-rechtbanken dergelijke zaken in den regel veel nuchterder beoordeelen. Wjj zyn benieuwd, hoe dit ministerie door de Kamer zal worden ontvangen. Allerlei teekenen wijzen er op, dat die ontvangst van verschillende zyden niet zoo heel erg vriend schappelijk zal zjjn. Millerand die er vast op had gerekend in het ministerie te worden opgenomen, en nu zyn verwachtingen teleurgesteld zag, maakt zich reeds gereed tot een geduchten aanval. Ook van clericale zijde, óók al beweert Clémenceau dat hy in de kerkelijke kwestie zeer gematigd zal op treden, zal men wel een sprong naar de m> nisterieele keel wagen. In Duitschland is het reeds sinds eenige weken woelig in Polen. En dat vindt zyn oorzaak, dat spreekt haast van zelf, in den dwang, dien de Duitsche regeering uitoefent op de Poolsche kinderen, die op de scholen Duitsch moeten leeren. Met allerlei middelen hebben de Polen zich daar nu al tegen verzet en de nieuwste uiting van dat verzet is een staking van de schoolkinderen. Een correspondent van de N. R. Crt. schrijft hierover In de regeeringsdistricten Posen en Brom berg staken ongeveer 40.000 Poolsche school kinderen, jongens en meisjes, en de Duitsche onderwijzers staan weerloos en radeloos tegenover hun jeugdige halsstarrigheid. De stuit uit besef voor eigen waardigheid de poli tiek van de roede ook togen de borst. Wat te doen? De regeering te Berlijn gaat te keer en dreigt dat zjj streng zal blijven en niet toegeven. De Pöolsche adel en de nationalistische geestelijkheid klagen openlijk, dat men den kinderen hun moedertaal en hun godsdienst ontrooven wil. Poolsche waardigheidsbekleeders en parlementsleden slaan in openlyke protesten en geschriften een hartstochtelijken toon aan en krijgen booze en krasse antwoorden, De primaat van Polen, de aartsbisschop v. Stablewski te Posen, staat aan den kant van zyn wild geworden nationalistische kudde en moet by haar blijven, indien zy niet van hem weg wil loopen. De Pruisische regeering dringt er by het Vaticaan op aan, dat het de Poolsche bokken, met name de geestelijke weer temmen zal. De politiek speelt hier natuurlijk een groote rol. Helpt het centrum aan de verduitsching van Polen mee, dan wordt deze party uit heel wat Poolsche districten verdrongen. Zoo heeft de Poolsche schoolstaking den boel aan alle kanten in het honderd ge stuurd en ziet men voorthands geen uitweg naar den vrede. De gedachte, dat de Prui sische staat voor de overmoedige jeugd zou bukken, ljjkt voorloopig niet voor verwezen lijking vatbaar. De hoop, dat de welover- legde en -uitgevoerde Poolsche beweging haar listig middel tot pijniging van de Prui sische overheid zal prijsgeven, is al even zwak. Dit is evenwel niet het eenige leed in Duitscldand. De vleeschnood wordt hoe lan ger hoe nypender. Het gros der bevolking ondervindt steeds weer de onaangenaam heden daarvan, in den vorm van een stijging van den vleeschprys en daarmee in verband ook van andere artikelen. En als gevolg daarvannadeolen voor de industrie. De koopkracht der arbeiders wordt natuurlyk kleiner. Van alle kanten de scherpste protesten En het is niet alleen een zeker deel der bevolking dat protesteert, maar zelfs een regeeringsgezind blad als de Kölnische Zeiting trekt van leer. Dat blad vraagt niets meer of minder dan het onmiddellijk ontslag van den Minister van Landbouw. Het blad schrijft „Vooral toch geen wjjken voor de open bare meening 1 Dat schijnt weer eens de grondgedachte te zyn, volgens welke onze machthebbers de duurte en den nood van het volk beoordeelenWat deed de regeering, om het onheil te keeren en den nood te verminderen? Niets. De minister van landbouw, de geroepen vertegenwoor diger van de staatsregeering, die er naar moest streven de tegenstellingen tusschen de verschillende belanghebbende groepen te doen verdwijnen, is zelf belanghebbende by de vleeschvraag en had dus, sedert deze vraag kritiek geworden is, zyn betrekking moeten neerleggen, even zoo goed als geëischt wordt van een raadslid, dat hy geen belang mag hebben by de zaken, waarover hy te beslissen heeft. Het tegenwoordige groot grondbezit, reeds door een onjuiste indeeling dor kiesdistricten en samenstelling der Ka mers onevenredig sterk vertegenwoordigd, is een industrie als elke andere, en mag geen aanspraak maken op meer voorrechten dan de andere, voorrechten die gerechtvaardigd waren in den patriarchalen tyd. Toch is in de brandende vleesch-vraag de Alkmaar, 1 November 1906. Aan het door de sectiën van den Raad omtrent het onderzoek der ontwerp-begroo- ting voor 1907 uitgebracht algemeen rapport en de daarop door B. en W. gegeven memorie van beantwoording ontleenen wjj het vol gende De hoofdelijke omslag, die f 6000 hooger geraamd is, geeft een der sectiën aanleiding te vragen of daardoor het percentage ook zal worden verhoogd, eene vraag, die B. en W. beantwoorden met het uitspreken der verwachting, dat by het geleidelijk stijgen van het belastbaar inkomen, het percentage niet of slechts weinig zal behoeven te wor den verhoogd. Aan de door twee secties uitgesproken wenschelykheid, om de belastingverordening op de tooneelvertooningen enz. te herzien, teneinde uit dit middel eene hoogere op brengst te kunnen genieten, zullen B. en W. spoedig voldoen, terwyl zy ontkennend be antwoorden de vraag, of er ook middelen te vinden zyn om de opbrengst van den reinigingsdienst te doen stijgen. Over de voorgestelde verhoogingen der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris elk met f 500, van de Wethouders elk met f 250 en van den Ontvanger met 1 400, bestond in de verschillende secties verschil van gevoelen. Een harer vraagt unaniem aan B. en W., hun voorstel terug te nemen en te komen met een afzonderlijk voorstel met periodieke verhoogingen, niet slechts van de hoofd-, maar ook van de ondergeschikte ambtenaren en zoodanig voorstel zoo spoedig mogelijk in te dienen. In een andere kwam het twee leden niet genoegzaam gemotiveerd voor, om de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris te verhoogen, terwyl twee andere leden f 3000 voor elk niet te hoog achtten, mits den Secre taris de verplichting wordt opgelegd in de toekomst geene andere gesalarieerde neven betrekkingen te aanvaarden. In weer een andere afdeeling was men tegen eene ver hooging met f 500 van het salaris van den Secretaris; drie leden meenen, dat f 250 voldoende is, terwyl de twee anderen heele- maal geen verhooging wenschen. Wat de verhooging der jaarwedden van de Wethou ders betreft, ook daar verklaren zich in een der secties twee leden tegen, terwyl twee andere er dan alleen voor zyn, als de jaar weddon van den Burgemeester en Secretaris worden verhoogd. De verhooging der jaar Aangenomen het boroep by de Geref. Kerk te St. Pancras en Heer Hugowaard, P. Jukkenekke, cand. te Amsterdam. De eerstvolgende draverij te Bergen zal niet plaats hebben zooals eerst was vermeld 14 November, maar 21 November. Kennis-napret Men schryft uit Amersfoort Een ernstig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Zaterdagnacht het geval met den quasi-overreden militair (zie vorig no.) zich anders heeft toegedragen dan werd ge meld. De chef der halte Koppelcoort, te Amers foort, weigerde een artillerist (geen genie soldaat) te vervoeren, omdat hy te zeer be schonken was. De man is toen de ljjn opgeloopen en schijnt over draden en rails gestruikeld te zyn en daarbij muts en mantel i verloren te hebben. Een dame, die deze i kleedingstukken zag liggen, waarschuwde I den halte-chef, die aanstonds met fakkels den spoorweg deed afzoeken. Middelerwijl pas seerde het locaaltje naar Utrecht en dat naar ÏTijkerk. In dit laatste nu heeft ons soldaatje weten te springen. Door zjjn onpasselijkheid dacht men aan aanrijden en hersenschudding en werd hy geëxpedieerd naar het Ziekenhuis te Nykerk, dat hy echter Maandagochtend op eigen gelegenheid weer heeft verlaten om naar zyn garnizoen, Utrecht, terug te keeren. Zij wilden niet. Te Jubbega (Fr.) werden twee zusters, 70 en 73 jaren oud, uit hare woning gezet, die zjj ruim 50 jaar bewoond hadden. De hut was onbewoonbaar verklaard en de burgemeester kwam met de politie om haar te ontruimen. De beide zusters wilden niet elders gaan wonen plaatsen in het armhuis waren disponibel ze maakten van palen en stroo een afdak tegen de ont ruimde hut en men was klaar. Doch het werd daar voor de beide oudjes te koudze hebben de afsluiting van de ontruimde hut verbroken en zyn weer in het oude thuis gaan wonen. Natuurlyk is proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Yrydag vertoefde minister Kraus eeni- gen tyd ten huize van den heer Jb. Zyp te Wieringerw nard, gelijktijdig met de heeren J. L. T. Groneman en J. Breebaart. 't Is ons geheel onbekend, wat.daar verhan deld is. We veronderstellen hoe zou het anders kunnen? dat in hoofdzaak gesproken is over de door ons zoo zeer gewenschte kinderen komen op school, zoodat de ouders j als openbare lagere school, tenzjj 7 V. i v/vn r\ ri arnn n politiek der regeering éénzijdig daarop ge richt, om het groot-grondbezit welgevallig te zyn, want onder de te hooge prijzen lijden èn de klein-bezitters en de stedelijke bevol king. Dit wordt reeds maanden, ja jaren, gevoeld in de meest uitgebreide kringen van Duitschland. En steeds komt de vraag op: waar is de regeering? worden wy nog wel geregeerd In Engeland is ook een stryd uitgebroken. Het Engelsche Hoogerhuis heeft een amen dement aangenomen op do schoolwet, bepa lende dat een school niet zal erkend worden ■■■L^eooj Rët geschil tusschen Amerika en Japan is zoo ongeveer achter den rug. In Japan acht ten minste het critieke oogenblik voorbij. Immers heeft de regeering in Washington •^gezegd, dat ze, in geval zulks noodig ®ocht blijken, artikel 6 van de grondwet toepassen, krachtens welk artikel een ^taat kan worden verplicht om de bepalingen een internationale overeenkomst na te en dus hoopt en vertrouwt men dan 7^.- pan, dat San Francisco straks wel ^ten zal. 10 fine ns de j°nBste opgaven wonen er ia» JaPanneezen in Califoraië. Ieder zal qatei1' aldus een Japansch diplomaat de weigering van dien staat, om de kin- onzer landgenooten op openbare scho- te laten, een schending is van het van 1894. „De regeering van Cali- jtoren lea toe Jerdrae forni- haar fJrnie kan zich er niét op beroepen, dat het vry staat binnen hare eigen grenzen ~"<geiyke bepalingen in het leven te roepen, volgens de Grondwet, autoriteiten 'AB niet gestraft kunnen worden, omdat hun kin deren de school verzuimen. Maar by het gods: dienstonderwys houden zy hun mond dicht," antwoorden op de vragen in het Duitsch öf heelemaal niet, öf in het Poolsch; laten de kastijdingen of het schoolblijven geduldig en kalm langs hun koude kleeren afgaan en loopen daarna naar leering of godsdienst oefening van de Poolsche priesters of bidden in het openbaar voor een beeld van de Heilige Maagd, die de bijzondere schutsvrouwe van Polen is. Een nieuwe schakeering van het verzet is nog deze dat de meisjes, terwyl de Duitsche onderwijzer tevergeefs antwoorden uit haar trachtte halen, Poolsche volksliederen neuriën niet elk voor zichzelf, maar de heele klas tegelijk en tweestemmig, zonder dat hare lippen zich verroeren, zoodat de geplaagde en getreiterde schoolmeester door een geroeze moes van oproerige tonen omgeven is, zonder de zondaressen te kunnen ontdekken. De zaak heeft iets vroolyks, als „zy maar niet zoo drommels ernstig wasNa schooltijd gaan de meisjes naar Onze Lieve Vrouwe en bidden uit den treure, terwyl een menigte van volwassenen zich om haar heen verza melt en de kleine „martelaressen" bewon dert. Wilde de politie tusschenbeide komen, dan zou de geestelijkheid natuurlyk heftig verzet aanteekenen, wegens stoornis van den godsdienst, want achter de beweging staat de kerk en achter haar weer het centrum. Op school kunnen en mogen de onderwijzers wet ai tyd den stok zwaaien, den moesten gedeelte der schooluren iederen dag bestemd wordt voor godsdienstonderwijs. De regeering had dit amendoment krachtig bestredenhet werd verdedigd door den aarts bisschop van Canterbury en Lord Lansdowne en door het Huis met 256 tegen 56 stemmen aangenomen. Men heeft dit optreden van het Hoogerhuis te beschouwen als een verzet tegen het liberale Lagerhuis en de liberale regeering, om deze het regeeren onmogelijk te maken. Het zal een geduchte stryd geven en het zal moeten blijken, of in Engeland een liberale regeering mogelijk is, by den voortdurenden tegenstand van de erfelijke wetgevers tegen eiken maatregel, die van een vrijzinnige op vatting getuigt. wedde van den Ontvanger wordt door één J tram. En zou misschien daarbij ook in aanmerking genomen de troonrede en den verderen tocht van Zyne Excellentie naar de Van Ewycksluis (en Wieringen?) de droog making van de Wieringermeer mede een punt van bespreking zijn geweest?? 't Zjjn slechts gissingen als verklaarbaar gevolg van onze wenschen. Woensdag trad in 't Nut te Wicrin- gcrwaard voor een vrij goed bezette zaal op de heer L. M. Smith van Amsterdam, voor heen leerling van de Tooneelschool. Wie daarheen waren gegaan om iets schoons te hooren, zyn stellig niet teleurgesteld. In de ernstige en vooral in de komische voor drachten deed de heer Smith zich als een bekwaam uitbeelder kennen. Wy hebben hem bewonderd ln zyn getrouw weergeven van verschillende personen; telkens weer moesten de hoorders opmerken, hoeveel toestanden hy met ernst moet hebben be studeerd, om er zich niet alleen geheel in in te denken, maar ze ook door het publiek te doen doorleven. Wy voor ons hebben 't meest genoten in „Mannen als - in „Een roepstem" en in „Jan Ongeluk", 't laatste door hem zeiven zeer verdienstelijk bewerkt. Een welgemeend compliment voor het kunstgenot, door hem gescnonken. Jammer, dat er niet veel meer van geprofiteerd hebben. De heer J. Hop te Wieringerwnard is No. 1 geplaatst op de voordracht van onder wijzer te Zaandam. AVieringcrwaard. Het herhalingsonderwijs alhier is Vrijdag begonnen met 7 mannelijke en 3 vrouwelijke leerlingen. Mazelen. In verschillende plaatsen van Waterland heerschen, naar „Het N. v. d. D." verneemt, by de kinderen in vry hevige mate de ma zelen. Vooral te Buiksloot, Broek-in-Water land en Holysloot ondervindt het schoolbe zoek daarvan de nadeelige gevolgen. Men heeft opgemerkt, dat deze ziekte aldaar telken jare in den herfst uitbreekt. Lwensmoé. Naar de Echo verneemt, wordt jhr. De Geer dag en nacht voortdurend bewaakt, omdat men vreest voor zelfmoord. lid niet noodzakelijk geacht. Ten aanzien van den borgtocht van dezen ambtenaar, gesteld door verband op Grootboekinschry- ving, wordt (wellicht om den Ontvanger voor renteverlies te vrijwaren) gevraagd, of de borgstelling niet te vervangen is door eon depót van solide fondsen. In hun antwoord geven B. en W. te ken nen, dat zy niet bereid zyn hun voorstel j terug te nemen, omdat daartoe h.i. in verband met de gegeven toelichting en de instem- j ming van meerdere leden geen aanleiding bestaat. Een voorstel om de jaarwedden van den Secretaris en den Ontvanger te regelen naar poriodieke verhoogingen zal j meenen zy bij Ged. Staten weinig kans van slagen hebben. Aan don wensch om de jaarwedden der overige ambtenaren in den aangegeven zin te regelen, zal worden vol daan. In stryd met de Wet achten zy het, aan den Secretaris by verhooging de ver- plichting op te leggen, geen andere bezol digde ambten te aanvaarden. Immers, de wet zegt, welke betrekkingen al dan niet met het Secretarisschap vereenigbaai zijn. Daaraan uitbreiding te geven zou strijden met art. 150 der Gemeentewet. Ten aanzien der ver andering van den borgtocht van den ontvan ger zal met dezen overleg gepleegd worden en desgewenscht een voorstel tot wijziging worden gedaan. In antwoord op een deswege gestelde vraag zyn B. en W. van meening, dat de proef, sinds drie jaar genomen met eigen beheer, geslaagd mag heeten. B. en W. zyn bereid te voldoen aan het verlangen van twee secties, om voorstellen te doen tot ontlasting van het drukke scheep vaartverkeer in het Luttik-Oudorp op markt dagen, en het denkbeeld eener handelskade aan het Kanaal te overwegen. Ten aanzien van den reinigingsdienst wordt in de secties in overweging gegeven de faecaliën met motorbooten uit de stad te doen verwijderen en op de belt eene wasch- inrichting voor het personeel te maken. B. en W. bevelen motorbooten niet aan. Zy zijn duur en geven by besloten water aanleiding tot stagnatie in den dienst. Van motorwagens verwachten zy in de toekomst meer heil. Het maken van een waschinrichting zal overwogen worden. In antwoord op een opmerking van een der sectiën, dat verscheiden woningen die- nen te worden afgekeurd, deelen B. en W. mede, dat met de uitvoering der Woningwet betreffende afkeuring van daarvoor in de i termen vallende woningen, een begin is ge maakt. Het advies der Gezondheidscommissie wordt ingewacht, j De uitgetrokken f 10.000 als gemeentelijke jaarlyksche bijdrage tot het ambtenaars pensioenfonds, door een der secties onvol doende geacht, wordt door B. en W. toerei kend geacht, vooral omdat nog al wat per sonen van de lyst van ambtenaren zyn geschrapt en ook, omdat van die ambtenaren eene hoogere bijdrage zal worden gevorderd, dan waarop by de aanbieding der voorstellen was gerekend. De eerste wetenschappelijke balans, op te maken na 5 jaren, kan daar- #ver meer zekerheid geven. Tot Hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer Ambacht, is gekozen de heer P. do Boer te Valkoog. De leesbibliotheek te Valkoog is sinds verleden week weer geopend. In de kerk te Valkoog zal men trachten met Kerstmis een kerstfeest te vieren, opgeluisterd door zangkoor en kerstboom. Niet de heer K. Veuger, maar de heer G. Veuger Gz. is benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter te St.-Maartensbrug. Voor het Herhalingsonderwijs te St.- Maartensbrug hebben zich 9 leerlingen aan gemeld. Aan het Hulppostkantoor te St.-Maar tensbrug werden gedurende de maand October behandeld 85 inlagen in de Rijks postspaarbank tot een bedrag van f 2879.79, Gezamenlijk bedrag der inlagen en terugbe talingen f5676.79. Ken vervolging. Tegen dén predikant Andriesse, te Zuid- Schermer, is door een lid der Ned. Herv. Gem. aldaar oen klacht ingediend by het classicaal bestuur wegens laster, daar de afscheidsrede van den predikant leugen en laster zou bevatten en beleedigend wasvoor een deel der gemeente. (0, H. Ct.)

Schager Courant | 1906 | | pagina 1