Zondag 1» Nov. '06. 50e Jaargang. No. 4203. VIERDE BLAD. De wolken pakken zich samen. VERSLAG LsDdbosvpreeiveldfii iii kml-Hnllaml. gedurende 1905. Sclnr Conrani. Het eerste levensjaar van een kabinet pleegt in den regel een tijdperk te zyn, waarin een soort van godsvrede bestaat voor het nieuw opgetreden kabinet. De partq partijen, die den strijd bij de stembus verloren hebben, schikken met min of meer gratie xich in haar lot en wachten met berusting (of wrevel) de daden van het nieuwe kabinet af. De groepen aan de zijde der overwinnaars rusten wat uit van de ver moeienissen van den strijd, in het blijde ver trouwen, dat althans beproefd zal worden om te voldoen aan de wenschen, die inzet zijn geweest van den stembusstrijd. Deze tijdelijke wapenstilstand geeft aan geheel de politiek in dien tijd iets meer reöels, iets meer waars, meer nuchters, dan in de latere jaren, wanneer naarmate de stembus meer in het gezicht komt de strijdlust al feller begint te blaken en de bestaande verschillen van opvatting meer plegen te worden opgeblazen, zoodat voor- steSen, feiten en voornemens in een onjuist licht komen. Het Kabinet—De Meester heeft van de ge neugten van dien godsvrede niet veel geproefd. Was dit het gevolg van de kleine linksche meerderheid? van het feit, dat de verschil lende groepen, die tegen de rechtsche coa litie waren opgetrokken, op groote punten van regeeringsgebied nog al ernstig uiteen- loopen of van de samenstelling van het Kabinet zelf? In alle drie deze factoren ligt voor een deel de verklaring van den huidigen poli- tieken toestand. Hadden de kiezers gezorgd voor een meer derheid van Unie-liberalen en vrijzinnig- democraten, het Kabinet zou er zeker andere hebben uitgezien en met name zou met meer beslistheid werk zyn gemaakt van de beper king der defensie-uitgaven, dan nu het geval kon zijn, waar de oud-liberalen slechts met wantrouwen pogingen in die richting schij nen gade te slaan. Maar ook op ander gebied zou met be slister tred zijn voortgeschreden. Het moge een daad van verstandig staats beleid zijn geweest, om de komende Grond wetsherziening te doen voorbereiden door eene Staatscommissie, wier rapport een deel van den strijd tegen de wijziging van onze hoogste staatswet kan doen verstommen, naarmate het tijdstip nader komt, waarop dat rapport zal verschijnen, worden zü, die tegen de uitbreiding van de kiesbevoegdheid uit beginsel gestemd zijn, door al heftiger strijdlust bevangen, hoewel de geschiedenis hun had kunnen leeren, dat zij niets kunnen winnen met hun verzet dan tijd, en alles verliezen. Bij dit alles komt nu nog, dat op allerlei punten de partijlijnen niet volkomen juist doorloopen, zoodat ten aanzien van verschil lende onderwerpen van regeeringsbeleid de meerderheid anders geschakeerd is. Vandaar een zwoele stemming in de po litieke atmospheer. Vrijzinnig-democraten en Unie-liberalen dringen, getrouw aan de bij de verkiezing aangeheven leuze, aan op vermindering der defensie-uitgaven, het Kabinet geeft hun slechts matige, zoo al eenige voldoening. Van een doortastend ingrijpen in de organi- satiën is geen sprake, integendeel, men draagt de afwerking voor van de stelling-Amster dam, en spreekt nog van den aanbouw van groote schepen, alsof wij immer oorlogsbo dems zouden kunnen bouwen geschikt om het op te nemen tege de kolosses van een eventueelen vijand. De rechterzijde, steeds gezind om gelden toe te staan voor defensie, duidt het den Minister Staal reeds euvel, dat hij heeft toe gestemd in een vermindering van het blij vend gedeelte der militie. De oud-liberalen, die in de verte de Grond wetsherziening zien opdoemen, zijn alles behalve geestdriftig gestemd voor een kabi net, dat dit vraagstuk aan de orde heeft ge steld en zouden waarschijnlijk zijn tijdig sneven niet betreuren. De anti-revolutionnairen pur sang betreu ren nog altijd diep den val van het vorige Kabinet, hoewel de kiezers hun vroegeren leider daarmede den grootsten dienst hebben bewezen, die een staatsman ooit bewezen kon worden, en droomen, vooral na de over winningen van Leiden enGorinchem,reeds van een nieuw rechts, bewind. Zoo pakken de wolken zich samen boven dit Kabinet! Wat zal de strijd ons brengen, die tegen Kerstdag pleegt te eindigen Een andere groepeering van de politieke partijen Niemand, die het op het oogenblik gelooft. Wel is het de ironie der geschiedenis dat de man, die scheen te gelooven aan de vorming van een centrumpartij door oud- liberalen en christelijk-historischen, prof. Van der Vlugt, zelf in de Kamer vervangen is door een lid van de christalijk-historische fractie, maar noch op een doorvoering van zijn denkbeeld, noch op een nadere aaneen sluiting van alle democratische elementen kan spoedig gehoopt worden. Wat zal dan het gevolg zijn van de onweersbui, die dreigend boven ons hangt Zal het onweer ergens inslaan? Niemand kan het zeggen, maar inktzwart is op sommige plaatsen de lucht. Drijft de bui over, dan zal de atmospheer even zwoel blijven en weldra zullen nieuwe buien opkomen. Intusschen, zelfs al verfrischt de komende onweersbui de lucht een beetje, helder wordt het zwerk voorloopig niet. Aan den horizont zien we steeds een inktzwarte wolk; zoolang die zich niet ontlast heeft, blijft het weer ongestadig, de temperatuur benauwend, of, om de beeldspraak te laten varen, eerst als de Grondwetsherziening in behandeling is, zal de politieke atmospheer helder worden, eerst dan kan blijken, wie de ware demo craten zjjn. Sedert 1894 behee recht het Kiesrecht- vraagstuk onze geheele politiek. Toen is het gelukt om de finale oplossing te verschuiven ten koste van de eenheid aan de linkerzijde. Zal nu de finale oplossing of de poging daartoe hoogere eenheid brengen? OVER DE Proefvelden aangelegd met het doel de werking na te gaan van bemesting met kalk. 34. A. BüURMAX, HoofddorpHaarlemmermeer. Bruine grond. Paardenboonen na dito. In 1904 waren op dit proefveld controle-veldjes aange legd. Zie verslag 1904, blz. 18. Van een akker, groot 15,96 Are, werd in 1905 de helft bemest met per H.A. 10000 K.G. kalk in 2 porties, direct vóór en dadelijk na het ploegen. Deze helft ontving in den winter van 1903/1904 per H.A 1250 K.G. kalk. De andere helft bleef beide jaren zonder kalk. De eene helft van de perceelen met en zonder kalk werd bewerkt met een onder- grondsploeg, terzelfder tijd dat de andere gewoon geploegd werd. Daar de proefnemer had ervaren, dat deze bruine grond ongeschikt was voor den verbouw van paardenboonen en bieten, was het doel der proef, na te gaan of door deze middelen hierin verbetering was aan te brengen. De kalk werd gestrooid omstreeks half November 1904, terwijl op denzelfden dag het geheele proefveld werd bemest met 800 K.G. thomas per H.A. De boonen zijn gezaaid half Maart 1905, ter hoeveelheid van 3 H.L. per H.A. Zij zijn goed opgekomen en gelijkmatig rijp geworden. Zij zijn geoogst op 15 Augustus 1905. De opbrengsten waren per H.A. berekend als volgt Per Boonen H.L. Boonen Boonen Behandeling. gewicht stroo ceel. in K.G. in K.G. H.L. K.G. la Kalk en gewoeld 1975 731/ i o 2 27 2625 lb Kalk, niet gewoeld 1500 t> 20 2125 2a Zonder kalk, gewoeld 1937 '/2 n 27 2675 2b Zonder kalk, niet gewoeld 1487 '/2 n 20 2125 De opbrengsten van la en 2a zjjn ongeveer gelijk, zoo ook die van lb en 2b, zoodat we moeten besluiten, dat het woelen nuttig gewerkt heeft, terwijl de kalk geen noemens- waardigen invloed ten goede heeft uitgeoefend. Ook de bemesting met thomasphosphaat schijnt geen belangrijke ver betering van deu grond te hebben bewerkt, evenmin als de volledige kunstmestbemesting in het vorige jaar, toen op dit proefveld contróleveldjes waren aangelegd. Op verschillende proefvelden, waarvan in het voorafgaande reeds verslag is uitgebracht, was ook een proef met kalk- bemesting ingevoegd. Bij No. 2, M. Dekker te Nibbixwoud, kalkarme kleigrond, scheen ook in 1905, evenals in de voorafgaande proefjaren, bemesting met 1000 K.G. kalk per H.A. ongunstig te werken op de opbrengst der voerbieten. Bij No. 4, C. Rijkeboer te Terschelling, zandgrond, die elk jaar gehooid wordt, gaf de kalkbemesting in 1905 een gunstig resultaat. In het verslag over 1904 werd op blz. 42 gemeld, dat hier de kalk nadeelig heeft gewerkt, doch de heer Meilink heeft later bericht, dat in de toen gegeven opbrengstcijfers een fout is geslopen, die thans in No. 4 van dit verslag is hersteld. Bij No. 29, S. Djjksen te Texel, zandgrond, hooiland, was de opbrengst van A 7, met kalk bemest, 428 K.G. per H.A. meer dan die van B 7, onbemestin 1904 was dit verschil 958 K.G. hooi. Aangezien echter de verschillende perceelen van dit proefveld ongelijk van vruchtbaarheid waren, mogen zonder voorbehoud deze hoogere opbrengsten niet op rekening der kalk gesteld worden. Bij No. 30, K. van der Sluijs te Ilpendam, veenachtigen grond, hooiland, waren de uitkomsten dit jaar zoodanig, dat het voorzichtig leek geen conclusie over de werking der kalk te nemen. In 1904 was dit op een gedeelte van het land anders, want toen toonden de cijfers aan, dat hier 2 jaar lang een flinke winst werd behaald, door bemesting met 1000 K.G. kalk per H.A. Bij No. 21 en 22, G. Blom te Blaricum, zandgrond, het eene perceel met haver en het andere met aardappelen, was bij de haver op de kalkperceelen eene kleine meeropbrengst, die evenwel veel te gering was om de kosten der kalk bemesting te dekken, terwijl bij de aardappelen op het oog geen verschil was te zien en daarom de kalkhelften door den proefnemer niet apart zijn gewogen. Proefvelden aangelegd met het doel de uitwerking te laten zien van diepe be werking van den grond met den onder- grondsploeg. In den herfst van 1902 zijn verschillende stukken land met den ondergrondsploeg bewerkt. De uitkomsten daarvan zijn meegedeeld in het verslag over 1903, blz. 4349 en over 1904, blz. 43 en 44. Enkele daarvan zijn dit jaar nogmaals nagegaan, teneinde te weten, of de invloed dezer grondbewerking nog voort duurde. De uitkomsten, per H.A. berekend, zijn opgenomen in onderstaand overzicht Gewoeld* Niet gewoeld. 35. P. Korver, Bobeldijk, veenachtigen grond, aardappelen, 250 H.L. 228 H.L. 36. C. Nieuwpoort, Bobeldijk, veen achtigen grond, uien, 416 405 37. Jb. de Hart, Wognum, lichten klei grond, aardappelen, 331 340 Te Bobeldijk, waar in 1904 bij P. Korver het woelen per H.A. 65 H.L. aardappelen meer gaf per H.A., is dit verschil thans 22 H.L.bij C. Nieuwpoort was in 1904 de opbrengst der slaboonen iets minder, terwijl thans de uien op het gewoelde perceel 11 H.L. meer gaven per H.A. Te Wognum is de geldopbrengst over 3 jaar op het gewoelde perceel f1681 en op het niet-gewoelde f1625 per H.A., zoodat met het woelen- f56 voordeel is verkregen. Dat hier in 1905 een minder gunstig resultaat is waargenomen mag wellicht aan den drogen zomer worden toegeschreven. Te Haarlemmermeer bij A. Buurman werd door het woelen bij paardenboonen eene meeropbrengst van 7 H.L. per H.A. verkregen. Zie No. 34. Te Oosterleek bij G. Roos werd door het woelen een kleine meeropbrengst bij bruine mosterd verkregen. Zie No. 10. Proefvelden aangelegd met het doel de uitwerking te laten zien van besproeiing met Bordeausche pap. 3860. Evenals in vorige jaren werd ook in 1905 in streken, waar een geschikt persoon voor de besproeiing te vinden was, een sproeitoestel gestationneerd en werden per sonen, die zich daartoe aanmeldden, in de gelegenheid gesteld een proef te nemen. Zooals uit onderetaanden staat blijkt, is op een vijftal plaatsen hiervan gebruik gemaakt. De uitkomsten waren per H.A. berekend als volgt Num Plaateen Datums Beaproeid Onbesproeid Besproeid meer en der mer Proefnemers. besproeiing. Opper vlakte groote kleine H.L. H.L. Opper vlakte groote H.L. kleine H.L. groote H.L. kleine H.L. Aartswoud 1 C. Dentekom Hoogwoud 3 Juli 19 Juli 237 M' 441 35 237 M1 364 35 73 a 3 P. Jonker K. Groot Sint-Panera» 217 M* 188 M' 395 262 78 43 217 M1 166 M» 255 185 76 26 178 Tl 2 17 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 K. Lek Jb. Groen D. Kloosterboer Jn. Koeter Jn. Koster Jn. Groen S. Duif C. Kloosterboer P. Gootjes Jb. Slijker Jb. Slijker M. Duif M. Duif Houtrakpolder 3 Juli 10 luli S 3 Juli 11 25 Juli 11 2 snoes (5 Are) W l1/* snees (3ty. Are) 1 snees 2'/j Are w 428 570 600 350 710 57 100 71 71 71 1 M» 214 357 428 214 500 28 85 57 71 142 214 213 172 136 210 29 15 14 17 18 A. Barendregt J. van Elten Oosterleek 7 Juli 10 Juli 25 Juli 25 JuU 121/» Are 2 Are 244 388 116 38 121/, Are 2 Are 220 260 100 32 24 128 16 6 19 20 21 V. Schermer V. Schermer G. Boos 5 Juli 28 Juli 232 \r 140 M1 5 Are 301 500 275 82 11 20 232 M* 140 M1 5 Are 270 430 214 31 18 21 31 70 61 1 De variëteiten, die op de verschillende plaatsen besproeid zijn, waren: bij proef 1-2-3-8-11-12-19 en 21 blauwen, bij 4-5-9 en 16 graafjes, bij 6 Juli-muizen, bij 7-10-14 en 15 roodbonten, bij 13 blanken, bij 17 Zeeuwsche bonten, bij 18 Borgers en bij 20 Eigenheimers. Te Sint Pancras hebben verschillende proefnemers niets afgewogen en daarom konden zij slechts een totaal indruk weergeven. No. 4-5-9-11 en 12 meldden, dat zij geen zieken hadden en geen verschil zagenbij No. 6-15 en 16 was de opbrengst der besproeide merkelijk beter dan de onbesproeide. Te Sint Pancras schijnt de besproeiing toch nog groote uitwerking te hebben gehad, althans op de latere soorten, niettegenstaande het werk wat te laat begonnen werd, daar de ziekte reeds tamelijk in het loof zichtbaar was, toen voor de eerste maal besproeid werd. Aangezien te Sint-Pancras bij het rooien van de besproeide, en onbesproeide perceelen slechts 1 M2. is afgewogen, hebben de cijfers van deze proefvelden weinig waarde. Zij zijn alleen opgenomen in de staat, omdat er met één oogopslag uit blijkt, dat de verschillen zeer groot waren. De besproeide veldjes waren 2ij1 tot 5 Are groot. Te Aartswoud en Hoogwoud bleven de besproeide aard appelen 2 1 3 weken langer groen dan de niet besproeide en was het verschil in opbrengst zeer belangrijk, n.1. 73 178 en 77 H.L. groote. Op grond van de verkregen uitkomsten besloot een der proefnemers te Hoogwoud, in 1906 al zijno aardappelen te laten behandelen met Bordeausche pap. Te Houtrakpolder was bij de eerste besproeiing het loof bij den Heer Barendregt reeds vrij sterk aangetast, het is dus niet te verwonderen, dat het verschil in opbrengst hier niet groot was. Bij den heer J. van Elten was bij de eerste besproeiing nog bijna geen ziekte aanwezig en hier bleek dan ook de besproeiing zeer voordeelig te zijn, daar per H.A. 128 H.L. groote aardappelen meer werden verkregen. Ie Oosterleek heeft de heer Schermer de proef dubbel'" genomen. De cijfers in de tabel opgenomen zijn de gemiddelde van beide proeven. De kwaliteit van Eigenheimers en blauwen, gerooid op, de besproeide perceelen, was te Oosterleek op alle proef velden veel beter dan op de onbesproeide. De heer Roos had door het besproeien een voordeel per H.A. van f 175 en de heer Schermer bij de blauwen f 92 en bij de Eigenheimers f 151. Zoowel hier als te Houtrak polder bleven de besproeide velden langer groen dan de niet besproeide. De uitvoering der besproeiïngsproeven was opgedragen aan de volgende heerenA. Nobel te Sint Pancras zorgde v oor die te Sint PancrasR. Keppel te Aartswoud voor die te Aartswoud en Hoogwoud: J. C. Dijksen Jr. te Houtrak polder voor die te Houtrakpolder en J. H. Steggerda, hoofd van den landbouwwintercursus te Oosterleek, voor die te Oosterleek. Te Andijk, waar het besproeien zoowel van matig vroede als van late aardappelen veelvuldig gedaan wordt en het aan moedigen overbodig geacht kan worden, werd bij 2 personen een proef genomen met poeder voor Bordeausche pap, tegen over pap bereid door bij eene oplossing van kopervitriool kalkmelk te voegen. Van de aldus bereide pap werd op het eene perceel evenveel en van gelijke sterkte uitgesproeid als van de pap uit poeder bereid, n.1. 450 L. per H.A. met 2.4 kopervitriool en op het andere de dubbele hoeveelheid, doch van halve sterkte.

Schager Courant | 1906 | | pagina 13