J Zondag 11 November E*K>. 5Usle Jaargang No. 4203 Bnreaa ICHAOKN, Laan, R 4. Interc. Telephoon Mo. 20. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Uit en voor de Pers. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 1 Tweede Kamer. imu- II RIT, Aansuis- k LiittiiilliL Pit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag— en Za'erdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden Ad)V BRTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTEMTEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uil vier bladen. Do Christen-Democraat schrijft: lloc dankbaar Kuyper heeft op „Patrimonium's" jaar vergadering den Christeljjken arbeiders open lijk zyn dank betuigd voor hunnen moed, be leid en trouw, betoond in het voorjaar van 1903. Als minister had hy dat natuurlijk niet kunnen doen. Nu reikte hy ze de verdiende medaille uit als partijleider. Voor een lintje konden destijds niet allen in aanmerking komen; ze zijn toen toch al zoo mild onder de brooderen rondgestrooid. De enkele ver- koornen zitten met de dankbaarheid van Kuyper zichtbaar op de borst. De groote massa mag sich het bedankje aan de jas hechten. Kuyper heeft den arbeiders niet kunnen vertellen, dat hy ze het beloofde pensioen gegeven hoeft. Maar ook heeft hy ze niet verteld, dat hy zyn bewind niet met eenig sociaal-wetgevend werk heeft weten te be vruchten en dientengevolge niets dan een maagdelijk schoone lei kan toonen. Als minister heeft hjj den arbeiders geen enkele sociale wet gebracht. Nu bracht hy hun als particulier zijn bedankje. Dat bedankje kon liy als minister niet brengen, zei hy er by. En als particulier kon hjj geen sociale wetten brengen; dat zei hy er niet by, maar dat weten we ook zonder dat wel. Indien hy het nu eens wat anders had gedaan; als particulier nagelaten te bedan ken, en als minister sociale wetten gebracht, zou hy dan niet beter hebben gedaan Sociale wetten van den minister, die niet bedanken kon, in plaats van het bedanken van den particulier, die geen sociale wetten geven kan? By ontstentenis van het eerste werden de arbeiders bly gemaakt met het tweede. En er was vreugde „Hoe dankbaar is mijn De stakingsbeweging onder de Pooltche schoolkinderen nam in de laatste dagen nog steeds toe, zoodat thans ongeveer 44.O00 kinderen weigeren aan het godsdienstonder wijs deel te nemen. Nu schoolblijven en arrest niet helpen, schijnt de regeering een ander middel te willen toepassen, dat vol gens een bericht aan de „Schles. Ztg." uit Pakosch ook goeden uitslag belooft. Dit be richt luidt aldus: „De bepaling van het schoolbestuur, dat de kinderen, die weige ren by het godsdienstonderwijs in hot Duitsch te antwoorden, na het veertiende jaar op school zullen worden gehouden, schijnt hier succes te hebben, wantteWielo- wies by Pakosch hebben alle Poolsche kin deren, die met Paschen 1907 ontslag van de school zullen krijgen, hun verzet opgegeven. Zy antwoorden evenals vroeger by het gods dienstonderwijs weer in het Duitsch. Men mag aannemen, dat juist de ouders op het platteland spoedig tot rede zullen worden gebracht, omdat zy door een langer school bezoek van hun kinderen, werkkrachten verliezen." Als de verkiezingen in ons land worden gehouden, voor de Tweede Kamer,dan zyn er vele warmen hoofdenen uiten de verschillende meeningen zich niet altijd even beschaafd. Maar als men by dergelijke gelegenheden het oog eens laat gaan over Amerika, dan zou men zich bepaald wel eens willen afvragen of men daar nog in een beschaafd land is. Er was oen gouverneurs-verkiezing inden staat New-York aan de orde. En die keuze liep tusschen Hughes, den republikein, en Hearst, den democraat. Hughes is gekozen. Deze keuze is van groot belang. Niet om den persoon van den heer Hughes. Niet om dat de betrekking van gouverneur van den staat New-York een zóó gewichtige is. Het belangrijke schuilt elders. Wanneer de commercieele, flnancieele en dus ook de politieke kringen in alle cultuur- staten met spannende belangstelling het ver loop der stemming gevolgd en den uitslag hebben afgewacht, dan vindt dit zyn oorzaak in 't feit, dat de New-Yorksche gouverneurs verkiezing van 1906 vrijwel de stemming en den geest aangeeft, die ook de presidents verkiezing in 1908 zullen beïnvloeden. De zoo machtige Tammany-partjj, in 't oog van velen de party van de corruptie, leed in 1901 voor 't eerst de nederlaag. Haar can didaat voor 't gouverneursschap legde 't af. Roosevelt, de republikein, is tegenstander van Tammany. En nu werd 't op haren en snaren gezet. D® democraat Hearst zou en moest er komen. °ch geloofden niet velen aan zyn succes en die veronderstelling is bewaarheid. Het was een merkwaardige strijd en de ?in8en °P en neer, als de golven van n hevig bewogen zee. kansen stonden zoo ongeveer gelijk, En hoewel het lot van den republikein- schen candidaat aan een zjjden draad ge hangen heeft, de uitslag is geweest, dat Hughes overwon in den strijd om de stembus. Maar de meerderheid was kleiner, veel kleiner, dan men aan den kant van Roose- i veld had verwacht, en bovendien zyn overal de geestverwanten van democraten in het Congres gekozen, dus het heeft allen schyn, dat alleen de onaannemelijkheid van den can didaat Hearst aan Hughes de overwinning heeft bezorgd. Dat is voor Roosevelt een bittere pil en dat geeft alle reden te geloo- ven, dat in 1908 wel eens een democratisch president in de republiek kon worden ge kozen. De gekozene was nog slechts weinig be kend in de politiek; eerst in de laatste 2 jaren kwam hy meer op den voorgrond door zyn benoeming tot leider van de zooge naamde Armstrong-commissie, wier taak was een onderzoek naar misbruiken by verzeke- ringmaatschappjjen. Aanvankelijk weigerde hyslechts toen hy de verzekering kreeg dat hy niet door politiek gedoe zon worden belemmerd in zyn onderzoek, dat1 zonder aanzien des persoons zou plaats heb ben, stemde hjj toe en gaf er zich geheel aan met al zyn werkkracht en zijn uitge breide kennis en met groote onpartijdigheid. Het onderzoek bracht de flnancieele krin gen in twee werelddeelen in opschudding en zonder meedoogen werden door hem nepotisme en favoritisme en allerhande slinksche misbruiken ontmaskerd. Dit teekent den man, Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat hy populair werd by het betere deel der beschaafde wereld. De nieuwe gouverneur van New-York is 44 jaar oud en de zoon van een eenvoudig predikant. Hij onderscheidde zich reeds vroeg door zyn schranderen kop en was reeds voor hot bovenvermelde onderzoek van het Arm- strong-comité een beroemd advocaat. Uit zichzelf een teruggetrokken, stil man, is hy niettemin een vurig spreker; belezen is hy in hooge mate en zyn werkkracht is verbazend. Een man van buitengewone gaven. een absoluut persoonlijk bewind door den keizer. Alles moet buigen voor diens per soonlijk inzicht. Pod is 's keizers vriend en al is diens reputatie niet ongerept meer, en al publi ceert Yon Bülow in de courant, dat by diens ontslag-aanvrage aan den keizor heeft opge zonden, do keizer ontslaat Pod niet. Alle bladen zyn natuurlijk geducht in de weer, dit optreden van den keizor ten scherp ste te veroordeelen en Wilhelm krijgt din gen te slikken, die moeilijk voor hem te verduwen zullen zijn. De laatste berichten melden, dat Yon Bülow om gezondheidsredenen zal heengaan en dat met Podbielski ook andere autori teiten van de baan gaan. Een generaal en wel graaf Moltke, chef van den generalen staf, wordt waarschijnlijk rykskanselior. Als dit alles zoo afkomt, wordt het in de hoogste regeeringskringen ook alles militairement. Iets van de hierboven neergeschreven voorspellingen is reeds uitgekomenminister Podbielski is op zyn verzoek ontslagen. In goed onderrichte kringen zegt men, dat Von Bülow nu spoedig volgt. toen ak r iets gebeurde, wat alleen in een pf®erika mogelijk is. resident Roosevelt land naar Roosevelt zond minister Root ivfcn een kiezersmeeting, om te waarschu- de verkiezing van Hearst, den Omtrent de wyze waarop de verkiezings' stryd in Amerika is gevoerd, deelt het hu" reau Laffan eenige sterke staaltjes mede. Zoo wordt verteld, dat Hearst aan de hoeken der straten phonografen liet plaatsen, die mot luide stem gruwelijke beleedigingen uitten aan het ad ros van den republikeinschen candidaat en diens voorstanders. Mannen als de minister van oorlog Taft, minister Root en anderen werden gewoonweg schur ken genoemd. lederen avond werden de bla den van Hearst in duizenden exemplaren gratis verspreid. Zij bevatten teekeningen, waarop de republikeinsche candidaat en an dere bekende personen als ongedierte waren afgebeeld. Groote plakkaten toonden afbeel dingen van door bedorven melk omgekomen zuigelingen, van moeders die met hun doode kinderen op den arm op Kerstavond voor het paleis van een trust-millionnair staan, van grootfabrikanten die lachend een arbeider den voet op den nek zetten, en van andere ryken, die het volk door spoorwegen en automobielen dooden. Overal op straat hielden de agenten van Hearst de felst demagogische redevoeringen en beloofden zy het volk door Hearts's ver kiezing goedkooper levensmiddelen en huren. Aan beschuldigingen, dat de republikeinen zich aan omkoopery schuldig maakten, ont brak het niet. Hoe de bladen van Hearst te keer gingen, blykt wel hieruit, dat de vroegere president Mac Kinley een gewelde naar, Cleveland een misdadiger, burgemeester Mc Clellan een spitsboef, de republikeinsche candidaat Hughes een leugenaar, de repu blikeinsche leider Parker een ondier en Andrew Carnegie de vorst van het roovers- land werden genoemd. Tal van aanklachten wegens beleediging en tal van eischen om schadeloosstelling zyn reeds tegen Hearst ingediend. In Duitechland is het in de politieke we reld verre van rustig. De kopstukken hebben het uiterst druk. Er is officieus een crisis. Yon Bülow, de rijkskanselier, moet aftreden. Het wordt officieel ontkend, maar van alle zyden houdt men de bewering vol, dat Von Bülow heen gaat. Het is nogal begrijpelijk, dat deze crisis de openbare meening bezig houdt. Deze crisis houdt verbandt met de positie van generaal Podbielski, den Pruisischen Mi nister van Landbouw. Er is een botsing ontstaan tusschen dezen hoogen mijnheer en Von Bülow. En daar minister Pod, zooals hjj kortaf wordt genoemd, zeer vele en in vloedrijke vrienden aan het hof heeft, keeren deze zich nu tegen Von Bülow. Minister Pod heeft zich bovendien algemeen gehaat gemaakt door zyn verzet tegen den invoer van vreemd vee. Maar dit is de eigenlijke reden niet, waarom hy onmogelijk is. Het zit hem in de schandalen met de leveranties van de firma Tippelskirch Co., van welke firma de vrouw van minister Pod de noodige aandeelen had, en zoodoende beschuldigt men algemeen Pod meegemuisd te hebben van deze malversaties. Dat is wel ontkend, maar Von Bülow vond Pod nu niet meer geschikt als minister, zyn naam en faam was niet ongerept meer. Maar de hooge vrienden hielpen Pod en nu kunnen zy hem wellicht niet handhaven, maar zóó veel invloed hebben zy wel op den Keizer, dat Von Bülow nu tegelijk zyn congé krijgt. Uit de heele beweging spreekt duidelijk, dat DuitschJand bestuurd wordt door Aan het hulppost- en hulptelegraafkan toor te Sint Maarten werden gedurende de maand October behandeld 54 inlagen spaar bank tot een bedrag van f 2313.52 en terug betaald f4073.52 en 32 telegrammen. Ken goede vangst. Met de aanhouding van een Belgisch- Fransch paartje te Utrecht, blykt een goede vangst te zyn gedaan. Nadat het tweetal naar hier overgebracht was, kwam al spoedig aan het licht, dat hiermede de daders van den op 24 October jl. in de Dam straat No. 2 alhior gepleegde gouden-ringon- diefstal, ten nadeele van W. M. van Ryn, ontdekt waren. Zy hebben beiden bekend. Een ontkentenis zou hier trouwens ook weinig baten, want de bewijzen zyn daarvoor al te deugdelijk. Eenige der ringen zyn nog in hun bezit gevonden. Door eigen onvoorzichtigheid is hot tweetal gearresteerd. Op weg naar Utrecht lieten beiden zich in den trein in het Fransch herhaaldelijk ver schillende uitlatingen ontvallen. Dit trok de aandacht van een mede-passagier. Hy kreeg meer en meer wantrouwen en eindelijk volle zekerheid hebbende, waarschuwde hjj by aankomst onmiddellijk een politie-agent. Deze achtervolgde de twee en noodigde hen in een onaanzienlijk kroegje uit, hem naar het hoofdbureau van politie te willen volgen. Zonder eenig kwaad vermoeden voldeden zjj hieraan en de rest laat zich denken. In hun bezit werden behalve enkele echte van den diefstal, verschillende valsche ringen gevonden. De vrouw liet zelfs, om die te verbergen, een bedelketting met allerlei op- lichters-requisieten in zekere gelegenheid achter. In deze poging om den aard van haar „vak" te verbergen, slaagde zy echter niet. Vermoedelijk leefden zij van roof, afzetterij en zwendel. „U. D." Uitslag der verkooping te lieer Htigo- waard, ten overstaan van Notaris P. J. Laurman Huis, schuur en erf, groot 41 aren, 10 cA. mot bouw- en weiland, groot 3.48.10 H.A., kooper J. leegwater, Obdam voor f 7280; Weiland groot 1.47.80 H.A., P. Weel, Heer Hugowaard voor f 2472Weiland groot 1.78.80 H.A., D. Dirkmaat, Heer Hugowaard en S. Smit, Opmeer voor f 2981Weiland 2.14.00 H.A., T. G. Stadegaard, Warmenhuizen voor f 3510Weiland 1.75.H.A., J. Blom, Heer Hugowaard, voor f 2646Weiland 1.70.60 H.A., J. van Stralen, Heer Hugowaard, voorf 2314.75; Weiland 0.89.— H.A., K. van Stralen, Heer Hugowaard voor f 1556.25; Weiland 4.06.—H.A., J. Volkers, Hoer Hugo waard, voor f 5765.20. Samen voor f 28525.20. Alles coöperatief. Men schryft uit Friesland Het coöperatief beginsel dringt by de Friesche boeren al meer en meer door. Gold dit tot nog toe enkel by aankoop van arti kelen, de veehouders te Beetsterzwaag, Olter- terp en Beets hebben zich nu verbonden hun overtollige kalveren coöperatief te ver- koopen. De handelaren moeten hun inschrijvingen vooraf inleveren, terwijl de verkoopers hun voorwaarden gesteld hebben. Ontploffing. In de machinekamer der gasfabriek te Alkmaar ontstond eene ontploffing die door brand werd gevolgd, doch spoedig werd ge- bluscht door personeel der fabriek. Persoon lijke ongelukken zyn niet te betreuren. De schade zal niet groot zyn. Mej. N. van der Oord, vroedvrouw te \oord-.Scliarwoude,is benoemd totgemeente- verloskundige te Cappelle a.d. IJsel. De omslag over het afgeloopen kwar taal is voor het veefonds te Uarsiiigrrliorn bepaald op 30 ct. per koe. De najaarsvergadering van de Vereeni- ging Hollands Voorderkwartier zal gehou den worden op Woensdag 28 November a.s. te Purmerend. Accuraat Een pakket met aangegeven waarde van f 1400, dat op 1 October uit Oldenzaal naar Amsterdam verzonden werd, is dezer dagen te Arnhem door een paar beambten in een brievenvakje van een goederenwagen gevon den, die aldaar moest hersteld worden. tN- R- Crt) Ken redding. Op den 5en November, 's morgens 9 uur, by stormweder uit het W. Z. W. en hooge zee; werd door den loodskotter No. 8 van Goeroe, Maas en Brouwershaven, gevoerd door den loodsschipper le klasse J. P. Plooy, in de Noordzee opgemerkt het Zweedsche stoomschip „Concordia", gezagvoerder August Anderson. Van dit stoomschip werd de Zweedsche vlag in den achtertop in sjouw gezet, uit welk sein schipper Plooy vermoedde, dat de bemanning hulp verlangde, waarop er heen werd gezeild, om te zien of hulp verleend kon worden. Naderbij komende, werd een deel der bemanning aan stuurboord op het achterschip en een ander deel op de com mandobrug gezien, welke door wuiven te kennen gaven, dat zy in nood verkeerden. Eenstemmig was de bemanning aan boord van den kotter van oordeel, dat het onder de omstandigheden, waarin het stoomschip zich bevond, en de hooge zee en harden wind daarby in aanmerking genomen, on mogelijk was langszijde van dit schip te komen, dat zware slagzyde had en van voor tot achter tot aan de midscheeps in het wator lag. Hierop werd besloten te trachten met de jol het achterschip te bereiken, ten einde de bemanning in de gelegenheid te stellen buiten boord te springen en hen dan uit zee in de jol op te nemen. De schipper vroeg aan de bemanning wie er bereid was in de jol te gaan en zijn leven te wagen voor zyn medemensch, waarop zich direct beroid verklaarden de zeeloods J. Tettelaar, de loodskweekeling der 2e klasse C. de Gorter en de matroos G. van Lien; meer bemanning voor de jol was niet noodig. De Nederlandsche vlag werd op den kotter gezet als contra-sein aan het stoomschip en de jol werd uitgezet. De bemanning van hot stoomschip, die de jol zag naderen, hield zich op het achter schip gereed met zwemgordels om. Toen de jol dicht genaderd was, sprong één der be manning van het stoomschip in zee en word door de jol opgepikttoen volgde een ander, tot er vijf waren opgenomen, waarop de jol door den kotter werd opgepikt en de eerste vyf mannen behouden op dit vaartuig kwa men. Een tweede tocht werd ondernomen en onder dezelfde omstandigheden werden wederom vyf man gered. Do derde en laatste tocht werd toen gedaan en men mocht de voldoening smaken ook den lon-stuurman en den kapitein en oen hond over te bren gen op den kotter. De geheele bemanning was hiermede gered; deze redding was vol bracht in twee uren tjjds. De geredde be manning werd voorzien van droge kleeren en van voedsel en is dos avonds behouden te Hellevoetsluis geland. Lof verdienen de schipper Plooy, de bemanning der jol en de verdere bemanning van den kotter voor deze in zeer moeilijke omstandigheden uitgevoerde rodding. („N. R. Ct.") Ken schadepost. Twee rammen in eene weide onder St. Nicolaasga (Fr.) goraakten in tweegevecht. Daarby kreeg de oen van den ander zulk een hovigen sfbot voor den kop, dat hjj op de plaats dood bleef. Aan de betaalkantoren te Broek op aligt-iidijk en .Voordsrliarwoiult- werd in de maand October aan de groen ten veilin gen voor een bedrag omgezet van f 159410.10, terwjjl tot één November aan onderhandsche Wieringen. Dinsdagavond te 7J uur hield onze Nuts- vereeniging „Eensgezindheid" op de boven zaal van den heer Koorn haar tweede byeen- komst.Voordrachten en bijdragen werden ge leverd door de h.h. Ds. Onnes, L. Berghuis, J. Maars en Ds. Bax. Uit de aandacht, waar moe alles is gevolgd, leidde de Voorzitter af, dat alles goed in den smaak viel van het aanwezige publiek, dankte de sprekers voor hun moeite en sloot de vergadering. Als nieuw lid werd toegelaten de heer K. Half- weeg. De opkomst was zeer gering. Wieringen, Woensdagavond te 7} uur werd in het lokaal van den heer D. D. Lont eene buiten gewone vergadering gehouden onzer afdee- ling van Het Witte Kruis. Aanwezig waren 36 loden. Na opening door den Voorzitter, den heer Dr. Koops, werden door den Secretaris, den heer L. Berghuis, de uitgebreide en uitste kend gestyleerde notulen der vorige vergade ring gelezen en onder dankzegging onveran derd goedgekeurd. Hierna deelde Voorz. mede, dat deze ver gadering was belegd met het doel, de opinie der leden te vernemen, omtrent den aankoop van een eigen gebouw. Daar reeds vroeger hierop in een algemeene vergadoring afwijzend werd beschikt, wilde het Bestuur hier thans op terugkomen, niet met het doel om dit de vergadering op te dringen, maar alleen om aller oordeel hierover te vernemen, omreden thans de gelegenheid zich presenteert. Het bestuur is het gelukt, als men tot aankoop mocht besluiten, over do noodige gelden te beschikken en wel f 1100 togen 4%. Het perceel, dat tot aan koop bedoeld wordt, is dat van den heer Amelsbeek. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, de een zei het is veel te klein, te nat en te kostbaar, zoo iets la ten onze financiën niet toe en zouden wjj niet genoog verplegingsmaterieel enz. kunnen koopeneen ander zei: dat de meeste afdee- lingen eigen g-ebouwtjés hebben en wat de financiën aanging, dit geen bezwaar ople verde. Na lang en breed de zaak te hebben be sproken, bracht Voorz. in stomming, de goe deren, welke in 't raadhuis geborgen worden, aldaar te laten, of verandering hierin te brengen. 30 Stemmen waren voor behoud, 5 voor vorandering en 1 blanco, zoodat de oude borgplaats blijft behouden. Hierna sluiting. We zyn weder in den drukken, den be- grootingstyd. We krjjgen het onderzoek der begrootingen in de afdeelingen, de verslagen daarover van de rapporteurs, de memories van antwoord der ministers, alle lijvige boekdeelen; dan nog de eindverslagen en eindelijk de openbare behandeling. We zouden verbaasd staan over de hoeveelheid arbeid, die dezer dagen in de landsdrukkerij verricht wordt, over de borgen paperassen die er dagelijks bedrukt uitkomen, als 't ons vergund werd aldaar 'n kjjkje te nemen. We hebben van de Indische begrooting de verslagen en memories gehad en krjjgen nu de openbare behandeling, welke heden Donderdag 8 November begonnen is. Laat ons beginnen met te zeggen, dat de invnn Knno r» rt4 l rl 1 i Wieriugcrwaard. J. Hop alhier is benoemd -iot aan een der O. L. Scholen te De heer onderwijzer Zaandam. Uitslag der veiling te Hoogwoud overstaan van notaris H. de Boer. Huis, schuur, erf en weiland 1,70,00 H.A., kooper N. Verlaat Weiland groot ongeveer 2,12,50 H.A., kooper D. Koning Weiland groot 2,89,90 H.A., koopers G. Portegiesen D. Hoogland Weiland en bosch 1,27,10 H.A., kooper K. van Diepen Weiland groot 4,33,10 HA., keoper F. Poland Weiland groot 2,38,40 HA., kooper T. Sjjp Huis en erf ongeveer 0,27,40 HA., kooper F. J. Kuipers ten ongeveer f 4333,50 4058.75 4393.25 1909.- 6639.— 2860.80 745.- Samen f24939.30 vrndlÜt^rd rhrüld V°°r 8611 b6drag Senomennazy^°met de^to^^tingT» ii rzluïl 23111611 66116 80111 Van namel9k sluitend; inkomsten en uigaven balanceeren. Nu is dit een uitkomst die we in jaren niet gehad hebbenzelfs verleden jaar was de stemming nog zeer gedrukt en zagen velen in Eerste en Tweede Kamer de toekomst, met 't oog op 't geraamde tekort, donker in. Er zijn dan ook inderdaad lichtpunten in deze Indische begrooting, waaronder er zyn die wjjzen op bljjvende verbetering, ook die slechts tjjdelyke verbetering aantoonen. De opbrengst der gewone middelen is belangrijk hoogerevenals voor Nederland valt er een belangrijke stijging te constateeren, 't welk wijst op een verhoogden welvaartstoestand der bevolking. Dit is van blijvend belang; van tijdelijk belang, in ieder geval een voordeel waarop niet met zekerheid te rekenen valt, is de tinprys. Deze heeft een belangrjjkó invloed op de Indische begrooting. Voor 1906 was blijkens de toelichting op de begrooting gerekend op een verkoopsprijs van f 75 per 50 K.G., terwjjl de tinprjjzen zoodanig zjjn gestegen, dat ruim f100 per 50 K.G. werd gemaakt. Daardoor is het aandeel van het Rjjk in de winst der Billiton-maatschappjj bjjna 2} millioen hooger geworden en werd de opbrengst byna 6 millioen hooger. Hierdoor is het tekort over 1906 voor meer dan de helft gedekt. Voor 1907 is ongeveer 3 millioen meer geraamd als ons aandeel in de winst der Biliton-maatschappjj en 5$ millioen meer uit de opbrengst van het tin bjj een prijs van f85 de 50 Kilo. Bljjft de prijs f100 per 50 K.G., en dat is wel waarschijnlijk dan wordt de opbrengst meer dan 10 mil lioen hooger, mitsgaders een evenredige stjjging van het winstaandeel in de Billiton- maatschappij. Toch zou die winst nog millioenen grooter kunnen zjjn, indien wjj zelf de mjjnen exploiteerden en zorgden dat de winsten gleden in 's Rijks schatkist in plaats van in de zakken der aandeelhouders. Pogingen vroeger daartoe aangewend, leden echter helaas schipbreuk. Hoe 't zy, de heeren verkneukelen zich in de prachtige financiëele resultaten en in de sluitende begrooting; de toekomst begint y De Zangvereeniging „Euphonia" te Srliagerbrug besloot in haar jaarvergade ring, om in Januari a.s. weder eene open bare uitvoering te geven. Naar wjj vernemen, is door de Evange lisatie in het Breezand te Anna Panlowna het kerkgebouw aldaar aangekocht met het doel, daarin een orthodox predikant te laten optreden, die binnen korten tjjd zal worden aangesteld. De heer Prins te Den Helder heeft aangekocht de Noorsche- bark Betty, als houtschip in de vaart tusschen Londen en Christiania. Het schip zal aan Het Zand, gem. Zjjpe worden gesloopt. W leringen. Door de coöperatieve visch- verkoopvereeniging „Hoü Zee3 te Den Oever, is tot keurmeester benoemd, de heer S. Zomerdijk Sr. aldaar. W ieringen. Tot het volgen der lessen van het herhalingsonderwjjs hebben zich i voor de school te Hippolytushoef 12 leer- I lingen aangemeld en voor de school te Oostorland 7 leerlingen.

Schager Courant | 1906 | | pagina 1