Plaatselijk Nieuws. heel wat beter uit te zien en e die den ouden tijd der „batige terugkeeren. Dat zaï wel illiuuiei gebeuiun, want als er werkelijk overschotten mochten komen, dan zouden deze toch wel aangewend worden ten behoeve der Inlandsche bevol- king, die, mag het vaak zeer De heer Pier) achtige pluim steek, vanwege wat al niet |i heey. gelooven, Kien minister een reus- den ministerieelen beleid, wees er bijv. op, moet worden en waar aan begin van" uitvoering is gegeven. In 1835 vroeg de Resideiït van Banjoemaas 30 gld. per maand Voor Inlandsch onderwijs, welk verzoek geweigerd werd. Thans wordt meer dan 2 millioen voor dat onderwijs aangevaagd. 700 scholen 2e klasse zullen verrijzen. Spr. hoopt dat vooral het Nederlandsch aan de inlanders zal geleerd worden. De oprichting van een departement voor landbouw en landbouwcrediet juicht hij toe. De heer Pierson betoont zich geen voorstan der van verdere uitbreiding van Staatsonder neming waarop daarentegen vooral door den heer v. Kolen later ook door den heer Bogaardt krachtig werd aangedrongen opaat het Rjjk scherp kan toezien op mis bruik bij particulieren, terwijl bij Staats exploitatie het gevaar van corruptie bestaat,. Alsof er meer corruptie bij Staatsexploitatie bestaatMaar al ware het zoo, mag dan deze bij-reden het argument zijn om enorme winsten aan de schatkist te onttrekken De heer Brummelkamp sprak zeer gevoelvol over de ellende, welke het opiumgebruik medebrengt het is een vijand van het evan gelie en werkt de Zending tegen de inlander verspeelt vrouwen en kinderen voor het opium. De regie helpt er niets tegen; 't eenige isvolslagen verbod van verkoop. We zijn het met Ds. B. eensdeze „volks kanker" behoorde te verdwijnen en iedere werkelijk afdoende, zelfs krasse maatregel, verdient o. i. toejuiching. Wij hopen dat de heer B. zich dat herinneren zal, als straks de jenever-belasting aan de orde komtdat hij dan ook van meening zal zijn, dat „ver gunning" en hooge belasting niets helpt, doch wel volslagen verbod „sluit Schiedam" Het leeuwenaandeel in de besprekingen van Donderdag had wel de heer v. Kol; deze hield een rede, zeer lang, maar ook zeer belangrijkeen rede die getuigde van groote studie, van zaken- en plaatselijke kennis; van inzicht in onze Indische finan ciën, van liefde voor den Javaan; een rede, tot op zekere hoogte een herhaling, maar dan toch een zeer noodzakelijke herhaling, die een doorloopende aanklacht is tegen het beleid der opeenvolgende regeeringen, die toestaan, of liever toestonden want de heer v. Kol toonde zich niet ontevreden over dezen minister dat de enorme winsten uit den Indischen bodem vloeiden in particuliere zakken; die nalieten belastingen te heffen op die winsten Maar laat ons bij 't begin beginnen; de lijst van klachten en tekortkomingen is bizon- der- lang, doch blijft belangrijk van het begin tot het einde. Echter, we kunnen ze niet alle hier opsommen. Wie er meer van weten wil dan wjj geven, neme de „handelingen" ter hand. Hij zal z'n moeite beloond zien. De heer v. Kol geeft z'n opmerkingen naar een studie der gebeurtenissen in de laatste 10 jaren, nog wel de beste. In woorden is de baatzucht verdwenen, maar niet in werkelijk heid. Yan de 18} millioen bouws landerijen waren in 1898 3,9 millioen bebouwd, in 1904 4.000.100; op een irrigatieplan heeft hij 8 jaren, telkens weer vergeefs, aangedrongen. Yoor rasverbetering van het vee wordt niets gedaan; niets voor huis-industrie, voor fcunst onder de inlanders, die er zoo vatbaar voor zijn; eerst nu wordt iets uitgetrokken voor am&acAte-onderwijs. By al die dingen wordt het eerste jaar „overwogen",het tweede„ernstig overwogen" daarna krijgen we „moeilijken arbeid" en „in overleg treden met de inlandsche regeering"; dan zijn de „adviezen" nog niet ingekomen of moeten ze „nauwgezet" worden onder zocht. Van misbruiken is den minister „niets bekend"; wordt de aandrang der Ka mer krachtiger, dan is het „overleg met de Ind. regeering heropend", maar ten slotte komt van alles niets met 'toog op de dub beltjes. Maar de dubbeltjes voor de groot-industrie zijn altijd wel te vinden Minister öremer spekte de zakken der Europeesche kapitalisten, omdat het particu lier belang een onderdeel uitmaakt van het algemeen belang I Minister Kuyper deed hetzelfde ten bate van de bevolking, zooals hij zei, maar daar van is niets terecht gekomen, Voor politie wordt op Java bijna niets uitgegevenvoor extra-kosten aan expedities, jaarlijks 50 millioen! Er wordt in Indië straffeloos gestolen en gemoord. De Koelies worden gegeeseld; de dwang arbeiders voor expedities gebruikt; eenige lieden in Soerabaja zitten 2} jaar preventief gevangen, omdat ze aan een oproer hebben meegedaan 1 In de mijnen sterven honderden koelies door mishandeling; in de goudmijn te Red- jang Lebong bijv. die zulke kolossale winsten afwerpt, sterven 7 door mishandeling. Spr. gaat voort met een zeer lange lijst van klachten bloot te leggen. Ook het belastingstelsel is een groote warboel. Op tabak is dit jaar meer dan '23 millioen gulden winst gemaakt en daarvan is geheven de belachelijke som van 70 mille. De petroleum-maatschappij Sumatra— Palembang maakte in 1905 205 mille winst; de Padang-Mij. 226 mille, de Moeara-Enim 530 mille, de „Dordtsche petroleum-Industrie" 1.170.000, de „Koninklijke" 6 millioen 3 ton. Geen cent uitvoerrecht is er van geheven 1 De mijnbouwmaatechappijen hebben meer dan 10 millioen winst gemaakt en geen half millioen aan den staat behoeven af te staan. Is het geen schande vraagt spr. Toch maken de schatrijke heeren zich niet ongerust! Ze weten dat ze achter de scher men beschermd worden; door nepotisme en groote invloeden hebben ze het beheer over de prachtige Indische landouwen verkregen deze zelfde invloeden sparen hen voor be lastingen. Jaarlijks wordt 30 a 40 millioen aan Indië onttrokken door particuliere kapita listen, in plaats dat deze sommen worden aan gewend ten bate van den Javaan, die armoe Hjdt. Verder geeselt spr. nog den zwendel in mijnbouwconcessien, de hooge tractementen en pensioenen der ambtenaren, om ten slotte zijn afschuw uit te spreken over den oorlog op Balie. Een zeer leerrijke rede, in staat om onze gesloten Nederlandsche oogen te openen Heden Vrijdag zijn nog een 5-tal sprekers aan 't woord om algemeene beschouwingen te houden over de Indische begrooting; 'tzjjn de heerende Waal Malefijt, van Deventer, Thomson, de Stuers en van Karnebeek. De eerste 2 en de laatste betoonden zich ingenomen met deze begrooting, vooral de heer Van Karnebeek. Hij meent dat we de voorafgaande jaren veel te veel hebben ge. g", doelende op teruggang der welvaart der bevolking. Die „inzin- -fctftg" blijkt niet te bestaan gelukkig en 't speet hem daarom dat we 40 millioen be stemd hebben uit onze Nederl. middelen om die niet bestaande „inzinking" te voorkomen. De heer De Waal Malefijt en ook v. Deventer zijn niet zóó optimistisch en waarschuwen den minister ook zonder hem te critiseeren. Zeker, er is verbetering te bespeuren, maar minder in de blijvende dan in de onzekere opbrengsten. Daarom vindt de he er de Waal Malefijt, dat de minister nog niet voorzichtig genoeg is geweest, omdat hij voorstellen doet, die groote blijvende uitgaven tengevolge zullen hebben. Het ware beter geweest de meerdere op brengst van het tin te bestemmen voorbuiten gewone werken, waarvoor anders geleend wordt, een opmerking, die door den heer v. Deventer gedeeld wordt. Ook wenscht de heer De Waal Malefijt gelijke behandeling en berechting dervreemde Oosterlingen, geen aparte bepalingen voor Chineezen, die naar men zegt, de Inlanders te veel bedriegen. Dit mag een enkele maal 't geval zijn, de regel is anders en de Inlan ders moeten er aan gewennen even slim te zijn als de Chineezen. De ondervinding op Malakka opgedaan, heeft aangetoond dat de Chineezen een goede behandeling op prijs stellen. Meer in 't bizonder ging de heer v. Deventer i nog eens het financieel beleid van den minister na, sprekende in waardeerende j bewoordingen. Er zijn enkele middelen, die meer op- i brengen, maar dit is meestal het gevolg van uitbreiding, die hooger uitgaaf meebrengt; zoo is het bij de spoorwegen, telefonie enz. Daarom moet Spr. de grootst mogelijke voorzichtigheid aanbevelen. Wanneer het meerdere een gevolg was vangrootere op brengst der belastingen, het zou iets anders zijn. Er staan groote uitgaven voor de deur voor onderwijs, verbetering van den vee stapel enz. Spr. beveelt aan toepassing van het Vrijz.- Democratisch program, omdat het zijn innige overtuiging is, dat de middelen, daarin aan gegeven, tot oplossing kunnen leiden. Daarom zal een algemeene inkomsten-belasting goed zijn en juicht hij toe versterking der inkom sten, door meer baten uit de Europeesche ondernemingen te halen. Spr. is het niet eens met den heer v. Kol dat het kapitaal uit Indië moet geweerd worden, waardoor „drainage" zou worden voorkomen; die „drainage" wordt daardoor niet gekeerd, wel door versterking van de economische gesteldheid en de draagkracht der bevolking. Daartoe zijn vele maat regelen noodig en om deze uit te voeren met spoed, is geld noodig. Spr. dringt dus op dien spoed aan en op versterking der middelen. De heer v. Deventer bespreekt verder nog de verkeerde toestanden in Atjeh, waar de heerendiensten zoo drukken en de goed gezinde bevolking daardoor en door de hooge boeten die ze niet betalen kunnen, tegen ons opstaat. Kunstmatig wordt daardoor het verzet in de hand gewerkt. De heeren Thomson en de Stuers deelen volkomen deze opmerking; zij treden daar over in bizonderheden. Vooral de heer de Stuers was hier in z'n element; hij hekelde hevig en toch op humoristische wijze, de manier van doen onzer Indische machtheb bers, na eerst te hebben aangetoond dat uit de officieele stukken niets was op te diepen en dus moest worden afgegaan op de be richten van vertrouwde correspondenten. Hij toonde aan dat er ruim 15000 „kwaad willigen" in Atjeh zijn van kant gemaakt, die 80000 menschen achterlaten welke met den toestand geen vrede kunnen hebben. Spr. hoopt dat God nooit op Nederland het onschuldig vergoten bloed zal wreken. Ook ons optreden op Celebes keurt hij sterk af; we gaan op verovering uit, over moedig als wij zijn, zonder zelfs de te ver overen streek te kennen. Men was er nooit geweest. Daarbij is de wijze van optreden in den regel zeer af te keuren; met onze repeteer geweren stampen wij de bevolking onze beschaving in. Daartegen wil spreker zijn protest doen hooren. De minister, die heel wat te beantwoorden heeft, komt Dinsdag aan 't woord. Men weet dat de Gouv.-Gen., luitenant Christoflfel wil bevorderen tot kapitein, in strijd met de bepalingen, wegens buitengewoon dapper en beleidvol gedrag. D« heer Thomson vraagt den minister van koloniën, of hij daartoe zal overgaan en verzoekt overlegging der adviezen, De Minister antwoordt dat hij geen inlichtingen en overlegging der adviezen geven kan, zoolang die buitenge wone bevordering niet heeft plaats gehad. De heer de Savornin Lokman vraagt den minister (van oorlog, of het juist is dat ge neraal Smedens pensioen vraagt omdat hij zich niet kan vereenigen met de reorgani satieplannen van den minister en zoo ja of de behandeling van die ontslag-aanvraag niet kan worden uitgesteld tot na de behandeling der begrooting? De Minister van Oorlog antwoordt op de eerste vraag bevestigend en op de tweede vraag, dat er bij hem niet de minste aanleiding bestaat om te trachten den generaal op zijn verzoek te doen terugkomen, welke meaedee- ling met teekenen van instemming Wordt ontvangen, Donderdag 8 Nov, werd op een dei bovenzalen van het Hotel Krasnapolsky te Amsterdam, eene vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende afdee- lingen der Holl. Mij. van Landbouw en van andere land- en tuinbouwvereenigin- gen, onder presidium van den heer Kruseman van Houtrak en Polanen, ter bespreking van de vraag„Hoe kan de pro vincie Noord-Holland op de in 1907 te hou den Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage, door gezamenlijke inzending van zaden en producten een waardig beeld geven van den omvang en den stand der ontwikkeling van het landbouwbedrijf." Verschillende personen hadden gevolg ge geven aan den oproep van den heer K. Kruseman, en, gehoord de discussiën, gaven deze blijk de uitvoering van het plan te willen helpen bevorderen. Zooals wel te verwachten was, kon men nog tot geen nauwkeurig omlijnd resultaat komen, wyl de verschillende heeren niet met de plannen bekend waren en zich dus voor hunne afdeeling of vereeniging niet konden verklaren. Wij willen daarom volstaan met te ver melden, dat, nu men eens heeft besproken de wijze van indeeling der producten en de wijze van samenbrenging van het beste wat er gevonden wordt, ('t geen bij grondige beschouwing niet gemakkelijk bleek te zijn), men eenigszins eene voorstelling kan maken van de uitgebreidheid der eventuëele in zending. Besloten werd, om alle vereenigingen op Landbouwgebied uit te noodigen tot deel name en tot bijwoning van eene vergadering in de maand December. Elke vereeniging wordt vooraf verzocht op te geven, welke producten kunnen worden ingezonden, om zich in verband hiermede aan te sluiten by de hiervoor te vormen groep (bijv. granen en andere landbouwproducten, groenten, fruit, bloemzaden en bloembollen). t De verschillende groepen (4 in getal) kun nen dan nader overleggen, hoe men alles bijeen wenscht te brengen, bijv. om aan ver- j schillende vereenigingen op te dragen eene bepaalde collectie groenten, fruit als anders zins bijeen te brengen, of zooals dat bij gra nen goed kan gebeuren, door keuringen uit te maken welk inzendingen de beste zijn. Alles is evenwel nog in voorbereiding en gelet op het groote belang, bijv. voor den i handel, om te laten zien wat er al niet ver bouwd wordt, dan kunnen wjj niet anders doen dan alle vereenigingen op te wekken om krachtig samen te werken en te toonen dat Noord-Holland zoo ontzaglijk veel op brengt om ten verkoop aan te bieden. Het zal hier niet alleen zijn een onderlin ge wedstrijd tusschen de verschillende Pro vinciën, maar ook de handelsbelangen kun nen zoo uitnemend gediend worden. De toegezegde medewerking waarborgt reeds eenigszins het welslagen, maar men handele vooral krachtig en vlug en het zal voor allen gezamenlijk niet zoo erg moeilijk zijn om eervol uit den strijd te treden. Voor het beroep naar Wieringerwaard (Herv. Gem.) heeft bedankt de heer J. L. van Apeldoorn te Helpman. Verkooping te Schoorl op 8 Nov. ten overstaan van notaris P. J. Laurman. De eigendommen van den heer P. Breed Jz. zijn opgehouden op f 6170. De perceelen toebehoorende aan den heer J. Frans Wz. zijn uit de hand verkocht. De Koningin in de hoofdstad. Uit Amsterdam meldt men H. M. de Koningin kwam Vrijdagmiddag te 1 u. 32 min. spoortijd aan het Centraal station alhier aan, tot het brengen van Haar voorgenomen bezoek aan de nieuwe „Nacht- wacht"-zaal en de Bilderdijk-tentoonstelling. Haar eerste bezoek gold het Stedelijk Museum, Haar tweede het Rijksmuseum. Heer Hugowaard. De boerenwoning met ruim 5 H.A. bouw land van P. Schilder is den 8sten bij publieken verkoop in eigendom overgegaan aan Dr. A. C. G. Post voor f 7625.50. lieer llugowaard. De rederijkerska mer „Harmonie" alhier heeft in het laatst dezer maand dertig jaar bestaan. Dit feit zal eenigszins feestelijk worden herdacht. Alsdan zal worden opgevoerd „De Vloek" of Ridder Eeco in den Heer Huyghen Waert. Van enkele tafereelen zullen een tableau- vivant, verlicht met bengaalsch vuur, wor den gegeven. Biirgcrbriig. Tot de waarneming van de betrekking van onderwijzer aan de school te Burgerbrug is voor het tijdvak 15 Nov.— 1 Dec. benoemd Mej. S- v. d. Ploeg-Tanja aldaar. Marktbericht van Winkel van 9 No vember 1906. Appelen f 1 a 2.25, peren f 1.16 a f 2 per mand, bieten f 0.60 a f 0.65 per 100, rapen f 1.70 a f 1.80 per 100, uien f 1.05 a 1.10 per haal, kool f 1.40 a 2.50 per 100, slaboo- nen f 2.25 per 1000, andijvie f 0.60 per 100 bos, wortelen f 0.35 per zak. lirock op Langcndijk, 9 November 1906. Bloemkool 2de soort fl.50 a f 2.50, reuzen- bloemkool f4.a f8.roode kool f2.50 a f4.75, gele kool f2.— a f4.—, witte kool f3.50 a f7.25, koolrapen'- fl.— a fl.50 per 100, uien f 1.10 a fl.20 per 50 K.G., bieten f3.— a f5.- per 1000. „Ons Belang", station Heer IIugowaard. 7 Nov. Aangevoerd 11000 stuks kool, roode f3.25 a 4.-, gele f2.60 a 3.- per 100. 9 Nov. Aangevoerd 9000 stuks kool, roode f2.60 a 3.25, gele f2 - a 2.80 per 100, uien fl.20 per 50 K.G. „Nieuw Leven". Station Xoord-Scha r- woude. 7 Nov. Aangevoerd 18000 stuks kool, roode, le s. f 4.a 4.50, 2e s. f 3.25 a 3.75, kleinere f2.50 a 3.—, gele, le s. f3.50 a 3.76, 2e s. f3.— a 3.25, kleinere f2.10 a 2.90, per 100, uien fl.10 a 1.20 per 50 K.G. 8 Nov. Aangevoerd 24700 stuks kool, roode, le s. f4.— a 4.25, 2e s. f3.— a 3.75, kleinere f2.— a 2.76, gele, le s. f3.50 a 4.—, 2e s. f3.— a 3.25, kleinere f2.— a 2.90 per 100, uien fl.10 a 1.15 per 50 K.G. 9 Nov. Aangevoerd 14000 stuks kool, roode, le s. f3.50 a 4.- 2e s. f3.— a 3.25, kleinere f2.10 a 2.90, gele, le s. f3.50 a 3.75, 2e s. f 3.— a 3.25, kleinere f 2.40 a 2.90 per 100. Dorp Noord-Seliarwoude. 8 Nov. Reuzenbloemkool le soort f 6.— a 7.50, 2e soort f 1.50 a f 2.—. Roode kool f 3.— a f 4.75. Witte kool f 4.50 a f 7.50. Gele kool f3. af 4.—. üeensche Witte f 3,50 a f 4.50. Uien 1.10 a f 1.20. 9 Nov. Reuzenbloemkool le soort f 6.— a f 8.50, 2e soort f 2.— a f 3.—. Roode kool f3.- af 4.50. Witte kool f 5.— a f 7.50. Gele kool f 3.— a f 3.75. Deensche Witte f 3.- a f 4.50. Uien f 1.10 a f 1.20. 10 Nov. Reuzenbloemkool le soort f 6.— a f 8.—, 2e soort f 2.— a f 3.— Roode kool f K— a f 4.50. Witte kool f 6.— a f 7.50. Gele kool f 3.— a f 4,—. Deensche Witte f 3.— a f 4.50. Uien 1.10 a f 1.20. Wieringeu. Onze vroegere plaatsge noot de hr.Jn. Hartog, ambtenaar ter secretarie te Ransdorp is als zoodanig benoemd te Spanbroek. Vergadering van den Raad der Ge meente Wieriugen, gehouden op Vrijdag 9 Nov. 1906, des namiddags ten 2 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer V. Heijblok, waarnemend Burgemeester. Na opening door den Voorzitter, worden door den Secretaris, den heer W. J. Bruul, de notulen der vorige vergadering gelezen. Naar aanleiding der gelezen notulen vraagt de heer P. Tjjsen om nadere toelichting om trent het voorstel van den heer Peereboom, betreffende den schoolbouw. De heer Obreen zeide, den heer Peereboom in overweging gegeven te hebben, zijn voorstel te stellen in handen van B. en W. en die te verzoeken den toestand te Westerland nogmaals te on derzoeken en dan met de voorstellen omtrent bouwing enz. voor den dag te komen. Doch nu B. en W. weten, dat de meerderheid van den raad vóór verbouwing is, gaan wij door en zullen daar straks nader over spreken. De heer Tjjsen: Ik begrijp anders niet, waarom de wethouders er tegen stemden. De heer Obreen: Wij moesten daartegen stemmen, omdat onze meeningen anders waren. De heer TjjsenIk heb echter begrepen dat wü op de vorige vergadering hadden gestemd vóór den bouw der school, zooals 't voorstel van den heer Peereboom luidde hetgeen ik ook in de couranten heb gelezen! De heer Peereboom zegt, dat hü en anderen ook in de meening zijn, dat de schoolbouw doorgaat en hjj, zooals de heer Obreen het hem in overweging gaf, er niet op in wilde gaan, zoodat hier een misverstand heeft plaats gehad. De Voorz. heeft dan ook in de vorige vergadering bepaald verzuimd het ons uit te leggen, misschien door de drukte welke er heerschte, voor welk voorstel wjj stemden. De heer Obreen zegtdaar wil ik den Voorz. hier niet van beschuldigen, want hij is er niet en kan zich zoodoende ook niet verdedigen. De heer Koorn zegt, dat van den school bouw zooals wy bedoelden, niets in de notulen staat, waar ik nog extra op gelet heb, zoodat ik die niet kan goedkeuren. De heer Obreen zegt: Als de heeren mee- nen, dat het niet in orde is, wel, dan moeten zjj de notulen niet teekenen. De heer Kuut zegt: als B. en W. straks met bouwplannen voor den dag komen, wel, dan kunnen wij er ons wel bij neerleggen. De heer Peereboom vraagt, of de zaak dan definitief wordt behandeld|? De heer Obreen zegt: definitief niet, de kwestie waar het over gaan zal, zal zijn wan neer en hoe de Raad er over denkt, doch nu wjj weten, dat de heeren er vóór zijn, dringen wjj er niet op aan de notulen te teekenen. De heer Peereboom zegt, uit overtuiging niet de notulen te kunnen teekenen, ook de andere heeren wilden dat niet, i De heer Obreen zegtIk begrijp dat hier een misverstand plaatsgehad heeft en de stemming verschillend begrepen is, doch als wjj nu de opmerkingen in de nieuwe notulen opnemen, dan is er dunkt mij niets geen bezwaar om te notulen te teekenen. De heer Peereboom zegt, dat hjj zich hier mee niet kan vereenigen en de stemming anders begrepen had. Teekenen wjj, dan zitten wij vast en dat doe ik liever niet. De andere heeren gingen hiermeê accoord. De Secretaris zegt, dat de notulen zijns inziens goed zijn. Als de heeren het goed be grepen hebben, dan moeten B. en W. met voorstellen van schoolbouw enz. voor den dag komen, hetgeen, zoo hij vernomen had, de bedoeling is. i De heer Obreen zegt, dat er dan bepaald misverstand heeft plaats gehad. De Secetaris zegtJa, maar als ze niet ge- teekend worden, moeten er andere notulen wezen; maar goed zijn ze, dat weet ik. De heer Kuut zegt: ze zijn juist niet goed, want er staat niet in, zooals wy het bedoel den; wjj hebben elkander niet goed begrepen, want wjj meenen met ons vijven voor den bouw gestemd te hebben. De Secretaris: Wel, dan kunnen deze wel geteekend worden en nemen wy de discussiën in de volgende notulen op. Doch de vyf heeren bleven weigeren te teekenen, alleen de heeren Obreen en Heyblok teekenden. Hierna deelde Voorz. mede, dat aan den Burgemeester een verlof is toegekend van 3 weken, en dat de heer W. Hermans zyne benoeming als opzichter heeft aangenomen. Ter tafel wordt gebracht de gemeente rekening over 1905. Gedurende 14 dagen had deze ter visie gelegener waren geen bezwaren ingekomen. Het rapport van de commissie, welke met het onderzoek was belast, n.m. de heeren Tjjsen, Peereboom en Hermans werd voorgelezen. Hieruit bleek, dat alles in de beste orde was bevonden en tot goedkeuring werd geadvi seerd. Onder dankzegging aan B. en W. voor het goede beheer en aan den Gemeente- Ontvanger voor de nette administratie, werd de rekening met algemeene stemmen goed gekeurd, in ontvangst tot een bedrag van f22.077.80} en in uitgaaf f23.805.72, alzoo sluitende met een nadeelig saldo groot f 1727.91}. Aan de orde wordt gesteldbegrooting dienst 1907. De heeren hadden hiervan ieder een ex. ontvangen. Voorz. vraagt, of de heeren nog iets had den te zeggen hierover, waarna de heer Kuut vraagt naar een postje geraamd op f 10. Voorz. zegt, dat dit bestemd is voor subsidie der schoolbibliotheek te Oosterland. Verder zegt de heer Kuut geen post te hebben kunnen vinden voor de vrijwillige wapenoefeningen en dat kost toch wel. De heer Obreen zegt, dat die kosten uit den post van onvoorziene uitgaven meestal worden betaald. De heer Kuut zegtdie is anders niet hoog, ongeveer f 35.—, en daar kan je niet veel mee doen. De Secretaris zegt, dat voor 1907 hiervoor nog niets is uitgetrokken, daar men niet weet, of het dan wel gehouden wordt. De heer Kuut zegt, het is een leelyk ding (de oefeningen), kost veel geld en beteekent niets. Ik heb enkele personen hierover, die in dienst zjjn en ook de voorloopige oefenin gen hadden bijgewoond, eens gevraagd en kreeg tot antwoordhet beteekent niets, men moet even als de anderen van voren aan weer beginnen. De Secretaris zegt, dat er nu verandering ingebracht is,b.v.verkorte diensttijd, kiezen van een corps, enz., enz. De heer Kuut zegt f allemaal niets waard, nihil op een request. De heer Peereboom vraagtwelke kosten zijn hieraan voor de gemeente verbonden De heer Obreen zegt van f2 per avond of f4 per week. De heer Kuut: En hoe lang duurt dat? De heer Obreen zegtik denk een maand j of vier. De heer Tysen zegt, dan wordt dat een heel bedrag. De heer Kuut zegtik denk, dat er op dien avond meer aan gymnastiek wordt gedaan, dan aan de wapenoefeningen. De heer Obreen zegt: als de jongelui (voor wie die gelegenheid openstaat) zich tot een bepaald aantal hiervoor aanmelden, dan is men verplicht het te houden. De heer Kuut zegt, dat de jongelui hier voor gevraagd zyn, vrijwillig hebben zy zich niet aangemeld en dat is niet zoo mooi. De heer Obreen zegtJa men moet er altjjd wel eenige moeite voor doen, om ze by elkander te krijgen, maar ik keur het toch niet af, dat, als de jongelui in dienst komen, zy er iets van weten. De heer Kuut zegt: het geeft niemendal, in dienst hebben zy tijd genoeg om te leeren. De heer Hermans zegtik vind het jam mer dat wy daar zooveel geld voor moeten betalen. De heer Tysen is dit met de heeren Kuut en Hermans eens, vooral daar men de jon gens hiervoor heeft aangezocht. De heer Kuut vraagt ook nog naar het salaris van den Burgemeester, waarvoor hy op de begrooting f 600 zag. Ik meen dat er indertijd een raadsbesluit is genomen, dat de burgemeester dan f 100 vergoeding zou geven voor huishuur, waarvan ik op de be grooting niets ontdekt hebhoe is dit De heer Obreen zegt, dat het salaris van den burgemeester bedraagt f 600 met vrije woning. Het salaris is f700, waarvan f 100 wordt afgetrokken voor huishuur, dus blijft dan f 600. De Secretaris zegtdat het Ko ninklijk besluit luidt f 600 met vrije woning, De heer Kuut meent van f600— env<« vrye woning, hetwelk vroeger zoo £5 besloten. ru De heer Obreen zegtWat komt u (Kuim met oude koeien uit de sloot? daarop kunne wjj ons niet verdedigen. De Secretaris haah het Koninklijk besluit, waaruit blijkt dat hei salaris is: f600.— met vrye woning! De heer Hermans merkt op, dat voor onderhoud van straten en pleinen te weini» is uitgetrokken, de straten zyn verbazend slecht. De heer Obreen zegtwy hebben geen eeld meer. Hierna werd de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd; in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f21.005.25}. Aan de orde wordt gesteld, de schooltoe- stand te Westerland. De heer Obreen deelt mede, dat er te Westerland 90 kinderen ter school gaan, waarvan er 32 in een of meer jaren zyn blijven zitten. Nu is de vraau hoe willen de heeren handelen? Wanneer on 15 Januari 1907 het getal van 90 kinderen wordt overschreden,dan kan men nog een leer kracht meer aanstellen, doch dit getal zal wel 90 blijven, omreden met 1 April nieuwe leerlingen worden toegelaten. Doch wil de Raad voor 1907 thans besluiten een leer kracht te benoemen, wel, dat is ons goed maar het geheele salaris, f550, komt dan voor rekening der gemeente. Op 15 Januari moeten de gewone opgaven aan de regeerine worden verstrekt, en het getal blijft zoo! doende op dien datum 90, zoodat wy dan geen subsidie voor 1907 krijgen. Wacht men nu tot 1 April 07, dan overtreft men vol- I gens de wet het getal 90 en zyn wy ge- I noodzaakt maatregelen te nemen. Op 15 Jan. 1908, als wy dan weer aan de regeering opgaven verstrekken, dan hebben wy aan spraak op de Rijkssubsidie. Intusschen kun nen wy dan vóór dien datum de verbou wing enz. bespreken en regelen. De heer Koorn vraagt, of dan met 1 April alle nieuwe leerlingen kunnen worden toe- gelaten. De heer Obreen zegt van ja. De heer Kuut vraagtMag men dan te Westerland zonder meer personeel meer kinderen onderwijzen? De heer Obreen zegt: Zeker mag dat De heer Peereboom vraagt, of hier geen mouw aan te passen is, door b.v. thans nog enkele leerlingen toe te laten, of van de Hallebalk over te plaatsen naar Westerland De heer Obreen zegtToelaten dat kan niet, die kinderen zouden te veel op achter komen, en overplaatsen kan ook niet, want van de school te Hipp. is het getal opge geven, wy kunnen niet gaan smokkelen De heer Koorn is dit volkomen met 'den heer Obreen eens. De heer Tysen zegtdus als alle kinderen met April toegelaten worden, kunnen wy met het aanstellen van een leerkracht nog een jaar wachten? De heer Obreen zegtja en als wy dan het hoofd der school en zyn vrouw te Wes terland dit duidelijk maken en die wil len mede werken, dan gaat de zaak haar gang. De heeren Tysen en Peereboom gelooven! dat het personeel te Westerland hier wel in meewerken zal. De heer Hermans zegt, dat, als alles kan zooals de heer Obreen het ons aangeeft, hy zich er mee vereenigen kan. Ook de andere heeren betuigen hieraan hun instemming. Hierna werd de openbare vergadering ge- schorst en ging de Raad in comité, ter be handeling van de suppl. kohieren van Hoofd. Omslag en Hondenbelasting over het dienst jaar 1906. Na heropening werden de kohieren vastge steld, waarna rondvraag volgde. De heer Kuut zeide, dat in de akkers der landerijen genaamd „de Legh,"houten buizen waren, het geen volgens de voorwaarden van besteding aarden buizen moesten wezen. Aangezien over een paar jaar deze weder werden opgegraven en men ze dan (de huurders) van aarden buizen zou voorzien, werd dit goedgekeurd. De heer Hermans zeide, dat de bermen of hoogten van den weg vanaf de Hollebalk tot den Poelweg noodig moesten worden afgegra ven. Ook dit keurde de Raad goed, waarna niemand meer het woord verlangde en slui ting volgde. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Schageu, gehouden op Vrijdag 9 November 1906, des avonds ten 7} uur. Afwezig de heerenBypost en Smit. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Na opening der vergadering vraagt Voorz-, I of alle leden het goedvinden, dat de notulen in de volgende vergadering zullen worden gelezen. Algemeen goedgevonden. Voorz. zegt, dat B. en W. by den Raad komen met het voorstel tot toekenning van eigendom der gemeente als grondbezit, ten behoeve van een lid van haar bestuur. De heer Asjes n.1. is benoemd tot lid van n college van bestuur van het Ambacht va Westfriesland, genaamd de Schager en Niea per Koggen, en nu wenschen B. en V den heer Asjes toe te kennen het bewys eigendom van het Rietbosch, groot H.A. B. en W. doen dat naar aanleng van Art. 6 van het Algemeen regi«me" d. bestuur voor de waterschappen in Holland, en wel volgens de clausujl6S- leden van het Bestuur moeten zijn eigei 3 erfpachters of vruchtgebruikers van in den omslag begrepen grond, al" der reglement voor ieder waterscuay ""rn"oot. „De eigendommen van naamlooze ve schappen, stichtingen of zedelijke licn worden als grondbezit toegekend aan besturen, ten behoeve van een nunn.® daartoe door die besturen aan te^wy Met algemeene stemmen wordt Q b stel aangenomen. De heer Asjes nou buiten stemming. „w-muwen De heer Asjes dankt voor het ven in hem gesteld. iBS nlet De Voorz. feliciteert den heer -i^J 0jiege. zyn benoeming in het genoemd arin Hy acht het goed, dat een raadsua zitting neemt, omdat het nieerm voorkomen, dat de belangen van colleges elkaar zullen raken. Hierna sluiting. Marktbericht- Maandag groote markt te Hoot'h ,^1 de scheimarkten, en afgeloopen wj de in stalvee. Trots de hooge PW»* 09* handel dezen herfst ze6r, „.istrekt 8*5 markt had in dezen ook er*01''!, klagen. De aanvoeren zyn goed waar gaat met graagte gekocht. De g o0k *ee telkens vlug weg. Zoo wnd er Donderdag j.1. Van vette ko^ v<£ volle laag. (Muktig traa£ ni»»* i koopers, anders ware ae met1"* vlug omschreven w°r<*®": prys vs?f*jó er 67, waarvan ^hooget» Die heer J. T. van Winkel kwam;^L de he* gld. gelden. Onze

Schager Courant | 1906 | | pagina 2