Donderdag 15 Nov. '06. 50e Jaargang. No. 4204. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuw». Gemengd Nieuws. Sciap M Vergadering, gehouden bij den heer H. de Vries in „de Prins Maurits" te Nieuwe Niedorp, op Zaterdagavond 10 Nov. 1906, tot oprichting eener Vereeniging ter bevor dering van fruitteelt. 81 Personen waren op gekomen. Als voorzitter fungeerde de heer J. v. d. Stok, die met een toepasselijk woord de vergadering opende, waarna het woord werd gegeven aan den heer Jb. de Vries Az., Hoofd der School in de Moerbeek. Deze vertelt een en ander over fijne fruit- soorten uit andere landen, welke vruchten echter hier niet wel willen gedijen; het doel nu is om, daarvan variëteiten te verkrijgen, die wèl tegen het klimaat hier kunnen en dus nief ond-rhevig 4jn aan boomziek n enz. Een vereeniging, gelijk men thans went''.' op te ri enten bestaat ai reeds te Lunteren. Door die voroeniging zijn variëteiten van buitenlandsche vruchten hier te lande ge komen, en het plan is te N. Niedorp een proeftuin daarvoor aan te leggen. Spreker wekt ten slotte op tot toetreding bij zooveel mogelijk deelname komt men ge makkelijk tot het doelwat particulieren alleen niet of hoogst moeilijk kunnen bereiken, gelukt beter door samenwerking. Voorzitter wijst er op, dat het eerste begin wel moeilijk zal zijn. De heer D. Kuilman zegt, dat de kerkvoog den der Ned. Herv. Kerk hebben besloten, (behoudens goedkeuring van Notabelen), om den kerkeboomgaard (achter de oude kaasfa- briek) af te staan aan deze te stichten ver eeniging, gedurende den tijd van haar be staan; natuurlijk tegen een nader te bepalen huurprijs. De boomgaard is thans tot 1 Mei 1907 nog verhuurd. De heer Dr. P. Maats zou gaarne willen zien een raming van de kosten, die de ver eeniging met zich zal brengen. Voorz. zou dat ook wel willen, maar toch liever op eene volgende vergaderingdan kon de stichting aan de raming van kosten voorafgaan. Nü dè kosten te ramen, vindt spreker zoo moeilijk. De heer Visser vraagt, of het de bedoeling iste stichten eene vereeniging tegen be paalde contributie, om daarmee de kosten te dekken Dit blijkt het doel te zijn. De heer Demmendaal brengt in 't midden, dat, als men piramide-vormen zette op het door de vereeniging daarvoor aan te wijzen terrein, dan de kosten niet zoo heel hoog zouden zijn en deze beplanting is bovendien gauw rentegevend. Dr. Maats uit de vrees, dat velen zich zullen terugtrekken, als er een opgaaf van kosten komt. De Voorz. zou, wat beplanting betreft, zich niet alléén willen bepalen tot struikvorm- boomen, daar die bijv. voor boerenerf of boomgaard minder geschikt zijn. Ds. Haars is één van gevoelen met Dr. Maats en wil óók graag 'n beetje hoogte weten van dp kosten en spreker wilde wèl, dat men met wat meer gegevens ware gekomen. De heer Kuilman zegt: Er is nogal wat belangstelling in het doel, er zijn vrij wat belangstellenden opgekomen, dus is het wel der moeite waardig om inlichtingen te vragen. Ds. Haars oppert de vrees, dat wanneer er nog weer eens opnieuw moet worden vergaderd, dan de vergadering denkelijk wel minder volk zal trekken. De heer De Vries stelt voor om te onder zoeken, in hoeverre de vergadering de wen- schelijkheid uitspreekt, om de vereeniging te stichten (tegen eene contributie van fl tot 15 April &.s.) De heer Kuilman wijst er op, dat wie zich nu aangeeft, dus tot 15 April 1907 aanspra kelijk is voor hoogstens fl. Mocht het blijken, dat na 15 April de zaak geen levens vatbaarheid heeft, dan is ieder weer vrij. Ds. Haars vraagt, of de kerkeboomgaard wel een geschikt terrein is voor 't aanleggen van een proeftuin, of er niet een ander terrein is, dat beter geschikt geacht kan worden? De heer De Vries meent, dat er geen beter terrein is te kiezen dan deze boomgaard. Particulier terrein is weer meer aan wis seling van eigenaar onderhevig. En dit terrein is goed gelegen. Voorz. meent, dat het wél een punt van overweging dient te zijn bij het onderzoek, of het terrein inderdaad geschikt is. Spre ker vraagt verder: Wil men trachten eene vereeniging op te richten als door den heer De Vries is aangegeven Algemeene in stemming volgt. Alle aanwezigen werden op de aangegeven voorwaarden lid; ook nog een afwezige werd als lid opgegeven, zoodat er 82 leden bleken te aijn. Voorz. wil verder vernemen, of de verga dering het dienstig oordeelt eene commissie van voorbereiding voor al wat gedaan moet worden, te benoemen. Dit blijkt het geval Zal men 3 of 5 leden daarvoor kiezen is 's Voorz. vraag. Bepaald wordt van 3, echter met het recht, om de commissie, in dien 't wenscheiyk wordt geacht, tot 5 leden uit te breiden. Tot commissieleden worden benoemd de heeren Ds. Haars, J. de Vries Az. en de Voorz. Rondvraag. De heer Visser vindtde boomgaard is al zoolang in den staat waarin hü nu verkeert en daarom geeft spreker in overweging om te onderzoeken, of de boom gaard wel goed is. Ook zouden anderen zijns inziens wel eens proeven kunnen nemen,| met inachtneming van wenken van de commissie. Be heer Visser geeft ten slotte aan de commissie in overweging om ook op kleine schaal dit jaar al iets te beproeven. Hierna sluiting. Wleringen. Zaterdag jl. hield de IJsclub „Westerland" hare gewone najaars vergadering. Dat de vereeniging zich nog aItjjd in een groote belangstelling mag ver heugen, bleek uit de aanwezigheid van niet minder dan 85 leden. Be werkzaamheden liepen nogal vlug van stapel. Besloten werd, dezen winter zoo mogelijk eerst eene hardrijderij voor school kinderen te houden en daarna een ring- rijdery op schaatsen. Deze beide rijderijen heeft men den vorigen winter moeten uit. stellen. Als derde ijsfeest werd een hard rijderij met hindernissen op het programma geplaatst. Aangaande het voorstel, door de IJsclub „Wieringen" gedaan, werd geen vast besluit genomen. Aan het bestuur werd opgedragen eerst met het bestuur van de IJsclub .Wieringen" eene nadere bespreking te houden en daarna eene buitengewone algemeene vergadering te beleggen, die dan over de voorstellen zal beslissen. Aan het slot der vergadering gaf de heer Peereboom te kennen, dat hij wegens drukke particuliere werkzaamheden soms verhinderd was het voorzitterschap naar behooren waar te nemen en zou hij daarom graag zien, dat er een andere voorzitter benoemd werd. De heer Pool werd thans tot voorzitter gekozen, terwjjl de heer Peereboom, die steeds getoond heeft een warm voorstander der vereeniging te zijn, bij acclamatie tot eere-voorzitter werd benoemd. De algemeene vergadering der Veree niging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal plaats hebben op Woensdag 28 November 1906, des voormiddags half elf, in „de Boelen- te Purmerend. Punten van beschrijving: 1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Rapport om trent: a. het bevorderen van goed melken. Uit te brengen door den heer Dr. L. T. C. Schey. b. de beoordeeling der uitkomsten van de in het vorig jaar ingevoerde Wens- ieydale rammen met prjjsuitdeoling. Uit te brengen door den heer C. Mol. c. de beproeving van Visser's weideploeg. Uit te brengen door den heer D. Brander Tz. d. het onderzoek Gierkelders. Uit te brengen door den heer P. Schenk Dz. 4. Benoeming van een Onder- Voorzitter. 5. Benoeming van eene commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting van het volgende jaar. Voor dracht van het Bestuurde heeren K. de Moor, C. Kooy Hz. en O. Nobel. 6. Bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in Maart 1907 zal worden gehouden. Voor dracht van het Bestuur: Benningbroek. 7. Voorstel van het Bestuur om den Rjjksland- bouwleeraar en den Zuivelconsulent in deze provincie te benoemen tot adviseerende leden van het Bestuur. In te leiden door den Voorzit ter. 8. Bespreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt: a. tot het voortzetten van het bevorderen van goed melken. Inleider de heer Dr. L. T. C. Schey. b. tot het opleiden van veeverloskundigen. Inleider de heer A. J. Peeck. c. tot verbetering der varkensfok kerij. Inleider de heer H. J. Avis. d. om te onderzoeken, of koeien met eene groote melkopbrengst, naar verhouding meer voedsel gebruiken, dan koeien met mindere opbrengst. Inleider de heer V. Kajj Jz. e. het onscha delijk maken der afvalstoffen van zuivelfabrie ken ter voorkoming van verontreiniging van het polderwater. Inleider de heer J. ZjjpKz. f. tot het steunen van een cursus in hoefbe slag te Schagen. g. om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de uitkomsten verkregen met de ingevoerde Lincoln- en Wensleydale-rammen. f. en g. in te leiden door den heer P. Schenk Dz. 9. Bespreking inzendingen ter nationale en internationale tentoonstelling in 1907 te 's-Gravenhage. Inleider de heer H. J. Avis. 10. Bespreking van verdere werkzaamheden. Ueer llugowaard. Door trein 570 van Hoorn, is nabij de spoorweghalte Middenweg, den 12en een koe van den landbouwer P. Bakkum aaugereden en vermorseld. Het dier, de vorige week door Bakkum gekocht, liep aan de lijn te grazen. De trein had door het ongeval enkel eenige vertraging. Goed afgekomen. Terwijl de centrifugist T. Boorsma in de boterfabriek te Hoptille onder Hijlaard (Fr.) bezig was het plafond in de fabriek schoon te maken, werden zijn kleeren plotseling ge grepen door de as van de in werking zijnde centrifuge. De man werd nu zoolang mede rondgesleurd totdat hem al zijn kleeren van het lijf gescheurd waren, waarna hij werd losgelaten en wonder boven wonder recht op zijn voeten op den grond terecht kwam. Bij het spoedig daarna ingestelde geneeskundig onderzoek bleek, dat hem geen enkel licha melijk letsel was overkomen. Ken prartisehe uitvinding. Sinds eenigen tijd wordt in het bekende kleedingmagazjjn „Nieuw Engeland", op het Koningsplein te Amsterdam, een nieuwe methode van maatnemen toegepast. Deze methode berust op een uitvinding van den heer Mentges te Frankfort, en heeft dit groote voordeel, dat iemand, hetzij dame of heer, die zich een costuum laat aanmeten, later niet terug behoeft te komen om te passen. Bjj de nieuwe manier van maatnemen wordt als volgt te werk gegaan. Nadat de persoon, die zich de maat wenscht te laten nemen, een jasje van gaas losjes heeft omgedaan, wordt met behulp van een praktisch, vlug te hanteeren machientje, het gaas met papier overplakt, zoodat in papier de juiste vorm van het bovenlichaam van den persoon wordt verkregen. Met een speciaal daartoe vervaar digde schaar wordt deze yorm vervolgens aan de rugzijde doorgeknipt, zoodat de per soon den vorm kan uittrekken. Nadat deze vorm opnieuw van achteren wordt dichtge plakt, wordt er een guttapercha zak in ge legd, die voorts wordt opgepompt, zoodat dan een gevulde, juiste vorm van den persoon is verkregen. Op dien vorm nu, die aan een in alle standen te plaatsen standaard wordt bevestigd, kan het bestelde costuum worden aangepast, zoo dikwijls als het maar noodig is. "Wanneer het costuum gereed is, laat men de lucht ontsnappen en wordt de papier- vorm opgevouwen bewaard. Ken onverwachte erfenis. Een bejaard boerenarbeider te Langezwaag (Friesl.) kwam dezer dagen te overlijden. Niet zijn familieleden, maar zijn boer, de heer De H., was de erfgenaam van een aardig fortuintje, meer dan f 30.000 wordt genoemd, dat twee broers en een zuster, die o zoo zuinig leefden, hebben bijeengegaard. De laatst overledene toonde zoo zijn dankbaar heid voor al het goede, dat hij en zijne fa milie van de familie De H. mochten onder vinden. Ontsnapt. Vrijdagavond werd door de gemeentepolitie te Weesp aangehouden een 18-jarig jong- mensch, vroeger werkzaam op een drukkerij aldaar. De politie had hem reeds vroeger als minderjarig naar de woonplaats zijner ouders, "Winschoten, getransporteerd, doch hij verliet weder het ouderlijk tehuis om te Leiden werk te vinden bij een brood fabriek. Daar moet hij, volgens zijn eigen verklaring, zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van f 50, waarmede hij zich naar het buitenland begaf. Hij vertoefde thans in Holland en nam een kijkje te Weesp, waar hij werd aangehouden en in bewaring gesteld. Zaterdag zou een briga dier der Rjjksveldwacht hem naar Leiden overbrengen. Bij het station te Weesp bemerkte de brigadier iots te hebben verge ten en vroeg verlof den arrestant eenige oogenblikken in het goederenkantoor te mogen achterlaten, waarin werd toegestemd. Nadat de brigadier zich had verwijderd, vroeg de arrestant den dienstdoenden amb tenaar even van zekere plaats gebruik te mogen maken, wat hem werd toegestaan. Het jongmensch, de kans schoonziende, poetste de plaat en is tot heden niet weder gevat. Wees toch voorzichtig! Een jongen te Drogeham (Fr.), die met een pijl en boog speelde, legde uit gekheid op zijn 5-jarig broertje aan. De pijl vloog weg en trof het kereltje in een zijner oogen, dat daardoor verloren is. Godsdiensttwisten. In de gemeente Polsbroek heerschen sinds eenigen tijd kerkelijke oneenigheden, die al eens tot opstootjes, zelfs onder de gods dienstoefeningen, aanleiding gaven. Het gaat blijkbaar tusschen de „zwaren" en „minder zwaren". Dinsdagavond had er na het eindigen der catechisatie tusschen eenige jongelieden een hevige vechtpartij plaats. Naar men ver zekert moeten de kampioenen voor „zwaar" en „minder zwaai" elkaar geducht hebben toegetakeld. Een loopt er met een buil op zijn hoofd en een gescheurd ooglid, een ander met bloedige krabbels rond, een derde met een hand, die deerlijk werd verwond en door den dokter moest worden verbonden, terwijl een vierde een pijnlijk gevoel in zijn buik voelt, die door een IJselsteen moet zijn getroffen. Metselsteenen werden later op 't slagveld gevonden, mitsgaders een, men zegt stukgeslagen, knuppel. Een nadere uiteenzetting der feiten zal waarschijnlijk wel plaats hebben in de rechtszaal. U.D. l'il kampen. Te Kampen werd voor eenige dagen door iemand aangifte gedaan van de geboorte van een meisje, welk kind kort na de geboorte in het gemeente-ziekenhuis werd opgenomen, alwaar het sedert is overleden. Bij de aangifte van het overlijden op het bureau van den Burgerlijken Stand werd het kind als een jongen opgegeven. Toen de ambtenaar de aangeefsters deed opmer ken dat „Jentje" een meisjesnaam was en dat ook ae vader het kind als een meisje had aangegeven, werd goantwoord„Neen mijnheor, 't is heusch een jongen". Op ver zoek van den ambtenaar werd echtor per telefoon aan het ziekenhuis nader geïnfor meerd on het antwoord was: „'t Is een meisje." De zaak was dus in orde, het was en bleef oen meisje, tot... oenigen tijd daarna dr. H. op het bureau verscheen en mede deelde, dat het bedoelde kind eon jongen was. Of het kind officiéél een meisje is gebleven, wordt door onzen borichtgever niet gemeld. (N. v. d. D.) Ken jonge avonturier. De jongste bediende op het kantoor der firma N. Parlevleit te Katwijk, een 14-jarige knaap uit Leiden, i9 dezer dagen meteenig geld en op een rijwiel der firma er van door gegaan zonder dat men wist waarheen. Een paar dagen later bleek bij nasporing dat hjj met het rijwiel tot Rozendal was gereisd en het daar heeft laten staan. Vandaar is hij denkelijk met den trein verder gereisd, er kwam althans Maandag bj zijne ouders bericht dat hy in Parijs was. De moeder van den knaap, die in zekere omstandigheden verkeerde en reeds eenige dagen in spanning was over haar zoon, schrok zoo bjj het vernemen der tijding, dat de geneesheeren opneming in het Academisch Ziekenhuis noodig oordeelden, waar de vrouw eenige uren Tater is overleden. Zonder vergunning B. en W. van Schoterland zij n gedagvaard voor den kantonrechter te Heerenveen ter zake dat zij iets misdreven hebben zonder... schriftelijke vergunning van B. en W. van Schoterland. De quaestie is deze: B. en W. wordt bjj dagvaarding ten laste gelegd: „dat zy eene aan de gemeente Schoterland toebo- hoorende woning gedeeltelijk hebben doen vernieuwen zonder dat zy, zooals de Wo ningwet voorschrijft, schriftelijk vergunning hadden bekomen van B. en W.". Het feit had plaats in 't begin van 1906, toen de heer L. Feits nog burgemeester van Schoter land was. Deze, thans te Baarn wonende, is ook gedagvaard. De gezondheidscommissie maakte tegen B. en W. proces-verbaal op. Dal liep goed af. Te Broekheurne, gemeente Lonneker, waar werklieden bezig zijn mot een bijbouw aan de oude school, terwijl tijdens dien bouw school gehouden wordt, kreeg de voor de klasse staande onderwijzer een stuk kalk van den ouden muur op zyn lichaam, hetgeen hem aanleiding gaf naar buiten te gaan, om de arbeiders te waarschuwen voorzichtig te zijn. Onder dit bedrijf be zweek echter de muur en viel naar bin nen, waar gelukkig de 31 leerlingen het ge vaar hadden zien aankomen en in allerijl waren gevlucht, zoodat zy met den schrik vrijkwamen. Kasten en banken zyn te splin ter gevallen. Bij de op Maandag gehouden stem ming voor twee Notabelen voor de Ned. Herv. Kerk te Alkmaar werden herkozen de heeren P. Kluitman met 245 stemmen en E. G. Wentink met 228 stemmen. Uitge bracht werden nog op H. L. Dingemans 125 en J. Vlothuizen 137 stemmen. Uitgebracht werden 392, waarvan 14 stemmen van onwaarde. De heeren P. Kluitman en E. G. Wentink waren candidaten der Evangelische Unie. Nota van onkosten voor het innen van f 3.57, zegge drie gulden zeven en vijftig cent. Dagvaarding f 4.85 Vonnis en registratie - 1.10 Grosse 4.10 Beteekenen - 7.— Beslag - 15.— Bewaarloon - 21.- Aanplakken - 6.- Advertentiën - 4.60 Executie - 26.- Totaal f 89.65 Ken noodlottige sprong. Zaterdagavond is tusschen Heemstede en Bennebroek een noodlottig ongeluk gebeurd. De arbeider Landweer, uit Haarlemmermeer, bevond zich op het balcon van een der wagens in de van Haarlem komende stoom tram. Even nadat de tram bjj de kerk heeft gestopt, springt de man nabjj de Benne- broeksche brug uit de tram, die in volle vaart reed. Ongelukkigerwijze kwam hy terecht op en tegen het daar ter plaatse langs den weg staande muurtje en brak zijn nek. De man was onmiddellijk dood. Hjj Iaat een groot gezin na. Behekst. Het is tegenwoordig in Friesland weer lang niet pluis. De tsjoenderjj toch, welke vroeger daar zooveel in zwang was, doet zich weer telkens voor in ons gewest. Gold het in den loop van het vorige jaar een ziekelijk kind te Oosterlittens, datbetsjoend heette door een melkvrouw en dat, toen aan de melkvrouw de toegang tot het huis van den kleinen zieke ontzegd was en de melk zorgvuldig door andere vervangen was, toch nog maar niet groeien wilde, totdat men eindelijk op de goede gedachte kwam om de twee prachtige, gladharige, zwarte katten te dooden, in welke de geest der betsjoening na de verwisseling der melk heette gevaren te zijn; thans geldt het een geval te Veenwouden. Daar werd zeer onlangs een vrouw vry ernstig ziek. De ziekte verergerde met den dag, totdat men op de gedachte kwam, dat de patiént wel betsjoend zou kunnen zjjn. Lang niet onmogelijk, zoo werd er geoordeeld, en daarom ging men de zaak maar aanstonds onderzoeken. De kus sens werden opengemaakt en jawel, daar kwam uit een van de veeren kussens te voorschijneen groot been of bot waar aan het eene einde een veer uitstak. On middellijk werd nu dit been met veer in het vuur geworpen. En ziet, nog nauwelijks brandde een en ander, of daar kwam een oude buurvrouw vragen, hoe het met de zieke was. Nu wist men, wie de tsjoenster was; de vuurproef had dit duidelijk uitge wezen; men kon nu verder zjjn maatregelen nemenEn het gevolg was, dat de patiënt sedert reeds aanmerkelijk in beterschap is toegenomen. I>e komiek, de olifant en de munt gasmeter. De redactie van de Telegraaf zegt, dat zy bjj toeval heeft gelezen een brief van den steeds populairder wordenden komiek van het Rembrandt-theater te Amsterdam, den heer Hans Karmel, in de Duitsche Wochen- zeitung. Deze brief was geschreven aan een vriend te Weenen en vertelt het een en ander over het verblijf van den komiek in Amsterdam. Deze schrijft dan ons wonen in Amsterdam is niet bepaald schitterend, maar het heeft 't voor deel van goedkoop en gemakkelijk te zjjn. Wij wonen namelijk in eon kleine huurka zerne, slechts een paar passen van 't theater af, en dat is feitelijk 't voornaamste. Ik heb de ervaring opgedaan, dat ook een acteur van tijd tot tjjd de dringende behoefte ge voelt, de lucht der huiselijke gezelligheid in te ademen. Dit genot is me echter in den laatsten tjjd nogal erg vergald. Onder me woont namelijk de olifant, die iederen avond in „Flora" zjjn kunsten vertoont. Het beest schijnt met gebraden veldmuizen gevoed te worden, want menigmaal stygt uit zyn boudoir een doordringende geur in mijn ne derige kluis omhoog. Over't algemeen toont die olifant zich, tengevolge van aangeboren of aangewende slechte gewoonten, als een volstrekt onbegeerlijke kamerhuur. Verbeeld je'n paar dagen geleden doe ik als ge woonlijk een middagtukjo. Op eens begint mijn bed te dansen en ik dans mee. Ontzet open ik mijn oogen en zie, hoe Emmy, myn vreuw, zich krampachtig aan het venster vast klemt, om niet op straat te duikelen. Myn eerste gedachte was een aardbeving. Met twee beenen tegelijk spring ik uit bed, neem het dierbaarste wat ik bezit, Emmy, myn vrouw, onder den arm en vlieg naar de trap, of lie ver: naar de ladder, want trappen, naar Weensche opvatting, kunnen zich hier waar schijnlijk alleen millionnairs veroorlovende overige stervelingen klauteren als oekhorens by de inheemsche kippenloopen omhoog. Daar er voor naar beneden klauteren geen tyd was het huis waggelde en kraakte in al zyn voe gen nam ik, met Emmy om myn hals geklemd, schrijlings op de ladder plaats en gleed naar beneden. Bij die vlucht moest ik het boudoir van den olifant voorbij: toen ik een blik op den dikhuid wierp, kwam ik tot de ontdekking, dat hy de oorzaak van de aardbeving was. in het plafond van zyn woning was namelijk een gat en daaruit kwam een bundel hooi gluren, maar het kan ook de zeegrasmatras van een der andere buren zijn geweest. Dit lekkere hapje kon hy met zyn slurf niet bereiken en uit woede daarover schudde hjj den houten pilaar, die hoofdzakelijk ons palei9 torst, zoo hevig, dat we meenden in San Francisco te zyn. Thans verontrusten my die schommelbe wegingen niet meer. Ik reken namelijk zoo: iedere olifant is verstandig en zal dus niet zoo dom zijn om zich zijn eigen huis op 't hoofd te halen. Ook van nog andere onverkwikkelijke rustverstoringen heb ik te lijden. Hoor en verwonder jeHet was na de première van „Die Herren van Maxim", den eersten nacht, dien ik in de nieuwe woning door bracht. De olifant was toendertyd nog niet gehuurd, maar krachtig voetgestamp rechts en links van me bewees, dat er ook menschen zyn, die olifanten eigenschapen bezitten. Toen sliep ik in. Ineens scheen 't me alsof een gestalte zich over me heen boog en aan den muur krabbelde. Inbrekers, moorde naars 1 was myn eerste gedachte. Wat wilden die bij mij Ze moesten zich bepaald in 't adres vergist hebben. Nu, ik doe even wat leeuwenmoed op, spring uit bed, klem de gestalte in mijn armen, en roep uit alle macht om hulp. Myn Emmy verloor geen oogenblik haar tegenwoordigheid van geest; zy trok het dek over haar gelaat en bleef doodstil liggen. Een man met een lantaarn in de hand verscheen, en verlichtte myn „profond négligé". Op hetzelfde oogenblik riep hy in 't Hollandsch „Smeerlap, wil je myn vrouw loslatenHet was werkelijk een vrouw, die ik omvat hield, en ons beider négligé gaf haar man, ingeval hy dat was, het volste recht tot alle denkbare vermoedens. Ik liet de keel van de juffrouw los en deze begon naar adem te snakken. Den lantaarnman bracht ik bjj stukjes en beetjes aan 't verstand, dat dergelijke nachtelijke bezoeken van zyn vrouw me hoogst onaan genaam waren, alleen daarom al, wjjl Emmy zich een wettig recht op mjjn bezit heeft verworven. Ik kon aanvankelijk echter met den besten wil niet verstaan, wat voor reden hjj eigenlijk aanvoerde voor de visite van zjjn vrouw. Deze schermde voortdurend met een paar 2J cent stukken voor myn neus heen en weer, en wees op een kast in den muur hoven myn bed. Na een lange onderhandeling en nadat ook Emmy zich in het debat gemengd had, vond ik de oplossing van het raadsel. In de muurkast bevindt zich een gasmeter, die voor 2J cent een tjjd lang licht geeft. De vrouw nu wilde zulk licht hebben; daar tegen heb ik in principe geen bezwaar, maar ik vind het een zonderlinge Hollandsche gewoonte, dat men dergelijke toestellen juist in een slaapkamer opstelt, die men om vele en steekhoudende redenen in 't mid dernachtelijk uur ongaarne aan vreemde lui als gasfabriek ter beschikking stelt. Nu ja, men went tenslotte aan alles. Nu word ik in 't geheel niet meer wakker, ofschoon iederen morgen een half dozijn buurvrou wen en buurmannen er zich van komt over tuigen, dat het Emmy is, die mijne sponde deelt. En toch zou ik niet gaarne verhuizen. De nabijheid van het theater is namelijk een niet genoeg te schatten voordeel, ofschoon ze in den laatsten tyd den olifant met druiven schijnen te voeren. Het heele huis riekt namelijk naar cognac. Bovendien verlaat hy binnen 8 dagen de stad. Dan komt zjjn ka mer leeg. Ingeval je me met een bezoek komt vereeren, kan jjj ze betrekken. Wees tot zoolang gegroet je Hans K.J. Ken epidemie. Er is te Velsen, Wjjk Velseroord, een nog al belangrijke typhus-epidemie uitgebroken. Eerst waren er weer een vjjftal verdachte gevallen bijgekomen, alles in of naby de K alverstraatde oorzaak der infectie is nog niet vastgesteld. In overleg met de gezond heidscommissie en haren deskundige den heer L. W. Havelaar, directeur der gemeente-waterleiding te Velsen, is het gemeentebestuur met behulp van de afdeeling Velsen van „het Witte Kruis" druk bezig verschillende maatregelen te nemen. Verscheidene lijders zjjn naar de gemeen telijke ziekenbarak overgebracht, waar zy door zusters van „het Witte Kruis verpleegd worden. (O. H. Ct.( Voor de betrekking van H. d. School te Oude Niedorp ikom van het dorp) is Zater dag 10 Nov. j.1. het volgende drietal (alpha- betisch) opgemaakt door 't Dagel. Bestuur, de heerenBlokker te Koedijk, Veen te Beemster en Woutman te Opperdoes. (Allen onderwijzers). Parlementaire idylle. In de Oostenryksche kamer is by de stem ming over een kiesrechtmotie weer een heel spectakei afgespeeld. De AI-Duitscher Stein stelt voor om by naamsoproeping te stemmen, doch dit vindt geen voldoenden steun. Daarop roept de af gevaardigde Schönerer: Laf tuigl (Talrijke uitroepen, waaronder men die van deChris- telyk-socialen verstaat, die de al-Duitschers toeroepen: Stilte, bek houden, koest 1) Schö nerer schreeuwtWaar zyn de Wolfianen, zy zyn verduftet, uitgeknepen I De vice-president verzoekt den afgevaar digden, die vóór de motie zyn, om op te staan. Terwijl de stemmen worden geteld, maken de Schönerianen een geweldig kabaal Stein roept: Deernen, „Zuhaiter"! MalikArbeiders-duitendieven. Schönerer: Betaalde comedianten. Ge zyt allen omgekocht, omgekocht! Kretenbetaalde deernende afgevaar digde Hauck doet net of hy geld telt. Schönerer: Omgekochte rommel. Eldersch, op Schönerer wijzendHy is vol zoeten wyns. (Gelach.)) Onder het kabaal door zegt de vice-presi- dent: De motie Geszmann is met 227 tegen 46 stemmen aangenomen. (Stormachtige bij val en handgeklap.) Schönerer roept als een automaat voortdu rend Betaald SteinBetaalde tuchthuisdieven. ElderschStilte, denuncianten. HerzogDief-communisten. Stein: Hoeveel geld krijgen jelui van de regeering Na deze parlementaire idylle gaat men over tot de tweede lezing van de kieswet hervorming, de Duitsche dr. Löcker is aan het woord en spreekt vóór de wet, de Al- Duitschers begeleiden hem met de kreten Heil dir Germania, Leve het Duitsche ryk enz., de afgevaardigde Iro zingt uit volle borstO alte Burschenherrschaft, wohin bist du entschwunden De afgevaardigde SteinIk stel voor, dat de hooge vergadering besluiten zal, dr. Löcker (die als Duitscher bezig is vóór de kieswet te spreken; geluk te wenschen, dat hy het Duitsche volk den strop om den hals heeft gedraaid. (Groot kabaal, de president luidt met de klok en verzoekt stilte.) Dr. Löcker spreekt door, voortdurend door Stein c.s. in de rede gevallen. Iro zingt nu: Wo sind sie, die vom breiten Stein! Ongeveer op dezelfde wijze gaat de zitting voortals sprekers pro hebben zich maar even 89, als sprekers contra 59 (dus op 5 na alle tegenstemmers van zooeven doen in schrijven). Dat geeft een klein idéé van de moeite, die het de regeering kost (reeds twee ministeries zyn over de wet gevallen) om de wyziging der Oostenryksche kieswet tot stand te brengen. De vloed van redevoeringen over de wet is nu in zooverre voorbij, dat de „hoofd sprekers" gekozen kunnen worden, die Maan dag nog het woord zullen voeren. Daarna hoopt men Maandag met de artikelsgowjjze behandeling te kunnen beginnen. De woeste scènes, hierboven geschilderd, herhaalden zich Zaterdag, toen Malik den president uitschold voor al wat leelyk was, omdat hy het woord niet meer kroeg. Byna raakten de Al-Duitschen daarbij met de sociaal-democraten handgemeen. Later daagde Malik den christelyken socialist Prochaska tot een tweegevecht uit, waarop deze hem in antwoord eenige oorvijgen aanbood. Maar de behandeling schiet dan toch op. Ken merkwaardig verschijnsel. In de jongste vergadering van de maat schappij voor geneeskunde te Berlijn werd een merkwaardig verschijnsel medegedeeld, dat zich dezen zomer had voorgedaan in" een machinefabriek aldaar. In de open lucht, op de binnenplaats der fabriek, werd elec- trisch smeedwerk verricht en daarby werd een sterke stroom toegepast. Een groot aantal werklieden ging op een afstand van 5 meter ongeveer voorby de plek en allen werden ziek met verschijnselen van „elec- trische oogaandoening". De twaalf patiënten, die den volgenden morgen onder dokters handen kwamen, verzekerden eenstemming dat zy de bedoelde plek waren gepasseerd zonder ook maar even te hebben stilgestaan. Zy merkten ook niets bijzonders, maar midden in den nacht waren ze wakker geworden met heftige pijn aan de oogen, waarby ze 6e oogleden niet konden openen. By onderzoek zag men sterke zwellingen van het netvlies,^ zonder dat het gezicht benadeeld was. Na enkele dagen waren allen genezen. Het treffende was, dat hier een aantal personen werd getroffen, die met het eleetrisch licht niets te doen hadden maf.r snel voorbijgingen. Hoogstwaar schijnlijk moet de oogontsteking worden toegeschreven aan een inwerking van de onzichtbare ultraviolette stralen in het electrische licht. No. 6000. De bekende Berlynsche firma A. Borsig heeft dezer dagen de 6000ste locomotief afgeleverd. In 1902 was het 5de duizendtal bereikt. In hare werkplaatsen te Tegel (by Berlyn) zyn 4500 arbeiders; in haren mijnen in Silezië 8000.

Schager Courant | 1906 | | pagina 5