f Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. als bode met f130 salaris. Het salaris van Boekei is f495 met vrtje woning, dat is dus alleszins billijk geregeld. De instructie van den bode wordt nu vastgesteld en hem toegekend voor aanplak ken f3 per keer en schoonhouden raadzaal enz. f 30. De benoeming, die nu noodig is geworden, zal in een volgende vergadering plaats hebben. Tot onderwijzer wordt met algemeene stemmen benoemd de heer D. E. Beijneveld te Haarlemmede op de voordacht stonden de heerenW. C. Speets te Haarlem en A. Helling te Worm ervoer. Aan den onderwijzer J. Hop wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Januari 1907. De Gymnastiekvereeniging „Olympia" had een adres ingezonden om in de oproe ping van den opvolger van den heer Hop wederom te melden dat iemand met de bevoegdheid en ambitie tot het geven van gymnastiek de voorkeur verdient. Allen zijn er voor, aan dit verzoek te vol doen en in de advertentie op te nemen dat de tegenwoordige gymnastiek-cursus f 100 geeft. Het ontwerp-politieverordening dat bij de heeren raadsleden heeft gecirculeerd, wordt zonder eenige wijziging voorloopig vastge steld. De rondvraag niets opleverende, volgt de sluiting. Wieringen. Evenals elders, begint hier ook de beweging om loonsverhooging aan de orde te komen. Zoo hebben de gezamenlijke timmermansknechts alhier een schrijven gericht aan hun patroons om hun loon, dat thans f 0.15 per uur bedraagt, te willen verhoogen. Wieringen. Onder de leerlingen der lagere klassen der O. L. school te Hippolytus- hoef heerschen de mazelen. Vele leerlingen komen hierdoor niet ter school. Vlieringen. Op Dinsdag 4 December a.s. zal de heer C. Rjkeboer een feestavond bereiden aan de leerlingen van de onder zijne leiding staande zangschool, in de concertzaal van den heer Jb. Bruul. Behalve eenige twee- en driestem mige liedjes zal nog worden opgevoerd een kinder-tooneelstukje, getiteld„Een leugentje om bestwil" door A. Ising. Tevens bestaat het voornemen, de ouders der kinderen en belangstellenden in den kinderzang dezen avond uit te noodigen, tegenwoordig te zijn. Wieringen. Twee alhier thuis behoorende Noordzee schepen hebben het verleden week, terwijl zij in zee waren,hard te verantwoorden gehad. Er ontstond in de Noordzee een verschrik kelijke branding, en ieder zocht een veilige haven op. Dit gelukte echter den visschers Gebr. Koster en J. Everts met twee knechts niet zoo spoedig. Na lang tobben gelukte het den Gebr. Koster de Scheveningsche haven behouden te bereiken. Schipper Everts was niet zoo gelukkig, de hevige branding voerde hem voorbij de haven en wierp het schip op strand. Zijn knecht J. Bakker, een kranig zwemmer, wist vanaf het schip een lijn naar de kust te brengen, waarlangs zich toen de schipper en de derde knecht, de jongeling Pieter Jongkind, welke laatste voor den eersten keer mee ter zee ging, begaven en ook de kust bereikten, zoodat alle drie opvarenden gered waren. Het schip, dat nog op strand zit en vreeselijk beschadigd is, zal, als het gelukken mag het los te krijgen, groote reparatie moeten ondergaan, gepaard met groote kosten. Dit is voor den schipper een zware schadepost. De schei markt te Hoorn wordt ge houden Maandag 26 November. Goed voorbeeld doet goed volgen. Door de heeren J. J. Swets Bz. en K. A. Kaan, rentmeesteren voor de Hoog Geboren VrouweGravinne Bentinck,geboren Baronesse van Heeckeren van Wassenaêr, werd dezer dagen aan Notaris Vrijburg ter hand gesteld, een bedrag van f32.80, zijnde de opbrengst der wandelkaarten, gedurende het jaar 1906 uitgegeven voor de bosschen „Ananas" en „Wildrijck", om aan den administreerenden Armvoogd van de Algemeene Armen van de Zijpe, voor die armen te worden afge dragen. i Voorwaar een aardige toelage en men twijfelt dan ook niet of deze zal dankbaar worden aanvaard. Tevens eene aanmoediging voor hen, die gaarne van de schoone natuur willen ge nieten en het goede doel willen steunen. Kaarten zijn verkrijgbaar a f0.10 bü de heeren M. Schrieken in „Ananas" en H. v. d. Sluijs in „Wildrijck". Op de Kiezerslijsten van den Zijpe en Hazepolder zijn dit jaar geplaatst: o. op de lijst van verkiesbaren, 104 namen en b. op de lijst van stemgerechtigden, 187 namen. Dinsdag 20 November zal te St. Paucras de interlocale telefoondienst voor het publiek in gebruik worden gesteld. Wegens het heerschen der mazelen te Anna Paulowna is voorloopig tot Maandag 26 November aan de leerlingen der le klasse van school no. I vacantie gegeven. Moord De 30-jarige ongehuwde rangeerder Hen drik Drost, van de H. IJ. S. M. te Amers foort, begaf zich Donderdagavond even na zessen van zijn kosthuis aan den Soester- straatweg naar den wachtpost bü de elec- trische centrale en de machineloods op het stationsterrein, doch is daar niet aangekomen. Te zeven uur zond men naar zün huis om te informeeren waarom hü niet op zü'n post was. Vrüdagochtend vonden van hun werk naar huis terugkeerende machinisten zünlük met ingeslagen schedel op het voetpad, dat van zü'n huis naar zijn post leidt. De zaak is in onderzoek. Het is nog niet uit te maken of moord dan wel zware mishandeling met doodelüken afloop heeft plaats gehad. Drost stond niet ongunstig bekend en aan een vrouwenquaestie schünt niet gedacht te moeten worden. Kolhorn. De heer C. Kaper is met algemeene stem men herkozen tot Notabel bü de N. H. Kerk. Kolhorn. Op den 2en Kerstdag zal in deN. H.Kerk een kerstboom venyzen. Een 40-tal jeugdige Catechisanten houden zich onledig met het instudeeren van een Kerst-cantate, die op dien avond zal worden ten gehoore gebracht. Kolhorn. Een zeer eigenaardig verloop had het Lief dadigheidsconcert dat in het begin dezer week gegeven werd. Voor een belangstellend en enthousiast gehoor traden bü afwisseling op „het Zanggozelschap Kolhorn" en het Sym- phonie-orkest „Semper Crescendo" van Oud karspel. Had dit orchest eerst te kampen met de een weinig te laag gestemde piano, langzamerhand wist men dit bezwaar te boven te komen en nu ging het „excelsior" steeds hooger. Er werd genoten, volop genoten van de voor 't meerendeel zeer schoone nummers. Wat het Zanggezelschap betreft, dit overtrof zichzelfs. Directeur en gezelschap vormden een zoo symetrisoh geheel, de nuanceeringen der composities werden zoo juist aan- en weergegeven, dat het wezen de ziel van elk der Uitgevoerde nummers büna volmaakt tot zün recht kwam. Op dien avond was het voor de zangers een genot te zingen, voor de hoor ders een genot te luisteren. Büna kreeg men te veel van het goede, want het pro gramma bevatte alleen voor muziek en zang 21 nummers. De heer Ds. Kooiman van Barsingerhorn, die het litterarisch gedeelte voor zün rekening genomen had, behoefde maar eenmaal op te treden en bü deze ge legenheid vergastte hü het auditorium op een fraai gedicht van Lövelinck, getiteld: „Het geschenk", op een paar humoristische gedichten van Laurillard, en ten slotte op een pennevrucht van prof. C. P. Thiele. Ook dit werd met belangstelling gevolgd. Na beëindiging van het programma werd zoo daverend geapplaudisseerd dat de beide op voerende vereenigingen nog tot een extra nummer genoopt werden. Een schoone avond was het en al werd het beoogde doel niet ten volle bereikt, toch is er een begin-fonds verkregen, dat op andere wüzen wel zoo te verzwaren zal zün, dat het beoogde plan, „Een lüdenden naaste een betere omgeving te verschaffen, om zoo mogelük tot herstelling te geraken", werkelükheid kan worden. Uitslag der verkooping te Winkel, ten overstaan van Notaris H. de Boer te Hoogwoud, op 15 Nov. Boerenwoning met erf en land, groot 19.97.30 H. A., K. de Moor voor f 39505. Idem, groot 13.09.10 H. A., J. de Veer voor f 24586. Tuin, groot 0.03.10 H. A., K. Vries voor f 150. Weiland, groot 6.53.90 H. A., H. J. K. v. d. Steen voor f 12742.64. De bieten-campagne in de bouwpolders van Hollands Noorden loopt op haar einde. De uitkomsten zün bevredigend. De oogst bedraagt van 35000 tot 40000 K.G. met een suikergehalte van 15.9 tot 17.1 pCt. De prüs van f8.50 per 1000 K.G. op een percentage van 14 wordt daardoor met f 1.90 tot f 2.10 verhoogd, daar voor elke 0.1 pCt. over- gehalte 10 cent bepaald wordt. De gemid delde ontvangst zal ongeveer f400 per H.A. bedragen. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, gehouden op Donderdag 15 Nov. j.1., 's nam. 4 uur. Met kennisgeving afwezig de heer Sloos. De Voorzitter heet de tegenwoordige leden welkom en opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring notulen der vorige zitting. Aan de orde is5-jaarlüksche herziening der algemeene politie-verordening. In verband hiermede wordt voorgelezen een juist ingekomen circulaire van de Ge zondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, ten geleide van een ontwerp-verordening betref fende het toezicht op vleesch en visch. De verkorte inhoud behelst 1. Aanstelling van een keurmeester voor 5 a 10 gemeenten. 2. Verbod in- of eer-voer binnen de gemeente van dood vee, tenzü met vergunning van B. en W. 3. Aangifte doen van gestorven of uit nood geslacht vee en na de kennisgeving 24 uren wachten alvorens te verkoopen. 4. Verbod verkoop van vleesch afkomstig van ziek of uit nood geslacht vee, tenzü met vergunning van B. en W. en gebleken is, dat het vleesch geschikt is voor het gebruik voor den mensch. 5. Voor in- of vervoervan vleesch en visch, of verkoop daarvan, waar omtrent de deug- delü'kheid getwüfeld wordt, is toelating van onderzoek en keuring verplichtend. 6. Verbod tot het verrichten van werk zaamheden, welke voor vleesch of visch na- deelig kunnen wezen, op plaatsen waar deze ten verkoop voorhanden zü'n. Goedkeuring door B. en W., welke ten opzichte van de lokalen aan slagers, vleesch- of vischhendelaren enz. 8. Er wordt verstaan onder: a. Vee: de eenhoevige en de herkauwende dieren en varkens. b. Vleeschalle deelen van het vee, hetzü versch of gezouten enz. c. Vischalle visch, tot zelfs oesters en mosselen. 9. Overtreding is strafbaar met zes dagen hechtenis of geldboete van f25.— Ten vervolge op dit ontwerp-verordening, worden hierna gelezen de bepalingen die reeds in de algem. politie-verordening voor komen ten opzichte van eet- en drinkwater. Na kennisneming hiervan zegt de heer Breebaart, die voorschriften nog zoo slecht niet te vinden; het wil Spf. yoorkomen, dat die voor deze gemeente meer passend zün dan het ontwerp der gezondheidscommissie. De heer Over zegtals men 24 uur moet wachten, om uit nood geslacht vee te mo gen verkoopen, dan kan het wel onbruikbaar zün geworden. De heer Slooves verklaart zich van de zelfde meening, in den zomer is 12 uur reeds lang genoeg. De heer Timmerman merkt op dat hü keuring van vleesch zeer wenschelük acht. De heeren Over en Breebaart zün van oor deel, dat het betrekkeRjk ontwerp van de Gezondh.-Comm. meer doeltreffend en ge schikt voor de stad is, waar ze een eigen keurmeester hebben. Voorz. deelt mede, dat het vleesch, van dood of uit nood geslacht rundvee, waarom trent voor comsumptie twü'fel bestaat, steeds wordt gekeurd door een districts-veearts. Er komen echter vele gevallen voor dat het vleesch b.v. van schapen en varkens niet gekeurd wordt, om de eenvoudige reden dat van die noodslachtingen geen kennisgeving behoeft te worden gedaan. Dit vindt "Voorz. een toestand die niet be stendigd mag blüven en daarom zou hü wen- schen voor te stellen, als de leden tenminste van een algemeen gevoelen zün het ontwerp van de commissie niet voor deze gemeente te kunnen volgen, in de politie-verordening op te nemen: de verplichting tot het doen van aangifte van dood of uit nood geslacht vee, waarvan het vleesch voor consumptie bestemd is. j Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor: 1. in te trekken de artt. 14, 15, 16,17,21, 35, 68, 69, 70, 71, 72 en 73, welke in de Bouwverordening zün overgenomen 2. in te trekken de artt. 62 tot en met 66, welke betrekking hebben op het houden van verlotingen. 3. overeenkomstig het verzoek van de „IJsclub" op te nemen de navolgende be paling: Zonder vergunning van B. en W. is het verboden a. In de met üs bedekte wateren, dit üs te breken of daarin gaten te hakken. b. Op het üs haardasch, vuilnis, schillen, steenen of andere stoffen te werpen. Overtreding wordt gestraft met een boete van hoogstens f 10 of 3 dagen hechtenis. 4. Toe te voegen aan art. 80 lett. c. eenige bewoordingen, waardoor het dan zon löfden Het is verboden paarden, runderen, scha pen of eenig ander beest en pluimgedierte aan de openbare wegen te laten weiden of loopen, vast te zetten of te laten vastzetten, teneinde daarop te kunnen grazen. 5. Toe te voegen aan art. 94 sub f, eenige bewoordingen, waardoor het art. dan zou luidenHet is verboden op of aan openbare straten, wegen of voetpaden, woonwagens neder te zetten, getimmerten, turf of brand stoffen, strooisel, asch, aarde of mesthoopen, hout, hooi, riet, stroomüten of andere voor werpen te plaatsen. Deze voorstellen van Burgemeestei en "Wethouders vinden algemeene instemming en wordt tot intrekking en aanvulling der bedoelde artikelen in de algemeene politie verordening met eenparige stemmen besloten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Over, of de les van het herhalings onder wqs te Lutjewinkel tot 's avonds 9 uur is, deelt Voorzitter mede, dat de lessen te Lutjewinkel worden gehouden 2-maal in de week van 's avonds 6 tot 8J uurde geheele cursus (96 uur) zal dus iets langer duren dan einde Februari. Deze regeling is dooi den Schoolopziener in overleg met Burge meester en Wethouders toegestaan. Voor het herhalingsonderwüs te Winkel waren slechts 3 leerlingen, en nu werd er aanvankelük over gedacht om het onderwüs niet te houden, doch Schoolopziener had daartegen bezwaarzelfs als er maar 1 leer ling zich aanmeldt, moet er herhalings onderwüs worden gegeven. Hierna volgt rondvraag en deze t niets op leverende," sluiting de? vergadering. Heer-Hugowanrd. Door den Voorz. van „Nieuw Leven" werd in een vergadering van landbouwers in Sept. te Zuidscharwoude het wenschely'ke geopperd van het stichten eener federatie, speciaal voor het behartigen van algemeene belangen der landbouwersin het kooldistrict. Meermalen werd na die vergadering bü „Nieuw Leven" er op aange drongen het initiatief te nemen voor deze zaak, waartoe in de laatstgehouden bestuurs vergadering werd besloten. Teneinde aan het plan vasteren vorm te geven, zullen nu door „Nieuw Leven" worden uitgenoodigd al de besturen der vereenigingen in deze om geving, met inbegrip der afdeelingen van de „Naamlooze" tot het bijwonen eener verga dering op Woensdag 28 November, 's nam. te 3 uur te houden in het lokaal van den heer Bood te Noord-Scharwoude. Door den Voorzitter van „Nieuw Leven" zal de zaak bü de vergadering worden ingeleid, terwül reeds nu verschillende zaken aan de orde zullen worden gesteld, waarvan het gewenscht geacht kan worden, dat er over van gedachten gewisseld wordt door de besturen, om ze vervolgens in de veree nigingen (resp. afdeelingen) aan de orde te stellen. Van de discussie zal het afhangen, of het voorstel zal worden gedaan tot het benoemen eener commissie van voorbereiding, of wel dat er een permanente commissie wordt samengesteld, teneinde de besturen op te roepen tot een vergadering, wanneer tüden en omstandigheden dit noodzakelük doen zün. Nog een paar sprekers repliceeren vóór de algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting gesloten worden. Er zü'n 2 tweetallen," die mekaar plukharen, om eens een weinig-parlementaire uitdrukking te gebruiken, 't Zün de neer Van Kol met den heer Van Karnebeek en de heer De Stuers met den Minister. De heer Van Karnebeek vroeg het woord voor een persoonlijk feit. De heer Van Kol had hem gequalificeerd als het vleesch ge worden conservatisme en verkondigd, dat hü verrukt zou zü'n over den terugkeer der batige sloten. De heer Van Kol was naar Spr.'s meening zelf niet zuiver op de graat; immers deze had eens gezegd dat hü voor Indië het kapitalistische stelsel was toege daan. Ons dunkt dit antwoord een zwakke verdediging; zoo zeggen de schooljongens ook tegen mekaar: „dat ben je zelf." Ove rigens meent Spr., dat de heer Van Kol 't met z'n woorden niet zoo heel nauw neemt, want 't is reëel onmogelü'k, uit Spr.'s eerste rede op te maken dat hij voorstander der batige sloten is. Hiermede eindigde dit incident. Het tweede werd afgespeeld tusschen den Minister en den heer De Stuers, naar aan leiding van de door den laatste gemaakte opmerking, dat 's Ministers ambtenaren hem den Minister onjuist inlichtten. Ik treed, zegt de. Minister, niet in een beoordeeling van des heeren De Stuers' op treden als ambtenaar, maai- wensch te con- stateeren, dat mün ambtenaren hun plicht doen. De heer De Stuers moest zich overigens duidelüker uitdrukken, want 't bRjkt telkens, dat we hem misverstaan, volgens zün zeggen. De heer De Stuers die ten derde male het woord verkreeg, bleef het antwoord niet schuldig. Hü constateerde dat 's Ministers bespreking omtrent Spr.'s optreden als ambtenaar veel van een insinuatie had, welke uitdrukking hem een tot-de-orde-roepen van den Voorzitter op den hals haalde. De Minister wenschte niet over- spr's houding als ambtenaar te discussieeren, maar waar voor dan de mededeeling van dat belangrijke nieuwsGü moogt het anders welwat daarover te zeggen valt, zou wellicht een ander zich meer kunnen aantrekken dan spreker Overigens handhaaft hü zün meening; de kaart van Indië is aan alle kanten bespat met menschenbloed, bloed van vrouwen en kinderen. In naam der christelükheid verheft de heer De Stuers zün stem daartegen. Nog voerden het woord de heeren De Waal Malefijt die er op aandrong dat de Minister niet zou wachten met het belasten der petro leum tot de invoering der algemeene.inkom- stenbelasting en zich krachtig voorstander betoonde van exploitatie der münbedrüven door den Staat; Pierson, die 't met den Minister eens was, dat een progressieve inkomstenbelasting op naamlooze vennoot schappen zal afstuiten op onoverkomely'ke moeilijkheden; de Minister, die er den heer Van Kol op wees, dat hü niet al te pessimis tisch moest zünde gewone middelen zün in 15 jaar met 40 millioen of 95 procent ge stegen. Als het volgend jaar de inkomsten belasting komt, zal wel blüken, dat de petro leum daarvan een goed deel heeft te dragen. Het opiumgebruik kan niet in eens afgeschaft worden en met den Islam moet voorzichtig worden omgegaan. De algemeene beschouwingen waren hier mede afgedaan. Bü deafd. Departement van Justitie voer den voornamelük de heeren Troelstra en Van Kol het woord, de eerste om eenige vragen aan den Minister te stellen en inlich tingen te vragen omtrent „pesterü" van het Indisch bestuur, den heer Van den Brandt aangedaan, de man die een paar jaar geleden de Koelie-schandalen in een brochure be schreef omtrent behandeling van den heer Dijkstra, die door den controleur ook al las tig gevallen wordt, omdat hü zich voor Koe lies in de bres stelde; en overlegging van het justitieel onderzoek daaromtrent van den officier van justitie Rhemveh. De heer Van Kol wijst eens weer tal van misstanden en misbruiken aan; het ranselen van Koelies voor de tinmünen, en de handel in „zwarte slavinnen" voor de Straits, waar tegen door de overheid niets gedaan wordt de zwendel in Naaml. Vennootschappen; op de Amsterdamsehe Beursis voor 500 millioen aandeelen genoteerd en de heer Boogaardt schat het kapitaal van die vennootschappen op 1000 millioen. Geen onaardig sommetje 1 In de Kina-ondernemingen hebben honder den kleine ambtenaren hun spaarduitjes verloren. In geen land ter wereld is het zoo gemakkelük als in Indië, om concessies te verkrügen; ook daar zwendel. Duizend bouws werden aan bepaalde maat- schappü'en in concessie gegeven, toen minister Cremer, vroeger Directeur der Deli-Mü-, aan 't roer was. Millioenen werden-particulieren in den schoot geworpen. De Kon. Petroleum- My. kreeg een terrein zoo groot alsN. enZ.- Holland samen; de gouverneur-generaal V. d. "Wjjck onder wien dit plaats had, werd latei president-commissaris dier My'. Met schrikkelü'ke voorbeelden gaat de heer Van Kol voort, tot hü door den Voorzitter in de rede wordt gevallen met de opmerking, dat hier alleen „Justitie" aan de orde is. Ja, zegt de heer Van Kol, 't is waar, ik spreek nog van eerlü'ke, niet eens van on- eerlüke maatschappüen, maar in ieder geval behoort de minister aan dien concessie-zwen del een eind te maken. De heer Bogaardt toont aan, dat de heer Dükstra met de waarheid op slechten voet staat en in tegenstelling met den heer v. d. Brandt is hü van meening, dat de Koelies het in Deli beter hebben, dan in hun Kampongs. Ook de minister deelt mee, dat de klachten des heeren Mr. Van den Brandt herhaaldely'k zün onderzocht en ongegrond bevonden. De maatschappüen, waarvan de heer Vaw Kol, sprak zün allen Nederlandsche maatschappüen. De Nederl. wetgeving zou dus gewüzigd moeten worden. Tegen de in sinuaties betreffende de h.h. Van der Wy'ck en Cremer komt de Minister op; na 1899 zün volstrekt niet tninder concessies uitge geven als vóór dien ty'i, terwijl minister Cremer juist in die uitgifte van concessies aanleiding vond om zün münwetin tedienen. Hoe 't zü, of de heer Van Kol geheel of slechts gedeeltely'k gelük heeft, vast staat het dat zün attent-maken op de zaak niet anders dan groot nut kan afwerpen. Nu reeds verzekerde de minister, dat Djambi voor particuliere concessiën gesloten blüft. De heer De Savomin Lokman had liever gezien, dat in Medan het residentiegerecht gebleven was, in plaats van de thans voor gestelde Raad van justitie; omdat de eerste veel eenvoudiger is en sneller recht bedeelt, 't welk door den minister niet geheel kon ontkend worden. De heer Van Kol heeft 't vorig jaar ge klaagd over de wy'ze, waarop de landrente van de bevolking wordt geïnd. De minister heeft daarop in een nota geantwoord, dat dit dit geschiedde zooals de heer Van Kol het wenschte: inning der gelden na het binnen brengen van den oogst. De heer Van Kol, die dit ontkent, zal nog een jaar geduld hebben en hoopt, dat inmiddels de wyze van inning beter zal zün geregeld. Bü de verdere behandeling der begrooting worden door den heer Van Deventer een paar punten van belang ter sprake gebracht le. de veel te hooge tarieven der pand huizen in eigen .beheer zoowel als bij de verpachte. Met een kapitaal van 637.000 gld. wordt 270.000 gld. winst gemaakt of 42 Dat gaat niet aan. De Minister zegt, dat er geen sprake van kwade prakty'ken is en hü overigens moei- lÜ'k de juistheid van de opmerkingen kan beoordeelen, zoolang er niet een overzicht1 van den geheelen dienst is. De contracten loopen nog eenige jaren, dus daarin kan geen wüziging gebracht. Het 2e punt is de kwestie der heeren- diensten, welke door de suikerfabrikanten van de Inlanders gevorderd worden, ter voor koming van rietbranden. Dat is een groote onbillükheid, waaraanSpr. een eind wil zien gemaakt. De heer Van Kol voegt zich bü den heer Van Deventer en te zamen maken zü het den minister niet gemakkelük; zü wenschen uitbreiding der politie. Nog eenige ze^r belangrüke punten worden door den heek -Van Deventer, die bizonder goed op de hoogte blykt te zün en zün volle kracht legt op practische hervormingen in 't belang der bevolking en ter verhooging van het welvaartspeil, ter sprake gebracht. Hü wil verplichtend stellen het deelen in de winst der suikermannen voor hen, die hun gronden afstaanverder rentelooze voor schotten aan de suikerverbouwende dessa- bewoners en afschaffing der premiën voor de dessahoofden, omdat die tot misbruik leiden. De Minister maakte hierbü de opmerking, dat bü de voorbereiding der begrooting de heer Van Deventer zoo zuinig was en nu veel geld vroeg; overigens bestreed hü de wen schen des heeren Van Deventer niet. Zooals bekend is, werd het wetsvoorstel van den Minister, om de particuliere lande- rüen op Java terug te koopen, verworpen. 't Zaakje zou ongeveer 50 millioen hebben gekost, waarvoor dan echter heel wat bezit zou zün in de plaats gekomen. Nu komt de heer Pierson met een amen dement op, namens de commissie van rap porteurs, om f25000 uit te trekken voor het doen van opmetingen en taxatiën ten be hoeve van het terugbrengen van particuliere landerüen in handen van den Staat, 't Heeft er veel van, of de h.h. er spüt van hebben dat het k desbetreffend ontwerp verworpen werd en nu den Minister dit douceurtje van 25 mille komen aanbieden. De heer Van Karnebeek wil alleen de Souyereine rechten die tot misstanden aan leiding geven, afkoopen en stelt dien over eenkomstig een sub-amendt voor, dat in ieder geval veel beter wordt gevonden door den heer Fan Bylandt, dan het „onzinnige"-amendt 't welk de minister niet noodig heeft. Daarin had de heer Van Bylandt gelük, want direct daarna verklaarde de Minister, dat hj na de verwerping getelegrafeerd had aan den G.-G., om het begonnen onderzoek, dat in vollen gang was, voort te zetten. Hü verklaarde dan ook niet te weten, wat hy met de 25000 gld. doen zou en bedankte er voor, de voorstellers aanradend het amendement terug te nemen, wat ze gauw deden. Bü onderwy's betoont de heer Ter Laan zich nogal tevreden; er wordt wat voor gedaan en er is met voortvarendheid gehan deld, wat betreft het afschaffen van den administratieven omslag op de scholen daaraan zou men in ons land een voorbeeld kunnen nemen. De heer Boogaardt dringt aan op meerdern stibsidiëering. der bizondere scholen, waartoe Z. E. zich bereid verklaart, indien dé subsidie maar gevraagd wordt. Heden Viydag is het een bizonder gemoe- delyke dag in de Kamer; 't gaat er zoo liefjes toe. dat men zou zweren met het goedaardigste lichaam in den lande te doen te hebben. De heer Ter Laan zegt„Ik keur het uit gangspunt van den Minister goed," omdat dé minister gezegd had dat hü de onderwijs uitgaven niet als lastposten op de begroeting maar als productieve uitgaven wilde b(s schouwd zien. Verder Juicht hü toe" 's Ministers plan om op de Europeesche scholen evengoed Inlandsche kinderen toe te laten. „In 's Ministers plannen zit gang" en hn veronderstelt dat de Minister daarom zorgen zal ook voor verbetering in de opleiding van Inlandsche onderwijzers. Drie goedkeuringen in één rede van een S. D. A. P.-er tot een minister. Maar er is meer. De heer Bos gaf in een mooie rede zü'n idééën ten beste over de wüze van opleiding der Javaantjes. Dit is eigenlük in deze be grooting het zwaarte-punt, meent hij, de clou. Een plan dat 2J millioen zal kosten de begrooting jaarly'ks met IJ millioen be^ zwaart, bü de 675 gouvernementsscholen 186 nieuwe voegt't is geen kleinigheid. Voorzichtigheid ten opzichte van meerdere uitgaven beveelt Spr. aan met het oog op de onzekerheid der inkomsten, maar overi gens keurt hy 's Ministers plannen goed, mits er standvastigheid van beleid is. Dat proeven nemen, zooals nu ook weer de minister wil kost schatten en leidt tot niets. De heer Van Kol heeft in een rede 29 Nov. 1905 gehouden, het aanschouwely'k onderwü's aan geprezen. Ernstig waarschuwt Spr. tegen het nemen van zulk een proef. Alleen de allerbeste onderwü'skrachten kunnen zulk onderwüs geven en in Indië zal het plat uitgedrukt, op „kletspraat" uitloopen. In de hoogere kringen der Javanen bestaat aan drang tot ontwikkeling. Er is dus noodig meer scholen 1ste klasse en ontwikkeling van het vakonderwijs, met het organiseeren van tentoonstellingen, het aanleggen van proefvelden. De historie heeft op ons de ontzaglüke zware taak gelegd te zorgen voor de ontwikkeling van 30 millioen men- schen van allerlei ras. De minister gaat in de goede richting. De heer Van Kol verklaart zich door den heer Bos overwonnen. Hoort, hoort Inderdaad eischt het aanschouwelük onder wüs superieure krachten. Te gemakkelijker legt hü zich bü zy'n nederlaag neer, daar toch ook de heer Bos zich voorstander op den duur van aanschouwelük onderwy's verklaarde. Nog voeren het woord de heeren Boogaardt, De Waal Malefijt, Ketelaarzü allen betoon den zich met 's ministers plannen ingeno men, zoodat deze bj' zün repliek eengemak- kelü'ke taak had, belovend op den ingeslagen weg te bly'ven voortgaan, rekening houdend met de ontvangen wenken. Nog worden behandeld het artnwtzen en de geneeskundige dienst, waarby' blykt dat de weeshuizen duur leven tout comme chez nous dat er heel wat meer pauperisme in Indië is dan men oppervlakkig zou meenen en de minister, naar aanleiding eener nota des heeren Boogaardt, als overdreven be schouwd door den heer Blooker, het oog ge richt houdt op den gezondheidstoestand der., bevolking. Met een paar opmerkingen over de spillage bj de zoutbriketteering van den heer Van der Bergh uit Rotterdam, eindigt deze waar- lÜ'k schoone dag in ons parlementair bestaan. We rusten uit tot Dinsdag. De verloting voor onze a.s. Paascb- tentoonstelling is Koninkly'k goedgekeurd. Prov. Staten van \oord-IIolland. De Comm. uit Prov. Staten heeft voorgesteld in te willigen het verzoek om subsidie van f100 aan de Rükslandbouwschool alhier, tegen het advies van Ged. Staten in. Door de Vereeniging van Oudleerlingen der Rykslandbouwwinterschool alhier is de tweede druk uitgegeven van haar brochure „Uitbetalingop gehalte aan Kaasfabrieken", door J. Best Nz. Dit practische boekje, waar van de eerste druk geheel uitverkocht was, is opnieuw verkry'gbaar gesteld a 10 cent, fr. p. p. 12 cent, in den Boekhandel Trapman en Co. te Schagen. Uitslag Koegras-veiling, gehouden ten overstaan van de Notarissen C. L. van den Bergh te Schagen en C. Stammes te Den Helder, op 8 Nov. jj. bü Inzet en 15 Nov. j.1. bü toeslag Definitief in koop toegewezen als volgt Perceelen 1 tot en met 8 aan den heer Jacob Kuiper, landman Koegras Helder voor f24267.12. Perceelen 10, 11, 12 en 13 aan de heeren A. H. Vogelzang te 't Zand, Aris de Heer. Koegras, Callantsoog en G. Maters te Den Helder, tezamen voor f6780. Perceelen 14, 15 en 16 aan de heeren kl. Slikker te Den Helder en Ja* Smit, Koegras Helder, voor f4441. Perceelen 17, 18 en 19 aan den heer Gerrit Jannes te Anna Paulowna, voor f6546. De Rederükerskamer West-Frisia te Hoorn zal op den Tweeden Kerstdag in qet Noord-Holl. Koffiehuis alhier eene uitvoering geven. Marktbericht. De vetmarkt was Donderdag byzonae geanimeerd, zóó geanimeerd dat zü °P gemoed van enkele koopers een zeer prik kelende werking uitoefende. Een paar Amsterdamsehe concurrent die elkander het bezit van een koe betw ten, gingen zelfs tothandtastelükhedenov wat voor een oogenblik een algemeene F schudding veroorzaakte. Zooals wy werden er in het begin beste piyzen beste g later zakte Ha martt avatiwaI iets later zakte de markt evenwel iets vette schapen en dito overhouders wasi handel matig vlug. Ook hier daalden ue zen iets bü het verloop van de markt- heer noteerden 37 gld. op naam van <a®nin<jer C. S. te Barsingerhorn. Varkens met n> aanvoer, verbeterden 1 cent. Een bt! groote aanvoer van biggen, meer dawte die11 jaar op een marktdag kwamen, maas^ handel traag. Met de geldekoeien, bftn. enz. ging het niet best. Verschuw" delaars „stropten", dat wil zeggenzy ten slotte noode den inkoopsprijs t™ n «n gen. De opruiming van oude v oU(jeri. slachtkonünen blüft nog steeds aa De prüzen, vooral van de laatste, zy ^ter Eieren klommen tot 8 cent, ter nog op f 1.50 bleef, 't Is dan ook nes boterin de Cèr<* - Uitslag der verkooping yan den alhier, op 15 Nov., ten °v?rat^mpewren; notaris P. A. de Gelder te ldj groot Boerenplaats met schuren en w

Schager Courant | 1906 | | pagina 2