Donderdag 'S£ Nov. 190b. 50e Jaargang. No. 4*206. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. tiDgen ingewonnen. Men lachte ons hartelijk, uit. Er worden geen centen ingetrokken. Nu weet men het. Oude Viedorp, 18 Nov. 1900. Hedenmiddag te IJ uur was alhier door den Predikant by de Nederlandsch Hervorm de gemeente Ds. B. J. Kanis eene vergade ring uitgeschreven, die flink was bezocht en ten doel had, eenige belangrijke onthul lingen te doen omtrent het te dezer plaatse bestaande Protestantsche Armenfonds. In zyn openingswoord de bijeenkomst werd in de herberg van den heer P. de Geus gehouden dankte de heer Kanis voor de flinke opkomst, die getuigde van belangstelling in deze inderdaad belangrijke zaak. „Waarlijk,'' zoo verklaarde spreker, .als ik geen talrijke schare hiei had zien opkomen, ik zou hebben gêzegddat zyn geen menscheu in Oude Niedorp. l>e zaak is immers eene, die sinds jaren op aller tong isveel kwaad is -er van gesproken en, langen tijd alstaan de bestuur ders van het fonds onder verdenking 't doet me dus veel genoegen, u hier te zien. Het feit, dat reeds van mijn koinst hier als predikant af, ik over bedoelde instelling hoorde spreken als zouden er allerlei onre gelmatigheden mee hebben plaats gevonden, deed mjj het voornemen opvatten, achter de waarheid te komen. Het bleek mij, dat onder schijn van vriendschap tweedracht heerschtede armen toonden ontevreden te zijn en gaven my daarvan blijken door te zeggen„dal fonds van Bos heeft geld, waarom wordt er dan geen geld door verstrekt Nu een paar jaren geleden heb ik den eersten stap gedaan. My was ter kennisse gekomen a. dat de wijze van bestuur niet was vol gens het reglement. Dat toch spreekt van toezicht door het goheele gemeentebestuur en in de praktijk worden de Protestant sche raadsleden alleen in dat toezicht ge kend. b. dat het beweren (tientallen van jaren hardnekkig volgehouden),dat het fond9 alleen is voor de weezen en anders niet, onwaar is. Het reglement toch geeft aan, dat niet alleen weezen, maar alle armen en weezen er ondersteuning van .kunnen genieten, uitgezonderd Roomschen.—Dit gaf my reden, de zaak aan te vatten. Ik heb mijne bevindingen aan den kerkeraad meegedeeld. Tusschen het fonds en de Diaconie is nooit samenwerking geweest. Wèl tusschen het eerste en het Burgerlijk Armbestuur, 't Bestuur van het Protestantsche fonds zei, dat de Diaconie stond voor de geheele armenzorg. Zijn fonds toch was alleen voor weezen. Waren er dus armen, dan moest de Diaconie optreden ter hulp. Do Korkoraad schreef in Januari 1905 aan het fondsbestuur bestaande uit de hoeren K. Bos Pz., Jb. Haringhuizen en D. Wonder om een exemplaar van de statuten, ten einde zekerheid te hebben omtrent de plich ten van de Diaconie. Nu immers stond de Korkeraad voor de vraagmoeten we buitengewone maatregelen nemen wegens het onvermogen der Diaconie om den nood der armen voldoende te lenigen Heeft het fonds in nood den plicht en de macht om te helpen, wél, dan behoeft er bij de Diaconie niet te worden aangeklopt. Daarom meende de Kerkeraad gerechtigd te zijn tot dit schrijven. Namens het fonds schreef de Secretaris-boekhouder, K. BosPz., in een zeer onvriendelykdn brief terug, dat ze geen statuten zouden zenden, maar dat deze by hem aan huis konden worden inge zien. Deze blief vond Ds! Kanis hoogst merkwaardig. Van 't zeggon, ook dos heeron Bos, dat 't fonds alleen voor weezen is, leest men niets. Toch is er een grooto leugen in te vinden, n.1. dat alleen Protestantsche leden van den gemeenteraad er toezicht op mogen uitoefenen, terwijl het reglement daarvoor het gemeentebestuur in zyn geheel aanwijst. Deze brief schonk wel eenige tevredenheid, al was hy dan ook niet vry van hatelijkheden aan het adres van den spreker. Eene commissie, gevormd door de heeren j Hooiveld, Hemke en Kanis, zou het regle- i ment eens nazien en vervoegde zich daar toe by den heer K. Bos. Het bleek hun, dat het reglement op vele punten niet werd nageleefd. In art. 1 bijv. staat, dat alle armen en weëzen, behalve Roomsehen, van 't fonds ondersteuning kunnen ontvangen, als andere instellingen van liefdadigheid ontoereikend zyn; een ander artikel zegt, dat 8personen het bestuur vormen; één hunner moet lid van den Raad zijn. Een derde artikel spreekt van een salaris van den Secretaris-boekhouder, groot jaarlijks f6 (zegge zes guldenj. Deze ambtenaar ver zocht eens om verhooging van salariszon der reglements-wyziging is dat salaris nu f 25 per jaarEnz., enz. Ook zyn de Roomsche gemeenteraadsleden er altijd buiten gehouden. En de heer D. De landbouw en de bedrijfsbelasting. l>e heer K. Cz. de Boer, te Assendelft, schrijft aan het Hdbl. het volgende: Er is een misverstand ontstaan naar aan leiding van hetgeen ik over bovengenoemd onderwerp in de L. Unie heb gezegd, dat ik zoo spoedig mogelijk wensch op te helderen. Ik roep daartoe uw gastvrijheid in, omdat ik daardoor tegelijk kan beantwoorden zoo wel hen die my hieromtrent hun opmerking roeds mededeelden, als hen die dit nog zou den willen doen. Dit misverstand is een gevolg daarvan dat ik, om tot een gemiddeld bedryfsinko- men van den landbouwstand te komen, ver band zocht tusschen dat inkomen en de pachtwaarde van den grond. Hieruit is by velen die het wetsontwerp niet kenden, de meening ontstaan dat hc-t de bedoeling van den wetgever zoude zyn om deze belasting te regelen naar die pacht waarde. Gelukkig is niets minder waar! Komt deze belasting, dan zal de boer, precies als elk ander burger, zyn bedrijfsinkomen zelf moeten opgeven en naar dio aangifte wor den aangeslagen, behoudens natuurlijk het recht van contróle, dat de fiscus zich zal voorbehouden. Waarom ik dan dat bedrijfsinkomen met de pachtwaarde in verband heb gebracht, wil ik gaarne even duidelijk maken. By de publieke bespreking, waartoe dezo quaestie aanleiding zal geven, komt onver mijdelijk de vraag aan de orde, welke druk deze belasting op den landbouw zal oefenen. M. a. w.: hoeveel zal die belasting bedragen? Hoe zullen Wy nn ooit over deze quaestie kunnen discussiëeren, zoolang wy niet we ten hoe groot het bedryfsinkomen van onzen boerenstand is? Hier staan wij nu voor de moeilijkheid, dat de moeste boeren het zelf niet weten en opgaven doen, die kant noch wal raken. Maar zelfs al weten wij precies hoeveel een enkele boer in een bepaald jaar uit zyn be drijf haalt, dan helpt ons dat nog niets. De uitkomsten van het bedrijf zyn zoo afwisse lend, de omstandigheden, waaronder het wordt uitgeoefend zoo verschillend, dat zulke enkele gegevens ons niet zouden baten. Wy moeten als uitgangspunt voor onze beschouwingen zoeken naar wat gemiddeld onze geheele boerenstand dooreengenomen over eenige jaren genomen, aan inkomsten uit zijn bedryf geniet en dat gemiddelde kan slechts gevonden worden uit een nauw keurige waarneming van het economisch leven van onzen boerenstand. De heef Treub, die voor zyn financieelo beschouwingen hieraan, evenals ieder ander, behoefte had, zocht dit gemiddelde in de pachtwaarde van den gebruikteu- grond dien hy gelijkstelde met het inkomen, terwijl ik, de methode geschikt achtende, alleen de schatting te hoog vond. Wy hadden zoodoende althans een uit gangspunt waarop wy onze beschouwing omtrent den meer of minderen druk, of de Opbrengst dézer belasting konden bouwen, maar rrryn Hooggeleerde Collega zal waar schijnlijk evengoed als ik, onmiddellijk be rijd zyn dezen factor prijs te geven wanneer iemand op goede gronden ons een beteren aan de hand geeft. Tot zoolang blijf ik my althans met deze fictie behelpen. De moord te Amersfoort. Dat de rangeerder Drost vermoord is staat vast. Met een byl of met een stuk spoor rail, in ieder geval met een zwaar voorwerp, is de hersenkas van den ongelukkige inge-| slagen. Vermoed wordt, dat hier wraak in 't spel is. Maandag werd een vijftal personen in verhoor genomen. De dader werd evenwel niet geVonden. De verslagene scheen er iets van te weten, dat men het op zijn leven gemunt had. Men beweert, dat hij bij G. dezer dagen zijn re volver in reparatie had gegeven, met ver zoek deze spoedig terug te mogen ontvan gen, want, moet hij gezegd hebben ze loeren op me. i Drost had nogal eens ruzie. Vroeger had men hem by een vechtpartij al eens in den neus gebeten, die sedert dien tyd krom stond, en voor korten tyd had hy hier in Wonde'r bijv. heeft heelemaal geen recht om een herberg nog twistook moet hy dezer jn het fonds als bestuurslid te zitten, dagen in verschil geweest zijn met een per- Spr. schetst dit als de voornaamste punten; soon, van wien hy een zaakje had gekocht, ook was hem gebleken, dat het fonds heel reden had om te twyfelen aan de raededee- lingen van den spreker. De heer Haars zag hot bij den Burgemeester te O. Niedorp en zei_Het is in ordeook de Kerk heeft er in te zeggen'. D heer Kanis wa- echter toch niet gerust en ging zelf den volgenden dag eens kijken by Burgemeester en kneg j een blad van het nieuwe reglement te zien I geen officieel stuk. Nu bleek, dat het reglement geheel anders was dan het raads- besluit van 16 Mei j.1. deed vermoeden. Tegefi byna alle artikelen had Ds. Kanis i grieven. Hy trok zyn adres toen in, maar zond een nieuw, waarin hy ernstig bezwaar maakte tegen meer dan één artikel. Hy maakte tevens bezwaar tegen den nieuwen naam, die aan het fonds werd gegeven, het betrekken van het college van kerkvoogden en notabelen in het béstuur, als daartoe niet gerechtigd op grond van de kerkelijke regie- inenten, do salaris-regeling van den secretaris- I boekhouder, het goedkeuren der rekening, technische kwesties, enz., enz. Spreker achtte het vrijwel onmogelijk dat het reglement werd goedgekeurd in dezen j vorm, maar daar het wel kon zijn, dat het bepaalde omtrent kerkvoogden en notabelen werd gehandhaafd, stelde hy voor, by de verkiezing van 2 notabelen, Woensdag a.s., te letten op de gezindheid der diakenen ten aanzien van het fondsbestuur. Omdat er Woensdag a.s. verkiezing van 2 Notabelen is en de aftredenden (de heeren Kriller en Agenant) niet genegen waren om te helpen I voorkomen, dat de 3 tegenwoordige bestuurs leden van het fonds worden herkozen, vond de heer Kanis dat de zaak zeer dringend was, tem' br daar hem nog geen antwoord op zyn bezwaarschrift was geworden. Dat was de voornaamste reden dezer ver gadering, want spreker wou by de op handen zijnde verkiezing 2 notabelen gekozen zien, die beslist tegen herkiezing der 3 tegen woordige bestuursleden van het fonds zyn. Nu werden de heeren T. Hooiveld en H. Koojj als geschikte candidaten voor de 2 te verkiezen notabelen door spreker aanbevolen, waarna hy zijne rede, onder luid applaus, eindigde en de pauze intrad. De heer M. Kooyinan vroeg eenige inlich ting omtrent het gesprokene, waar het geldt de kwade reuk, waarin het fondsbestuur scheen te staan en meent, dat door spreker daaromtront niet veel is gezegd, waarop deze hem een uitvoerig antwoord geeft. Niemand verlangt verder het woord. Op de vraag van den heer Kanis, of hy daaruit mag opmaken, dat men verlangt wijziging van hot regle ment, wordt door applaus geantwoord. I De bespreking over de eigen candidaten levert de overtuiging, dat de heeren Kooy en Ilooyveld beiden tegen de herbenoeming van de drie tegenwoordige fondsbestuurders zijn. Zy worden beiden met meerderheid van stommen gekozen als candidaten en nemen dit aan. Nog wordt besloten, dat Ds. Kanis eene circulaire zal opstellen in verband met de te houden Notabelen-verkiezing, welke dan nog tydig zal circuleeren Ieder nam zich voor, zooveel mogelijk pro paganda voor de verkiezing te maken. Hierna sluiting. M. de R.1 De verslaggever, als zoodanig tegenwoor dig in de vergadering, door Ds. Kanis geleid en hierboven beschreven, wenscht even op te komen tegen de voorstelling daar gege ven, alsof het raadsverslag van Oude Nie dorp in de „Schager" van 16 Mei jl. voor- De Afdeeling Noord-Holland van het .\ederlaudscb Ihiarden-Mtamboek* zal hare algémeene vergadering houden óp Maandag 3 L> cember 1906, de3 namiddags 2 ure, in het cafe Krasnapolsky te Amsterdam. De punten van behandeling zynNotulen. Ing .omen stukk-n. Mededeelingen. Be handeling der puuten van. beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereemging, waarop als voorstellen van de afd. Noord- holland lo. De Afdeelng stelt voor dat de Yer- eeniging zich tot de bevoegde autoriteiten zal wenden met aandrang, om het toezicht van Rijkswege betreffende het gebruiken van afgekeurde Hengsten voor de fokkerij zoo danig uit te voeren, dat de desbetreffende bepalingen der wet toegepast worden. 2o. De Afdeeling wenscht eene bespreking en, zoo noodig, een onderzoek, oetreffende de ondervinding opgedaan met de resultaten verkregen door de eornagekeuring en een overzicht van het voorkomen van eornage by afstammelingen van Hengsten lijdende aan dit gebrek en als voorstel van het Hoofdbestuur Terwijl Nederland volgens tractaat met Duitschland, als meest begunstigde natie wordt beschouwd, zyn de invoerrechten in Duitschland lager voor paarden komende uit België, dan voor gelijksoortige paarden uit Nederland. Het Hoofdbestuur stelt voor dat de ver gadering machtiging verleeuen zal om namens de Yereeniging er op aan te dringen, waar zulks zal behooren, om gelijkstelling van ïnko lende rechten in Duitschland, voor paarden uit Nederland te verkrijgen. Bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal worden gehou den. Ken Kenau. Een deurwaarder te Rotterdam, die voor rijksbelastingschuld beslag moest leggen by vrouw E. B. te Rotterdam, werd door die vrouw de toegang geweigerd. Hy riep daarop de hulp van den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, in, die vergezeld van vyf politie-agenten, zich naar de woning van vrouw E. B. begaf. Aldaar gekomen dreigde zy, boven aan de trap der eerste verdieping, waarop haar woning gelegen is, staande, een ieder die naar boven kwam neer te schieten. Vóór het zoover kwam was de agent-majoor Touw, gewapend met een revolver, reeds naar boven gesneld en wist te voorkomen dat zy haar geuit voornemen uitvoerde. Onder bescherming van den heer Soer kon do deurwaarder daarop het beslag leggen; er werd een bewaker aangesteld. Kt.-Nirolaas. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt in de St.-Ct. ter algemeene kennis By gelegenheid van het a.s. Sint-Nicolaas- feest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tyd van 3 tot 7 December in getrokken en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijdperk ter verzending aangeboden pak ket, een adreskaart behooren te zijn ge voegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aan bevolen lo. zorg to dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen: in dier voege, dat deze op af doende wyze tegen breken of beschadigen verzekerd zyn 2o. zoo mogelijk de adressen op den om kom nde, onjuist zou zyn geweest. Mijn siag Van de pakketten te schrijven en, waar aantekeningen heb ik nog eens geraadpleegd j opplakking of aanhechting van een adres en het bevieemdt rhe, dat er in plaats van onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te heuh- eenige luttele wyzigmgeu, een zoo grooto ten v*or h'et verloren gaan daarvan, reglementswijziging blykt te zyn gemaakt. tijdens het vervo vr|es behoeft té Ik kan me niet begry pen, dat ik zoo iets i bestaan ViAnl n n ri ara Vinlv nTV'rnanVimvrnn i^on in ^An i du. in de pakketten «en tweede, los adres De overledene was overigens trouw, eerlijk en oppassend en bij zijn collega's stond hij als „dienstklopper" bekend, wat nu niet al tijd in hun geest viel. Bij de H. IJ. S. M. werden in den laatsten tyd nog wel eens kleine diefstallen gepleegd. Keu mop. A. J. sohryft aan de Haarl. Ct. Zaterdag was ik te Amsterdamik kocht iets en ontving geld terug, 't Viel my op, dat de centen, welke ik ontving, eerst goed ryk is. Dat bleek uit cijfers, die nu niet precies waren op te geven, maar onder de bezittingen komen onder meer voor 21 bun ders land en 3 huizen. Een heele poos verliep, eer het onderzoek te dezer zake werd hervat. Dit geschiedde door den predikant eerst weer in Oct'óber van het vorig jaar. Toen werd eene commissie (bestaande uit de hee ren Hooiveld en Kanis), afgevaardigd naar den Burgemeester, om te pogen met hem eene hervorming van" het fonds to verkry- bezien werdenop mijn vraag, waarom deze tfön. Maar men slaagde niet. Nog denzelfden .1 iiH-jct rtnar Haia "nraiiifranf. aad hriaf aiiri zoo gëinspecteerd en enkele in een afzon derlijk doosje gedaan werden, kreeg ik ten antwoordIn 1901 is voor f 10.000 aan cen ten geslagen met een fout er op; deze wor den nu opgevraagdvoor elke 100 stuks ontvangt men f2.50. De fout was, dat er koninkrijk, In plaats van als op andere geld stukken, koningrijk, op staat. En inderdaad ik merkte dat in genoemd jaar twee soorten zÜn geslagen. In den trein hoorde ik er ook over spreken en dat ze te Utrecht ingewis- told moesten worden. Gaarne zou ik vernemen, of het aldus waarheid is en dus het verzamelen de moeite loont of achterwege kan blijven. Onder het opschrift „een canard," meldt het ütr. Dbl. Onder de koperen muntstukken bevindt 2ich een zekere hoeveelheid centen, waarop toninkryk met een k gestempeld is, terwijl dag werd door den predikant eay brief aan den griffier van Ged. Staten gezonden. Deze verwees den predikant verder naar den Commissaris der Koningin. Deze was zeer welwillend en beloofde, de zaak te zullen onderzoeken. Aan zijne bemoeiingen was het weHioht te danken, dat de Raad zich den 16en Mei 1906 met een voorstel van het fondsbestuur heeft beziggehouden, om eenige wijziging aau te brengen in het bestaande reglement. iZie het raadsverslag in dit blad van 16 Mei 1906). Spr. beweerde, vreemd op te zien van deze mededeeling en zei„Als dat zoo is, heeft inyn actie niet geholpen." Het bestaando reglement had Spr. tijdens het bezoek bij Bos niet kunnen overschrij ven en hy heeft het ook niet in zyn bezit, maar aan dit verslag was te merken, dat spreker's herinnering niet faalde. Het Pro- testantsch karakter werd nu wel gewaarborgd, het toezicht, als alle ge- eens Roomsch zyn? In °P de vroeger en later geslagene koningrijk maar waar blijft pet een gvoorkomt.Dit onbeduidende verschil meenteraadsleden heeft al herhaaldelijk aanleiding tot allerlei de Schager Courant van 23 September j.1 kaatjes gegeven. Zoo fluisterde eenige jaren kwam weer een raadsverslag voor. waai in ^Jeden de een den ander hier en elders «heimzmnig toe, dat er een groote voorraad bfile cen'en in omloop was. Wy hebban y die gelegenheid dit gerucht dadelijk vJphResproken. Ook toen was het simpele het i' 'u en de k de oorzaak van die f,leut,er- Het is zeker nauwelijks noo- yu ;e verklaren, dat men het publiek de in werd gezegd, dat het nieuwe reglement, ontworpen naar aanleiding van het raads besluit yan 16 Mei 1906, werd vastgesteld door den gemeenteraad en aan hoogere goed keuring zou worden onderworpen. Spreker schreef daarop naar Ged. Staten. Ook riep hij de hulp der Doopsgpz. gemeente te N. Niedorp in. Ds. Haars, de predikant aldaar, was zeer belaiigstelleud en wilde Yo« Van zÜn goedgelooviglieid wil maken, aldaar, was zeer belangstellend en. wilde de zekerheid hebben wij vooraf inlich- eerst het reglement inzien, hoewel hij geen héél anders heb opgeschreven dan in den raad zou zijn besloten. Het ongelijk zal wel aan mijne zijde zyn, waut ik mag toch niet i veronderstellen, dat de gemeenteraad van i Oude Niedorp het besluit van 16 Mei niet heeft uitgevoerd en iets geheel anders heeft besloten. De Verslaggever. j Verbeterde lezing. Te Andel zou zoo luidde het verhaal een vechtpartij hebben plaats gehad tusschen de leden der beide zangvereenigingen, waarbij heel wat bloed was gestort. De heer H. E. van der Leeden, onderwijzer aldaar, geeft in de „N. R. Crt." de volgende verbeterde lezing van het geval1 ,,'t Was lotingsdag. Een veelzeggend woord Willen we daarmee alles goed praten? O, neen, maar dat werpt toch op de zaken een ander licht. Door den drank verhit, ontstond er een twist, die weldra zeer hoog liop. De vechtende partijen daarbij „Twee concur-1 reerende zarrgvereenigingen," zoo lees ik in de „N. R. Crt.", waarbij de eene de oude of i Chr. zangv. is en de andere de pas opge- richte, bestaande uit jonge liberalen, in den volksmond genaamd de „godielooze"." Wat een opeenstapeling van onjuistheden! De; oude zangvereenjging heet Christelijk, de tweede niet, zeer zeker, maar beide zyn in den grond der zaak even Christ., of even i neutraal. Op beide worden n.1. Christ. liederen gezongen,-terwijl in. geen van beide met ge- bed begonnen of geëindigd wordt. Van den bijnaam „de goddelooze" heb ik ook nooit iets gehoord, terwijl de bijvoeging, dat de laatste uit jonge liberalen bestaat, een puur verzinsel is, want. zoover ik weet, zyn ook de leden der nieuwe zangveroeniging echte anti's. Dat btgiuser was 'f dan ook niet, dat tot splitsing dreef, doch slechts persoonlijk heden. „De oorzaak van den strijd Den directeur der „goddelooze zangv." werd door een, der leden der Christ. een klap gegeven." Is het waar? Neen, want het gevecht was al be gonnen, toen de directeur zichonyoorzichtig tusschen de strydencfen mengde," en Wifar vriend én vijand getroffen werd, ook een „Veeg" opliep. „Het einde van het gevecht „Een 20-tal gewonden en de dokter gehaald". (Deze'had zeker wel eenige uren werk om al die. ge kwetsten te verbinden)!. De ware toedracht By één persoon moést'de dokter worden gehaald." Inbraak. te sluiten. Beroofd. Een kantoorlooper van de Bank voor Ef fecten- en Wisselzaken in Den Haag liep Zaterdag in de Boschjes met een portefeuille met wissels en bankpapier; hy voelde zich onwel worden en kort daarop viel hij be wusteloos langs den kant van den weg. Toen hy daar lag, is hy beroofd van zijn portefeuille men vond die later terug met de wissels er nog in, maar een kleine f7000, welke de looper al geïncasseerd had, was verdwenen. De kantoorlooper werd eerst naar 't politiebureau en later naar 't Zieken huis gebracht. (Av.p.) Bloedvergiftiging. Te Tilbürg is de heer W., candidaat- notaris, aan bloedvergiftiging overleden. Eenige dagen geleden krabde hy een puistje aan de lip met den nagel open, waardoor de vergiftiging ontstond. Weldra begon* het gelaat op te zwellen, en na een. paar dagen van hevig lijden is de 29-jarige jongeman bezweken. Stond bonden. opschrift lezen we in „De Zondagavond tussyheu 5 en 8 uur is inge broken in de woning van den heer Spoor, Rijksontvanger te Muiden, terwijl de bewo ners afwezig waren. Een schrijftafel en een brandkast zyn opengebroken en het daarin aanwezige bedrag groot f2000 verdwenen. Door openschuiviug van een raam aan de straatzyde schijnt men zich toegang verschaft te hebben. Van andere zijde meldt men Het mocht den inbreker gelukken een geld kist met dynamiet of ander springmiddel te openen, om den inhoud in handen te krijgen. Een schipper die met zijn vaartuig voor het kantoor lag, heeft de ontploffing gehoord. De inbreker is blijkbaar gewond en heeft zyn bebloede vingers aan een laken van een bed afgeveegd. Onder dit Vaderlander" De reactie gaat den aanval blazen In het kamp der rechterzijde hearscht de bedrijvigheid, waarop straks de stormloop volgt. Tegen den minister 8taal zal her' gaan. In hem moet het Kabinet getroffen. Op, mannen der coalitieHet oogonbhk is gunstigmorgen reeds kan de nederlaag van 1905 gewroken zyn. De Minister van Oorlog 'zond het blijvend gedeelte der militie, vooy zoover het kon worden gemist, naar zijne1 haardsteden. Daarover bezorgdheid by de conservatieve, elementen in de Kamer. Kazernes byha ontvolkt gedurende de wintermaanden, dat strookt niet mei ouderwetscht- lege "opvat tingen. Een géneraal kt) i zich met den maatregel niet vereenigen en dient zyn onts! ig in. De heer Lobman vraagt den Minister, of dit ontslag niet kat worden aangehouden totdat de begroot in er van Oor log is behandeld: ra. a. w. „Wellicht Excel lentie, zijt gy het dan, die ontslag moet vragen én kan do generaal Smeding blijven." De Minister antwoordt kort en kloeker is niet de minste aanleiding deze ontslag- aanvrage aan te houden. N u is de kans dor oppositie daar. Het oogenblik is te mooi, om niet gebruikt te worden. Dé héér Lehman wus tot dusver blijkbaar niet bereid mee te doen aan pogingen om ten koste van wat ook, het gezag van het Ministerie te helpen ondermijnen. Hier komt een Regeeringsmaatregel, waartegen hij bezwaar heeft en te velde'zal trekken.' fluks achter herp aanb >hman's naam heeft prestige in het land. Kunnen de Kuy- '>enanen de srellingen van het Ministerie i bestormen onder zyne leiding, dan behoeft de antithese-vlag niet ontplooid en staan de kansen tienmaal gunstiger. Heeft Lohman bres geschoten, dan zullen de politieke man nen der coalitie het overige doen. Vooruit mannen-broeders, nu of nooit Daartegenover staat de minister Staal. Hij heeft gezegd te zullen bezuinigen op het niet strikt noodige, ten einde zonder ver meerdering van kosten 's lands weerbaar heid te verhoogen. Het blijvend gedeelte kan zonder overwegend nadeel en met be sparing van tonnen gouds worden inge krompen dus wordt het ingekrompen. Een man een man, een woord een woord. Om hem heen scharen zich in deze zaak Unie-liberalen en Vrijzinnig-democraten. Niemand zal op zyn post ontbreken: allen zullen toonen vast te houden aan hun program. Hard tegen hard zal het gaan. Welke zal de uitslag zyn Wat zullen de Vry-Liberalen doen, die een jaar geleden het Kabinet steun toezei den, met een voorbehoud, alléén ter zake van het kiesrecht? Zullen zy bij dit eerste ernstige conflict gemeene zaak maken met de mannen, die in 1905 bun hunne zetels zoo fel mogelijk betwistten, en in den steek laten de bondgenooten, die hen naar het Binnenhof brachten? Wat de Roomsch-Katholieke Staatsparty, die uit den treure aandrong op beperking van militaire uitgaven Zal zy, als einde lijk een Minister optreedt die het daarmede ernst doet zyn, dien doen vallen juist ter zake van zoodanige bezuiniging? Wat de socialistische fractie? Geboren vrienden van Ministers van Oorlog zyn de socialisten nooit geweest. Zullen zij zich daardoor laten verleiden om regelrecht in de kaart te spelen van de krachtigste mili taristische reactie, die sedert jaren het hoofd opstak De weken, die komen, zullen hot uit wijzen. Veel staat op het spelveel meer dan het parlementaire leven van een Minister alléén. Het gaat er om of het militarisme naar ouden trant zal zegevieren, dan wel de nieuwere begrippen omtrent wat ons leger moet worden of wy zullen voortgaan met millioenen voor de defensie uit te geven zonder waar voor ons geld te krijgen, of dat men een begin zal maken met de hervorming onzer strijdkrachten of liet beginselgeen diensten in het leger, die voor 's Lands verdediging niet beslist noodig zyn, by zijne eerste toepas sing zal worden neergeworpen of zal over winnen of de druk van den dienstplicht op de de Natie buiten noodzaak zal worden gehand haafd, of zal worden verlicht. Dat is het pleit, hetwelk by de begrooting van Oorlog staat te worden beslist. Hoe hachelijk de kansen mochten komon te staan, wy zullen den Minister blijven toeroepen, wat dezer dagen te lezen was in een Katholiek blad„Stand houden, Excel lentie Staal, het land is met U." Nog eens Köpenick. Nu de Köpeniek-affaire voorbij is, hoop ik een voorval in herinnering te mogen bren gen, dat overigens volkomen buiten myn terrein ligt. Het bewijst dat de fetischdienst van de uniform niet is een verschijnsel van onzen tyd, want het speelt ongeveer 50 jaar geleden. Toen werd de Hamburg-Berlijnsche post door een aantal ambtenaren aangehouden, die alles doorzochten en alle aang-teekende brieven, benevens andere pakketten van waarde in beslag namen en de rest met een scherpen uitbrander voor de postbeamb ten lieten doorgaan. Zoodra de trein te Berlijn was, bleek dat de geheele geschiedenis een brutale diefstal was en een belooning van een paar duizend thaler werd uitgeloofd voor het vangen der bende. Tót algemeen genoegen hoorde men wel dra, dat een afdeeling veldwachters de vo gels had te pakken gekregen. Deze brachten hun gevangenen goed geboeid naar Ham burg, leverden ze daar af en staken de uit geloofde premie op. Niet lang daarna kwam evenwel een de tachement Pruisische soldaten te Hamburg aan. De roof was namelijk op Pruisisch en niet op Hamburgsch gebied gepleegd en moest te Berlijn berecht worden. De Ham- burgsche overheid zag het billijke daarvan in en leverde de trein-dieven uit aan de Pruisen. Noch van de Pruisen, noch van de veld wachters, noch van de dieven heeft iemand meer iets gehoord. Ze behoorden allen tot één bende en het geniale In de zaak is, dat ze behalve hun buit ook nog de aanbreng premie te pakken kregen. Wal kosten vorsten 't Is becijferd, dat president Loubet's ze venjarig bestier aan ie.der Franschman 81} cent heeft gekost. Ieder jaar moest 4} cent worden opgedokt. Voor de Engelschen is 't koningschap een goedkoope weelde: 1 cent 's jaars voor ieder, die ouder Bvitsche vlag leeft. In Duitschland vraagt 't vorstelijk be- wind 17 cent jaarlijks. Elke Rus moet 'n halve cent meer offeren. Den Italiaan kost 't 22 cent; den bewoners van Oostenryk- 'n halve oent meer. België en Griekenland vragen van iederonderdaan precies'n kwartje. Legaten. Mevrouw Lewis Hill, de vrouw van den Londenschen woèkeraar Sam Lewis, maar na diens doen niet zekeren kapitein Hill hertrouwd, blykt ruim 1.150.000 pd. st. na gelaten te hebben, waarvan zy heel wat aan liefdadige instellingen vermaakt heeft. Wat er van haar vermogen na de verdeeling over bluft, kojnt opnieuw ten bate van de inbaar testament bedachte liefdadige instellingen, zoodat hot nominale bedrag, dat. aan deze vermaakt is, zeker nog met 75 pet, verhoogd worut. Aan haren tweeden man vermaakt zij i .000 pd. st., haat' jacht Ailsa, eenige meubelen, paarden, enz,, aan haar broeder 70.000 pa. st.j have zusters zyn ook goed bedacht, en verder is eén som van 75.000 pd. st. bestemd om nog eens gelijkelijk onder hare broeders en zusters verdeeld te worden. Onder andere legaten komen voor: 50.000 pd. st. aan vrquweutehuizen; 50.000 piL st. voor h'et gouvernantenfonds25.000 voor wintoruitdeeiing onder Londensche armen 20.000 voor het Chureh Army; 10.000 voor' de koninklijke mayonuieke stichting voor jongens10.000 voor het Heilsleger10 000 voor wintoruitdeeiing onder de Dublinsche armen enz. Sir Aleiander Mackenzié, de voorzitter van de koninklijke muziekacademie, krijgt 200u pd. st en hare mooiste „Strad" 'Stra divarius); vyf kunstenaars die geregeld muziek by baar maakten, ontvangen „uit erkentelijkheid voor vele prettige muziek avonden" legaten van 500 pd. st. en 3000 Pd- st. en andere instrumenten. Hare bedien den. secretaris, dokters, enz. zyn ook ruim beloond, en zelfs de post. en telegramboden m haar wyk, het personeel van het spoor*

Schager Courant | 1906 | | pagina 5