1 u Een prachtige sorteering Cadeaux, Blouses, Zijden en Laken Tusschenrokken, Onderrokken. hammB", in- m KINDSS-SS mtoschomm, JathUesten, (HcrliciiÉii, Sporfaikn. Truien, (Mies, kêm, Criiiim, Zakdoeken en alle soorten Mines- en Kinderboezekrs. 8BOOgfl WJ3BAAB LA83 FBW2ÏEH SCHAGEN. J. H. SCHENE, Solide Naaimachines, vanaf t Jlsn Donderdag 29 Nov. 1906. 50e Jaargang. No. 4208. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. ALS: Groote keuze Handmoffen, Boa's en Bontmutsen, De muziekvereeniging „Harmonie" te Anna l'aulowiia, gaf Zaterdag 24 November in „Veerburg" eene uitvoering met feestelijk karakter, alleen toegankelijk voor kunst lievende leden, donateurs en getntroduceer- den. Eene afwijking in de opstelling van tafeltjes en stoelen verhoogde dengezelligen indruk de zaal. Het programma bevatte 8 muzieknummers en 2 voordrachten van Komischen inhoud, die voor de pauze en aan het einde gegeven werden. Vóór de muziek zich liet hooren, hield de Voorzitter, de heer D. v. d. Goes, eene korte rede en lichtte daarin het dool van deze uitvoering nader toe. Het ledental der vereeniging toch was achteruitgegaan, dat van de werkende zoowel als van de kunstlievende leden, en ten gevolge daarvan hing het zwaard van Damocles boven de Harmonie. Zeer gewenscht was het alzoo, dat de inwo ners van Anna Paulowna steun öf meerde ren steun verleenden. Hij hoopte, dat het ledental door deze uitvoering zich zou uit breiden en daarna kreeg men als no. 1 van het programma: „Feest-Marsch" van C. Kónig, die flink werd gespeeld en bij de aanwezigen een gewenschten indruk teweeg bracht. De „Concert-Ouverture" van L. A. Schouten viel mede in den smaak en vooral „Espérance," Andante van F. Borsson klonk zuiver en liefelijk en was ver van gemakke lijk. Bij zachte muziek komen onzuiverheid en fouten in samenspel meerder uit en het moet gezegd worden, dat dit nommer zekere bewijzen gaf voor de toenemende bekwaamheid der leden. Men kon er de goede leiding van den directeur, den heer Jb. ter Hall, uit kennen. Over 't algemeen was de muziek dezen avond beter dan ooit. Een vroolijk nommer was no. 8rO Susanna", Humoristische Rheinlander, „Wie ist das leben doch so schön" van Wilh. -Hinsch en vanzelf hoorde ieder met genoegen „Quadrille Populair" van A. Schreiner, zooiets slaat altijd in en in dit genre is altijd één der nommers van het programma. Na het 4e nommer trad de heer J. Oostra op het podium, om namens de Harmonie het publiek op het hart te drukken, deze vereeniging haar bestaan minder moeilijk te maken. Meer uitgebreid en zeer duidelijk werd door spreker datgene onder de aan dacht gebracht, waarvan de Voorz. in den aanvang reeds had gerept. Na de onmis baarheid dezer vereeniging en haar nut voor de gemeente te hebben aangetoond, werd de toetreding als lid sterk aangeraden en met den wensch voor bloei der Harmonie beslo ten. Een daverend applaus was het loon voor sprekers optreden enhet heeft succes gehad, want, naar wy later vernamen, was het aantal kunstlievende leden en donateurs sterk toegenomen.Om de voordrachten, de eerste door den heer N. Nap en de laatste door het geheele gezelschap gegeven, werd hartelijk gelachen. Een tombola zonder nie ten bezorgde ieder eene verrassing en daar mede prijKende, zwaaiende of musiceerende, maakte het geheele gezelschap zich tijdens en |door het bal zóó vroolijk, dat het laat werd alvorens de feestavond al3 geëindigd kon beschouwd worden. Hij is in alle opzichten goed geslaagd en wij wenschen er der vereeniging en haren wakkeren directeur van harte geluk mee. Een gevaarlijke grap. Rustig zat men Vrijdagavond jl. in een coupé derde klasse van den zesuurs-trein van N. Schans naar Groningen te luisteren naar de wonder-verhalen van een der passa giers, toen deze nabij Ulsda het portier plotseling openrukte en verdweenMen gaf 'n gil, wilde reeds aan de noodrem trekken. Gelukkig! de acrobaat kwam langs denzelfden weg terug en deed, alsof er niets was gebeurd. Hij was maar even door het portier op de kap van den wagon van den in volle vaart zijnden trein gekropen. De algemeen bekend Winschoter schoor steenveger rookverdrijver vischhan- delaar schaatsenrijder Sikkema, vertoonde dit gevaarlijk kunstje(P. G. Ct.) Een bloedig tooneel. Te Dordrecht heeft zich Zaterdagavond een treurig, bloedig tooneel afgespeeld. Omstreeks half negen kregen twee mannen, die in een bierhuis aan den Riedijk zaten te kaartspelen, twist, welken zij besloten op de Merwekade te gaan uitvechten. Eenige andere bezoekers van het bierhuis gingen als getuigen mede, onder wie ook de 22-jarige A. Dahmen en de 19-jarige H. van Hees. Terwijl de twee kaartspelers aan het vechten waren, wilde D. zich ermede bemoeien, waartegen v. H. zich verzette; hierop kregen dezen ruzie en werden handgemeen. D. trok daarbij een mes en bracht zijn tegenstander een steek toe in de rechterdij en een snede in de rechterborst. De vechtenden geraakten hierop van de been, waarbij D. vermoedelijk in zijn eigen mes is gevallen; een andere lezing legt, dat hij, ziende zijn tegenstander ge wond te hebben, zich zei ven een steek heeft toegebracht. Een feit js, dat hij een levens gevaarlijke wonde aan het rechterbeen be kwam de slagader was doorgesneden. De élan bloedde vreeselijk en was direct be wusteloos; door omstanders werd hij opge komen en naar zijn huis in de Wijngaard straat gebracht; daar aangekomon, bleek hy é'orleden. De andere verwonde was inmid dels ook naar huis gebracht en werd van daar later naar het gasthuis getransporteerd °°k het lijk is daarheen vervoerd. De toe stand van den verwonde is redelijk. Do politie heeft het mes, waarmede de I v®rwondingen zijn toegebracht, in beslag ge- komen en heeft een onderzoek ingesteld. Strooperjj. Men schrijft uit Borculo: In de „heerlijkheid Borculo" tiert de I strooperij zeer welig. De wildstand gaat er I dan ook schier jaar op jaar achteruit. Dc stroopers in onze gemeente, met den moder- nen geest bezield, hebben bijvoorbeeld een bond opgericht, uit welks kas de boetender aangeslagen leden worden betaald indien zy ter zake van jachtwet-overtreding worden veroordeeld. Niet alleen dat met strikken, tiras of geweer het wild wordt bemachtigd, ook de lichtbak speelt hier een groote rol. Vooral nu byna iedereen een fiets en dus ook een rywiellantaarn bezit, is hot samen stellen van een lichtbak een kleinigheid. Door een lichtbakstrooper werd aan een der veldwachters alhier meegedeeld, dat het wild en vooral de hazen, zoodra ze op het licht aankomen, zóólang en zóódanig belicht wor den, dat ze als het ware gek worden en by na niet meer uit het helle licht weg kunnen komen, zoodat ze zeer gemakkelijk geschoten kunnen worden. Is het schot echter niet raak geweest en ontkomt het wild, dan gaat het volgens den zegsman niet gemak- kelyk weer op het licht af. Voor lichtbak- stroopen worden by voorkeur donkere en regenachtige avonden gekozen. Voor dit werk was ook het ruwe weer van Zaterdag avond j.1. als hot ware geknipt. De rijks-1 veldwachter-jachtopziener De Graaf, die zyn luitjes door en door kent, was dan ook natuurlijk op surveillance en wel onder Gelselaar. Tegen ongeveer halfnegen hoorde hy schieten en bespeurde lichtbakstroopers. Na deze ontdekking haalde hy den veld wachter Hommerson van Geesteren te hulp, zoodat het hun eindelijk tegen ongeveer kwart voor één uur gel ukken" mocht, ze te bespringen en den lichtbakdrager te pakken te krijgen, die in het bezit van twee hazen was; de geweerdrager ontkwam. Na de identiteit van den aangehoudene te hebben vastgesteld, keerden de wakkere ambtenaren doornat naar huis terug. Wanneer wy even memoreeren, dat deze beide veldwachters er in October 1904 bij tegenwoordig zyn geweest, toen by een nach telijke strooppartij door een noodlottige ver gissing door marechaussees op veldwachters is geschoten en de jachtopziener Visser uit Neede in den arin werd getroffen, dan moet men waarlijk den moed van deze personen bewonderen. j Dat deze strooper een flinke straf zal ondergaan, is buiten twijfel. De nieuwe kantonrechter te Groenlo gaat met dergelijke mikkend beweeg in vaal-drens-geregen slingert steenmeid gil-davert Ontschrynt zich plots kerf-kreet, Tijk vlammen-betsige krysch-bersting uit mond- holling van beef-jongen Vrees deinst gulpend uit honger-loensch- oogen Is by, om, naast hem schetter-glimmende helm-kop van vierkant-beitsigen smeris, waarop twinkel-doorpinkeld licht vonkt in uitstralingen van links-onderuit en rechts- boven-over, en overalha Grauwe gryp-hand klauwt in jongens- kraag forsch aan en óp schouder klem-scheurt hem wegvan rood-rauwe meidverderverderover keilge heuvelsteenen slobberend, in zeul-getrek en tegen-worstel-wringen. Politie-bureau gaapt zwartig-zwoel gooiende zwaai van den arm aan kraag.... jongen ingegulpt in donkere deur-holling nietsvaalzwartregenwegI Wa-blieft u Da's taal, hè Die meneer, die beweert, dat 'k niet modern ben, kan zich nu wel opzouten. Wie 't kunstje van me leeren wil, kan zich van 3—4 uur 's nachts op 't redactie bureau aanmelden. Twintig jaar onsterflijkheid en 'n halve kolom druk in „Wie is dat gegarandeerd. (Tel.) Tocli uitgekomen. In den avond van den 19en November j.1. ontmoette een 15-jarig meisje een jongen van denzelfden leeftijd in de Regulieriteeg, een zeer smallen en donkeren geineenschaps- weg tusschen de Lange Nieuwstraat en de Oudegracht te Utrecht. Laatstgenoemde vond het niet noodig het meisje te laten passee- ren. Hy versperde haar den weg en toen zy krachtiger aanhield, viel de slechte knaap op haar aan en stak haar met een mes in het onderlichaam. Hierop ging de aanrander er zoo snel mogelijk van door, terwijl zyn slachtoffer naar het Andreas-gesticht werd overgebracht en onder behandeling kwam van dr. Folmer aldaar. De verwonding bleek tamolyk ernstig te zyn, hoewel er geen le vensgevaar is geweest. De geschiedenis is aanvankelijk geheim gehouden, omdat aangaande den dader niets bekend was en ruchtbaarmaking de kansen van opsporing slechts zou kunnen boderven. Alle gegevens ontbraken nag9noeg. Nie mand kon eenige nadere inlichtingen geven en het meisje was zelfs niet in staat een vaag signalement van haar aanrander op te geven. By Oudewater voelden we plotseling een hevig remmen, maar oogenblikkeljjk daarop 1 volgde een geweldige schok, die den trein tot stilstand bracht. Dat was te ongeveer kwart voor elf uur. De ontzette passagiers, tusschen de 30 en 40 in aantal, waaronder oogenschynlyk geen enkele vreemdeling, en slechts weinig vrou wen, wilden natuurlijk allen naar buiten dringen, hetgeen door de conducteurs werd belet. De portieren der wagons waren te openen, waaruit reeds bleek, dat onze trein niet zeer beschadigd kon zyn. I Na verloop van een 20 minuten, die wy verschrikt in onze rijtuigen moesten door brengen, werden we verzocht, uit te stappen. Toen eerst zagen wy, wat gebeurd was. Onze trein bleek n.1. op een stilstaanden goederentrein te zyn geloopen. Een wagon van dezen laatsten trein lag geheel aan splinters, de volgende, die met vaten petro leum was beladen, was ook zeer gehavend. Enkele vaten olie lagen op den spoordijk uit elkaar gesprongen en we mochten van geluk spreken, dat geen brand was ontstaan. Voor zoover verder in het donker viel waar te nemen, waren wel deze beide laatste wagons van den goederentrein uit de rails op den spoorweg geworpen, maar stond de rest van dezen trein, evenals de geheele express, nog in de rails. Intusschen was geconstateerd, dat geen enkele passagier, noch iemand van het I treinpersoneel gewond was, met welken1 goeden afloop men elkaar geluk wenschte. Den passagiers werd verzocht de trein- beambten te willen volgen. Deze gingen toon, met hun lantaarns en fakkels den weg belichtende, ons vooruit langs den donkeren spoordijk, den goederentrein voor bij. Wy konden niet vernomen, of deze trein, welke ook op weg naar Amsterdam was, stilstond voor onveilig signaal of wegens een of ander defect. Op een 100 meter afstand van dezen trein, werden de passagiers van den express opge nomen in twee bagagewagens, door een machine van Woerden af ter plaatse aan gevoerd. En zoo werden we naar het station Woerden gebracht. Daar vertoefden we drie uur lang om eerst treinen van Utrecht en Amsterdam te laten passeeren. In dien ty'd was blijkbaar de weg voor een spoor vrij' of vrijgemaakt, en wy werden behouden te Amsterdam aangebracht. Te ongeveer 2 uur vertrokken, kwamen we daar te kwart voor drieén aan. Sri NjCOLAAS1 vanaf de goedkoopste tot de fijnste soorten. Predikant-Kamerlid. Naar wy vernemen, heeft de Synodale commissie van de Nederlandsche Hervormde £6rk geconstateerd, dat de leden van de Provinciale Kerkbesturen definitief hebben ^genomen de in dezen zomer door de jvéode aangenomen reglementsverandering, **arby in de toekomst onvereenigbaar ordt verklaard het ambt van predikant in 'o kerk, met het lidmaatschap van een der ^niers der Staten-Generaal. Leze verandering treedt met 1 Januari in heh£mg' met d'en verstande, dat zitting zuil Kamerleden-predikanten, Kamerlid din kijven tot aan den dag hunner aftre 's al» zoodanig. (Dr. Crt.) heertjes met het oog ook op de weer- standskas van den stroopersbond niet zeer vriendelijk om en eischt meestal een flinke hechtenis. Een strooper onder deze gemeente werd dezer dagen bijv. nog veroordeeld tot een hechtenis van 2 maal 7 dagen, wegens het jagen zonder akte en zonder consent en tot inlevering van het geweer, waarmee de overtreding gepleegd isheeft dit laatste niet plaats, dan is een geldboete van f10 hiervoor in de plaats gesteld. Langs de straat. (Het jongetje, de steen en de agent). Even 'n inleiding. 'n Confrater van me en myn persoontje worden er door een meneer, dien we niet kennen, van beschuldigd, dat we „niet mee gaan met onzen tyd, en precies zoo schrijven als voor „de beweging", d.i. vóór '80. Wat m'n confrater gedaan heeft, weet ik niet, maar ik heb er niet van kunnen slapen, en heb gezworen, die vlek van m'n vestje te wasschen. Ik zal den schrijver, en allen anderen, die aan m'n genie twijfelen, eventjes laten kijken, dat ik voor geen 10 Querido's en voor geen 20 Van Deyssels onderdoe. Daar gaat-ie. Grauw groezelt gryzerige vezel-regen uit vettig-smerige luchten. Spatterig kwabbei- kwibbelt nabgedrup langs huizen-vlakken, waar de Woensdagmiddag druilerig héén- glibberde-bibbert. Op-en-neer-stralen, van dik-pypen water, ver en nabij, open vlakken grijs, grauw-sfeer, heen en weer, water-spelonken spietsen omhoogvledderige watervlagen van waterdruil-gebonk in zeverige klefheid. Op hoek van straat dikke meid. Spikkel- de-bikkel katoen omspant rauw bovenlijf, hunkerend neergebogen naar emmer rand opkartelend boven trottoirglans- rood armgeschal uit stroop-oppe mouw-ein den blokkerende mond-holte in grijnzend lach-gehuilheen-en-weer dreunebeent ze in zwijmelend heupgewiegver weg in blauw, rood, en groen-paarsschreeuw- roode meid Plots jongetje straat-paria in lompen-lyf naderendschuw sluipendnader- teenend in wikkende stuip-wendingenI groenig glans-geoog in vaal-nydigen jongens kop gluipedraait aanstaat als rotsig monster in steenestraat vast gebonkt strekt lompenarm in gooien-willen.... straal-oogen naar roode bloedineid, die niet wéétarmopheffing in blauw geschater steen in kramp-band omsloten.,,,, met Desniettemin is de ijverige recherche erin geslaagd den schuldige te ontdekken. De jongen bleek te Utrecht thuis te behooren en gedomiciliëerd te zyn in het Geuzenge- sticht in de Heerenstraat. Van beroep was hy schoenmakersleerling. Na een streng verhoor bekende hy zyn schuld. Een verklaarbare reden wist hy voor zyn handeling niet op te geven. Maandagmorgen is de jongen ter beschik king van de justitie gesteld. (U. D.) De banaan. De banaan, tegenwoordig by wyze van proef op ruime schaal ingevoerd, is eene vrucht, waarin men hapt. Aan welk groot gevaar men zich daarby blootstelt, leert de volgende waarschuwing van C. E. P. in de Middelb. Crt. De banaan is een gezonde en zeer voed zame vrucht, die voornamelijk aangevoerd wordt uit Cuba eu Zuid-Amerikaansche lan den. Maar binnen in de vrucht zitten som tijds groote spinnen, de z.g. „tarantella's, af schuwelijke, leelyke dieren, die ik gezien heb ter grootte van een mansvinger, geheel met haar begroeid en zeer vlug in hun beweging. Een steek van zulk eeu spin is zeer ge vaarlijk, meestal doodeljjk. De dieren schijnen zeer lang in de vrucht te kunnen leven, want menigmaal is in Amerika door zulk een spin iemand gestoken, die in bergplaatsen werkte, waar de vrucht, welke groen wordt aangebracht, lag te ry'pen en alzoo vjjf of zes weken geleden was ver scheept. Vervoerders en verkoopers dienen dus op hun hoede te zyn en vooral er op te letten, dat goed niet in het donker te behandelen. Spoorwegongeval bij Woerden. In den laten avond van Zaterdag liep tus schen de stations Oudewater en Woerden de Vlissingsche mailtrein naar Amsterdam op een goederentrein, die aan den sneltrein voorafging. De machinist van den mailtrein zag waarschijnlijk door den dikken mist de roode lichten niet op den achtersten wagen van den goederentrein, en verkeerde derhalve in de meening dat de weg vry was. De Telegraaf vertelt er nog het volgende van, wat door een passagier werd medege deeld „Ik stapte te Rotterdam, aan het station Delftsche poort in den trein 82, die 11 min. te laat van Vlissingen arriveorde en dus ook 11 minuten over tyd vertrok. De reis, aldus vervolgde ouze zegsman, ging naar wensch, tot Gouda, waar reizigers werden uitgelaten. Vandaar werd de reis naar Amsterdam voortgezet. Die kan het nog beter. Naar aanleiding van het bericht, waarby als bizonderheid wordt vermeld, dat de Bul- j gaarsche schoonschrijver Peter Rajkof te Sofia een briefkaart tentoonstelt, waarop hy j 12.000 woorden geschreven heeft, schrijft men: Die Bulgaar is reeds lang door een Hol- landschen schoonschrijver overtroffen. De heer J. H. Einck, te Gorkum, die als mededinger in één nationalen en twee internationale wedstrijden in Engeland, telkens, dus drie- maal den eersten prijs in schoonschrijven behaalde, schreef eenige jaren geleden met het bloote oog, in een cirkel ter grootte van een stuiver, driemaal het Onze Vader met bijschrift, zijnde totaal 208 woorden of 897 letters, welk stukje papier nog in zyn bezit is. Rekent men de oppervlakte van een stuiver op 1.32 vierk. c.M., dan zou hy dus naar dezelfde verhouding op een briefkaart van 14 by 8 c.M. 17.056 woorden geschreven, of byna anderhalf maal zooveel als Peter Rajkof. - narsiiigerliorn. By Scheringa vergaderde Vrydag de afdeeltng Barsingerhorn van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De Voorz. de hr. A. Schenk, opende met een kort woord van welkom de vergadering, die door een 10-tal leden bezocht was. Na lezing en goedkeuring van de notulen was aan de orde de verkiezing van een af gevaardigde naar de vergadering van „Holl. Noorderkwartier" te Purmerend, waartoe de heer W. v. d. Oord werd gekozen met den heer C. Spaans als plaatsvervanger. De be schrijvingsbrief gaf tot weinig bespreking aanleiding, waarna aan den afgevaardigde vry mandaat verleend werd. By de verkiezing van drie "bestuursleden werden de meeste stemmen uitgebracht op de h.h. Jm. Blaauboer, M. Visser en P. Scheringa, die zich de benoeming lieten wel gevallen, terwyl de laatste met op 1 na al- gemeene stemmen opnieuw met het secre tariaat belast werd. Met het oog op den beperkten tijd kon van oen ernstige behandeling van den berg van ingekomen stukken geen sprake zyn. Wel jammer, waar toch voor belangrijke punten de aandacht gevraagd werd. Enkele werden dan ook door het bestuur ter circulatie uit gereikt. Al weer een bond. Er worden pogingen aangewend om te komen tot de stichting van een bond tot bestrijding van 't tabaksgebruik. Ieder, die minstens 14 jaar is en zich onthoudt van 't gebruiken en aanbieden van tabak, kan lid worden. Een ongeluk. In de Gehoorzaal te Kampen zou Zondag avond weder eene voorstelling gegeven wor den van de Electro American Bioscope-Com- pany, directeuren Goeman en Bongers. On geveer een uur te voren zag men opeens vlammen opstijgen uit den vóór de gehoor zaal staanden door benzine gevoeden, motor, zoodat velen meenden, dat velen meenden, dat de Gehoorzaal zelve in brand stond. De mare daarvan verspreidde zich ook in de aangrenzende Broed erkerk, waar de dienst byna ten einde liep. Alles stroomde nu de kerk uit, en de predikant moest zijn rede eindigen. De politie was door ijverig optreden den brand spoedig meester. De machinist, die niet had kunnen ont komen, moest, met behulp van het publiek, dat de deur van achteren intrapte, uit den wagen gehaald worden. Het bleek dat de ongelukkige in hoogt ernstigen toestand verkeerde. Zoo spoedig mogelijk werd hy naar het Stadsziekenhuis vervoerd, doch by aankomst aldaar waren de levensgeesten reeds geweken. De aangekondigde voorstelling kon nu natuurlijk niet doorgaan. Een aantal per sonen die reeds plaatskaarten genomen had den, konden later hunne entréegelden terug halen. Toestel tegen te snel rijden. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Op verscheiden wyzen is reeds in het buitenland beproefd het te snelle rijden van chauffeurs, waardoor zoowel het leven der inzittenden als dat van het publiek bedreigd wordt, te voorkomen. Het nieuwste toestel op dit gebied is een Hollandsche uitvinding. Een oorspronkelijk plan van den heer H. J. Rutters is door de naaml. vennootschap Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen H. K. Jonker en Zn., op het Bickersplein alhier, verder uit- en omgewerkt, en Vrijdag morgen waren wy in do gelegenheid het resultaat van dien arbeid te zien. Het toestel, dat beknopt is en niet zwaar, zoodat het gemakkelijk vóór op elke automobiel kan worden aangebracht, vertoont aan de voor- en aan de achterzijde een wijzerplaat. De voorste is voor het publiek, in casu de polite, bestemd en zóó groot, dat men haar op grooten afstand kan zien. De cijfers, loopend tot 60 kilometer, zijn eveneens duidelijk en flink. De achterste, kleinere wijzerplaat, is voor den chauffeur. De groote klok nu bevat een wijzer en een steller. Men gelast dus den chauffeur den steller te plaatsen op laat ons zeggen, 40 kilometer en verzegelt de klok. Maar de man houdt zich niet aan de aangegeven snelheidde zucht om lange wegen in een minimum van tyd te verslinden, doet hem het tempo al meer en meer versnellen. Dan begint, korten tyd vóór de chauffeur het aangegeven maximum heeft bereikt, een schel of toeter te waarschuwen. Remt hy oogenblikkelyk, dan gebeurt er verder niets, maar blijft hy voortjakkeren, dan wordt en dit is de ziel van het toestel mechanisch het contact verbroken, zoodat de wagen stilstaat, en de inzittenden zoowel als de politiebeambten op de wijzerplaat kunnen constateeren, hoeveel er te hard gereden is. Ten overvloede kan dit nog op een by het toestel behoorend, vernuftig werkend register-apparaat worden nagegaan voor den geheelen duur van de reis. Het toestel kan ook gebruikt worden op de locomotieven of door den rijkswaterstaat voor het opnemen van waterstanden. Hondsdolheid. By nader onderzoek is gebleken, dat do persoon, die Zondag ontkleed langs de stra ten van Roermond liep, lijdende is aan hondsdolheid. Voor een paar jaar moet deze ongelukkige door een dollen hond gebeten zijn en ofschoon toen de wonden uitgebrand zyn, openbaart zich nu by hem deze vreeselyke ziekte. De ongelukkige zal naar een krankzinni gengesticht ter observatie worden overge bracht. M., die Zonndagavond alleen gekleed in een hemd, door de politie werd aangehou den, is naar het krankzinnigengesticht te 's-Bosch overgebracht. „L. K". Een gerechtelijke aankondiging. Maandagmorgen was het voor de Beurs te Amsterdam een heele drukte toen zich klokslag elf een deurwaarder met twee getuigen op de steenen trappen posteerde en een hunnor met luider stemme aankon diging deod van een voorgenomen gerechte lijken verkoop van het ijzeren tjalkschip „Jacob". Hierna werd dezelfde voorlezing gedaan voor het standbeeld op den Dam, waar spoedig eenige honderden menschen zich om het drietal groepeerden. Toen de laatste woorden: „Zegt het voort 1" weer klonken, maakte een slagersjongen lachend de opmerking: „Ja wel, as je d'r nou maar een afschriffie bijgeeft, al dat gekles is zoo niet te onthouden". Tal van photografen namen van deze typische bekendmaking, die sinds jaren niet in Amsterdam vertoond werd, een kiekje. Medcmblik, 25 Nov. Het bestaande stoomgemaal van het Am bacht de Vier Noorderkoggen zal worden uitgebreid en wordt daartoe opgesteld eene centrifugaal pomp met eene capaciteit van 400 kub. M. water per minuut. Deze pomp zal worden aangedreven door eene zuiggas- maehine van 450 tot 500 effectieve paarden krachten. Dit poldergemaal zal het grootste zyn, hetwelk tot heden met zuiggas gedreven werd. De installatie wordt gebouwd over eenkomstig de bestekken en teekeningen en onder leiding van den heer Jos. C. van Dooren, technisch directeur der electrische centrale te Scheveningen. De moord Ie Amersfoort. In verband met den moord op Drost is een zekere D. gevangen genomen. Reeds Vrijdagmiddag om 2 uur was het gerecht uit Utrecht hier en werd D. tusschen twee agenten binnengebracht. Vele personen wer den in verhoor genomen. Het onderzoek duurde eerst van 2 tot 8 uur en daarna van half negen tot ruim half tien. Toen kwam een rijtuig met twee paarden voor, waarin een agent, een rechercheur en de verdachte de laatste geboeid, stapten. De verdachte heeft niet bekend, zoodat zyn gevangenneming als voorloopig zal moe ten worden beschouwd. De aangehoudene is seinhuiswachter. By de te Nieuwe \iedorp op Zondag 25 Nov. j.1. gehouden kerkelijke verkiezing by de Ned. Herv. gemeente aldaar, was de uitslag als volgt: o. verkiezing van 2 Notabelen. Herkozen de heer K. de Moor en gekozen d« h-^r P Saai in de plaats van den he»r Jn U vorst (vertrokken); b. verkiezing van 5 leden van h*t kies college. Gekozen, de heeren :A. Fynheer, Jb. de Vries Hz., H. Dekker, P. Aker en Abr. v. d, Opfd,

Schager Courant | 1906 | | pagina 5