Eerste Kamer. Tweede Kamer. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. De Prov. Bond van Ruudveefokver- eenigiugen in Noord-Holland zal eene bui tengewone Algemeene Vergadering houden op Dinsdag 11 December 1905, voorm. 11.15 ure, in .de Witte Engel" te Hoorn met als punt van behandeling: Voorstel van het Bestuur Dat men zich aansluit» bij dever- eeniging „het Nederlandsche Rundveestam boek". Vergadering van de Afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging Het Xeder- landsch Paardenstamboek, gehouden op Maandag 3 December 1906, des namiddags 2 uur in het café Krasnapolsky te Amsterdam. De heer J. Breebaart Cz. opent de ver gadering, waarna de heer W. Teengs de no tulen leest, die onveranderd worden goed gekeurd. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur besloten heeft om de keuring op cornage van premie-merriën, omdat het voor de eerste- maal zal geschieden, dus als proef, te doen plaats hebben door veeartsen door de eige naars dier merriën zelf te kiezen. De vrees is geuit geworden, dat er op deze wyze misschien wel fraude zou plaats heb ben, maar als dit mocht geschieden, zal in den vervolge daarop wel gelet worden. De heer K. Breebaart Jz. merkt op, dat gewezen is indertijd op het bezwaar, dat niet alle veeartsen als deskundigen kunnen worden beschouwddat zou aanleiding geven tot een ongelijke keuring der merriën. De heer Scholten zag liever bepaalde vee artsen aangewezen voor deze keuring; dat geeft meer zekerheid. De heer Colijn is van een tegenoverge steld gevoelen en juicht het toe, dat de eigenaars zelf de deskundigen mogen aan wijzen. Men kan het dan laten doen op oogenblikken, het meest geschikt voor de dieren. Voorz. oordeelt dat men toch mag aan nemen, dat rijksveeartsen de aangewezen per sonen zjjn, in wie men vertrouwen mag stellenmocht het tegendeel blijken, dan kan er in de toekomst rekening mede gehouden worden. Voorz. deelt verder mede, dat overwogen is om aan de regelingscommissie voor te stellen een hooger premie te geven voor le klasse hengsten, uit het buitenland ingevoerd. Er is gebrek aan goed fokmaterieel en dus achtte men het gewenscht, eens een premie van f1000 te geven voor een besten hengst. Om als regelingscommissie voor te gaan tot het aankoopen van hengsten in het buiten land, en die dan, desnoods met verlies, weer in Nederland te verkoopen, acht het bestuur niet gewenscht. De heer Colijn wilde liever meer premies voor goede hengsten, dan f1000 voor één beste: spr. achte dat meer gewenscht in het belang der fokkerij. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat ook beste hengsten uit andere provincie ingevoerd, hiervoor in aanmerking lcwnnen komen. Voorz. zegt als antwoord op een idéé indertijd door den heer J. Blaauboer, ge opperd, om in het buitenland beste merries aan te koopen, dat dit het best. ongewenscht voorkomt. Er zijn te veel bezwaren aan verbonden en men acht het beter dit maar aan het particulier initiatief over te laten. Komt nu in behandeling de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering op 10 December a.s. te Rotterdam. Bij acclamatie wordt het volgend voor stel van de Afdeeling Noordholland goed gekeurd lo. de Afdeeling stelt voor dat de Vereeni ging zich tot de bevoegde autoriteiten zal wenden met aandrang, om het toezicht van Rijkswege betreffende het gebruiken van afgekeurde en van niet gekeurde Hengsten voor de fokkerij zoodanig uit te- voeren, dat de desbetreffende bepalingen der wet toegepast worden. Ook vindt algemeene instemming, het volgend voorstel: de Afdeeling wenscht eene bespreking en, zoo noodig, een onderzoek betreffende de ondervinding opgedaan met de resultaten verkregen door de cornagekeuring, en een overzicht van het voorkomen van cornage bij afstammelingen van Hengsten, lijdende aan dit gebrek. Het Hoofdbestuur doet het volgend voor stel Terwijl Nederland volgens tractaat met Duitschland, als meest begunstigde natie wordt beschouwd, zijn de invoerrechten in Duitschland lager voor paarden komende uit België, dan gelijksoortige paarden uit Nederland. Het Hoofdbestuur stelt voor, dat de ver gadering machtiging verleenen zal om namens de Vereeniging er op aan te dringen, waar zulks zal behooren, om gelijkstelling van inkomende rechten in Duitschland voor paarden uit Nederland te verkrijgen. Ook dit voorstel vindt algemeene instem ming. Medegedeeld wordt, hoe Hollandsehe paar den naar België gaan, om vandaar naar Duitschland te worden gezonden. Voor de koudbloedige Hollandsehe paarden is dezelfde bepaling gemaakt als voor de koudbloedige Belgische. Voor de warm bloedige is dit evenwel nog niet het geval. De rekening en de begrooting worden bei den goedgekeurd, Te Alkmaar zal de volgende vergade ring der Afdeeling worden gehouden. Hierna sluiting der vergadering, die door ongeveer 30 leden werd bijgewoond. Dirkshorn. Bij de j.1. Zondag gehouden herstemming voor een lid van 't kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier verkreeg de heer M. Kooij de meeste stemmen en is deze alzoo gekozen. De bevestiging van den beroepen predikant Sinnighe Damsté zal plaats hebben a.s. Zon dagvoormiddag door ds. Post, predikant te Deinumde intreé des namiddags te half twee. Beide godsdienstoefeningen worden alhier gehouden. De vergadering van de afd. Haren- karspel der N. L. H. Vereeniging, in de vorige week gehouden, werd bij afwezigheid van den voorzitter, den heer J. Keijser, ge presideerd door den heer Jn. Burger. Na de opening der vergadering en voorlezing der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken: le. inlichtingen van 't Rjjkslandbouw- proefstation, gevraagd naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen be sluit. Bij afwezigheid van den heer J. Slot, wien deze inlichtingen ter inzage waren verstrekt, werd de bespreking hiervan tot een volgende vergadering uitgesteld 2e en 3e. circulaire omtrent de Landbouw tentoonstelling in Den Haag in 1907 en idem omtrent een landbouwtentoonstelling te Mannheim. Voor kennisgeving aangenomen; 4e. volledig overzicht van de landbouw- statistiek over 1906. Hieruit blijkt o.a. dat in dit jaar 10 minder kool werd uitgezet dan in 1905, witte kool zelfs 80 minder, bloemkool 10 meer, aardappelen 34 meer. De commissie, in de vorige vergadering benoemd om te onderzoeken hoe in omlig gende gemeenten de verkoop van uitschot geschiedt, brengt verslag uit van haar be vindingen en biedt tevens een concept-regle ment aan tot regeling van dezen gemeen- schappelyken verkoop. Na nog al vrij wat bespreking volgde goedkeuring van het con cept, behoudens enkele kleine wijzigingen. Volgens dit reglement benoemt de afdeeling iemand, die 't uitschot bij de leden ophaalt en ter veiling brengtdeze geniet daarvoor 7ij cent per zak (50 K.G.) roode kool en 27J cent per 100 stuks gele of Deensche witte kool. Een commissie van 3 leden zorgt voor de uitvoering, voor de administratie en voor de uitbetaling aan de leden. Het reglement treedt in werking 3 December. Tot koolophaler werd benoemd de heer G. Hof en tot leden der commissie van uit voering, de heeren Jn. Burger, Jb. Pater en Jb. Molenaar. Te ruim half twaalf werd de vergadering gesloten. Maandag 3 December hield het depar tement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering met dames in „Veerburg". De opkomst was vrij goed. Na opening door den Voorz., den heer J. Oostra, die met een woord van wel kom de aanwezigen toesprak en in het bij zonder G. Meereboer, die met familie dien avond door het bestuur uitgenoodigd was de bijeenkomst bij te wonen, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna trad de heer J. Oostra achter den katheder en las eene schets voor van T. de Sinclair, getiteld: „De kroonprins van Dzji- boeti" welke lezing met aandacht werd ge volgd, vaak onderbroken door een gullen lach, als de humor (en daar was deze schets rijk aan) eene beurt kreeg. Een daverend applaus dankt Spr. bij het einde zijner lezing. Nadat de piano zich had laten hooren, nam de Voorz. opnieuw het woord en richtte zich daarbij tot G. Meereboer, aan wien wegens 25-jarigen trouwen dienst bij den heer D. C. Rezelman eene zilveren medaille zou wor den uitgereikt vanwege het departement. Voorz. sprak over de goede getuigenis, die van Meereboer was verkregen, prees diens trouwe plichtsbetrachting en ijver gedurende al die jaren en stelde hem ten voorbeeld, veoral in dezen tijd, waarin zoo vaak over de verstandhouding tusschen werkgever en werknemer wordt geklaagd. Hem nogmaals hartelijk gelukwenschende met zijn feest, bood hij den jubilaris onder applaus der aanwezigen, de medaille aan. Van alle zijden trad men toe, om Meereboer de hand ter felicitatie te reiken en aangedaan aanvaardde hij deze hulde. Hierna vertolkten de dames Ehrmann en Dekker eene komische scène tusschen eene mevrouw en hare dienstmaagd, getiteld „Zoo groen als gras" van Willem Slot, waarmede zy veel succes hadden, ook door den zang, die er in voor kwam. Er werd hartelijk om gelachen en het applaus bij het neerlaten van het scherm was welverdiend. De heer A. de Boer las voor eene schets getiteld„Om eene nieuwe pomp", die mede in den smaak viel, evenals een paar voordrachten van den heer K. L. van Gorkom. De heeren Pelkers en Zon toonden, te zamen voor de piano gezeten, groote vinger vlugheid en goede bedrevenheid op dit in strument en hunne quatre-mains viel zoo in den smaak, dat er op verzoek nog een tweede volgde. Het was al vrij laat geworden en daarom nam de voorzitter den hamer in de hand, om met een' forschen slag den aan wezigen te verkondigen, dat hij de bijeen komst wenschte te eindigen. IIij bracht dank aan allen, die tot de gezelligheid had den bijgedragen, noemde den avond goed geslaagd, hoopte dat meerderen in dezen geest zouden volgen en maar vóór de hamer viel, dankte de heer v. Gorkom den spreker, die allen zoo aangenaam had beziggehouden en werd de heer A. de Boer de tolk voor Meereboer, om het departement te danken voor zijne attentie op zijn 25-jarig jubileum hem bewezen. Hierna sluiting. Lang bleef men echter nog gezellig bijeen en zeer zeker heeft die avond den aanwezigen de overtui ging geschonken dat er bij goeden wil nog wel echt prettige avonden door het departe ment kunnen gehouden worden. Zaterdag 1 December hield de Zang- vereeniging „Crescendo" ie Anna Paulowna eene openbare repetitie voor kunstlievende leden en geïntroduceerden. De zaal van „Veerburg" was flink bezet. Er werden 12 zangnummers ten gehoore gebracht en in aanmerking genomen den korten duur van het bestaan dezer vereeniging kan men over de uitvoering tevreden zijn. Ook het publiek toonde dit door zijn herhaald ap plaus. Om de eentonigheid van den avond wat te onderbreken, liet zich ter afwisseling een gramophone hooren en gaven de heeren Felkers, directeur der zangvereeniging en D. Zon quatre-mains, waarnaar ieder gaarne luisterde. De heer Toxopeüs hield eene toespraakwaarin hij waardeering voor het streven der jonge vereeniging uitsprak en haar aanmoedigde, op den ingeslagen weg met moed voort te gaan, terwijl hij het voor de jonge vereeniging wenschte, dat velen zich mochten aanmelden voor kunstlievend lid. Het luid applaus van het publiek be wees zijn instemming hiermede en dat de heer Toxopeüs succes had, kwam later uit, toen het was gebleken, dat 30 kunstlievende leden zich hadden opgegeven. Een flink begin 1 Behalve deze aanwinst van kunstlievende leden, bezorgde de uitvoering Crescendo ook werkende leden, en daaraan was mede groote behoefte. Moge de nog jonge ver eeniging, geschraagd door den steun der ingezetenen, een sieraad voor Anna Pa- louma worden I Wie ringen. Op de algemeene-vergaderingen der ijsclubs „Westerland" en„Wieringen" is besloten ge volg te geven aan de voorstellen, genomen in een gecombineerde bestuursvergadering, om zooveel mogelijk samen te werken. Deze voorstellen hebben wij reeds vermeld in de courant van 22 Novemb. j.1. Geen goed besluit berouwt, al kost het [PÜn 't Goede is uit God, gezegend zal het zijn. Wteringen. De Onderlinge Vee- en Paardenverzekering Maatschappij „Helpt Elkaar" boekte gedu rende het eerste halfjaar 1906-7, in hare afdeeling rundvee van 86 deelnemers, 577 stuks, ter waarde van f 65.705. Ditkeering wegens sterfte moest geschieden van 4 stuks n.1. 3 schotten en 1 kalf. De hiervoor te innen omslag is door 't bestuur vastgesteld op f 0.40 per verzekerde f 100. Wieringen. Maandagavond te 7$ uur hield onze af deeling van den Nederl. Protestantenbond een algemeene bijeenkomst op de bovenzaal der Herv. Kerk. Trots het ruwe weer was de opkomst vrij goed, aanwezig waren 19 dames en 23 heeren. Als spreker trad op, de heer Dr. Toxopeus, predikant te Anna- Paulowna, die als onderwerp had gekozen: Een der Christuslegenden van Selma Lagerlöf, n.m. De Zweetdoek van de Heilige Veronica. Van begin tot eind werd deze mooie lezing, met hare zoo heldere en duidelijke inleiding, met alle aandacht gevolgd. Na afloop kon de Voorzitter, Ds. Bax, dan ook niet nalaten den spreker namens de vergadering hartelijk dank te zeggen voor het door hem ten beste gegeven en hoopte hij dat Spr. voor een volgen de gelegenheid nogmaals te vinden zou zijn, voor onze afdeeling op te treden. Wieringen. In de j.1. Dinsdagavond gehouden ver gadering van Kerkvoogden en Notabelen der Herv. Gemeente van Hippolytushoef en Westerland is tot Kerkvoogd herkozen de heer G! Keyzer te Westerland, welke deze herbenoeming weder aannam. Wieringen, 4 Dec. 1906. Hedenavond werd ten overstaan van Notaris Obreen in 't lokaal van den heer H. C. Engel publiek verkocht, een huisje met erf, groot 0.01.60 H.A. in eigendom toe- behoorende aan den heer J. W. Amelsbeek, vroeger alhier, thans te den Helder wonende. Kooper werd de heer N. J. Poel, alhier voor f 820.— Winkel. Maandagavond vergaderde de ijsclub. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, de heer C. Meurs, bleek dat de ontvangsten over het boekjaar 1905—1906 hadden bedragen f 178.96, de uitgaven f 98.56$, zoodat een saldo over bleef van f 79.39$. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren J. Korff, C. Meurs, J. Smit Hz., K. Vries en J. Zeilemaker, en tot afgevaardigden voor het hoofdbestuur van den IJsbond „Hollands Noorderkwartier" de heeren L. Koelman en K. Vries. Het ledental der ver eeniging bedraagt thans 81. Bij het boren van een put werd te Wieringerwaard, naar wij hooren, voor 't eerst zout water ontdekt, en wel op een diepte van 160 voet, terwijl bij andere bron nen op dezelfde diepte niets van zoutheid gemerkt is. Gevoelvol Wat in de gemeente Millingen zoo al in staat is de gemoederen in beweging te bren gen, kan worden afgeleid, zegt de „Arnh. Ct.", uit de volgende advertentie in „de Gel derlander" Onzen hartelijken dank voor de be- langstelling, bij het overlijden van onze kat ondervonden, 17 November. D. V. Millingen, 25 November. i Als tijdelijk Hoofd der School te Oude Xiedorp is thans werkzaam de heer Jaarsma uit Den Helder. Heer Hugowaard. I In de algemeene vergadering der Prot. Kiesvereeniging „Burgerplicht" werd tot Voorzitter gekozen de heer Jb. Plevier, tot secretaris de heer C. Appel. Tot Diaken en Ouderling bij de Herv. kerk te X. Xiedorp zijn Zondag ja. benoemd de heeren A. Houtkooper (als ouderling), Jb. Langereis (als diaken). Tot bestuursleden der IJsclub te Si. Maartensbrug zijn herkozen de heeren: A. Olie, Voorzitter; J. de Boer, vice-Voorzitter; E. Holterman, SecretarisH. Buning, Pen ningmeester, J. Zwarthof en J. Constant, commissarissen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd gekozen |de heer E. Holterman en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer H. Buning, terwijl de heer W. Swart- hof zich zal belasten met den verkoop van ijskaarten. Gisteravond om 9 uur kwam de Kamer bijeen. De geloofsbrieven van den heer Van Löben Seis, die zich door zijn benoeming tot generaal-majoor aan een verkiezing had moeten onderwerpen, worden in handen ge steld van een commissie, die later verslag zal uitbrengen. Men weet dat over den heer Van Löben Seis ten opzichte zijner militaire kwaliteiten vreemde geruchten in de pers rondgingen. Hem moet, door den minister vóór zijn be noeming tot le Kamerlid, den raad zijn ge geven zjjn pensioen aan te vragen. Thans wordt hij geschikt geacht generaal-majoor te zijn. De zaak heeft natuurlijk met het onder zoek zijner geloofsbrieven niets van doen, wij releveeren het omdat denkelijk, wel een interpellatie hierover te wachten is. Heden, Dinsdag, worden de Indische Be grooting en kleinere ontwerpen in de afdee- lingen onderzocht: de kleinere ontwerpen zullen morgen, Woensdag, in openbare zit ting worden afgedaan. Daarbij zullen dan tevens besproken wordende invoering van Staatsschuldboekjes der Rijkspostspaarbank, de locaalsporen in de Haarlemmermeer, uit breiding van het telefoonnet enz. Heden, Zaterdag, worden toch de alge meene beschouwingen op de Staatsbegrooting ten einde gebracht. Dit geschiedde echter niet, vóór de heer De Visser nog eens dun netjes over zijn antithese-politiek voor het voetlicht had gébrabbt, nu öp een wijze, dat een gewoon mensch er in verwarde. Hij had het over de opvatting, ook bij de christenen, van hen die het subjectief element en z(j die het objectief element op den voorgrond plaatsen. i Zoek daarvan de beteekenis nu maar eens uit. De heer De Visser, die vroeger een tegen stander zich verklaarde van de antithese- politiek van Dr. Kuyper, by de Leidsche verkiezing zich over de zaak niet uitliet wijselijk misschien, als het tenminste wjjs is, z'n beginselen achter te houden om een zetel te bemachtigen komt nu met 'n antithese-verklaring, waaruit de duvel niet wijs worden kan. 1 Dit eerste optreden van den heer De Vis ser maakt in verband met z'n vroegere po sitie in de Tweede Kamer, geen gunstigen indruk. De heer Troelstra vindt in de rede van den heer De Visser de antithese „op z'n smalst". Het verwijt, tot de soc.-democraten gericht, dat n.1. zij ongeloovig zjjn, of liever do party ongeloovig is, verwerpt hij. Er mogen indie partij veel ongeloovigen zijn, zy heeft daar mede niets van doen. Zy wenscht te bren- i gen verandering in de maatschappij, gebaseerd als zy is op het historisch materialisme. Spr. keurt het optreden van Viviani af, maar constateert, dat de geloovigen hier te lande in dezelfde fout vervallen, maar in omgekeerden zin. Briand, de anderesoc.-dem. minister inFrank- ryk, stelt de staat boven de kerk, het eenig, mogelijke standpunt, - de katholiek de kerk, den Paus boven den staat. Dat doen de Nederl. katholieken ook en moeten dat doen volgens den Syllabus. Voorts wyst Spr. er op, hoe. onbegrijpelijk het van den heer TaJma is, zich zoo en quatre te stellen voor de congregaties in Frankrijk. Onder een Ministerie-Kuyper zouden de Katholieken het heusch niet beter hebben. De voorouders onzer Calvinisten hebben de vrijheid van andersdenkenden steeds onderdrukt. Deze woorden verwekten rechts heel wat sensatie en toch heeft o.i. spr. hier geen ongelijk. Wy leerden op de schoolbanken, hoe de katholieken hun geloof, het eenig ware geloof, propageerden op een wijze, die niet meer van onzen tyd is; maar de waar heidzoekende geschiedvorscher heeft tevens aan het licht gebracht, hoe „sty'1" de Cal vinisten in hun leer zijn, geen ander geloof naast het hunne kunnen dulden. Dat leer den we echter op de schoolbanken niet. De heer Talma, aldus gaat de heer Troelstra voort, brengt in „Patrimonium" het Kiesrecht op de baanin de party van de baan. Als ny, Troelstra, handelde als Talma, in zijn party, zou hy voor verrader gescholden wor den. De heer Talma is gebonden aan de h.h. Heemskerk en Fabius; heftig geeselt spr. des heeren Talma's houding. De heer Troelstra kan 's Ministers raad om voor de oorlogsbegrooting te stemmen, niet opvolgen, omdat hy in den Minister Staal niet een krachtig hervormer ziet; niet iemand, die zich ernstig op bezuiniging toelegt. De sluitrede op de algemeene beschouwingen wordt gehouden door den premier, den Mi nister van Financiën. De Minister is, en was het ook in z'n vorige rede, zakelijkook nu weder maakte hy den indruk van een eerlijk man, die vertrouwen wekt door woord en daad, recht op z'n doel afgaat. Hy voelt veel voor het inwinnen van ad vies der vereenigingen van ambtenaren by het samenstellen van een wetsontwerp rege lende de rechtspositie, zooals de heer Troelstra wenschte. De bedoeling van een blanco artikel in de Grondwet is, de staketsels weg te nemen om te komen tot uitbreiding. De ouderdoms- en invaliditeitsverzekering zullen beide tot stand komen, zy het by afzon derlijke ontwerpen. Indien de Minister van Oorlog het pleit in de Kamer mocht ver liezen, dan zal de regeering zich afvragen wat haar te doen staat, alleen rekening houdende met 's Lands belang. Hiermede zyn de algem. beschouwingen geëindigd. Het Kabinet is met eere uit het strijdperk getreden; trouwens, het werd weinig aangevallen. Eigenlijk heeft geen enkele party bezwaar tegen deze regeering, zelfs de S. D. A. P. niet, want het moet erkend, dat de heer Troelstra bizonder wel willend optrad. De regeering komt met eenige goede verbeteringen, als ziekte-verze kering, oudersdoms- en invaliditeitspensioen, daarbij zullen denkelijk de „stakelsels" voor uitbreiding van kiesrecht uit de Grondwet worden genomen, en laat het zich aanzien dat de volgende verkiezingen zullen plaats hebben met het kiesrecht tot inzet. Het eenige zwakke punt is het militarisme, de Ministers van Oorloa en Marine loopen een weinig gevaar. Na afloop der algem. beschouwingen werd besproken het voorstel der Regeering om een Analytisch verslag van het gesprokene in de Kamer, dus een soort verslag als Handelsblad en N. R. Courant geven, tevens onpartijdig, te doen samenstellen. Er wordt f 40.000 voor uitgetrokken. Er werd een vrij geanimeerde discussie over gehouden. De heeren Van Vuur en en Roodhuyzen, beide persmannen of gewezen persmannen, waren er zeer tegen. Betere plaatsen voor de pers zou heel wat meer succes hebben. Daaren tegen waren de heeren Brummelkamp en De Stuers er voor. Laatstgenoemde echter zou als verslaggever dan niet den heer Viehoff willen hebben, die de verslagen vervalscht... Hier viel de Voorz inniet bewezen is dat er moedwil of opzet by in 't spel was. Heden Dinsdag kwam de Minister van Koloniën den heer Viehoff zelf verdedigen. De heer De Stuers hield ook nu vol, dat de heer Viehoff zijn eigen meening nu en dan schuift in de plaats van het werkelijk ge sprokene dit laat de waardigheid der Kamer niet toe. De Minister blijft protesteeren tegen de uitlating van De Stuersde heer De Beaufort beweert dat de geheele kwestie op een mis verstand berust, en de heer Schaper vindt het wel eens goed, dat de heer De Stuers gewezen heeft op een wyze van doen, die de leden der Kamer overlevert aan de wille keur van een ambtenaar. Het incident eindigt zonder dat heel duide lijk is, of de heer Viehoff nu werkelijk schuld heeft. Zeer uitvoerig wordt nog gesproken over de vraag of we een officiëel analytisch verslag zullen krijgen, ja of neen. De vraag wordt ten slotte by stemming in bevestigenden zin beantwoord. Met 37 tegen 35 stemmen wordt het voorstel aan- j genomen. Aan de orde is nu Hoofdstuk III. Huiteulandsche Zaken. Een 4-tal sprekers voeren het woord. Het zyn de heeren Van Asch van Wijk, Van den Borch van Heemstede, Van Vuuren en Passtoors, allen leden der rechterzijde. Zij bespreken de moeilijkheden, belemmeringen die de boomkweekers te Boskoop ondervinden by het invoeren hunner bloemen en planten in Duitschland wegens de hooge inkomende rechten. Deze industrie wordt met ondergang bedreigd, indien daarin geen verandering komt. De heer Van Vuuren voegt er by, dat indien deze Minister-vrijhandelaar zoo gelukkig is van de Duitsche Regeering ver betering te verkrijgen, hy voor bekeerd zal zyn tot vryhandelaar; zoo niet, dan blijkt het hier weder eens, hoe verkeerd het is geen beschermende rechten te heffen. De boomkweekers te Oudenbosch ondervinden dezelfde lastentot 30 en 40 percent worden hunne producten door Duitschland belast. We hebben hier dus een dispuutje over vrijhandel en protectie. Morgen zullen we van den minister, die onze gezant was te Berlijn en dus persoonlijk de onderhande lingen met de Duitsche autoriteiten geleid zal hebben, hooren, hoe hij over de zaak denkt. Ook sprak de heer Van Asch van Wyk over onze neutraliteit, die hy gaarne officieel door de groote mogendheden zou willen erkend zien. Dat legt verplichtingen op ons, dat wy nl. voor onze neutraliteit instaan en die zoo noodig kunnen verdedigen; ook boeten wij van onze rechten in we mogen ons bezit zelfs in Indie, niet uitbreidenwe mogen geen verbond, of- en defensief, sluiten. Doch spr. ziet hierin voor ons geen bezwaar, evenmin' als Zwitserland en Belgie er bezwaar in zagen. De heer Passtoors vraagt den minister, hoé het komt dat bij Duitsche werkstakingen in onze Staatscourant oproepingen worden gedaan ter verkrijging van Holl. werklieden, onder kruipers dus. De heer Tak behandelt dezelfde zaak en dikt haar met sprekende voorbeelden aan tenslotte aan den minister de vraagstellen,] of hy van plan is met die publicatiën voort- te gaan, dan wel er mede op te houden In den voormiddag heden was door den Minister pan Landbouw een mededeeling daan, die voor onzen veestapel niet van belang ontbloot is, n.1. dat het mond- en klauwzeer welke ziekte in België heerscht, te Beider in Limburg is uitgebroken, hoogstwaarschijn lijk door besmetting met zakken zaad uit Antwerpen overgebracht. De kring der meente Helden is besmet verklaard, terwyi maatregelen zyn genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Alkmaar, 4 Dec. 1906. 3 Koeien en ossen f 170.— a 200.—. üO vette kalveren f 40.— a 110.—, per Ned. p f 0.80 a 0.90, 22 nuchtere idem f 12.- -J 22.—, 1254 vette schapen f 20.— a 38.5n 304 vette varkens f 0.44 a 0.46 per p' 29 magere idem f 14.— a 18.—. Purmerend, 4 December 1906. Aangevoerd 590 runderen, waaronder 517 vette, 62 a 75 ct. per kilo, 73 melke- en gelde- f 130.— a 240.— per stuk, prijsh stug, 1 stieren, 92 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo, handel vlug, 133 nuchtere id. f 11.— a 25.— per stuk, handel matig, 25 paarden, 1747 schapen f 23.a 35.— 1500 overhouders f 18.— a 26.—, beiden prijsh. stug, 287 vette varkens 42 a 46 ct. per kilo' handel vlug, 31 magere f 15 a 25 per st.. handel stug 205 biggen f8 a 12 per st.,. matig, 40 ganzen f 2.30 a 3.30, 169 zwanen f 3.25 a 4.50, 100 zak appelen f 1.25 a 1.50, 100 zak peren f2.a 3.beiden per mand Kaas. 104 Kleine f 32.50, 4 middelbare f 30.--, commissie f aangevoerd 108 stapels, handel vlug. 937 K.G. boter f 1 35 a 1.40, kipeieren f 6.50 a 7.50. Rtoek op Langendijk, 4 Dec. 1906. Heden werd besteed voor bloemkool, 2e s. fl.— a 2.—, reuzenbloemkool f3.— a 6 50 roode kool fl.50 a 3.50, gele fl.50 a 2.5o' witte f3.— a 4.—, koolrapen fl.— a 15o' per 100, uien f0.85 a 0.95 per 50 K.G., bie' ten f3.a 4.50 per 100. Marktbericht van Winkel van 4 Dec Appelen f2.50 a 2.60, peren fl.20 a 1.50 per mand, uien fl.— a 1.10 per baal, kool f2.— a 2.50 per 100, wortelen f0.85 a 0.40 per zak. Station Xoord-Scharwonde, „Nieuw leven", 1 Dec., aangevoerd 19500 stuks kool. Roode kool le s. f 3.25 a f 3.50, 2e s. f 2.50 a f 3, kleineren f 1.60 a f2.40; gele kool le s. f 2.50 a f 2.80, 2e s. f 1.80 a f 2.30, kleineren f 1 a f 1.60 per 100. 3 Dec. aangevoerd 13500 stuks kool. Roode kool le s. f 3.25 a f 3.50, 2e soort f 2.50 a f 3, kleineren f 1.80 a 2.40; gele kool le s f 2.50 af 2.752e s. f 2.10 a f 2.40, kleine, ren f 1.40 a f 2 per 100; uien f 0.70 a f0.90 per 50 K. G. 4 Dec. aangevoerd 12000 stuks kool. Roode kool le s. f 3.25 a f 3.502e s. f 2.40 a f 3, kleineren f 1.80 a f 2.30; gele kool le s. f3 a f 3.25, 2e s. f 2.40 a f 2.90, kleineren f 1.10 a f 2 per 100. Station Heer Hugowaard. „Ons Be lang" 3 Dec. aanhevoerd 6000 stuks kool. Roode kool f 2.40 a f 3.25. gele kool f 2.30 a f 3 per 100. Dorp Xoordscherwoude. 3 Dec. Reuzen bl. k. f6 a f8.50. Roode f2.50 a f4. Witte f3.50 a f5.50. Gele f2 a f3.50. D.W. f3 a f4. Uien f0.90 a fl. 4 Dec. Reuzen f7 a f10. Roode f2 a f3.25. Witte f3.50 a f5. Gele f2 a f3. D.W. f3 a f4. Uien f0.90 a fl. 5 Dec. Reuzen f7 a f10. Roode f2 a f3.50. Witte f3.50 a f5. Gele f2 a f3.25. D.W. f3 a f3.75. Uien f0.90 a fl. Werkstaking te Hijsen. Uit R(jsen schrijft men Onze plaats zal de weeën eener werksta king moeten doormaken. Maandag hebben meer dan duizend van de elfhonderd werk lieden van de firma Tei» Horst en Co. het werk nedergelegd, zoodat de fabrieken niet kunnen doorwerken. Tegen halfacht verzamelden de stakersen staaksters zich op het plein vóór de Her vormde kerk en werden daar door Tijhof en Verveld aangemaand zich ordelijk te gedragen en niet in de kroegen te komen. Om 9 uur, 10 uur en 11 uur werden ver gaderingen gehouden, om de verdere gedrags lijn te bepalen. Reeds te voren was de politie met een aantal Rijksveldwachters versterkt. De besturen van „De Eendracht" en„Uni- tas" hadden een manifest verspreid aan de arbeiders en arbeidsters, waarin vooral allen worden opgewekt om deel te nemen aan de staking, met de bedreiging, dat, indien zy niet dadelijk staken, zy geen uitkeering fl; len ontvangen. In eene voor de burgerij toegankelijke vergadering hebben Verveld uii Voogsgeerdden loopder onderhandelingen niet de firma Ter Horst Co. medegedeeld en om zedelijken en geldelyken steun verzocht- De houding der stakers is ordelijk en kalm- Van de 1022 werklieden zyn er 640 ge organiseerd, öf by Unitas", öf bij „De Een dracht". Er zyn dus een kleine 400 ui»" ongeorganiseerd. Het personeel der fabriek is als volgt te deelen: 588 mannen, 278 vrouwen, i°° kinderen beneden de 16 jaren. Daar de fabrikant de fabrieken heelt gw sloten, is de staking nu algemeen. De kapitein van Köpenick. Aan de N. R. Crt. wordt uit Berlijn seind Evenals zes weken geleden de 8®°'^ streek van den „kapitein van KöpenicK Berlijn beheerschte, evenzoo hield zijn geding de hoofdstad bezig. r ge- Het vonnis is uitgesprokenvier J vangenisstraf, een betrekkelijk zacht» De voorzitter van het hof sprong ^eB loop van de zitting zeer humaan nietre/t. beklaagde om, die, wat zijn uiteruiK in de bank der beschuldigden e aJye- armzaligen indruk maakte. Een 0 ,,-bt leefd mensch met een geel, rimEj "jat d00; en een verschrikkelijk kaal hooia- fferc een krans van grijze lokken spaar»*"" van omlijst. Naar het lichamelijke «f jjcht het werken, met scheeve schou kan ontstoken leepoogen en werkelijk terlij li den als klauwen, kortom in iaPpertje- optreden geheel en al een sch ^korsteld® die glad geschoren, en een goe® das ia# lange jas en zorgvuldig gestrw gelaat,'r een opmerkzaam en bescheid z'n Zoj> een eerbaar ambachtsmannetje vlleen rt» dagsch, voor het gerecht ston- ujt ongewoon handige manier

Schager Courant | 1906 | | pagina 2