tweede blad. Donderdag 6 Dec. 1906. 50e Jaargang. No..42lü. Plaatselijk Nieuws. w -* sa Binnenlandsch Nieuws. Door den Rond van Zuivelfabrie ken in Noord-Holland is het volgende adres gezonden aan alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Met den meest verschuldigden eerbied geeft de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland D te kennen, dat hij met groot leedwezen heeft kennis genomen van de ontwerpen van wet, door de Hooge Regeering aanhangig gemaakt, waarbjj wordt voorgesteld om de heffin gen der wik- en weegloonen voor de steden Alkmaar, Hoorn en Purmerend onveranderd te handhaven tot 1910. Hij neemt naar aanleiding hiervan de vrijheid, met de hem passende be scheidenheid het volgende betreffende de heffing der wik- en weegloonen onder Uwe aandacht te brengen Gelet op artikel 254 der Gemeente wet en, in verband hiermede, op artikel 255 derzelfde "Wet, en hetgeen onder meer gezegd is in de toelichting op het laatste artikel, hetwelk bij de wet van Juli 1865 (St.bl. No. 79) werd aange nomen, n.1.„de afwijkingen zullen „echter slechts voor een zeker aantal „jaren worden voorgesteld, om de ge beenten in de gelegenheid te stellen „zich in den nieuwen toestand te schik ken", komt het ons voor, dat de heffing der wik- en weegloonen in de Noord- Hollandscbe steden Alkmaar, Purmer end, Hoorn en Edam, nog niet geregeld is overeenkomstig het bij de wet be doelde bedrag. Ter toelichting van deze bewering zijn wij in de gelegenheid om overeen komstig de ontvangen inlichtingen ter Gemeente-Secretarie te Schagen, het volgende mede te deelen van de kaas markt te Schagen, over het dienstjaar 1905: Aanvoer 687544 K.G. kaas, waagloon f 0.30 per 100 K.G. Ontvangst waagloon f 2062.54 en van verkocht stroo f 7.50, samen f2070.04. Uitgaven Vervoer kaas f 677.84®, arbeidsloon, dragen, enz., f 909.50, verhooging tracte- ment Gemeente-ontvanger f 100.ver hooging tractement Waagmeester f 50.—, verhooging tractement Marktmeester f 50, herstelling en aanschaffing markt- en waagmateriaal memorie, samen f1787.34®. Hiergit blijkt, dat bij een waagloon van 30 cent per 100 K.G. kaas de kosten van de waag, bet vervoer der kaas naar pakhuis, sohip, spoor- of tramstation binnen de kom der Gemeente, kan worden uitgevoerd ook zelfs bij eeu nog geringeren aanvoer van kaas, Nevens dit, veroorloven wjj ons de vrijheid om aan de hand yan het rapport der Raad8-commissie inzake de wik- en weegloonen te Alkmaar, verschenen April 1903, de volgende beschouwing te geven, Gesteld, dat de zoo hoog mogelijk opgevoerde rekening ten laste der waag, geheel een gevolg is van de goedge zindheid jegens de landbouwers, om het marktwezen zoo volledig mogelijk te maken, dan komt het ons zeer onjuist voor, dat het totaal der uitgaven, zoo genaamd ten behoeve der kaasmarkt, als eene steeds blijvende sohuld wordt be schouwd. Daar waar in genoemd rapport, bij eene reeds verlaagde heffing der wik- en weegloonen, ondanks het nog zoo hoog maken der rekening, en de dien tengevolge hooge rentesom, toch eene winst van f 9651.08 niet kan worden ontkend, is het onze overtuiging, dat over de vele jaren, waarin de kaasmarkt te Alkmaar reeds bestaat, door deze en dergelijke jaarlijksche winsten de geheele kosten-rekening der waag, hoe uiterst gezocht die ook mag zijn, reeds veel meer dan afgelost is, zoodat wij bjj de hier volgende berekening deze rekening op de aangetoonde gronden buiten rekening laten. Berekening van de kosten van de Waag te Alkmaar, inclusief bediening Een Waaggebouw, volgens rijksschatting f 65000.— k 4'/, rente f 2925 Onderhoud Waaggebouw - 2000 1 President-Waagmeester, salaris - 400 2 Waagmeesters, salaris k f 350 - 700 1 Marktmeester, salaris - 200 1 Schrijver, salaris - 150 2 Schrijvers, salaris f 100 - 200 1 Opzichter kaasdragers - 150 Justeerloon - 30 Drukwerk - 155 Verlichting - 250 24 Kaasdragers, loon f 4 per dag - 4992 4 Taslieden, loon f 4.per dag - 832 Onvoorziene uitgaven - 1000 Totaal f 13984 Jn 1904 werd aan de waag gewogen ^•697.000 K.G. kaas en in 1905, 8.262.059 •O.volgens het voorgaande zou een dagloon van respectievelijk f 0.25 en •22 per 100 K.G. de kosten dekken Volgens onze meening zal een waagloon van 30 ct. per 100 K.G. ruim voldoende zijn, om de kaasmarkt te Alkmaar te bedienen. Volgens de aangegeven argumenten komt het ons voor, dat eenzelfde heffing voor Hoorn en Purmerend ook als vol doende kan worden beschouwd, terwijl voor Edam, met het oog op den geringen aanvoer, eene eenigszins hoogere heffing te rechtvaardigen is. Wij verzoeken daarom aan U, bij de behandeling der ingediende ontwer pen van wet voor de wik- en weegloo nen heffende steden, het daarheen te leiden, dat genoemde wetsontwerpen zoo danig gewijzigd worden aangenomen, dat geleidelijke verlaging van de voornoemde loonsheffingen wordt verzekerd.Wij achten het geheel in strjjd met alle recht en billijkheid, om de zuivelbereiders meer dan noodig is te laten bijdragen in de kosten der waag, en daardoor aan de financiën der genoemde steden. Wij eindigen onze beschouwing met een overzicht te geven van de hoofde lijke omslagen, met de opcenten op de persoueele belasting, geheven in verschil lende steden in Noord-Holland, over het dienstjaar 1904. c "3 a g bc S n o Q® rr* s-i O 83 tS c5 O) 1 T3 a O-/ jpS 6C 05 O s S o a T3 a PQ -o fcOJZ iS3 sc S.S C -«-s Jn «3 TT JE C, "O O) O G O 60" E M a- co E o> c O B C5 O O OO 00 O O iC UO O O O 05 O HO o 05 OS Qo O »o O O lO O lO o O O IC o »o COOOnOHOcoiOt>»CO<M»0 Tf X W o vf OO iC co OS co cc f' w h-' 10 x 'fOlI'CCiOCOfi'CON WOOJOCOCOfHP.oS'-^ ^CC050505XI>iO05C0 h-occattcoacofM OOiO «MOOOOHOt-tMC COWCO^CC-H^fCC^ rHCCCOkOh-OSXCOt-iO loaoco— OO^fOïiH-HCOCOiO'^ aco^oor-ico»ocDco^ 1—i ZO CM lO UO d *2 s C N H fl ce B •- S 3<r O O B 5 "O -Q as o «3 tj N c O f: -c S E fcc a o O w G S G 53 03 'P I Hieruit blijkt, dat deze belastingen in de vier genoemde steden niet ongunstig zijn te noemen in vergelijking met andere steden, hetgeen wij meenen te mogen verklaren uit het feit, dat bijv. Alkmaar, bij een aanvoer van 6262059 K.G. kaas in 1905, 62620 X 30 cent f18786, volgens het tegenwoordige loon, hetwelk 60 cent per 100 K.G. bedraagt (voor Alkmaar en Hoorn 50 cent weeg- 1 loon en respectievelijk 10 en 12 cent draagloon per 100 K.G. kaasvoor Purmerend en Edam 60 cent wik- en weegloon, waarbij inbegrepen is het draagloon), meer ontvangt dan voor eene goede bediening noodig is. De andere steden, met eenige uitzondering voor Edam, genieten door te hooge heffing dezelfde voordeelen als Alkmaar, per 100 K.G. kaas. Hetwelk doende, namens den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland J. BOEKEL, Voorz. G. NOBEL, Secr. Schagen, November 1906. De Vereeniging tot (hitwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier betuigt aan het verzoek inzake de wik- en weegloonen, door den Bond van Zuivelfabrieken tot U gericht, hare vol komen instemming. Namens de Vereeniging voornoemd, J. KOOPMAN, Voorz. W. TEENGS, Secr. Winkel, 30 November 1906. Door de bewoners van den Stationsweg is het volgend adres gezonden aan den Raad onzer Gemeente EdelAchtbare Heeren! Geven met verschuldigden eerbied te kennen; De ondergeteekenden, allen bewoners van den Stationsweg te Schagen; dat zy wel met blijdschap de inwerking- stelling der nieuwe gasfabriek vernamen, maar dat zfi thans tot hun diepste leedwezen ervaren, dat de straatverlichting op dien meestal onbegaanbaren weg de entrée van Schagen nog verre van voldoende kan genoemd worden, terwijl ingezetenen en vreemdelingen, van de avondtreinen komende, zich bijna onmogelijk een weg door dien modderpoel kunnen banen; tevens wfizen adressanten, die tooh ook behooren tot de belastingbetalende burgers der gemeente, er U op, Geacht College, U die ook voor hunne belangen zeker wel wilt en In elk geval moet zorgen, dat de weg zelf in dieptreu- rigen staat verkeert. Zoo ellendig, dat geen der bewoners van genoemden weg, zonder een modderbad zijn woning kan bereiken, en dat de wijze waarop die weg onderhou den wordt, niet tot eer strekt van de gemeente; dat zij het betreuren, dat er bfi de 1.1. gehou den bespreking over het onderhoud der wegen, door eenige Heeren van uw Geacht College van zoo weinig sympathie met de bewoners van den Stationsweg is blijk ge geven; dat zij thans met 't volste vertrouwen in allen ernst er bij U ten zeerste op aan dringen, om spoedige verbetering te brengen in dien onhoudbaren toestand. 't Welk doende, (volgen de handteekeningen.) De Vereeniging van Oud-Leerlingen der Rfiksl.winterschool alhier zal den 21sten December haar jaarlijksche vergadering hou den in het lokaal Cérès alhier. Zondagavond a.s. geeft onze JJnruionie- kapel een concert, onder directie van den heer L. A. Schouten. Het volgende programma wordt uitgevoerd1. Deutseher Êeichsadler, Marsch, Her mann Wenzel; 2. Ouverture de Concert. Es Majeur, Giacomo Rossini; 3. „Idylle", Gavotte, L. A. Schouten4. Grande Fantaisie de 1' Opéra „Macbeth", Guiseppe Verdi; 5. Apollo-Ouverture, Frangois Behr; 6. Blumenwalzer, Carl Faust; 7. Morgengruss, Mazurka de Concert, Otto Heijer8. „Rommel Bommel", Potpourri populaire, L. A. Schouten. De nummers 1, 3, 5, 6 en 7 genieten hunne eerste uitvoering. Raadsvergadering te Zjjpe, Dinsdag jJ., te kwart voor elf. Afwezig de heer G. Schuijt. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Een suppletoir kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f7.—. Op haar verzoek wordt aan Mej. C. J. Kui per, onderwijzeres te Burgerbrug, eervol ont slag verleend tegen 1 Jan. a.s., wegens hare benoeming te Helder. Als hare opvolgster wordt met 8 stemmen benoemd Mej. W. Tjoelker van Zaandam, No. 2 van de daartoe opgemaakte voordracht. Mede stonden op de voordracht Mej. W. Krul, die 2 stemmen verkreeg, en Mej. Ge. Bakker van Alkmaar. Op voorstel van Voorzitter vindt de Raad goed, om de benoeming van leden der Schoolcommissie aan te houden tot de vol gende vergadering. Medegedeeld wordt, dat aftreden de heeren Ds.A.Groeneveld, J.Th. de Wit (die beiden tevens ontslag vragen) en J. Raat. Tot Regent van het Armbestuur wordt herbenoemd de heer J. J. van der Oord. De Raad benoemt hierna de Commissién tot Wering van Schoolverzuim, als volgt: voor Burgerbrug de heerenH. Bregman, J. Raat en J. P. v. d. Ploeg voor St. Maartensbrug de heerenA. Olie, W. Blaauw en G. Veuger; voor Schagerbrug de heerenE. Stefin,P.Fran- cis en K. P. Kruidering voor Oudesluis de heeren J. J. v. d. Oord, P. E. Melchior en P. Hooij voor 't Zand de heerenJ. Katoen, A. H. Vogelzang, G. de Wit, P. Doedens en J. Brak. Na deze stemmingen brengt Voorz. de Nieuwjaars-collecte ter sprake. Naar aanlei ding van het gesprokene vorig jaar, stellen B. en W. voor, in 't algemeen vaste werklui niet op te nemen in de uitdeeling; de col lecte dus wèl te houden, maar het geld aileen te besteden aan arme gezinnen. De bedoeling is, niet uit te keeren aan vaste werklieden met klein gezin; wèl die met groot gezin. Misschien zal 't bedrag der col lecte hierdoor wel iets verminderen, maar het aantal uitkeeringen wordt daarentegen ook kleiner. De heer Mann vraagt, of het bedrag der collecte niet ter hand gesteld zou kunnen worden aan Armvoogden. Uit den aard hun ner betrekking zijn deze bekend met de be- hoeftigen; de menschen die bedeeling ont vangen, die dus werkelijk behoeftig zijn, kunnen van de nieuwjaars-collecte dan eene extra-bedeeling ontvangen. Voorz. merkt op, dat dan do som gesplitst moet worden over Armvoogdfi en de verschil lende diaconieën. De heer Francis is van meening, dat de collectanten, als wonende in hunne eigen w(jken, het best op de hoogte zijn, wie voor eene gift in aanmerking komen; beter dan Diakenen en Armvoogden. De heer Mann zegt, dat tot nu toe voor de heeren, die waren aangewezen om voor Nieuwjaar te collecteeren en het geld te ver doelen, dit géén aangename taak was. Spr. heeft er vaak klachten over gehoord en men zegt alwij worden geïnviteerd, en willen er ons niet aan onttrekken, maai- 't is een ondankbaar zaakje. In de eerste plaats bedelen bfi de burgers, en in de tweede plaats geeft het verdoelen heel veel displeizier. De uitkeeringen zfin nooit naar genoegen. Ik hoorde, dat menschen, die in zaken zitten, er zelfs last mee krijgen. Ja, 't is voorgekomen, dat er gezegd wordt, dat collectanten geneigd waren iets meer uit te keeren aan hen, die bjj hen als nering doende de nieuwjaarsgifte aan waren be steedden. 't Is te begrijpen, dat de collectanten aan zulke praatjes verbazend 't land hebben. Wanneer nu op den voorgrond gesteld wordt, dat zy, die goed verdienen, uitgesloten zijn, dat dus 't geld speciaal voor de behoeftigen is, dan wordt 't voor de collectanten nog lastiger. Spr. zou zeggen, dat 't daarom goed was, om het bedrag, ponds-ponds-gewijs naar 't aantal behoeftigen, ter hand te stellen aan de verschillende Diaconieën en Armbestuur, Als B. en W. eene opgaaf vragen van het aantal bedeelden, dan kunnen zfi de verdee ling van de som daarnaar regelen. Dit lijkt spr. 't gemakkelijkst toe en biedt de meeste zekerheid dat 'tgeld goed besteed wordt. De heer Nieuwland kan met 't idéé van den heer Mann wel méégaan, maar de uit voering zal hoogst moeilijk zijn. De collec tanten zfin het best op de hoogte, wie de behoeftigen zfin in hunne wfik. Voorz. merkt op, dat velen niet van de Diakonie genieten, maar wel in aanmerking komen voor eene Nieuwjaarsgift. Voorz. deelt mede, hoe nu de uitkeering geschiedt en oordeelt dat de collectanten voor de uit reiking van het geld beter op de hoogte zijn dan Diakenen. De heer De Moor kan met het idéé van den heer Mann wel meegaan, maar wat Voorz. aanvoerde, is volkomen juist. Er is, zegt spr., aangevoerd, dat er vorig jaar voor Oudesluis geen collectanten te vinden waren, dat is waar en was een gevolg van het displezier, dat men van deze taak onder vindt. Maar tevens ook, omdat het geld verdeeld werd aan menschen, die het niet noodig hadden of verkeerd besteedden. Thans zit het beginsel voor, om aan werkelijk be hoeftigen eene gift te schenken. Misschien, vervolgt spr., dat we nu op andere plaatsen nu geen collectanten kunnen krijgen, omdat de vaste werklui worden uitgesloten. Maar dat vindt spr. toch een zeer verkeerd idée. Wanneer die er nu zoo erg op gesteld zijn, dat hunne vaste werklui iets krijgen, dan is 't toch niet zóó erg, oT men kan zfin werkman uit eigen portemonnaie wel iets geven. Spr. acht deze voorgestelde regeling voor de werkelfik behoeftigen eene verbete ring. Besloten wordt, de collecte te doen hou den als elk jaar, ten bate van de werkelfik behoeftigen; geen uitkeering aan de werk lieden met klein gezin, bijv. 3 kinderen, die geregeld of bijna geregeld werk hebben. De collectanten zullen de gelden weder verdoelen. Dit zal plaats hebben 29 Decb. Een paar reclames Hoofdelfiken Omslag zullen aanstonds in comité behandeld worden. Bfi de rondvraag acht de heer Nieuwland het zeer wenschelfik, als de Raadsleden voor de Nieuwjaarscollecte wat trouwer opkwamen. Voorz. vindt: wien de schoen past,trekke hem maar aan Daarna sluiting der vergadering. Zaterdag 1 December 1906, 's avonds 7 uur, vergaderde in de zaal van den heer H. de Vries te Nieuwe Niedorp de afdeeling Nieuwe Niedorp van de Noord-Holiandsche Vereeniging „Het Witte Kruis." Een 19-taJ leden was opgekomen. Voorzitter, de heer Jb. v. d. Stok, opent de vergadering, waarna de heer P. Haring- huizen Jr. (Secretaris-Penningmeester) de notulen leest, die worden goedgekeurd. Van leden van het Hoofdbstuur is inge komen eene circulaire, waarin wordt gewe zen op het feit, dat de Voorz. Dr. Barnouw 40 jaar geleden promoveerde. Zfin groote fiver als Voorz. welke betrekking hfi al ruim 20 jaren bekleedt wordt geroemd. Men had geoordeeld, dat geen geldelfik maar wel een stoffelijk huldeblijk hier gepast zou zfin. Voorz. deelt mede dat het bestuur der afdeeling eene felicitatie aan Dr. Barnouw had gezonden, meenende daarmee in den geest der vergadering te handelen. Blijkens een ingekomen schrijven is aan den ontsmettingsoven te Alkmaar eene badinrichting toegevoegd, ten dienste van hen, die lichamelijke ontsmetting behoeven. Per persoon en per bad zfin de^kosten 50 cents. Zeep en anti-septische badmidde- len moeten de badgasten zelf betalen. Moet zoo iemand per as worden vervoerd, dan is er een rfituig beschikbaar; na ge bruik te ontsmetten. Verdere inlichtingen zfin bfi het bestuur van den ontsmettingsoven te bokomen. Voor notificatie aangenomen, evenals nog een paar andere ingekomen stukken. Volgt verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren: J. de Vries Az. (Moerbeek), Jb. Visser Jz. en P. Haringhuizen Jr. (kom dorp). Voor de eerste vacature wordt de heer K. de Moor benoemd, bfi eerste vrije stem ming. Voor de volgende wordt in herstemming met den heer D. Kuilman gekozen de heer H. Huizenga, terwfil de heer Haringhuizen, (de eenige die herkiesbaar was (als Secr.- penningmeester) wordt herkozen. Door alle drie wordt de benoeming aan genomen. Als leden van de commissie tot het nazien der rekening over 1906 worden door den Voorz. aangewezen de heerenC. Aker, P. Strfibis en Ds. D. Haars. Allen nemen de opdracht aan. De heer J. de Vries Az. uit de Moerbeek, die met Ds. Haars is afgevaardigd geworden naar de aigemeene vergadering, den 2den October te Amsterdam gehouden, doet als oudste dier beiden rapport. Het volgende punt der agenda was een voordracht van Dr. Maats over „vervuiling van den Bodem." In 't kort samengevat bevatte die ver handeling hoofdzakelfik het volgende: Het is niet te ontkennen, dat een goede woning met al hetgeen daarbfi behoort, invloed heeft op den algemeenen gezondheidstoe stand en den weerstand van den mensch tegenover ziekten verhoogt. De naaste ziekte—oorzaken liggen echter elders. Men heeft in den loop der tfiden den bodem aangezien voor de herbergster van vele ziekte-kiemen en als de plaats voor hare ontwikkeling. Men sprak van miasmatische ziekten. Na de ontdekking van de bacillen als ziekte-oorzaak vond men het natuurlfik dat de bodem, waar zoovele millioenen bacteriën worden gevonden, ook de voedster kan zfin van ziektemakende kiemen. Door onderzoekingen op landbouwgebied is gebleken, dat de in den grond aanwezige bacteriën daar zeer bepaalde verrichtingen hebben, bestaande in de vernietiging van de organische afval-producten, waarbfi gebleken is, dat verschillende soorten tot dit doel samenwerken. Deze bacteriën zfin voor dit doel even specifiek als do cholerabacil voor het ont staan van de cholera en de miltvuur-bacil voor het miltvuur. De ontwikkeling voor de ziektemakende bacillen is ook gebonden aan den daarvoor geschikten voedingsbodem in dit geval het menschelfik lichaam. Om ze kunstmatig te kweeken zfin zeer bepaalde samenstelling van de voedings bodems en bepaalde temperatuur vereischte. Zeer onwaarschijnlijk is daarom hunne ont wikkeling en voortbestaan in den grond. Hoe meer men met de levenseigenschappen der specifieke bacteriën bekend geraakt, hoe meer men overtuigd wordt dat ze slechts in het menschelfik lichaam zich ontwikkelen. De miasmatische ziekten waarvoor als type malaria gold, hebben zoo is geble ken met den bodem niets uit te staan. Voor Tvphus, waar de eenige wfize van verspreiding langs het drinkwater scheen te gaan, blfikt meer en meer dat de typhus- gevallen een keten vormen, waar de onvat bare en genezen baoillendragers de onbekende schakels van vormen. Het gevaar voor besmetting moet voor het grootste gedeelte gezocht worden in de onmiddellijke nabfiheid van den patiënt, die in zfin uit- en afscheidingen de smet stof mild verspreidt. Naar aanleiding dezer verhandeling vroeg de heer W. C. Visser een paar ophelderingen, die Dr. Maats bereidwillig gaf. Verder deelde de heer Visser mede, Woensdag j.1, eene vergadering van „Hollands Noorder kwartier" te hebben bijgewoond, waar be sproken werdde ontsmetting van afval der zuivelfabrieken, wat, naar werd ver klaard, over een cokesbedding geschiedde. Spreker denkt, dat zulk een bedding daar voor niet altfi'd geheel voldoende zal zfin. Mocht het echter wèl voldoende zfin, dan zou de heer Visser wel willen zien, dat bfi elke zuivelfabriek van zoo'n ontsmettings middel werd gebruik gemaakt; de afval van zuivelfabrieken, men weet het, heeft immers vrfi groote verontreiniging ten ge volge. De heer D. Kuilman spreekt van in Til burg genomen proeven, in verband met het verontreinigen van den bodem, en het kweeken van ziekten daardoor. Waar is het, dat de zuivelbereiding groote zuiver heid eischt en hoewel er misschien geen ziekte ontstaat door den afval van zuivel fabrieken, er wordt toch veel stank door verspreid. De centrale gezondheidsraad, ge zeteld te Utrecht, heeft naar aanleiding der proeven te Tilburg zfine aandacht aan dit onderwerp geschonken, maar is tot de con clusie gekomen, dat men nog niet kan zeggen dat de verontreiniging van den bo dem ziekte kweektmen weet het nog niet. 't Is nog meer een landbouw- dan een gezondheidsbelang te achten. Dit laatste is het echter wèl indirect, daar lieden, die nabfi zuivelfabrieken wonen, waarvan de afval veel stank verspreidt, daardoor belet worden, hunne ramen te openen. Nog een poosje wordt dit onderwerp met animo besproken. En daarna brengt de heer Huizenga aan de afdeeling zfin welgemeen- den dank voor het gebruik van het open lucht-tentje, dat nu niet meer in gebruik, doch bfi den schilder is. Voorz. vindt dat zooiets voor 't Witte Kruis eene voldoening mag heeten en dankt verder hartelfik den heer Maats voor zfine welgekozen voor dracht, die zulk een interessante discussie uitlokte; wenschelfik ware het, dat méér ooren een en ander hadden gehoord, waar uit valt af te leiden, dat bodemverontreini ging nog niet zoo erg is, als verontreiniging van het water. Slootwater voor het huiselfik gebruik is een gevaarlfik iets; dat zfi, die het künnen, dan toch regenbak of put daarvoor gebrui ken! Eindelfik sluit Voorz. met een toepasselfik woord de vergadering. De brievenbesteller C. Smiers herdacht op 1 December den dag, waarop hfi voor 25 jaren te Anna Faulowna als postbode in 's Rfiks dienst trad. Bfi' zfin komst ten kantore werd hfi ont vangen door het geheele personeel van het Postkantoor Anna Paulowna. De Directeur sprak hem eenige hartelfike woorden toe en wees erop, waarom deze dag voor Smiers een ware feestdag kon zfin; naar zfine meening was niet het feit dat sedert zfine aanstelling 25 jaar zfin verloo- pon, daartoe voldoende, maar wèl, dat gedu rende al die jaren de zware diensten niet een fiver, trouw en nauwgezetheid werden uitgevoerd, die ten voorbeeld kunnen wor den gesteld. Ten slotte sprak de Directeur zfin hoop uit, dat Smiers nog menig jaar met opgewekheid zfin dienst zou kunnen vervullen en bood namens het geheele personeel, ressorteerende onder liet Kantoor Anna Paulowna, den jubilaris eon fraaien leunstoel aan. De besteller Zoete nam daarop het woord en stelde met goed gekozen woorden in het licht, welke bezwaren aan de uitoefening van den dienst iri den Polder zfin verbonden en bracht in herinnering, welk goed kame raad Smiers steeds voor zfine collega's is geweest. Bewogen dankte Smiers voor de bewfizen van waai deering, die hfi bfi gelegenheid van den feestdag vanwege het personeel mocht ontvangen. Zondag 2 Dec. werd in het lokaal van den heer J. v. d. Berg te Callantsoog door de Rederijkerskamer „de Eendracht" van Dirkshorn eene openbare uitvoering gegeven. Er werden een 3-tal stukjes opgevoerd, n.1.: Twee vrouwen, drama in 3 bedrfiven; Het levenddoode snfiderspaar, blfispel in 2 bedrfiven, en Daar komt mfin- heer, blfispel in 1 bedrijf. Hoewel het spel van het eerste stuk uitstekend was, werd er door weinigen slechts genoten, daar het meerendeel zich beter met klucht scheen te amuseeren. Hiertoe bestond dan ook in de andere 2 stukjes ruimschoots gelegenheid en door leuke gezegden en dolle aardigheden wist men menigmaal het publiek te doen schateren van het lachen. Ook in deze 2 stukjes werd uitstekend spel gegeven. De grimeur, de heer P. Swarthof van St, Maartensbrug wist zich uitstekend van zfine taak te kwijten. Een gezellig bal besloot het verdere gedeelte van den avond, Aan het post- en telefoonkantoor te Wamieiibuizeii werden gedurende de maand November j.1. o. m. behandeld 119 post wissels, 143 kwitanties, 44 inlagen en terug, betalingen spaarbank, tot bedragen respec tievelijk van f2200 en f1674,50151 pakketten en 24 telegrammen. Den len dezer werd tot Molenmeester voor den Rlngpolder herkozen de heer H. Koofi te Dirkshorn en tot Hoofdingeland de heer P. Bruin, Bfi de periodieke verkiezing van een lid van het Dagelfiksch bestuur en een Hoofdingeland van de Baiuie Sint Maarten op 3 dezer werden herkozen de heeren P. Bruin en W. W. Schermerhorn. Op Texel heeft de aangekondigde bij eenkomst, om eens te spreken over het graven van een kanaal, plaats gehad. De inleiding hield de heer Mann uit de Zfipe en mede tegenwoordig waren de heeren Z v. d. Berg en P. v. Foreest, leden der Tweede Kamer. Het resultaat der vergadering was dat een commissie van onderzoek werd be noemd. Christelijk In „De Rfinbode" komt een ingezonden stuk voor van den heer P. den Hertog, secretaris der liberale kieevereeniging te Woubrugge waaraan het volgende is ontleend „Wie Vrijdagmorgen te elf uren te Wou brugge was, had ooggetuige kunnen wezen van een hartverscheurend zaakje. Daar werd namelfik publiek verkocht de inboedel van J. Ostende, om uit de opbrengst daarvan twee maanden achterstallig schoolgeld te voldoen. De man moet zorgen voor een gezin van elf personen en is los werkman. Bfi alle neringdoenden staat hfi als een goed betaler bekend, maai- door slapte van werkzaam heden is hfi niet meer in staat alles te kun nen betalen en daar het openbaar onderwijs aan 'de armen kosteloos moet gegeven wor den, besloot de man dien post al vast niet meer te betalen, Daarmede was echter het gemeentebestuur, dat bestaat uit verbonden Christenen, niet tevreden. Het verkocht daarom van J Ostende de eenige lamp, die hfi had, de klok' den spiegel en de naaimachine, welke f45 gekost heeft, nog maar slechts een jaar ge heel was afbetaald en welke de arme vrouw wel had mogen houden, om zonder dienst bode of groote dochter, haar huishouden heel en knapjes voor den dag te laten komen. Er was echter geen erbarming. Van het talrijk opgekomen publiek wilde niemand zich verrijken met den inboedel van J. Ostende. Er werd dan ook niet hooger geboden dan vfif cent, om den man in de gelegenheid te stellen alles weer terug te

Schager Courant | 1906 | | pagina 5