Zondag 9 December li#K). 50ste Jaargang No. 4211. EERSTE BLAD. INGEZONDEN. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zi^erdagavond. Bij imending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BSnreau•CSIAGKW, Laan, 15 4. Interc. Telephoon S«. 20. Uitgevers s TRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SCHA ilidid Nimws-, DRAAIT, AlüflEllit- k LullllVlU DU nummer bestaat uit drie bladen. BEKENDMAKINGEN. Uemeente Schagen Burgemeester en "Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat in de Kerstweek de kaasmarkt aldaar zal worden gehouden,op Donderdag den '27 December 1906. Schagen, 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. —o Openbare vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag, den 11 Decem ber 1906, des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Machtiging aan B. en W. tot verpach tingder inarktgelden en tot aanbeste ding van hot vervoer van kaas. 3. Verordening betreffende nog geldende strafverordeningen. 4. Vaststelling rooilngslijn der Regenten straat. 5. Vaststelling van den gasprys. 6. Adres van F. J. Gielen c.s., betreffende verlichting en verbetering van den Stationsweg. 7. Benoeming van leden der Commissie van het Rietbosch. 8. Benoeming van leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 9. Vaststelling suppl. kohier der Honden belasting, dienst 1906. 10. Vaststelling suppl. kohier der Plaatse lijke directe belastingen, dienst 1906. Schagen, don 6 December 1906. De Burgemeester, H. J. POT. Geachte Heer Redacteur, Vergun me s.v.p. een plaatsje in uw blad voor het volgende December 1905 hadden we in ons midden een man, geacht als mensch, trouw als werkman, doch helaas bezocht door een ziekte in al hare vormen afgrijselijk, een ziekte, die misvormt, die terugstoot en die hem ook bracht teruggetrokkenheid en moedeloosheid. Hij was Lupuslijder. Nu Dec. 1906 is de ziekte nog niet geheel geweken, doch de man nadert met vaste schreden de grens van volkomen herstel. Zijn opgewekt heid is teruggekeerd en de ziekte is ^oteen minimum teruggebracht, zoodat hij waar schijnlijk weldra het Lichtinstituut te Utrecht voor goed of in elk geval voor langen tijd zal kunnen verlaten. Voorwaar ook een groot succes voor Dr. Bollaan, de leerling en navolger van den grooten Finsen. Dat dit succes bereikt is, is mede te danken aan hen, die den patiënt door hun giften waarvan ik hieronder tegelijkertijd mededeeling doe in staat stelden, om van Dr. B.'s. geneeswijze te profiteeren. Ingekomen van H. M. de Koningin f40, Pensioenbond, afd. Kolhorn, f 16, B.-Arm- bestuur te Barsingerhorn f 150. Lijst Gem.-Barsingerhorn, inbegrepen gift van E. te K. f 180.50 en een bedrag van f 200 is gekomen uit zakken, waar ik het liever had zien blijven, te zamen f 585.50 Uitgegeven f690, een cijfer dat waarschijn lijk wel zal klimmen tot f 750, doch hoogst waarschijnlijk, met zekerheid is 't natuurlijk niet te zeggen, de f 800 niet te boven zal gaan. Het grootste deel der uitgaven is ten goede gekomen aan de Inrichting van Dr. Bollaan en het kleinere deel aan kost en inwoning van den patiënt tijdens zjjn behandeling te U. en voor toelagen aan het gezin bij afwezigheid van den man en kostwinner. Een tekort blijft dus nog te dek ken, doch de patiënt die tengevolge van zijnen toestand eenigszins onverwacht onder behan deling werd gesteld, zonder dat aanwezig waren de middelen ter bestrijding der kosten, kan tevreden zjjn. Het vertrouwen, dat steun hem niet zou worden onthouden, is niet beschaamd. Heerlijk was 't vooral, dat zelfs vóór er tot dit doel geld werd gevraagd, een toe zegging inkwam ad f 16 van onzen Pensioen- bond. Dat is géven, dat was ware kame raadschap tegenover hun toenmaals zoo ongelukkig medelid. Gij Pensioenbonders verdient dank en buide en telkens als men deze zaak alléén wenscht te steunen met uitvluchten en ffoedkoope raadgevingen, dan treedt jelui baad zoo helder op den voorgrond, dat ik jhet kan nalaten, in gedachten, respectvol tegen mijn hoofddeksel te tikken. Nu nog een enkel woord aan onze buren, be bewoners van Schagen, Wieringerwaard, Anna Paulowna, Winkel etc. De genezing van den Lupuslijder duurt 'suger en kost meer, dan aanvankelijk werd gedacht. Ik zou U willen toeroepenHelpt een handje! en U willen toefluisteren: Geeft 'dg! Geeft flink! bwe namen en gaven hc ik binnen enkele dagen per adv. meê te deelen. Met harteljjken dank voor de opname Hoogachtend Aolhorn, Dec. P. de ZEEUW. In verschillende landen zien wij op dit oogenblik zooal hetzelfde gebeuren: overal zjjn de parlementen bijeen en is men met de begrootings werkzaamheden begonnen. De algemeene beschouwingen bieden don ver schillenden afgevaardigden volop gelogenheid om hun grieven te uiten en overal doet de oppositie een aanval op de regeering. Dat verschillend politiek gedoe in die verschil lende landen is voor ons buitenstaanders, als het hun eigen binnenlandsche kleine zaakjes betreft, al van zeer weinig belang. Een uitzondering maakt daarop o.i.: wat op dit oogenblik in Duitschland in den Rijks dag gebeurd. Het is do aanvullingsbegrooting voor Zuid- West-Afrika en het koloniaal debat, wat daar de tongen in beweging brengt. Wat daarbij is gebeurd, is van dien aard, dat het lang zal heugen, om de onstuimigheid, maar ook allereerst om zijne staatkundige botee- kenis. En dat niet voor Duitschland alleen. Er spreekt duidelijk uit, waartoe het ultra- montanisme zich laat verleiden om den gods dienst welgevallig te zijn. In Duitschland is eerst sedert een paar weken opgetreden een nieuwe directeur voor Koloniën, Domburg, dio zich bij zjjn eerste optreden en ook daarna in het parle ment heeft doen kennen als een man van groote beteekenis. In den Rijksdag wordt eenige dagen lang reeds de vuile koloniale wasch in het sop gezet en een menigte ernstige beschuldigin gen en aanklachten, ten deele bewezen, ten deele onbewezen, hagelt op Duitsche koloniale ambtenaren en koloniale officieren neer, die van bijzondere wreedheid en erge misdrijven tegen de zeden beschuldigd worden. In oude en nieuwe zonden wordt rondgewroet; aan den eenen kant beweert men, aan den anderen kant betwist men, zoodat de goed- geloovige toehoorder die er zelf geen deel aan heeft, nauwelijks weet, op wien hy bouwen moet. Dernburg, de nieuwe directeur van kolo niën, heeft totdusver vele dingen toegegeven, andere ontkend en in alle gevallen een grondig onderzoek en gerechtigheid toegezegd. Meer kon men billijkerwijze van hem niet verlangen, daar hij, zooals gezegd, eerst pas aan het bewind is. Maar zoo dacht er niet over de afgevaar digde dr. Roeren, een katholiek, het hooge licht onder de rechters van het centrum, de geheime Justizrat en Raadsheer in het Oberlandsgericht te Keulen, dus een van de opperste rechters in Rijnland. Hy klaagde op smartelyken toon over Dernburg,in weerwil van den korten tyd van zjjne bewindvoering, dat ook deze aanstalten maakte, om den zelfden weg te bewandelen met het ver bloemen van feiten, als zijne voorgangers. Dat bleek o.a. hieruit, dat hy de aanklachten en beschuldigingen in den wind sloeg, die bv. een werkelijk braaf en trouw onderge schikt ambtenaar, Wistuba geheeten, uit Togo, onder overlegging van verklaringen van de roomsche zendelingen daar, by het Ministerie van buitenlandsche zaken had ingediend. Tegelijk vertelde dr. Roeren een menigte waarlijk griezelige geschiedenissen uit Togo. Maar, zoo vertelt de particuliere corres pondent van de N. R. Ct., de hoofdman van het centrum had zich vergist, toen hy meende de nieuwe koloniale excellentie bang gemaakt en getemd te hebben. Ge heel onverwachts keerde Dernburg het blaadje om en deed van zijn kant onthullingen, ten bewijze dat de van verontwaardiging tril lende Koeren reeds sedert jaar en dag van de geschiedenissen uit Togo op de hoogte was, maar ze stil had gehouden, om met heimelijke onderhandelingen en bedreigingen in het ministerie van buitenlandsche zaken en do rijkskanselarij te werken ten gunste van de roomsche zendelingen in Togo, wier moederhuis te Keulen staat, evenals het Oberlandesgericht, waarin de heer Roeren recht spreekt. De bovengenoemde Wistuba had ouder één deken gelegen met de zen delingen, die elk ambtenaar uit Togo weg- negerden die hun niet aanstond, dank zy den machtigen bijstand van Roeren te Ber lijn, die eenvoudig met den toorn van het centrum dreigde. Dernburg verklaarde kort en bondig, dat hy deze heimelijke koloniale bjjregeering van de Roomsche zendelingen en den Room- schen leider Roeren niet zou dulden. Daar om had Roeren's beschermeling, Wistuba, met zijn dreigementen en klachten, achter wien Roeren school, van de koloniale af- deeling nul op het request gekregen. En hij, Dernburg, onthulde nu de politiek ach ter de schermen, die Roeren jarenlang ge volgd had, en prikte ook deze „etterbuil" in de koloniale aangelegenheden door. De vrome heer Roeren, de bekende bestrij der van het naakt in de kunst, werd daar plotseling in al zyne naaktheid onthuld als een partyleider en afgevaardigde, die zijn invloed in alle heimelijkheid onverdroten gebruikte, om op hangende instructies in koloniale aangelegenheden ten bate van zijne beschermelingen invloed te oefenen. De tegenstoot van Dernburg was zoo heftig en onverwacht, bovendien zoo handig, dat de sjieke man van het gerecht heelemaal uit het lood raakte. De arme man moest den volgenden dag nog verklaren, te hebben gesproken alleen uit eigen naam, niet namens zyn partyge- nooten. Zelfs dezen waren niet op zijn ge- zeischap gesteld. Dernburg daarentegen kon door den rijks kanselier in den Rijksdag hooren verklaren, dat hy geheel in diens geest had gehandeld. Dit optreden van Dernburg is daarom mede van zooveel gewicht, omdat hy de eerste man is geweest, die geen angst heeft betoond voor het centrumde angst voor die party was het kenteeken, dat allon regeeringsman- nen eigen was. Eindelijk heeft een betrekkelijk ondergeschikt afdeelingschef den moed, zich jegens de hei melijke mederegeering van het centrum in zyne afdeeling te verzetten alleen tegen de heimelijke op de bureau's, niet tegen de openlijke in het parlement en dadelyk heeft van ver links tot rechts de jubelkreet weerklonken„Zie daar, een manEinde lijk een man!" In dien kreet klinkt eigenlijk de opgekropte ergernis, die op de politieke gemoederen by ons drukt. Dat men zich hier aan dit voorval spiegelen. Die zich aaneen ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Het is niet de eerste maal dat wy wijzen op een verschil dat opgelost schoon tusschen Japan en Amei ika, betreffende het schoolgaan van Japansche kinderen in Californië. Men had daar den Japanschen kindertjes den toegang tot de school dor blanken geweigerd, dus het Japansche ras als een minderwaardig ras gedecreteerd. Iets wat de Japanners zich natuurlijk niet konden laten welgevallen, een politieke nota was het gevolg. Eveneens te begrijpen was het, dat pre sident Roosevelt, die zelfs gelijkheid wenscht voor blanken en negers, de Californiërs in het ongelijk stelde, waar zy zelfs een Ja panner niet als hun gelijke wenschten te beschouwen. De president zeide in zyn laatste boodschap omtrent dit punt het volgende „Japan is thans een der grootste beschaaf de mogenheden en de Japanners uit te slui ten van openbare scholen, zou zyn een boos aardige ongerijmdheid. Wij hebben evenveel te leeren van de Japanners, als deze van ons. Wy hopen een steeds belangrijke rol in den Grooten Oceaan te spelen, met groote uirbreiding van onze handelsbetrekkingen in Azië, wat slechts bereikt kan worden, als wy den anderen volken dezelfde behandeling ten deel doen vallen, die wy van hen ver wachten. Ik vraag dezelfde behandeling voor Japanners als voor Europeanen en ik beveel aanneming eener wet aan, waarbij wordt voorzien in de naturalisatie van Japan ners, die Amerikanen zouden wenschen te worden. De Amerikaansche grondwet is volstrekt onvoldoende, omdat ze de regeering niet de noodige macht verleent om vreemde lingen te beschermen; ik stel daarom voor de grondwet zoo te wijzigen, dat de presi dent in staat zal zyn, vreemdelingen, met wier land wy verdragen hebben aangegaan, te beschermen. Maar zelfs thans kan de bonds-regeering iets doen en ik zal voor dit doel binnen de grenzen der wet gebruik maken van alle militaire en burgerlijke macht. Het is ondenkbaar, dat wy een politieken toestand zouden bestendigen, waarbij de een of andere plaats een misdaad kan plegen tegen een bevriende natie". Aan duidelijkheid laat deze taal, dan ook niets te wenschen over. De ontevredenheid by de Californische leden van het huis der volksvertegenwoordiging is groot. Men wil het daarheen leiden, dat de bondsregeering,dus Roosevelt, niet het recht heeft zich hier mede in te laten, maar dat iedere staat op zichzelf daarover heeft te beslissen. Ook in andere staten van bet groote gerneenebest heeft de „bazige" toon van Presi dent Roosevelt ergernis gewekt. Men verwijt hem, dat hy het zelfstandig gezag der bijzondere staten te licht wil tellen en alle gezag te Washington wil concentreeren. Kortom, in zyn streven om Japan te ver zoenen en een strijd te vefmyden, heeft de President in eigen land nieuwe booze stryd- geesten gewekt, die misschien niet gemak kelijk weder zyn te bedaren. Japan is met de boodschap van Roosevelt zeer tevreden en heeft zyn klacht ingetrok ken, het aan hem overlatende, dat een i overeenkomst over de hangende kwestie tot stand komt. Donderdagavond vergaderde te Dirks- horn de Vereeniging Nut en Genoegen, tot het afdoen van de gewone huishoudelijke werkzaamheden. Allereerst werd de rekening over het afge- loopen dienstjaar voorgelegd; hieruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f52.93, de uitgaven f31.11. 't Batig saldo bedraagt dus f 21.82, waarvan volgens besluit dei- vergadering f20.— zal besteed worden voor den aankoop van nieuwe boekwerken, ter aanvulling der bibliotheek. Met dien aan koop zullen zich belasten, de heeren L.Reu vers en E. Meijer Drees. Volgens opgaaf waren in den afgeloopen jaarkring circa 300 nummers ter lezing vor- strekt. De heeren J. Swan en C. Nierop werdon als bestuursleden herkozen. Te half tien werd de vergadering gesloten. De heer C. Spaans te Rarsiiigerhorn is herkozen tot lid van het bestuur van de banne Barsingerhorn. In de vergadering der IJsclub te Rur- gi-rbrug op 6 Dec. 1.1. is tot lid van het bestuur benoemd, de heer P. M. Visser, in de plaats van den heer G. Nieuwland, die als zoodanig had bedankt. Vergadering van den Raad der gemeente lieer Ilngowaard, op Woensdag 5 December 1906' v.m. 11 uur. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burge meester-Secretaris. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer D. Appel. Opening, en lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen a. een schryven van mej. C. Sellemans- geb. Hoorn, do plaatselijke vroedvrouw, om f 12.50 méér vergoeding voor huishuur, dan ze nu geniet, (f 100.) Behalve dat heeft ze nog een salaris van f 200. Zy wilde graag met ingang van 1907 die verhoogde vergoe ding genieten en doet het verzoek omdat ze een andere woning, die een kwartje per week méér zal kosten, gaat betrekken. Voorz. zegt, mej. Sellemans op be zoek te hebben gehad over dit zaakje, maar hy gaf haar in overweging, schriftelijk haar verlangen by den raad in te dienen. De raad heeft hier nu de gevolgen van die raadgeving. Voorz. verklaart zelf niet vóór inwilliging van het verzoek, op grond Aiervan, dat tus schen haar en den raad eenmaal is overeen gekomen, f 100 vergoeding voor huishuur te bepalen en daarmee moet het dan ook eens uit zjjn. Wil intusschen de vroedvrouw duurder woning betrekken heel goed, maar dan moet zy zelf dat hoogere geldelijke offer dragen. De heeren De Boer en Van der Oord heb ben ongeveer hetzelfde idée. De laatste herinnert zich, hoe adressante vroeger wel eens moer hoogere huur betaalde, zelfs wel eens f 2.50 per week Algemeen vindt men dan ook goed, afwijzend op het adres te beschikken. b. schryven van den te Schermerhorn gevestigden Rijksontvanger, dat door hem aan den Gemeente-ontvanger f 816.74 is ter hand gesteld. Voor kennisgeving aangeno men. c. Van Ged. Staten eene missive, waarbij do gemeente-rekening dienst 1905 metbybe- hooren wordt teruggezonden en, gezien dit en gelet op dat en gehoord weer wat anders, wordt vastgesteld in ontvangst op f 23933.28, met een uitgaaf van f21437.71, vormende alzoo een batig saldo van f2501.57. Enkelen wenken en opmerkingen van Ged. Staten illustreeren dit zaakje. Ook de gemeentebegrooting dienst 1907 is van Ged. Staten teruggekomen en door dit college goedgekeurd, in ontvangst en uit gaaf op f26058.17. d. Van den heer De Jong is een verzoek om ontheffing van de plaatselij ko belasting ingekomen, omdat hij te Hoorn al voor het geheele jaar belasting heeft betaald en hier toch is aangeslagen in den Hoofd. Omslag. oorz, vindt, dat adr. te Hoorn voorzoover daarvoor termen zyn, teruggave moet vragen aan 't gemeentebestuurhier dient zyn aan slag gehandhaafd te blijven. Men vindt goed hem zulks te berichten. De commissiën tot wering van schoolver zuim, dio om de 3 jaren moeton worden vernieuwd, worden zonder stemming herbe noemd, n.1. in wijk I de heeren Huizinga, Buis en D. Schilder; in wyk II de heeren Sieffers, Kruier en D. Pijper; in wyk III de heeren A. Groenland,N. Pool en Van Asperen en in wyk IV de heeren G. Smit Az., D. Appel en C. Zuurbier. Nu wordt de behan deling van do algemeene politieverordening, j naar aanleiding van art. 178 der Gemeente wet, aan de orde gesteld. Er zal nog al wat verandering in komen, waardoor Voorz. het beter vindt, een geheel nieuwe te vormen, dan de oude verordening met tallooze wijzigingen te voorzien. De raad is van hetzelfde gevoelen. Door ver schillende oorzaken worden er vry wat art. ingetrokken, andere gewijzigd, sommige wat aangevuld, enz. Onder meer wordt nu bepaald, dat hard rijden in de kom van het dorp niet is ge oorloofd, als de koetsier niet minstens den leeftijd van 14 jaren heeft boreikt. Tot heden toe komt het dikwijls voor dat jongere voerlieden er maar op losryden op een manier die niet vrij van gevaar mag worden geacht. Over keuring van vleesch is ingekomen van de Gezondheidscommissie, een ontwerp verordening, welker bepalingen de raad over 't algemeen nogal uitgebreid vindt. Eenige bespreking wordt nog uitgelokt over het passeeren van paarden langs in werking zijnde dorschmachines. Bepaald wordt, dat als een dorschmachine 20 M. van den weg af werkt, (of nog minder), dat die dan moet stoppen, wanneer een paard, dat er bang voor is, passeert langs den weg. De heer Plevier zou den afstand van 20 M. te kort achten en dien grooter willen bepalen. Dan zou men bovendien dit er by winnen, dat de machine kon door gaan, ook al passeerden er langs den weg paarden. De anderen zyn er echter niet voor, den afstand grooter voor te schrijven en verplichtend te stellen, aangezien voor het nakomon van zulk een bepaling lang niet alleman ruimte genoeg beschikbaar heeft. De heer Do Boer vindt, dat onbespannen en onbeheerd langs den weg staande kool- wagens of andere rijtuigen, by avond en nacht hinderlijk kunnen zyn en zou daar omtrent wel een doelmatige bepaling willen zien opgenomen. Meermalen wordt zoo een ry- of voertuig voor het gemak maar langs den weg ge plaatst, om dan 's morgens met minder moeite te kunnen afrijden. Om dit te weren, zal men de volgende bepaling in de politieverordening opnemen: Het is verbo den om van zonsondergang tot zonsopgang onbespannen wagens onbeheerd langs den openbaren weg te laten staan. Wanneer echter op den dag de noodzakelijkheid zulks meebrengt, dan moeten de ry- of voertuigen zoodanig worden geplaatst, dat ze geheel op den berm van den weg komen te staan. Ten slotte wordt bepaald, de algemeene politie-verordening zooals ze is behandeld, vast te stellen. RondvraagDe heer Plevier merkt op, dat het toegangswegje naar het station Noord-Scharwoude zeer slecht is voor rytui gen en voetgangers. Den 19den November jj. daar vertoevende, zag spreker er een werkman bezig, die de brei van de eene naar de andere plaats verwerkte, maar de toestand eischt verbetering. Voorz. had reeds order tot verbetering gegeven en. ver onderstelt dat er thans in is voorzien, doch zal dit onderzoeken. En mocht blyken, dat 't niet in orde is, dan zal Spr. zorgdragen voor verbetering. Hierna sluiting. Ken oud gebruik. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek Van de vele oude gebruiken in deze streek blijft het planten van meiboomen nog in zwang. Bouwt iemand een nieuw huis, of wordt een bestaand huis vergroot, dan ver zamelen zich jongens en meisjes uit de buurt, om 's avonds, als de bewoners van het huis ter ruste zyn, een langen denneboom met versiering op het terrein, waar hst huis onder dak komt, in den grond te zetten. Het heele gezelschap werkt samen om den boom te vervoeren en één is er, dis by het graven van den kuil moet bijlichten. Dit planten met gebrekkige hulpmiddelen is lang niet gemakkelijk. Toch hebben de plan tenden veel pret en de grootste pret komt nog, als de huisbewoner den jongelui voor hun moeite een flinke som gelds ter hand stelt, om er een prettigen avond van te maken. Deze gave is niet verplicht, maar iemand die op zyn goeden naam prijs stelt, zal zich niet aan het gebruik onttrekken, omdat hy dan te boek komt te staan als een gierigaard, wat door de planting van een dooden boom voor zyn huis publiek wordt kenbaar ge maakt. (Arnh. Ct.) Hoogwoud. Herkozen als ouderling by de Ned. Herv. Kerk de heer S. de Jong. Benoemd tot diaken by de Ned. Herv. Kerk de heer P. de Boer, in plaats van den heer S. Glas, die niet meer aanmerking wenschte te komen. Aarlswoiid. Hier ter plaatse heeft men weer een Zangvereeniging opgericht, en wel op aandrang van Ds. D. N. Zuithoff. Er zyn 20 leden, 16 dames en 4 heeren. Een directeur zal wellicht later worde* benoomd. Do heer J. Schoorl te Lutje-winkel, behaalde op het examen gehouden den 13—14 Nov. te Amsterdam, het diploma voor Boek houden. Den 5den December werd te X. Xie- dorp, by den heer C. Kooiman landverhuring gehouden vanwege het Nederl. Hervormd Kerkbestuur aldaar. Verhuurd worden a. 2 perceelen weiland, samen groot 3.10.30 H.A., aan A. Bakker te N. Niedorp voor f 254.—. vorige huurder dezelfde voor f 254.—. b. 2 perceolen weiland samen groot 3.33.90 H.A.. aan J. Boot Hz. voor f 285. vorige huurder Jb. Schrieken voor f 261.—. c. 2 perceelen weiland, samen groot 2.89.90 HA., aan J. Brouwer voor f 262.—, vorige huurder C. Butter voor f 206.—. Opbrengst vorig jaar f 721.—. Opbrengst thans f 801.—. Dinsdag j.1. slaagde ts 's-Gravenhage voor de ackte Midd. Onderwijs, Ned. taaien letterkunde de heer N. C. Meijer Drees te Utrecht, geboren te Harenkarspel. -- Wieringerwaard. In het laatste bericht over Philotechnie wordt gesproken van bijna 20-jarige rust. Dit is een fout, daar nog in 1897 een stuk in studie is genomen, dat evenwel door on gesteldheid van een der leden toen niet kon worden opgevoerd. t Los in de blinde schatten door een paar niet-leden is de reden der vergissing. Een paar boefjes. Twee jongens van 14 en 17 jaar, uit Haarlet* met den melkrijder Bogaard uit Haarlem, mermeer meerijdende, hebben uit diens zak ken het ontvangen melkgeld, 95 gulden, gerold. De jongens werden opgespoord en na een scherp verhoor tot bekentenis ge bracht. Daarna zyn ze onder geleide der politie naar Haarlem gebracht en ter be schikking der justitie gesteld. ..Dankbaarheid". Een ooggetuige schrijft aan da N. Crt. „Meneer" staat achter op de tram naar Overbosch (den Haag.) Hy vergeet uit te stappen, springt van het achterbalkon va* den motorwagen. De grond is modderig, h(j valt en hangt aan de greep, z'n beenen schuin onder den wagen. Als hy loslaat, is hy platConducteur no. 4S7 pakt hei* beet, stevig. Tram stopt. „Meneer" hangt nog steeds half onder de tram, buiten gevaar nu. Halt! „Meneer" overeind, loopt weg... bedankt niet, spreekt niet, groet niet; gaat naar huis „Wat 'n kaffer!" zegt iemand op het balkon. „Zonde, dat die vlegel er zóó afkomt!" zegt 'n ander. No. 487 haalt zyn schouders op: „We znn er aan gewoon, meneert"

Schager Courant | 1906 | | pagina 1