Tweede Kamer. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De damesgymnastiekvereeniging te Aiinn Paulowna kreeg Donderdagavond een definitief bestuur. Het bestaat uit de dames A. C. den Hartog, J. Bood, T. Munt- jewerf en A. Geerligs. Tevens ontving de yereeniging den naam van Kenau Hasselaar. Het l\jk van den jongeling N. Heddes van Anna Paalewna is naby' Weet-einde uit het Noord-Hollandsch Kanaal opgehaald. Men zal zich herinneren, dat bedoelde per soon sinds eenigen tijd werd vermist. Landboiiw-Docturaat. De Studenten van de R. H. Land-, Tuin en Boschbouwschool te Wageningen hebben per adres aan den Minister van L., N. en H. verzocht, het daarheen te leiden, dat men zijne studiën aan deze Inrichting kan bekro nen door de promotie tot doctor in den Landbouw, op grond van een wetenschap- pelijken arbeid in den vorm van een dis sertatie. Woensdag 5 December j.1. is te Nieawe Xiedorp door 't Ned. Herv. Kerkbestuur, de heer Cs. Wit (aan den Wateringskant i tot Kerkvoogd benoemd in plaats van den heer H. Pluister. Wieringerwaard. In de vergadering der IJsclub op Vrijdag werden tot leden van 't bestuur verkozen de heerenH. Kok, A. Kaan Kz. en D. Jans, terwijl tot plaatsvervanger-afgevaardigde naast den heer Jb. Kaan ter Alg. Verg. van den Ijsbond werd verkozen de heer R. C. Blaauboer, Voorzitter der IJsclub. Door den penningmeester, den heer K. Kaan Az., werd rekening en verantwoording gedaan De ontvangsten met het batig saldo bedroegen f307.51J en de uitgaven f22.86. Bij de bespreking der werkzaamheden in den a.s. winter werd besloten, een Schoon- ryderij te houden voor kinderen beneden 17 jaar, in Wieringerwaard woonachtig, waaraan ook schoolgaande kinderen alhier uit andere gemeenten mogen deelnemen. Zoo mogelijk zal een wedstrijd in het schoonrijden voor ouderen en een ijsfeest bij avond gehouden worden. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Oude Niedorp heeft den heer R. Groen, die dit jaar als ouderling moest aftreden, herkozen en in plaats van den heer K. Hemke, die als diaken moest aftreden en niet her kiesbaar was, gekozen de heer J. Glas. Tot vertegenwoordigers der Diaconie in het kringbestuur IV der Gezinsverpleging zijn voor het jaar 1907 benoemd de heeren F. A. Tauber en B. J. Kanis, eerstgenoemde voor den heer A. Wonder Pz., die wegens zy'n vele functies voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Daar de heer A. Fijnheer te Xieuwe i\ie- dorp bedankt heeft voor het tijdelijk voor zangerschap, is de heer S. Prins aldaar be noemd geworden. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de kerkeraad uit zijn midden een commissie van drie leden heeft gekozen, wier taak is het tot-stand-brengen van een kerkelijke bibliotheek, 't Zijn de heeren P. de Geus (voorzitter), A. van Zoonen (secretaris) en R. Groen (penningmeester). Nationale tentoonstelling 1907. In eene vergadering, te Amsterdam ge houden door eenige afgevaardigden van ver schillende vereenigingen, om te komen tot eene algemeene inzending voor Noord-Hol land op de Nationale tentoonstelling, welke het volgend jaar in Den Haag zal worden gehouden werd besloten de verschillende inzendingen over vijf groepen te verdoelen, namelijk 1. De gewone landbouwproducten van den bouwgrond. 2. De producten van den groven tuinbouw, (kool, vroege aardappelen, wortelen enz.) 8. De bloem- en moeszaden, zoo mogelijk met de daarvan geteelde producten. 4. De producten van de Duinstreek. 5. De boomvruchten en fijne groenten. Voor de voorbereidende werkzaamheden van de verschillende inzendingen zijn al ver gaderingen uitgeschreven, te weten: Voor de groep boomvruchten, 12 Decem ber, 's middags 12 uur, bij De Goede te Hoorn Granen en zaden van den gewonen landbouw te Alkmaar in het Café Centraal, op 15 December, 's morgens 11 uur. Grove tuinbouwproducten (kool, vroege aardappelen enz.,) op 18 December, bij De Goede te Hoorn. Grootbedrijf. Uit Tilburg meldt men aan de „N.R.Ct. Dat goten en afvoerbuizen van gebouwen ontvreemd worden is een alledaagsch ver schijnsel. De brutaliteit evenwel, waarmede een paar personen uit Tilburg daarbij te werk zijn gegaan, mag zeker ongewoon heeten. Zü hebben bij nacht met kar en paard een bezoek gebracht aan verschillende dorpen in den omtrekMoergestel, Oisterwijk Haren, Spoordonk en Oirschot, en daar op ongeveer 20 plaatsen goten en buizen van de woningen afgerukt en op den wagen ge laden. Mej. C. Smit uit de Zjjpe is geslaagd voor verpleegster. Deftig logeereu. Eenige dagen geleden kwam er een heer In het Amstel-Hotel te Amsterdam, die logies vroeg en een. mooie kamer op de tweede verdieping uitkoos. Hij zeide Ame rikaan te zijn, en liet het zich aan niets ontbreken. Plotseling is hij verdwenen, niet enkel zonder de rekening te betalen, doch zelfs met medeneming van het een en ander. Op de derde étage heeft een stadgenoot reeds een paar jaar een vaste kamer en onze Amerikaan heeft, alvorens te vertrekken, een bezoek aan de derde étage gebracht, kwam terecht in de kamer van den vasten logé trok er een nieuw kostuum aan, dat hij er vond, liet er zijn oude plunje liggen en ging kalmpjes de deur uit. Tot dusverre wacht men tevergeefs op zijn terugkomst. (Res.b. Nabij Schoorldam is de bliksem geslagen in den vijzelmolen van den Aagt- dorperpolder. Binnen korten tijd brandde de molen tot den grond af. Gelukkig woonde de bejaarde watermole- naar Scherpenzeel met zijne vrouw in een huisje op het erf. Bij het instorten van den j kap kwam deze op de werf terecht, zoodat bet huisje geen schade kreeg. De brand leverde een prachtig schouwspel Wik- en weegloonen. Blijkens het oorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp houdende afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bn art. 254 eerste lid der Gemeentewet, ten be hoeve van de gemeenten Alkmaar, Hoorn en rurmerend, klaagden verschillende leden er ®.Y®L dat het wetsontwerp zóó kort vóór het tijdstip waarop de vast te stellen wet in wer king zal treden, is ingediend, dat voor eene ^JOfJhge behandeling der zaai geen tijd be schikbaar zal zijn. De strekking van het wetsontwerp ont moette bij verschillende leden bedenking. Goede gronden, waarop voor de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Purmerend hernieuwde afwijking van een juist beginsel der Ge meentewet wordt vastgesteld, worden in de Memorie van Toelichting niet aangetroffen. Naast de wik- eri weegloonen wordt, bljjkens de Mem. van Toelichting, zoowel te Alkmaar als te Hoorn een draagloon geheven, ten op zichte waarvan, naar men veronderstelde, art. 254 der Gemeentewet toepasselijk is. Men zou gaarne de gegevens ontvangen, waaruit blijkt, dat ten aanzien van deze heffingen genoemd artikel inderdaad wordt nageleefd en dat zü dus niet kunnen worden aangewend om wat der gemeente, door strenger optreden der Regeering, op het punt van wik- en weegloonen ontgaat, langs anderen weg van de weeg- en marktgebruikers te verkrijgen. Bü Kon. Besluit is, met ingang van l'-* December 1906, benoemd tot Burgemeeste1 der gemeente Buiksloot de heer P. Olü, met toekenning van gelüktüdig eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Zuid- en Xoordschernicr. Vrijdagmiddag viel een kind van J. J. te St. Maartensbrug, van af de „Groote Brug" in de Groote Sloot. Gelukkig wist W. d. H. haar weer spoedig op het droge te brengen. Met een nat pak en een paar kleine schrammetjes liep dit ongeval verder goed af. Heer Hngowaard. In de laatst ge- i houden vergadering besloot het Onderling Nut alhier, in het laatst van Januari een volksvoordrachtenavond te organiseeren. Hiervoor heeft het gemengde zangkoor gevestigd te Veenhuizen, züne medewerking toegezegd. Als spreker zal optreden de heer K. Molenaar, terwyl door nog een drietal nuts leden een voordracht is toegezegd. 1 Winkel. Woensdag 5 dezer vergaderde de afdeeling Winkel van de Vereeniging Volksonderwüs, ten huize van den heer A. Wit. Aanwezig elf leden. De heer K. Breebaart Jz. opende en leidde de bijeenkomst. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren T. Beumkes, J. Brugman, L. Koel man en R. Kuiper, in plaats van de aftre dende, niet herkiesbare leden de heeren K. Breebaart Jz., R. Rezelman, D. Brugman en J. Nobel. Tot leden der commissie tot het nazien van de rekening des penningmeesters werden aangewezen de heerenR. Rezelman, L. Beü'neveld en P. Wit, en tot leden voor het nazien van de Administratie der schoolspaar- j banken de heeren N. Loder en K. Breebaart Jz. voor Groetpolder, de heeren J. Brugman en Beü'neveld voor Lutjewinkel, en de heeren D. Brugman en R. Rezelman voor Winkel. De heeren C. D. Colpa en Jb. Bakker brach ten als afgevaardigden verslag uit van de Algemeene Vergadering, gehouden te Leeuwarden. Aan de orde was nu de reglements-her- ziening. Besloten werd het 4e lid van art. 3 te doen luiden als volgt: „Ieder lid ver bindt zich in dienst zünde personen aan te sporen de herhalingsschool te bezoeken." Bü art. 6 werd aangenomen, dat voortaan ook vrouwelü'ke leden lid van het bestuur kunnen worden. Over het opnemen van adviseerende leden door het Bestuur ontspon zich zoo'n uitvoe rige discussie, dat het sluitingsuur de ver gadering overviel, zoodat de rest uitgesteld werd tot een volgende bü'eenkomst. Winkel, 7 December 1906. Appelen f2.a 2.25, peren fl.a 1.50 per mand, wortelen f0.20 per zak, uien f 1.05 a 1.10 per baal, aardappelen f0.90 per 35 K,G. 1 Broek op Langendijk, 7 Dec. Aangevoerd werd: Bloemk. 2de s. fl— a 2.—, Reuzen bloemk. f 4.— a 7.50. Roode kool f2.- a 3.75, Gele kool fl.50 a 3.25, Witte kool f 2.- a 4.—, Koolrapen f 1— a 1.50 per 100. Uien f 0.85 a 1.— per 50 K.G. Rammenas f 3.— a 4.— per 1000 K.G. „Ons Belang," 5 Dec. Aangevoerd 6000 stuks kool. Roode kool f 1.60 a 2.50, gele fl.40 a2— per 100. Station Noord-Scbarwoude, „Nieuw Leven" 5 Dec. Aangevoerd 13000 stuks kool ongeveer. Roode kool 1ste s. f 3. a 3.50, 2de s. f 2.50 a 2.90, kleinere f 1.60 a 2.40, gele 1ste s. f 3.— a 3.25, 2de s. f 2.80 a 2.80, kleinere f 1.— a f 2.— p. 100. 6 Dec., aangevoerd 11000 stuks kool. Roode kool 1ste s. f 3.25 a 8.50, 2de s. f 2.70 a f 3.kleinere f 1.80 a 2.40, gele lste s. f 8.- a f 8.25, 2de s. f 2.20 f 2.70. kleinere f 1.30 a f 2.— por 100. 7 Dec., aangevoerd 9000 stuks kool. Roode kool lste s. f 3.a 3.25, 2de s. f 2.60 a 2.90, kleinere f 1.60 a 2.60, gele kool lste s. f 2.70 a 2.90, 2de s. f 2.20 a 2.60, kleinere f 1.20 f 2.— per 100. Noord-Schar» oude. 6 Dec. Bloemkool f 5.— a f8.-, roode kool f2.a f3.25, witte kool f3.a f4.60, gele f 1.80 af 3. D.W. f2.50 af 3.50, uienf 0.75 a fl. 7 Dec. Roode kool f2.— a f3.60, witte kool f3.— a f4.50, gele kool fl.50 a f3.—, D. W. f2.60 a f4.-, uien f0.75 f0.90. 8 Dec. Roode kool f2.50 a f4.—, witte kool f 3.— a f 4.60, gele kool f 2.— a f 3.50, D. W. f2.50 a f4.—, uien f0.80 a f0.90. Een waggon Deensche witte f100.— Uitslag der verkooping te Aartswoud, ten overstaan van notaris H. de Boer, ep 5 DecemberKaasfabriek „de Eendracht", met erf, werktuigen en gereedschappen te Aarts woud. Kooper K. Weeder voor 3310 gld. De beide punten, welke het meest de aandacht vroegen bü de algemeene beschou wingen over Buitenlandse/ie Zaken, bespraken we reeds in ons laatste overzicht. Het zün le de belangen der boomkweekers te Boskoop en Oudenbosch in hun handelsrelaties met Duitschland; 2e de oppositie der heeren Tak, Passtoors, Talma c.s. tegen het opnemen van berichten in de Staatscourant betreffende vraag naar Holl. arbeiders bü werkstakingen in Duitschland. Na de redevoeringen, gehouden door de heeren Yan Vuuren, Van Asch van Wijk e.a., j die eigenlü'k een pleidooi waren voor pro tectie, spraken o.a. de heeren Tjjdeman, Reijne, Van Doom en de Minister allen met het doel om aan te toonen dat protectie hier niet helpen kon, aangenomen al, dat van dezen minister-vrühandelaar een derge- 14jken uitzonderingsmaatregel kon verwacht worden. Zü wezen er op, dat de achteruit gang van den uitvoer een gevolg was van den grooten inslag der Duitschers vóór de invoering van het beruchte Duitsche tarief; dat hier 't best iets kon verkregen worden langs diplomatieken weg, maar dat dit niet eerst aan de groote klok behoorde te worden gehangen en dat daarom de heeren de rechterzüde beter hadden gedaan over de zaak te zwügen, den Minister persoonlük er over hadden moeten spreken en deze azalea politica gelük de heer Van Doom geestig opmerkte liever hadden moeten kweeken in eigen tuin. De Minister intusschen beloofde alles te zullen doen wat mogelük is,omdebelangender boomkweekers te zullen behartigen. Bü het 2e punt meende de Minister, dat de heeren Tak c.s. te veel zochten achter de mededeelingen betreffende stakingen in het Buitenland. Het is nl. gewoonte om bü aanbestedingen aan arbeidszoekenden mede- deeling te doen van arbeidsgelegenheden en wordt daarbü tevens kennisgegeven van stakingen. De heeren Tak, v- Vliet en Passtoors waren met 's ministers mededeelingen niet tevre den en dienden, gesteund door de heeren Ketelaar en Reijne, de volgende motie in „De Kamer, van oordeel dat de be moeiing van den Minister van Buitenl. Zaken met oproepingen van Nederlandsche arbeiders voor buitenlandsche ondernemin gen, waar werkstaking heerscht, onge- wenscht is, gaat over tot de orde van den dag." De heer Talma verzoekt den minister te verklaren, dat hü voortaan de bedoelde mede deelingen niet meer zal opnemen, om de Kamer een stemming te besparen. De mede deelingen hooren in de Staatscourant niet thuis, belangstellenden kunnen advertentiën plaatsen, desnoods in de Staatscourant; de regeering bemoeie zich, als zoodanig, daar mede niet. De minister had, dunkt ons, gaarne de verklaring afgelegd, als hü dat had kunnen doen in verband met zün reeds gedane uit latingen; nu beloofde hü overleg met zün ambtgenoot van Landbouw. Omgekeerd had de heer Tak o. i. gaarne zün motie ingetrokken, indien slechts de minister een bevredigende oplossing had gegeven. Tak stelde nu voor om de verdere behandeling der motie uit te stellen tot hoofdstuk Landbouw, vermoedelük uitgaande van het denkbeeld, dat hp bü minister Veeaens meer succes zal hebben. Aldus werd besloten. De heer Van Asch van Wyk had de wen- schelükheid onzer neutraliteits-verklaring door de groote mogendheden besproken. Daaraan zü'n nadeelen verbonden, die we reeds bespraken. De minister nu verklaarde dat deze neutraliteits-verklaring niet kon geschieden ter vredes-conferentie, waar slechts algemeene zaken besproken worden en kon trouwens het nut der verklaring door de mogendheden niet inzien. Deze n.1. zou den, zoo vreesde Z. E., zich als 't nüpte niet aan die neutraliteits-verklaring houden, ter- wül er voor ons groote nadeelen aan ver bonden zün. De heer Van Asch van Wijk verdedigde nog nader zün standpunt, wüzende op België en Zwitserland, en beval zün denkbeeld ter overweging bü de regeering aan. Bü de behandeling der artikelen, doen zich weinig vraagpunten voor. Wü hebben nu eenmaal een begrooting als de groote mogend heden; we geven nu eenmaal veel te veel uit voor ons gezantschapswezen, voor onze consuls enz.; het is niet mogelü'k daarin verandering te brengen, door amendeering van een enkel artikel. Wanneer zullen we eens een minister krijgen die de zaak au fond aanpakt hü zou heel wat geld kunnen besparen. Toch komt het ons vreemd voor, dat bü de algemeene beschouwingen, niet één lid aandrong op belangrijke inkrimping; dit ware o.i. heel wat practischer geweest, dan het nutteloos en zelfs gevaarlük gekra keel over de Boskoopsche boomkweekers. Toch werden bü de behandeling der arti kelen nog een paar pogingen tot verminde ring gewaagd. Door de heeren Yan Nispen, Bos, Van Idsinga, Plate en Hubrecht werd voorgesteld het artikel „verblüfsvergoedingen aan con sulaire ambtenaren" met f36.600 te ver minderen. De heer Van Nispen, die het amendt toelichtte, sprak van ontstemming der Kamer over de weinige toelichtingen van den minister, ook nog nadat de Kamer die in het voorloopig verslag gevraagd had. De verhooging werd onnoodig geacht, zoolang die toelichting achterwege bleef. De heer Van Nispen raadde daarom den minister aan, het amendt over te nemen en later bü suppletoire begrooting het bedrag aan te vragen. Aldus geschiedde. Ook een vermindering van toelagen aan consuls, in verband met de plannen der Engelsche regeering om aan Transvaal zelf bestuur te geven, met 21000 gulden werd goedgekeurd. Beide verminderingen echter zün maar van tüdelüken aard. Overigens geen belangrüksde minister van Buitenlandsche Zaken kan tevreden zün. Zü'n begrootingen vallen nog al in den smaak. Deze werd zonder stemming aangenomen. Alvorens aan hoofdstuk IV, Justitie, te beginnen, wordt eerst afgehandeld een wets ontwerp tot goedkeuring van de in 1904 te Parü's onderteekende regeling, strekkende tot bestrijding van den z.g. handel in vrou wen en meisjes. De bedoeling is, internationaal tegen te gaan den handel in vrouwen en meisjes; nu niet alleen den handel in „blanke slavin nen", maar ook in gekleurde. Het moet de goedkeuring van ieder weldenkende wegdragen, dat er iets tegen de verschrikkelijkheden van dezen handel wordt gedaan. Toch zouden we twüfelend schouder-schudden als iemand ons zou wil len wüsmaken, dat de maatregelen er tegen genomen, meer zouden tengevolge hebben, dan dat de ronselaars hun walgelük metier nog meer in 't geheim zullen gaan uitoefe nen. Het is een twintigtal jaren geleden dat in Engeland verscheen het sensatie wekkende boekje: .Handel in Blanke slavinnen", waar uit bleek, hoe vreeselük deze handel is; waarin onthullingen werden gedaan over zaken waarvan we nimmer hooren, maar die zoo ernstig zün dat we er over verbaasd staan dat ze zich in onze, zoogenaamd beschaafde, Maatschappü kunnen voordoen. "Wat is er sedert geschied om verbetering te brengen? Zoo goed als niets. De han del in vrouwen en meisjes, in kinderen, tiert welig voort en het aantal slachtoffers, in ieder land ter wereld, Frankrijk eerst, dan Rusland en op de derde plaats Holland, is legio. Wfi hebben de overtuiging, dat deze han del bestaat en zal blüven bestaan als een vies uitwas onzer, in vele opzichten, onge lukkig ingerichte Maatschappü- Rükdom en verwü'ving eenerzüds, armoede en verdier- lüking anderzüds. De gevolgen liggen voor de hand. Geen vrouw of meisje, die zich onafhan- kelük gevoelt, zou zich laten verkwanse len, laat staan zich laten gebruiken voor doeleinden als met dezen handel beoogt. We zün daarom min of meer sceptisch gestemd over het nut, dat dit tractaat zal afwerpen, te minder nu het niet zal behoo- ren tot de speciale Regeeringstaak aller natiën. De heer Van Bijlandt drong er nota bene op aan, dat de „redding" niet door de regee ring zelf zal worden ter hand genomen, maar zich zal bepalen tot subsidieering van parti culiere instellingen. De heer Van Kol wees op den handel in Japansche meisjes op Banka, Billiton en Dell, waar de broeinesten zün en gaf Hjn ver wondering te kennen, dat er in het tractaat geen regeling voor Indië was getroffen. De Minister deelde mee, dat hü het subsidie aan het nationaal comité zal verhoogen en een ambtenaar, onder den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, speciaal met toe- zicht zal belasten. Het wetsontwerp wordt aangenomen. i Hopen we er succes van! Bü Hoofdstuk IV Justitie worden tal van wenschelükheden door tal van leden besproken. Als de Minister al die verlangens in voorstellen zou omzetten, had hü zeker een jaar of 10 noodig en zou de Kamer zich wel alleen met justitiezaken gedurende dien rijd kunnen bezighouden. We zullen de voornaamste even aanstippen. De heer Sasse van IJsselt is zeer slecht te Spreken over de militaire rechtspleging; zij moet komen. Onder leiding van een burgerlek rechtsgeleerde, zooals bü het Hoog Militair rrorpphtsihnf De heer Janssen wil het 2e en 3e boek van het Wetboek van Strafrecht wüzigen; goedkoop en snel recht is een algemeene eisch; voorts maatregelen tegen de speelzucht. De heer Van Wijnbergen wil een rijkswet op de bordeelen. Verschillende sprekers dringen aan op gemakkelyker uitvoering van de Kinderwetten gelük ook, trouwens evenals met de meeste andere wenschen, verleden jaar geschiedde. De heer Kooien behandelde een büzonder Katholieken wonsch, te weten het toelaten van het kerkelük huwelük, mits ten overstaan van 2 getuigen en de partüen verklaren te weten, dat daaraan geenerlei burgerlüke ge volgen verbonden zü'n. De minister beloofde overleg, maar vreesde dat het voorloopig niet komen zou. De heer v. d. Berch van Heemstede heeft ook een algemeene beschouwinghü wil de Loterüwet zoo gewü'zigd hebben dat op de kermis en andere festiviteiten, koek en suikerwerken mogen worden verloot. De heer Van Doorn wenscht herziening van de Kantonnale rechtspraak en licht dit in den breede toe. Overigens brengt hü hulde aan den Minister voor zün werkzaam heid en werkprogram evenals dit deed de heer Van den Bergh (Helder). Deze merkte verder op, dat hü vreesde, dat herziening van ons procesrecht, 't welk de Minister „eerlang" toezegde, nog zeer lang zou weg heven, wat hü betreurde. Hü is van oor deel dat door een kleine herziening een einde kan gemaakt worden aan een toe stand ons land onwaardig, door den rechts colleges het recht van delegatie te verleenen, waardoor aan één persoon de verdere af doening eener zaak kon worden overgelaten. De Minister, dankend voor de hem ge brachte hulde zegt, dat hü rustig zün werk program zal afwerken; zü'n weg is afge bakend en er kan heusch geen verlengstuk by. Luister maar eens en kom küken in myn werkplaats: De administratieve rechtspraak3 wets ontwerpen waren klaarde Minister deed er een 4e bü' en een 5e komt er bü't is in bewerking. Een voor-wetsontwerp betreffende het zeerecht't licht klaar. Een Seemannsordnung en een regeling voor de binnenvaart. De militaire strafwetregeling. "Wijziging wetboek van strafrecht. Regeling van de wetgeving op deNaaml. Vennootschappen. Als de laatste regeling er is, dan volgt Regeling der hypotheekbanken; Het eerste boek van het Wetboek van Strafrecht. Ingediend is: Een wetsontwerp op Vereeniging en Ver gadering. Ingeaiend zullen worden: Wetsontwerpen in zake het „bewüs in burgerl. zaken." Snellere berechting van kantongerechts- 73,kfln Daarbü moet de Minister het „Arbeids contract" in de Eerste Kamer verdedigen en heeft nog heel wat meer te doen dan wets ontwerpen samen te stellen. Dankzeggend voor het bezoek aan zün werkplaats, meent de Minister dat er heusch niets meer bü' kan. 't Is alsof Z.E. zeggen wilJe ziet nu wel dat ik van al jelui wenschen niet al te veel notitie nemen kan en 't komt ons voor, dat hü gelyk heeft. De heeren luchten hun hart pour acquit de conscience maar weten van te voren dat er toch niets van komt. Het kan eenvou dig niet. Wü volgen daarom het illustre voorbeeld en nemen geen notitie meer van der heeren verlangens, hoe belangrijk sommigen mogen zün. Gaan wü dus hierin conform metZ. E., in ééne zaak kunnen wü' niet zoo grif met hem meegaan. Het is in de gratieverleening aan 2 Groningsche fabrikanten, die door ge mis aan voorzorgsmaatregelen in hun fabriek, mede oorzaak waren dat een jongen in die fabriek het leven liet. De heer Scheper bracht deze zaak ter sprake en ging heftig te keer tegen de Klasse-Justitie, die den rijke vrü laat uitgaan en den armen zondaar straft. Met tal van voorbeelden toont hü dit aan: een student te Groningen die op een typo graaf schoot, krijgt één maand; een arme kerel die een onderbroek steelt, krügt één jaar. Een Groningsch geneesheer schrijft een verkeerd recept; de apotheker stuurt een boodschap aan den dokter of hü zich niet vergist; de dokter antwoordt kort af: Voer het recept uit. Het kind dat het recept ge bruiken moet sterft tengevolge daarvan. De dokter, die den dood op zün geweten heeft, krügt 14 dagen, later gratie en komt er met f 300 boete af. Een arme kerel, die een haas steelt, krügt 3 maanden. De heer Schaper plüist verder het geval der Groningsche fabrikanten uit, die ook gratie verkregen, waarvoor deze minister verantwoordelük ishü zou wel eens willen weten, waarop diegratie gebaseerd is. Toen de heer Van Idsinga hem büviel met de op merking, dat misbruik van het gratie-recht gemaakt was, kreeg de heer Schaper zulk een steun, dat hü zich verstoutte te zeggen dat de Groninger rechters „het treurigste stelletje rechters in geheel Nederland" was, welke vermetele uitspraak hem een beris ping van den Voorzitter op den hals haalde. „Die Kerels", aldus gaat de heer Schaper voort, doelende op de Groninger fabrikanten hadden een jaar in de kast moeten gaan." Ten sterkste keurde hü het af, dat deze Vrüz.-dem. minister, op grond dat anders de morifiAhon in >»«»-» W zpn motiveeringhü had de gratie voorge steld en nam die ook geheel op zü'n verant woording, wyl het Hof te Arnhem, had het er iets in te zeggen, de gratie zou verleenen Te recht merkte de heer Schaper op, dat hij met de meening van het Hof niets te maken had, maar met deze daad van den minister. Deze kreeg den steun van ex-minister Loeff maar moest hem ontberen van zün eigen partügenooten. waaronder de heeren Treub en Ketelaar, die een motie van afkeuring, voorgesteld door den heer Schaper, steunden. Deze motie zal later worden behandeld. Op aandrang van den heer Troelstra. die over legging van het advies van het Arnhomsche Hof vroeg, eventueel ook van een minder heids-rapport, deelde de minister mee, dat hü bü de behandeling der motie daarover zün meening zeggen zou. Nog komt ter sprake de langzame berech ting van het Haagsche Gerechtshof: daar gaat het verbazend langzaam toe, zoo zelfs dat sommigen na eindeloos wachten, hun zaken maar weer intrekken. Dit gaf den heer Smidt, Vrü'z.-Dem. voor Veendam, aan leiding om, wanneer de Minister daaraan geen einde maakte, te verzekeren dat hy tegen de begrooting van Justitie zou stemmen. Het komt ook ons voor verleden jaar gaven we er een staaltje van - dat de rech ters hun taak wel wat al te gemakkelük opvatten. Het gaat nu hard in de Kamer; ook a.s. Maandagavond en Woensdagavond zullen de sluizen der welsprekendheid opengezet wor den en zullen we kunnen genieten van after- d inner-speeches.' 200 a 275.- 170.— a 240.- 80.— a 120.- a Schaften, 6 December 1906. 3 Paarden f 80.— a 120— Veulens a 15 Gelde Koeien (magere) 120.— a 180. 28 Vette Koeien 20 Kalfkoeien 20 Vaarzen Graskalveren 20 Nuchtere Kalveren 400 Schapen (vette) 2180 Overhouders 4 Bokken en Geiten 30 Varkens(vette) p.K.< 10 Idem (magere) 60 Biggen 100 Konünen 75 Kippen 40 Eenden 700 Kilogr. Boter 200 Kaas 2000 Kipeieren Alkmaar, 8 December 3 Paarden 2 Koeien 50 Magere Schapen 22 Nuchtere Kalveren 33 Magere Varkens 159 Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter Alkmaar, 7 December. Tarwe Rogge Gerst Gerst chev. Haver Kanariezaad Grauwe Erwten Vale Groene Bruine Boonen Citroen Witte Paardeboonen Karwüzaad Rood mosterdzaad Kaas. Aangevoerd 224 Stapels, wegende 103218 K.G. Kleine f32.—Commissie f32.— Middelbare f 32.60. Hoorn. 6 December. Aangevoerd 116 stapels kaas, wegende 34845 K.G. Kleine f 32.—, Commissie f 32.—, Middelb. f 31.—. n 8.— a 22— 30.— a 38— n 18.- a 26.50 n 4. a 6— n 0.43 a 0.45 n 13.— a 15— n 9.— a 12— n 0.75 a 1.50 n 0.40 a 1.25 n 0.60 a 0.80 n 1.15 a 1.25 n 0.70 a 0.80 ff 6.50 a 7.50 906. f 70.- a 140— ff 160.— a 200.- ff 12.- a 22— ft 8.— a 22— ff 14.— a 18— 14— 7.50 0.70 9.— a 6.50 a 0.60 a Aangev. 1998 m. f 6.20 a 7— 5.25 a 5.70 a 5.25 a 5.60 3.50 a 3.75 6.50 a 11.- a 14— 14-- a -.- 8.- a 15— 8.25 a 10— 14.— a 15— 14.50 a 15.50 6.10 a 6.65 a 20.— a -.- Tot regent van het Weeshuis alhier is gekozen de heer J. Buis. De heer P. Buis Jz. alhier is herkozen tot Secretaris-Penningmeester van den polder Burghorh. donderdagmorgen was het feest in de Bewaarschool. Sint Nicolaas had ook hier met milde hand züne gaven uitgedeeld. Geen wonder, dat het kleine goedje tot in de wolken was. Zü, die den Goed Heilig Man een handje hebben geholpen, om al die lek- kernüen en dat speelgoed bü' elkander te brengen, kunnen verzekerd zün, dat hunne moeite en belangstelling wel besteed waren. Marktbericht. De vette varkens gaan achteruit. Te Pur merend golden de besten 3 cent, op de markt alhier van Donderdag jl. was de hoogste markt 2J cent. Zoo langzaam-aan zün ze thans 5 cent gedaald. De voorraad op het hok moet belangrijk zün, zoodat hooger prg'zen büna niet zün te verwachten. Dat zou wel gaan wanneer Duitschland züne grenzen open zette, maar daar zullen de Agrariërs zich wel met kracht tegen verzetten, en die hebben heel wat in de melk te brokkelen. Vette schaliën, hoewel hoog in prijs, waren ie® trekkend. De heer C. M. te Winkel stonu met 38 gld. bovenaan. De overhouders liepen van matig vlug naar traag, 't."®® bü de laatsten een toer, om een kwartje te verdienen. De groote aanvoer kwam uit ue Züpe- en Koegraspolders; 'twas weervoora de Schermer, die de voornaamste inkoop® deed. Een klein deel ging naar de Beemste' en Heer Hugowaard. Vette koeien ware^ bü een kleinen aanvoer en flinke vraag vlUr- Voor lste kwaliteit kon 38 cent gemar worden. De hoogste fondskoe kwam v* W. K. te Haringhuizen voor 285 gld- vee was stug. Het beslag is ingekocht daarmee is de eigen! üke handel afgeloope Weldra is de handel in overhouders Jin daan en dan drijven wü voor drie maan voomamelük op „het vet". CfciiUÜ menschen in hun zaken zooveel nadeel zou den lyden, de gratie verleende. Gaarne zou hü eens vernemen, hoe deVrüz.-dem. Kamer- IaHaïa nr «virai- leden er over denken. De minister was onzes inziens, zwak in Een overstrooiniug. Te Clifton in den staat Arizooa,.t by een overstrooming, je row door de doorbraak van een dyk, schen verdronken. Een deel van Q riec.je delswük der stad is vernield; de m^iIlende schade is zeer aanzienlü'k. Van vereen ie spoorlünen daar in de buurt zün gedeelten weggespoeld. Schoothondje. In het „Album der Natuur d9fHppiingen G. Kakbeek tal van aardige \'a „uit de geschiedenis der schootbo J 'o0te te hebben verteld, hoe in den loop 'jween volksverhuizing het schoothondje ]even, uit het openbare en maatschappen wordt het volgende verhaald ove

Schager Courant | 1906 | | pagina 2