Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichte li- Gemengd Nieuws. wedstrijd uit door het onmiddellijk ophangen van zjjn schaats in de herberg van het dorp. De vorige week heeft te Bourtange reeds een dergelijke uitnoodiging tot een wedstrijd in het schaatsenrijden plaats gehad. In de gehouden wedstrijden in de maand November, in stenografie, systeem Riënts- Balt, werd in beide wedstrijden de prijs gewonnen door den heer J. Schoorl te Lutjewinkel. Wedstrijd, onverkort schrift, pry's, 1 gouden vulpen merk Neptune). Wed strijd, verkort schrift, prijs, een boekwerk over Stenografie. Heer llugowaard. Ook door de Ver- eeniging" „Nieuw Leven" alhier, zal worden deelgenomen aan de vergaderingen, welke dezer dagen te Alkmaar en te Hoorn zullen worden gehouden, met het oog op de voor bereidingsmaatregelen voor de Haagsche tentoonstelling in 1907. Als afgevaardigden werdenaangewezen, de heerenP. Wonder Pz. en H. Overtoom. Naar aanleiding eener circulaire namens een Commissie ter behar tiging van de belangen der Holl. kweekers op de tentoonstelling, in 1907 te Mannheim te houden, besloot „Nieuw Leven" om f 5 bü te dragen, ter bestrijding van eerste onkosten. Heer 11 ugownard. Bij de Herv. Gem. alhier werd tot Ouderling gekozen, de heer C. Kooij Az., terwijl voor de verkiezing van twee Notabelen een nieuwe stemming moet worden gehouden. Brand te Heer Hugowaard. Maandagavond tegen zes uur ontstond plotseling brand in de boerenwoning van den heer Jacob Zuurbier, staande in de kom der ge meente in een oogenblik was de groote, oude hofstede gelijk een vuurzee, zoodat alles in een uur tijds aan den grond lag. De ontzettende vonkenregen van het rieten dak verspreidde zich, door de gunstige wind richting, in het open veld, zoodat de belen dende perceelen niet hebben geleden. Vee, hooi en landbouwproducten waren niet aanwezig en van den inboedel is weinig gered. Enkele jaren geleden is van den hr. Zuurbier ook zijne woning aan den Jan Glijnisweg afge brand toen was de oorzaak van den brand het vallen van een brandend petroleum lampje in het hooithans oorzaak onbe kend. Naar men zegt was alles verzekerd -bij de B. L. Boerenleenbank. In het perceel waren onlangs geborgen, eenige goederen en smids-inventaris van den smid Stroet, die verzuimd heeft daarvan overschrijving op zijne verzekeringspolis te laten doen, zoodat die man wel schade lijdt. Ter aanvulling van een berichtje, voor komende in het laatst verschenen nummer, diene, dat de heer J. Schoorl te l.utjewinkel examen heeft gedaan voor de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen in Nederland. Zacht najaar. Op een stuk land, behoorende bij de hof stede „Groot Boeyen" onder Putten op de Veluwe, bewoond door K. van Dasselaar, staat thans de in Augustus uitgezaaide rogge in de aren. Wel een bewijs, dat we een buitengewoon zacht najaar gehad hebben. Coöperatieve lijnkoeken fabriek. Men meldt Op de buitengewone algemeene vergade ring van den Provincialen N.-Hollandschen Boerenbond, 15 December te Alkmaar te houden, komt o.m. in behandeling het be stuursvoorstel tot oprichting van een coöpe ratieve Hjnkoekenfabriek. Door de stichting van deze fabriek zullen de veehouders voor taan de zekerheid hebben, dat zij onver- valscht veevoeder ontvangen, iets, waarvan men tegenwoordig lang niet zeker is. De vervalschingen geschieden in den laatsten tijd zóó, dat de knoeierijen moeilijk zijn te onderkennen. De bedoeling is een bestaande fabriek over te nemen, terwijl deze na vergrooting een productievermogen zal bezitten van 200,000 lijnkoeken per week. De kosten, waaronder ook het bedrijfskapitaal is begre pen, zullen ongeveer f 400.000 bedragen. Van dit bedrag kan reeds f 250.000 als geplaatst worden beschouwdde resteerende f 160.000 zou worden bijeengebracht door de Boerenbonden in N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht, ieder voor een derde. Bij deze fabriek zal oliespeculatie, die een groot ge vaar voor de onderneming zou zijn, worden uitgesloten. Ingelegd met 41 inlagen, over Novem ber j.1. voor de Rijkspostspaarbank, aan het hulppostkantoor te Sint Maarten, f 768.87 en terugbetaald f 218.65. Tot ouderling bij de Herv. Kerk te Sint Maarten is herkozen de heer P. Grin Cz., tot Diaken de heer B. Grootes, als Kerkvoogd de heer P. Bruin en als Notabel de heer G. Jonker Pz. Kolhorn. Het Nederl. Tooneelgezelschap onder directie van den heer A. Wijlacker, dat in geen jaren op Kolhorn is geweest, zal aldaar a.s. Zondag een uitvoering geven in de nieuwe tooneel- zaal van den heer Jb. Smit. Vrij onbegrijpelijk is het, hoe de Directie die zulk een uitgebreid répèrtoire heeft er toe overging dezelfde stukken op te voe ren, waarmee zij voor ruim drie jaren af scheid van het dorp nam. Hoewel het voor stuk mooi en het nastukje aardig is, blijft een herhaalde opvoering toch van invloed op de opkomst. Kolhorn. Door aankoop van achtergelegen terrein is de heer Rempt in staat geweest de kolfbaan dermate te vergrooten, dat voor een vast tooneel voldoende ruimte over bleef en thans 300 personen een behoorlijke zitplaats kunnen erlangen. Een drietal te plaatsen kachels zullen voor een behoorlijke verwarming zorgen. t Kolhorn. Onder directie van den heer W. de Boer Is een Kinderzangschool opgericht, waaraan voorloopig een 40-tal kinderen deelnemen. Kolhorn. Ten bate van het schoolfeest fonds alhier en op uitnoodiging der Veree- niging „Denk en Doe" heeft het Tooneelgezel schap van Barsingerhorn besloten, geheel belangeloos op te treden, op Dinsdag 25 December (len Kerstdag). Vertoond zullen wordenJenny, als voorstuk (één bedrijf) en Jan Ongeluk'i Kluchtspel in drie bedrijven.) Kolhorn. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. Gem. zijn herkozen, de heerenJ. Breebaart Cz. en Jb. Bood IJz. en totdiakenen, de heeren G. Hoek en J. Tiessen. Op voorstel van de afd. Kolhorn van de Nederl. Visscherij-vereeniging werden in de algemeene vergadering te Amsterdam de volgende punten met groote meerderheid van stemmen aangenomena. het is wen- scheljjk, dat de ansjovis in plaats van bij het getal (1000 stuks) bij het gewicht wordt verkocht6. ter bescherming van de Zui. derzee-paling verdient het groote aanbeveling, dat de kaarstukken voor 1 van groote en voor i van kleine gaten worden voorzien. De betrokken autoriteiten zijn met een en ander in kennis gesteld. De heer H. Kossen van Anna Pan- low na is benoemd tot agent van politie te Amersfoort. De uitvoering door de leerlingen van de zangschool te Winkel, onder leiding van den directeur, den heer A. Egmond, verleden Zondagavond gegeven in de Kolfbaan van den heer A. Wit, werd door ongeveer 150 belangstellenden bijgewoond. Behalve een 15-tal nummers voor piano en viool werd ten gehoore gebracht de kinder cantate „Sint Nicolaasfeest" door B. Zweers, voor koor met solo's. Een prettig bal besloot den avond. Zaterdag ging de Kamer met de artikelen van Hoofdstuk Justitie door en handelde dat hoofdstuk af en kwam zelfs vrij ver met de algemeene beschouwingen van hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken. Eerst echter dienen we nog een paar op merkingen, bij Justitie gemaakt, te bespreken. De heer Regout kon er zich niet best mede vereenigen dat de minister voor de Beroeps- Raden waarnemende griffiers gaat benoemen op f 1000'sjaars; hij stelde eerst een amendt. voor om die flOOO te laten vervallen, later wijzigde hij het en stelde voor f2000 in plaats van f 1000 te bepalen voor de griffiers, zich baseerende op de wet. Dat was geen verstandige wijziging, want flOOO minder dat lijkt den heeren wel, maar flOOO meer valt minder in den smaak. Toen dan ook de minister had verzekerd, dat de maatregel niet in strijd was met de wet en men het hem zeker niet kwalijk zou nemen dat hü zuinig was, werd het amendt. glansrijk ver worpen met 49 tegen 8 stemmen. Dezelfde spreker wees ook op de misbrui ken bij het uitbetalen der getuigengelden, misbruiken waarvan de minister zelf niet op de hoogte bleek te zijn. De getuigengel den moeten uitbetaald worden door de ont vangers der Registratie; ze worden vaak uitbetaald door klerken ter griffie, door boden, zelfs in herbergen in de buurt, zooals bijv. te Roermond. De Minister zal aan dien misstand een eind maken. De heer De Stuers, die niet gemakkelijk is en in den regel fel optreedt, als hij iets verkeerds meent te hebben ontdekt, ging te keer tegen een aanschrijving uitgaande van den Oorlogsminister en gericht tot ver scheidene gemeentebesturen, waarin deze voor het alternatief worden gesteld, om of nieuwe marechaussee-kazernes te bouwen of de brigade te zien vertrekken. Spr. zou het eens zóó zeggen, dat de pers hem goed verstaan kongeen enkele gemeente is verplicht ka zernes aan de marechaussee te leveren. Hij keurde die bangmakerij van den Minister van Oorlog af. De Minister wees er op dat de marechaussee een tweeslachtig lichaam is en in overwe ging was, het bij Justitie over te brengen. De gewraakte aanschrijving was door Oorlog en Justitie in onderling overleg uitgevaardigd, waarbij beiden uitgingen van de waarheid dat de gemeenten belang hebben bij hetop- i treden der marechaussee en van de wensche- ljjkheid dat de manschappen goed gehuisvest zijn, waartegen ten slotte de heer De Stuers i weinig meer inbracht, j De heer Roodhuyzen bespreekt de Rü'ks- i werkinrichting te Veenhuizen. De menschen, die er werken, zijn meer nummers dan men schen; er heerscht wel zindelijkheid en orde maar ook groote harteloosheid. De bureau cratie viert er hoogtij. De futielste zaken en zaakjes worden er schriftelijk behandeld, Alles een gevolg van het optreden des Hoofddirecteurs. Een der directeuren had geschreven„Ik zal de prijzen der levensmiddelen er achter zettenHij kreeg den brief terug met de terechtwijzing van den Hoofddir., dat hij beter stellen moest en schrijven„er achter stellen" 1 i Jonge menschen zitten in deze inrichting, die veel van een gevangenis heeft, met oude boosdoeners samengepakt. In de luiheid worden ze gedresseerd. De weefgetouwen zijn van ouderwetsch model, zoodat zij, die er op hebben leeren weven, in de samenleving teruggekeerd, on bruikbaar zijn; de bazen zijn niet op de hoogte. De conduite-staten zijn geheim, waar door een slaafsche geest, kruiperij wordt gekweekt. Iedereen wil er weg! De Minister erkent, dat er een kern van waarheid zit in 't geen de heer Roodhuizen zegt, maar protesteert tegen diens uitingen aangaande den Hoofd-Directeur. Deze wordt juist in een boekje van een verpleegster, voorzien van een voorrede van prof. Simons, zeer geroemdook heeft de minister een 2- daagsch bezoek aan de inrichting gebracht en kan verzekeren, dat de toestellen modern zyn en tal van zaken zeer weldadig aandoen. De heer Roodhuizen heeft zich eenzijdig laten voorlichten. „Het staat U niet mooi dat te zeggen", I repliceert de heer Roodhuizen. Ik ben 14 dagen in "Veenhuizen geweest en heb mij met eigen oogen overtuigd, dat mijn informatiën goed waren. Ook heeft hij de meeste ambtenaren kunnen spreken, alleen den Hoofd-Directeur I niet, die altijd met verlof is als een Kamer- lid de inrichting komt bezoeken." i Intusschen, een Staatscommissie onderzoekt de toestanden en we volgen den raad des ministers op, om haar rapport af te wachten. Over het vak-onderwijs bij de werkin- i richtingen-gevangenissen en de tuchtscholen wordt door de heeren Ketelaar en Ter Laan I onze onderwijs-specialiteiten, een zware „boom" opgezet. Ze dringen, tot in de kleinste bijzonderheden, aan op verbetering en wijzi ging bijzonderheden die n. o. m. behooren tot de prudentie der hoofden en vragen om verhooging van salaris der onderwijzers en lagere beambten der gestichten. De minister zal het „overwegen". Voor annexen der gevangenissen te Gro ningen en Breda was eerst zeven ton aan gevraagd, dit werd veranderd in een memorie- post. De heer Smidt (Veendam; vindt dat niet goed. Op die wijze kan de minister bouwen wanneer hij wil, voor bedragen die hij goedvindt. Hij adviseert daarom, inplaats van dien memorie-post, f 1000 uit te trekken voor voorbereiding, en het indienen later van een suppletoire begrooting. De minister keurt dit goed en de Kamer ook. Daarna wordt de begrooting van Justitie aangenomen zonder stemming met de ver klaring van den heer Fan der Zwaag, dat hij niet geacht wil worden vertrouwen te stellen in Justitie en dezen Minister. Wij zjjn gevorderd tot de algemeene be schouwingen op Hoofdstuk V, Binnenlandsche Zaken. De heer Van der Zwaag heeft bezwaar tegen 's Ministers gelijkstelling voor de wet van de tijdelijke bijeenkomsten als wedren nen en concoursen, met constante als schouw burgen, enz. Hij protesteert er tegen, dat wie komt om de kunst te dienen, daarvoor bizondere vergunning heeft te vragen, als verkoopers van alcoholische dranken. Spr. denkt ook aan de wedrennen, die speciaal dienen om het wedden te bevorderen en waar velen ongelukkig worden gemaakt. De verkoop van sterke dranken dient daar verboden te worden; de Minister kan er niet mee uit door te zeggen, dat hij blijft „in de lijn van zijn voorgangers." Een ander punt, waartegen de heer Van der Zwaag groot bezwaar heeft, is de opvoe ring der burgemeesters-traktementen en die der secretarissen. In Friesland heeft deze maatregel van den Minister ontstemming gewekt; vele gemeenten moeten met Rijks subsidie gesteund worden; zij kunnen geen hoogere salarissen geven. Bovendien, ,het werk der secretarieën is wel uitgebreid, maar daarvoor draaien de klerken op. De heer Van Idsinga valt hierin den Spr. bij. Ook hij is van' meening dat het niet aan gaat de gemeenten, tegen haren zin, de zware lasten op te leggen. Verder wijst de heer Van Idsinga er op dat de C. der K. in Gelderland geen goed gebruik maakt van zijn wettelijk recht om te adviseeren. Na het sluiten der discussies komt hij met rapporten op het behandelde terug en geeft zelfs den voorsteller geen gelegenheid tot bespreking meer. De beperkte bevoegdheden der gemeenten, wat betreft het exploiteeren in eigen beheer zullen, als des Ministers plannen doorgaan, uitgebreid worden. Dat valt in den smaak van den heer Tak. Minder valt het in diens kader, dat de Burgemeester van Rotterdam zoo'n achterlijke gemeente op sociaal ge bied, meent Spr. 12000 in plaats van 8000 gld. salaris krijgen zal. Voorts komt hij er tegen op, eveneens de heer Schaper dat we voor het opvoeren van stukken in den schouwburg als bijv. „Allerzielen" van Heijermans, afhangen van het subjectief oor deel van Burgemeesters. Een interruptie - Passtoors, dat andersden kenden in hunne zedelijke gevoelens ge kwetst worden, wordt door Schaper beant woord met een„Laat men er wegblijven wat hebben ze er noodig!" Tak hoopt, dat de Minister aan zulke middeleeuvysche toestanden een eind zal maken. De heer Ter Laan levert een pleidooi voor de vereenvoudigde spelling; 't blijkt immers dat zelfs de Kamerleden de oude niet ken nen. Daaraan deed de heer Ter Laan een goed werk. Wat al noodelooze ballast zou overboord geworpen kunnen worden. Edoch het zal nog lang duren vóór ook deze aloude burcht gevallen is. In de zitting van Maandagmiddag kwam de Minister aan 't woord, nadat de heer De Klerk een pleidooi had geleverd vóór de verhooging van salaris van den Rotterdam- schen burgemeester. Deze toch bevordert wel niet zoo krachtig de sociale eischen, maar zorgt voor arbeid en werkt veel. Een passend tractement mag hij dan ook wel van hem hebben. De Minister verdedigt de verhooging van salaris der burgemeesters op grond van hun karig loon hier te lande; zij werken hard en met uitbreiding van personeel komen we er niet. De Commissaris der Koningin mag „zoo dikwijls hij dat noodig oordeelt", van zijn gevoelen doen blijken. Die van Gelderland heeft dus niets onwettigs gedaan, wat trou wens deze Commissaris nooit doet volgens 's Ministers persoonlijke ervaring. De Minister staat niet vijandig tegenover de vereenvoudigde spelling; hij ontvangt echter wekelijks een exemplaar van„De Bode" en moet erkennen dat hij nog aan die lectuur gewennen moet. Dit is geen bezwaar maar voorzichtigheid schijnt hem toch wenschelijk. De onderwijzers mogen de nieuwe spelling trouwens gebruiken, mits ze bewijzen heb ben gegeven de oude te kennen, Bij de replieken komt de heer Van Idsin ga nog eens terug op de burgemeesters benoemingen. Als regel worden niet-ingeze- tenen benoemd, terwijl de Gemeentewet dit toch bij voorkeur wil. De verdiensten der ingezetenen worden op een schaal gewogen, terwijl ten slotte benoemd worden nulliteiten buiten de gemeente. Ook kan hij er zich niet mee vereenigen dat het Burgemeesters ambt niet langer een eerepost maar een baantje om geld te verdienen is. Arme burgemeesters! De Minister heeft er nooit van gehoord dat aldus de benoemingen geschieden; ook is hij het oneens wat de bezoldiging betreft, met den heer Van Idsinga. De idéé, dat een eerepost slecht bezoldigd moet worden, is niet meer van onzen tijd. Gisteravond had een vrij interessante discussie plaats over de uitvoering der wo ningwet. De heer Tak was er mee ingenomen, dat de Minister een wijziging der woningwet zal voorstellen; ze is dringend noodzakelijk. Hij dringt op spoed aan. Verder levert hij een critiek op de houding van Ged. Staten van Friesland, die een besluit van den Raad der gemeente Eet Bildt vernietigden. De raad had n.1. besloten een renteloos voorschot te verstrekken aan een arbeidersvereniging om 46 arbeidërèWbningen te bouwen en evenveel oude op te ruimen. Op grond dat een huur zou worden betaald te gering om zonder hulp van Rijk en gemeente de volgens de wet geëischte aflossing en rente te beta len, annuleerden Ged. Staten dit besluit. Ged. Staten toonden daarbij de wet niet te begrij pen en weinig sociaal besef te hebben. Spr. hoopte bij de te verwachten wijziging der wet, dat de Minister Ged. Staten als directe medewerkers zou uitschakelen. Ook de heer Jannink vond leemte. Door de gemeente besturen wordt vreemd omgesprongen met de bepalingen der wet omtrent onbewoon baar-verklaring. Er moeten dringende bepa lingen zijn en de gemeente-besturen moeten gelegenheid hebben sloppen en nauwe stegen geleidelijk op te ruimen. Zelfs de heer Goeman Borgesius, de vader van de Woningwet, moest erkennen dat er leemten zijn. De meening van den heer Tak onderschrijft hij bijna geheel, wat be treft het besluit van Ged. Staten van Fries land. Op vele andere bepalingen der wet, die practisch onuitvoerbaar zijn gebleken, vestigt hü de aandacht. Paragraaf II van de wet zou hij geheel willen schrappen. Ook behoort het ondubbelzinnig in de wet te staan, dat ook voor andere doeleinden als voor straten, grachten en pleinen mag worden onteigend. De gemeente moet verplicht wor den bij onbewoonbaarverklaring verdere voor ziening te treffen. De heer Schaper interrumpeerde met de opmerking, dat dan de Minister indertijd het amendementTroelstra had moeten overnemen. „Ik erken" aldus de heer G. Borgesius, dat ik dat had moeten doenik bad vertrouwen in den socialen geest van ons volk. Dat vertrouwen is nu geschokt. De Minister nam dankbaar nota van de gemaakte opmerkingen en toonde er zich verblijd over, dat hij zijn wijziging der Wo ningwet nog niet had ingediend. Hij kon nu van de gemaakte opmerkingen een nut tig gebruik maken. De heer Van Kol drong aan op bestrijding van de verbreiding der melaatschheid door besmetting en op meer maatregelen tegen de wormziekte, die vooral bjj de steenbakke rijen toeneemt. De Minister getuigt, dat de eerste ziekte reeds afnemend is en de tweede een klein percentage der mijnwerkersbevolking heeft aangetast. De centrale gezondheidsdienst heeft de zaak in handen en zal een volgend I jaar blijk geven van een uitgebreid onderzoek. Nog 2 zaken nemen de aandacht der Kamer I in beslag. Het zijnde samenstelling en werkzaamheid van den gezondheidsraad en de I stichting van een instrumentarium. De heeren Bos en Tak hebben heel wat aamerkingen op den Gezondheidsraad. 2} Jaar heeft hij noodig gehad om een reglement samen te stellen en uit niets blijkt overigens dat hij flink gearbeid heeft. De Minister noemt wel een massa zaken op, waarover de Raad zijn licht moest laten schijnen, maar waar zijn de resultaten De heeren zijn bijzonder ontevreden. Niet alzoo de heeren De Savornin Lohman, Goeman Borgesius en de Minister, die allen betoogen, dat zij wèl tevreden zijn over den Raad. Indien de heeren Tak en Bos iets wilden,|bewijzen hadden zij met feiten moe ten komen. Het maakt geen goeden indruk als slechts op inlichtingen wordt afgegaan, 't Is moeilijk te zeggen, wie in dezen gelijk heeft. Ware het niet zulk een echt onbillijk spreekwoord, dan zouden we zeggen„Er wordt geen koe bont genoemd, of er is wel een vlekje aan." Het 2e punt, de stichting van een instru mentarium, geeft aanleiding tot een breede discussie tusschen den heer Blooker en den Minister. De post ervoor was verleden jaar op voorstel van eerstgenoemde van de be grooting genomen. Nu had de commissie den heer Blooker uitgenoodigd, zijn plannen mede te deelen en hü bleek weder van oordeel dat 35000 gld. te veel was. Een plan werd door hem zelf ingediend en hü vroeg den Minister nu pertinent of dezezün plannen wilde overnemen. Dat kon de Minister niet verzekeren, maar beloofde rekening te houden met de wenken des heeren Blooker. We hebben het vroeger ook al eens ge constateerd een politiek man en vooral een Minister, die zü'ne begrooting verdedigt, moet tact hebben, tact! Rooie Anne. Over de operette, die Zondagavond a. s. in het Noord-Hollandsch Koffiehuis zal worden gegeven, zegt het Deventer Dagblad van 24 November j.1.: 't Was Zondag aardig bezet in den Schouw burg, beter dan we het hadden verwacht. Of die tamely'k goede opkomst gelegen heeft in de omstandigheid, dat hier zoo zelden iets operette-achtigs wordt vertoond of in den gunstigen roep die van dit gezelschap uit ging, valt natuurlü'k moeilük te zeggen. Het feit zü geconstateerd en met voldoening ge constateerd, want de meerderheid van hen, die zich Zondagavond schouwburgwaarts hadden begeven, zullen er geen spüt van gehad hebben. En zoo is het ons ook nu weder gegaan bü „Rooie Anne." Nauwelüks is mevrouw Buderman op het tooneel, of men lacht; haar actie, haar zang, alles is even guitig, alles stemt vroolük. Wat prachtig was ze als boerenmeid, later als kellnerin, nog later als dame uit de groote wereld, die zich in die wereld echter maar half thuis voelt. „Zü kwam, zong en overwon", zou men kunnen zeggen. En haar medespelenden werden door haar vuur, haar entrain als 't ware gedwon gen om ook hun uiterste best te doen, om haar, zü 't dan ook in de verte, na te vol gen. Het best slaagde hierin de heer S. van Beem als Médard, maar ook de anderen gaven wat ze geven konden. Er kwamen zulke koddige tooneeltjes, dat de zaal vaak daverde van 't lachen. En daarom waren we toch gekomen. We willen het gezelschap hier nog wel eens zien. De Telegraaf van Maandag 10 December noemt mevrouw Buderman een geboren operette-artiste,begaafd met de eenwige jeugd. Zü weet een rol steeds aantrekkelük te maken, is altü'd frisch en pittig, brengt kleur en nuance aan in haar uitbeelding. De heer S. van Beem is haar waardige partner, 'n Eeuwige „jeune-premier", zeer komisch en daarbü nimmer grof, geschar- geerd. Tegelük met dit tweetal kunnen wü noemen den heer André van Dü'k, die, als de zaakwaarnemer Gigonnot, liet zien, dat hü de rol van ouden snoeper goed wist te vervullen. Ook het samenspel van dit drie tal was büzonder vermakelü'k. Ilaruioniekapel. „Voor anderhal ven man en een paardekop," zegt men dan als men een ellendig klein clubje wil aanduiden. Welnu, deze spreek- wüze was ten volle van toepassing op het concert van de Harmoniekapel op Zondag avond. Wel geteld zaten er 25 heeren, met eenige tafels jonge dames, van wie het grootste deel bepaald wel het slotnummer „bal na" als het programma beschouwde. De aandacht, waarmee velen van haar de muziek volgden, geeft aan deze veronder stelling nog meer reden van bestaan. 't Is treurig, dat de Harmoniekapel niet meer waardeering vindt. Haar werk getuigt steeds van zooveel ambitie en studie. Onze kapel heeft een hoogte bereikt waarop Schagen grootsch mag zün. Zondagavond gaf de kapel ook weer zulk een mooi getuigenis van haar kunnen. Ver schillende nummers werden uitnemend ge speeld. Haar hoogte punt bereikte de Kapel in de Grande Fantaisie de 1' Opéra Macbeth van Verdi. Daarin heeft de Harmonie ons verrast door de mooie klankeffecten. Dat nummer werd met een entrain gespeeld die alle hulde verdient. Er zat gloed en warmte in, er sprak temperament uit. Laat de slechte opkomst, laat dat „dames concert" van Zondagavond, geen nadeeligen invloed uitoefenen op directeur en leden maar laat de wetenschap dat men goed werk levert, aansporen tot nog hooger! Naast de afdeeling Ziekenzorg van „het Witte Kruis" worden er thans pogingen aan gewend om in onze gemeente nog eene ver- eeniging tot het verstrekken van voedsel aan arme protestantsche zieken, op te richten. Ds. Herman nam in deze het initiatief Smeden vergadering. Zondag j.1. had in Cérès alhier de jaar vergadering plaats van de Smedenvereeniging „Holl. Noorderkwartier". Van de 44 leden waren, tengevolge van het slechte weer slechts 14 tegenwoordig. Nadat de heer Wissekerke van Kolhorn de vergadering als voorz.'had geopend en de notulen van den secretaris, den heer D. Roggeveen Lz., waren gelezen en goedgekeurd, werd het jaarver slag uitgebracht. Daaruit bleek, dat het aan tal leden 44, het aantal begunstigers 10 is De vereeniging had in den loop van het jaar eene tarievenlü'st voor de leden vast gesteld en een circulaire verzonden aan polderbesturen, waarin verzocht werd bij eventueele aanbestedingen, het werk weer te splitsen, b. v. in schilder-, timmer- en smidswerk en het bü afzonderly'ke aanbe steding meer en meer aan inwonende vakmenschen te gunnen. Het 1ste gedeelte van den 2-jarigen cursus in hoefbeslag was afgeloopen, het 2de met November juist aangevangen. Met dankbaarheid werd verder in het jaar verslag gewag gemaakt van de weer ont vangen of toegestane subsidiën. Voor het houden van extra-vergaderingen waren geen dringende oorzaken geweest. De rekening en verant woording van den penningmeester den heer A. Slot, wees een batig saldo aan van f 182.28; ze werd nagezien en in orde bevonden door de heerenF. Moorman van Den Helder en J. v. d. Ham te St. Maarten. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. L, Wissekerke van Kolhorn, tot bestuursleden, de heeren P. Smit te Wieringerwaard en K. Bos Rz. te Burgerbrug. Een voorstel tot pry'sverhooging van smids- werken werd wegens onvoltalligheid van de vergadering aangehouden tot een volgende en eveneens het voorstel om gedeeltelü'k uit de kas een gezelschapsreis naar de Haagsche tentoonstelling in 1907 te maken. Het idéé van den heer Groenewoud te Stompetoren om eene verzekering tot onderlinge uitkee- ring bü ongevallen der patroons te stichten zal nader worden overwogen. De vergadering achtte het echter niet best mogelük. Wegens het vergevorderde uur werd de vergadering gesloten en de volgende op half Januari be paald. Tot diaken alhier is verkozen de heer P. Stammes, en tot ouderlingen de heeren K. Schuü't en A. Visser. Aan de bestrating van de Regenten straat werd Dinsdagavond de laatste steen gelegd. Hoewel dus kant en klaar voor het publiek, zal de straat toch dezen winter niet voor rü'tuigen open zün. Daarmee willen de regenten wachten tot het komende voorjaar. De heer M. Visser heeft bedankt als secretaris van Algemeen Belang. De eerstvolgende algemeene vergade- van den Ijsbond Hollands Voerderkwar- tier zal vermoedelük in onze gemeente worden gehouden.| Schagcr Kaasmarkt. Op de kaasmarkt van heden werden aan gevoerd 22 stapels kaas, waarvan 22 stapels kleine kaas, hoogste prü's f31.50, 0 stapels commissie, f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 9240 K.G. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 8 tot en met 11 Dec. '06. GeborenAnthonius Wilhelmus, z. v. Hendericus Deutekom en van Anna van der Peet. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenKlaas de Beurs, oud 71 jaren, weduwnaar van Jannetje Kiljan. Gemeente Wierlngen. Ingeschreven van 1—30 November 1906. GeborenMartinus, z. v. Jacobus Kaptein en Elisabeth Boersen. Cornelis, z. v. Jan Metselaar Jz. en Guurtje Gutter. Simon, z. v. Willem de Vries en Trijntje Wagemaker. Jan, z. v. Cornelis de Graaf en Antje Pool. Dirk, z. v. Dirk Lont Jr. en Anna Vergat. Dirk, z. v. Jan Breed en Anna Wagemaker. Cor- nelia, d. v. Dirk Lont Jz. en Neeltje Jacoba Rotgans. Geertruida Catharina, d. v. Willem Bruul en Gerritje Lont, Ondertrouwd en GetrouwdJan Ty'sen en Wüntje Koorn. OverledenKlaas Butter oud 56 jaar, on gehuwd. Volkert de Wit oud 14 jaar, z. v. Jan de Wit en wü'len Truitje Beukema. Hoorn, 8 December 1906. 4 Paarden Veulens Koeien 13 Schapen 114 Biggen Kipeieren 2025 kop Boter Pui-merend. 11 December. Aangèvoerd 439 runderen, waaronder 389 vette, 62 a 78 cent per kilo, 50 melke- en gelde- f 130.a 260.per stuk, h. PUC matig, 8 stieren, 76 vette kalveren 75 a 9j' ct. per kilo, handel vlug, 179 nuchtere w- f 12.— a 25.— per stuk, handel vlug, paarden, 2021 schapen f 26.— a 38.—, 1&Ü overhouders f 18.— a 26.—, beiden prijsh- matig, 312 vette varkens 41 a 45 cent per kilo, handel vlug, 37 magere dito f 15-— a 30.— per stuk, handel matig, 663 bigg® I f 8.— a 12.— per stuk, matig, 760 g&nz®. f 2.30 a 3.25, 155 zwanen f 3.25 a 4.50, 7' zak appelen f 1.50 a 3.—, 75 zak peren f 1.50 a 2.—, beiden per mand. Kaas. 95 Kleine f 32.-, 2 middelb. f31-»J 0 oommissie, f a aangev. handel vlug. 972 K.G. boter f 1.30 al kipeieren f 5.75 a 6.75. 100.— a 200.- a a •- 22 - a 8.50 a 6.— a 0.65 a 13.50 6.50 0.67 J In den rouw. Kleine Piet, die met een negerjong® u mag spelen, beschouwt zü'n makke:rtj heelen tüd met groote aandacht en vraagi meewarig9„ „Zeg, voor wie ben jü in den rouw Een zonderling is bü Avignon gebeurd. Een van, „,'ntrfi». mende sneltrein kruiste een t,alken welke zwaar beladen was metü®31!® nSehoot en platen. Een van die zware Pla he los en trof een slaaprytuig, dat z wond, schadigd werd. Zes reizigers wef" JchtpaaO waarvan het ernstigst een Engelsen veertjen op reis naar Bombay, eerst se<ierddn man, dagen gehuwd. De toestand van n3tjg aan die een arm gebroken heeft en e e]o0s. het bekken gekwetst werd, isbün Vivisectie op de., uien* Wanneer wü het niet gsleze ,j0 Revu6 een wetenschappelü'k tijdschriit d0 eTget- Scientifique, zouden wy' hst vo g bbeC al» niswekkende bericht beschou\

Schager Courant | 1906 | | pagina 2