Zondag 16 December 1906. 50ste Jaargang No. 4213. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. RureanICRAGKN, Laan, lï 4. Interc. Telephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend? EERSTE RL AU. BEKENDMAKINGEN. Gemeente Schagen. Aangifte Inschrijving voor de Militie. Buitenlandsch Nieuws. Binneiilandsch Nieuws. o Alpisey Njtdws- DRAAIT, Almi*1 Laidiiiwilai DU nummer bestaat uit drie bladen. ter BntgemeesUr en WethonJer» der Gemeente Schagen breBgen ter kennia van «ie het aangaat, en meer bytoader van de in het jaar 1888 gebaren mannelijke personen, of yan hnn vader, moeder, voogd of curator, dat by de Militiewet 1901 [Staatsblad No. 219 Tan 1901), het volgende ie bepaald Art. 13. Voor de militie «ordt ingeschreven: le. ieder minderjarig manneljjk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Dnitache Ryk of in het Koninkrjjk België verblijf houdt. 9e. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, «iens vader, moeder of voogd binnen het Ryk, in het Dnitache Ryk of in het Koninkrijk België woonplaats heef I, Se. ieder meerderjarig mannelijk Nederlanden die binnen het Ryk> in bet Dnitache Rijk of in het Koninklijk Belgie woonplaala heeft, 4e. ieder mannelijk ingeietene niet-Nede lander, aoo bij op den laten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet vei keert in een der by art 15 omschreven gevallen. Iogezetene ie, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4e. A. de binnen het Ryk verblyf houdende minder jarige niat-Nederlander 1 a. wiena vader, moeder cf voogd binnen het Ryk woonplaats heeft en hasr gedurende de vooraf' gaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen dez Rijks in andere «eielddeelen gehad heeft, b. van wiens oudera de langatlevende by zyn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval vei keerde, al ve: keert zyn voogd niet in dat geval ot al is deze buitenslands gevestigd, c. die door zyn vader, moeder of voogd verlatea is, cf die ouderloos is of in wettelijken zin geei vader of moeder heeft en ven wien niet bekend is dat hy een voogd heeft, indien by gedurende de vootafgsande achttien maanden in het Ryk verblyf gehouden heef B. Da meerderjaiige aiet-Nederlsnder, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Ryks in andeie weield- deelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hy» die minder jarig ia in den zin der Nederittodscbe wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven ondor B gehouden hy, die meerderjarig ia in den ain van voormelde wet - Art. 14. De inschrijving geschiedt: le. van hem, bedoeld in art. 13, eeiate zinsnede le, ioo hy binnen het Kijk verblijf houdt en zyn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeit, in de gemeente der woonplaata v*n vader, moeder of voogd zoo hy binnen het Ryk verblyf houdt en zyn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar by verbjyf houdt *30 hy door zijn vader, moeder of voogd verlaten ia, ouderloos is of in «ettelijken zin geen vader of moeder heeft en bet niet bekend ia dat hy een voogd heeft, in de gemeente waar hy verblyf houdt; zoo by in het Dnitache Ryk verblijf houdt, is de gemeente Amsterdam, zoo hy in het Koninklijk België verblyf houdt, in de gemeente Rotterdam, 2e. vzn hem, bedoeld in zrt. 18, eerste zinsnede 2e. .- zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaata heeft binnen het Ryk, in de gemeente der woonpl.ats van vader, moeder ot voogd, is de woonplaats van vader, moeder of voogd is ket Dnitache Ryk, in de gemeente Amaterdam, is ay in het Koninkrijk België, is Rotterdam, 3e. van hem, bedoeld in art. 13, eerate zinsnede 3e.: zoo hy woonplaats heeft binnen het Ryk, in de gemeente zijner woonplaats, zoo hy woonplaata heeft in het Dnilacbe Rijk, in de gemeente Amsterdam, zoo hy woonplaats heeft in het Koninkryk België, in de gemeente Rotterdam, 4e. A. van hem, bedoeld in art. 18, eerate zinenede 4e., indien by minderjarig ia; zoo by verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dat artikel onder Aa omschreven, is de gemeente, waar zijn vader, moeder cf voogd woonplaata heeft, zoo hy verkeert in bet geval, in aie zinsnede onder Ab omachreven, in de gemeente, waar zyn voogd woonplaats heeftia de woenplzats vzn dezen boitenr- landz, dan geschiedt de inechryving in de gemeente, waar de minderjarige verblijf houdt, zoo by verkeert in een der gevallen, in etenbedoelde ■inanede in Ac omschreven, in de gemeente, waar by verblyf hondt, B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede, 4o., indien hy meerderjarig ia: in de gemeente, waar bij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede ala plaats van inseh-y- ving aangewezen gemeente is dis, waar bet verblyf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januari van het jaar, volgende op dat wia'in de in te achryven peracon het 18de levensjaar volbracht, teaaij het iemand geldt, wiens inechryving te Amater dam of te Rotterdam moet geschieden wegens ver blijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Dnitsche ®Ök of in het Koninkryk België Art. 16. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nede:landar, die bewijst te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet kan dea verplichten krygadienst zijn onderworpen, of vaar ten aanzien van den dienatnlicht het beginsel '»n wederkeerigheid ia aangenomen 2o. hy, die bewyst in de koloniën of bezittingen Jts Rykt in andere werelddeelea verblyf te handen of woonplaats te hebben, tl heeft zijn vader, moeder, voogd of cnrator woonplaats binnen het Ryk. Art. f#. Hy, die volgens art. 18 behoort te wor- aa ingeschreven, is verplicht zich daartoe by bnrge- tttezter en wethouders der gemeente, waar volgent 14 de inschrijving moet geschieden, aan te 8e<en tnsschen den laten en den 31sten Jznnari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18de levens— Jaar volbracht. By ongesteldheid of afwezigheid vzn hem, die zich ver inechryving moet aangeven, alamede in een der invallen, hier na in de vierde zinsnede omschreven '»*t de verplichting tot het doen der aangifte; indien het een minderjarige betreft, op zyn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curatele gesteld is, op zyn curator. De verplichting van vader, morder of voogd geldt evenwel slechte, zoo hij of zy binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in ket Koninkrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen by de volgende zin snede gemiakt, rnst de zorg voor het doen der aan gifte nitalnitend op den in te rehryven minderjarige; indien ayn vader, moeder of voogd niet binoen het Ryk, in het Dnitache Rijk of in het Konink yk België woonplaats heeft indien zyn vader of moeder of beiden de ooderlyke mseht raiireu indien hy door zjjn vade moeder of voogd ver laten isof indien hy onds~looz ia of in wettelijkei zin geen vader ot moeder heeft en het niet bekend is dat hy een voogd heeft. Hy, die door de biatnarders, in a-t. 22 vermeld, ter ïnschryving moet worden opgegeven, of die in dienst is hij d9 zwmach', de marine-reserve en he< corps mariniers hieronder begrepen, by het leger hier te lande of by de koloniale troepen, ia tot het doen van de aang fte niet verplicht. Voor hem of haar. die tot het doen der aangt e verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, dsa,tos schriftelijk g»m>cb'igd. Da volmacht blylt onder burgemeester en wethouders be urten. De wys') waarop van de gedane aangifte moet blyken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieaw ingeschreven: le. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van bet jsar, volgends op dat, waarin hy het 18de levensjaar volbracht, en róó- het intreden van bet 21ste levensjaar sijn verblyf binnen het Ryk, in het Dnitsche Ryk of in het Koninkrijk België gevestigd heeft, 2e. ieder minde jarig mannelyk Nederlander, wiens vader, moeder ot voogd na den laten Januari van het jaar. volgende op dat, waarin de mindeijtrige het 18de levensjaar volbracht, en »óó- het intreden van diers 21ste levensjaar zyoe of hare woonplaata bionei het Ryfr, in het Duiïschs Ryk of het Koninkrijk België gevestigd heeft, 8e. ieder mannelyk minderjarig» die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dal, waarin by he 18ie levensjaar volbracht, en vóór bet iotred< n van zyn 21ste levensjaar Nederlander ot oj nieuw Nederlands- is geworden, zoo hy in een der hie boven onder le omschreven gevallen veikeeit, of wiena vader, moede of voogd verkeert in een der gevallen, hierboren oude 2e. omschreven, 4e. Ieder meerderjarig mannelyk Nederlander, die na den lsten Jannari van het jaar, volgesde op dat waarin hy bet 18de levensjaar volbracht, en vcó- het intreden van het 21ste levensjaai tijne woonplaats binnen het Rijk in het Dnitsche Ryk of in het Ko- ninkiyk België gevestigd of er woonplaata verkregen heeft 5e. ieder mannelyk meerderjarige, die na den laten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18e levensjaar volbracht, en vóó het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opoieuw Nederlander is geworden. zo> hij in een der hierboven onder 4e omschreven gevallen verkeert. 6e. Ieder mannelijk niet Nederlander, die na den lsten Jannari van het jaar, volgende op dat, waarin, by het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste jaar ingezetene o opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 18. Hierbij gelden de laatste zinsnede ran dat artikel en art. 15. Ten zani:en van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieaw moet geschieden en vso de verplichting tot het doen ven aangifte terinachiij ving of ter inechryving opnienw gelden de eerste sinznede van art. 14 en de laatste vyf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving cf ter ïnschryving opnienw van hem, die volgens de eerste zinsnede ven dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen 30 dsgen na het verkrijgen <f, werd hij reeda vroeger ingeschreven doch van het register ifgevoerd, na het terng erlangen Tan het Nederlanderschap cf van het ingezetenschap, Cf na de vestiging van verblijf cf de vestiging rf het verkrijgen van woonplaats binnen het Ryk, in bet Dnitsche Ryk rf in het Koninkryk België. De inschiyviug geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar,waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen lecfijjd behoort. Art 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogete f 100 wordt gestraf. de overtreling van de artt. 16, 18 en 22 Belanghebbenden woiden nog opmerkzaam gemaakt OP le. Art. 19 der wet, luidende; Hy wiens aang f.e ter inachryving verzuimd is, wordt door bnrgemeezter en wethouders, zoo zy het ontdekken, ambtshalve ingeschreven. Zy geven das-van teratpnd aan hem of aan sjjn veder, moeder, voogd cf cnrator kennia. Art. 20 der wet, luidende; Hij die zich na een 31slen Jannari, doch vóór den Sisten A neust os ter inechryving aangeeft, worot alsnog ingeschreven; 2e. de artt. 157151 der wet, ingevolge welke wetsartikelen hy, die aa 81 Augustus bevonden wordt nalatig te ayn ter zake zijner inschrijving, voor Gedeputeerde Staten wordt gebracht om bij afwezigheid van reden tot vrijstelling of ui sluiting, voor echt jaren by de militie te worden ingelyfj, waarvan hy gedu-eode twee jaar onder de wapenen moet worden gehouden, teney de Koningin ande a bepaalt Voorts is het noodig, dat door cf voor hen, die elders geboren zyn, bij het doen van de aangitte ter iaachrjjving wo-dt ove gelegd een nitrreka 1 nit het geboorteregister, welk uittreksel <-p aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Zy, die ingevolge bovenstaande wetsbepalingen in deze gemeente moeten worden ingeschreven, moeten mitsdien hiertoe by Bn-gemecster ea Wethouder-, ter Gemeentesecretarie, tnsaches dei letei en 31sten Janna-i 1907 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifie ter inachryving zal meer bepaald gelegenheid wo-den gegeven op Dinsdag, dan 16 Jannari 1907, dea voormiddags van 9 tot nor en des namiddags van 1 tot 4 uur Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven nren voor het doen der aang f e ter Gemeente are erarie te ve-voegeo. Gedaan voor de eerete meal te Schagen, den 12 Decr-mbe.- 1906. Burgemeester en Wethoude a voo-noemd, De Secretarie, De Bnrgeme>eter ROGGEVEEN. fl. J. POT. Het was te begrypen dat Domburg, de i directeur der Koloniën in Duitschland, het by de Koomsche heeron van het Centrum duchtig had verkorven, toen hy zoo kras optrad tegenover hun kopstuk, den afgevaar digde Roeren. En het gevolg daarvan is dan ook niet uitgebleven. De begrotingscommissie heeft de suppl. begrooting voor koloniën verworpen. Als aanleiding diende de weigering der regeering om toe te geven aan den eisch van het Centrum om geleidelijk tot April a.s. 4000 man uit Afrika terug to trekken en zoo doende do bezotting terug te brengen op 2500. En het is by de verwerping der commissie niet gebleven, ook in den Rijksdag is deze suppl. begrooting verworpen. Vooraf heeft de Rijkskanselier VonBülow deze bogrooting met kracht verdedigd. Als wjj zoo sprak hy, voor deze laatste offers terugdeinzen, zouden wy ons schuldig ma ken aan een ernstige nalatigheid en ons be zondigen tegenover het ryk. (Bijval rechts.) Ik kan niet aannemen, dat de Rijksdag zulk een, van financieel, militair, politiek en nationaal standpunt te betreuren besluit, zou nomen. Zou ik my hierin vergissen dan zou ik als verantwoordelijk leider van de politiek van het Duitsche ryk, voor het volk en de geschiedenis niet in staat zyn zulk een ca pitulatie to ouderteekenen. (Byval en in stemming.) De afgevaardigde Roeren (Centrum) komt terug op zyn onlangs gehouden redevoering en op het antwoord van den directeur der koloniale afdeeling. Hy verwerpt de bewe ring, dat het Centrum een nevonregeering zou vormen. De directeur van koloniën, Dernburg, her haalt, dat Roeren niet alleen onder zyn voorgangers, maar ook onder zyn eigen be wind, gepoogd heoft zich te bemoeien mot het koloniale bestuur. Zulk een bemoeiing van welke zjjde ook, zal Dernburg beslist afwijzen. (Bijval.) By het verdere debat zeide de rykskan- selier prins Bülow„lk acht het noodig, u op het laatste oogenblik nog te wijzen op de zwaro verantwoordelijkheid die ge dooi de straks te nemen besluiten op u laadt; daarbij moot immers de vraag worden be antwoord of wjj het aanzien, dat we genieten in de wereld, onze wapeneer, onze nationale positie in gevaar zullen brengen ten einde •een betrekkelijk geringe som te sparen op het eind van een veldtocht, die ons honder den millioenen heeft gekost. Zouden we in een oogenblik van kleinmoedigheid de vruch ten van jarenlange, dappere inspanning in gevaar brengen; zullen de zware offers van goed en bloed, die tot dusverre gebracht zyn, vergeefsch zyn geweest? Het is toch on denkbaar, dat het oorlogvoeren en de militaire maatregelen afhankelijk zouden worden ge maakt van partijopvattingen. (Zeer juist; be weging in hot Centrum; Zal het Duitsche volk zich kleiner betoonen dan andere volken Dat is de vraag, waarop do regeering een antwoord wenschtwilt ge een crisis, zoo hebt ge ze. Het gaat hier om door den Rijkskanselier na nauwgezet onderzoek ver kregen overtuigingen, hier staat onze ge- heele koloniaal-politieke positie in de wereld op het spel. Meent ge, dat zoo iets geen terugwerking op het buitenland heeft Wat voor indruk zou het maken in binnen- en buitenland, wanneer de regeering onder zulke omstandigheden zou capituleeren en de kracht niet weten te vinden om baren nationalen plicht te vervullen? Wy zullen onzen plicht doen, in vertrouwen op het Duitsche volk." (Stormachtige toejuichingen, gesis by de sociaal-democraten). Het voorstel der regeering werd met 168 voor 178 tegen verworpen. Daarop stond de rykskanselier op en deelde mede, dat hy een keizerlijke bood schap had voor te lezen. (Luide bijval handgeklap op de tribunes.) De Rijkskanse lier las daarop de boodschap voor, waarby de Rijksdag wordt ontbonden. De boodschap wordt met stormachtig ge juich begroot, ook op de tribunes. De regeeriug heeft hiermede een kranige daad gedaan en bewezen dat zy zichzelf wil blyven en niet aan de hand wil loopen van de Katholieken. Wat het gevolg van deze ontbinding zal zyn zjjnöf het Centrum verzwakt zal terug- keerenin den Rijksdag, of het democratische, socialistische element versterkt zal worden de toekomst alleen kan hot ons zeggen. Alle partyen zyn zeer verrast over de ontbinding en de leider der nationaal-libera- len, Bassermann spreekt het openlijk uit door er zijne verwondering 6ii afkeuring over te uiten, dat de rykskanselier geen van de partyen, met wier hulp hy het toltarief, de linancieele hervormingen enz. tot stand had gebracht, van te voren van het voornemen tot ontbinding in kennis stelde. Zóó kan men tegenwoordig niet regeeren. Ook andere staatslui toonen zich verbaasd over de overrompeling en laten zich lichtelijk spottend uit over Bülow, die plotseling zoo hardhandig is geworden. Zijne plechtige verzekering in den Rijksdag, dat niemand, ook de Keizer niet, hem aan gezet of gestuwd heeft, ontmoet twijfel. De radicale Morgenpost verneemt uit krin gen van den Rijksdag, dat bijna alle afge vaardigden deze ontbinding als een beleedi- ging opvatten en nog boozer waren, omdat er geen reden voor zulk een gewichtigen jnaatregel bestond. Het was, naar hunne meening, immers by vreedzame onderhan deling niet moeilyk geweest, een modus vivendi tusschen regeering en Centrum te bereiken 1 Blijkbaar heeft Bülow, wiens ver houding tot den Keizer niet meer zoo goed is aJs vroeger, de behoefte gevoeld, om eens als een sterk man op te treden. Bülow heeft met de ontbinding alles op één kaart gezet. Loopt de verkiezing niet naar den zin van de regeering, dan is zyn lot bezegeld. Van Duitschland gaat onze belangstelling direct naar Frankrijk. Wat daar geschiedt, houdt eveneens de geheele wereld in span- uing. De stry'd tusschen de Fransche Re geering en den Paus is nu in vollen gang. Zooals men weet, moesten van de kerkelijke samenkomsten aangiften worden gedaan en zou de scheidingswet in toepassing worden gebracht op 13 December j.1. Welnu de Paus heeft verboden dat eenig prelaat deze aan gifte deed. Deze verklaring was slechts een administratieve formaliteit, die afstand van welk recht ook, in zich sloot; het was zelfs de kardinaal Lecot, aartsbisschop van Bordeaux, die dit in zyn eerlijkheid ver klaarde. Door het verbod van den Paus, om een maal per jaar de verklaring te doen, die de wet eischt, is duidelijk genoeg bewezen dat de Paus zich niet door godsdienstige, maar door politieke overwegingen heeft laten lei den en dat er agitatie en moeilijkheid werd gekweekt en verzet tegen de wet is gezocht. Het verbod om vereenigingen van eere- dienst te stichten, in de encyclieken neer gelegd, was in den zin van het Vatikaan ook eigenlijk verzet tegen de wet. Maar het liberaal karakter van de wet en de voordeelige voorschriften die ze bevatte, deden de manoeuvre mislukken. „Wilt gy de vereenigingen van eeredienst en de daaraan verbonden voordeelen niet", zoo zeide do regoering, „wel, dat is uw zaak. Wjj kunnen u moeilijk kerken en kerke lijke goederen in eigendom opdringen. Gij hebt om het gemeene recht gevraagd. Goed. De wet van 1881 eischt telkenmale voor een bijeenkomst een verklaring. Wy willen het u nog gemakkelijk maken, en de ver klaring slechts eenmaal in het jaar eischen." „Geen verklaring afleggen en toch voort gaan met den dienst", beveelt plotseling op het laatste oogenblik het Vatikaan. De Fransche regeering was nu wel ver plicht om energiek op to treden en deze oorlogsverklaring van Rome aan te nemen. Het eerste antwoord van Minister Clémen- ceau was, dat hy Mgr. Montagnini den ver tegenwoordiger van den Paus in Parijs, heeft doen gevangen nemen en over de grenzen zetten. Het is te begrypen, dat deze maatregel in clericale kringen een storm van belang ver wekte, en in Rome was men duchtig in de war. Protesten geen gebrek, maar nu kent Cléinenceau geen pardon, die zich in de Kamer over deze handeling verantwoordde, door er op te wyzon dat deze Italiaan Fransche onderdanen opstookto, zich niet aan de Fransche wet te onderwerpen, maar be velen uit Rome op te volgen. De rechterzijde was stil en voelde zich niet krachtig genoeg, te ageoren. De heeren moeten erkennen, dat een anti-clericaal ministerie niet verder kon gaan met de conces sies en dat de oorlog van uitRome is verklaard. De verdere gevolgen van het optreden van den Paus doen zich ook reeds gevoelen. Ver schillende geestelijken in Parijs hebben van de regeering aanzegging gehad, dat zy hunne paleizen moeten verlaten. Door de regeerings- ambtenaren wordt in verschillende kerken geconstateerd, dat zonder aangifte bijeen komsten van den openbaren eeredienst wor den gehouden. Die overtredende pastoors zullen vervolgd worden. Als de geestelijkheid volhoudt, zal het wel onvermijdelijk worden dat de geldelijke toelagen en pensioenen worden ingehouden. De Temps vindt de beste voorloopigo oplossing van de moeilijkheden, dat voor alle kerken door leeken aangifte worde ge daan. Inmiddels hebben or te Parijs weereenige aangiften van leeken plaats gehad, die wettig zjjn bevonden, zoodat er nu al negen kerken zyn, waai'de dienst in het vervolg kan plaats hebben zonder dat de priester zich aan over treding schuldig maakt. Tusschen Rusland en Japan is het ook alles weer geen botertje tot den bodem; er is verschil gerezen over het vredes-tractaat. Het schijnt, dat de landen niet tot over eenstemming kunnen komen, of Japan moet zijn eischen inkrimpen, want wanneer het Rusland nu vernederende voorwaarden af mocht dwingen, kan Rusland vroeg of laat trachten, zich daarvan vrjj te maken. Oorlog zal er niet direct komen, omdat beider portemonnaie leeg is. De onderhan delingen zyn evenwel afgebroken. i 11 1L Wieringen. Onze afdeeling van den Ned. Prot.-bond zal ook wederom dit jaar met de leerlingen der Zondagsscholen kerstfeest vieren. Vorige ja ren werd dit feest gevierd in de Herv. Kerk te Hippolytushoef, doch daar de afdeeling thans te Westerland en Oosterland ook Zondags scholen heeft, werd onlangs besloten, in iedere wyk afzonderlijk feest te vieren. Hieraan is begrijpelijkerwijze veel drukte verbonden, doch van West en Oost is het bestuur toezegging gedaan, dat door eenige dames en heeren bv de kerstboomversie ringen, enz. de behulpzame zal worden geboden, hetgeen 't De9tuur dankbaar aan vaardde. Den eersten Kerstdag zal feest ge vierd worden te Westerland, den tweed-u Kerstdag te Hippolytushoef, en op Zondag 30 December te Den Oever. Leden van den N. P. B. hebben vrijen toegang; terwijl voor niet-leden de toegangsprijs is bepaald opvyf cent. Toegangsbewijzen zullen te Westerland worden verkrijgbaar gesteld by den heer D. Jb. Koorn, te Hipp. by den heer T. Visser en te Den Oever by den heer A. M. Hegeman. Wieringen. Op Woensdag den 19den December a.s. vanaf des avonds 7 uur, zal voor belang stellenden op de bovenzaal der Herv. Kerk te Hippolytushoef ter bezichtiging worden gesteld de door de naaivereeniging „Dorcas" vervaardigde kleedingstukken. Wy verzoeken een ieder beleefd van deze gelegenheid gebruik te willen maken, daar het de moeite waard is, de groote collectie degelijke goederen in oogenschouw te ne men, opdat men zich dan tevens kan over tuigen van de nuttige werking van de ver- eeniging, waaraan door de leden zooveel tijd en moeite wordt gegeven en dat de aan de vereeniging verleende geldelijke steun zeer nuttig is besteed. Donderdags d. a. v. zullen de gemaakte goederen onder de bohoeftige gezinnen worden verdeeld. Wieringen. De postbode H. Knol alhier ontving de verblijdende tijding, dat zyn salaris met f50 is verhoogd, zoodat zyn salaris thans f500 bedraagt. In aansluiting op een vorig bericht over het 25-jarig ambtsjubileum van den brieven besteller C. Smiers te Anna I'niilownn, kan nog vermeld worden, dat hem namens de burgerij een couvert met geldswaardigen inhoud werd geschonken, waarvoor hy zich naar eigen keus eenig blijvend geschenk kan aanschaffen.Van dezen plicht heeftSmiers zich reeds gekweten, door aankoop van een gouden remontoir-horloge, voorzien van een toepasselijke inscriptie,met gouden ketting. Dat hy er nog lang genoegen van mog# hebben. Een gift nietigste!-. Voor de rechtbank te Groningen stond Woensdag terecht J. v. d. V., geboren te Ten Boer, 20 Maart 1887, dienstbode, wonende te Grauwedyk, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Groningen, beschuldigd den 67-jarigen landbouwer Wicher Huisman en diens 64-jarige echtgenoote Grietje Aikema te Grauwedyk (gem. Ten Boer) opzettelijk van het leven te hebben beroofd, door herhaalde malen de spijzen, die zy voor de huishouding moest klaarmaken, mot een hoeveelheid vergif te hebben vermengd, naar uit het onderzoek der deskundige getuigen, is geblekenarsenicum, tengevolge waarvan eerst H. en 8 dagen later diens vrouw is overleden. Bovendien hebben zich by het personeel van den landbouwer, bestaande uit een vaston knecht, twee arbeiders, de vrouw van een dezer arbeiders verschijnselen van vergiftiging voorgedaan na het gebruik van meelpap, die door de beklaagde was toebereid. Het onderzoek naar deze misdaad, die reeds den 7den Augustus en daarna werd bedreven en waarvan toen door ons melding is gemaakt, heeft langen tyd gevorderd, omdat de beklaagde, ondanks de steeds meer opstapelende bewyzen van haar schuld en opzet, bleef ontkennen en zelfs de schuld op andoren trachtte te werpen. Ten slotte heeft zij alle door haar vroeger gedane verklarin gen herroepen en is zy tot een volledige be kentenis gekomen. Het openbaar ministerie eischte levenslange gevangenisstraf. Een gek geval. In den diamanthandel deed zich te Amster dam een merkwaardig geval voor. Een juwelier kwam namelijk een groot partijtje geslepen brillant by een koopman te koop aanbieden. Natuurlijk worden dan de steentjes eerst nauwkeurig bekeken, waartoe de adspirant-kooper een klein nikkel' schepje vol uit het partijtje schepte, en het by vol daglicht ging bekijken. Toen dit ge beurd was, nam de koopman een schepje vol brillantjes van overeenkomstige grootte uit een eigen partijtje, om ze te kunnen vergelijken wat kleur en afwerking betrof. In plaats nu dit schepje vol weer by zijn eigen goed te doen, stortte de koopman het per abuis uit bij het partijtje van den juwelier Groote schrik natuurlyk, want aan uit zoeken der gelijksoortige steentjes viel na tuurlijk niet te denken, 't Eenige wat bekend was, was het gewicht van de aangeboden party diamant. De juwelier deed oogenblikkelyk zyn party brillant, met de bygeworpen steentjes, ver zegelen, en won juridisch advies over deze kwestie in. De beste oplossing was natuur lijk de verkoop van het goed aan den koop man. En doze was dan ook bereid. De juwelier offerde wat van zyn gevraagden prijs op, en zoo ging zyn aangeboden party over aan den koopman, die aldus ook weer zyn eigen diamant terugkreeg. 't Zou anders zeker tot een merkwaardig procos hebben geleid, waarin heel de handel wel met groote belangstelling de uitspraak zou hebben tegemoet gezien. -Tel." Hondsdolheid. Men schrijft uit Eindhoven; De gevallen van hondsdolheid in dezo stre ken nomen nog steeds geen einde. Thans is door den districts-rijksveearts opnieuw een geval te Bladi1 geconstateerd. De dolle hond schijnt uit België te zyn gekomen en heeft op zijnen weg meerdere bonden gebeten. Eejj

Schager Courant | 1906 | | pagina 1